ŞƏFFAFLIQ VƏ PEŞƏKARLIQ
Aqrar sektorun inkişafının sürətlənməsi - müstəqil Azərbaycan qarşısında duran mühüm məqsədlərdən biridir. Əsas ərzaq məhsullarına tələbatın yerli istehsal hesabına tam təmin olunması, ixracyönümlü məhsullar buraxan müxtəlif profilli emal müəssisələrinin yaradılması - bütün bu vəzifələri müxtəlif proqramlar vasitəsilə fermerlərə hərtərəfli dəstək verən Prezident İlham Əliyev yaxın illər üçün hökumət qarşısında ciddi bir vəzifə kimi qoyub.
Həmin proqramlar çərçivəsində Azərbaycan kəndlərinin infrastrukturu inkişaf etdirilir, zəruri texnikanın alınması üçün fermerlərə bilavasitə yardım göstərilir, məhsulun ölkədə saxlanılması və xaricə çıxarılması üçün şərait yaradılır. Bu baxımdan, əsas priroritet istər müxtəlif vergi güzəştləri və imtiyazları vasitəsilə, istərsə də Sahibkarlığa Yardım Milli Fondunun (SYMF) kredit resurslarına asanlaşdırılmış çıxışın təmin olunması yolu ilə maliyyə dəstəyinin göstərilməsindən ibarətdir. Bundan əlavə, Azərbaycan hökuməti xarici kənd təsərrüfatı istehsalçılarının ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq sərgi və konfranslarda iştirakını təşkil etməklə yerli sahibkarların onlarla işgüzar əlaqələr qurmasına kömək edir. Belə ki, bir neçə ay bundan əvvəl hökumət strukturları, Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası və beynəlxalq institutların iştirakı ilə bu sahədə iki konfrans keçirilib. Bu cür tədbirlər sayəsində Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı 2003-2013-cü illər ərzində, təxminən, 3,3 dəfə artıb, əkin sahələri 64,2 min ha böyüyüb, heyvandarlıq məhsullarının istehsalı isə 3,8 dəfə artıb.
Etiraf etmək lazımdır ki, bütün bunlara baxmayaraq, aqrar sektor hələ də maliyyə yatırımlarına ehtiyac duyur. Məlumdur ki, iqtisadiyyatın bu sahəsi risklərlə daha sıx bağlıdır, buna görə də özəl banklar və kredit təşkilatları kənd yerlərindən olan sahibkarların layihələrinə subsidiya verilməsinə çox həvəssiz yanaşırlar. Statistik məlumatlara əsasən, kənd təsərrüfatı sahəsinə verilən kreditlər yerli bankların portfelində ən az xüsusi çəkiyə malikdirlər. Ona görə də yalnız aqrar sektor ilə işləməyə yönəldilmiş maliyyə təşkilatının mövcudluğu son dərəcə zəruri amildir. Hazırda bu missiyanı ölkədə yeganə belə struktur olan - "Aqrarkredit" Səhmdar Kredit Təşkilatı (SKT) uğurla yerinə yetirir.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu təşkilat aqrar sektorun inkişafına hesablanmış çoxsaylı maliyyə layihələrində iştirak edir, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarlar və biznes subyektlərinin kredit resursları ilə təminatı işini uğurla həyata keçirir, daha çox maliyyə yardımına ehtiyac duyan sahələrin müəyyənləşdirilməsinə və bu ehtiyacların ödənilməsinə köməklik göstərir.
Ümumilikdə, keçən dövr ərzində "Aqrarkredit" Səhmdar Kredit Təşkilatı tərəfindən kənd yerlərində fəaliyyət göstərən 9 593 sahibkarlıq subyektinə 63,1 milyon manata yaxın kredit verilib ki, bu da kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalını, kənd yerlərində infrastrukturun inkişafını stimullaşdırmaqla yanaşı, yeni iş yerlərinin açılmasına da şərait yaradıb.
Təkcə 2013-cü il ərzində "Aqrarkredit" Səhmdar Kredit Təşkilatı tərəfindən öz vəsaitləri hesabına kənd yerlərində fəaliyyət göstərən 1 129 sahibkarlıq subyektinə və 904 borcalan qrupuna 8,4 mln. manat, o cümlədən heyvandarlığın inkişafına 4,7 mln. manat, bitkiçiliyin inkişafına 0,7 maln. manat, ticarət və xidmət sahələrinə 3,1 mln. manat, digər sahələrə 0,1 mln. manat kredit verilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun vəsaitləri hesabına 341 sahibkarlıq subyektinə 3,2 mln. manat kredit verilib. Ümumilikdə isə fəaliyyət dövrü ərzində bu fondun müvəkkil kredit təşkilatı kimi 1 471 sahibkara 16,4 mln. manata yaxın kreditlər verilib.
"Aqrarkredit" SKT-nin idarə heyətinin sədri Məmməd Musayevin sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi kredit təşkilatının strateji məqsədlərindən biri də beynəlxalq maliyyə qurumları və Azərbaycan hökumətinin xəttilə ölkədə həyata keçirilən aqrar layihələrdə agent funksiyalarını yerinə yetirməkdir. Belə ki, kənd yerlərində yoxsulluğun azaldılmasına kömək məqsədilə Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatının İnkişafı Fondunun (IFAD) maliyyə dəstəyi ilə 2009-cu ildən icrasına başlanılmış layihə çərçivəsində 2013-cü il ərzində 1 507 sahibkarlıq subyektinə 5,2 mln. manat kredit verilib. Bu layihələr üzrə girovun tələb olunmaması, kreditlərin zaminlik əsasında verilməsi daha çox insanın bu kreditlərdən yararlanmasına şərait yaradıb.
"Elə "Aqrarkredit"in fəaliyyətinin əsas məqsədi də məhz kənddə sahibkarlığın dəstəkləmməsidir", - deyə qurum rəhbəri M. Musayev vurğulayıb.
2011-ci ildən "Aqrarkredit" Səhmdar Kredit Təşkilatının filiallarında kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına mikrokreditlərin verilməsinə başlanıb. Eyni zamanda, həmin kre-ditlərin verilməsi şərtləri maksimal dərəcədə sadələşdirilib və minimuma endirilib. Həmçinin onların verilməsi üzrə rəsmi prosedurların tamamlanma dövrü də qısaldılıb. Bundan əla-və, mikrokreditlər girov tələb olunmadan zaminlik əsasında verildiyi üçün bu kreditlərdən daha çox sahibkarın istifadə etməsinə şərait yaranır.
Qeyd edək ki, "Aqrarkredit" bütün regionları əhatə edən 12 regional filial şəbəkəsi vasitəsilə ölkənin istənilən rayonu və ən ucqar kəndlərində belə kreditləşməni həyata keçirir. Mərkəzi Bankın təlimatları və Kredit Təşkilatının daxili qaydalarına əsasən kreditin girov təminatı qismində sahibkarın kənd yerində olan daşınar və daşınmaz əmlakı götürülür ki, bu da öz növbəsində hüquqi və fiziki şəxslərin kreditləşdirilməsi sahəsində imkanları genişləndirir. Yeri gəlmişkən, kreditləşmənin sadələşdirilməsi və risklərin azaldılması məqsədilə bu yaxınlarda "Aqrarkredit"in daxili qaydalarına da yenidən baxılıb. İndiyədək təşkilat tərəfindən ölkənin 61-dən çox rayonunun 800-dən yuxarı qəsəbə və kəndində kreditləşmə həyata keçirilib.
"Aqrarkredit" beynəlxalq təşkilatların, xüsusilə də Yaponiya hökumətinin dəstəyi ilə reallaşdırılan və maliyyələşdirilən bir çox kənd təsərrüfatı layihələrində tərəfdaşı və iştirakçısı kimi çıxış edir. Həmçinin kredit portfelinin artırılması üçün əlavə vəsaitlərin cəlb edilməsi məqsədilə bir neçə beynəlxalq maliyyə institutu ilə danışıqlar aparılır.
- Məlumdur ki, aqrar sektor bank kreditləşməsi üçün daha riskli sahədir. Bu kreditlərin qaytarılması ilə bağlı vəziyyət necədir?
- İlk növbədə qeyd edim ki, bizim məqsədimiz ancaq aqrar sektorla işləyən gəlirli maliyyə strukturu olmaqdır. Bunun üçün "Aqrarkredit" SKT ölkənin bütün ərazisini əhatə edən zəruri texniki bazaya, inkişaf etmiş filial şəbəkəsinə və savadlı kadr potensialına malikdir. Kreditlərin qaytarılmasına gəlincə, fəaliyyət göstərdiyimiz dövr ərzində "Aqrarkredit"in qazandığı uğurlardan biri də kreditin qaytarılma faizinin yüksəldilməsidir. Düşünürəm ki, bu sahədə əməkhaqqının artırılması, həvəsləndirmə sistemləri, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi və menecmentin təkmilləşdirilməsi göstərilən xidmətlərin səviyyəsinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasında, müştərilərlə biznes-maraqlara əsaslanan münasibətlərin qaydaya salınmasında mühüm rol oynayıb.
Bu gün əminliklə demək olar ki, "Aqrarkredit" öz fəaliyyətindəki şəffaflığı və peşəkarlığı sayəsində bölgə sahibkarları arasında böyük nüfuz qazanıb ki, bu da bizi daha yaxşı işlə-məyə sövq edir. Bununla da "Aqrarkredit" SKT Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş, aqrar sektorun potensialının gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının artırılmasına dair layihələrə maliyyə yardımı göstərilməsi yolu ilə ölkənin ərzaq məhsulları ilə təminatına nail olunması kimi mühüm vəzifənin yerinə yetirilməsinə öz töhfəsini verir. Bütün bunlar nəticədə Azərbaycan iqtisadiyyatının neft-qaz sektorundan asılılığının azaldılmasına dair qlobal məqsədi uğurla yerinə yetirməyə, ölkənin ixrac potensialını şaxələndirməyə və müxtəlifləşdirməyə, ən əsası isə regionlarda sakinlərin rifahının yüksəlməsinə şərait yaradacaq.
likdir. Kreditlərin qaytarılmasına gəlincə, fəaliyyət göstərdiyimiz dövr ərzində "Aqrarkredit"in qa-zandığı uğurlardan biri də kreditin qaytarılma faizinin yüksəldilməsidir. Düşünürəm ki, bu sahədə əməkhaqqının artırılması, həvəsləndirmə sistemləri, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi və menecmentin təkmilləşdirilməsi göstərilən xidmətlərin səviyyəsinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasında, müştərilərlə biznesmaraqlara əsaslanan münasibətlərin qaydaya salınmasında mühüm rol oynayıb.
Bu gün əminliklə demək olar ki, "Aqrarkredit" öz fəaliyyətindəki şəffaflığı və peşəkarlığı sayəsində bölgə sahibkarları arasında böyük nüfuz qazanıb ki, bu da bizi daha yaxşı işlə-məyə sövq edir. Bununla da "Aqrarkredit" SKT Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş, aqrar sektorun potensialının gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı məhsul-larının istehsalının artırılmasına dair layihələrə maliyyə yardımı göstərilməsi yolu ilə ölkənin ərzaq məhsulları ilə təminatına nail olunması kimi mühüm vəzifənin yerinə yetirilməsinə öz töhfəsini verir. Bütün bunlar nəticədə Azərbaycan iqtisadiyyatının neft-qaz sektorundan asılılığının azaldılmasına dair qlobal məqsədi uğurla yerinə yetirməyə, ölkənin ixrac poten-sialını şaxələndirməyə və müxtəlifləşdirməyə, ən əsası isə regionlarda sakinlərin rifahının yüksəlməsinə şərait yaradacaq.

ПРОЗРАЧНОСТЬ И ПРОФЕССИОНАЛИЗМ
Ускоренное развитие аграрного сектора - одна из важнейших целей независимого Азербайджана. Выход на полное самообеспечение важнейшими продовольственными продуктами, организация разнопрофильных перерабатывающих предприятий, способных выпускать экспорториентированную продукцию, - такие задачи ставит, в частности, глава государства Ильхам Алиев перед правительством на ближайшие годы, повсеместно поддерживая аграриев посредством различных программ. В рамках этих документов усилено инфраструктурное развитие азербайджанских сел, оказывается непосредственная помощь фермерам в приобретении необходимой техники, создаются условия для хранения продукции и вывоза ее за рубеж. В этом аспекте главным приоритетом является предоставление финансовой поддержки как путем различных налоговых льгот и преференций, так и облегченного доступа к кредитным ресурсам, выделяемым Национальным фондом поддержки предпринимательства (НФПП). Более того, правительство Азербайджана способствует налаживанию связей местных сельских предпринимателей с коллегами из других стран с использованием передового зарубежного опыта путем организации их участия в международных конференциях и выставках в нашей стране. Так, несколько месяцев назад при участии правительственных структур, Азербайджанской национальной конфедерации предпринимателей и международных институтов были организованы две соответствующие конференции. Благодаря таким мероприятиям производство сельскохозяйственной продукции в Азербайджане за 2003-2013 годы выросло почти в 3,3 раза, посевные площади расширились на 64,2 тыс. га, выпуск животноводческой продукции увеличился в 3,8 раза.
Следует признать, что, несмотря на все это, аграрный сектор все еще нуждается в финансово-денежных вливаниях. Известно, что эта сфера экономики наиболее тесно сопряжена с рисками, поэтому частные банки и кредитные организации с большой неохотой соглашаются субсидировать проекты предпринимателей из сельской местности. В соответствии со статистическими данными кредиты на сельхозпроекты имеют самый маленький удельный вес в портфеле местных банков. Поэтому крайне необходимо наличие финансовой организации, ориентированной только на работу с аграрным сектором. На сегодняшний день эти функции с успехом выполняет единственная в стране структура - акционерная кредитная организация (АКО) "Аграркредит".
Необходимо отметить, что эта организация участвует во многих международных финансовых проектах, направленных на развитие аграрного сектора, успешно проводит в жизнь линию по предоставлению кредитных ресурсов предпринимателям и субъектам бизнеса, действующим в этой сфере, оказывает помощь в определении сфер, наиболее нуждающихся в финансовой подпитке и удовлетворении этих нужд.
В целом за весь период своей деятельности "Аграркредит" выдал кредитов более чем 9593 субъектам предпринимательства, действующим в сельской местности, на общую сумму 63,1 млн. манатов, что наряду со стимулированием роста производства и переработки аграрной продукции, развития инфраструктуры на селе создало условия для роста рабочих мест в регионах.
Только в 2013 году "Аграркредит" за счет собственных средств выдал кредитов 1129 субъектам предпринимательства и 904 группам кредитополучателей на сумму 8,4 млн. манатов, в том числе 4,7 млн. манатов на развитие животноводства, 0,7 млн. манатов - растениеводства, 3,1 млн. манатов - торговли и сферы услуг, 0,1 млн. манатов - другие сферы.
Надо отметить, что 3,2 млн. манатов кредитов "Аграркредит" выдал 341 субъекту предпринимательства из средств, предоставленных ему Национальным фондом поддержки предпринимательства. В целом же за годы деятельности в качестве уполномоченной кредитной организации данного фонда "Аграркредит" выдал 1471 предпринимателю кредитов на общую сумму16,4 млн. манатов.
По словам председателя правления АКО "Аграркредит" Мамеда Мусаева, одной из стратегических целей кредитной организации является выполнение функций агента по проектам в аграрной сфере, реализуемым в стране по линии правительства Азербайджана и международных финансовых организаций. Так, в рамках проекта, направленного на снижение уровня бедности в сельских местностях и реализуемого с 2009 года при финансовой поддержке Международного фонда по развитию сельского хозяйства, в 2013 году "Аграркредит" выдал кредитов на сумму 5,2 млн. манатов 1507 субъектам предпринимательства. Преимуществом таких проектов является отсутствие необходимости в залоговом обеспечении, что позволяет большему количеству предпринимателей воспользоваться этими кредитами.
"Именно эта цель - поддержка сельских предпринимателей - является основным девизом деятельности "Аграркредита", - подчеркнул глава правления М.Мусаев.
С 2011 года "Аграркредит" посредством своей филиальной сети начал выдачу микрокредитов сельхозпроизводителям. Причем условия их получения были максимально упрощены и сокращены до минимума. Также был сокращен до минимума и период завершения официальных процедур по их выдаче. Более того, кредиты выдаются на основе гарантий, т.е. без требований залога, чтобы помочь как можно большему количеству нуждающихся в поддержке предпринимателей.
Необходимо отметить, что посредством своих 12 филиалов "Аграркредит" охватывает практически всю территорию страны, включая отдаленные деревни и села. Руководствуясь как нормативами Центрального банка Азербайджана, так и внутренними правилами, которые, к слову, были недавно пересмотрены для упрощения и снижения рисков, в качестве залогового обеспечения выступает недвижимое и движимое имущество кредитополучателей, находящееся в сельской местности, что в свою очередь расширяет возможности в сфере кредитования юридических и физических лиц. На сегодняшний день осуществлено кредитование в более чем 800 поселках и селах, охватывающих 61 район. "Аграркредит" выступает участником и партнером по многим проектам в сфере сельского хозяйства, реализуемым и финансируемым международными организациями, в частности при поддержке правительства Японии. Также ведутся переговоры с несколькими международными финансовыми институтами на предмет привлечения дополнительных средств для расширения кредитного портфеля.
- Известно, что аграрный сектор - наиболее рискованная сфера для банковского кредитования. Как обстоят дела с возвратом выданных кредитов?
- Прежде всего отмечу, что наша цель - стать прибыльной финансовой структурой, работающей исключительно с аграрным сектором. Для этого АКО "Аграркредит" располагает необходимой технической базой, охватывающей всю территорию страны, развитой филиальной сетью и грамотным кадровым потенциалом. Что касается возврата по кредитам, то именно повышение процентных данных в этой сфере мы считаем одной из главных успехов "Аграркредита" за период своей деятельности. Думаю, важную роль в данном случае играет и тот факт, что благодаря повышению зарплат, применению системы поощрения, внедрению новейших информационных технологий, усилению работы менеджмента удалось добиться значительного роста уровня оказываемых услуг, наладить с клиентами партнерские взаимосвязи на основе соблюдения бизнес-интересов. Сегодня с уверенностью можно сказать, что "Аграркредит" завоевал большое доверие среди региональных предпринимателей благодаря прозрачности и профессионализму в своей деятельности, что в свою очередь еще больше стимулирует нас совершенствовать работу.
Таким образом, АКО "Аграркредит" вносит определенный вклад в выполнение важнейшей задачи, поставленной президентом Ильхамом Алиевым по усилению потенциала аграрного сектора, обеспечению продовольственной безопасности страны путем финансовой подпитки проектов по росту производства сельскохозяйственной продукции. Все это в конечном счете позволит также с успехом выполнить глобальную цель по снижению зависимости экономики Азербайджана от нефтегазового сектора, диверсифицирует и разнообразит экспортный потенциал страны и, самое главное, способствует росту благополучия жителей регионов.