"BÖYÜK QARDAŞ"A BOYLANMADAN
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının iyunun 4-5-də Türkiyənin Bodrum şəhərində keçirilən IV Zirvə toplantısında əsas mövzu Türk Dünyası ölkələri arasında münasibətlərin hərtərəfli möhkəmləndirilməsi olub. Sammitdə Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Türkmənistan və Qırğızıstan prezidentləri iştirak ediblər.
5 il əvvəl Naxçıvanda təşkilat kimi yaradılmış bu dövlətlərarası əməkdaşlıq formatının xüsusiyyəti onun iştirakçılarının yalnız iqtisadi və mədəni inteqrasiya məqsədlərilə bir araya gəlməmələrindədir. Onların bir araya gəlməsinin səbəbləri arasında humanitar sahədə əməkdaşlıq da var. Türkiyə xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlunun sammit ərəfəsində dediyi kimi, türkdilli xalqlar ayrı-ayrı dövlətlərdə yaşasalar da, əslində, bir millətdirlər. Çünki bu xalqlar bir-birlərinə ümumi dil, din, tarix, mədəniyyət və ənənələrlə bağlıdırlar.
Bodrumda keçirilən sammit Azərbaycan üçün, bir növ, hesabat yığıncağı idi. Çünki  şuranın ötən il Qəbələ şəhərində keçirilən toplantısında ona sədrlik Qırğızıstandan məhz Azərbaycana keçmişdi. Yeri gəlmişkən, Bodrumda Azərbaycan sədrliyi Türkiyəyə təhvil verib.
Sammitdə çıxış edən Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, arxada qalan ildə Azərbaycan tərəfi təşkilata üzv dövlətlər arasında birliyin möhkəmləndirilməsi üçün böyük işlər görüb. Məsələn, bu dövrdə BMT Assambleyası çərçivəsində xarici işlər nazirlərinin görüşü  keçirilib və bu, TDƏŞ-də siyasi məsələlrin həlli baxımdan vacib addım olub. Həmin görüşü üzv dövlətlərin beynəlxalq təşkilatlarda bir-birlərinə qarşılıqlı dəstək vermələri baxımından da önəmli hadisə saymaq olar. Bundan  başqa, ötən bir il ərzində biznes-forum keçirilib, diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində vacib addımlar atılıb, üzv dövlətlərin təhsil, nəqliyyat nazirləri arasında görüşlər olub. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Şura çərçivəsində Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu yaradılıb. Bununla yanaşı, Bakının daha bir təşəbbüsü reallaşdırılır. Söhbət TDƏŞ üzvlərinin beynəlxalq turizm sərgilərində birgə iştirakından  gedir. Türkdilli dövlətlərin TÜRKSOY təşkilatı çərçivəsində ənənəvi mədəni əməkdaşlığı da vacib inkişaf istiqamətlərindən biridir. Lakin Azərbaycan bu ənənəvi əməkdaşlıq istiqamətləri ilə yanaşı, TDƏŞ qarşısında daha iddialı vəzifələr də qoyub. Söhbət, ilk növbədə, qurum çərçivəsində iqtisadi əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsindən, qarşılıqlı investisiya yatırımlarından gedir. Bundan başqa, prezident İlham Əliyev Bodrumdakı sammitdə türkdilli dövlətlərin ümumi investisiya fondunun yaradılmasına dair maraqlı ideya ilə də çıxış edib. Dövlət başçısı hesab edir ki, belə fondun olması onların üçüncü ölkələrə birgə investisiya layihələri ilə çıxmalarına yardım edərdi.
Bakıda hesab edirlər ki, türkdilli dövlətlərin inteqrasiyasını gücləndirə biləcək daha bir vacib istiqamət nəqliyyat infrastrukturudur. Söhbət, ilk növbədə, gələn il istismara verilməsi planlaşdırılan  Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolundan gedir. İlham Əliyevin sözlərinə görə, bu, "yeni dəmir İpək yolu" layihəsinə yeni məna qazandıracaq və bu səbəbdən də onu tarixi hadisə saymaq olar. Azərbaycan prezidenti hesab edir ki, sözügedən layihə TDƏŞ üzvü olan hər bir dövlətə əlavə fayda gətirəcək. Xəzəryanı dövlətlər olan Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistanda fəaliyyət göstərən ticarət limanlarının genişləndirilməsi, yenilərinin tikintisi də eyni məqsədə qulluq edəcək və gələcəkdə yükdaşımalarının nəzərəçarpacaq dərəcədə artmasına səbəb olacaq.
Enerji  sahəsində əməkdaşlıq da vacib sahələrdəndir və bu, tamamilə qanunauyğundur - TDƏŞ üzvü olan Azərbaycan, Türkmənistan və Qazaxıstan beynəlxalq əhəmiyyətli enerji resursları istehsalçılarıdır, qurumun digər üzvü Türkiyə isə həmin enerji resurslarının Qərb istiqamətdə daşınması baxımından vacib tranzit  ölkədir.
«Həm Türkmənistanın, həm Qazaxıstanın, həm Azərbaycanın müstəqil və çoxşaxəli ixrac yolları var. Yəni, heç bir ölkə ixracla bağlı heç bir problem yaşamır. Ancaq maraqlarımızı daha dolğun şəkildə təmin etmək, birliyimizi möhkəmləndirmək üçün biz bu sahədə birgə tədbirlər görməliyik və əminəm ki, görəcəyik», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Göründüyü kimi, Azərbaycan Türk Dünyasının son vaxtlara  qədər iştirakçı ölələrin mədəni birliyinə söykənən köhnə formatının qorunub-saxlanmasında maraqlı olmaqla yanaşı, həm də bu formatın Avrasiyanın cənub hissəsində nəhəng siyasi-iqtisadi inteqrasiya birliyinə çevrilməsində ciddi şəkildə iştirak etmək niyyətindədir. Bu qədər ümumi cəhətləri olan ölkələrin birliyinin yeni məna, məzmun qazandığı yeni geosiyasi reallıq bu zərurəti bir daha  meydana çıxarıb. Türk Dünyası ölkələri dünya siyasətindəki müxtəlif geosiyasi çağırışlar fonunda beynəlxalq münasibətlərdə geosiyasi  hadisələrin sürətlə dəyişdiyi şəraitdə əsas problemlərə vahid baxışın ortaya qoyulmasının vacibliyini anlayırlar. Bodrum  sammiti TDƏŞ üzvləri arasında bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq münasibətlərinin formalaşdığını bir daha təsdiqləyib. Məsələn, bu gün Azərbaycan özünü Cənubi Qafqaz regionunun vacib geostrateji oyunçusu kimi göstərir və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində vacib rol oynayır.
Bundan başqa, TDƏŞ-in imkanlarının Azərbaycanın regionun bəzi dövlətləri ilə çoxdan həllini gözləyən bir sıra problemlərinin çözümünə də müsbət təsir göstərə biləcəyini  düşünmək olar. Söhbət xüsusilə Türkmənistandan gedir. Məlum olduğu kimi, Bakı ilə Aşqabad arasında Xəzərdəki yataqların bölüşdürülməsi məsələsində prinsipial fikir ayrılıqları var. Son zamanlaradək regional  təşkilatlarda iştirakdan qaçan Türkmənistanın TDƏŞ-in fəaliyyətinə fəal şəkildə qoşulması bu ölkənin xarici siyasi prioritetlərini yenidən müəyyənləşdirməyə başladığını düşünməyə  əsas verir. Bu, özünü ölkə başçısı Qurbanqulu Berdımuhammedovun qonşuları və dünyanın aparıcı dövlətləri ilə münasibətlərində də göstərir. Güman ki, Türkmənistan prezidenti dərk edir ki, milli enerji siyasətinin diversifikasiyasına dair strateji məqsədə - türkmən enerji daşıyıcılarının Avropa bazarlarına çıxarılmasına nail olmaq, bu potensial marşrutda yerləşən türkdilli dövlətlər - Azərbaycan və Türkiyə ilə aktiv əməkdaşlıq olmadan mümkün deyil.
Bu mənada politoloq Fikrət Sadıqov Türkmənistan rəhbərliyinin "eyni qandan olan" yaxın qonşuları ilə inteqrasiya istiqamətində  atdığı addımları "irəliləyiş, qarşılıqlı münasibətlərdə yeni səhifə" hesab edir. Onun fikrincə, bu, bütün tərəflərə faydalı olacaq.
"Əlbəttə ki, Azərbaycanla Türkmənistan arasındakı bütün problemlərin çözüləcəyini əminliklə söyləmək  mümkün deyil. Amma hər halda, bu, Xəzərin hüquqi statusu da daxil olmaqla, ikitərəfli münasibətlərdəki problemli məsələlərin çözümü baxımından vacib addımdır", - deyə politoloq qeyd edib.

WITHOUT LOOKING AT THE "BIG BROTHER"
The Cooperation Council of Turkic Speaking States may grow into the largest political and economic union
The comprehensive strengthening of relations between the countries of the Turkic world was the main theme of the 4th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS) held in Bodrum, Turkey, on 4-5 June. The summit was attended by the presidents of Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Turkmenistan and Kyrgyzstan.
The particularity of this format of interstate cooperation, which formed as an organization five years ago at the summit in Naxcivan, is that its member countries are united not only by common goals of economic and cultural integration, but also by a humanitarian component. Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu noted on the eve of the summit that Turkic peoples, though they live in different states, are, in fact, one nation. For these people are united by a common language, religion, history, culture and traditions.
The summit in Bodrum was a kind of review for Azerbaijan as a country that took over the presidency from Kyrgyzstan in Qabala last year and handed it over to Turkey. Azerbaijani President Ilham Aliyev pointed out in his speech that during the past year the Azerbaijani side did a great job to strengthen unity between the member countries. In particular, during this period, a meeting of foreign ministers was held within the framework of the UN General Assembly, which was an important step for addressing political issues of the CCTS, including in terms of mutual support by member countries in international organizations. At the same time, a business forum was held, important steps were taken to improve the activities of diaspora organizations and meetings were held between the ministers of education and transport. On the initiative of Azerbaijan, a fund of Turkic culture and heritage is being created within the framework of the Council. Along with this, another initiative of Baku associated with the joint participation of CCTS member countries in international tourism exhibitions is being implemented. Important directions of development also include traditional cultural interaction of Turkic-speaking countries within the TURKSOY organization.
However, Azerbaijan, in addition to these traditional areas of interaction, has set even more ambitious goals to the organization of Turkic-speaking countries. First of all, we are talking about the further deepening of economic cooperation within the Council and mutual investment. Moreover, at the summit in Bodrum President Aliyev came up with an interesting idea of creating a common investment fund of Turkic states, which would help them engage third countries in joint investment projects.
Another important area, which Baku believes will strengthen the integration of the Turkic-speaking countries, is the transport infrastructure. Primarily, it is the Baku-Tbilisi-Kars railway project, which is scheduled to be launched next year. According to the leader of Azerbaijan, it will be a historic event, because it will fill the "New Iron Silk Road" project with a new meaning and will bring additional benefits to all members of the Council. This is also furthered by the work to expand existing and build new commercial ports in Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan, which will significantly boost future cargo transportation.
Cooperation in the energy sphere is equally important. And it is natural, because three states of the CCTS - Azerbaijan, Turkmenistan and Kazakhstan - are important energy producers of international importance, and another member of the Council - Turkey - is an important transit country lying on the transit routes of energy resources to the West.
"Turkmenistan, Kazakhstan and Azerbaijan already have independent and diversified export routes. No country is experiencing any problems with exports. But in order to fully ensure our interests and strengthen our unity, we have to take, and I am sure we will take, joint measures in this area," Aliyev promised.
As you see, Azerbaijan is not just interested in maintaining and developing the long-standing format of interaction between the countries of the Turkic world, which had a clearly pronounced emphasis on the cultural community of the member countries until recently, but also intends to take an active part in the transformation of this format into the largest political and economic integration union in the southern part of Eurasia. The need for this is dictated by new geopolitical realities in which the union of states that have so much in common takes on a new meaning and content. Countries of the Turkic world recognize the need to develop common views on some key issues in rapidly changing geopolitical developments in international relations and in the light of some geopolitical challenges in world politics.
The Bodrum summit reaffirmed that the member countries of the alliance of Turkic states have formed an equal partnership. In particular, Azerbaijan positions itself today as an important geostrategic player in the South Caucasus region, which plays an important role in ensuring the energy security of Europe.
In addition, we can assume that the possibilities of the CCTS will have a positive effect on solving some long-standing problems of Azerbaijan with some countries of the region. In particular, we are talking about Turkmenistan and fundamental differences of positions between Baku and Ashgabat on deposits in the Caspian Sea. The active involvement of Turkmenistan, which avoided participation in any regional organizations until recently, including the CIS, in the organization of Turkic states allows us to say that this country is going through a new stage in the formation of foreign policy priorities. This manifests itself in the policy of President Berdimuhamedov in relations with neighbours and leading nations of the world. The Turkmen president certainly understands that placing Turkmen energy resources on the European market as part of the strategic objective to diversify the national energy policy is impossible without active cooperation with the Turkic states located on the path of this potential route - Azerbaijan and Turkey.
In this connection, the political scientist Fikrat Sadiqov regards the recent steps of the Turkmen leadership towards integration with close blood neighbours as "a breakthrough and a new page in relations", which will benefit all parties.
"Of course, we cannot say for sure that all problems between Azerbaijan and Turkmenistan will be solved, but in any case, this is a major step towards solving the problem of bilateral issues, including in connection with the status of the Caspian Sea," the analyst said.