Uşaqların problemləri böyüklərin gözü ilə
Uşaqların müdafiəyə ehtiyacı var. Onlar gücsüz olduqlarından zorakılığa, istismara məruz qala, laqeyd münasibətlə üzləşə bilərlər. Böyüklər onları istədikləri kimi yapıb özlərinə oxşada, sonra isə dünyada bu qədər qəddarlığın haradan peyda olduğuna təəccüblənə bilərlər. Nəticə üçün isə uzağa getməyə ehtiyac yoxdur...
Uşaq təbəssümü. Uşağın səmimi, ürəkdən, təbii gülümsəməsi üçün yaxşıca çalışmaq lazımdır. Bundan başqa, böyüklər uşaqla eyni dildə danışırsa, uşağın sevgisini qazanmaq daha asandır. Birdən anlamağa başlayırsan ki, uşaq məmnuniyyətlə sənə qarşılıq verir - əgər onu başdan eləmirsənsə, onunla böyük kimi rəftar edirsən, söhbətləşirsənsə, o da böyüklər kimi danışmağa başlayır.
Uşaqlar heç vaxt qınamırlar, halbuki bəzən onlar sağ qalmaq uğrunda çarpışırlar. Onlar hər şeyi olduğu kimi qəbul edirlər və hər zaman düzünü danışırlar. Bəzən onlar bizi cavabın orijinallığı ilə deyil, onun həqiqiliyi və doğruluğu ilə çaşdırırlar. Uşaqların dəfələrlə verdikləri doğru proqnozlara baxdıqca, onların intuisiyasına bir daha əmin olursan.
Uşaqlar bizim, bizim həyatımızın gələcəyidirlər. İnsanın yaşamının bütün mənası da bundadır. Sağlam gələcək istəyirik? Demək, böyüklər uşaqların hisslərinə - sevincinə və kədərinə diqqətlə yanaşmağı, onların dərdinə şərik çıxmağı bacarmalıdır.
Biz uşaqların göz yaşlarına dözə bilmir, onun qarşısını alaraq körpə acısını, sanki, "hər şeyin yaxşı olacağı" gələcəyə daşıyırıq. Nədənsə düşünürük ki, uşaqların kiçik problemlərini onlarla birgə yaşamamalıyıq. Amma bu problemlər sadəcə kənardan kiçik görünür. Öz uşaqlığınızı yada salın. Balaca dostunuzla - küçük və ya pişiklə oynamağa icazə verilməyəndə, bunu "boş şey" sayırdınızmı? Xatırlayırsınız?
Uşaq təsəvvürünə görə onların həyatında əsl böyük acılar yaşanır: sevimli pişiyin ölümü, ən çox sevdiyi oyuncağın sınması, dostunun onu tərk etməsi... Amma uşağa ağlamaq, sözünü demək, acısını paylaşmaq, danışmaq imkanı verilməlidir. Bir tanışım danışırdı ki, o ağlamağa başlayan kimi nənəsi onu qucaqlayaraq deyirmiş: "Yazıq nəvəm. Necə də böyük dərdin var. Ağla, ağla". Göz yaşı tezliklə quruyur, həyatın üzərindəki buludlar yoxa çıxırdı.
Uşaqlıq görməyən uşaqlar da var. Onlar münaqişələri müşahidə eləmək, zorla yerlərini dəyişmək məcburiyyətində qalırlar. BMT-nin acınacaqlı statistikasına əsasən, hər il dünyada ən azı 1 milyon uşaq seksual istismara məruz qalır və ya ticarət subyektinə çevrilir. Hər il 10 mindən artıq uşaq piyada əleyhinə minaların partlaması nəticəsində həlak olur, yaxud əlilə çevrilir. Hər gün evdə, məktəbdə, ətrafındakıların əhatəsində sərt davranışa, diqqətsizliyə və istismara məruz qalan uşaqların sayı bilinmir. Ailələrin getdikcə artan iqtisadi və digər çətinliklərə sinə gərməsi üçün uşaqlara qarşı belə davranışları nadir hadisə deyil. Bütün bunların günahkarı isə bizik - böyüklər !
Uşaqların müdafiəyə ehtiyacı var. Və biz bu haqda yalnız 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günündə danışmaq istəyirik. Özünüzü onların yerinə qoyun, valideynlərinin hədsiz danlağını götürən, internat və uşaq evlərində yaşayan, yalnız atası və ya anası olan, uşaqlığı hansısa ucqar yerdə keçən körpələrin vəziyyətini təsəvvür edin. Bu, heç də asan deyil.
Bu problemlər müzakirə olunmalı, yüksək tribunalardan bəyan edilməli, onların həlli üçün dövlət əlindən gələni əsirgəməməlidir. Çünki bizim ölkənin azyaşlı əhalisi üzərindəki bugünkü əksimiz gələcəyin əksinə çevriləcək. Bu gün bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da uşaqların həllini gözləyən çoxlu sayda problemləri var: azyaşlı qızların nikaha məcbur edilməsi; uşaq əməyindən istifadə; zorakılıq; uşaqların satılması; uşaq cinayətkarlığı və yuvenal ədliyyə sisteminin yoxluğu; deinstitusializasiya və alternativ qəyyumluq proqramının başa çatdırılmaması; internat uşaqlarının cəmiyyətə inteqrasiyası problemləri; ağır xəstə uşaqların müalicəsi üzrə proqramların təkmilləşdirilməsi və s. Beynəlxalq Uşaqların Müdafiəsi Günü münasibətilə bu yaxınlarda ölkə parlamentində "Azərbaycanda uşaqların problemləri: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda keçirilmiş dinləmələrdə onların bir çoxu qeyd edilib. Uşaq Hüquqları üzrə QHT Alyansı isə ciddi şəkildə baxılmasına və müzakirəsinə ehtiyac olan bir sıra məsələləri qaldırıb: kimsəsiz uşaqlar problemi; çətin həyati vəziyyətlərdə uşaqların qorunması, əhalinin müdafiəsiz təbəqəsinə aid uşaqlara sosial xidmətlərin göstərilməsi, həmçinin bütün ölkə ərazisində uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınması üçün sosial xidmətlərin yaradılması.
Toplantıda Azərbaycanda uşaq və yeniyetmələrin sabit emosional durumunun qorunub saxlanılması, sağlam şəxsiyyətin formalaşması üçün mümkün olan bütün işlərin görüldüyü də vurğulanıb. Son 10 ildə ölkədə uşaqların hüquqlarının qorunması sahəsində 41 sənəd imzalanıb, 22 qanun qəbul edilib. 1992-ci ildə isə Azərbaycan Uşaq Hüquqları Konvensiyasına qoşulub. Bu gün parlamentin gündəliyində bu sahə ilə bağlı bir sıra yeni qanun layihələri də var: uşaqların hüquqları, asudə vaxtı, 3 yaşadak uşaqların diaqnostikası ilə bağlı layihələr. Bütün bunlar uşaqlarımızın, deməli, bütünlükdə Azərbaycanın xoşbəxt gələcəyinin əsasını qoymaq üçün lazımdır.
Uşaqlarınızın yaxınlığında yox, yanında olun. Onlara nikbinlik aşılayın, onlarla birlikdə fantaziyalara qapılın, uşaqla dostluq etməyi bacarın. Nəhayət, başqasının uşaqlarının acısını da diqqətdən kənarda qoymayın. Ola bilsin ki, onlar özlərini çox pis hiss edir, lakin bu haqda valideynlərinə heç nə deyə bilmirlər. Uşaqların acısına qarşı həssas olun.

LOOK AFTER OUR CHILDREN!
Children need protection. Because they are so frail they can be subjected to violence and exploitation and become the victims of neglect. Adults may try to model them in their own image and then wonder why there is so much cruelty in the world. And you don't have to go far to find the answers…
A child's smile. You should make a point of getting a child to smile - sincerely, innocently and genuinely. At the same time, it is easy to win a child's affection if you speak to him on the same level. You suddenly start to realize that a child is happy to meet you half way and he starts to speak like an adult if he is not brushed off and not taken seriously but you speak with him on equal terms.
Children don't pass judgement. But sometimes they have to try to make themselves known. They accept everything at face value and in a happy environment they almost always speak the truth. Sometimes they put a damper on things not by the originality of their response but rather by its genuineness and assurance. Quite often one is convinced of a child's intuition and his faultless predictions.
Children are a continuation of us and a continuation of our lives. Here lies the whole meaning of human existence. Do we want a healthy future? If we do, then we, adults, must pay closer attention to children's feelings - joy and sadness, as if tuning in from the side to their childish horseplay or wholesale grief. We can't hold back childish tears and stop them, consigning childish grief to a future in which "everything will be fine", for some reason deciding that we should not share their trivial problems with them. But they only seem trivial. Try to remember how you were at that age. Did it seem trivial to you that you weren't allowed to care about a little friend - a puppy or a kitten? Do you remember?
By their standards children, too, experience real grief: a much-loved kitten dies, their favourite toy is broken, a good friend has gone away. And a child, too, needs the opportunity to cry, to express himself, pour out his grief and talk to someone. A friend once said that when he started to cry his grandmother hugged him and said: "My poor little grandson. How sad you are. Go on, have your cry." The tears came very quickly and life was rosy again.
There are some children who have been robbed of their childhood. They have survived conflict and violent upheaval. According to gloomy UN statistics, every year at least a million children fall into the net of sexual exploitation or become objects of trade. Every year more than 10,000 children are killed or maimed from exploding land mines. The number of children subjected every day at home, in school or in their neighbourhood to cruelty, neglect and exploitation is unknown, while families try to cope with increasing economic and other difficulties. And it is we - the adults - who are to blame for this.
Children need protection. And we want to speak about this not just on 1 June, International Children's Day. Put yourself in their place and think about the little ones who have had a difficult childhood, over-protected by their guardians, living in boarding schools and children's homes, about children who are being brought up only by their mothers or single fathers, about those whose childhood is being spent in some out-of-the-way place, and this isn't so easy.
These problems must be discussed, spoken about in public and the state should do everything necessary to resolve them. Otherwise our image today in the country's child population will be a reflection of the future. Today in Azerbaijan, as throughout the world, there are many unresolved children's problems: young girls being forced into marriage; exploitation of child labour; violence against children; trafficking in children; child crime and the lack of a juvenile justice system; the incompleteness of the programme of de-institutionalization and alternative guardianship; the problem of integration of boarding school pupils into society; the improvement of programmes to treat seriously ill children, and so on. Many of them have been raised at public hearings "The problems of children in Azerbaijan: realities and prospects", which were recently held in the country's parliament in connection with International Children's Day. And the NGO Alliance for Children's Rights has presented a broad range of questions which require close consideration and debate: the problem of child homelessness; the protection of children in difficult living situations; providing social services for children from the unprotected sections of the population, and also the creation of social monitoring services to prevent violence against children everywhere in the country.
It was noted at the event that Azerbaijan is doing everything possible to preserve the stable emotional state of children and adolescents and to shape a healthy personality. In the past decades 41 documents have been signed and 22 laws have been adopted in the sphere of child protection rights in the country , and in 1992 we signed up to the Convention on the Rights of the Child. There are new draft laws on parliament's agenda today: on children's rights, especially children's leisure activities and the medical diagnosis of children up to three years of age. And all this is necessary to lay the foundations for a happy future for our children, and that means the whole of Azerbaijan.
Be at hand with children, not near them, and teach them optimism, share their fantasies, make friends with them but don't fuss over them. And, lastly, pay heed to the problems of children who are not your own. One of them may suddenly be low but they cannot say anything even to their own parents. Be sensitive to children's grief.