Azərbaycan Rusiya ilə əməkdaşlığı Aİİ-yə üzv olmadan inkişaf etdirmək niyyətindədir
Rusiya əlaqələrinin intensivləşdirilməsi baxımından özünəməxsus siqnal oldu. Bu, yalnız siyasi deyil, həm də iqtisadi sahəyə aiddir. Həmin səfərin üstündən 1 ildən də az vaxt keçir, amma biz artıq iki ölkənin dövlət strukturları, Azərbaycan və Rusiya şirkətləri, o cümlədən, iki ölkənin ayrı-ayrı regionları arasında əlaqələrin artdığının şahidiyik.
Ümumilikdə arxada qalan 4 ildə Azərbaycan və Rusiyanın işgüzar dairələrinin iştirakı ilə 23 tədbir keçirilib. Yalnız son 3 ayda 3 Azərbaycan-Rusiya biznes-forumu olub. 2014-cü ilin əvvəlindən indiyədək Ulyanovsk, Sverdlovsk, Kaluqa vilayətlərinin, Stavropolun, Moskva və Udmurtiyanın rəhbərliyi və həmin bölgələrdən olan sahibkarlar Azərbaycana səfərlər ediblər. Bundan başqa, iyunun sonunda Qəbələdə ənənəvi Azərbaycan-Rusiya regional forumu təşkil olunacaq. Onun çərçivəsində biznes-forum da keçiriləcək.
Ötən həftə isə Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Aleksey Ulyukayev Azərbaycana səfər edib. Qeyd edək ki, bu, Rusiyanın iqtisadi inkişaf nazirinin Bakıya son 8 ildə ilk müstəqil səfəridir. Son dəfə Azərbaycana bu cür səfərə 2006-cı ilin oktyabrında Rusiyanın ozamankı iqtisadi inkişaf və ticarət naziri German Qref də gəlmişdi.
Azərbaycanın iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayevin dediyinə görə, hazırda Azərbaycanda Rusiya kapitalına məxsus 570 şirkət fəaliyyət göstərir. Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulmuş Rusiya investisiyasının həcmi 1,8 milyard dollardır. Azərbaycan şirkətlərinin Rusiya iqtisadiyyatına yatırdıqları birbaşa investisiyalar isə 1 milyard dollar təşkil edir.
A. Ulyukayev Azərbaycana səfəri zamanı Rusiyanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə Azərbaycanın İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Bundan başqa, tərəflər "İnvestisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında", Ümumrusiya Sərgi Mərkəzinin  ərazisində Azərbaycan Ticarət-Sərgi mərkəzinin yaradılması haqqında" hökumətlərarası razılaşmaların imzalanmasını da planlaşdırırlar.
"İnvestisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması" razılaşmasının iyulda imzalanması nəzərdə tutulub.
Bakıda imzalanmış memoranduma əsasən, tərəflər təsərrüfat subyektlərinin dövlətlərin qanunvericiliyinə uyğun olaraq, qarşılıqlı anlaşma, hörmət və inam prinsipləri əsasında uzunmüddətli, hərtərəfli iqtisadi əlaqələrinin inkişafına yardım göstərməyi planlaşdırırlar. Bundan başqa, nazirliklər səlahiyyətləri çərçivəsində əlverişli şəraitin yaradılmasına da çalışacaqlar: dövlətlər arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması; sahibkarlıq və birbaşa istehsalat əlaqələri sahələrində əməkdaşlığın inkişafı; qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr...
Təsərrüfat subyektləri arasında ticarət əlaqələrinin təşviqi, ticarət və investisiya imkanlarının araşdırılması, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə dair təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün Azərbaycan və Rusiya tərəfi biznes-forumlar, sərgilər və yarmarkalar, işçi görüşlər, məsləhətləşmələr və danışıqlar aparmaq niyyətindədir.
Rusiya və Azərbaycan Rusiya Birbaşa İnvestisiyalar Fondu və Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin iştirakı ilə birgə investisiya fondu da yarada bilərlər. Bu, hər iki tərəfə faydalı olan layihələrin birgə maliyyələşdirilməsinə imkan açardı. "Aqrar sənaye kompleksi, qida sənayesi, logistika, nəqliyyat sistemləri kimi qarşılıqlı investisiyaların, ticarət dövriyyəsinin artmasını stimullaşdıran sahələrə investisiyaların yatırılması vacibdir", - deyə A.Ulyukayev bildirib.
İki ölkə arasında strateji hədəf 2016-cı ilədək qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcminin 4 milyard dollaradək artırılmasıdır. Rusiya statistikasına əsasən, ötən ilin yekunlarına görə, qarşılıqlı ticarət dövriyyəsi 3,6 milyard dollar təşkil edib. Bu, 2012-ci ilin göstəricisilə müqayisədə 5% çox deməkdir. Rusiyadan Azərbaycana ixrac da 2,9 milyard dollaradək (3,4%) artıb. Azərbaycandan Rusiyaya ixracda artım 636 milyon dollar (12,8%) olub. Göründüyü kimi, qarşıdakı 2 ildə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin daha 400 milyon dollar artırılması mövcud iqtisadi əlaqələr fonunda o qədər də çətin vəzifə deyil. Amma digər tərəfdən, bu məqsədə nail olmaq üçün yeni təmas nöqtələri tapılmalıdır.
Rusiyalı nazirin fikrincə, iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin inkişafını əngəlləyən əsas amillər logistik məhdudiyyətlər və hüquqi bazanın təkmil olmamasıdır. Bununla yanaşı, Rusiya və Azərbaycan iki ölkə ərazisində logistika mərkəzlərinin inşasını, avtomobil və dəmir yolu vasitəsilə tranzit daşımalarının inkişafını əməkdaşlıq üçün yeni istiqamətlər sayırlar.
İqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsində ayrı-ayrı şirkətlərdən və Rusiyanın regionları ilə əməkdaşlıqdan çox şey asılı olacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, Rusiya regionları Azərbaycan şirkətləri ilə əməkdaşlığa hazırdır. Bu sahədə əsas istiqamətlər kənd təsərrüfatı, inşaat və sənayedə əməkdaşlıq, o cümlədən birgə müəssisələrin yaradılmasıdır.
Məsələn, Stavropol bölgəsi Azərbaycan şirkətləri ilə kənd təsərrüfatı məhsullarının uzun müddət saxlanılması və ilkin emalı üçün birgə müəssisələrin yaradılmasında maraqlıdır. Bölgə nümayəndələri 2014-cü ilin yazında Bakıya səfərləri zamanı 10 təkliflə çıxış etmişdilər. Təkliflər arasında sanatoriya-kurort kompleksinin birgə inşası, kənd təsərrüfatı məhsullarının idxal və ixracı, heyvandarlığın, turizmin inkişafı kimi məsələlər var idi. Azərbaycan isə öz növbəsində Stavropoldan 1 milyon ton buğda idxal etməyi, 15-20 min ton  taxıl və paxlalı bitki toxumları almağı planlaşdırır.
İyunda isə Ulyanovsk vilayətində yeni razılaşmanın imzalanması planlaşdırılır. Əməkdaşlıq prioritetləri arasında sənaye və innovasiyaların inkişafı, aqrar-sənaye kompleksi, digər xidmətlər və loqistika sahələri var. Bundan başqa, Azərbaycan maşınqayırma sahəsində Ulyanovskdan idxalın həyata keçirilməsində də maraqlıdır. Söhbət Ulyanovskda və Dimitrovqradda buraxılan avtomobillərdən, onların təchizatından gedir. Rusiya tərəfi regionlara Azərbaycanın iri inşaat şirkətlərinin gəlişində də maraqlıdır. Məqsəd bu yolla yaşayış mənzillərinin renovasiya proqramının reallaşdırılması, mehmanxanaların tikintisidir.
Udmurtiya Azərbaycana avtomobil istehsalı, aviakosmik sənaye, informasiya kommunikasiya texnologiyaları sahələrində birgə müəssisələrin yaradılmasını, müasir tikinti materiallarının istehsalını təklif edir. Udmurtiya Azərbaycan şirkətlərinin yeni istehsalat proseslərində, onun peşə sənayesi kompleksinin inkişafı sahəsində məhsul çeşidlərinin artırılmasında, aqrar sənaye kompleksinin müxtəlif sahələrinin inkişafında iştirak edəcəyinə də ümidlidir.
Dağıstanda fəaliyyət göstərən "Xəzər lay şüşələr zavodu" Azərbaycana ildə, təxminən, 100 min ton şüşə ixrac etməyi planlaşdırır. Zavod 2014-cü ilin martında Azərbaycanın şüşə sənayesi bazarının nəhəng oyunçuları olan "Glass House" və "Azer Glass" ilə niyyət protokolları imzalayıb.
Azərbaycanla Leninqrad vilayəti də əlaqələr qurmaq niyyətindədir. Vilayət təmsilçiləri 2014-cü ilin sonlarında Bakıya səfər etməyə hazırlaşırlar. Səfər çərçivəsində əməkdaşlıq sazişinin imzalanması planlaşdırılır. Gələcək əməkdaşlıqda ən cəlbedici sahə kənd təsərrüfatı məhsullarının tədarük və ümumilikdə aqrar sənaye kompleksinin inkişafı, turizm, mədəniyyət və təhsil sahələri ola bilər.
Azərbaycan şirkətləri öz növbələrində, Rusiya bazarlarını cəlbedici sayır. Məsələn, Azərbaycanın "Daimoni" şirkətinin istehsal etdiyi ayaqqabıların İnquşetiyaya ixracı planlaşdırılır. Bundan başqa, "Matanat-A" şirkəti Tatarıstandakı "Çistopol" sənaye parkı ərazisində quru inşaat materiallarının istehsalı ilə məşğul olacaq zavod tikməyi düşünür. "AAC" şirkəti isə İnquşetiyaya uşaq bağçalarının tikintisi üçün qaz-beton blokları ixrac etməyi nəzərdə tutub. Bunadək "Azersun Holding" artıq Krasnodar vilayətində fəaliyyətə başlayıb.
Əlaqələrin, o cümlədən, işgüzar əlaqələrin artırılması üçün Azərbaycan Rusiyanın regionları ilə birbaşa aviaəlaqələri genişləndirir. 2014-cü ilin mayından "Azərbaycan Hava Yolları" QSÇ (AZAL) Bakı-Moskva reysi ilə uçuşların sayını həftədə 4 dəfəyə yüksəldib, bundan başqa, Kazana, Nijnı Novqoroda, Rostova, Permə həftədə 2 dəfə olmaqla, yeni reyslər açılıb. İyunun 22-dən etibarən isə AZAL Gəncə-Mineralnıe Vodı-Gəncə, iyulun 4-dən Bakı-Krasnoyarsk-Bakı reysləri üzrə müntəzəm reyslər həyata keçirəcək.
A.Ulyukayevin səfəri zamanı, əlbəttə ki, Azərbaycan Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) üzvlük dəvəti də alıb. Xatırladaq ki, yeni ittifaqın yaradılmasına dair müqavilə Rusiya, Qazaxıstan və Belarus prezidentləri tərəfindən mayın sonunda imzalanıb.
"Fikrimcə, Azərbaycanın bu razılaşmalarda iştirakı məntiqli və doğru olardı. Azərbaycan MDB-nin azad ticarət rejimindən istifadə edir. Bu mexanizm əla işləyir. Bu istiqamətdə irəliləmək lazımdır. Aİİ yalnız azad əmtəə bazarı deyil, həm də xidmətlər, investisiyalar bazarı, işçi qüvvə verir. Bu, biznesin, əməyin qorunmasıdır", - deyə rusiyalı nazir Bakıya səfəri zamanı bildirmişdi.
Onun fikrincə, Aİİ nəhəng iqtisadi üstünlükdür. Amma A.Ulyukayev məlum siyasi problemin mövcud olduğunu da xatırladıb.
Ş.Mustafayev isə Azərbaycan rəhbərliyinin mövqeyini bir daha ortaya qoyaraq, Bakının tərəfdaşları ilə münasibətlərini heç bir ittifaqa qoşulmadan inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu söyləyib. "Azərbaycan müxtəlif ittifaqlara, o cümlədən Avrasiya İqtisadi İttifaqına qoşulmağı düşünmür. Çünki bu layihələr yalnız iqtisadi məqsəd daşımır və onlarda siyasi məqamlar da var", - deyə  Ş. Mustafayev qeyd edib.
Nazir Azərbaycanın Rusiya ilə ticarət rejimində problem olmadığını, iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üçün əlverişli şəraitin yaradıldığını söyləyib.
Eyni zamanda, rəsmi Bakı eyni mövqeyi bütün digər xarici iqtisadi tərəfdaşları ilə münasibətdə nümayiş etdirir. Bu, xüsusilə qonşu regionlara aiddir. Azərbaycanın özünü təmin etməsi və balanslaşdırılmış xarici siyasəti Bakıya, demək olar ki, beynəlxalq iqtisadi münasibətlərin bütün subyektləri ilə bərabərhüquqlu, qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığa əsaslanan praqmatik kurs yürütməyə imkan verir. Rusiya nümayəndə heyətinin ölkəyə son səfəri bunun daha bir təsdiqi sayıla bilər.

BUSINESS WITHOUT POLITICS
The visit of Russian President Vladimir Putin to Baku in August 2013 heralded the intensification of contacts between Azerbaijan and Russia. This applies not only to politics but also to economics. Over a period of less than a year that has passed since that visit, we have witnessed the increasing number of contacts between government institutions of the two countries, Azerbaijani and Russian companies, as well as Azerbaijan's contacts with certain regions of the Russian Federation.
While over the past four years only 23 events were held with the participation of representatives of Azerbaijani and Russian business circles, or nearly one event per two months, already three Azerbaijan-Russia business forums took place in the last three months alone. Since the beginning of 2014, Azerbaijan was visited by local governments and entrepreneurs from Moscow, the Ulyanovsk, Sverdlovsk and Kaluga regions, the Stavropol Territory, and the Udmurt Autonomous Republic. In addition, the traditional Azerbaijan-Russia Regional Forum including a business forum will be held in Qabala late in June.
Meanwhile, Minister of Economic Development of Russia Alexei Ulyukayev visited Azerbaijan last week. Notably, ministers of economic development of the Russian Federation have not paid independent visits to Azerbaijan for almost eight years. The last such visit to Baku was made by German Gref, the then Minister of Economic Development and Trade of Russia, in October 2006.
Minister of Economy and Industry of Azerbaijan Sahin Mustafayev says that as many as 570 companies with Russian capital are currently operating in Azerbaijan. Russian investments in Azerbaijan's economy are estimated at 1.8b dollars, whereas direct investments of Azerbaijani companies in the Russian economy amount to 1b dollars.
During Ulyukayev's visit, the Ministry of Economic Development of the Russian Federation and the Ministry of Economy and Industry of Azerbaijan signed a memorandum of cooperation. In addition, the sides intend to sign the intergovernmental agreements "On the promotion and reciprocal protection of investments" and "On creation of a trade and exhibition centre of Azerbaijan on the territory of the All-Russian Exhibition Centre" and a long-term programme of economic cooperation. Thus, the agreement "On the promotion and reciprocal protection of investments" is likely to be signed in July.
Pursuant to the memorandum signed in Baku, the parties are going to promote long-term comprehensive economic relations between economic entities on the basis of mutual understanding, respect and trust in accordance with their national legislations. Furthermore, acting within their competence, the ministries will promote an environment conducive to trade growth between their respective countries and cooperation in the field of entrepreneurship and establishing direct production ties as well as in other areas of mutual interest.
With the aim of encouraging trade relations between businesses, studying trade and investment opportunities, as well as exchanging experience on issues of mutual interest, the Azerbaijani and Russian sides intend to hold business forums, exhibitions and fairs, workshops, consultations and negotiations.
Russia and Azerbaijan can also set up a joint investment fund with the participation of the Russian Direct Investment Fund and the Azerbaijan Investment Company (AIC) to co-invest in mutually beneficial projects. "It is imperative to invest in those areas which stimulate the growth of mutual trade and investment, such as agriculture, food processing, logistics, transportation systems," Ulyukayev said.
A strategic objective of both countries is to bring the volume of bilateral trade to 4b dollars by 2016. According to Russian statistics, the volume of trade amounted to 3.6b dollars already by the end of last year, up by 5 per cent compared to 2012. In particular, Russia's exports to Azerbaijan increased to 2.9b dollars (up by 3.4 per cent) while Azerbaijan's exports to Russia increased to 636m dollars (up by 12.8 per cent). Admittedly, adding 400m dollars to the existing volume of bilateral trade over the next two years should be quite feasible given the current level of Azerbaijan-Russia economic relations. However, new points of contact contributing to the achievement of this goal need to be found.
In view of the Russian Minister, the main factors hindering the development of trade relations between the two countries are logistical constraints and shortcomings of the contractual legal framework. In this respect, both the Azerbaijani and Russian sides consider the implementation of projects on the construction of logistics centres in the two countries and the development of transhipments by road and rail transport as new areas of cooperation.
In expanding trade and economic relations, much will depend on the activities of individual companies and cooperation with Russia's regions. It should be noted that the Russian regions themselves are willing to establish contacts with Azerbaijani companies. The main areas of common interest are cooperation in the sphere of agriculture, construction and industry, including the creation of joint ventures.
For example, the Stavropol Territory is interested in establishing joint ventures with Azerbaijani companies that are involved in long-term storage and primary processing of agricultural products. During their visit to Azerbaijan in spring 2014, Stavropol's representatives made about a dozen proposals including joint development of the therapeutic resort complex, in particular the construction of health centres, import and export of agricultural products, as well as proposals for the development of animal husbandry and tourism. In turn, Azerbaijan is going to buy 1m tonnes of wheat and between 15,000 and 20,000 tonnes of high-yield seeds of cereal and legume crops in the Stavropol Territory of Russia.
It is expected that a new agreement will be signed with the Ulyanovsk region in June; cooperation priorities include innovation, industrial and agricultural projects, motorway services and logistics. Besides, Azerbaijan is interested in deliveries of engineering products from the Ulyanovsk region such as vehicles and their components, which are produced at enterprises in Ulyanovsk and Dimitrovgrad. The Russian side is also interested in the coming of large Azerbaijani construction companies to the region to assist with the implementation of the housing renovation programme and construction of hotels.
The Udmurt Republic [of Russia] offers Azerbaijan to set up joint ventures in the automotive and aerospace industries, information and communication technologies, and the production of modern building materials. Udmurtia also relies on Azerbaijani companies to be involved in creating new businesses, expanding the product range of its timber industry and developing a variety of agro-industries.
The Caspian Sheet Glass Plant based in Dagestan plans to annually supply to Azerbaijan about 100,000 tonnes of glass. In March 2014, the plant signed a memorandum of understanding with the biggest players on the Azerbaijani glass market - Glass House and Azer Glass.
The Leningrad region also intends to establish contacts with Azerbaijan and its representatives are going to visit Baku by the end of 2014. The visit is expected to result in the signing of a cooperation agreement. The supply of agricultural products and development of agriculture in general, tourism, culture and educational exchange seem to be the most likely areas of future cooperation between the region and Azerbaijan.
Azerbaijani companies consider the Russian market to be attractive for business too. For example, the Daimoni Shoe Making Factory is preparing to deliver its products to Ingushetia. In addition, the Matanat-A Company plans to build a dry construction material plant on the territory of the Tchistopol industrial estate in Tatarstan, while the AAC Company makes arrangements for supplying gas-concrete blocks for the construction of kindergartens in Ingushetia. Earlier, Azersun Holding established its business in the Krasnodar Territory.
To facilitate ties including business ties, Azerbaijan expands direct flight connections with Russia's regions. Since May 2014, Azerbaijan Airlines (AZAL) has increased the number of flights on the Baku-Moscow route to four flights per week and opened new flights to Kazan, Nizhniy Novgorod, Rostov-on-Don and Perm travelling twice a week. Furthermore, as of 22 June, AZAL will start operating regular flights on the Ganca-Mineralniye Vody-Ganca route, and as of 4 July, on the Baku-Krasnoyarsk-Baku route.
During Ulyukayev's visit, Azerbaijan, of course, was invited to join the Eurasian Economic Union (EAEU), which was set up by the presidents of Russia, Kazakhstan and Belarus who signed the relevant agreement at the end of May. "From my point of view, Azerbaijan's participation in these arrangements would be more logical and correct. Azerbaijan enjoys the advantages of CIS free trade regime. This mechanism works perfectly, and we should continue to move in this direction. The EAEU provides a free market not only for goods but also for services, investment, and labour force. This means business and labour protection," the Russian minister said.
He also noted that EAEU membership ensured a huge economic advantage. However, he added that there was a certain political issue.
Meanwhile, Mustafayev reiterated the position of the Azerbaijani leadership to develop cooperation with partners without entering into any alliance. "Azerbaijan does not consider the possibility of joining various associations, including the Eurasian Economic Union, because these projects include not only economic components but also political points" Mustafayev said.
The minister noted that Azerbaijan had no problems associated with the trade regime with Russia and added that favourable conditions were created for the development of economic cooperation between the two countries.
It should be noted that the official Baku maintains such relations with all other foreign economic partners, particularly with regional neighbours. Self-sufficiency of the country and balanced foreign policy of Azerbaijan make it possible to carry out a pragmatic course towards equal and mutually beneficial cooperation with almost all subjects of international economic relations. And the recent visit of the Russian delegation has only proved this point.