AZƏRBAYCANDA İLK DƏFƏ
Hələ bir il əvvəl bəlli idi ki, 2012-ci il Azərbaycanda keçiriləcək müxtəlif beynəlxalq forumlar, mədəni tədbirlər və idman turnirləri  ilə zəngin olacaq. Onların arasında Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu kimi ənənəvi tədbirlə yanaşı, Azərbaycanın ilk dəfə ev sahibliyi etdiyi tədbirlər də var idi.
Bakıda "Eurovision": bayram baş tutdu!
Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunmuş ən möhtəşəm beynəlxalq miqyaslı tədbir, əlbəttə ki, bu il Light your fire - "Öz məşəlini alovlandır!" şüarı ilə keçirilən "Eurovision-2012" mahnı müsabiqəsi oldu.
Rəsmi reytinq göstərir ki, "Eurovision-2012"ni əvvəlki 2-3 ildəkindən daha çox insan izləyib. "France Presse" agentliyi bununla bağlı yazırdı: "Eurovision-2012" mahnı müsabiqəsi neftlə zəngin Azərbaycanın paytaxtı olan Bakının məşhurlaşması üçün yaxşı imkan yaratdı. 100 milyondan artıq tamaşaçının izlədiyi müsabiqədə bu ölkə öz mədəni orijinallığını ən yüksək səviyyədə nümayiş etdirdi".
Agentlik "Azərbaycan paytaxtı Bakeının çox gözəl şəhər olmasına" xüsusi diqqət çəkirdi: "Kiminsə Bakının dəbə olan sevgisinə şübhəsi varsa, qoy o, geri çevrilsin və başı səmalara dəyən Flame Towers-ə baxsın. Bakı "Eurovision-2012" mahnı müsabiqəsinə əla hazırlaşmışdı".
Amerikanın "The Washington Post" qəzeti  isə Bakının zülmət içində olan sənaye şəhəri imicindən qurtulduğunu, özündə "Köhnə Dünya"nın İstanbul füsunkarlığı və Dubayın memarlıq nailiyyətlərini birləşdirən işgüzar həyatın fəal mərkəzinə çevrildiyini yazırdı.
Avropa sayca 57-ci müsabiqə olan "Eurovision-2012"nin qalibinin adını mayın 27-si gecə bildi. Bu adı yarışa "Euphoria" mahnısı ilə qatılmış 28 yaşlı mərakeş-bərbər əsilli isveçli müğənni Lorin qazandı. İkinci yeri Rusiyanı təmsil edən "Buranov nənələri", üçüncü pilləni isə Serbiya təmsilçisi Jelko Yoksimoviç tutdular.
"Eurovision-2012"nin yekununda Odlar Diyarı həm də müsabiqə tarixinin ən uğurlu debütantı statusunu qazandı. Azərbaycan bu müsabiqəyə ilk dəfə 2008-ci ildə qatılaraq 8-ci yeri tutub. O, yarışda iştirak etdiyi 5 ildə finalda bir dəfə də olsun "Top-10"dan aşağı düşməyib (son 4 ildə isə "Top-5"də təmsil olunub). Düsseldorfdakı unudulmaz qələbə isə hər kəsin yaddaşındadır. 5 ildə bu cür nəticəni müsabiqənin heç bir iştirakçısı göstərməyib.
Azərbaycan "Eurovision" müsabiqəsinə ev sahibliyi etmək hüququnu Ell & Nikki (Eldar Qasımov və Nigar Camal) duetinin 2011-ci ildə Düsseldorfda keçirilmiş yarışdakı möhtəşəm çıxışı sayəsində əldə etmişdi. Azərbaycanlı cütlüyün sevgi nağılına Avropa dərhal inanmışdı. Amma Ell&Nikki cütlüyünün qələbəsindən sonra heç də hamı postsovet məkanının yeni müstəqillik qazanmış ölkəsinin nüfuzlu turniri lazımi səviyyədə təşkil edə biləcəyinə əmin deyildi. Lakin çox məhdud zaman kəsiyində Azərbaycan son illər qazandığı etibarlı tərəfdaş və qonaqpərvər ev sahibi imicini bir daha əminliklə təsdiqlədi. Rekord dərəcədə qısa müddət ərzində Baku Crystal Hall konsert-idman kompleksinin inşası nəyə desən dəyərdi. Müsabiqənin təşkili, eyni şou və qonaqların qəbulu da öz yerində.
Baku Crystal Hall-ın divarları "Eurovision-2012"dən sonra özünə gəlməyə macal tapmamış, dünya şou-biznesinin ulduzları Cennifer Lopez və Şakiranın konsertlərinə hazırlıq başlandı. Onların konserti payıza - Azərbaycanda FIFA-nın qızlar arasında Avrasiyada təşkil etdiyi ilk  U-17 çempionatının keçiriləcəyi vaxta təyin olunmuşdu.
Futbol üzrə birinci, lakin sonuncu olmayan Dünya çempionatı
Bu, Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi ilk nəhəng futbol turniri idi. O, sayca üçüncü dəfə keçirilirdi. 17 yaşadək olan qızlar arasında Dünya çempionatının Bakıda keçirilməsi haqda qərar FIFA İcraiyyə Komitəsində hələ 2010-cu ilin martında qəbul olunmuşdu.
"Qızlar arasında U-17 dünya çempionatı Azərbaycanda yüksək səviyyədə, nəqliyyat, rabitə və idman infrastrukturu dünya standartlarına tam uyğun təşkil olunmuşdu", - deyə Dünya çempionatının Təşkilat Komitəsinin üzvü Anastasiya Siklas turnirin bağlanış mərasimi  ilə bağlı keçirilən mətbuat konfransında bildirib.
O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin çempionatın açılış mərasimində iştirakının dövlətin Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərdiyi qayğının bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
Çempionatın təşkilinə görə Azərbaycan rəhbərliyinə FIFA prezidenti  Yozef Blatter də minnətdarlıq edib. O bildirib ki, indi Azərbaycan digər nüfuzlu futbol turnirlərinə də ev sahibliyi etməyə hazırdır. Blatter dünya birinciliyinin açılışında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ilə birlikdə iştirak edib. Turniri UEFA prezidenti Mişel Platini bağlayıb.
Gənclər arasında Dünya çempionatının açılışı 125 ölkədə canlı yayımlanıb. Şouya məşhur "Cirque du Soleil" sirkinin məhz bu mərasim üçün hazırladığı xüsusi proqram və əlbəttə ki, Bakı arenasında dünya səviyyəli pop ulduz Cennifer Lopezin çoxdan gözlənilən çıxışı xüsusi rəng qatıb. Çempionata ondan heç də az məşhur olmayan Şakiranın konserti ilə yekun vurulub.
Artıq 2016-cı ildə 17 yaşadək gənclər arasında Avropa çempionatının da Azərbaycanda keçiriləcəyi bəllidir. Amma onadək 2015-ci ildə Bakı ilk Avropa Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Bu haqda qərar dekabrın 8-də Avropa Olimpiya Komitəsi Baş Assambleyasının Romada keçirilmiş toplantısında qəbul edilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bunu "tarixi qərar" və "Olimpiya hərəkatında dönüş nöqtəsi" adlandırıb.
2020-ci ildə isə Azərbaycan Gürcüstanla birlikdə artıq futbol üzrə "yaşlı" Avropa çempionatına ev sahibliyi etmək niyyətindədir. UEFA Bakı ilə Tiflisin bu təklifini qəbul etməsə, Azərbaycan 2026-cı ildə keçiriləcək Dünya çempionatına Türkiyə ilə birlikdə ev sahibliyi etmək təklifini irəli sürəcək.
Krans Montana Forumu
Mədəniyyətlərarası Dialoqun mərkəzində
"Eurovision" mahnı müsabiqəsi və qızlar arasında futbol üzrə Dünya çempionatı 2012-ci ildə Bakıda ilk dəfə keçirilmiş yeganə nəhəng beynəlxalq tədbir deyil. Onların sırasında müasir dünyanın nadir memarlıq qurğularından olan Heydər Əliyev Mərkəzində ilk dəfə təşkil olunmuş böyük beynəlxalq tədbir - Krans Montana Forumu da var. Orijinal xarici görünüşü olan çoxfunksiyalı bina dünyaca məşhur memar Zaha Hadid tərəfindən layihələndirilib. Bina möhtəşəmliyi və nəfisliyi  ilə qonaqları valeh edib, onların Azərbaycan paytaxtında şahidlik etdikləri inkişafla bağlı fikirlərini daha da möhkəmləndirib. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin vəliəhdi şahzadə Füceyra Şeyx Məhəmməd bin Hamad bin Məhəmməd əl Şarki jurnalımıza müsahibəsində Bakının onu öz gözəlliyi və inkişafı ilə təəccübləndirdiyini demişdi. Paytaxta heyranlıqlarını digər qonaqlar da gizlətmirdilər.
Sayca 23-cü Krans Montana Forumunun əsas məqsədi 2013-cü ildə keçiriləcək növbəti ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu və Mədəniyyətlərarası Dialoqa dair Bakı Prosesi ilə bağlı təşviqatın aparılmas idi. Bu da təsadüfi deyildi.
Mədəniyyətlər arasında dialoq təşəbbüsü ilə çıxış edən Azərbaycan debatlar və müzakirələrlə kifayətlənmir, müxtəlif mədəniyyətlərə aid tarixi irsin bərpası və qorunması üçün ayrı-ayrı layihələr həyata keçirir. Məsələn, iyunda Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu və Müqəddəs taxt-tac  arasında "Roma katakombalarının bərpası haqqında" razılaşma imzalanıb. Sənədi Romada Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri kardinal Can-Franko Ravazi imzalayıblar. Kardinal Ravazi bu sənədin imzalanmasını dinlər və mədəniyyətlər arasında dialoqun parlaq nümunəsi adlandırıb.
Krans Montana Forumunun Bakı toplantısında Azərbaycan, Gür-cüstan, keçmiş Yuqoslaviya respublikaları olan Makedoniya və Montoneqro prezidentləri, müxtəlif ölkələri təmsil edən ictimai xadimlər, parlamentarilər, ziyalılar və biznes adamları da iştirak ediblər.
Regionun lideri
Dünyanın hökumət və biznes dairələrinin diqqəti bir də Bakıya burada - VII İnternet idarəçilik Forumu IGF-2012 keçirilən zaman yönəldi. Tədbir BMT və Azərbaycan hökuməti tərəfindən birgə təşkil olunmuşdu. Yeri gəlmişkən, bu da Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən tədbirlərdən idi.
Azərbaycan hökumətinin təşəbbüsü   və BMT-nin dəstəyi  ilə təşkil olunmuş foruma 1500-dən artıq insan qatılmışdı. Onların arasında hökumət nümayəndələri, aparıcı beynəlxalq qurumların təmsilçiləri (BMT və ITU kimi), dünyanın 100-dən artıq ölkəsindən olan vətəndaş cəmiyyəti, internet ictimaiyyəti və özəl şirkət nümayəndələri var idi.
Forumun əsas mövzuları davamlı insan, iqtisadi və sosial inkişaf üçün İnternetin idarə olunması, həmçinin İnternetin dövlət tənzimlənməsi mövzusunda beynəlxalq və milli strukturlar, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyəti arasında dialoqun aparılması idi.
Azərbaycan yuxarıda qeyd olunan bütün mövqelər, ilk növbədə, tənzimləmənin şəffaflığı, internet resurslarına çıxışın sadəliyi və əhatə dairəsinin genişliyi üzrə yaxşı nəticələr nümayiş etdirib. Bu gün Azərbaycanda İnternet-radio və televiziya, elektron qəzet və jurnallar, xarici və yerli sosial şəbəkələr geniş yayılıb, minlərlə blogger Azərbaycanın İnternet məkanında sərbəst fəaliyyət göstərir. Ölkə əhalisinin 65%-i İnternetə daimi çıxışa malikdir. Azərbaycan hökumətinin bu sahədə həyata keçirdiyi miqyaslı işlər Qlobal Forum iştirakçıları tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. Forumda çıxış edən ITU baş katibi Hamadun Ture planetdə yaşayan bütün insanların keyfiyyətli və ucuz İnternetə çıxış əldə edə bilməsi üçün hər kəsi birgə işləməyə çağırıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan artıq uzun illərdir, postsovet məkanında informasiya-kommunikasiya sektorunun inkişafına görə ilk yerlərdən birini tutur. Ötən onillikdə dövlətin bu sahədə xidmətdən əldə etdiyi ümumi gəlir 100 dəfə artaraq ilk hesablamalara görə, 1,5 milyard dolları ötüb.
Yaxın 10 ildə Azərbaycan hökuməti müxtəlif  İKT layihələrinə 3,5 milyard dollar investisiya qoymaq niyyətindədir.
Bu gün Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı Azərbaycanın, əhalinin daha çox hissəsinin mobil rabitə və İnternetlə təmini sahəsində yüksək templərlə irəliləyən ilk 10 ölkə sırasına daxil edilməsini mümkün sayır. Beləliklə, bu gün Azərbaycan BMT-nin 2003-cü ildə şəbəkə hazırlığına dair irəli sürdüyü tələblərə, müəyyən mənada, cavab verən ölkə kimi,  öncül dövlətlərin sırasına daxil oluna bilər.
Əsas problem
Azərbaycanın hələ ki, aşa bilmədiyi yeganə problem Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin çözülməz olaraq qalmasıdır. Bu problem yenə də Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunmuş Asiya Siyasi Partiyaları Beynəlxalq Konfransının (ICAPP) VII Baş Assambleyasının bəyannaməsində də öz əksini tapıb.
Baş Assambleyanın işində, Ermənistan da daxil olmaqla, 35 ölkədən təxminən 200 nümayəndə iştirak edib. Amma bu dəfə də Azərbaycan torpaqlarının 20%-ni işğal etmiş dövlətin nümayəndəsi konstruktivliyilə fərqlənməyib. Üstəlik "İrs" partiyasının lideri, Ermənistanın sabiq xarici işlər naziri Raffi Ovannisyan forum iştirakçılarının yadında yekun bəyannamənin qəbulu zamanı saldığı qalmaqalla qalıb. Ermənistanın sabiq XİN başçısını sənəddə ICAPP tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə, BMT TŞ-nin Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərlə bağlı qəbul etdiyi qətnamələrə dəstək verməsi narazı salmışdı.
Sənədin qəbuluna etiraz edən Ovannisyan tribunaya çıxaraq iradlar səsləndirməyə başlayıb. Buna cavab olaraq iclası aparanlar əllərini masaya vuraraq onun "çıxışını" yarımçıq kəsib və bununla da Ovannisyana etirazının əsassız olduğunu nümayiş etdiriblər. R.Ovannisyan ICAPP bəyannaməsinin obyektivliyinə kölgə salmaq cəhdi  ilə yanaşı, "erməni torpaqlarının böyük hissəsi Türkiyə və Azərbaycanın işğalı altındadır" və ya "Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin səbəbi Azərbaycanın Qarabağ sakinlərinə qarşı təcavüzüdür" kimi təxribatçı bəyanatlarla da yadda qalıb. Amma hətta bu bəyanatlarına rəğmən, erməni nümayəndənin təhlükəsizliyi ən yüksək səviyyədə təmin olunub.
Qeyd edək ki,  Asiya Siyasi Partiyaları Beynəlxalq Konfransı 2013-cü ilin ilk yarısına planlaşdırdığı gənclər forumunu da Bakıda keçirmək qərarına gəlib.
Və sonda
2012-ci ilin yekunlarına nəzər salarkən yalnız Azərbaycanda keçirilmiş bir neçə beynəlxalq tədbirin üzərində dayandıq. Onların hamısı burada ilk dəfə keçirilirdi və bu, Azərbaycanın beynəlxalq arenada artan rolunun daha bir göstəricisidir. Amma Azərbaycanda keçirilən tədbirlərin coğrafi ərazisi də genişlənir. Bundan başqa, Azərbaycan ildən-ilə sivilizasiyalararası dialoqun mərkəzi, idman ölkəsi, qlobal gündəmdə olan ən müxtəlif məsələlərin müzakirəsi üçün əlverişli məkan statusunu daha da möhkəmləndirir.
Digər yandan, bu tədbirlər qonaqların yaddaşında Azərbaycanla bağlı böyük xatirələr qoyur. Turistlərin etiraf etdiyi kimi, Azərbaycan onları gözəlliyi və nəfisliyilə valeh edir. Paytaxt Bakını çox tez-tez dünyanın digər möhtəşəm şəhərlərilə müqayisə edirlər, bəziləri onu "Şərqin Parisi", digərləri Neapol, bir başqaları isə Xəzər sahilindəki Genuya adlandırır.
Bakı təzadlar şəhəridir. Burada Şərqlə Qərb kəsişir. Qədim abidələr - Qobustan qayası üzərindəki şəkillər, İçəri Şəhərin qala divarları, Qız Qalası, məscid minarələri və Qərb memarlığının digər nümunələri müasir göydələnlərlə, dəbdəbəli fəvvarələrin quraşdırıldığı meydanlar və parklarla çox uğurlu ahəng təşkil edir. Azərbaycanın qədim tarixi və müasir inkişafını bundan yaxşı təqdim etmək olmaz.
Amma yüz dəfə eşitməkdənsə, bir dəfə görmək yaxşıdır. Xalq arasındakı bir deyim də heç də əbəs yerə meydana gəlməyib: "Bakıya bir dəfə gəlirlər ki, sonradan bura dəfələrlə qayıtsınlar".

ВПЕРВЫЕ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ
Еще год назад было известно, что 2012 год будет насыщенным на  различные международные форумы, культурные мероприятия и спортивные соревнования, которые пройдут в Азербайджане. Были среди них как традиционные, к примеру, Бакинский международный гуманитарный форум, так и те, что Азербайджан принимал впервые.
"Евровидение" в Баку: праздник состоялся!
Самым грандиозным из мероприятий международного масштаба, которые впервые были организованы в Азербайджане, по праву можно считать песенный конкурс "Евровидение-2012",  прошедший под девизом Light Your Fire - "Зажги свой огонь".
Как показывают официальные рейтинги, "Евровидение-2012" посмотрело больше людей, чем за предыдущие 2-3 года. Агентство France Pressе в этой связи писало: "Песенный конкурс "Евровидение-2012" создал хорошую возможность для популяризации Баку - столицы богатого нефтью Азербайджана. На конкурсе, который наблюдали более 100 миллионов зрителей, эта страна на самом высоком уровне продемонстрировала свою культурную самобытность".
Агентство обратило особое внимание на то, что "столица Азербайджана Баку - очень красивый город. Если кто-то сомневается в любви Баку к моде, пусть обернется назад и посмотрит на устремленные в небо Flame Towers. Баку великолепно подготовился к песенному конкурсу "Евровидение-2012".
А американская газета The Wa-shington Post отмечала, что Баку избавился от своего мрачного индустриального имиджа и превратился в энергичный центр деловой жизни, сочетающий в себе стамбульское очарование Старого Света и архитектурные достижения Дубая.
Имя победителя 57-го международного песенного конкурса "Евровидение-2012" Европа узнала в ночь на 27 мая. Ею стала шведская певица мароккано-берберского происхождения 28-летняя Лорин, представившая на евросонге песню Euphoria. Второе место досталось "Бурановским бабушкам" из России, а "бронзу" увез к себе на родину в Сербию Желько Йоксимович.
По итогам "Евровидения-2012" за Страной огней закрепился еще и статус самого успешного дебютанта конкурса за всю его историю. Азербайджан стартовал на "Евровидении" в 2008 году с 8-м местом и за 5 лет ни разу не опускался ниже топ-10 (а последние 4 года - топ-5) в финале, и это не говоря о незабываемой победе в Дюссельдорфе. Такой результат за 5 лет не показывала ни одна из стран - участниц конкурса.
Право провести международный песенный конкурс "Евровидение" Азербайджан завоевал благодаря блестящей победе дуэта из Азербайджана Ell & Nikki (Эльдар Гасымов и Нигяр Джамал) на конкурсе 2011 года в Дюссельдорфе. В историю любви азербайджанской пары Европа поверила сразу, но еще не все после победы Ell & Nikki были уверены в том, что новая независимая страна постсоветского пространства сможет провести престижный конкурс на нужном уровне. Однако за предельно сжатые сроки Азербайджан уверенно подтвердил завоеванный за последние годы имидж надежного партнера и гостеприимного хозяина дома. Чего стоит одно только строительство концертно-спортивного комплекса Baku Crystal Hall в рекордно короткий отрезок времени. Не говоря уже об уровне организации самого конкурса, сопутствующих ему шоу и приеме гостей столицы.
Не успели стены Baku Crystal Hall прийти в себя после "Евровидения-2012", как начались приготовления к концертам звезд мирового шоу-бизнеса Дженнифер Лопес и Шакиры. Их концерты были намечены на осень, когда в Азербайджане должен был пройти первый чемпионат FIFA U-17 среди девушек, проводимый в Евразии.
Первый, но не последний чемпионат мира по футболу
Это было первое крупное международное футбольное соревнование, которое принимал Азербайджан. В целом же данный турнир проводился в третий раз. Решение о проведении в Баку чемпионата мира среди девушек до 17 лет было принято исполнительным комитетом FIFA еще в марте 2010 года.
"Женский чемпионат мира U-17 в Азербайджане был организован на высоком уровне, в полном соответствии мировым стандартам работы транспорта, связи и спортивной инфраструктуры", - заявила член организационного комитета женского чемпионата мира ФИФА U-17 Анастасия Циклас на пресс-конференции в связи с закрытием ЧМ.
По ее словам, участие президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на церемонии открытия стало ярким примером проявляемой государством заботы о развитии спорта в Азербайджане.
Свою благодарность руководству Азербайджана за организацию чемпионата выразил и президент FIFA Йозеф Блаттер. Он подчеркнул, что теперь страна в состоянии принимать и другие престижные футбольные соревнования. Глава FIFA  принял участие в открытии мирового первенства вместе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и первой леди Мехрибан Алиевой. Закрывал турнир президент UEFA Мишель Платини.
Открытие юношеского чемпионата смотрели в прямой трансляции в 125 странах. Особую привлекательность шоу придали участие всемирно известного цирка Cirque du Soleil с подготовленной специально для этой церемонии программой, ну и, конечно, долгожданное выступление на бакинской арене мировой поп-звезды Дженнифер Лопес. Завершился же чемпионат концертом не менее популярной звезды Шакиры.
Уже сейчас известно, что в 2016 году в Азербайджане пройдет чемпионат Европы среди юношей до 17 лет. Но еще до этого, в 2015 году, Баку примет у себя первые Европейские олимпийские игры. Решение об этом принято 8 декабря в Риме на Генеральной ассамблее Европейского олимпийского комитета. Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал это решение "историческим" и "поворотным моментом в Олимпийском движении".
А в 2020 году Азербайджан с Грузией намерены принять уже "взрослый" чемпионат Европы по футболу. Если UEFA не примет предложение Баку и Тбилиси, Азербайджан предложит свою кандидатуру на проведение чемпионата мира 2026 года вместе с Турцией.
Форум Кранс Монтана в Центре межкультурного диалога
Музыкальный конкурс "Евровидение" и чемпионат мира по футболу среди девушек - не единственные крупные международные мероприятия, которые впервые прошли в Баку в 2012 году. Их череду продолжил Форум Кранс Монтана, который стал первым крупным международным мероприятием, проведенным в Центре Гейдара Алиева - уникальном архитектурном сооружении современного мира. Многофункциональное здание с оригинальным внешним видом, спроектированное всемирно известным архитектором Захой Хадид, поразило гостей своей грандиозностью и изысканностью, укрепив их впечатления от увиденного в столице Азербайджана прогресса. Как признался в интервью нашему журналу принц Эмирата Эль-Фуджайра Объединенных Арабских Эмиратов шейх Мухаммед Хамад бен Мухаммед аль Шарки, Баку удивил его своей красотой и развитием. Не скрывали своего восхищения и другие гости.
Главной целью 23-го по счету ежегодного Форума Кранс Монтана было поощрение очередного Всемирного форума по межкультурному диалогу, который состоится в этом году, Бакинского процесса по межкультурному диалогу. И это не случайно.
Инициировав диалог между культурами, Азербайджан не ограничивается дебатами и обсуждениями, реализуя конкретные проекты по восстановлению и сохранению исторического наследия различных культур. К примеру, в июне прошлого года возглавляемый первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева и Святой престол подписали соглашение "О реставрации римских катакомб". Документ подписали в Риме первая леди Мехрибан Алиева и председатель Папской комиссии по священной археологии кардинал Джанфранко Равази. Подписание данного документа кардинал Равази оценил как яркий пример диалога между религиями и культурами.
В бакинском заседании Форума Кранс Монтана приняли участие президенты Азербайджана, Грузии, бывшей югославской Республики Македония и Монтенегро, общественные деятели, парламентарии, представители интеллигенции и бизнес-кругов разных стран.
Лидер региона
Внимание правительств и бизнес-кругов мира вновь было обращено на Баку, когда здесь проходил  VII Глобальный форум по интернет-управлению IGF-2012, организованный совместно ООН и правительством Азербайджана.  Кстати, тоже впервые в Азербайджане.
Организованный по инициативе правительства Азербайджана при поддержке ООН, этот форум собрал свыше полутора тысяч участников - представителей правительств, ведущих международных организаций (таких как ООН и ITU), гражданского общества, интернет-сообщества и частных компаний из более чем 100 стран мира. Ключевыми темами форума были управление Интернетом в целях устойчивого человеческого, экономического и социального развития, а также проведение диалога международных и национальных структур, частного сектора и гражданского общества по вопросам политики госрегулирования Интернета.
Азербайджан продемонстрировал весьма неплохие позиции по всем перечисленным выше аспектам, прежде всего по прозрачности регулирования, доступности и широте охвата интернет-ресурсов. Сегодня в Азербайджане широко распространены интернет-радио и телевидение, электронные газеты и журналы, зарубежные и внутренние социальные сети, тысячи блогеров осуществляют свободную деятельность в интернет-пространстве Азербайджана. Порядка 65% населения имеют постоянный доступ к Интернету, причем Азербайджан одним из первых на постсоветском пространстве внедрил новейшую технологию мобильного широкополосного доступа в сеть - 4G.
Колоссальная работа, проделанная правительством Азербайджана в этой сфере, получила наивысшую оценку и участников Глобального форума. Выступивший на форуме генеральный секретарь ITU Хамадун Туре призвал к совместной работе для того, чтобы все люди на планете получили доступ к качественному и недорогому Интернету.
Надо сказать, что Азербайджан уже многие годы занимает одно из первых мест на постсоветском пространстве по темпам развития информационно-коммуникационного сектора. За минувшее десятилетие общий доход государства от услуг отрасли возрос в 100 раз, превысив, по предварительным подсчетам, $1,5 млрд.
В ближайшие 10 лет правительство Азербайджана планирует инвестировать порядка $3,5 млрд. на разнообразные ИКТ-проекты.
Сегодня Международный телекоммуникационный союз считает возможным включить Азербайджан в десятку стран с наиболее высокими темпами роста охвата населения услугами мобильной связи и Интернетом. Таким образом, Азербайджан уже сегодня в значительной мере соответствует сформулированным в 2003 году требованиям ООН по сетевой готовности и однозначно может быть включен в число государств мира, преодолевших порог "цифрового разрыва".
Главная проблема
Единственной и самой главной преградой, которую Азербайджан пока не смог преодолеть, остается неурегулированность конфликта в Нагорном Карабахе. Эта проблема нашла отражение и в декларации седьмой Генеральной ассамблеи Международного форума политических партий Азии (ICAPP), также прошедшей в Азербайджане впервые.
В работе Генассамблеи приняли участие около 200 представителей 35 стран, в том числе из Армении. Но и на сей раз представитель страны, оккупировавшей 20% территорий Азербайджана, не отличился особым конструктивизмом. Более того, председатель партии "Наследие", бывший министр иностранных дел Армении Раффи Ованнисян запомнился участникам форума скандалом, который он устроил при принятии итоговой декларации.
Экс-главу МИД Армении не устроило, что в документе отражена поддержка ICAPP территориальной целостности Азербайджана и принятых Совбезом ООН резолюций по оккупированным Арменией территориям.
Пытаясь выразить протест, Р.Ованнисян вышел на трибуну и стал предъявлять претензии. В ответ заседающие стуком по столу прервали "выступление" Ованнисяна, тем самым дав понять, что его протест не обоснован. Кроме попытки навести тень на объективность декларации ICAPP Р.Ованнисян запомнился еще провокационными заявлениями типа "большая часть армянских земель также под оккупацией Турции и Азербайджана" или "причиной армяно-азербайджанского конфликта является агрессия Азербайджана против жителей Карабаха". И даже несмотря на такие выпады, безопасность армянского делегата была обеспечена на высшем уровне.
Показательно, что свой молодежный форум, который запланирован на первую половину 2013 года, Международная конференция политических партий Азии решила также провести в Баку.
И в заключение
Подводя итоги 2012 года, мы остановились лишь на некоторых международных мероприятиях, проведенных в Азербайджане. Все они прошли здесь впервые, что является еще одним подтверждением растущей роли Азербайджана на международной арене. Расширяется также географический охват проводимых в Азербайджане мероприятий. Более того, из года в год Азербайджан укрепляет за собой статус центра диалога между цивилизациями, спортивной державы, благоприятной площадки для обсуждения самых разных проблем глобальной повестки.
С другой стороны, эти мероприятия оставляют большой запас впечатлений в памяти у гостей. Азербайджан, как признаются туристы, поражает своей красотой и изысканностью. Столицу страны Баку очень часто сравнивают с другими замечательными городами мира - кто называет его Парижем Востока, кто Неаполем, а кто Генуей на берегу Каспия.
Баку - город контрастов, Восток тут граничит с Западом. Памятники старины - наскальные рисунки Гобустана, крепостные стены Старого города, Девичья башня, минареты мечетей и другие образцы восточной архитектуры - удачно контрастируют с современными высотками, площадями и парками с роскошными фонтанами, как нельзя лучше рассказывая о древнейшей истории и современном развитии Азербайджана.
Но лучше один раз увидеть, чем сто раз услышать. Не зря ведь в народе говорят: "В Баку приезжают однажды, чтобы возвращаться сюда много раз".