Uşaqların problemləri böyüklərin gözü ilə
Uşaqların müdafiəyə ehtiyacı var. Onlar gücsüz olduqlarından zorakılığa, istismara məruz qala, laqeyd münasibətlə üzləşə bilərlər. Böyüklər onları istədikləri kimi yapıb özlərinə oxşada, sonra isə dünyada bu qədər qəddarlığın haradan peyda olduğuna təəccüblənə bilərlər. Nəticə üçün isə uzağa getməyə ehtiyac yoxdur...
Uşaq təbəssümü. Uşağın səmimi, ürəkdən, təbii gülümsəməsi üçün yaxşıca çalışmaq lazımdır. Bundan başqa, böyüklər uşaqla eyni dildə danışırsa, uşağın sevgisini qazanmaq daha asandır. Birdən anlamağa başlayırsan ki, uşaq məmnuniyyətlə sənə qarşılıq verir - əgər onu başdan eləmirsənsə, onunla böyük kimi rəftar edirsən, söhbətləşirsənsə, o da böyüklər kimi danışmağa başlayır.
Uşaqlar heç vaxt qınamırlar, halbuki bəzən onlar sağ qalmaq uğrunda çarpışırlar. Onlar hər şeyi olduğu kimi qəbul edirlər və hər zaman düzünü danışırlar. Bəzən onlar bizi cavabın orijinallığı ilə deyil, onun həqiqiliyi və doğruluğu ilə çaşdırırlar. Uşaqların dəfələrlə verdikləri doğru proqnozlara baxdıqca, onların intuisiyasına bir daha əmin olursan.
Uşaqlar bizim, bizim həyatımızın gələcəyidirlər. İnsanın yaşamının bütün mənası da bundadır. Sağlam gələcək istəyirik? Demək, böyüklər uşaqların hisslərinə - sevincinə və kədərinə diqqətlə yanaşmağı, onların dərdinə şərik çıxmağı bacarmalıdır.
Biz uşaqların göz yaşlarına dözə bilmir, onun qarşısını alaraq körpə acısını, sanki, "hər şeyin yaxşı olacağı" gələcəyə daşıyırıq. Nədənsə düşünürük ki, uşaqların kiçik problemlərini onlarla birgə yaşamamalıyıq. Amma bu problemlər sadəcə kənardan kiçik görünür. Öz uşaqlığınızı yada salın. Balaca dostunuzla - küçük və ya pişiklə oynamağa icazə verilməyəndə, bunu "boş şey" sayırdınızmı? Xatırlayırsınız?
Uşaq təsəvvürünə görə onların həyatında əsl böyük acılar yaşanır: sevimli pişiyin ölümü, ən çox sevdiyi oyuncağın sınması, dostunun onu tərk etməsi... Amma uşağa ağlamaq, sözünü demək, acısını paylaşmaq, danışmaq imkanı verilməlidir. Bir tanışım danışırdı ki, o ağlamağa başlayan kimi nənəsi onu qucaqlayaraq deyirmiş: "Yazıq nəvəm. Necə də böyük dərdin var. Ağla, ağla". Göz yaşı tezliklə quruyur, həyatın üzərindəki buludlar yoxa çıxırdı.
Uşaqlıq görməyən uşaqlar da var. Onlar münaqişələri müşahidə eləmək, zorla yerlərini dəyişmək məcburiyyətində qalırlar. BMT-nin acınacaqlı statistikasına əsasən, hər il dünyada ən azı 1 milyon uşaq seksual istismara məruz qalır və ya ticarət subyektinə çevrilir. Hər il 10 mindən artıq uşaq piyada əleyhinə minaların partlaması nəticəsində həlak olur, yaxud əlilə çevrilir. Hər gün evdə, məktəbdə, ətrafındakıların əhatəsində sərt davranışa, diqqətsizliyə və istismara məruz qalan uşaqların sayı bilinmir. Ailələrin getdikcə artan iqtisadi və digər çətinliklərə sinə gərməsi üçün uşaqlara qarşı belə davranışları nadir hadisə deyil. Bütün bunların günahkarı isə bizik - böyüklər !
Uşaqların müdafiəyə ehtiyacı var. Və biz bu haqda yalnız 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günündə danışmaq istəyirik. Özünüzü onların yerinə qoyun, valideynlərinin hədsiz danlağını götürən, internat və uşaq evlərində yaşayan, yalnız atası və ya anası olan, uşaqlığı hansısa ucqar yerdə keçən körpələrin vəziyyətini təsəvvür edin. Bu, heç də asan deyil.
Bu problemlər müzakirə olunmalı, yüksək tribunalardan bəyan edilməli, onların həlli üçün dövlət əlindən gələni əsirgəməməlidir. Çünki bizim ölkənin azyaşlı əhalisi üzərindəki bugünkü əksimiz gələcəyin əksinə çevriləcək. Bu gün bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da uşaqların həllini gözləyən çoxlu sayda problemləri var: azyaşlı qızların nikaha məcbur edilməsi; uşaq əməyindən istifadə; zorakılıq; uşaqların satılması; uşaq cinayətkarlığı və yuvenal ədliyyə sisteminin yoxluğu; deinstitusializasiya və alternativ qəyyumluq proqramının başa çatdırılmaması; internat uşaqlarının cəmiyyətə inteqrasiyası problemləri; ağır xəstə uşaqların müalicəsi üzrə proqramların təkmilləşdirilməsi və s. Beynəlxalq Uşaqların Müdafiəsi Günü münasibətilə bu yaxınlarda ölkə parlamentində "Azərbaycanda uşaqların problemləri: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda keçirilmiş dinləmələrdə onların bir çoxu qeyd edilib. Uşaq Hüquqları üzrə QHT Alyansı isə ciddi şəkildə baxılmasına və müzakirəsinə ehtiyac olan bir sıra məsələləri qaldırıb: kimsəsiz uşaqlar problemi; çətin həyati vəziyyətlərdə uşaqların qorunması, əhalinin müdafiəsiz təbəqəsinə aid uşaqlara sosial xidmətlərin göstərilməsi, həmçinin bütün ölkə ərazisində uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınması üçün sosial xidmətlərin yaradılması.
Toplantıda Azərbaycanda uşaq və yeniyetmələrin sabit emosional durumunun qorunub saxlanılması, sağlam şəxsiyyətin formalaşması üçün mümkün olan bütün işlərin görüldüyü də vurğulanıb. Son 10 ildə ölkədə uşaqların hüquqlarının qorunması sahəsində 41 sənəd imzalanıb, 22 qanun qəbul edilib. 1992-ci ildə isə Azərbaycan Uşaq Hüquqları Konvensiyasına qoşulub. Bu gün parlamentin gündəliyində bu sahə ilə bağlı bir sıra yeni qanun layihələri də var: uşaqların hüquqları, asudə vaxtı, 3 yaşadak uşaqların diaqnostikası ilə bağlı layihələr. Bütün bunlar uşaqlarımızın, deməli, bütünlükdə Azərbaycanın xoşbəxt gələcəyinin əsasını qoymaq üçün lazımdır.
Uşaqlarınızın yaxınlığında yox, yanında olun. Onlara nikbinlik aşılayın, onlarla birlikdə fantaziyalara qapılın, uşaqla dostluq etməyi bacarın. Nəhayət, başqasının uşaqlarının acısını da diqqətdən kənarda qoymayın. Ola bilsin ki, onlar özlərini çox pis hiss edir, lakin bu haqda valideynlərinə heç nə deyə bilmirlər. Uşaqların acısına qarşı həssas olun.

О чем говорят проблемы ребенка взрослому?
Дети нуждаются в защите. В силу своей слабости они могут быть подвергнуты насилию, эксплуатации, стать жертвой безразличного отношения. Взрослые могут слепить их по своему образу и подобию, а потом удивляться, откуда в мире так много жестокости. А за выводами далеко ходить не надо…
Улыбка ребенка. Надо хорошо постараться, чтобы ребенок улыбнулся - искренне, бесхитростно, неподдельно. И в то же время легко добиться хорошего расположения ребенка, когда взрослый говорит на одном с ним языке. Вдруг начинаешь понимать, что ребенок с удовольствием идет навстречу - начинает говорить по-взрослому, если от него не отмахиваются всеми способами, не воспринимая всерьез, а говорят как с равным.
Дети не осуждают, иногда им приходится выживать. Они все воспринимают так, как есть, и в благополучной среде почти всегда говорят правду. Порой они обескураживают не оригинальностью ответа, а скорее его истинностью и достоверностью. Неоднократно убеждаешься в детской интуиции - в их безошибочных прогнозах.
Дети - продолжение нас, продолжение нашей жизни. В этом и кроется весь смысл человеческого существования. Мы хотим здорового будущего? Значит, нам, взрослым, надо внимательнее относиться к детским ощущениям - радости и печали, как бы со стороны прислушиваться к их детской возне или вселенскому горю. Мы не выдерживаем детских слез и пресекаем их, забрасывая детское горе в будущее, в котором "все будет хорошо", почему-то решив, что мы не должны переживать вместе с ними их мелкие проблемы. Но мелкими они только кажутся. Вспомните себя в это время. Казалось ли вам пустяковым, что вам не позволяют заботиться о маленьком друге - щенке или котенке? Вспомните?
По детским меркам и у детей случается великое горе: умерла любимая кошка, сломалась любимая игрушка, уехал хороший друг. А ведь ребенку тоже надо дать возможность поплакать, высказаться, отдаться своему горю, поговорить. Один знакомый рассказал, что когда он начинал плакать, бабушка обнимала его и говорила: "Бедненький ты мой внучек. Какое же у тебя горе. А ты поплачь, поплачь". Слезы проходили очень скоро, и жизнь снова становилась безоблачной.
Есть дети, у которых нет детства. Они пережили конфликты, насильственное перемещение. Согласно печальной статистике ООН, ежегодно по меньшей мере один миллион детей попадают в сети сексуальной эксплуатации или становятся объектом торговли. Каждый год более 10 000 детей погибают или получают увечья в результате разрыва противопехотных мин. Неизвестно число детей, ежедневно подвергающихся дома, в школе и своей среде жестокому обращению, небрежному отношению и эксплуатации, по мере того как семьи пытаются справиться с растущими экономическими и иными трудностями. И виноваты в этом мы - взрослые.
Дети нуждаются в защите. И мы хотим говорить об этом не только       1 июня - в Международный день защиты детей. Станьте на их место и подумайте о малышах, у которых трудное детство, которые переживают чрезмерную опеку родителей, живут в интернатах и детских домах, о детях, которых воспитывают только матери или отцы-одиночки, о тех, чье детство проходит где-то в глубинке и это не так легко.
Эти проблемы надо обсуждать, говорить о них с высоких трибун, и для их решения государство должно делать все необходимое. Ибо наше сегодняшнее отражение в маленьком населении страны станет отражением будущего. Сегодня в Азербайджане, как и во всем мире, много нерешенных детских проблем: принуждение малолетних девочек к браку; использование детского труда; насилие в отношении детей; продажа детей; детская преступность и отсутствие системы ювенальной юстиции; незавершенность программы по деинституциализации и альтернативной опеке; проблема интеграции воспитанников интернатов в общество; усовершенствование программ по лечению тяжелобольных детей и др. Многие из них были обозначены на общественных слушаниях "Проблемы детей в Азербайджане: реалии и перспективы", которые недавно проходили в парламенте страны в связи с Международным днем защиты детей. А Альянс НПО по правам ребенка представил широкий круг вопросов, которые требуют пристального рассмотрения и обсуждения: проблема детской беспризорности; защита детей в трудных жизненных ситуациях, оказание социальных услуг детям из незащищенных слоев населения, а также создание социальных служб контроля по пресечению насилия в отношении детей повсеместно по всей стране.
На мероприятии также было отмечено, что Азербайджан делает все возможное для сохранения стабильного эмоционального состояния детей и подростков, формирования здоровой личности. За последние десятилетия в стране в сфере защиты прав детей был подписан 41 документ, приняты 22 закона, а в 1992 году мы присоединились к Конвенции о правах ребенка. Сегодня на повестке дня парламента есть новые законопроекты: о правах детей, в частности о досуге детей, и диагностике детей до 3 лет. И все это нужно для того, чтобы заложить основы счастливого будущего наших детей, а значит, всего Азербайджана.
Будьте рядом с детьми, а не около, воспитывайте в них оптимизм, фантазируйте вместе с ними, умейте дружить с ребенком и меньше сюсюкать. И, наконец, обращайте внимание на неблагополучие не ваших детей. Вдруг кому-то из них очень плохо, но они не могут этого сказать даже своим родителям. Будьте чутки к детскому горю.