Braziliyada 32 komanda yaxın 4 il üçün dünyanın ən yaxşı millisi adı uğrunda mübarizəyə qoşulacaq
Dünya ilin ən böyük idman hadisəsinin başlanmasını gözləyir. Bir neçə saatdan sonra Braziliyada keçiriləcək futbol üzrə XX Dünya Çempionatına start veriləcək. Bir ay ərzində bütün dünya ölkələri 32 komandanın iştirak etdiyi mundialdan danışacaq. Futbol idmanın şahı olduğu üçün bu idman növündə Dünya Çempionatı da adi turnir sayılmır. Tarixdə Dünya Çempionatına görə ölkələr arasında narazılıqların yarandığı və ya əksinə sülhün imzalandığı faktlar olub.
Yaxın keçmişdə FİFA-nın Dünya Çempionatını keçirməyi Braziliyaya həvalə etməsi yerli əhalinin sevincinə səbəb olmuşdu. Lakin indi turnirin startı yaxınlaşdıqca, braziliyalıların narazılığı çoxalır. Ümumiyyətlə, bəzi veteran futbolçular mundialın Pelenin Vətənində keçirilməsini yanlış qərar sayır. Səbəblər çoxdur. Yüksək standartlara cavab verməyən stadionlar, cinayətkarlığın artması, braziliyalıların yarışı istəməməsi, hazırlıq işlərinin sürətlə getməməsi buna misal ola bilər. Təsəvvür edin ki, Dünya Çempionatının açılış matçının keçiriləcəyi stadion turnirin başlanmasından 36 saat əvvəl hazır olub.
Braziliya Dünya Çempionatı tarixində ikinci dəfə mundiala ev sahibliyi edəcək. İkinci Dünya müharibəsinə görə 1938-ci ildən 1950-ci ilə qədər dünya kubokunda fasilə yarandı. 1950-ci ildə isə çempionat Braziliyada keçirildi.
Finalda Uruqvay Braziliyaya 2-1 hesabıyla qalib gələrək çempion oldu. 64 il sonra Braziliya yenidən mundiala ev sahibliyi edir və dünya yenə əvvəlki çempionatlar kimi rahat deyil. Hamıya məlumdur ki, hazırda Braziliyada futbol ab-havası hökm sürmür. Hər gün nümayişlərin, etirazların baş tutması dünya ölkələrinu də narahat edir. Bununla belə Braziliyadakı vəziyyət milyardlarla tamaşaçını ekran qarşısına yığacaq futbol bayramının həyəcanını azaltmır. Sadəcə olaraq turnirin favoriti Braziliya millisinə təzyiq artır. Beşqat dünya çempionları altıcı titulu qazanmaqla mundialın Vətəndə keçirildiyinin lazım olduğunu sübut edə bilər. Uğursuzluq olacağı təqdirdə isə fəhlələrin etirazına azarkeşlərin də qoşulmaq ehtimalı var.
A qrupu
Braziliya, Xorvatiya, Meksika və Kamerun
Qrupunun aşkar favoriti mundialın sahibləridir. Statistikaya görə, 1978-ci il Dünya Çempionatından indiyə qədər Braziliya millisi nəinki qrupdan çıxıb, hamısında qrup qalib olub. Amma onun indiki rəqiblərini də siyahıdan silmək olmaz. Məsələn, Braziliya yığması Kameruna 2003-il Konfederasiyalar kubokunun qrup mərhələsində məğlub olub. Elə Meksika da dəfələrlə beşqat dünya çempionlarına qalib gələ bilib, o cümlədən də 2012-ci ilin iyununda ABŞ-da keçirilən yoldaşlıq görüşündə. Əvvəlki 14 mundial ərzində ən yaxşı halda 1/4 finala qədər irəliləyən meksikalılar istənilən çempionatın bəzəyi hesab oluna bilərlər. Meksikalılar Braziliya millisinə bənzəmək istəsələr də, heç vaxt məhz ulduz futbolçusunun olmaması səbəbindən irəli gedə bilməyiblər. Pley-offa çıxmağa daha bir iddialı Xorvatiya millisidir. Rəylərə görə, xorvatların qrupda 2-ci yeri tutmaq şansı daha yüksəkdir. Afrikanın mundilada beş təmsilçisindən biri olan Kamerun sürpriz etmək imkanına malikdir. Dünya Çempionatının iştirakçıları arasında FİFA reytinqində ən zəif komanda da Kamerundur. 6 mundialda iştirak edən Kamerun millisi yalnız 1990-cı ildə qrup mərhələsini adlamağa nail olub. 1/4 final mərhələsində isə afrikalıların qarşısını İngiltərə millisi kəsib.
B qrupu
İspaniya, Hollandiya, Çili və Avstraliya
İspaniya son dünya çempionu, FİFA-nın reytinqində lider olan komandadır. İspanlar statuslarına görə, qrup mərhələsini qalib kimi tamamlamağa məcburdurlar. Kifayət qədər ulduz oyunçuların toplandığı "Furiya Roxa"nın ("Qırmızı Qəzəb" - İspaniya komandasının ləqəbi) heyətlə bağlı problemləri var. İlk növbədə hücum xəttində liderin olmaması İspaniya millisinə çətin vəziyyətə sala bilər. Fernando Torres ("Çelsi") və David Vilya ("Atletiko") son illər zəif çıxış edirlər. Komandanın əsas qapıçısı İker Kasilyas ("Real") da əvvəlki kimi inamlı görünmür. Braziliyada keçiriləcək mundial komandanın bəzi aparıcı üzvləri üçün sonuncu böyük turnir olacaq. Söhbət Xavi, Puyol, Vilya və Alonsodan gedir. Bu siyahıya ehtimal olaraq Kasilyasla Torresin də adını əlavə etmək olar. Doqquz dəfə Dünya Çempionatının həyəcanını yaşayan Hollandiya millisi "bəxtsiz komanda" hesab olunur. İştirak etdiyi çempionatlarda adətən, stabil oyun nümayiş etdirən "holland zanbağı" sonluğu gətirə bilmir. Üç dəfə mundialın finalınadək irəliləyən hollandlar hər üç görüşdə uğursuzluğa düçar olub.
C qrupu
Kolumbiya, Yunanıstan, Fil Dişi Sahili və Yaponiya
Məlumatlara görə, Kolumbiya mafiyası artıq milli komandanın oyunçularına xəbərdarlıq göndərib. Onlar bildirib ki, Kolumbiya dünya kubokunda layiqli çıxış etməlidir. Əks halda futbolçular cəzalana bilər. Bu xəbərdarlığı ciddiyə almaq üçün səbəb var. 1994-cü ildə keçirilən çempionatda ABŞ-la görüşdə bütün çempionat müddəti çox yaxşı oyun nümayiş etdirən Andres Eskobar talesiz bir avtoqola imza atdı. Turnirdən bir neçə gün sonra Eskobar küçədə odlu silahla öldürüldü. Sonrakı illərdə də mafiya bir neçə futbolçunun qanını bu kimi səbəblərdə töküb. Ona görə də bir qayda olaraq əcnəbi məşqçilər Kolumbiya millisində işləmək istəmir. Komandanı həmişə yerli mütəxəssis idarə edib. Yunanıstan millisi Dünya Çempionatında üçüncü dəfə gücünü sınayacaq. 1994-cü ildə ABŞ-da, 2010-cu ildə CAR-da keçirilən mundialda yunanlar ciddi nəticə göstərə bilməyib. Fil Dişi Sahili yığması "Qalatasaray"ın keçmiş futbolçusu Didye Droqba ilə tanınır. Bu ölkə də üçüncü dəfədir ki, mundiala qatılır. 2006 və 2010-cu illərdə mübarizəni elə qrup mərhələsində dayandırıb. Yaponiya artıq son dörd mundiala ardıcıl olaraq qatılır. Dördqat Asiya çempionu olan Yaponiya millisindən sürpriz gözləmək mümkündür. Çempionluğa iddialı sayılmasa da, komanda mümkün qədər irəli getməyə çalışacaq.
D qrupu
İtaliya, İngiltərə, Uruqvay və Kosta-Rika
İtaliya və İngiltərə ümumilikdə yarışın favoritləri sırasındadır.
Dörd dəfə Dunya Kubokuna sahib çıxan "Skuadra Adzura" ("Mavi Komanda" İtaliya) bu göstəricidə braziliyalara çatmaq istəyir.
Statistikaya inananlar İngiltərənin çempion olacağını söyləyir. Çünki ingilislərin 1966-cı ildə ilk çempionluğu dönəmində əldə olunan nəticələr 2014-cü ildə də təkrarlanıb. Yəni, Madrid "Atletiko"su həmin il olduğu kimi yenə İspaniya çempionu oldu, "Real" Çempionlar Liqasında qalib gəldi, "Avroviziya" mahnı müsabiqəsində Avstriya təmsilçisi 1-ci yeri tutdu. Tarixin təkrarlanması üçün yalnız İngiltərənin Dünya Çempionatında qələbəsinə ehtiyac var.
E qrupu
İsveçrə, Fransa, Ekvador və Honduras
Avropanı təmsil edən millilərin pley-offda mübarizəni davam etdirəcəyi proqnozlaşdırılır. Tarixində bir dəfə 1998-ci il çempionatında dünya çempionu olan Fransa, sonuncu mundialda hec qrupdan da cıxa bilməmişdi. Bu DÇ-də fransızlar azarkeşlərə o dəhşəti unutdurmaq istəyir.
F qrupu
Argentina, Bosniya, İran və Nigeriya
Qrupun favoriti Lionel Messinin oynadığı Argentina komandasıdır. Digər komandalar 2-ci vəsiqəni qazanmağa çalışacaq.
G qrupu
Portuqaliya, Almaniya, ABŞ və Qana
Güclü heyətə malik Almaniya turnirin əsas favoritlərindəndir. Portuqaliya da finala qədər irəliləmək imkanına malikdir. Üçqat dünya çempionu Almaniya sonuncu titulunu 1990-cı ildə qazanıb. Son üç birincilikdə isə mükafatçılar sırasında olub - 2002-ci ildə ikinci yer, 2006 və 2010-cu illərdə - üçüncü yer.
ABŞ və Qananın perspektivi uzaq görünmür.
H qrupu
Rusiya, Belçika, Əlcəzair və Cənubi Koreya
Fabio Kapellonun rəhbərlik etdiyi Rusiya pley-offa çıxmaq şansına malikdir. Bu məsələdə ruslara Belçika və Cənubi Koreya problem yarada bilər. Istənilən halda gələcəyin dünya çempionu bu qrupdan olmayacaq. Qeyd edək ki, soydaşımız Aleksandr Səmədov Rusiyanın heyətində Dünya Çempionatında iştirak edəcək azərbaycanlı kimi tarixə düşəcək.
Müxtəlif səbəbdən azarkeşlər futbol bayramında bir sıra ulduz oyunçuları görə bilməyəcək. Rikardo Montolivo, Xesus Navas, Rafael van der Vart, Fernando Lorente, Alvaro Neqredo, Falkao, Samir Nasri, Karlos Teves, İsko, Mario Qomes, Eşli Koul, Françesko Totti, Kaka, Frank Riberi və digərləri zədə və məşqçilərin qərarına görə mundialda olmayacaq.
Braziliyada başlanacaq futbol üzrə Dünya Çempionatının ən yaşlı və ən gənc komandası müəyyənləşib. Argentina millisinin oyunçularının orta yaş həddi bütün komandalardan yüskəkdir - 28 yaş. Ən gənc komandası isə Qana millisidir. Afrika təmsilçisinin futbolçularının orta yaş həddi 25 yaş təşkil edir.
Azərbaycan azarkeşləri Dünya Çempionatında yuxuyla mübarizə aparacaq. Braziliya ilə saat fərqinin çox olması səbəbindən bəzi oyunlar səhər saat 3-4 radələrində başlayacaq. Digər oyunlar əsl azarkeşlərə bayram yaşadacaq.
Futbol bayramınız mübarək!
DÜNYA ÇEMPİONATLARININ STATİSTİKASI
İndiyədək keçirilən 19 dünya çempionatını cəmi 8 milli qazanıb. 5 dəfə Braziliya, 4 dəfə İtaliya, 3 dəfə Almaniya; hərəyə iki dəfə - Uruqvay və Argentina və hərəyə bir dəfə - İngiltərə, Fransa və İspaniya milliləri Dünya Kubokunu başı üzərinə qaldırıb.
"BRAZUKA" TOPU
Dünya Çempionatının rəsmi topu "Brazuka" "Adidas" şirkəti tərəfindən təqdim olunub. Pakistanın Sialkot şəhərindəki "Forvard Sport" fabrikində bu topları qadınlar hazırlayır.160 dollara satılan Dünya Çempionatının toplarını düzəldən işçilər isə ayda 100 dollar maaş alır. Fabrikdə saatda 100 top hazırlamaq mümkündür.
YENİ ORAKUL
Çinlilər proqnoz vermək üçün pandalardan istifadə edəcək. 2010-cu il CAR-da keçirilən Dünya Çempionatında oyunların nəticələrini düzgün tapan Paul ləqəbli ilbizin çinliləri yanıltmaması onları yenidən bu işə vadar edib. Çinin Siçuan əyalətindəki zooparkdan seçiləcək pandalara qələbə, bərabərlik və məğlubiyyəti təmsil edəcək 3 qab yemək veriləcək və onlardan birini seçməsi istəniləcək. Braziliyadakı mundialda yarımfinal, final kimi həlledici mərhələrdə isə pandalardan komandaların bayraqlarıyla bəzənmiş ağaclardan birinə çıxmaq tələb olunacaq.
FUTBOLÇULARIN İSTƏKLƏRİ
Portuqaliya: Futbolçuların qalacağı otelin hər bir otağında "Playstation" oyun aparatı olmalıdır. Bundan başqa, futbolçuların qaldığı otelin mərtəbəsində təhlükəsizliyi 24 saat qorumaq üçün altı mühafizəçi tələb edilib. Bu mühafizəçilərdən ikisi komandanın lideri Kriştiano Ronaldonu qoruyacaq.
Fransa: Otaqlarda iki fərqli duru sabununun olması istənilib. Sabunların biri ilə oyunçular əllərini yuyacaq, digərindən isə duşda istifadə edəcək. Fransa Futbol Federasiyası, həmçinin futbolçuların qalacağı bütün otaqların eyni rəngdə olmasını istəyib.
Uruqvay: Yeganə istəkləri otel otaqlarında səssiz işləyən havalandırma sisteminin olmasıdır.
Əlcəzair: Futbolçuların qaldığı hər otaqda "Qurani-Kərim" olmalıdır.
Ekvador: Ölkənin futbol federasiyası futbolçuların dincəlməsi üçün xüsusi otaq tələb etməklə yanaşı, oyunçuların otaqlarında hər gün Ekvadordan gətirilən bananlardan ibarət səbətin yer almasını istəyib.
İngiltərə: Yalnız onlara xidmət edəcək üç fərqli restoran istəyib. Başqa tələb içində üç televizor olmaqla xüsusi videooyun otağının hazırlanmasıdır. Hovuz, idman salonu və otaqların balkonunun olması da istəklər sırasında yer alıb.
Honduras: Otaqların ikisi Honduras və 6-sı İspaniya kanalını göstərən televizorlarla təmin olunması istənilib.
Yaponiya: Yeganə istək hər otaqda cakuzinin olmasıdır.
Avstraliya: Oyunçuların otaqlarında iki ədəd böyük qəhvə hazırlayan aparatın olmalıdır. Dünyanın ən məşhur qəzetləri hər gün otaqlara gətirilməlidir. Bundan başqa, onlar üçün Braziliyada kəsilən təzə ət, balıq və toyuqdan yeməyin hazırlanması istənilib. Yeməklər buxarda bişirilməlidir.
Bosniya və Herseqovina: Oyunçular və məşqçilərin danışıqlarının bir-birinə qarışmaması üçün restoranın akustikası yaxşı olmalıdır.

ЕГО ВЕЛИЧЕСТВО ФУТБОЛ!
Считанные дни остаются до старта одного из главных событий в мире спорта - с 12 июня до 13 июля в Бразилии пройдет XX чемпионат мира по футболу.
Именно футбол считают королем спорта, и 32 сборные будут оспаривать честь носить корону на протяжении следующих четырех лет. Футбол обладает такой силой, что история помнит размолвки и примирения между странами из-за чемпионатов мира.
Еще совсем недавно в Бразилии, где очень сильна любовь к футболу, радовались праву провести очередной мундиаль. Но с приближением старта турнира бразильцы не выглядят столь уж довольными. Ряд ветеранов футбола вообще считают ошибочным решение FIFA доверить чемпионат родине короля футбола Пеле. И тут много причин - несоответствие стадионов современным стандартам, рост преступности, недовольство бразильцев, медленный ход подготовки. Представьте себе, что стадион, где пройдет открытие ЧМ, будет готов за 36 часов (!!!) до начала встречи.
Бразилия примет ЧМ во второй раз в истории. Прервавшийся с 1938 года из-за Второй мировой войны чемпионат был в 1950 году проведен в Бразилии, не пострадавшей от военных действий. На том чемпионате сборная Бразилия уступила в финале соседям из Уругвая.
Через 64 года Бразилия встречает мундиаль не столь радушно - практически каждый день в стране проводятся акции протеста. Но, несмотря на это, ЧМ обязательно привлечет к экранам телевизоров миллиарды зрителей. При этом события вокруг чемпионата еще более усиливают давление на хозяйку первенства - сборную Бразилии.
Пятикратные чемпионы мира могут доказать значимость проведения мундиаля у себя на родине, завоевав в шестой раз титул лучшей команды. Но в случае неудачи к акциям протеста в Бразилии могут присоединиться и болельщики.
Группа А
Бразилия, Хорватия, Мексика, Камерун
Главным фаворитом группы считаются хозяева. По статистике, на всех чемпионатах мира с 1978 года Бразилия была победителем групповой стадии. Хотя особо сильных противников жребий не определил к бразильской сборной, соперников нельзя сбрасывать со счетов. В 2003 году Камерун уже обыгрывал бразильцев в групповой стадии Кубка конфедераций. Мексика также может похвастаться победами над пятикратными чемпионами мира, последняя из которых приходится на товарищескую встречу в 2012 году. Участвовавшая в 14 чемпионате мексиканская дружина максимум добивалась выхода в четвертьфинал турнира, но при этом остается украшением мундиаля. Мексиканцы стремятся походить на своих именитых соперников, однако отсутствие звезд в составе мешает им продвинуться на чемпионатах мира. Еще одним претендентом на выход из группы является Хорватия, которая, по мнению экспертов, займет второе место в группе. Хотя сборная Камеруна в последние годы не показывает своей лучшей игры, один из пяти представителей Африканского континента на чемпионате может преподнести сюрпризы. Камерун имеет самый низкий рейтинг FIFA среди участников чемпионата. Шесть раз участвовавшая в мундиалях камерунская сборная лишь однажды - в 1990 году смогла выйти из группы, уступив после этого в четвертьфинале сборной Англии.
Группа В
Испания, Голландия, Чили, Австралия
Испания приезжает в Бразилию для защиты своего титула чемпиона мира, завоеванного четыре года назад. Лидер рейтинга FIFA обязан выходить из группы с первого места. Однако, несмотря на большое количество футбольных звезд в составе, "Фурия Роха" ("Красная ярость" - как прозвали испанскую сборную) имеет проблемы в составе, в первую очередь из-за отсутствия ярко выраженного лидера в линии нападения. Фернандо Торрес и Давид Вилья находятся не на пике формы, основной вратарь команды Икер Касильяс также не выглядит уверенным на последней линии защиты. Этот чемпионат обещает стать последним для целой плеяды игроков, завоевавших в 2008 и 2010 годах звание чемпионов Европы, а в 2012 году - впервые в истории звание чемпионов мира. В их числе Хави, Пуйоль, Вилья, Алонсо, Торрес и Касильяс.
Еще один главный претендент на выход из группы сборная Голландии 9 раз участвовала в финальной стадии чемпионатов мира. Несмотря на стабильную игру, "оранжевые", трижды в истории игравшие в финале ЧМ, так и не смогли ни разу выиграть мундиаль, за что прозваны "неудачливой командой".
Группа С
Колумбия, Греция, Кот-д'Ивуар, Япония
Колумбийская мафия уже послала игрокам сборной предупреждение о необходимости достойного выступления. И эту угрозу стоит воспринять серьезно. На чемпионате мира 1994 года забивший в свои ворота случайный автогол в игре с США Андрес Эскобар был убит через несколько дней. Мафия убивала и других игроков из-за плохой игры. Поэтому иностранные тренеры обходят стороной эту сборную.
Сборная Греции в третий раз выступит на ЧМ. На мундиалях 1994 и 2010 годов греки не показали каких-либо серьезных результатов.
Самым знаменитым игроком Кот-д'Ивуара является Дидье Дрогба. На ЧМ 2006 и 2010 годов эта команда не выходила даже из группы.
Япония выходит в финальную стадию ЧМ уже четвертый раз подряд. От четырехкратных победителей Азии стоит ждать сюрпризов. Хоть японцы и не могут рассчитывать на чемпионство, команда постарается продвинуться как можно дальше.
Группа D
Италия, Англия, Уругвай, Коста-Рика
Италия и Англия считаются фаворитами соревнований. "Скуадра Адзурра" ("Голубая команда" - прозвище итальянской команды) является четырехкратным чемпионом мира и стремится сравняться по количеству титулов с Бразилией.
Любители же статистики и совпадений считают, что в этом году чемпионом мира станет Англия. В 1966 году, когда команда с Британских островов единственный раз в истории выиграла мундиаль, победителем "Евровидения" становился представитель Австрии, мадридский "Атлетико" выиграл чемпионат Испании, а мадридский "Реал" - Кубок европейских чемпионов. Все три события уже совпали в 2014 году. Для полного счета остается только Англии выиграть ЧМ.
Группа E
Швейцария, Франция, Эквадор и Гондурас
Главными претендентами на выход из группы являются европейские сборные. Франция, завоевавшая на домашнем чемпионате 1998 года золотые медали, постарается забыть кошмар ЧМ 2010 года, когда команда не вышла из группы.
Группа F
Аргентина, Босния и Герцеговина, Иран и Нигерия
Фаворитом группы считается двухкратный чемпион мира сборная Аргентины, ведомая Лионелем Месси. Остальные команды будут бороться за вторую путевку в play-off.
Группа G
Португалия, Германия, США и Гана
В этой группе сойдутся два фаворита ЧМ - сборные Германии и Португалии. Обе команды подошли к чемпионату в оптимальной форме. Трехкратный чемпион мира сборная Германии с 1990 года не может выиграть мировое первенство. Причем на последних трех чемпионатах команда получала медали - в 2002 году серебряные, а в 2006 и 2010 годах - бронзовые. Португалия не может похвастаться ни одним титулом чемпиона мира, но стабильно считается фаворитом любого ЧМ из-за хорошего звездного состава.
Перспективы же США и Ганы не столь радужны.
Группа H
Россия, Бельгия, Алжир и Южная Корея
Российская дружина во главе с итальянским тренером Фабио Капелло имеет хорошие шансы на выход из группы. Но в этом ей могут помешать Бельгия и Южная Корея. Но в любом случае не стоит искать будущего чемпиона мира в этой группе. Кстати, наш соотечественник Александр Самедов, включенный в состав сборной России, станет первым в истории азербайджанцем, принявшим участие в мундиале. На этом чемпионате болельщики не увидят целый ряд знаменитых футболистов - это Рикардо Монтоливо, Хесус Навас, Рафаэль ван дер Варт, Фернандо Лиоренто, Альваро Негредо, Фалькао, Самир Насри, Карлос Тевес, Иско, Марио Гомес, Эшли Коул, Франческо Тотти, Кака, Франк Рибери и другие. Ряд игроков пропускают чемпионат из-за травм, а некоторых не призвали тренеры. Самой возрастной командой чемпионата считается сборная Аргентины - средний возраст игроков более 28 лет, а самой молодой - сборная Ганы (25 лет).
На ЧМ-2014 азербайджанским болельщикам придется бороться со сном. Из-за большой разницы часовых поясов некоторые игры будут начинаться в 3-4 часа утра. Но в основном игры стартуют в 21.00 и 24.00. В любом случае чемпионат мира 2014 года подарит истинное наслаждение любителям футбола.
С футбольным праздником!
СТАТИСТИКА ЧЕМПИОНОВ МИРА
19 проведенных до сих пор чемпионатов мира выигрывали всего восемь сборных. Пять раз кубок поднимала над головой сборная Бразилии, четыре раза - сборная Италии, три раза - сборная Германии, по два раза - сборные Уругвая и Аргентины, по разу - сборные Англии, Франции и Испании.
МЯЧ "БРАЗУКА"
Официальный мяч чемпионата мира "Бразука" представлен компанией Adidas и производится в Пакистане на фабрике Forward Sport города Сиялкот. В производственном процессе заняты женщины, получающие зарплату в $100 в месяц, при том что стоимость одного мяча составляет $160. За сутки на фабрике можно производить 100 мячей.
НОВЫЙ ОРАКУЛ
В Китае для прогнозирования итогов игр чемпионата мира планируют использовать панд. На это их сподвиг успех осьминога Пауля, верно предугадавшего результаты всех матчей сборной Германии на ЧМ-2010.
На групповой стадии пандам в зоопарке китайского города Сичуань будет представлено три блюда, символизирующие победу, ничью или поражение какой-либо команды.
На стадии play-off панды должны будут взобраться на одно из двух деревьев, украшенных флагами играющих команд.
КАПРИЗЫ ФУТБОЛИСТОВ
Ряд сборных, которые примут участие в ЧМ, выступили с отдельными пожеланиями.
Португалия: В каждой комнате, где будут жить игроки, должен быть Playstation. Этаж отеля, где будет оставаться португальская сборная, будет охраняться шестью охранниками, из которых двое будут в ответе за лидера команды Криштиано Рональдо.
Франция: Команда захотела наличие двух видов мыла в комнатах - один для умывания, другой - для принятия душа. Кроме того, Федерация футбола Франции захотела, чтобы все комнаты игроков сборной были одного цвета.
Уругвай: Единственное пожелание - бесшумная система кондиционирования в комнатах.
Алжир: В каждой комнате должен быть "Коран".
Эквадор: Каждый игрок должен быть обеспечен именно эквадорскими бананами.
Англия: Для команды должны быть выделены три ресторана с разной кухней, где будут питаться только игроки сборной. Другие требования - комната с видеоиграми и тремя телевизорами, а также бассейн, спортивный салон и наличие балконов в комнатах игроков.
Гондурас: Подключение телевизоров в комнатах к двум гондурасским и шести испанским каналам.
Япония: Наличие в каждой комнате джакузи.
Австралия: Игроки должны быть обеспечены кофемашиной в номерах, каждый день им должна доставляться мировая пресса. Кроме того, вся еда должна быть приготовлена на пару из свежего мяса, рыбы и курицы.
Босния и Герцеговина: Ресторан, где будет питаться сборная, должен обладать хорошей акустикой, чтобы не смешивались разговоры игроков и тренеров.