"BÖYÜK QARDAŞ"A BOYLANMADAN
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının iyunun 4-5-də Türkiyənin Bodrum şəhərində keçirilən IV Zirvə toplantısında əsas mövzu Türk Dünyası ölkələri arasında münasibətlərin hərtərəfli möhkəmləndirilməsi olub. Sammitdə Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Türkmənistan və Qırğızıstan prezidentləri iştirak ediblər.
5 il əvvəl Naxçıvanda təşkilat kimi yaradılmış bu dövlətlərarası əməkdaşlıq formatının xüsusiyyəti onun iştirakçılarının yalnız iqtisadi və mədəni inteqrasiya məqsədlərilə bir araya gəlməmələrindədir. Onların bir araya gəlməsinin səbəbləri arasında humanitar sahədə əməkdaşlıq da var. Türkiyə xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlunun sammit ərəfəsində dediyi kimi, türkdilli xalqlar ayrı-ayrı dövlətlərdə yaşasalar da, əslində, bir millətdirlər. Çünki bu xalqlar bir-birlərinə ümumi dil, din, tarix, mədəniyyət və ənənələrlə bağlıdırlar.
Bodrumda keçirilən sammit Azərbaycan üçün, bir növ, hesabat yığıncağı idi. Çünki  şuranın ötən il Qəbələ şəhərində keçirilən toplantısında ona sədrlik Qırğızıstandan məhz Azərbaycana keçmişdi. Yeri gəlmişkən, Bodrumda Azərbaycan sədrliyi Türkiyəyə təhvil verib.
Sammitdə çıxış edən Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, arxada qalan ildə Azərbaycan tərəfi təşkilata üzv dövlətlər arasında birliyin möhkəmləndirilməsi üçün böyük işlər görüb. Məsələn, bu dövrdə BMT Assambleyası çərçivəsində xarici işlər nazirlərinin görüşü  keçirilib və bu, TDƏŞ-də siyasi məsələlrin həlli baxımdan vacib addım olub. Həmin görüşü üzv dövlətlərin beynəlxalq təşkilatlarda bir-birlərinə qarşılıqlı dəstək vermələri baxımından da önəmli hadisə saymaq olar. Bundan  başqa, ötən bir il ərzində biznes-forum keçirilib, diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində vacib addımlar atılıb, üzv dövlətlərin təhsil, nəqliyyat nazirləri arasında görüşlər olub. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Şura çərçivəsində Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu yaradılıb. Bununla yanaşı, Bakının daha bir təşəbbüsü reallaşdırılır. Söhbət TDƏŞ üzvlərinin beynəlxalq turizm sərgilərində birgə iştirakından  gedir. Türkdilli dövlətlərin TÜRKSOY təşkilatı çərçivəsində ənənəvi mədəni əməkdaşlığı da vacib inkişaf istiqamətlərindən biridir. Lakin Azərbaycan bu ənənəvi əməkdaşlıq istiqamətləri ilə yanaşı, TDƏŞ qarşısında daha iddialı vəzifələr də qoyub. Söhbət, ilk növbədə, qurum çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsindən, qarşılıqlı investisiya yatırımlarından gedir. Bundan başqa, prezident İlham Əliyev Bodrumdakı sammitdə türkdilli dövlətlərin ümumi investisiya fondunun yaradılmasına dair maraqlı ideya ilə də çıxış edib. Dövlət başçısı hesab edir ki, belə fondun olması onların üçüncü ölkələrə birgə investisiya layihələri ilə çıxmalarına yardım edərdi.
Bakıda hesab edirlər ki, türkdilli dövlətlərin inteqrasiyasını gücləndirə biləcək daha bir vacib istiqamət nəqliyyat infrastrukturudur. Söhbət, ilk növbədə, gələn il istismara verilməsi planlaşdırılan  Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolundan gedir. İlham Əliyevin sözlərinə görə, bu, "yeni dəmir İpək yolu" layihəsinə yeni məna qazandıracaq və bu səbəbdən də onu tarixi hadisə saymaq olar. Azərbaycan prezidenti hesab edir ki, sözügedən layihə TDƏŞ üzvü olan hər bir dövlətə əlavə fayda gətirəcək. Xəzəryanı dövlətlər olan Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanda fəaliyyət göstərən ticarət limanlarının genişləndirilməsi, yenilərinin tikintisi də eyni məqsədə qulluq edəcək və gələcəkdə yükdaşımalarının nəzərəçarpacaq dərəcədə artmasına səbəb olacaq.
Enerji  sahəsində əməkdaşlıq da vacib sahələrdəndir və bu, tamamilə qanunauyğundur - TDƏŞ üzvü olan Azərbaycan, Türkmənistan və Qazaxıstan beynəlxalq əhəmiyyətli enerji resursları istehsalçılarıdır, qurumun digər üzvü Türkiyə isə həmin enerji resurslarının Qərb istiqamətdə daşınması baxımından vacib tranzit  ölkədir.
«Həm Türkmənistanın, həm Qazaxıstanın, həm Azərbaycanın müstəqil və çoxşaxəli ixrac yolları var. Yəni, heç bir ölkə ixracla bağlı heç bir problem yaşamır. Ancaq maraqlarımızı daha dolğun şəkildə təmin etmək, birliyimizi möhkəmləndirmək üçün biz bu sahədə birgə tədbirlər görməliyik və əminəm ki, görəcəyik», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Göründüyü kimi, Azərbaycan Türk Dünyasının son vaxtlara  qədər iştirakçı ölələrin mədəni birliyinə söykənən köhnə formatının qorunub-saxlanmasında maraqlı olmaqla yanaşı, həm də bu formatın Avrasiyanın cənub hissəsində nəhəng siyasi-iqtisadi inteqrasiya birliyinə çevrilməsində ciddi şəkildə iştirak etmək niyyətindədir. Bu qədər ümumi cəhətləri olan ölkələrin birliyinin yeni məna, məzmun qazandığı yeni geosiyasi reallıq bu zərurəti bir daha  meydana çıxarıb. Türk Dünyası ölkələri dünya siyasətindəki müxtəlif geosiyasi çağırışlar fonunda beynəlxalq münasibətlərdə geosiyasi  hadisələrin sürətlə dəyişdiyi şəraitdə əsas problemlərə vahid baxışın ortaya qoyulmasının vacibliyini anlayırlar. Bodrum  sammiti TDƏŞ üzvləri arasında bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq münasibətlərinin formalaşdığını bir daha təsdiqləyib. Məsələn, bu gün Azərbaycan özünü Cənubi Qafqaz regionunun vacib geostrateji oyunçusu kimi göstərir və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində vacib rol oynayır.
Bundan başqa, TDƏŞ-in imkanlarının Azərbaycanın regionun bəzi dövlətləri ilə çoxdan həllini gözləyən bir sıra problemlərinin çözümünə də müsbət təsir göstərə biləcəyini  düşünmək olar. Söhbət xüsusilə Türkmənistandan gedir. Məlum olduğu kimi, Bakı ilə Aşqabad arasında Xəzərdəki yataqların bölüşdürülməsi məsələsində prinsipial fikir ayrılıqları var. Son zamanlaradək regional  təşkilatlarda iştirakdan qaçan Türkmənistanın TDƏŞ-in fəaliyyətinə fəal şəkildə qoşulması bu ölkənin xarici siyasi prioritetlərini yenidən müəyyənləşdirməyə başladığını düşünməyə  əsas verir. Bu, özünü ölkə başçısı Qurbanqulu Berdımuhammedovun qonşuları və dünyanın aparıcı dövlətləri ilə münasibətlərində də göstərir. Güman ki, Türkmənistan prezidenti dərk edir ki, milli enerji siyasətinin diversifikasiyasına dair strateji məqsədə - türkmən enerji daşıyıcılarının Avropa bazarlarına çıxarılmasına nail olmaq, bu potensial marşrutda yerləşən türkdilli dövlətlər - Azərbaycan və Türkiyə ilə aktiv əməkdaşlıq olmadan mümkün deyil.
Bu mənada politoloq Fikrət Sadıqov Türkmənistan rəhbərliyinin "eyni qandan olan" yaxın qonşuları ilə inteqrasiya istiqamətində  atdığı addımları "irəliləyiş, qarşılıqlı münasibətlərdə yeni səhifə" hesab edir. Onun fikrincə, bu, bütün tərəflərə faydalı olacaq.
"Əlbəttə ki, Azərbaycanla Türkmənistan arasındakı bütün problemlərin çözüləcəyini əminliklə söyləmək  mümkün deyil. Amma hər halda, bu, Xəzərin hüquqi statusu da daxil olmaqla, ikitərəfli münasibətlərdəki problemli məsələlərin çözümü baxımından vacib addımdır", - deyə politoloq qeyd edib.

БЕЗ ОГЛЯДКИ НА "СТАРШЕГО БРАТА"
Совет сотрудничества тюркоязычных стран может перерасти в крупнейшее политико-экономическое объединение
Всестороннее укрепление отношений между странами тюркского мира стало основной темой IV саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ), состоявшегося 4-5 июня в турецком Бодруме. Саммит прошел при участии президентов Азербайджана, Турции, Казахстана, Туркменистана и Кыргызстана.
Особенность этого формата межгосударственного взаимодействия, сформировавшегося в качестве организации пять лет назад на саммите в Нахчыване, состоит в том, что его страны-участницы объединены не только общими целями экономической и культурной интеграции, но и гуманитарной составляющей. Как отметил в преддверии саммита глава МИД Турции Ахмет Давутоглу, тюркоязычные народы хоть и проживают в разных государствах, но являются, по сути, единой нацией. Ибо народы эти связаны общим языком, религией, историей, культурой и традициями.
Саммит в Бодруме стал своего рода отчетным для Азербайджана как страны, перенявшей в прошлом году в городе Габале председательство от Кыргызстана и теперь передавшей его Турции. Как отметил в своем выступлении президент Азербайджана Ильхам Алиев, за истекший год азербайджанской стороной была проделана большая работа по укреплению единства между странами - членами организации. В частности, за этот период в рамках Генассамблеи ООН была проведена встреча министров иностранных дел, что стало важным шагом для решения политических вопросов ССТГ. В том числе в плане оказания взаимной поддержки странами-членами в международных организациях. В то же время был проведен бизнес-форум, предприняты важные шаги по усовершенствованию деятельности диаспорских организаций, состоялись встречи министров образования, транспорта. По инициативе Азербайджана в рамках совета создается Фонд тюркской культуры и наследия. Наряду с этим реализуется и другая инициатива Баку, связанная с совместным участием стран - членов ССТГ в международных выставках туризма. Важным направлением развития является также традиционное культурное взаимодействие тюркоязычных стран в рамках организации ТЮРКСОЙ.
Однако Азербайджан, наряду с этими традиционными направлениями взаимодействия, поставил перед организацией тюркоязычных стран еще более амбициозные задачи. В первую очередь речь идет о еще большем углублении экономического сотрудничества в рамках совета и взаимном вложении инвестиций. Более того, на саммите в Бодруме президент И.Алиев выступил с интересной идеей создания тюркоязычными странами общего инвестиционного фонда, что помогло бы им сообща выходить в третьи страны с совместными инвестиционными проектами.
Еще одним важным направлением, которое, на взгляд Баку, усилит интеграцию тюркоязычных стран, является транспортная инфраструктура. В первую очередь речь идет о проекте железной дороги Баку - Тбилиси - Карс, которую планируется запустить в следующем году. По словам главы Азербайджана, это будет историческое событие, поскольку наполнит новым смыслом проект "новый железный Шелковый путь" и принесет дополнительную выгоду всем членам совета. Этому же способствуют работа по расширению действующих и строительство новых торговых портов в прикаспийских Азербайджане, Казахстане и Туркменистане, что заметно скажется на увеличении будущих грузоперевозок.
Не менее важным является сотрудничество в энергетической сфере. И это закономерно, поскольку три государства ССТГ - Азербайджан, Туркменистан и Казахстан - являются важнейшими производителями энергоресурсов международного значения, а другое входящее в совет государство - Турция - важнейшей транзитной страной, лежащей на пути транзита этих энергоресурсов в западном направлении.
"У Туркменистана, Казахстана и Азербайджана уже есть независимые и диверсифицированные маршруты экспорта. Ни одна страна не испытывает никаких проблем, связанных с экспортом. Но чтобы полнее обеспечивать наши интересы, укреплять наши единство, мы должны принять и, уверен, примем совместные меры в этой области", - пообещал И.Алиев.
Как видно, Азербайджан не просто заинтересован в поддержании и развитии давнего формата взаимодействия между странами тюркского мира, имевшего до недавних пор ярковыраженный акцент на культурной общности стран-участниц, но и намерен принять самое деятельное участие в трансформации этого формата в крупнейшее интеграционное политико-экономическое объединение в южной части Евразии. Необходимость в этом продиктована новыми геополитическими реалиями, при которых объединение имеющих столь много общего государств приобретает новый смысл и содержание. Страны тюркского мира осознают необходимость выработки единых взглядов по ряду ключевых проблем в условиях быстро меняющихся геополитических событий в международных отношениях, в свете ряда геополитических вызовов в мировой политике.
Саммит в Бодруме еще раз подтвердил тот факт, что между странами - членами Альянса тюркоязычных государств сформировались равноправные партнерские взаимоотношения. В частности, Азербайджан сегодня позиционирует себя как важный геостратегический игрок в регионе Южного Кавказа, который имеет большое значение в обеспечении энергетической безопасности Европы.
Помимо этого можно предполагать, что возможности ССТГ позитивно отразятся на решении некоторых застарелых проблем Азербайджана с некоторыми государствами региона. В частности, речь идет о Туркменистане и принципиальных расхождениях позиций Баку и Ашгабата по вопросу распределения месторождений на Каспии. Активное подключение к работе организации тюркоязычных государств Туркменистана, до недавних пор избегавшего участия в любых региональных организациях, включая даже СНГ, позволяет говорить о том, что эта страна переживает новый этап формирования внешнеполитических приоритетов. Это проявляется в политике президента страны Бердымухаммедова во взаимоотношениях с соседями и ведущими государствами мира. Туркменский президент наверняка осознает, что вывод туркменских энергоносителей на европейский рынок в рамках стратегической задачи по диверсификации национальной энергетической политики невозможен без активного сотрудничества с тюркоязычными государствами, расположенными на пути этого потенциального маршрута, - Азербайджаном и Турцией.
В этом аспекте политолог Фикрет Садыхов считает последние шаги туркменского руководства навстречу интеграции с близкими по крови соседями "прорывом, новой страницей во взаимоотношениях", что пойдет на пользу всем сторонам.
"Разумеется, нельзя с полной уверенностью утверждать, что будут решены все проблемы между Азербайджаном и Туркменистаном, но, во всяком случае, это серьезный шаг на пути решения двусторонних проблемных вопросов, и в том числе в связи со статусом Каспия", - заметил политолог.