BAKI AVTOMOBİL İDMANININ ŞAHZADƏSİNİ QƏBUL EDƏCƏK
Azərbaycan indiyə qədər müxtəlif səpkili idman yarışlarına ev sahibliyi edib. Boks, cüdo, futzal, güləş, gimnastika və digər idman növləri üzrə Dünya və Avropa çempionatları, Qran-prilər, Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli yarışları yüksək səviyyədə təşkil etmişik.
İndiyə qədər Bakı küçələrində GT-3 və motoyürüş yarışlarını seyr etmişik.
Gələn il isə Bakı avtoidmanın şahzadəsi adlandırılan "Formula-1" yürüşlərinin bir mərhələsini qəbul edə bilər.
Bakıda keçiriləcək "Formula-1" yarışması ilə bağlı artıq müqavilə imzalanıb. Gənclər və İdman Nazirliyi Bakıda "Formula-1"in prezidenti Berni Ekklstoun ilə saziş imzalayıb. Bakıda keçiriləcək yarışın "Qran-pri Avropa" adlanacağı gözlənilir. Yarış 2015-ci ildə keçiriləcək və Cənubi Koreyadakı mərhələnin yerini tutacaq. Bununla Azərbaycan keçmiş SSRİ-də Rusiyadan sonra "Formula-1" yarışının "Qran-pri" mərhələsini keçirəcək ikinci ölkə olacaq. Qeyd edək ki, çempionatın təqvimi 19 mərhələdən ibarətdir. Gələcəkdə onun 22 mərhələyədək artırılacağı gözlənilir.
"Formula-1" yarışının keçirilməsi üçün avtodromun olması mütləqdir. Azərbaycan üçün "ChiZa Architectural Bureau" şirkəti lazımi avtodromun konseptual layihəsini hazırlayıb. "R+"a verilən məlumata görə, bu tip layihənin ilkin vəzifəsi yerin seçilməsidir. Bunun üçün Bakının qərb hissəsində yerləşən milli parkın yekunlaşdığı "Sultan burnu" adlanan ərazi seçilib. Avtodroma giriş Zığ magistralından olacaq ki, bu da kompleksə tez çatmağa və yolun daha tez boşalmasına imkan verəcəkdir. Uzunluğu 5 min 160 metr və 60 dairədən ibarət, bununla da ümumi uzunluğu 309 kilometr olacaq avtodrom, "Formula-1" yarışlarının reqlamentinə tam uyğun qurulacaq. Kompleksdə park yerləri, tribunalar, pit-stop, qaraj, təmir emalatxanaları, mətbuat mərkəzi də nəzərə tutulub. Yaradılan konsepsiyada mehmanxana inşa olunacaq.
Bundan əlavə, "Sultan burnu"nun qurtaracağı yerdə layihəyə yaxt-klub əlavə olunub. Bu da su nəqliyyatının fəaliyyətinə və turnirin keçirildiyi vaxt və turnirdən kənar vaxtlarda sərnişinlərin daşınmasına imkan yaradacaq. Avtodromun yaradılması təkcə "Formula-1" deyil, həmçinin digər növ avtomobil yarışlarının keçirilməsinə imkan verəcək. Bu da öz növbəsində, bu cür yarışların istənilən fəsildə və istənilən gündə keçirilməsinə imkan yaradacaq, bundan sonra arena konstruksiya modellərinin montaj və demontaj işlərinin aparılmasına ehtiyac qalmayacaq. Eyni zamanda, şəhərin daxilində tras infrastrukturu yaradaraq, bununla da nəqliyyatın hərəkətinin, insanların və digər hərəkət edən vasitələrin ləngiməsinə mane olmayacaq.
Bakıda keçiriləcək "Formula-1" yarışının perspektivləri barədə Azərbaycanda bu sahənin mütəxəssislərindən olan Rəhim Əliyevlə danışmaq qərarına gəldik. Onun sözlərinə görə, mötəbər yarışın keçirilməsi üçün hazırlıq işləri indidən başlanmalıdır: "Stasionar trasımız olmadığı üçün, güman ki, yarış şəhər trasında baş tutacaq. Adətən, son illər bu işlə Herman Tilke məşğul olur. O, yolların harada və necə düzəldilməsini yaxşı bilir. Eşitdiyimə görə, yaxın günlərdə Bakıda olub və müəyyən yerlərə baxış keçirib. Nə qədər zamana hazırlanacağını söyləmək çətindir. Çünki zaman məsələsi işi görən insanlar və maliyyədən asılıdır. "Formula-1" tarixində 8 aya və ya 3 ilə hazırlanan traslar olub. Ola bilər, yığılıb-sökülən trasdan istifadə etsinlər. Növbəti mövsümlərdə isə stasionar tras barədə düşünmək olar. Belə traslarda 60-70 min və ya 100 min tamaşaçı tutumu olur. Amma Bakıda bu qədər tamaşaçını yerləşdirmək çətindir. "Formula"1-də təkcə oturacaq sayı əsas götürülmür. Çəmənlikdə oturub baxmaq da mümkündür".
Rəhim Əliyev Avropada "Formula-1" yarışlarının bilet qiymətlərini də açıqladı. Onun sözlərinə görə, belə yarışlarda reklam lövhələri və bilet işləri beynəlxalq təşkilata tapşırılır. Onlar təşkilatçı ölkədən bu hüququ alırlar. Biletlərin qiyməti, adətən, 50-3000 avro (istisna kimi daha baha biletlər olur) civarında dəyişir. Rəhim Əliyev mövsümün sonunda "Formula-1" yarışı keçirməyi tamaşaçı baxımından əlverişsiz hesab edir. Çünki bəzən yarışın sonuna yaxın intriqa olmur. Liderlər mövqeyini möhkəmlədir: "Biletlərə gəldikdə, Azərbaycan tərəfi istəsə, bir qədər ucuz sata bilər. Hər halda, bu yarışa ev sahibliyi ediriksə, sözümüz keçərlidir".
Rəhim Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanda "Formula-1" azarkeşləri çoxdur. Ona görə belə yarışlar ölkədə avtomobil idman növünün inkişafına təkan olacaq: "Əgər ayrıca trasımız olarsa, burada eyni zamanda, Moto GT, "Ralli" və digər yarışları da keçirmək olar. Kartinqlər təşkil etmək mümkündür. Bu, ölkədə turizmin inkişafına dəstək olacaq. Ətraf ölkələr belə yarışın keçirildiyindən xəbər tutsalar, mütləq Bakıya gələcəklər. Qonşu Rusiyada "Formula-1" həvəskarları çoxdur. Gələn il Soçidə də "Formula-1" yarışı olmalıdır. Əgər qısa fasilə ilə Bakıda da təşkil olunsa, Soçidə olan turistlər Azərbaycana gələ bilər. Etiraf edirəm ki, bahalı idmandır. Amma eyni zamanda, maraqlı və həyəcanlıdır. Hər bir ölkə belə yarışı keçirə bilməz. Dünyada cəmi 6-7 ölkədə peşəkar traslar mövcuddur. Azərbaycan da adını həmin siyahıya daxil edə bilər".

БАКУ ПРИМЕТ КОРОЛЕВУ АВТОСПОРТА
Азербайджан принимал у себя самые различные спортивные соревнования - чемпионаты мира и Европы, Гран-при, соревнования лицензионного характера по боксу, дзюдо, футзалу, гимнастике и другим видам спорта.
Нам уже доводилось наблюдать на улицах Баку за автогонками класса GT-3 и мотогонками.
В следующем году Баку может принять королеву автоспорта - один из этапов гонок "Формулы-1".
Министерство молодежи и спорта Азербайджана подписало предварительное соглашение с главой чемпионата F1 Берни Экклстоуном о проведении одного из этапов чемпионата мира в Баку. Предполагается, что он будет называться "Гран-при Европа" и войдет в график F1 уже в 2015 году вместо гонки в Южной Корее, которую исключили из чемпионата текущего сезона. Тем самым Азербайджан станет второй постсоветской страной после России, где пройдет этап Гран-при соревнований "Формула-1". В настоящее время календарь чемпионата состоит из 19 этапов. В будущем намечается довести их количество до 22.
Для проведения соревнований "Формулы-1" обязательно наличие автодрома. Концептуальный проект такого автодрома для Азербайджана разработала фирма ChiZa Architectural Bureau. Под него выбрана местность под названием "Султан бурну", где заканчивается расположенный в западной части Баку Национальный парк. Въезд на автодром будет со стороны Зыхского шоссе в Международный аэропорт Гейдара Алиева, что позволит быстрее добираться до него, а также не загружать городские дороги.
Автодром с кругом протяженностью 5160 м будет построен в полном соответствии с регламентом соревнований "Формула-1". В комплексе предусмотрены места для парковки, трибуны, пит-стопы, гаражи, ремонтные мастерские, пресс-центр. Будет построен также и отель.
Кроме того, проектом предусматривается возведение яхт-клуба в самой дальней оконечности "Султан бурну". Это позволит пользоваться водным транспортом, перевозить пассажиров во время проведения турнира. Автодром позволит проводить не только "Формулу-1", но и другие соревнования по автоспорту в любое время года и в любую погоду без монтажа и демонтажа конструкций арены. Создание одновременно инфраструктуры городской трассы позволит не затруднять передвижение транспорта и людей.
Как сообщил R+ эксперт автогонок F1 Рагим Алиев, к подготовительным работам по проведению столь авторитетного соревнования необходимо приступить уже сейчас: "Так как у нас нет отдельного автодрома, соревнование будет проведено, скорее всего, на городской трассе. В последние годы этим занимается, как правило, Герман Тилке. Он хорошо знает, как и где надо прокладывать маршрут. Слышал, Тилке недавно был в Баку и провел осмотр некоторых территорий. Как скоро все будет готово, сказать трудно, в истории "Формулы-1" были трассы, подготовленные и за 8 месяцев, и за 3 года. Возможно использование сборно-разборной трассы. А к следующим сезонам уже можно подумать и о стационарной трассе. Подобные трассы вмещают 40-70 и даже 100 тысяч зрителей. Но в Баку разместить столько зрителей трудно. В "Формуле-1" количество сидений для зрителей не главный критерий. Можно следить за гонками и сидя на лужайке".
Рассказал Р.Алиев и о ценах на билеты во время этих мероприятий. По его словам, на подобных соревнованиях размещением рекламных щитов и реализацией билетов занимается международная организация, которая выкупает это право у страны-организатора. Как правило, цены на билеты колеблются в пределах 50-3000 евро (в порядке исключения бывают и более дорогие билеты).
Проведение "Формулы-1" в конце сезона специалист считает нецелесообразным в плане привлечения зрителей, так как пропадает интрига, лидеры укрепляют свои позиции: "Что касается билетов, если азербайджанская сторона пожелает, может продавать их немного дешевле. Во всяком случае, если мы принимаем у себя это соревнование, то к нашему мнению должны прислушаться".
Рагим Алиев утверждает, что в Азербайджане много болельщиков "Формулы-1". Поэтому подобные соревнования станут толчком для развития в стране автомобильного спорта: "Если у нас будет отдельная трасса, здесь можно проводить соревнования Moto GT, Ralli и др. Можно организовать соревнования по картингу. Это станет поддержкой и для развития туризма в нашей стране. Сюда обязательно приедут болельщики из ближних и дальних стран. Много любителей "Формулы-1" и в соседней России, где подобное соревнование должно пройти в следующем году в Сочи. Если в Баку гонка будет проходить после "Гран-при Сочи", оттуда туристы направятся к нам.
Признаюсь, это дорогой вид спорта. Но одновременно крайне интересный и волнующий. Не каждая страна способна провести такое соревнование. В мире профессиональные трассы имеют всего 6-7 стран. Азербайджан тоже может вписать свое имя в этот список".
"Формула-1" (англ. FIA Formula One World Championship) - чемпионат мира по кольцевым автогонкам на автомобилях с открытыми колесами.
Чемпионат мира "Формула-1" проводится каждый год и состоит из отдельных этапов, имеющих статус Гран-при. В конце года выявляется победитель чемпионата. В "Формуле-1" соревнуются как отдельные пилоты, так и команды. Пилоты соревнуются за титул чемпиона мира, а команды - за Кубок конструкторов.
Впервые чемпионат мира по соревнованиям "Формула-1" был проведен в 1950 году, и уже 64 года это мероприятие, как правило, проводится лишь в странах, обладающих необходимой для этого инфраструктурой.