QİTƏ OYUNLARI BAKIDA
Avropa Olimpiya Komitəsi 2015-ci ildə I Avropa Olimpiya Oyunlarının Azərbaycanda keçirilməsiylə bağlı qərar qəbul edib. Avropa Olimpiya Komitəsinin (AOK) prezidenti Patrik Hikki mötəbər oyunların Bakıda yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Səsvermə nəticəsində Avropa Olimpiya Komitəsinin Baş Assambleyası tarixdə ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib. Səsvermədə iştirak etmiş 48 iştirakçıdan 38-i qərarın lehinə, 8-i əleyhinə səs verib, 2 nəfər bitərəf qalıb. Ermənistan nümayəndələri səsvermədə iştirakdan imtina ediblər. Yeri gəlmişkən, artıq rəsmi Bakı Avropa Oyunlarında iştirak edəcək Ermənistan idmançılarının təhlükəsizliyinə zəmanət verəcəyini də bildirib.
Niyə məhz Bakı?
Avropa Olimpiya Komitəsinın Bakının namizədliyi üzərində dayanması təsadüfi deyil. Birincisi, son illər mütəmadi olaraq dünya, Avropa çempionatları, olimpiya təsnifat turnirlərinə ev sahibliyi edən Azərbaycanın artıq bu sahədə böyük təcrübəsi var. Ölkədə idmana dövlət tərəfindən göstərilən diqqət nəticəsində Azərbaycan dünyada idman ölkəsi kimi tanınıb. Seçimi şərtləndirən vacib amillərdən biri də Azərbaycanda Olimpiya hərəkatına dövlət başçısı İlham Əliyevin şəxsən rəhbərlik etməsidir. Prezident idmanın bütün növlərinin inkişafında maraqlı olduğunu açıq söyləyir.
Bu il Yay Olimpiya Oyunlarında 10 medal qazanmaqla dünya miqyasında 30-cu, Avropa ölkələri arasında isə 15-ci yerə layiq görülmüşük. Olimpiya miqyasında bu, yetərincə yaxşı göstərici sayılır. Xüsusən də ölkənin olimpiya hərəkatında gənc olduğunu nəzərə alsaq.
AOK-un seçiminə təsir edən başlıca şərtlərdən biri də Azərbaycanda olan siyasi sabitlik və iqtisadi inkişafdır. Adətən, beynəlxalq qurumlar bu iki amilə böyük önəm verir. İqtisadi inkişaf sayəsində Azərbaycan AOK qarşısında turnirin keçirilməsində maddi problemin olmayacağına zəmanət verib.
Avropa Oyunları bizənə verəcək?
Nəzərə almaq lazımdır ki, söhbət dünya idmanının tarixində ilk dəfə keçirilən Avropa Oyunlarından gedir və bu mötəbər yarışa ev sahibliyi etmək missiyasının Bakının üzərinə qoyulması gənc müstəqil dövlətimiz üçün böyük önəm daşıyır. Bu, ölkənin beynəlxalq münasibətlər sistemindəki nüfuzundan xəbər verir.
Oyunlar zamanı paytaxtımıza 4000-dən çox qonağın, idmançının, məşqçinin, rəsmi şəxslərin gələcəyi gözlənilir. Çünki turnirdə 50-yə yaxın ölkənin təmsil olunacağı proqnozlaşdırılır. Bu isə o deməkdir ki, Olimpiada günlərində Avropanın eləcə də dünuyanın aparıcı telekanalları Bakıdan xəbər verəcək. Paytaxtımız növbəti dəfə dünya idmanının mərkəzinə çevriləcək.
Bununla yanaşı maddi qazancımız da az olmayacaq. Oyunların bütün yayım hüquqlarının satışından gəliri Azərbaycan əldə edəcək. Eyni zamanda, brendlər və bilet satışı hüququ da ölkəmizə verilib. İlkin hesablamalara görə, büdcəmizə ən azı, 100 milyon avro vəsait daxil ola bilər. Bundan başqa, Oyunlar Azərbaycanda turizmin, nəqliyyat infrastrukturunun və digər sahələrin də inkişafına böyük təkan verəcək.
İndidən hazırlaşırıq
Bakının mövcud idman infrastrukturu oyunların keçirilməsində problem olmayacağından xəbər verir. Sadəcə, bəzi idman növləri üçün müvəqqəti idman qurğuları inşa ediləcək. Bundan başqa, həmin vaxtadək oyunların açılış mərasiminin təşkili üçün 65 min nəfərlik Olimpiya stadionu hazır olacaq. Eyni zamanda, Su İdmanı Mərkəzi və Gimnastika Kompleksinin də 2015-ci ilədək istifadəyə verilməsi gözlənilir. Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksi, Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionu, şəhərdəki digər idman mərkəzləri müxtəlif idman növləri üzrə yarışların təşkilinə istifadə olunacaq.
Əsas məsələ Olimpiya kəndinin inşasıdır ki, bunun üçün də artıq mümkün variantlar var. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun sözlərinə görə, hazırda mövcud olan idman qurğularından, çoxfunksiyalı komplekslərindən, məsələn, "Baku Expo Center"dən istifadə edə bilərik. Olimpiya Kəndi üçün isə təklif olunub ki, Heydər Əliyev prospektində yeni tikilən binalar təmir olunsun, müvəqqəti infrastruktur yaradılsın və qonaqlar orada yerləşdirilsinlər. Olimpiya şəhərciyinin salınması böyük vəsait tələb edir. Bu xərcləri azaltmaq üçün "Koroğlu" metro stansiyasının yaxınlığında yeni inşa olunan binaları tikən şirkətlə müqavilə imzalanacağı gözlənilir. Orada müvəqqəti yeməkxana, trenajor zalı, poliklinika və digər zəruri infrastruktur yaradılacaq və yarışda iştirak edəcək idmançılar orada yaşayacaq. Bütün bu məsələlər yaxın vaxtlarda həllini tapacaq.
Avroolimpiya növləri
İdman növlərinə gəldikdə, hələlik 13 növ - həndbol, voleybol, reqbi, boks, cüdo, taekvondo, triatlon, atçılıq, badminton, kamandan oxatma, qılıncoynatma, kanoe və stolüstü tennis üzrə yarışların keçiriləcəyi dəqiqləşib. Daha 2 növün qeyri-olimpiya növü üzrə olması nəzərdə tutulub.
Ev sahibi kimi Azərbaycan bütün idman növlərində təmsil olunacaq. Amma siyahıda elə idman növləri var ki, hazırda ölkəmizdə bu sahələr üzrə komandalar yoxdur. Qarşıdan gələn iki il ərzində həmin idman növlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi lazım olacaq.
Avropa Oyunlarıyla əlaqədar Beynəlxalq Olimpiya Komitəsiylə bəzi məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılacaq. Ölkəmiz keçirəcəyi yarışda bəzi idman növlərində 2016-cı ildə keçiriləcək Rio-de-Janeyro Olimpiadasına lisenziyaların oynanılmasını istəyir. Bu məsələdə həlledici qərar BOK tərəfindən qəbul ediləcək.
Vizit kartı
Avropa Oyunları gələcəkdə digər mötəbər yarışlara da təşkilatçılıq etməyimizə kömək edəcək. Gənclər və İdman Nazirliyindən verilən məlumata görə, 2017-ci ildə İslam Həmrəylik Oyunlarının Bakıda keçiriləcəyi gözlənilir. Bu məlumat yayda rəsmiləşdirilməlidir. Ölkəmiz 2016-cı ildə 20 yaşadək futbolçular arasında Avropa çempionatının təşkili üçün də namizədliyini irəli sürüb. Bütün bunlarla yanaşı, 2019-cu ildə Universiada, 2020-ci ildə isə futbol üzrə böyüklər arasında Avropa çempionatının oyunlarından bir neçəsinin paytaxtımızda təşkili gözlənilir. Ən əsası isə Yay Olimpiya Oyunlarına təşkilatçılıq etmək şanslarımız artacaq.

CONTINENTAL GAMES IN BAKU
The European Olympic Committee has decided to hold the first European Games in Baku in 2015. President of the European Olympic Committee (EOC) Patrick Hickey expressed confidence that the Games in Baku will be held at the highest level.
Baku's candidacy to host the first European Games was approved by a vote at the General Assembly of the EOC. The vote involved 48 countries. Thirty-eight voted in favour of Baku, 8 - against and two abstained. Armenia declined to participate in the vote. In any case, Baku has already promised to guarantee the security of Armenian representatives at the European Games.
Why Baku?
The EOC chose Baku not without reason. First, in recent years, Azerbaijan has gained considerable experience in hosting continental and world championships and Olympic qualifying tournaments. As a result of the state's special attention to the development of sports, Azerbaijan is recognized as a sports power worldwide. It is also important that the Olympic and sports movement of Azerbaijan as a whole is headed personally by President Ilham Aliyev, who is interested in the development of all sports.
Having won 10 Olympic medals in London this summer, Azerbaijani sportsmen took 30th place in the world and 15th in Europe. This is considered a fairly good indicator, especially given the small length of the country's involvement in the Olympic movement.
Other factors that prompted the EOC to bet on Azerbaijan are political stability and economic development in the country. It is these two factors to which international organizations tend to attach great importance. Due to its economic potential, Azerbaijan guaranteed the EOC that there would be no financial problems in the organization of the tournament.
What do the European Games promise?
It should be noted that this is the first European Olympic Games in the history of world sport, and the fact that Baku has been entrusted to host such a reputable international tournament is extremely important for the young independent state. This emphasizes its authority in the system of international relations.
More than 4,000 athletes, coaches, officials and guests will arrive in Azerbaijan to participate in the continental games. Teams from about 50 countries are expected to participate. This means that during the European Games, the leading channels of Europe and the world will be broadcasting from Baku, which will become the sports capital of Europe once again.
Likewise, the European Olympic Games promise Baku considerable financial gain from the sale of broadcasting rights, brands and tickets. According to preliminary calculations, the state budget may earn at least 100 million euros. At the same time, the Games will serve as a powerful impetus for the development of tourism, transport infrastructure and other areas in Azerbaijan.
Prepare now
The sports infrastructure of Baku allows us to say that there will be no problems with the organization of the first European Olympic Games. Some sports complexes are already available, and temporary facilities will be built for some sports. A 65,000-seat Olympic stadium, where the opening ceremony of the Games will be held, will be ready by that time. A water sports centre and a gymnastics complex are also expected to open by 2015. The Heydar Aliyev Sports and Concert Complex, the Tofiq Bahramov Republican Stadium and other sports facilities of the capital will be used for various competitions.
The main task is to build an Olympic Village, for which various options are already being considered. According to Minister of Youth and Sports Azad Rahimov, we can use the available sports facilities and mixed-use complexes, for example, the Baku Expocentre on the road to the airport. To develop the Olympic Village, it is planned to revamp and provide with temporary infrastructure the new houses built at Heydar Aliyev Avenue. This is costly, and to reduce the expenses, a contract is likely to be signed with the firm that built these houses located near the Koroglu metro station. Temporary catering points, a gym, a health center and other necessary infrastructure will be provided here. All these issues will be resolved in the very near future.
Euro-Olympic sports
For the time being, it is decided to hold the European Games in 13 sports - handball, volleyball, rugby, boxing, judo, taekwondo, triathlon, badminton, archery, fencing, table tennis, canoeing and equestrianism. Competitions for two non-Olympic sports are also planned.
Azerbaijani sportsmen, as hosts of the Games, will be represented in all sports. However, the target list includes sports that are not cultivated in our country. Therefore, it is necessary to promote and develop these sports in Azerbaijan in the next 2 years.
Consultations will also be conducted with the IOC about the conduct of the European Games. Our country suggests that during the Games, licences in some sports be raffled for the 2016 Olympics in Rio de Janeiro. The final decision rests with the IOC.
Visit card
The first European Olympic Games will contribute to the organization of other prestigious events in Azerbaijan in the future. According to the Ministry of Youth and Sports, it is planned to hold Islamic Solidarity Games in Baku in 2017. The official confirmation of this information is expected next summer. Before that, in 2016, Azerbaijan will host the final stage of the European junior football championship (U-17). In addition, our capital is expected to host the Universiade in 2019, as well as several matches of Euro-2020. All this increases the country's chances of hosting the Summer Olympic Games.