PKK-NIN PARİS MÜƏMMASI
Kürd terrorçu təşkilatı olan PKK-nın siyasi qanadının üç fəalı, həmçinin partiyanın yaradıcılarından olan Səkinə Cansız Parisdə güllələnib. Hadisə Fransa paytaxtının kürd icmalarından birinə məxsus mənzildə baş verib.
"Sara" adı ilə tanınmış Cansız dəfələrlə həbs olunduğu Türkiyədən ötən əsrin 80-ci illərində qaçmışdı. O, Kürd Fəhlə Partiyasının lideri Abdullah Öcalana yaxın şəxs hesab olunurdu. Suriyada PKK-nın qadınlardan ibarət döyüşçü dəstələrinin hazırlanması ilə məşğul olmuş, diversiya əməliyyatları həyata keçirmişdi. Son illərdə isə "Sara" mübarizənin terror yolu ilə aparılmasındhan imtina edərək, Avorpada mühacirət həyatı yaşayan kürdlərin hüquqlarının müdafiəsi ilə məşğul  idi.
Cansızla yanaşı, Parisdəki Kürdüstan İnformasiya Mərkəzinin əməkdaşı, Fransadakı Kürd Milli Konqresinin nümayəndəsi Fidan Doğan, həmçinin kürd icmasının üzvləri tərəfindən separatçı hərəkatın "gənc fəalı" adlandırılan Leyla Söyləməz də qətlə yetiriliblər.
Fransa hökuməti hadisəyə dərhal reaksiya verib. Cinayət yerinə şəxsən baş çəkmiş daxili işlər naziri Manuel Vals istintaqın ilkin nəticəsini belə gözləmədən ölüm faktlarını "aşkar qətl" adlandırıb. "Əmin olun ki, Fransa hökuməti bu əməlin üstünü açmaqda tam qərarlıdır", - deyə nazir jurnalistlərə və Cansızın hadisə yerinə toplaşmış tərəfdarlarına bildirib.
Fransa prezidenti Fransua Olland da kifayət qədər maraqlı bəyanatla çıxış edib. Jurnalistlərin suallarını cavablandıran dövlət başçısı faktı "dəhşətli hadisə" adlandırıb. O, fikrini belə davam etdirib: "İstintaq gedir. Düşünürəm ki, cinayətin səbəbləri və onu törətmiş şəxslər aydınlaşanadək gözləmək lazımdır. Mərhumlardan birini tanıyırdım. Onu Fransanın bir çox siyasi xadimləri tanıyırdılar. Çünki o, müntəzəm olaraq bizimlə görüşürdü".
Başqa sözlə, Fransa prezidenti dünyanın əksər ölkələrində, həmçinin Avropa İttifaqında terrorçu təşkilat kimi tanınan bir qurumun siyasi qanadının liderlərindən biri ilə (Fidan Doğan) Fransa rəhbərliyi arasında sıx əlaqələrin olduğunu etiraf edib. Qeyd etmək lazımdır ki, Fransa ənənəvi olaraq kürd separatçıları və terrorçularının Türkiyəyə qarşı aktiv siyasi fəaliyyət göstərdiyi əsas ölkələrdən biri hesab olunur. Türkiyənin təhlükəsizlik sahəsindəki mütəxəssisləri hesab edir ki, kürd separatçılarının həm siyasi, həm də hərbi hərəkatını dəstəkləyən "kassa" məhz bu ölkədədir.
Öldürülmüş şəxslərin statusu hadisənin dərhal dünya mətbuatında müzakirə olunan əsas mövzulardan birinə çevirdi.
Qətl danışıqların pozulması cəhdi kimi
Ən maraqlı məqamlardan biri hadisənin baş verdiyi zamanla bağlıdır. Məsələ ondadır ki, 2012-ci il Türkiyədəki kürd hərbi separatçılığı tarixində ən qanlı illərdən biri kimi yadda qalıb. Ötən il Türkiyə kürd terrorçularının görünməmiş qanlı terror aktları ilə üzləşib.
Bütün bunlar Türkiyə rəhbərliyini İmralı adasındakı həbsxanada saxlanılan PKK lideri Abdullah Öcalan və kürd separatçılarının siyasi qanadı ilə danışıqlara getməyə vadar edib. İndiyədək terrorçular və PKK-nın siyasi qanadı ilə hər hansı dialoqun olmadığı iddia olunsa da, bu yaxınlarda danışıqların aparıldığını Öcalanın özü təsdiqləyib.
Hakim partiya nümayəndələri və terrorçu təşkilatın rəhbərliyi danışıqlar prosesinin təşkilini öz qələbələri kimi təqdim edirdilər. Türkiyə KİV-də, hətta kürd məsələsinin həllinin "yol xəritəsi" də peyda olmuşdu. Müxtəlif mənbələrə əsasən, razılaşmanın bir neçə mərhələdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulubmuş: 2013-cü ilin yazında terrorçu təşkilat barışıq elan edir və Türkiyə ərazisindən çıxır, əvəzində ölkə rəhbərliyi terrorçulara qarşı əməliyyatlarını dayandırır, hərbi əməliyyatlarda iştirak etməmiş məhbus kürdləri (PKK-nın siyasi qanadı onları "siyasi məhbus" hesab edir) azadlığa buraxır. Bundan başqa, Türkiyə hökuməti keçmiş terrorçuların dinc şəkildə yaşamasının təmini məqsədilə hüquqi baza yaradır. Sonrakı mərhələdə Türkiyə rəhbərliyi kürdlərin "Sülh və demokratiya" partiyası ilə birlikdə yeni Konstitusiya planı hazırlayır. Türkiyə parlamentində həqiqətin araşdırılması komissiyası yaradılır və o, etnik kürdlərin sıx yaşadığı regionlarda məhkəmə qərarı olmadan törədilmiş edamlarla bağlı araşdırmaların aparılması, məlumatların işıqlandırılması ilə məşğul olur. PKK-nın hüquqi fəaliyyətinin təmini üçün tədbirlər görülür, təşkilat isə öz növbəsində milli konfrans çağıraraq silahlı müqavimətin dayandırıldığını rəsmən elan edir. Elə həmin konfransda Öcalan tərəfindən hazırlanmış və türklərlə kürdlər arasında yeni qarşılıqlı münasibətləri nəzərdə tutan "tarixi bəyannamə" açıqlanır. Beləliklə, PKK silahlı təşkilat şəklində fəaliyyətinə son qoyur.
Amma Parisdə üç fəalın qətli bu plana kölgə salıb və Türkiyə ilə terrorçular arasında güman ki, yaxın zamanda sülhün əldə edilməsi mümkün olmayacaq.
Təbii ki, belə olan təqdirdə ortaya sual çıxır: bütün bunların arxasında kim dayanır? Qətllərdən dərhal sonra həm Türkiyə rəhbərliyi, həm də separatçılar qarşılıqlı ittihamlara start verib. Onların ittihamlarında bir ümumi mövqeyə rast gəlmək mümkündür: "Qətllərin arxasında kürd məsələsinin sülh yolu ilə həlli planının reallaşdırılmasını istəməyən qüvvələr dayanır".
Kürd izi
Planın reallaşdırılması perspektivilə bağlı zəif cəhət bu məsuliyyəti Öcalanın təkbaşına daşıması idi. Terrorçu təşkilat uzun illər ərzində lideri olmadan çox proseslərdən keçib və bu dövrdə Öcalanın mütləq hakimiyyəti kifayət qədər sarsılıb. PKK-nın özündə yeni və son dərəcə iddialı səhra komandirləri peyda olublar. Onlar Öcalanın nüfuzunu asanlıqla şübhə altına ala bilərlər. PKK-nın hərbi rəhbərliyi arasında da fikir ayrılıqlarının olduğuna dair xəbərlər çoxdan yayılıb. Təşkilatın siyasi qanadında isə fikir ayrılıqları aydın məsələdir. Təşkilat çoxdan regionda öz maraqları olan bu və ya digər ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının əlində alətə çevrilib. Kürd əsilli dairələrdən reket yolu ilə əldə olunan maliyyə mənbələri və ya narkotrafikdən gələn pullar uğrunda mübarizə terrorçu təşkilatın daxilində ayrı-ayrı qruplaşmaların yaranmasına səbəb olub.
Parisdə qətlə yetirilmiş Səkinə Cansızın da Öcalanın həbsindən sonra partiya rəhbərliyilə fikir ayrılıqları var idi. Öcalana yaxın olan Cansız öz liderinin, demək olar ki, bütün sirlərini bilirdi. Cansız PKK rəhbərliyindəki daxili çəkişmələr nəticəsində həyat yoldaşı Mehmet Şenerin edamından sonra Almaniyaya köçmüşdü. Bütün bunlara baxmayaraq, Cansız terrorçu təşkilatla əlaqəsini heç zaman kəsməmişdi və bəzi məlumatlara görə, hətta onun Almaniyadakı nümayəndəsi idi. Onu "sülh göyərçini" adlandırmaq mümkün deyildi. Lakin Cansız daim Öcalana sadiq idi və barışıq planını fəal şəkildə dəstəkləyirdi.
Şahidlərin sözlərinə görə, qatillər arxalarınca qapını bağlayaraq cinayət yerini tərk ediblər. Qapını onların üzünə isə mərhumların özləri açıblar. Demək onlar qatilləri tanıyırlarmış. Hadisədə daha bir maraqlı məqam: atəş hər üç şəxsə boyunlarının ardından atılıb və hadisə yerində, cəsədlərin üzərində heç bir mübarizə əlaməti yoxdur. Bütün bunlar Türkiyə hökumətinin versiyasını daha əsaslı edir: qətlləri sülh planının reallaşdırılmasını istəməyən terrorçuların özləri törədib.
Xatırladaq ki, hələ 2011-ci ildə Abdullah Öcalan tərəfdarlarını silahı yerə qoyaraq siyasi mübarizəyə başlamağa çağırdıqda PKK Silvanda terror aktı təşkil edərək 13 türk əsgərini qətlə yetirmişdi.
"Ergenekon xortladı?"
Kürd siyasi liderləri isə qətllərdə Türkiyə xüsusi xidmət orqanlarını və ya onların nəzarətində olan təşkilatları günahlandırırlar. Kürd fəallarının fikrincə, "Ergenekon" tipli gizli millətçi təşkilatlar sülh danışıqlarının pozulmasında maraqlı ola bilər. Bu fərziyyənin tərəfdarları misal kimi, 80-ci illərdə gənc millətçilər - "Boz qurdlar"ın Avropada Türkiyə xüsusi xidmət orqanlarının da köməyilə ermənilərin "ASALA" təşkilatına qarşı uğurlu qisas aksiyalarının həyata keçirdiyini xatırladır. O zaman qisas aksiyası "ASALA"nın dünyada onlarla türk diplomatını qətlə yetirdiyi üçün təşkil olunmuşdu.
Amma bu versiyanı əsassız hesab etmək olar. Çünki Ədalət və İnkişaf Partiyasının Türkiyəyə rəhbərlik etdiyi 10 ildə bütün oxşar təşkilatlar ləğv edilib, ordu və xüsusi xidmət orqanlarının rəhbərliyində təmsil olunmuş, belə qruplaşmalara ən cüzi simpatiya bəsləyən saysız-hesabsız insanlar indi həbs altındadır. Üstəlik, türkiyəli mütəxəssislərin fikrincə, Türkiyə rəhbərliyi ilə PKK terrorçularının başçıları arasında rəhbər şəxslərə və diplomatik missiya nümayəndələrinə hücumların təşkil olunmamasına dair qeyri-rəsmi razılaşma da mövcuddur.
Üçüncü qüvvələr
Əvvəllər olduğu kimi, indi də istənilən terror təşkilatı özü də bilmədən bəzən bu və digər dövlətin əlində silaha çevrilir. Bu gün Yaxın Şərqdə yaşananları nəzərə alsaq, on minlərlə silahlı, təlim keçmiş döyüşçünü özündə birləşdirən terror təşkilatının yaradılması bir çox ölkələrin maraqlarına cavab vermir. Artıq qeyd edildiyi kimi, regionda bir sıra ölkələrin xüsusi xidmət orqanları PKK rəhbərliyinə öz adamlarını "yerləşdirməyə" və ya orada təmsil olunmuş şəxsləri "ələ almağa" çalışır. Onu da nəzərə alsaq ki, Türkiyə ənənəvi qapalı xarici siyasət doktrinasından imtina edərək regionda nüfuzunun artırılması siyasətinə keçib, PKK kimi rçaq Ankaranın əleyhidarları arasında vacib alətdir. Məsələ ondadır ki, NATO-dakı müttəfiqlərindən gözlədiyi dəstəyi ala bilməyən "qonşularla sıfır problem" konsepsiyasını özünə əsas seçmiş Türkiyə demək olar ki, regiondakı bütün müttəfiqlərini itirib.
Uzun illər ərzinrdə təhlükəsizlik məsələlərində Türkiyəni dəstəkləmiş İsraillə münasibətlərini pozan rəsmi Ankaranın Tehran və Bağdadla da "arası dəyib". Digər yandan, Suriyada vaxtilə Türkiyənin hazırkı rəhbərliyinin yaxın dostu hesab olunmuş Əsədə qarşı silahlı qiyamı fəal şəkildə dəstəkləyən Ankara bunun əvəzində qarşı tərəfin Türkiyə ərazisində kürd terrorçularına dəstək verəcəyini təxmin etməyə bilməzdi.
Türkiyənin digər qonşusu, ərazisində separatizm problemlərini ən sərt vasitələrlə həll edən İran da Aİ və NATO qarşısında öhdəlikləri olmadığından PKK-nın güclənməsində maraqlı ola bilər. Yeri gəlmişkən, İrandan müstəqillik almaq uğrunda savaşmış kürd liderləri İranın xüsusi xidmət orqanları tərəfindən məhz Avropada aradan götürülüblər. Onların arasında Aburrəhman Kasımlı və doktor Şerefkendinin adlarını çəkmək olar.
Şimal ərazilərində kürdlərin de-fakto müstəqillik əldə etdiyi İraqı da yaddan çıxarmaq olmaz. İraqdakı regional kürd hakimiyyəti Türkiyə hökumətilə əməkdaşlığa çalışdıqlarını desələr də, ona qarşı loyallıq göstərsələr də, analitiklər PKK-nın Şimali İraqda populyar olduğunu deyir.
İstənilən halda, üç kürd fəalının qətli regionda kürd məsələsinin həlli kimi onsuz da asan olmayan prosesi daha da çətinləşdirib. İndi yalnız  Fransa hüquq-mühafizə orqanlarının istintaqı obyektiv aparacağına ümid etmək qalır. PKK-nın dinc dayanıb-dayanmayacağı bundan çox asılıdır.

PARIS SECRETS OF THE PKK
Three activists of the political wing of the Kurdish terrorist organization PKK, including Sakine Cansiz, one of the founders of the party, have been shot in Paris in building owned by the Kurdish community in the French capital.
Cansiz, also known as Sara, fled from Turkey in the 1980s. She had been arrested there several times and was believed to be close to PKK leader Abdullah Ocalan.
While in Syria, she established PKK women's combat units and then moved to the Iraqi border areas to engage in sabotage operations. In recent years, however, Sara had given up terrorist methods of struggle and began to protect the rights of female Kurds in European emigration.
Besides Cansiz, Fidan Dogan, an employee of Kurdistan Information Centre in Paris and a representative of the Kurdish National Congress in France, and Leyla Soylemez, who is described by the Kurdish community as a "young activist" of the separatist movement, were also killed.
The French government issued a reaction immediately. French Interior Minister Manuel Valls, who arrived at the crime scene, did not wait for at least the first results of the investigation and described the killing as "an obvious execution". "Be assured that the French authorities are determined to shed light on this crime," he told journalists and Cansiz's colleagues.
Very interesting statements were also made by French President Francois Hollande. Answering journalists' questions, he described the event as "terrible" and added, "The investigation is under way. I think it is better to wait and find out causes of the crime and who perpetrated it. I knew one of the three victims. She was known to many political leaders of France because she regularly met with us," Hollande said.
In other words, the French president has openly admitted that one of the leaders (Fidan Dogan) of the political wing of the organization which is seen as terrorist in many countries, including the European Union, had close ties with the leadership of France.
It should be noted that France is traditionally considered one of the key countries, where Kurdish separatists and terrorists are actively deploying political activities against Turkey. It is in this country, according to Turkish security experts, that the so-called "money box" is based to support both political and military movement of Kurdish separatists.
Given the said status of the victims, the killing of three activists instantly became the most discussed topic of the world media.
Killing as an attempt to disrupt talks
Quite interesting is the timing of this event. The point is that 2012 was one of the bloodiest in the history of Kurdish armed separatism in Turkey. The country was faced with unprecedented bloody crimes of Kurdish terrorists.
All this prompted Turkish authorities to start negotiations with the imprisoned PKK head Abdullah Ocalan, who is kept in prison on the island of Imrali, and the political wing of Kurdish separatists. Initially, the fact of negotiations with the terrorists and members of the PKK political wing were denied. More recently, however, the fact of negotiations with Ocalan was confirmed.
Both the ruling party and leaders of the terrorist organization portrayed the negotiations as a victory. Meanwhile, the Turkish media even published a "road map" of settlement of the Kurdish issue. Thus, according to various sources, the agreement included the following stages: in the spring of 2013 the terrorist group declares truce and leaves Turkey, while in return the leadership of the country ceases military operations against terrorists and frees the imprisoned Kurds who did not take part in military operations (the political wing of the PKK considers them "political prisoners"). The Turkish authorities were also to create a legal framework for the transition of former terrorists to a peaceful existence. At a later stage, the Turkish leadership, together with Kurdish party "Peace and Democracy", will develop a new Constitution. The Turkish parliament will set up a Commission to find out the truth, which will investigate the extrajudicial killings in the region densely populated by ethnic Kurds. Steps will be taken to ensure legal activities of the PKK, which, in turn, will convene a national conference and officially announce the cessation of the armed resistance. The conference will announce the "historic declaration" prepared by Ocalan himself. It will provides for new relations between the Turks and the Kurds. Thus, the PKK will cease to exist as an armed organization.
However, the killing of three activists in Paris has cast a shadow on the plan, and peace between the Turkish authorities and the terrorists is unlikely to set in any time soon. Naturally, the question arises: who is behind all this? Immediately after the killing both the Turkish authorities and the separatists began recriminations that had something in common: "The murder was committed by forces who did not want the implementation of the peaceful settlement of the Kurdish issue."
Kurdish trace
The vulnerable part of the plan was the sole responsibility of Ocalan for its implementation. Over the long years of absence of its leader, the terrorist organization itself has gone through many processes, and Ocalan's absolute power has been fairly shaken. PKK has acquired new and quite ambitious field commanders who could easily question its credibility. The press has long talked about the differences even within the armed PKK leadership, not to mention its political wings. The organization has long become a weapon in the hands of the intelligence services of various countries that have their own interests in the region. The fight for control over such financial sources as income from extortion and racketeering of Kurdish businesses to maintain the "armed struggle" or money from drug trafficking has also contributed to the formation of separate groups within the terrorist organization.
Sakine Cansiz killed in Paris has had differences with the party leadership after Ocalan's arrest. Being Ocalan's close associate, she knew almost all the secrets of the leader, and after her boyfriend Mehmet Sener, also one of the founders of the organization, was executed due to internal squabbles within the PKK leadership, she moved to Germany. Despite all this, Cansiz never lost contact with the terrorist organization and, according to some information, was its representative in Germany. She could hardly be called the "dove of peace", but Cansiz always remained true to Ocalan and actively supported the truce plan.
According to eye-witnesses, the killers left the scene and closed the door. The door was opened to them by the victims themselves. Accordingly, the killed knew their killers. Another remarkable feature of what happened is the fact that shots were fired in the head and no traces of a struggle were found. All this indicates the version of the Turkish authorities that the killings were the work of the terrorists opposed to the peace plan.
We recall that in 2011, when Abdullah Ocalan called on his supporters to lay down arms and start a political struggle, the PKK staged a terrorist attack in Silwan, where 13 Turkish soldiers were killed.
"Ergenekon revives?"
Kurdish political leaders have accused Turkish special services or organizations that are supposedly under their control of the killings. According to Kurdish activists, secret nationalist organizations such as "Ergenekon" would be interested in disrupting the peace talks. Proponents of this theory cite examples of events the 1980s, when young nationalists "Grey Wolves" with the help of the Turkish secret services carried out successful retaliation in Europe against the Armenian terrorist organization "ASALA" which was responsible for killing dozens of Turkish diplomats around world.
However, this version can be considered almost unfounded. Over the 10 years of existence of the Justice and Development Party in Turkey, all such organizations have been destroyed, many people in the leadership of the army and intelligence services arrested those guilty of the slightest sympathy for such groups. We can not ignore the fact that, according to Turkish experts, there is informal agreement between Turkish authorities and leaders of the PKK terrorists not to attack people of leadership and diplomats.
Third forces
Both earlier and now, any terrorist organizations without even knowing it have often become a weapon for different countries. Given the processes that are currently taking place in the Middle East, the disbanding of the terrorist organization which has more than 10,000 heavily armed and trained terrorists, is not in the interest of many countries. As already mentioned, the secret services of many countries of the region are trying to introduce or recruit those who are part of the PKK leadership. And given the fact that Turkey, having abandoning the traditional doctrine of a reserved foreign policy, has started to increase its influence in the region, such a lever as the PKK is an important tool in the hands of Ankara's opponents. The point is that while counting on the never received support from its NATO allies and deploying the concept of "zero problems with neighbors", Turkey has lost almost all of its allies in the region.
After spoiling its relations with Israel which supported Turkey in security issues for years, Ankara also "quarreled" with Tehran and Baghdad. On the other hand, by actively supporting the armed uprising against Syria's Assad, who was once considered a close friend of the current Turkish leadership, Ankara could not know that the answer would be the support for Kurdish terrorists in Turkey.
Another neighbor of Turkey, Iran, which resolves the problem of separatism in the most stringent manner, may also be interested in a stronger PKK due to a lack of commitments to the EU and NATO. In fact, Kurdish leaders who fought for independence from Iran were killed by Iranian security forces in Europe. These include Dr. Abdurrahman Kasimli and Serefkendi.
One can not ignore northern Iraq where the Kurds gained de facto independence. No matter how often the regional Kurdish authorities in Iraq have displayed a spirit of cooperation and loyalty to the Turkish authorities, analysts say that the PKK is popular in Northern Iraq.
Somehow the killing of three Kurdish activists has complicated the already difficult process of resolution of the Kurdish issue in the region, which has been shaped by many internal and external factors. It remains to be hoped that the French police will conduct an objective investigation, on which the solution of the PKK issue largely depends.