DİNİ FAKTOR, YOXSA DƏYƏRLƏRİN MÜDAXİLƏSİ?
-Fərid Mustafayeviç, Azərbaycanda bir çox insanları sizinlə böyük bir tarixi dövr bağlayır. Siz bütün "Əl-Cəzirə"nin işini təkbaşına yerinə yetirən jurnalist olmusunız. Adi sovet tamaşaçısı üçün ərəb dünyasının reallıqlarını məhz siz açmısınız...
- Azərbaycan mənə çox yaxın ölkədir. Son dəfə Bakıda 2007-ci ildə olmuşam. Oraya Azərbaycan Dövlət Teleradio Şirkətinin dəvəti  ilə gəlmişdim və o zaman Bakı Dövlət Universitetində tələbələr qarşısında çıxış etdim, çoxlu sayda alimlərlə, politoloqlarla görüşdüm. Heydər Əliyevi yaxşı tanıyırdım. 1983-cü ildə Suriyaya səfəri zamanı onu müşayiət etmişdim.  Heydər Əliyev Azərbaycan Kommunist Partiyası MK-nin birinci katibi olduqda mən Bakıda keçirilən müxtəlif konfranslara tez-tez gəlirdim. Heydər Əliyev çox hörmət etdiyim dövlət xadimidir. Yeri gəlmişkən, sovet televiziyasında mən İran azərbaycanlıları haqqında reportaj da hazırlamışdım.
- Bu gün, demək olar ki, bütün ərəb dünyası qaynar nöqtədir: Suriya, Misir, Liviya, Fələstin və fasiləsiz olaraq Tunis, daxili münaqişələrin daim davam etdiyi Bəhreyn, Livan. Şimali Afrika və Yaxın Şərq ərazilərində nə baş verir?
- Düşünürəm ki, baş verənlər bu regionun inkişafındakı növbəti mərhələdir. Belə ki, yeni mərhələ İkinci Dünya müharibəsindən sonra da yaşanmışdı. O zaman müstəmləkəçiliyə qarşı hərəkat baş qaldırmışdı. Yeni müstəqil dövlətlərin yaradılması prosesi gedirdi. Siyasi elitalar və təşkilatların işi siyasi, iqtisadi müstəqilliyin möhkəmlənməsi idi. O zaman din, məzhəb faktorları xüsusi rola malik deyildi. Təəssüf ki, son 50 ildə bu regionda ciddi inkişaf baş vermədi. Qamal Abdel Naser və sair kimi görkəmli xadimlərin səylərinə baxmayaraq, ərəb dünyasında nəzərəçarpacaq inkişaf olmadı.
İndi dünyanın Sovet İttifaqının dağılması, iki fövqəldövlət arasında qarşıdurmanın sona çatması, vahid qlobal siyasət yürüdən ABŞ-ın simasında birqütblü dünyanın yaranmasından sonra dünyada, xüsusilə də Yaxın Şərqdə vəziyyət dəyişməyə başlayıb. ABŞ-ın bu regiona müdaxiləsi, İraq və Əfqanıstana girməsi, Liviya və Suriyanın işlərinə qarışması, eyni zamanda "Əl-Qaidə" ilə müharibə aparması ilə dini faktor ön plana çıxıb. ABŞ isə bununla bacarmır. Sanki onlar dinə qarşı olan qüvvələri dəstəkləmək istəyirdilər. Amma hər şey elə amerikalıların özləri üçün tam tərsinə alındı. İndi məhz din regionda siyasəti və sosial vəziyyəti tənzimləyən birinci faktora çevrilib. Şübhəsiz ki, bu, yeni tarixi mərhələdir.
Bu proseslərdə Rusiya heç bir praktiki rola malik deyil. Nə vaxtsa Moskva regionun sovetpərəst, sosialistpərəst qüvvələrini dəstəkləyirdi. Amma bu, heç bir müsbət nəticə vermədi. Bu ölkələrin əksəriyyəti Rusiyaya qarşıdır.
- Bütün bunların nə ilə bitəcəyini praqnozlaşdırmaq olarmı? "Ərəb baharı"nın sivilizasiyalar-arası müharibəyə səbəb olma ehtimalı nə qədərdir?
- Ümumilikdə, Şimali Afrika və Yaxın Şərqdəki hadisələrin necə inkişaf edəcəyini bilmək mümkün deyil. Əsasən burada radikal islamçılarla Qərbin, xüsusilə ABŞ və müttəfiqlərinin nüfuzu arasında mübarizə gedir. Yeri gəlmişkən, bu, əvvəllər də olub. Mən Fars körfəzi ölkələrini çox gəzmişəm və orada tez-tez Qərb dəyərlərinin, mədəniyyətinin bu dövlətlərin ənənəvi dünyasına zorla soxulmasından şikayətlər eşitmişəm. İndi bu, bütün cəbhələrdə qarşıdurmalara çevrilib. Üstəlik, Qərbdəki antiislamçı qüvvələr islamdakı müqəddəs dəyərlərə qarşı biabırçı təxribatçılığa yol verirlər. Bütün bunlar regionda vəziyyəti müntəzəm olaraq gərginləşdirir.

РЕЛИГИОЗНЫЙ ФАКТОР, ИЛИ ВТОРЖЕНИЕ ЦЕННОСТЕЙ
-Фарид Мустафьевич, для многих людей в Азербайджане с вами связана целая эпоха - журналист, единолично выполнявший работу целой "Аль-Джазиры". Именно вы открыли для простых советских зрителей реалии арабского мира…
- Азербайджан для меня очень близкая страна. В Баку я последний раз был в 2007 году по приглашению руководства Государственной телерадиокомпании Азербайджана, выступал в Бакинском государственном университете перед студентами, встречался со многими учеными, политологами. Я хорошо знал Гейдара Алиева, сопровождал его во время поездки в Сирию в 1983 году. Когда Гейдар Алиевич был первым секретарем ЦК Компартии Азербайджана, я часто приезжал на различные конференции в Баку. Гейдар Алиев очень уважаемый мною государственный деятель. Кстати, на советском телевидении я подготовил репортаж об азербайджанцах Ирана.
- Фарид Мустафьевич, почти весь арабский мир - горячая точка: Сирия, Египет, Ливия, Палестина и перманентно Тунис, тлеющие внутренние конфликты: Бахрейн, Ливан. Что происходит на территории Северной Африки и Ближнего Востока?
- Думаю, что это новая фаза развития данного региона. Такая новая фаза была после второй мировой войны. Тогда поднялась волна антиколониального движения. Начался процесс создания новых независимых государств. Предметом заботы политических элит и организаций были укрепление политической, экономической независимости. В то время религиозный, конфессиональный фактор не играл особой роли. К сожалению, за последние 50 лет значимого прогресса в этом регионе не произошло. Несмотря на большие усилия выдающихся деятелей, таких как Гамаль Абдель Насер и других, значительного развития арабского мира не произошло.
Сейчас после потрясений, которые пережил мир в связи с крахом Советского Союза, прекращения конфронтации двух супердержав, установления однополярного миропорядка в лице США, проводящих единоличную глобальную политику, стала меняться ситуация в мире, и в частности на Ближнем Востоке. С продвижением США в этот регион, вторжением в Ирак, Афганистан, вмешательством в дела Ливии, Сирии, а также войной против так называемой "Аль-Каиды" на первую роль вышел религиозный фактор. И США ничего с этим не могут поделать. Вроде они хотели поддержать антирелигиозные силы, но все обернулось против самих же американцев. Сейчас религиозный фактор стал одним из главных, определяющих политическую и социальную ситуацию в регионе. Однозначно это новый исторический период.
В этих процессах Россия не играет никакой практической роли. Когда-то Москва поддерживала просоветские, просоциалистические силы в регионе. Однако это ни к чему позитивному не привело. Многие из этих стран оказались, по сути, антироссийскими.
- Можно ли прогнозировать, к чему все это приведет? Есть предположения, что "арабская весна" может спровоцировать войну цивилизаций.
- Дальнейшие события в целом в регионе Северной Африки, Ближнего Востока невозможно предугадать. В основном идет борьба радикально настроенных исламистов против западного влияния, в частности против США и их союзников. Кстати, это и раньше было. Я много ездил по странам Персидского залива, и там часто жаловались на вторжение западных ценностей, культуры в традиционный мир этих государств. Сейчас это вылилось в конфронтацию на всех фронтах. Тем более что антиисламские силы на Западе прибегли к позорным провокационным действиям против святынь ислама. Все это методично обостряет ситуацию в регионе.