Bakı yeddi günlüyə dünyanın musiqi paytaxtına çevrilib. Dekabrın 4-dən 10-na kimi paytaxtımızın ən mötəbər səhnələrində VI Beynəlxalq Mstislav Rostropoviç festivalı keçirilib. Bu günlərdə İtaliyadan, Rusiyadan, Böyük Britaniyadan, Litvadan, Azərbaycandan musiqiçilər Bakıya yığılıblar. Bakılıları və paytaxtın qonaqlarını öz parlaq çıxışları ilə italiyalı violonçelçi Enriko Dindo, rusiyalı skripkaçı Maksim Venqerov və britaniyalı Stefani Qounli, rusiyalı truba ustası Mixail Qayduk heyran qoyublar. İzləyicilər, həmçinin məşhur ingilis kamera orkestrinin, Sergey Krılovun rəhbərlik etdiyi Litva kamera orkestrinin çıxışını dinləyiblər. M.L.Rostropoviç Mədəniyyət və Humanitar Proqramlar Fondu Festivalı çərçivəsində dinləyicilər üç məşhur tenorun - italiyalı Marko Berti və Pyero Culiaççinin, həmçinin Böyük Teatrın solisti Badri Maisuradzenin incəsənəti ilə tanış olublar. Festival Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, M.L.Rostropoviç Mədəniyyət və Humanitar Proqramları Fondu tərəfindən təşkil edilib.
Tədbirin Heydər Əliyev Sarayında keçirilən təntənəli açılışında mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev və festivalın bədii rəhbəri Mstislav Rostropoviç Fondunun prezidenti Olqa Rostropoviç çıxış ediblər. Festivalın əsas məqsədi dünyanın tanınmış musiqiçilərinin Mstislav Rostropoviçin vətənində çıxış etməsidir. Hər ilin dekabr ayında ölkənin birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən bu beynəlxalq festival Bakıda əsl musiqi bayramı kimi təşkil edilir.
Rostropoviç Fondunun prezidenti Olqa Rostropoviçin sözlərinə görə, Bakıda beynəlxalq musiqi festivalının keçirilməsi onun atasının arzusu olub. 2006-cı ildə burada böyük Dmitri Şostakoviçin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş festival təşkil edərək o, bu gözəl ənənənin əsasını qoyub. 2007-ci ildən Bakının bütün konsert zallarında və teatrlarında keçirilən Beynəlxalq Rostropoviç festivalı dünyanın müxtəlif ölkələrindən görkəmli ifaçıları dəvət edir. Festivalın ənənələrindən biri həm də Maestronun davamçıları olan gənc istedadlı musiqiçilərin çıxışıdır.
Festivalın ikinci günü italyan violonçelçisi Enriko Dindonun möhtəşəm çıxışı ilə yadda qalıb. Onun barəsində Maestro deyib: "Bu, möhtəşəm violonçelçidir, gözəl italyan vokalı kimi axan möhtəşəm səsli əsl artistdir". Bakı konsertinin proqramına R.Şumanın, P.Çaykovskinin və D.Şostakoviçin əsərləri daxil edilib.
Litva Kamera Orkestrinin dekabrın 6-da Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında keçirilmiş konsertində dirijor və skripaç Sergey Krılov çıxış edib. O, Moskvada musiqiçi ailəsində dünyaya gəlib. Beş yaşında skripkada çalmağı öyrənib, on yaşında isə simfonik orkestrə qatılıb, Rusiya, Çin, Finlandiya və Almaniyada çıxış edib. Gənc-liyində musiqiçi "Rodolfo Lipiser Prizi" skripkaçılar müsabiqəsində birinci mükafat qazanıb.
Sergey Krılov dünyanın ən tanınmış orkestrləri ilə əməkdaşlıq edir ki, bunların sırasında Vyana Simfonik Orkestri, Marini teatrının simfonik orkestri, Drezdenskoy Dövlət Kapellasının orkestri, İngiltərə Kamera Orkestri, Sankt-Peterburq Filarmoniyasının simfonik orkestri, Qessen radiosunun (Frankfurt) simfonik orkestri və s. yer alır. 2009-cu ildən Sergey Krılov Litva Kamera Orkestrinin baş dirijorudur. Onun yaradıcılığına Mstislav Rostropoviç böyük təsir göstərib, o, skripkaçı ilə tanış olub və dəfələrlə bir yerdə çıxış ediblər.
Festival çərçivəsində filarmoniyada Ü.Hacıbyəli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin çıxışı olub. Dirijor Fuad İbrahimov, solist isə Enriko Dindo (violonçel, İtaliya) olub. Proqramda D.Şostakoviçin, R.Şumanın və P. İ.Çaykovskinin əsərləri səslənib.
Enriko Dindo İtaliyada musiqiçi ailəsində anadan olub, altı yaşından violonçeldə çalmağı öyrənib, sonra Turində Cüzeppe Verdi konservatoriyasına daxil olub. 1997-ci ildə Dindo Parisdə Mstislav Rostropoviç müsabiqəsinin birinci mükafatının laureatı olub. Müsabiqədə qələbəsindən sonra Enriko Dindo fəal konsert fəaliyyətinə başlayıb. O, "BBC"nin orkestri, Rotterdam Filarmoniya Orkestri, Fransa Milli Orkestri, Tuluzadakı Kapitoliya Milli Orkestri, La Skala Filarmoniya orkestri ilə Mstislav Rostropoviçin, Rikkardo Şayn, Aldo Çekkato və başqalarının dirijorluğu altında çıxış edib.
Dindo bir sıra festivalların iştirakçısı olub ki, bunların sırasında Budapeşt yaz festivalı, Streze musiqi həftəsini göstərmək olar. 2002-ci ilin may ayında İtaliya musiqi tənqidçilərinin milli assosiasiyası Enriko Dindonu 1996-1999-cu illər mövsümünün ən yaxşı solisti kimi Abbiati mükafatına layiq görmüşdü. 2004-cü ilin avqustunda isə o, VI Beynəlxalq "Virtual konsert zalı" müsabiqəsinin mütləq qalibi olub. Festivalın ən parlaq hadisələrindən biri üç görkəmli tenorun - italiyalı Marko Berti və Pyero Culiaççinin, həmçinin Böyük Teatrın solisti Badri Maisuradzenin dünya opera klassikasının ən parlaq fraqmentlərindən ibarət proqramla çıxışı olub.
Azərbaycan ifaçıları da ənənəvi olaraq parlaq çıxışları ilə yadda qalıb. Festival Azərbaycanın ən yaxşı pianoçularından biri olan Murad Adıgözəlzadənin və Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin çıxışı ilə açılıb. Festivalın önəmli ənənələrindən biri gənc istedadlı ifaçıların iştirakı olub: bu il festivalda M.L.Rostropoviç Fondunun stipendiatları Aleksandr Malofeyev (fortepiano) və Liza Ramişvili (violonçel), həmçinin yaranma ideyası öz vaxtında məhz Mstislav Rostropoviçə məxsus olmuş Azərbaycan Dövlət Gənclər Simfonik Orkestri çıxış ediblər.
Festivalın yekun akkordları hind dirijoru Zubina Metanın rəhbərliyi altında dünyanın ən yaxşı orkestrlərindən olan "Maggio Musicale Fiorentino"nun konsertləri olub. İki gecənin proqramında L.Bethovenin, C.Verdinin, F.Şubertin, A.Dvorjakın, N.Rimski-Korsakovun, P.Hindemitin əsərləri səslənib.
Zubin Meta artıq bir dəfə festivalın iştirakçısı olub - 2010-cu ildə o, başçılıq etdiyi İsrail Filarmoniyası simfonik orkestri ilə birlikdə çıxış edib. "Dostum Slavanın şərəfinə keçirilən festivalda çıxış etmək mənim üçün nə qədər həyəcanverici olduğunu sözlərlə ifadə etmək həddindən həyəcanvericidir. Hələ həyatda olarkən o mənə demişdi ki, mən mütləq Bakıda çıxış etməliyəm və mütləq Atəşgah atəşpərəstlər məbədinə baş çəkməliyəm, oraya indiyə kimi mənim vətənim Hindistandan zəvvarlar gəlir. İki li qabaq mən onun istəyini yerinə yetirdim", - deyə Zubin Meta "R+"a bildirib.

В Баку завершился VI Международный фестиваль Мстислава Ростроповича
Баку на семь дней превратился в музыкальную столицу мира. С 4 по 10 декабря на лучших сценах нашей столицы проходил V Международный фестиваль Мстислава Ростроповича. В эти дни в Баку собрались музыканты из Италии, России, Великобритании, Литвы, Азербайджана. Бакинцев и гостей столицы своими великолепными выступлениями порадовали итальянский виолончелист Энрико Диндо, скрипачи Максим Венгеров из России и Стефани Гоунли из Великобритании, российский трубач Михаил Гайдук. Зрители услышали также игру знаменитого Английского камерного оркестра, Литовского камерного оркестра под руководством Сергея Крылова.
В рамках фестиваля слушатели познакомились с искусством трех знаменитых теноров - итальянцев Марко Берти, Пьеро Джулиаччи и солиста Большого театра Бадри Майсурадзе. Фестиваль проводился Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры и туризма и Фондом культурных и гуманитарных программ М.Л.Ростроповича.
Торжественное открытие мероприятия, на котором выступили министр культуры и туризма Азербайджана Абульфас Гараев и художественный руководитель фестиваля, президент Фонда Мстислава Ростроповича Ольга Ростропович, состоялось во Дворце Гейдара Алиева. Основной целью фестиваля является организация выступлений всемирно известных музыкантов на родине Мстислава Ростроповича. Ежегодно проводимый в декабре по инициативе первой леди страны, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан ханым Алиевой, этот международный фестиваль организуется в нашей столице как настоящий музыкальный праздник. По словам президента Фонда М.Ростроповича Ольги Ростропович, проведение в Баку международного музыкального фестиваля было мечтой ее отца. Организовав здесь в 2006 году фестиваль, посвященный 100-летию со дня рождения великого Дмитрия Шостаковича, он заложил основу этой доброй традиции. Международный фестиваль Ростроповича, который с 2007 года проводится в лучших концертных залах и театрах Баку, собирает выдающихся исполнителей из различных стран. Одной из традиций фестиваля является также выступление молодых талантливых музыкантов - продолжателей Маэстро.
Следующий день фестиваля был ознаменован великолепным выступлением итальянского виолончелиста Энрико Диндо, о котором Маэстро говорил, что "это великолепный виолончелист, настоящий артист, с великолепным звуком, льющимся, как прекрасный итальянский вокал". В программу бакинского концерта вошли произведения Р.Шумана, П.Чайковского и Д.Шостаковича.
На концерте Камерного оркестра Литвы, который состоялся 6 декабря в Азгосфилармонии имени Муслима Магомаева, выступил дирижер и скрипач Сергей Крылов. Он родился в Москве в семье музыкантов. В пять лет начал учиться игре на скрипке, а в десять дебютировал с симфоническим оркестром, выступив в России, Китае, Финляндии и Германии. В юности музыкант завоевал первую премию на конкурсе скрипачей "Приз Родольфо Липицера". Сергей Крылов сотрудничает с самыми прославленными оркестрами мира, в числе которых Венский симфонический оркестр, симфонический оркестр Мариинского театра, оркестр Дрезденской государственной капеллы, Английский камерный оркестр, симфонический оркестр Санкт-Петербургской филармонии, симфонический оркестр Гессенского радио (Франкфурт) и многие другие. С 2009 года Сергей Крылов является главным дирижером камерного оркестра Литвы. Большое влияние на его творчество оказал Мстислав Ростропович, с которым скрипач был близко знаком и неоднократно выступал.
В рамках фестиваля в филармонии состоялось выступление Азербайджанского государственного симфонического оркестра имени Уз.Гаджибекова. Дирижер - Фуад Ибрагимов, солист - Энрико Диндо (виолончель, Италия). В программе прозвучали произведения Д.Шостаковича, Р.Шумана и П.Чайковского.
Энрико Диндо родился в Италии в семье музыкантов, в шесть лет начал обучаться игре на виолончели, затем поступил в Туринскую консерваторию Джузеппе Верди. В 1997 году Диндо стал лауреатом первой премии конкурса Мстислава Ростроповича в Париже. После победы на конкурсе Энрико Диндо начал активную концертную деятельность. Он выступал с такими коллективами, как оркестр BBC, Роттердамский филармонический оркестр, Национальный оркестр Франции, Национальный оркестр Капитолия Тулузы, Филармонический оркестр Ла Скалы, с дирижерами Мстиславом Ростроповичем, Риккардо Шайном, Альдо Чеккато и другими.
Диндо был участником ряда фестивалей, среди которых Весенний фестиваль в Будапеште, Музыкальная неделя в Стрезе. В мае 2002 года Итальянская ассоциация музыкальных критиков вручила Энрико Диндо премию Аббиати как лучшему солисту сезона 1998-1999 годов. В августе 2004 года он стал абсолютным победителем VI международного конкурса "Виртуальный концертный зал".
Одним из ярких событий фестиваля стал также концерт трех выдающихся теноров - итальянцев Марко Берти, Пьеро Джулиаччи и солиста Большого театра Бадри Майсурадзе с программой из самых известных фрагментов мировой оперной классики.
Традиционно ярко было представлено и исполнительское искусство Азербайджана. Фестиваль открылся выступлением одного из лучших азербайджанских пианистов Мурада Адигезалзаде и Азербайджанского государственного симфонического оркестра. Одной из значимых традиций фестиваля в Баку стало участие молодых талантливых исполнителей: в этом году в нем принимали участие стипендиаты Фонда М.Л.Ростроповича Александр Малофеев (фортепиано) и Лизи Рамишвили (виолончель), а также Азербайджанский государственный молодежный симфонический оркестр, идея создания которого принадлежала в свое время именно Мстиславу Ростроповичу.
Завершающими аккордами фестиваля стали концерты одного из лучших мировых оркестров Maggio Musicale Fiorentino под управлением индийского дирижера Зубина Меты. В программе двух вечеров прозвучали произведения Л.Бетховена, Дж.Верди, Ф.Шуберта, А.Дворжака, Н.Римского-Корсакова, П.Хиндемита. Зубин Мета уже был участником фестиваля - в 2010 году он приезжал с возглавляемым им симфоническим оркестром Израильской филармонии. "Мне трудно передать словами, насколько волнительно выступать на фестивале в честь моего друга Славы. Еще при жизни он мне говорил, чтобы я обязательно выступил в Баку и посетил храм огнепоклонников "Атешгях", к которому и по сей день приходят паломники из моей родины - Индии. Два года назад я выполнил его желание", - признался R+ Зубин Мета.