BAKI AVTOMOBİL İDMANININ ŞAHZADƏSİNİ QƏBUL EDƏCƏK
Azərbaycan indiyə qədər müxtəlif səpkili idman yarışlarına ev sahibliyi edib. Boks, cüdo, futzal, güləş, gimnastika və digər idman növləri üzrə Dünya və Avropa çempionatları, Qran-prilər, Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli yarışları yüksək səviyyədə təşkil etmişik.
İndiyə qədər Bakı küçələrində GT-3 və motoyürüş yarışlarını seyr etmişik.
Gələn il isə Bakı avtoidmanın şahzadəsi adlandırılan "Formula-1" yürüşlərinin bir mərhələsini qəbul edə bilər.
Bakıda keçiriləcək "Formula-1" yarışması ilə bağlı artıq müqavilə imzalanıb. Gənclər və İdman Nazirliyi Bakıda "Formula-1"in prezidenti Berni Ekklstoun ilə saziş imzalayıb. Bakıda keçiriləcək yarışın "Qran-pri Avropa" adlanacağı gözlənilir. Yarış 2015-ci ildə keçiriləcək və Cənubi Koreyadakı mərhələnin yerini tutacaq. Bununla Azərbaycan keçmiş SSRİ-də Rusiyadan sonra "Formula-1" yarışının "Qran-pri" mərhələsini keçirəcək ikinci ölkə olacaq. Qeyd edək ki, çempionatın təqvimi 19 mərhələdən ibarətdir. Gələcəkdə onun 22 mərhələyədək artırılacağı gözlənilir.
"Formula-1" yarışının keçirilməsi üçün avtodromun olması mütləqdir. Azərbaycan üçün "ChiZa Architectural Bureau" şirkəti lazımi avtodromun konseptual layihəsini hazırlayıb. "R+"a verilən məlumata görə, bu tip layihənin ilkin vəzifəsi yerin seçilməsidir. Bunun üçün Bakının qərb hissəsində yerləşən milli parkın yekunlaşdığı "Sultan burnu" adlanan ərazi seçilib. Avtodroma giriş Zığ magistralından olacaq ki, bu da kompleksə tez çatmağa və yolun daha tez boşalmasına imkan verəcəkdir. Uzunluğu 5 min 160 metr və 60 dairədən ibarət, bununla da ümumi uzunluğu 309 kilometr olacaq avtodrom, "Formula-1" yarışlarının reqlamentinə tam uyğun qurulacaq. Kompleksdə park yerləri, tribunalar, pit-stop, qaraj, təmir emalatxanaları, mətbuat mərkəzi də nəzərə tutulub. Yaradılan konsepsiyada mehmanxana inşa olunacaq.
Bundan əlavə, "Sultan burnu"nun qurtaracağı yerdə layihəyə yaxt-klub əlavə olunub. Bu da su nəqliyyatının fəaliyyətinə və turnirin keçirildiyi vaxt və turnirdən kənar vaxtlarda sərnişinlərin daşınmasına imkan yaradacaq. Avtodromun yaradılması təkcə "Formula-1" deyil, həmçinin digər növ avtomobil yarışlarının keçirilməsinə imkan verəcək. Bu da öz növbəsində, bu cür yarışların istənilən fəsildə və istənilən gündə keçirilməsinə imkan yaradacaq, bundan sonra arena konstruksiya modellərinin montaj və demontaj işlərinin aparılmasına ehtiyac qalmayacaq. Eyni zamanda, şəhərin daxilində tras infrastrukturu yaradaraq, bununla da nəqliyyatın hərəkətinin, insanların və digər hərəkət edən vasitələrin ləngiməsinə mane olmayacaq.
Bakıda keçiriləcək "Formula-1" yarışının perspektivləri barədə Azərbaycanda bu sahənin mütəxəssislərindən olan Rəhim Əliyevlə danışmaq qərarına gəldik. Onun sözlərinə görə, mötəbər yarışın keçirilməsi üçün hazırlıq işləri indidən başlanmalıdır: "Stasionar trasımız olmadığı üçün, güman ki, yarış şəhər trasında baş tutacaq. Adətən, son illər bu işlə Herman Tilke məşğul olur. O, yolların harada və necə düzəldilməsini yaxşı bilir. Eşitdiyimə görə, yaxın günlərdə Bakıda olub və müəyyən yerlərə baxış keçirib. Nə qədər zamana hazırlanacağını söyləmək çətindir. Çünki zaman məsələsi işi görən insanlar və maliyyədən asılıdır. "Formula-1" tarixində 8 aya və ya 3 ilə hazırlanan traslar olub. Ola bilər, yığılıb-sökülən trasdan istifadə etsinlər. Növbəti mövsümlərdə isə stasionar tras barədə düşünmək olar. Belə traslarda 60-70 min və ya 100 min tamaşaçı tutumu olur. Amma Bakıda bu qədər tamaşaçını yerləşdirmək çətindir. "Formula"1-də təkcə oturacaq sayı əsas götürülmür. Çəmənlikdə oturub baxmaq da mümkündür".
Rəhim Əliyev Avropada "Formula-1" yarışlarının bilet qiymətlərini də açıqladı. Onun sözlərinə görə, belə yarışlarda reklam lövhələri və bilet işləri beynəlxalq təşkilata tapşırılır. Onlar təşkilatçı ölkədən bu hüququ alırlar. Biletlərin qiyməti, adətən, 50-3000 avro (istisna kimi daha baha biletlər olur) civarında dəyişir. Rəhim Əliyev mövsümün sonunda "Formula-1" yarışı keçirməyi tamaşaçı baxımından əlverişsiz hesab edir. Çünki bəzən yarışın sonuna yaxın intriqa olmur. Liderlər mövqeyini möhkəmlədir: "Biletlərə gəldikdə, Azərbaycan tərəfi istəsə, bir qədər ucuz sata bilər. Hər halda, bu yarışa ev sahibliyi ediriksə, sözümüz keçərlidir".
Rəhim Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanda "Formula-1" azarkeşləri çoxdur. Ona görə belə yarışlar ölkədə avtomobil idman növünün inkişafına təkan olacaq: "Əgər ayrıca trasımız olarsa, burada eyni zamanda, Moto GT, "Ralli" və digər yarışları da keçirmək olar. Kartinqlər təşkil etmək mümkündür. Bu, ölkədə turizmin inkişafına dəstək olacaq. Ətraf ölkələr belə yarışın keçirildiyindən xəbər tutsalar, mütləq Bakıya gələcəklər. Qonşu Rusiyada "Formula-1" həvəskarları çoxdur. Gələn il Soçidə də "Formula-1" yarışı olmalıdır. Əgər qısa fasilə ilə Bakıda da təşkil olunsa, Soçidə olan turistlər Azərbaycana gələ bilər. Etiraf edirəm ki, bahalı idmandır. Amma eyni zamanda, maraqlı və həyəcanlıdır. Hər bir ölkə belə yarışı keçirə bilməz. Dünyada cəmi 6-7 ölkədə peşəkar traslar mövcuddur. Azərbaycan da adını həmin siyahıya daxil edə bilər".

BAKU TO HOST THE QUEEN OF MOTORSPORTS
Azerbaijan has hosted a variety of sporting events - European and world championships, Grand Prix and licensing competitions in boxing, judo, futsal, gymnastics and other sports.
We have already seen GT-3 class car and motorcycle races on the streets of Baku.
Next year, Baku may host the Queen of Motorsports - one of the stages of the Formula 1 race.
The Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan signed a preliminary agreement with the head of the F1 Championship, Bernie Ecclestone, on hosting one of the stages of the World Championships in Baku. It is assumed that it will be called Grand Prix Europe and be included in the F1 schedule in 2015 instead of the race in South Korea, which was expelled from this season's championship. Thus, Azerbaijan will become the second post-Soviet country after Russia, which will host the Grand Prix stage of the Formula 1 competition. Currently, the championship calendar consists of 19 stages. In the future, it is planned to increase their number to 22.
For the Formula 1 competition, one must have an autodrome. The conceptual design of such an autodrome for Azerbaijan was developed by ChiZa Architectural Bureau. It will be located in a place called Sultan Burnu, where the National Park in the western part of Baku ends. Entry into the autodrome will be from the Zig highway at Heydar Aliyev International Airport, which will make it possible to reach it as soon as possible and not to overload city roads. The autodrome with 60 circles with a length of 5,160 metres each (total length 309 km) is to be built in full compliance with the rules of the Formula 1 competition. The complex will provide parking areas, grandstands, pit stops, garages, repair shops and a press centre. A hotel will be built too.
In addition, the project includes the construction of a yacht club at the farthest end of Sultan Burnu. This will make it possible to use water transport to carry passengers during the tournament. The autodrome will make it possible to hold not only Formula 1, but also other motorsport competitions in any season and in any weather without assembling and disassembling the constructions of the arena. Creating simultaneously the infrastructure of a city road will make it possible not to impede the movement of vehicles and people.
F1 racing expert Rahim Aliyev told R+ that preparatory work for such an authoritative competition needs to start now: "Since we do not have a separate race track, the competition will be held most likely on city roads. In recent years, as a rule, Hermann Tilke has been dealing with this. He knows how to lay a route and where. I heard Tilke recently visited Baku and inspected certain territories. How soon everything will be ready is hard to say. The history of Formula 1 has seen tracks that were prepared in 8 months and in 3 years. The use of a collapsible track is possible. And by the next season we can already think about a stationary track. Similar tracks can take from 40,000 to 70,000 and even 100,000 spectators. But in Baku it is difficult to accommodate so many spectators. In Formula 1, the number of seats for spectators is not the main criterion. You can watch the races sitting on the lawn."
Aliyev also talked about ticket prices during these activities. According to him, at such competitions the placing of billboards and the sale of tickets is the responsibility of an international organization that buys this right from the host country. As a general rule, ticket prices vary from 50 to 3,000 euros (as an exception, there are also more expensive tickets).
In terms of attracting viewers, the specialist considers it inappropriate to hold Formula 1 at the end of the season because the intrigue disappears as the leaders strengthen their positions: "As for the tickets, if Azerbaijan wants, it can sell them a little cheaper. In any case, if we host this competition, they need to listen to our opinion."
Rahim Aliyev claims that Azerbaijan has many Formula 1 fans. Therefore, such competitions will be an impetus for the development of motor sports in the country: "If we have a separate track, you can hold Moto GT, Rally and others competitions here. You can organize carting competitions. It will support and promote tourism in our country. Fans from neighbouring and distant countries will definitely come here. There are many Formula 1 fans in neighbouring Russia, where such a competition will be held in the following year in Sochi. If the Baku race takes place after the Grand Prix of Sochi, tourists will come here from there.
I admit it's an expensive sport. But at the same time, it's very interesting and exciting. Not every country is able to hold such a contest. Only six or seven countries in the world have professional tracks. Azerbaijan can also add its name to this list."
Formula 1 (FIA Formula One World Championship) is a world championship in ring racing in cars with open wheels.
The Formula 1 World Championship is held every year and consists of separate stages with Grand Prix status. The winner of the championship is revealed at the end of the year. In Formula 1, both individual pilots and teams compete. Pilots compete for the title of world champion and teams - for the Constructors Cup.
The first world Formula 1 championship was held in 1950, and for 64 years, this event has usually been held only in countries that have the necessary infrastructure.