Türkiyədə mədəndə baş verən qəza Ankara üçün yeni problemlərə səbəb ola bilər
Türkiyə üçün kömür əhəmiyyətli enerji mənbəyidir. Bununla yanaşı, bu sahədə insan ölümü ilə nəticələnən qəzalar nadir hadisə deyil. Amma Soma olayı Türkiyə tarixində mədəndə baş vermiş ən  böyük  faciədir. Qəza, təxminən, 2 kilometr dərinlikdə baş verib və ilkin məlumata görə, orada qısaqapanma nəticəsində partlayış və yanğın olub. Həmin anda mədəndə 787 nəfər var imiş. Mayın 17-nə olan məlumata görə, qəza 300 mədənçinin ölümünə səbəb olub.
Səbəblər və nəticələr
Faciənin baş verdiyi mədən İstanbuldan 250 kilometr cənubda, eyniadlı şəhərdə yerləşir. O, "Soma" kömür hasilatı korporasiyasına məxsusdur. Bu korporasiya regionun ən nəhəng kömür istehsalçılarındandır. Şirkətdə  5500 nəfər çalışır və onlar ilə 2,5 milyon ton kömür çıxarırlar.
Ölkədə fəaliyyət göstərən kömür hasilatı müəssisələri zərərlə işlədiyindən Türkiyə hökuməti mədənlərin əksəriyyətini özəl şirkətlərə verib. Yerli həmkarlar ittifaqı təşkilatları isə birağızdan bildirirlər ki, məhz, özəlləşdirmə bu sahəyə nəzarətin kifayət qədər olmamasına yol açıb. Onların iddiasına görə, özəlləşdirmədən sonra mədənlərdə təhlükəsizlik şərtlərinə  lazımi səviyyədə əməl olunmur və bu sahədə çalışan işçilərin peşəkarlıq səviyyəsi aşağı düşüb. Həqiqətən də, statistikaya nəzər salsaq, görərik ki, mədənlərdə miqyaslı qəza və faciələrin tez-tez baş verməsi, məhz, özəlləşdirmədən sonraya təsadüf edir. Bu, tamamilə başadüşüləndir: dövlət strukturlarından fərqli olaraq, özəl şirkətləri minimum xərclərlə maksimum gəlir əldə etmək maraqlandırır.
Somada  çalışan şaxtaçıların əməkhaqları yaşlarından və təcrübələrindən asılı olaraq, 800-1000 lirə arasında dəyişir. Bu, təxminən, 280-460 avro deməkdir. Mədənçilərin əməkhaqqının aşağı həddi az qala ölkə qanunvericiliyilə müəyyənləşmiş minimum əməkhaqqıya bərabərdir - 272 avro. Onların arasında ən çox əməkhaqqı alanın məvacibi isə Türkiyə üzrə əməyin orta aylıq qiymətləndirilməsi həddinə belə, çatmır - 529 avro. Bununla yanaşı, dövlətə məxsus mədənlərdə işçilərin məvacibi bir qədər yüksəkdir - 700-1000 avro. Üstəlik, özəl şaxtalarda quyuda iş müddəti həftədə 45 saatdırsa, iş vaxtından artıq çalışmağa görə əməkhaqqı hesablanmır. Onlar xəstələnərək işdən qaldıqda da pul almırlar.
Statistikaya  görə, Türkiyədə istehsalat sahəsində hər 7 dəqiqədə 1 bədbəxt hadisə baş verir. Beynəlxalq Əmək Təşkilatının məlumatına görə, 2001-2012-ci illərdə Türkiyədə 1172 mədənçi həlak olub. Bu, ildə, orta hesabla, təxminən, 100 ölüm deməkdir.
Dərd yaxınlaşdırır
"Soma" faciəsinə dünya birliyi belə, etinasız qalmayıb. İlk başsağlığı Qərb dünyasından gəlib. Türkiyənin acısını ilk bölüşənlərdən biri Azərbaycan olub. Bakıda və digər şəhərlərdə dövlət bayraqları endirilib, yazılı KİV matəm günü ağ-qara çap olunub. Türk xalqına son illər Ankara ilə münasibətləri o qədər yaxşı olmayan İsrail də başsağlığı verib. Maraqlıdır ki, Türkiyə rəhbərliyilə son dərəcə isti münasibətləri olan ərəb ölkələrinin bir çoxu Ankaraya və türk xalqına başsağlığı verməyiblər.
Siyasi fəsadları olan faciə
Faciənin ardından ölkədə hökumət əleyhinə etirazlar baş qaldırıb. Ölkənin bir neçə şəhərində eyni vaxtda polislə nümayişçilər arasında toqquşmalar olub. Minlərlə adam, faciədə həlak olanların yaxınları, qohumları və dostları qəzanın baş verdiyi mədənin ətrafına toplanıblar. Onlar hökuməti səhlənkarlıqda, fəhlələrə qarşı etinasızlıqda günahlandırırlar. Dərd içərisində olan insanları hökumətin mədəndən sağ adamın çıxması ehtimalının olmadığına dair bəyanatı daha da hiddətləndirib. Bununla yanaşı, rəsmi şəxslərin mədənçi peşəsinin riskli olduğunu söyləmələri və bu səbəbdən, hadisənin anlayışla qarşılanmasına çağırışları etirazları bir qədər də şiddətləndirib.
Ehtirasların nə dərəcədə coşduğu mədən ətrafına toplaşanların hiddətlərini hadisə yerinə gəlmiş baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğana çatdırmağa çalışdıqları vaxt daha aydın hiss olunub. İş o yerə çatıb ki, sosial şəbəkələrdə, guya, Ərdoğanın etirazçıları təhqir etdiyinə, hətta onlardan birinə yumruq vurduğuna dair videogörüntülər də yayılıb. Etirazçıların bəziləri isə baş nazirin mühafizəçiləri tərəfindən təzyiqlərə məruz qalıblar. Ərdoğanın məsləhətçisi Yusuf Erkelin bir etirazçıya bir neçə təpik zərbəsi endirməsi də fotokameraların obyektivinə tuş gəlib.
Türkiyəli analitiklər faciənin ölkədə keçiriləcək prezident seçkisindən bir neçə ay öncə baş verməsinə diqqət çəkirlər. Bu mənada onlar dərdin ümumxalq etirazına çevrilə biləcəyini, sonradan prosesə siyasi qüvvələrin də qoşulacağını istisna etmirlər. Maraqlıdır ki, qəzadan dərhal sonra müxalifətçi Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP) qəzadan cəmi 20 gün əvvəl parlamentdən Somadakı mədənin yoxlanması üçün komissiyanın yaradılmasını tələb etdiklərini, lakin bu tələbin qəbul olunmadığını bəyan edib. Məlumatda bildirilir ki, CXP-nin sözügedən təşəbbüsü parlamentin bütün fraksiyaları tərəfindən dəstəklənsə də, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının fraksiyası onu qəbul etməyib.
Türkiyədə prezident seçkisi 2014-cü il avqustun 10-da keçiriləcək. Amma bu vəzifəyə əsas namizədlərin kimlər olacağı məsələsi hələ də tam aydın deyil. Hakim partiyanın namizədi, güman ki, Ərdoğan olacaq. Bəs, onun əsas rəqibi olmaq hansı siyasətçinin üzərinə düşəcək?  Hakim partiya bu yaxınlarda keçirilmiş bələdiyyə seçkisində mövqelərini bir qədər də möhkəmləndirib. Lakin  Somadakı faciədən sonra ƏİP-in reytinqini itirməsi riski yaranıb. Bununla yanaşı, CXP prezidentliyə namizədinin Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Haşim Kılıç olacağını bildirsə də, Kılıç bundan imtina edib. İndi mədəndə baş verən faciə siyasətçilərin onsuz da qarışıq olan kartlarını daha da qarışdıra bilər.
Aydındır ki, dəhşətli qəzanın baş verdiyi mədənin dibindən bütün qurbanların cəsədlərinin çıxarılması mümkün olmayacaq. Soma faciəsinin siyasi qurbanlara da səbəb olub-olmayacağını isə zaman göstərəcək.

Авария на шахте в Турции может обернуться новыми проблемами для Анкары
Уголь для Турции - значимый источник энергии. При этом аварии с летальным исходом в добывающей отрасли далеко не редкость. Но трагедия на шахте в Соме стала крупнейшей в истории этой страны. Авария произошла на глубине около двух километров, по предварительным данным, в результате короткого замыкания, которое привело к пожару и взрыву. В этот момент в забое находились 787 шахтеров. Число жертв по состоянию на 17 мая - 300 человек.
Забой, в котором произошла трагедия, находится неподалеку от одноименного города и в 250 км к югу от Стамбула. Шахта принадлежит угледобывающей корпорации "Сома" - одному из крупнейших производителей в регионе.  Компания насчитывает 5500 сотрудников, объемы добычи составляют 2,5 млн. т угля в год.
Из-за убыточности угледобывающих предприятий в Турции правительство уступило большую часть шахт частным компаниям. Местные профсоюзы в один голос утверждают, что именно приватизация стала причиной отсутствия достаточного надзора, несоблюдения техники безопасности и падения профессионального уровня работников отрасли. И на самом деле, если посмотреть статистику, то аварии и катастрофы с такой частотой и в таком масштабе начались именно после приватизации. И это вполне объяснимо, поскольку частные предприятия, в отличие от государственных структур, больше интересуют максимальная прибыль и минимальные расходы.
В зависимости от возраста и опыта зарплата шахтеров в Соме колеблется от 800 до 1000 лир, что в европейском эквиваленте составляет примерно 280-460 евро. Нижний предел этой суммы едва дотягивает до уровня минимальной зарплаты, установленной турецким законодательством, - 272 евро, максимальная же зарплата шахтера не достигает даже среднемесячной оплаты труда по Турции - 529 евро. При этом на государственных шахтах труд горняков оценивается намного выше - здесь рабочие получают от 700 до 1000 евро. Вдобавок на частных шахтах среднее рабочее время в забое 45 часов в неделю, при этом сверхурочные, как правило, не выплачиваются, впрочем, как и больничные.
Согласно статистике, каждые 7 минут в Турции случается один несчастный случай на производстве. По данным Международной организации труда, с 2001 по 2012 год в Турции было зафиксировано 1172 случая гибели шахтеров, то есть в среднем около 100 смертей в год.
Горе сближает
Трагедия в "Соме" не оставила равнодушным и мировое сообщество. Первыми с соболезнованиями выступили представители западного мира. В числе первых озвучил свою скорбь и Азербайджан. В Баку и городах страны был приспущен государственный флаг, печатные СМИ отказались на день траура от цветного формата. Соболезнование турецкому народу направил и Израиль, у которого в последние годы не совсем теплые отношения с Анкарой. И тут весьма примечателен тот факт, что со стороны арабских стран, с которыми у турецкого руководства весьма теплые отношения, не прозвучало ни слова в знак сочувствия.
Трагедия с политическими последствиями
Между тем трагедия повлекла за собой антиправительственные протесты -  столкновения с полицией произошли сразу в нескольких городах. Тысячи людей, родных и друзей погибших горняков собрались возле шахты. Они обвиняли власти в халатности и равнодушии к рабочим. Возмущение убитых горем граждан вызвало заявление властей о том, что надежд на спасение людей из-под руин почти нет. При этом масла в огонь также подлили заявления официальных лиц, что в профессии шахтера уже заложен риск и поэтому случившееся следует воспринимать как нечто само собой разумеющееся.
Накал страстей дал о себе знать, когда собравшиеся у шахты попытались выразить свое возмущение прибывшему на место происшествия премьер-министру Турции Реджепу Тайибу Эрдогану. Дело дошло до того, что в социальных сетях появились видеокадры, в пояснениях к которым утверждается, что, пытаясь прорваться через толпу, Эрдоган оскорбил протестующих и даже ударил одного из них. Некоторым  из собравшихся досталось также от сотрудников охраны премьера. А фотокамеры зафиксировали близкого советника Эрдогана Юсуфа Эркела, который несколько раз даже пнул ногой одного из протестующих.
Турецкие аналитики обращают внимание на то, что трагедия на шахте произошла всего за несколько месяцев до президентских выборов. Исходя из этого, не исключено, что скорбь по погибшим на шахте может перерасти в общественное недовольство и затем будет перехвачена также политическими силами. Примечательно, что сразу после аварии главная оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) Турции выступила с заявлением, что буквально за двадцать дней до аварии парламент отклонил ее требование создать специальную комиссию для проверки деятельности шахт в Соме. Инициативу поддержали представители всех фракций, кроме правящей Партии справедливости и развития (ПСР).
Президентские выборы в Турции пройдут 10 августа 2014 года, но до сих пор полной ясности насчет претендентов на главный пост нет. Кандидатом от правящей партии, скорее всего, будет сам Эрдоган, но кто же будет ему оппонировать? Несмотря на то, что правящая партия Турции изрядно укрепила свои позиции на недавних муниципальных выборах, после трагедии в Соме у ПСР есть риск потерять высокий рейтинг.  Между тем оппозиционная НРП ранее заявила о намерении выдвинуть кандидатуру председателя Конституционного суда Хашима Кылыча, от чего сам Кылыч отказался. Произошедший взрыв на шахте может спутать политикам все карты и без того в запутанном пасьянсе.
Ясно, что достать из забоя всех жертв ужасающей аварии будет невозможно. А повлечет ли трагедия в Соме за собой политические жертвы, покажет время.