"LAND OF FIRE"İN UĞURU
Futbol üzrə İspaniya çempionatının son qalibi Madridin "Atletiko" klubu öz uğurunu Azərbaycan azarkeşləri ilə bölüşüb.
Klubun futbolçuları Arda Turan və Qabi ağır mövsümdən sonra Bakıya təşrif buyurublar. Çempionlar Liqasının finalçıları şəhərimizə La Liqa çempionluq kubokunu da gətirməklə Azərbaycan azarkeşlərinə ehtiramlarını bildiriblər. Qısamüddətli səfər zamanı "R+" jurnalı Türkiyə yığmasının liderlərindən olan Arda Turanla danışmaq imkanı qazanıb. Maraq üçün qeyd edək ki, "Atletiko" klubunun qaydalarına əsasən futbolçular yalnız mətbuat konfransında suallara cavab verə bilər. Fərdi qaydada müsahibə yalnız klubun əməkdaşlıq etdiyi ispan nəşrlərinin jurnalistlərinə verilir. Bununla belə, "Atletiko" rəsmiləri istisna edərək türk futbolçuya müsahibə üçün razılıq verdi.
- Sizi yenidən Bakıda görməyə şad olduq. Səfəriniz qısa müddətlidir, deyəsən...
- Ağır mövsümdən sonra bir qədər dincəlmək qərarına gəldik. "Bakı" klubunun dəvətini qəbul edərək Azərbaycana səfər etməklə Respublika gününüzdə birgə olmaq istədik. Bildiyiniz kimi, iyunda Braziliyada Dünya Çempionatı keçiriləcək. Klubumuzun digər futbolçuları mötəbər yarışa hazırlaşır. Ona görə Bakıya mənlə yalnız Qabi gəldi. Amma biz hədiyyəsiz gəlməmişik. Özümüzlə İspaniya Çempionluq Kubokunu da gətirmişik.
- Başa çatan mövsüm "Atletiko" üçün çox uğurlu oldu. Uğurun sirrini necə izah edərsiniz?
- İlk öncə biz komanda kimi mübarizə apardıq. Təcrübəli məşqçimiz və yaxşı heyətimiz var. İspaniya çempionatı dünyanın ən güclü futbol turnirlərindən biridir. Orada qızıl medal qazanmaq asan deyil. Çempionlar Liqasında finala qədər irəlilədik. İspaniya Kubokunda sona yaxın mübarizəni dayandırdıq. Üstəlik, çempion kimi İspaniya Super kubok görüşündə iştirak edəcəyik.
- Eyni zamanda Azərbaycanla əməkdaşlıqdan sonra uğurlarınız başladı. Formada "Odlar Yurdu Azərbaycan" yazılandan etibarən "Atletiko" qələbələri sıraladı. Sanki, ölkəmizin adı sizə düşərli oldu.
- İlk öncə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevə təşəkkür etmək istərdim. Onun "Atletiko"ya dəstəyi bizim üçün çox vacibdir. Cənab Prezidenti hər zaman komandamızın yanında hiss edirik. Azərbaycan Prezidenti həm də Türkiyəni tək qoymur. İştirak etdiyi hər bir konfrans və ya digər tədbirlərdə Türkiyənin yanındadır. Buna görə də cənab Əliyevə "çox sağ olun" deyirəm. Azərbaycan Türkiyə bir millət iki dövlətdir. Biz qardaş ölkələrik. Hər zaman demişəm özümü Bakıda İstanbulda olduğu kimi hiss edirəm. Meydana çıxarkən formamda Azərbaycan yazıldığına görə qürurluyam. Azərbaycan adı bizə düşərli oldu. Həm də ölkənizdə komandamızın azarkeşlərinin sayı artdı. Biz özümüzü Azərbaycan elçiləri sayırıq. Həm idmanda, həm də digər sahələrdə Azərbaycanı təbliğ edirik.
- Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə ötən il baş tutan görüşdə Siz ona "Atletiko" formasını bağışladınız. Sanki, cənab Əliyev də komandanızın üzvünə çevrildi...
- İlham Əliyev idmanı çox sevir. Futbola özəl marağı var. Görüş zamanı "Atletiko"nun oyunlarını izlədiyini və komandamızın uğurlarına sevindiyini dedi. Bu sözlər bizim üçün böyük məna kəsb edir. "Atletiko"nun uğurlarında Azərbaycanın da öz payı var. Sözsüz ki, cənab prezidentin bizə inanması futbolçulara əlavə motivasiyadır.
- 26 fevral Xocalı günüylə əlaqədar meydana qara sarğıyla çıxdınız. Üstəlik, Sizinlə yanaşı, bir neçə futbolçu xüsusi videoçarxda Azərbaycan xalqına başsağlığı verdiniz. Mətbuatda yazılırdı ki, bundan sonra ermənilər tərəfindən Sizə təzyiq olub...
- Çox dərinə getmək istəməzdim. Mən hər zaman Azərbaycanın yanındayam. Fikrimi açıq söyləyirəm. Sizin kədəriniz mənim kədərimdir. "Atletiko"da təkcə Türkiyə deyil, özümü həm də Azərbaycan təmsilçisi sayıram.
- Deyilənə görə "Atletiko"nu tərk edirsiz. "Barselona", "Mançester Yunayted"dən təklifin olması həqiqətdirmi?
- Belə suallara cavab verə bilmərik. 2017-ci ilə qədər "Atletiko" ilə müqaviləm var. Burada özümü ailəmdə olduğu kimi hiss edirəm.
- Həmin klublar daha çox pul təklif etsə, iş yerini dəyişmək istəməzsiz?
- Futbolda pul vacibdir, amma əsas amil deyil. Bu gün mən "Atletiko"nu, "Atletiko" da məni başa düşür. Biz birgə xoşbəxtik. Ən vacib futbolçunun özünü rahat hiss etdirməsidir.
- Çempionlar Liqasının finalında hansı hissləri yaşadınız? Sona 3 dəqiqə qalarkən qol buraxdınız və sonda kubok əldən çıxdı...
- Bəxtimiz gətirmədi. Çox yaxşı başlamışdıq. "Real" ilə oyun əsəb gərginliyi, həyəcanla dolu idi. Finalda uduzmaq adama təsir edir. O, hissləri sözlə demək mümkün deyil. Özümə yer tapa bilmirdim. Gələcəkdə bu turnirdə qələbə qazanmağa çalışacayıq.
- Final matçında iştirak etməməyinizlə bağlı söz-söhbət yayıldı. Deyilənə görə, özünüz iştirak etmək istəməmisiz...
- Klubda qərarlar birgə qəbul olunur. Məşqçilər korpusu elə hesab etdi ki, oynamasam yaxşıdır. Zədəm tam sağalmayıb. Ağrılar hiss olunur.
- İspaniya Super Kubok matçında "Real"dan intiqam almaq olar. Revanş barədə düşünürsünüzmü?
- Bizə qələbə lazımdır. Super Kubok matçında mükafat qazanmaq istəyirik. Revanş barədə düşünmək bizə yaraşmaz. Qələbə lazımdır. Ona görə sona qədər mübarizə aparmağa gücümüz çatacaq.
- Futbol klublarımızda Mustafa Dənizli kimi tanınmış türk məşqçi işlədi. Amma uğur qazana bilmədi. Niyə Azərbaycanda çalışa bilmirlər?
- Mustafa Dənizli Türkiyədə və Avropada tanınmış mütəxəssisdir. Onun işini bir klubda göstərdiyi nəticəylə qiymətləndirmək olmaz. Türkiyə çempionu olub. Uğurları az deyil. Futbolda hər şey olur. Yəqin, ölkənizdə uğurlu çıxış etmək qismətində olmayıb.
- Paytaxtda ən çox haranı bəyəndiniz?
- Bakı çox gözəldir. Bütün şəhəri bəyəndim. Dənizkənarı çox gözəldir. Orada xüsusi qayıqla dənizi gəzdik. Gecə Bakı daha da qəşəngləşir. İnsanlarınız da çox isti münasibətdədir. Azərbaycanı hər zaman sevmişəm. Qəlbimdə qardaş ölkəyə ancaq yaxşı düşüncələr olub.

Арда Туран: "Надпись "Азербайджан" на наших футболках принесла нам удачу"
Мадридский "Атлетико", выигравший чемпионат Испании по футболу, отпраздновал успех вместе с азербайджанскими болельщиками.
В Баку приехали футболисты клуба Арда Туран и Габи. Финалисты Лиги чемпионов привезли с собой и чемпионский кубок Ла Лиги, выразив тем самым свое уважение болельщикам Азербайджана. Во время достаточно короткого визита R+ имел возможность побеседовать с Арда ТУРАНОМ, одним из лидеров сборной Турции. Отметим, что игроки клуба "Атлетико" имеют право отвечать на вопросы только во время пресс-конференций. А индивидуальные интервью даются только представителям испанских СМИ, с которыми сотрудничает клуб. Несмотря на это, официальные лица "Атлетико" сделали исключение, дав согласие на интервью турецкого футболиста нашему журналу.
- Рады снова видеть вас в Баку. Кажется, ваш визит будет краткосрочным…
- Решили немного отдохнуть после тяжелого сезона. Приняли приглашение клуба "Бакы" вместе отметить в Азербайджане День республики. Как вам известно, в июне в Бразилии пройдет чемпионат мира. Многие игроки нашего клуба готовятся к этому грандиозному соревнованию. Поэтому в Баку приехали только я и Габи. Но приехали мы не с пустыми руками. Привезли с собой чемпионский Кубок Испании.
- Завершившийся сезон стал очень удачным для "Атлетико". В чем секрет такого успеха?
- В первую очередь мы боролись как единая команда. У нас опытный тренер и хороший состав. Чемпионат Испании является одним из сильнейших футбольных турниров мира. Завоевать там золотые медали не так уж легко. В Лиге чемпионов мы дошли до финала. В Кубке Испании прекратили борьбу почти в самом конце. Вдобавок в качестве чемпионов Испании будем бороться за Суперкубок этой страны.
- Ваши успехи начались после того, как клуб стал сотрудничать с Азербайджаном, - с появлением на футболках игроков надписи "Страна огней Азербайджан". Словно название нашей страны стало вашим ангелом-хранителем.
- В первую очередь хочу выразить благодарность президенту Азербайджана господину Ильхаму Алиеву. Его поддержка "Атлетико" для нас крайне важна. Мы постоянно чувствуем его присутствие рядом с нами. Президент Азербайджана не оставляет в одиночестве и Турцию. Он рядом с Турцией на каждой конференции и других мероприятиях, в которых принимает участие. Я благодарю господина Алиева и за это тоже. Азербайджан и Турция - одна нация, два государства. Мы братские страны. Я всегда говорил и говорю, что чувствую себя в Баку как в Стамбуле. Выходя на поле, испытываю чувство гордости за то, что на моей футболке написано "Азербайджан". В самом деле, название Азербайджана стало для нас успешным. И в стране увеличилось число болельщиков нашей команды. Мы считаем себя послами Азербайджана, пропагандируем его и в спорте, и в других областях.
- На состоявшейся в прошлом году встрече с президентом Ильхамом Алиевым ты подарил ему форму клуба "Атлетико", словно сделав и его почетным членом вашей команды.
- Ильхам Алиев очень любит спорт. К футболу у него особый интерес. Во время встречи он сказал, что следит за играми "Атлетико" и радуется успехам нашей команды. Эти слова очень важны для нас. В успехах "Атлетико" есть и доля Азербайджана. Безусловно, вера господина президента в нас является дополнительной мотивацией для футболистов.
- 26 февраля вы вышли на поле с черными повязками в знак траура по Ходжалы. Вдобавок ты и несколько футболистов в специальном видеоролике выразили соболезнования азербайджанскому народу. Пресса писала, что после этого армяне стали оказывать на тебя давление.
- Не хотел бы вдаваться в подробности. Я всегда рядом с Азербайджаном. Высказываюсь прямо и не люблю лицемерить. Ваше горе - это и мое горе. В "Атлетико" считаю себя представителем не только Турции, но и Азербайджана.
- Говорят, ты покидаешь "Атлетико". Правда ли, что поступили приглашения от "Барселоны" и "Манчестер Юнайтед"?
- Мы не вправе отвечать на подобные вопросы. У меня контракт с "Атлетико" до 2017 года. Здесь я чувствую себя как в своей семье.
- Можешь ли ты согласиться на переход, если эти клубы предложат больше денег?
- В футболе деньги важны, но они не главный фактор. Сегодня я понимаю "Атлетико", а клуб понимает меня. Мы счастливы вместе. Самое важное, чтобы футболист чувствовал себя комфортно.
- Что ты чувствовал во время финального матча Лиги чемпионов? За три минуты до конца вы пропустили гол и в конечном счете упустили кубок…
- Не повезло. Начали очень хорошо. Игра с "Реалом" была нервной, напряженной. Проигрыш в финале удручает. Выразить эти ощущения словами невозможно. Я не мог найти себе места. В будущем постараемся выиграть этот турнир.
- Ходило много разговоров о причине твоего отсутствия на поле в финальном матче. Говорят, ты сам не захотел участвовать в нем…
- Решения в клубе принимаются совместно. Тренерский корпус посчитал, что будет лучше, если я не выйду на поле. Моя травма не полностью залечена, боли еще не прошли.
- "Отомстить" "Реалу" можно в матче за Суперкубок Испании. Думаете ли о реванше?
- Намерены выиграть этот приз. Думать о реванше нам не к лицу. Нам нужна победа. У нас хватит сил побороться до конца.
- С нашими футбольными клубами работал такой признанный турецкий тренер, как Мустафа Дянизли. Однако он не сумел добиться успеха. Почему у знаменитых тренеров в Азербайджане не все получается?
- Мустафа Дянизли - знаменитый и в Турции, и в Азербайджане специалист. Его работу нельзя оценивать по результатам, показанным в одном клубе. Он был чемпионом Турции. На его счету много успехов. В футболе бывает всякое. Видимо, в вашей стране судьба ему не улыбнулась.
- Где больше всего понравилось вам в нашей столице?
- Баку прекрасен. Мне нравится весь город. Очень красивая набережная. Там мы совершили морскую прогулку на специальном катере. Ночью Баку становится еще краше. Люди у вас очень приветливые. Я всегда любил Азербайджан. В душе моей только хорошие пожелания братской стране.