Braziliyada 32 komanda yaxın 4 il üçün dünyanın ən yaxşı millisi adı uğrunda mübarizəyə qoşulacaq
Dünya ilin ən böyük idman hadisəsinin başlanmasını gözləyir. Bir neçə saatdan sonra Braziliyada keçiriləcək futbol üzrə XX Dünya Çempionatına start veriləcək. Bir ay ərzində bütün dünya ölkələri 32 komandanın iştirak etdiyi mundialdan danışacaq. Futbol idmanın şahı olduğu üçün bu idman növündə Dünya Çempionatı da adi turnir sayılmır. Tarixdə Dünya Çempionatına görə ölkələr arasında narazılıqların yarandığı və ya əksinə sülhün imzalandığı faktlar olub.
Yaxın keçmişdə FİFA-nın Dünya Çempionatını keçirməyi Braziliyaya həvalə etməsi yerli əhalinin sevincinə səbəb olmuşdu. Lakin indi turnirin startı yaxınlaşdıqca, braziliyalıların narazılığı çoxalır. Ümumiyyətlə, bəzi veteran futbolçular mundialın Pelenin Vətənində keçirilməsini yanlış qərar sayır. Səbəblər çoxdur. Yüksək standartlara cavab verməyən stadionlar, cinayətkarlığın artması, braziliyalıların yarışı istəməməsi, hazırlıq işlərinin sürətlə getməməsi buna misal ola bilər. Təsəvvür edin ki, Dünya Çempionatının açılış matçının keçiriləcəyi stadion turnirin başlanmasından 36 saat əvvəl hazır olub.
Braziliya Dünya Çempionatı tarixində ikinci dəfə mundiala ev sahibliyi edəcək. İkinci Dünya müharibəsinə görə 1938-ci ildən 1950-ci ilə qədər dünya kubokunda fasilə yarandı. 1950-ci ildə isə çempionat Braziliyada keçirildi.
Finalda Uruqvay Braziliyaya 2-1 hesabıyla qalib gələrək çempion oldu. 64 il sonra Braziliya yenidən mundiala ev sahibliyi edir və dünya yenə əvvəlki çempionatlar kimi rahat deyil. Hamıya məlumdur ki, hazırda Braziliyada futbol ab-havası hökm sürmür. Hər gün nümayişlərin, etirazların baş tutması dünya ölkələrinu də narahat edir. Bununla belə Braziliyadakı vəziyyət milyardlarla tamaşaçını ekran qarşısına yığacaq futbol bayramının həyəcanını azaltmır. Sadəcə olaraq turnirin favoriti Braziliya millisinə təzyiq artır. Beşqat dünya çempionları altıcı titulu qazanmaqla mundialın Vətəndə keçirildiyinin lazım olduğunu sübut edə bilər. Uğursuzluq olacağı təqdirdə isə fəhlələrin etirazına azarkeşlərin də qoşulmaq ehtimalı var.
A qrupu
Braziliya, Xorvatiya, Meksika və Kamerun
Qrupunun aşkar favoriti mundialın sahibləridir. Statistikaya görə, 1978-ci il Dünya Çempionatından indiyə qədər Braziliya millisi nəinki qrupdan çıxıb, hamısında qrup qalib olub. Amma onun indiki rəqiblərini də siyahıdan silmək olmaz. Məsələn, Braziliya yığması Kameruna 2003-il Konfederasiyalar kubokunun qrup mərhələsində məğlub olub. Elə Meksika da dəfələrlə beşqat dünya çempionlarına qalib gələ bilib, o cümlədən də 2012-ci ilin iyununda ABŞ-da keçirilən yoldaşlıq görüşündə. Əvvəlki 14 mundial ərzində ən yaxşı halda 1/4 finala qədər irəliləyən meksikalılar istənilən çempionatın bəzəyi hesab oluna bilərlər. Meksikalılar Braziliya millisinə bənzəmək istəsələr də, heç vaxt məhz ulduz futbolçusunun olmaması səbəbindən irəli gedə bilməyiblər. Pley-offa çıxmağa daha bir iddialı Xorvatiya millisidir. Rəylərə görə, xorvatların qrupda 2-ci yeri tutmaq şansı daha yüksəkdir. Afrikanın mundilada beş təmsilçisindən biri olan Kamerun sürpriz etmək imkanına malikdir. Dünya Çempionatının iştirakçıları arasında FİFA reytinqində ən zəif komanda da Kamerundur. 6 mundialda iştirak edən Kamerun millisi yalnız 1990-cı ildə qrup mərhələsini adlamağa nail olub. 1/4 final mərhələsində isə afrikalıların qarşısını İngiltərə millisi kəsib.
B qrupu
İspaniya, Hollandiya, Çili və Avstraliya
İspaniya son dünya çempionu, FİFA-nın reytinqində lider olan komandadır. İspanlar statuslarına görə, qrup mərhələsini qalib kimi tamamlamağa məcburdurlar. Kifayət qədər ulduz oyunçuların toplandığı "Furiya Roxa"nın ("Qırmızı Qəzəb" - İspaniya komandasının ləqəbi) heyətlə bağlı problemləri var. İlk növbədə hücum xəttində liderin olmaması İspaniya millisinə çətin vəziyyətə sala bilər. Fernando Torres ("Çelsi") və David Vilya ("Atletiko") son illər zəif çıxış edirlər. Komandanın əsas qapıçısı İker Kasilyas ("Real") da əvvəlki kimi inamlı görünmür. Braziliyada keçiriləcək mundial komandanın bəzi aparıcı üzvləri üçün sonuncu böyük turnir olacaq. Söhbət Xavi, Puyol, Vilya və Alonsodan gedir. Bu siyahıya ehtimal olaraq Kasilyasla Torresin də adını əlavə etmək olar. Doqquz dəfə Dünya Çempionatının həyəcanını yaşayan Hollandiya millisi "bəxtsiz komanda" hesab olunur. İştirak etdiyi çempionatlarda adətən, stabil oyun nümayiş etdirən "holland zanbağı" sonluğu gətirə bilmir. Üç dəfə mundialın finalınadək irəliləyən hollandlar hər üç görüşdə uğursuzluğa düçar olub.
C qrupu
Kolumbiya, Yunanıstan, Fil Dişi Sahili və Yaponiya
Məlumatlara görə, Kolumbiya mafiyası artıq milli komandanın oyunçularına xəbərdarlıq göndərib. Onlar bildirib ki, Kolumbiya dünya kubokunda layiqli çıxış etməlidir. Əks halda futbolçular cəzalana bilər. Bu xəbərdarlığı ciddiyə almaq üçün səbəb var. 1994-cü ildə keçirilən çempionatda ABŞ-la görüşdə bütün çempionat müddəti çox yaxşı oyun nümayiş etdirən Andres Eskobar talesiz bir avtoqola imza atdı. Turnirdən bir neçə gün sonra Eskobar küçədə odlu silahla öldürüldü. Sonrakı illərdə də mafiya bir neçə futbolçunun qanını bu kimi səbəblərdə töküb. Ona görə də bir qayda olaraq əcnəbi məşqçilər Kolumbiya millisində işləmək istəmir. Komandanı həmişə yerli mütəxəssis idarə edib. Yunanıstan millisi Dünya Çempionatında üçüncü dəfə gücünü sınayacaq. 1994-cü ildə ABŞ-da, 2010-cu ildə CAR-da keçirilən mundialda yunanlar ciddi nəticə göstərə bilməyib. Fil Dişi Sahili yığması "Qalatasaray"ın keçmiş futbolçusu Didye Droqba ilə tanınır. Bu ölkə də üçüncü dəfədir ki, mundiala qatılır. 2006 və 2010-cu illərdə mübarizəni elə qrup mərhələsində dayandırıb. Yaponiya artıq son dörd mundiala ardıcıl olaraq qatılır. Dördqat Asiya çempionu olan Yaponiya millisindən sürpriz gözləmək mümkündür. Çempionluğa iddialı sayılmasa da, komanda mümkün qədər irəli getməyə çalışacaq.
D qrupu
İtaliya, İngiltərə, Uruqvay və Kosta-Rika
İtaliya və İngiltərə ümumilikdə yarışın favoritləri sırasındadır.
Dörd dəfə Dunya Kubokuna sahib çıxan "Skuadra Adzura" ("Mavi Komanda" İtaliya) bu göstəricidə braziliyalara çatmaq istəyir.
Statistikaya inananlar İngiltərənin çempion olacağını söyləyir. Çünki ingilislərin 1966-cı ildə ilk çempionluğu dönəmində əldə olunan nəticələr 2014-cü ildə də təkrarlanıb. Yəni, Madrid "Atletiko"su həmin il olduğu kimi yenə İspaniya çempionu oldu, "Real" Çempionlar Liqasında qalib gəldi, "Avroviziya" mahnı müsabiqəsində Avstriya təmsilçisi 1-ci yeri tutdu. Tarixin təkrarlanması üçün yalnız İngiltərənin Dünya Çempionatında qələbəsinə ehtiyac var.
E qrupu
İsveçrə, Fransa, Ekvador və Honduras
Avropanı təmsil edən millilərin pley-offda mübarizəni davam etdirəcəyi proqnozlaşdırılır. Tarixində bir dəfə 1998-ci il çempionatında dünya çempionu olan Fransa, sonuncu mundialda hec qrupdan da cıxa bilməmişdi. Bu DÇ-də fransızlar azarkeşlərə o dəhşəti unutdurmaq istəyir.
F qrupu
Argentina, Bosniya, İran və Nigeriya
Qrupun favoriti Lionel Messinin oynadığı Argentina komandasıdır. Digər komandalar 2-ci vəsiqəni qazanmağa çalışacaq.
G qrupu
Portuqaliya, Almaniya, ABŞ və Qana
Güclü heyətə malik Almaniya turnirin əsas favoritlərindəndir. Portuqaliya da finala qədər irəliləmək imkanına malikdir. Üçqat dünya çempionu Almaniya sonuncu titulunu 1990-cı ildə qazanıb. Son üç birincilikdə isə mükafatçılar sırasında olub - 2002-ci ildə ikinci yer, 2006 və 2010-cu illərdə - üçüncü yer.
ABŞ və Qananın perspektivi uzaq görünmür.
H qrupu
Rusiya, Belçika, Əlcəzair və Cənubi Koreya
Fabio Kapellonun rəhbərlik etdiyi Rusiya pley-offa çıxmaq şansına malikdir. Bu məsələdə ruslara Belçika və Cənubi Koreya problem yarada bilər. Istənilən halda gələcəyin dünya çempionu bu qrupdan olmayacaq. Qeyd edək ki, soydaşımız Aleksandr Səmədov Rusiyanın heyətində Dünya Çempionatında iştirak edəcək azərbaycanlı kimi tarixə düşəcək.
Müxtəlif səbəbdən azarkeşlər futbol bayramında bir sıra ulduz oyunçuları görə bilməyəcək. Rikardo Montolivo, Xesus Navas, Rafael van der Vart, Fernando Lorente, Alvaro Neqredo, Falkao, Samir Nasri, Karlos Teves, İsko, Mario Qomes, Eşli Koul, Françesko Totti, Kaka, Frank Riberi və digərləri zədə və məşqçilərin qərarına görə mundialda olmayacaq.
Braziliyada başlanacaq futbol üzrə Dünya Çempionatının ən yaşlı və ən gənc komandası müəyyənləşib. Argentina millisinin oyunçularının orta yaş həddi bütün komandalardan yüskəkdir - 28 yaş. Ən gənc komandası isə Qana millisidir. Afrika təmsilçisinin futbolçularının orta yaş həddi 25 yaş təşkil edir.
Azərbaycan azarkeşləri Dünya Çempionatında yuxuyla mübarizə aparacaq. Braziliya ilə saat fərqinin çox olması səbəbindən bəzi oyunlar səhər saat 3-4 radələrində başlayacaq. Digər oyunlar əsl azarkeşlərə bayram yaşadacaq.
Futbol bayramınız mübarək!
DÜNYA ÇEMPİONATLARININ STATİSTİKASI
İndiyədək keçirilən 19 dünya çempionatını cəmi 8 milli qazanıb. 5 dəfə Braziliya, 4 dəfə İtaliya, 3 dəfə Almaniya; hərəyə iki dəfə - Uruqvay və Argentina və hərəyə bir dəfə - İngiltərə, Fransa və İspaniya milliləri Dünya Kubokunu başı üzərinə qaldırıb.
"BRAZUKA" TOPU
Dünya Çempionatının rəsmi topu "Brazuka" "Adidas" şirkəti tərəfindən təqdim olunub. Pakistanın Sialkot şəhərindəki "Forvard Sport" fabrikində bu topları qadınlar hazırlayır.160 dollara satılan Dünya Çempionatının toplarını düzəldən işçilər isə ayda 100 dollar maaş alır. Fabrikdə saatda 100 top hazırlamaq mümkündür.
YENİ ORAKUL
Çinlilər proqnoz vermək üçün pandalardan istifadə edəcək. 2010-cu il CAR-da keçirilən Dünya Çempionatında oyunların nəticələrini düzgün tapan Paul ləqəbli ilbizin çinliləri yanıltmaması onları yenidən bu işə vadar edib. Çinin Siçuan əyalətindəki zooparkdan seçiləcək pandalara qələbə, bərabərlik və məğlubiyyəti təmsil edəcək 3 qab yemək veriləcək və onlardan birini seçməsi istəniləcək. Braziliyadakı mundialda yarımfinal, final kimi həlledici mərhələrdə isə pandalardan komandaların bayraqlarıyla bəzənmiş ağaclardan birinə çıxmaq tələb olunacaq.
FUTBOLÇULARIN İSTƏKLƏRİ
Portuqaliya: Futbolçuların qalacağı otelin hər bir otağında "Playstation" oyun aparatı olmalıdır. Bundan başqa, futbolçuların qaldığı otelin mərtəbəsində təhlükəsizliyi 24 saat qorumaq üçün altı mühafizəçi tələb edilib. Bu mühafizəçilərdən ikisi komandanın lideri Kriştiano Ronaldonu qoruyacaq.
Fransa: Otaqlarda iki fərqli duru sabununun olması istənilib. Sabunların biri ilə oyunçular əllərini yuyacaq, digərindən isə duşda istifadə edəcək. Fransa Futbol Federasiyası, həmçinin futbolçuların qalacağı bütün otaqların eyni rəngdə olmasını istəyib.
Uruqvay: Yeganə istəkləri otel otaqlarında səssiz işləyən havalandırma sisteminin olmasıdır.
Əlcəzair: Futbolçuların qaldığı hər otaqda "Qurani-Kərim" olmalıdır.
Ekvador: Ölkənin futbol federasiyası futbolçuların dincəlməsi üçün xüsusi otaq tələb etməklə yanaşı, oyunçuların otaqlarında hər gün Ekvadordan gətirilən bananlardan ibarət səbətin yer almasını istəyib.
İngiltərə: Yalnız onlara xidmət edəcək üç fərqli restoran istəyib. Başqa tələb içində üç televizor olmaqla xüsusi videooyun otağının hazırlanmasıdır. Hovuz, idman salonu və otaqların balkonunun olması da istəklər sırasında yer alıb.
Honduras: Otaqların ikisi Honduras və 6-sı İspaniya kanalını göstərən televizorlarla təmin olunması istənilib.
Yaponiya: Yeganə istək hər otaqda cakuzinin olmasıdır.
Avstraliya: Oyunçuların otaqlarında iki ədəd böyük qəhvə hazırlayan aparatın olmalıdır. Dünyanın ən məşhur qəzetləri hər gün otaqlara gətirilməlidir. Bundan başqa, onlar üçün Braziliyada kəsilən təzə ət, balıq və toyuqdan yeməyin hazırlanması istənilib. Yeməklər buxarda bişirilməlidir.
Bosniya və Herseqovina: Oyunçular və məşqçilərin danışıqlarının bir-birinə qarışmaması üçün restoranın akustikası yaxşı olmalıdır.

HIS MAJESTY FOOTBALL!
In Brazil 32 countries will be competing for the right to be the world's best team for the next four years
Just a few days remain before the start of one of the most important events in world sport - from 12 June to 13 July the 20th World Soccer Cup will be held in Brazil. Football is said to be the king of sport and 32 countries will be competing for the honour to wear the crown for the next four years. Football has such power that history remembers quarrels and reconciliations between countries over World Cups.
It was only quite recently in Brazil, where there is a great love of football, that people were happy to be hosting another world cup. But as the start of the tournament approaches the Brazilians do not seem so pleased. A number of soccer veterans believe FIFA's decision to allocate the championship to the homeland of the King of Soccer, Pele, was the wrong one. There are many reasons for this: the stadiums are not up to world standard, the increase in crime, the dissatisfaction of the Brazilians, and the slow progress of the preparations. Just imagine: the stadium which will host the opening of the World Cup will be ready just 36 hours (!!!) before kick-off.
This will be the second time in history that Brazil will host the World Cup. After interruption since 1938 because of the Second World War, in 1950 the World Cup was held in Brazil, which did not suffer from the war. In the final Brazil lost to their neighbours, Uruguay.
Sixty-four years later, Brazil is not welcoming the championship quite so cordially. Protests are being held in the country practically every day. But despite this, the World Cup is bound to attract billions of people to their television screens. At the same time, the events around the championship put even more pressure on the host nation, Brazil. The five-times world champions could prove the significance of staging the World Cup at home by winning their sixth title. But should they fail, their fans could join in the protest actions in Brazil.
Group A
Brazil, Croatia, Mexico, Cameroon
The hosts are favourites to win the group. Statistics show that Brazil has won the group stage in every World Cup since 1978. Although the draw did not show up any particularly strong challengers to Brazil, their rivals cannot be discarded. In 2003 Cameroon beat the Brazilians in the group stage of the Confederations Cup. Mexico can also boast victories over the five-times World Cup winners, the last being in a friendly in 2012. The best Mexico has achieved in 14 World Cups is to reach the quarter finals, but they still light up the tournament. The Mexicans try to take after their famous rivals but their lack of stars has prevented them progressing in previous tournaments. Another challenger in the group is Croatia who, experts believe, will take second place in the group. Although Cameroon has not shown its best form in recent years, as one of the five African representatives in the World Cup they could cause a surprise. Cameroon has the lowest FIFA rating among the finalists. Having appeared in six finals, Cameroon has only once - in 1990 - progressed from the group stage, losing in the quarter finals to England.
Group B
Spain, Netherlands, Chile, Australia
Spain is coming to Brazil to defend its title of world champions, having triumphed four years ago. The leader in FIFA's rating, they should win their group. But despite the small number of stars in the squad, "Furia Roja" (Red Fury, as the Spanish team is called) have problems in their squad, mainly due to the lack of a clear striker. Fernando Torres and David Villa are at the peak of their form and their first-choice goalkeeper, Iker Casillas, also looks confident as the last line of defence. This championship promises to be the last for a whole galaxy of players who won the UEFA European Cup in 2008 and 2012, and in 2010 the World Cup for the first time in their history. They include Xavi, Puyol, Villa, Alonso, Torres and Casillas.
Another leading contender to progress from the group, Netherlands have taken part in the final stages of nine World Cups. Despite some solid performances, the "Oranges" have been beaten three times in the final and not once managed to win it, thus earning the title of the "unlucky team".
Group C
Colombia, Greece, Ivory Coast, Japan
The Colombian mafia have already sent the players a warning that they must put on a good performance. And this threat should be taken seriously. At the 1994 World Cup, Andres Escobar, who accidentally put through his own goal in the match against the USA, was killed a few days later. The mafia killed two other players because they played poorly. For that reason foreign coaches pass this country by.
Greece is appearing in its third World Cup finals. In 1994 and 2010 they did not achieve much.
Ivory Coast's most famous player is Didier Droghba. The team failed to qualify from the group stage in 2006 and 2010.
This is the fourth time in a row that Japan has reached the final stages of the World Cup. The four-times winners of Asia could spring a surprise. Although the Japanese hold out no hopes of winning the tournament they will try to go as far as they can.
Group D
Italy, England, Uruguay, Costa Rica
Italy and England are the favourites. "La Squadra Azzurra" ("Blue Team" - the Italians' nickname) have won the World Cup four times and will be trying to equal the Brazilians' record of titles.
Lovers of statistics and coincidences believe that England will be champions this year. In 1966, when the team from the British Isles won the cup for the only time in its history, the "Eurovision" winner was the representative from Austria, Atletico Madrid won the Spanish championship and Real Madrid the European Cup. All three events happened again in 2014. England only has to win the World Cup to complete the set.
Group E
Switzerland, France, Ecuador, Honduras
The two European countries are the favourites to win through. France, who took the gold medals in the 1998 championships, will be trying to forget the nightmare of 2010 when they failed to qualify from the group.
Group F
Argentina, Bosnia-Hercegovina, Iran, Nigeria
Argentina, twice winners of the World Cup, led by Lionel Messi, are the favourites to win the group. The other teams will be fighting for the runners-up spot in a play-off.
Group G
Portugal, Germany, USA, Ghana
Two of the World Cup favourites - Germany and Portugal - come together in this group. Both teams have come to the finals in top form. Three-times winners Germany have not managed to win the tournament since 1990, although they won medals in the last three tournaments - silver in 2002 and bronze in 2006 and 2010.
Portugal cannot boast a single World Cup title, but are favourites in any World Cup because of their world-class squad.
The prospects of the USA and Ghana are not so rosy.
Group H
Russia, Belgium, Algeria, South Korea
The Russians, led by Italian coach Fabio Capello, have a good chance of qualifying. But Belgium and South Korea could prevent them from doing so. In any case, the winners of the World Cup are unlikely to be found in this group. Incidentally, our fellow countryman, Aleksandr Samedov, who is included in the Russian squad, will be the first Azerbaijani in history to appear in the final stages.
Fans will not be able to see a whole number of great players at this championship - Ricardo Montolivo, Jesus Navas, Rafael van der Vaart, Fernando Llorente, Alvaro Negredo, Falcao, Samir Nasri, Carlos Tevez, Isco, Mario Gomez, Ashley Cole, Francesco Totti, Kaka, Franck Ribery and others. A number of players will miss the championship through injury, whereas others have not been selected.
The oldest team in the tournament will be Argentina, with an average age of over 28, and the youngest Ghana (25).
Azerbaijani soccer fans will have to fight to stay awake if they want to watch the World Cup this year. Because of the time difference some games will kick off at 3 or 4 o'clock in the morning. But most matches will be at 2100 or 2400. In any event, World Cup-2014 will be a real feat for football lovers.
Enjoy the festival of football!
WORLD CUP STATISTICS
Only eight countries have won the 19 World Cups there have been so far. Brazil have won the trophy five times, Italy four, Germany three, Uruguay and Argentina twice and England, France and Spain once each.
THE "BRAZUCA" BALL
The official football for the World Cup - "Brazuca" - was presented by the Adidas company and was made in Pakistan at the "Forward Sport" factory in Sialkot. Women earning 100 dollars a month were employed in the manufacturing process and the cost of one ball is 160 dollars. Some 100 footballs can be made at the plant in 24 hours.
A NEW ORACLE
In China pandas are to be used to predict the results of matches in the World Cup. They were inspired to do this by the success of Paul, the octopus who correctly guessed the results of all Germany's matches in the 2010 World Cup. At the group stage the pandas in the zoo in Sichuan will be offered three dishes symbolizing win, draw or defeat for any team. At the play-off stage the pandas will climb one of two trees decorated in the flags of the teams involved.
PLAYERS' QUIRKS
A number of teams taking part in the World Cup have expressed individual wishes.
Portugal: Every room in which the players live must have a Playstation. The floor of the hotel in which the Portuguese squad will be staying will be guarded by six guards, of which two will be responsible for the team's leader, Cristiano Ronaldo.
France: The squad wanted two types of soap in their rooms: one for washing and one for taking a shower. The French Football Federation also wanted all the rooms the players were staying in to be of the same colour.
Uruguay: Just one wish: a quiet air-conditioning system in the rooms.
Algeria: Every room must have a Koran.
Ecuador: Each player must be supplied with Ecuadorian bananas.
England: Three restaurants must be provided for the team with different menus where only the players will eat. Other demands: a room with video games and three television sets, as well as a swimming pool, a gym and balconies in the players' rooms.
Honduras: The TV sets in the rooms must be connected to two Honduran and six Spanish channels.
Japan: A Jacuzzi in every room.
Australia: Players must be supplied with coffee machines in their rooms, and they should get world newspapers every day. And all food should be prepared from fresh meat, fish and chicken.
Bosnia-Hercegovina: The restaurant where the team is dining must have good acoustics so that the players' conversations don't intermingle.