Su təsərrüfati sahəsİndə problemlərİn aradan qaldirilmasi üçün bütün imkanlar mövcuddur
İçməli su imkanı. Bu, çağdaş dünyanın ən kəskin problemlərindən biridir. Məsələnin ciddiliyini elə beynəlxalq təşkilatların məruzələrindən də görmək olar. Belə ki, BMT-nin proqnozlarına görə, 2015-ci ildə dünya əhalisinin üçdəikisi içməli su çatışmazlığı ilə üzləşəcək. Oradan bildirirlər ki, bu cür narahatlıq doğuran proqnoz daha çox iqlim dəyişkənliyi və nəticədə buzlaqların əriməsi ilə bağlıdır. Amma bu, qlobal miqyas üçündür. Bizdə nə baş verəcək? Bu problemin Azərbaycana dəxli varmı? Ən başlıcası, bizim ölkədə əhalinin içməli su ilə təmini üçün hansı tədbirlər görülür? Bu suallara cavab tapmağa çalışırıq.
Sutkalıq qrafik
Ondan başlayaq ki, bizim ölkədə su infrastrukturunun əsas hissəsi hələ keçən yüzilliyin 50-ci illərində qurulub. Razılaşın ki, bu, o qədər də ümidverici səslənmir və ona görə də narahat olmağa dəyər. Əgər su-ötürücü şəbəkə yetərnicə köhnəlibsə, onda hansı keyfiyyətli su təchizatından danışmaq olar?! Əslində, bu gün XXI əsr olmasına baxmayaraq, su təchizatı problemləri ilə biz paytaxt sakinləri də yaxından tanışıq.
Bununla yanaşı, milli su təchizatı operatoru "Azərsu" ASC əmin edir ki, bu gün yalnız paytaxtda deyil, bütün ölkədə su təchizatındakı problemlərin tezliklə aradan qaldırılmasına yönəlmiş tədbirlər gerçəkləşdirilir. Özü də bunun üçün bütün imkanlar var.
Birincisi, Azərbaycanın neft-qaz layihələrinin gerçəkləşdirilməsindən əldə etdiyi gəlirlər buna imkan verir. Fikrimizə misal kimi Oğuz-Qəbələ-Bakı (OQB) su kəmərini göstərmək olar, bu kəmərin tikintisi Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) vəsaitləri hesabına aparılıb. "Azərsu"da hesab edirlər ki, məhz OQB-nin hesabına artıq paytaxtın bir neçə rayonunda suyun qrafik üzrə gəlməsindən, həmçinin verilmə vaxtının artırılmasından danışmaq olar. Oğuz və Qəbələdən gələn su yeni ehtiyatlar yaratmağa imkan verdi. Bu, itkilər və suyun səmərəsiz istifadəsi, sayğacdan kənar istifadə və qeyri-leqal boru kəmərlərinin olduğu bir şəraitdə çox vacib idi.
Doğrudur, bu zaman operator qeyd edir ki, "eyni vaxtda paytaxtın su paylayıcı şəbəkəsinin yenidənqurulması üzrə işlər gerçəkləşdirmək gərəkdir". Prinsipcə, bu da edilir. "Azərsu" tərəfindən jurnalımıza daxil olan materiallardan belə görünür ki, artıq paytaxtın bir neçə rayonunda fasiləsiz su təchizatı barədə danışmaq olar.
"+160 Shimal" su anbarından çəkilmiş yeni su kəməri vasitəsi ilə artıq Bakının Bəniqədi və Nəsimi rayonlarında yerləşən mikrorayonlarda, həmçinin Azadlıq prospektində yaşayan 40 min abunəçi suyu bu rejimdə almağa başlayıb. "+110 Sharq" su anbarından E.Süleymanov küçəsi boyunca Bakıxanov qəsəbəsinə qədər uzanan daha bir su kəməri bu qəsəbənin, həmçinin "8-ci kilometr" yaşayış massivinin sakinlərinin bir hissəsini qrafiksiz su ilə sevindirib. Yeni xəttin çəkilməsi Sabunçu və Suraxanı rayonlarının su təchizatının keyfiyyətinə də müsbət təsir göstərib. Bütünlükdə, fasiləsiz rejimdə yeni boru kəməri Bakıxanov qəsəbəsinin 60 min sakinini fasiləsiz rejimdə su ilə təmin edib.
Su təchizatının ayrılmaz tərkib hissəsi kimi su anbarlarının vəziyyəti ilə bağlı suala "Azərsu"dan bildiriblər ki, "+110 Sharg" və "+ 69 Sharg" su anbarları yenidən qurulub. 700 mm.-lik kollektorların 1400 mm/.-lik kollektorlara dəyişdirilməsi, həmçinin "+ 69 Sharg" su anbarının çıxışında kollektorların dəyişdirilməsi su yığımının, həmçinin onun sürətinin və su kəməri şəbəkəsinə verilmə həcmini artırmağa imkan verib.
Qənaət göz qabağındadır. Çünki boru kəmərlərində təzyiqin artırılması ilə dərhal 44 ədəd məhəlləiçi nasos stansiyasını və onlara aid su anbarlarını ləğv etməyə imkan yaradıb. Bu həm də elektrik enerjisinə qənaətdir. "Azərsu" bəyan edir ki, "+110 Sharg" və "+ 69 Sharg" su anbarlarından gələn içməli su Xətai, Suraxanı, Nizami və Sabunçu rayonlarının ərazisində yaşayan 220 mindən çox adamı təmin edir. Bakının Suraxanı rayonunda yerləşən Hövsan qəsəbəsinin su təchizatı problemi də qismən həll edilib. Artıq 2012-ci ilin may ayından buradakı çoxmərtəbəli binalar sutkada 24 saat su ilə təmin edilirlər.
Qurumda həmçinin əmin edirlər ki, yaxın zamanlarda paytaxtın Xətai rayonunun böyük bölümü, Suraxanı rayonunun "Yeni Günəşli" yaşayış massivi, Sabunçu rayonunun Bakıxanov qəsəbəsi, həmçinin Nizami rayonunun bir hissəsi fasiləsiz rejimdə su ilə təmin ediləcək. Bunu artıq 2013-cü ilin birinci rübünda gözləmək olar.
"Bütünlükdə, 2011-2012-ci illərdə paytaxt ərazisinin 52%-ni daimi su təchizatı ilə təmin etmək mümkün olub", - deyə "Azərsu"dan bildirirlər.
Necə deyərlər iş azalıb - amma qalan 48% ərazi təmin edilməlidir. Bunun da cavabı var: "2013-cü ildə paytaxtın su təchizatı şəbəkəsinin yenidən qurulması üzrə işlər daha da gücdəndiriləcək". Bir məqamı da qeyd etməyə dəyər. Hazırda "Azərsu"yun abunəçilərinin çoxu su sayğacları ilə təchiz edilib ki, bu da hər iki tərəf üçün əlverişlidir. Həm istehlakçı, həm də su sərfinə nəzarət etmək üçün artıq bütün imkanlar var. Əksər hallarda abunəçilər rasional istehlaka can atırlar ki, bu da son nəticədə su resurlarına qənaətə səbəb olur. Deməli, operatorların su təchizatına sərf edilənn xərclərinə də qənaət olunur. Burada həm maddi, həm də zamana qənaət edildiyindən söhbət gedir. Bu, elektrik enerji sərfi, suyun təmizlənməsi prosesi, son istifadəçiyə qədər ötürülərək çatdırılması və s.-lə bağlıdır.
2012-ci ildə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq su smart sayğaclarının quraşdırılmasına başlanılıb, artıq 15 min belə cihaz quraşdırılıb. Onlardan 10 min ədədi sadə vətəndaşlar üçün deyil, müəssisələr və şirkətlər, yəni iri istifadəçilər üçün nəzərdə tutulub.
Bundan başqa, "Azərsu" sayğac göstəricilərinin götürülməsi, bildirişlərin, hesab-fakturaların təqdim edilməsi, hesabların ödənilməsi kimi önəmli prosesləri total nəzarətə götürürb. İstanbulun su-kanal idarəsi ilə birlikdə birgə pilot layihə Bakının Nərimanov rayonunda gerçəkləşdirilib. Onun məğzi aşağıdakı kimidir. Rayon məhəllələrə bölünür və eyni zamanda ödənişlərin gerçəkləşdirilməsi üzrə nəzarəti reallaşdıran qruplar yaradılır. Bildirişlər və hesab-fakturalar abunəçilərə bir nəzarətçi tərəfindən deyil, qrup tərəfindən təqdim edilir ki, bu da nəzarət tədbirlərinin güclənmdirilməsinə və şəffaıflığın artırılmasına xidmət edir.
Pilot layihənin gerçəkləşdirilməsi uğurla nəticələnərsə, bu, Bakının başqa rayonlarında da tətbiq ediləcək.
Su maşını əvəzinə boru
İndi isə şəhərətrafı haqqında. "2011-2013-cü illər üzrə Bakı və şəhərətrafı qəsəbələrin sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət prqramı"na uyğun olaraq, sözügedən ərazilərdə su təchizatı və kanalizasiya sisteminin əsaslı təmirə ehtiyacı var və camaatı bezdirmiş su maşınları tarixə qovuşmalıdır. Sənədə görə, artıq 2013-cü ilin sonuna Bakının bütün qəsəbələrində su kəməri və kanalizasiya şəbəkələri yaradılacaq.
"Bu gün "Azərsu" Abşeron yarımadasınan 24 kəndində və qəsəbəsində su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması üzrə işlər gerçəkləşdirir. Bundan başqa, Bakı ətrafında yeni yaşayış massivlərinin salınmasını nəzərdə tutan müvafiq layihələr də gerçəkləşdiriləcək. Yəni layihələr perspektiv üçün hesablanıb. Artıq bu gün suyun daim axması rejimində verilməsi üçün ümumi həcmi 200 min kubmetr olan 10 su anbarı kompleksinin tikintisi gerçəkləşdirilir", - deyə qurumdan bildiriblər.
Şəhərətrafı yaşayışt məntəqələrinin su təchizatının təmin edilməsində baqa layihələrlə yanaşı Ceyranbatan su təmizləmə qurğuları kompleksində məhsuldarlığı saniyədə 6 kubmetr (sutkada 520 min kubmetr) təşkil edən yeni ultrasəs su təmizləmə qurğusunun tikintisini göstərmək olar. "Azərsu"dan bildirirlər ki, qur-ğuda təmizlənmədən keçmiş su Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının standartlarına cavab verəcək.
Uzunluğu 150 kilometr təşkil edəcək Ceyranbatan-Balaxanı-Ramana-Zirə-Pirallahı magistral su kəmərinə də az diqqət göstərilmir. Plana görə, bu obyekt artıq bu il istifadəyə veriləcək.
Operator bildirir ki, Ceyranbatandakı yeni su təmizləmə qurğusu, həmçinin magistral su kəməri "Abşeron yarımadasının şərq tərəfindəki yaşayış məntəqələrinin su təchizatını köklü şəkildə yaxşılaşdırmaq məqsədi daşıyır".
"Suyun qrafiklə verildiyi ərazilərlə yanaşı, Pirallahı, Zirə, Dübəndi, Qala, Şüvəlan, Mərdəkan qəsəbələri və başqa yaşayış məntəqələri də mərkəzləşdirilmiş su təchizatı ilə təmin ediləcək. Bütünlükdə su kəməri Abşeron yarımadasında 1 milyondan çox adamı içməli su ilə təmin etmək məqsədi daşıyır", - deyə SC-dən bildiriblər.
"Azərsu"dan deyilənə görə, Sabunçu, Balaxanı və Zabrat qəsəbələrinin sakinlərinin isə işi daha yaxşıdır - artıq bu yaşayış məntəqələrində yaşayan 17 min abunəçi, öz qəsəbələrində su təchizatının yaxşılaşdırması barədə məlumatı təsdiqləyə bilərlər.
Paytaxtın Sabunçu rayonunda həm də həcmi 80 min kubmetr olan yeni "Balaxanı" su anbarı da tikilir. O, Qala, Zirə, Türkan, Pirallahı və başqa qəsəbələri içməli su ilə təchiz etməyə imkan yaradacaq. Su anbarına Oğuz-Qəbələ-Bakı boru kəmərindən və Ceyranbatandan su nəqli üçün diametri 1400 mm olan su kəməri tikiləcək. Su anbarından qəsəbələrə su isə öz axını ilə gedəcək.
Hazırda isə "Azersu"nun sifarişləri hesabına Azərbaycanın 23 şəhərində və rayonunda, həmçinin 260-dan artıq kəndində su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin köklü yaxşılaşdırılmasına yönələn layihlər gerçəkləşdirilir. Bu layihlərin bir qismi beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının - Dünya Bankının, İslam İnkişaf Bankının Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (JICA), Asiya İnkişaf Bankının və Almaniya İnkişaf Bankının (KfW) kreditləri hesabına gerçəkləşdirilir.
Təmizləndikdən sonra dənizə
Bu gün "Azərsu"yun gündəliyində ölkənin kanalizasiya şəbəkəsinin dürümü da dayanıb. Yeraltı infrastrukturun əlverişsiz vəziyyəti ekoloji təsiri də daxil olmaqla çox sayda mənfi nəticələri ilə yanaşı, çoxlarını küçələrdə yağış sularının axıldılması üçün şəbəkənin olmaması da narahat edir ki, bu da tez-tez əsl daşqınlara səbəb olur, xüsusilə də paytaxtın mərkəzində.
"Azərsu"dan verilən məlumata görə, artıq hər iki istiqamətdə iş gedir. Yəni kanalizasiya şəbəkəsi yenidən qurulur və eyni zamanda yağış suları üçün barmaqlıqlar quraşdırılır.
Belə ki, 2012-ci ildə Bakının Səbail rayonunun Bayıl qəsəbəsində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq uzunluğu 1270 metr olan mikrotunelli kanalizasiya kollektorunun tikintisi başa çatdırılıb. İndi Bayıl yamacından axan tullantı sular "20-ci Sahə"dəki təmizləmə qurğusuna daxil olur ki, bu da Dövlət Bayraq Meydanında və Dənizkənarı Milli Parkın (bulvarın) yeni hissəsində ekoloji təhlükəsizliyi təmin edir. Bioloji təmizləmədən keçən suyun bir hissəsi yaşıllıqların suvarılması üçün götürülür.
Yasamal rayonundakı Akim Abbasov küçəsi boyunca da uzunluğu 1300 metr olan yeni kollektor çəkilib. O, A.Abbasov və Ş.Mehtiyev küçələrinin kəsişməsində yerləşən yağış kollektoruna birləşdirilib. Bu, yağış sularını kanalizasiyaya qatmadan birbaşa dənizə axıtmağa imkan verir.
Anoloji işlər paytaxtın başqa ərazilərində də aparılıb. Paytaxtın kanalizasiya şəbəkəsinin vacib hissəsi olan "Sahil" kollektoru əsaslı təmir edilib, alman texnologiyaları vasitəsi ilə gildən və qumdan tamamilə təmizlənib.
Fundamental yanaşma
Paytaxtın və şəhərətrafı məntəqələrin su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin beynəlxalq standartlar səviyyəsində yenidən qurulması məqsədi ilə "Azərsu" SC 2035-ci ilə kimi olan dövr üçün Böyük Bakının master-planının işlənməsinə başlayıb. Sənədin işlənməsi bu sahədə təcrübəyə malik xarici şirkətlərin iştirakı ilə gerçəkləşdirilir. Sənəd həmçinin su və kanalizasiya infrastrukturlarını, eləcə də yağış sularını idarəetmə sistemini əhatə edəcək.

There is every chance of eradicating problems of water supply
Access to clean drinking water is arguably one of the most pressing problems facing mankind today. This may be judged from the reports of major international organizations. For example, according to UN forecasts, by 2025 two-thirds of the earth's population will experience a shortage of drinking water. They say that this distressing prognosis is linked mainly to climate change and, as a consequence, the melting of glaciers. But this is on a global scale.
But what about here? Is this problem peculiar to Azerbaijan? More than that, what measures are being taken in our country to ensure that the population is supplied with drinking water? We shall try to answer these questions.
A daily pattern
Let us start by saying that the basic part of our country's "water-bearing" infrastructure was established in the 1950s. You have to agree, that is not very reassuring and so there is cause for concern. After all, if the water-supply system is significantly rundown, then a high-quality uninterrupted water supply is out of the question! And indeed, now, in the 21st century, even we, the people of our capital city, have experienced the problems of water supply at first hand.
Meanwhile, the "Azersu" OJSC, the national water-supply operator, assures us that nationwide measures are being taken to quickly eradicate the problems of water-supply, especially as there is every possibility for so doing. First of all, this is facilitated by the income that Azerbaijan receives from the marketing of oil and gas contracts. An example of this is the Oguz-Qabala-Baku (OGB) water pipeline, the construction of which was possible through funding by the Azerbaijan State Oil Fund (SOFAR). "Azersu" believes that it is due to the OGB that we can now speak about solving the problem of supplying water as planned, as well as increasing the supply time in several districts of the capital simultaneously. The water from Oguz and Qabala has helped to create reserves that are so vital when there are losses and inefficient use, including cases of bypassing the meter or using illegal pipelines.
True enough, the operator does point out that "at the same time work needs to be done to overhaul the capital's water-distribution network", and, basically, this is being done. Judging from reports we have received relating to "Azersu", regular water supplies are already being provided to several parts of the capital.
Thanks to the new pipeline, which stretches from the "+160 Simal" reservoir, 40,000 people living on estates in the Binaqadi and Nasimi Districts of Baku, and also on Prospekt Azadliq, have received water in this way.
Another pipeline, built from the "+110 Sarq" reservoir along E. Suleymanov Street to the Bakixanov District "was a godsend" for people in a part of this district, as well as the "8th Kilometre" residential community, by providing them with unscheduled water.
The commissioning of the new line had a positive impact on the quality of the water supply in the eastern part of Sabuncu and Suraxani Districts. The new pipeline provided constant water supplies to 60,000 inhabitants in the Bakixanov area.
Asked about the capacity of the reservoirs to be a most important part of the water-supply system, "Azersu" said the "+110 Sarq" and "69 Sarq" reservoirs had been overhauled. The replacement of the 700-mm collector with a 1,400-mm one, as well as a collector at the outlet of the "+69 Sarq" reservoir, had helped to increase the collection of water, as well as the speed and volume of its supply to the pipeline network.
There is a saving here, too. Increasing the pressure of water in the pipelines will help to get rid of 44 sub-main pumping stations and their relative reservoirs at one stroke. There is also a saving in electricity. "Aversu" says that the "+110 Sarq" and "+69 Sarq" reservoirs provide drinking water for over 220,000 people in Xatai, Suraxani, Nizami and Sabuncu Districts.
The problem of water supplies to the Hovsani area in Baku's Suraxani District has also been partially resolved. Here, the tower blocks have been receiving water 24 hours a day since last May.
The department is also confident that shortly the greater part of Xatai District, the residential community of "Yeni Gunasli" in Suraxani District, the Bakixanov area in Sabuncu District, and also a part of Nizami District in the capital will be provided with constant supplies of water. This can be expected in the first quarter of 2013.
"In the 2011-2012 period 52% of the area of the capital has been provided with round-the-clock water supplies," "Azersu" says.
There's still a bit to do, though - supplying the remaining 48% of the area… They also have an answer to this: "In 2013 work on overhauling the capital's water redistribution system will be stepped up even more."
There is one other thing that should be mentioned here. Many of "Azersu's" subscribers have been provided with water meters, which suits both parties. Both the consumer and the supplier have the opportunity to control the amount of water they use. In most cases the subscribers are aiming for rational consumption, which in the long run leads to a saving of water resources, and also of expenditure on water production by the operator, including in time and materials - that is electricity consumption, the purification process, transportation and delivery to the end consumer, and so on.
The installation of smart water meters began in Azerbaijan in 2012. Over 15,000 have already been installed, 10,000 of which are not for private citizens but for enterprises, companies, and so on; i.e. major consumers.
In addition, "Azersu" has started taking total control of such important processes as withdrawing meter readings and providing information, invoices and payment of accounts. A pilot project is being carried out together with the management of the Istanbul water treatment company in Baku's Narimanov District, which boils down to this: the district is divided into quarters, and at the same time groups are set up to monitor payments. Information and invoices are supplied to subscribers not by a single controller, but by groups, which enables control activity to be stepped up and transparency increased in this sphere.
If the pilot project is a success the new system will be applied to other districts of Baku as well.
Pipe replaces water carriers
And now a word about the suburbs. According to the "State Programme for the socio-economic development of Baku and its suburbs for 2011-2013", its water-supply and sewage systems will face a major overhaul and the water carriers that we are fed up with should become a relic of the past. According to the document, water-pipe and sewage systems will be created in all the suburbs of Baku before the end of 2013.
Today "Azersu" is overhauling water-supply and sewage systems in 24 villages and townships on the Abseron Peninsula. Furthermore, corresponding projects that provide for the building of new residential communities will be carried out in Baku's suburbs. In other words, the projects are geared towards the long-term. Already today the construction of no less than 10 water-reservoir complexes with an overall volume of 200,000 cum is being carried out to supply water using the gravity flow system," the department says.
Another project to supply water to the suburbs is the construction at the Ceyranbatan complex of water-purification buildings of a state-of-the-art ultrasonic water- purification plant, whose productivity will be 6 cu m of water a second (520,000 cu m a day). The water that is treated in the installation will meet the standards of the World Health Organization, "Azersu" says.
Much has been staked on the Ceyranbatan-Balaxani-Ramana-Zira-Pirallahi trunk water pipeline, which will be 150 km long. It is due to be commissioned this year.
The operator claims that the new water-purification installation at Ceyranbatan, as well as the trunk pipeline, is designed to "radically improve the water supply of residential areas in the eastern part of the Abseron Peninsula".
"Apart from the areas to which water has been supplied as scheduled, the townships of Pirallahi, Zira, Dubendi, Qala, Suvalan, Mardakan and other residential areas will be provided with centralized water supplies. Generally speaking, the pipeline is there to provide drinking water for over one million people on the Abseron Peninsula," the company said.
The residents of the townships of Sabuncu, Balaxani and Zabrat have been luckier - 17,000 people in these areas can already today confirm that water supplies to their townships have improved, "Azersu" claims.
The new "Balaxani" reservoir, with a volume of 80,000 cu m, is being built in the capital's Sabuncu District, which will help to provide a constant supply of drinking water to the townships of Gala, Zira, Turkan, Pirallahi, and others. A pipeline with a diameter of 1,400 mm, will be built to transport water from the Oguz-Qabala-Baku pipeline and Ceyranbatan to the reservoir. Water will be supplied to the townships from the reservoir by natural gravity.
At the present moment, thanks to orders to "Azersu", simultaneously in 23 towns and districts, as well as over 260 villages and hamlets in Azerbaijan, projects are being implemented aimed at a total improvement in water-supply and sewage systems. Credits from international financial organizations - the World Bank, the Islamic Development Bank, the Japanese International Cooperation Agency (JICA), the Asian Development Bank and the German Development Bank (KfW) - have given a "start in life" to some of the projects.
Through purification to the sea
The situation regarding the country's sewage network is also on "Azersu's" current agenda. As well as the many negative consequences of the unsatisfactory state of the "underground" infrastructure, including ecological, many people are concerned at the absence on our streets of drains, which often leads to real flooding, especially in the city centre.
Judging from "Azersu's" information, work is being carried out in both areas, i.e. the sewage network is being overhauled and at the same time the installation of rainwater screens is being carried out.
Thus, in 2012 construction of the first mini-tunnel sewage collector in Azerbaijan, 1270 m long, was completed in the hamlet of Bayil in Baku's Sabayil District. Now, running water from the Bayil hills arrives at a treatment plant at "sector 20", which ensures the ecological security of State Flag Square and the new area of the National Coastal Park (boulevard). Some of the water, which has been biologically treated, is used to water gardens and lawns.
A new 1,300m-long collector has also been laid along Hakim Abbasov Street in Yasamal District. It links up to a rain collector at the intersection of A.Abbasov and S.Mehtiyev Streets. This enables rainwater to be directly diverted into the sea without mixing with sewage water.
Similar work has also been carried out in other parts of the capital. The "Sahil" collector, which is the main part of the capital's sewage network, has been completely overhauled and fully cleansed of clay and sand using German technology.
A fundamental approach
With the aim of overhauling the water-supply and sewage systems of the capital and its suburbs to international standards, the "Azersu" OJSC has embarked on developing a master-plan for Greater Baku up to the year 2035. The document is being prepared with the participation of foreign companies that have experience in this sphere. The document covers, among other things, a system for the management of the water and sewage infrastructure and rainwater.