"ƏRƏB BAHARI" YERİNİ PAYIZA VERDİ
Misirdə sanki yenidən inqilab yaşanır. Yeni rəhbərliyini bu yaxınlarda seçmiş ölkə sanki Hüsnü Mübarək rejiminin tam yaddan çıxması ilə rahat nəfəs almağa başlamışdı. Amma ölkə yenidən etiraz dalğasına bürünüb. Düzdür, bu dəfə misirlilərin hakimiyyət əleyhinə enerjisi o qədər də miqyaslı deyil. Çünki onların böyük hissəsi prezident Məhəmməd Mursini dəstəkləyir. Məhz bu səbəbdən müxalifət ümumxalq etiraz koalisiyasını formalaşdıra bilmir.
"Piramidalar ölkəsi"ndəki nisbi sabitliyi dövlət başçısının səlahiyyətlərini ciddi şəkildə artırmaq qərarı pozub. Mursinin noyabrın 22-də təsdiqlədiyi "Konstitusiya bəyannaməsi" məhkəmələrdən prezidentin qərarları ilə razılaşmamaq səlahiyyətinin alınmasını nəzərdə tutur. Müxalifət hesab edir ki, bununla hakimiyyətin müxtəlif qanadları arasında balans pozulur, prezident isə əslində əlində diktator səlahiyyətlərini cəmləşdirir.
Hakimiyyətin dekabrın 15-də yeni Konstitusiyanın qəbuluna dair referendum keçirmək istəyi insanları daha da coşdurub. Liberal müxalifət hazırki prezidentin təmsil etdiyi "Müsəlman qardaşlar"ın Misir dövləti haqda öz baxışlarını cəmiyyətə qəbul etdirməyə çalışmasından narazıdır. Onlar xüsusilə yeni Konstitusiyadakı hakimiyyətin "Misir cəmiyyətinin əsl təbiətini" və onun mənəvi dəyərlərini qorumaq" haqda öhdəliyinə dair postulatlarını qəbul etmir. Müxalifət hesab edir ki, bu, "Müsəlman qardaşlar"ın senzuranın sərtləşdirilməsi, fərqli düşüncə sahiblərinə qarşı təqiblərin gücləndirilməsi niyyətlərindən xəbər verir. Prezident Musrinin əleyhdarlarını narahat edən daha bir məqam yalanın yolverilməzliyinə dair maddədir. Onların firkrincə, bu maddədən müstəqil jurnalistlərin əleyhinə istifadə oluna bilər. Nəhayət, islamçı prezidentin tənqidçiləri yeni Konstitusiyanın mətnindən qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin yolverilməz olduğuna dair fikrin çıxarılmasını etirazla qarşılayıb. Müxalifətçilər hesab edir ki, butün qeyd olunanlar prezident Musri və komandasının Misirin dünyəvi dövlət quruluşuna son qoymaq, onun əvəzində klerikal dövlət qurmaq niyyətlərindən xəbər verir.
Konstitusiya layihəsi açıqlandıqdan dərhal sonra müxalifət liderlərindən biri, MAQATE-nin keçmiş rəhbəri Məhəmməd əl-Baradeyi sənədin tezliklə "siyasi folklorun bir hissəsinə çevriləcəyini və tarixin zibilliyinə atılacağını" bəyan edib. Bununla yanaşı, o, ölkənin demokratik inkişaf yoluna tərəfdar olanları küçələrə çıxmağa çağırıb. Ənənəyə uyğun olaraq, etiraz aksiyalarının mərkəzi bu dəfə də Qahirənin mərkəzindəki Təhrir meydanı olub.
Liberallar "İnqilabın xilası Milli cəbhəsi" yaradaraq Konstitusiya referendumunun ləğvini tələb etməyə başlayıblar. Etiraz dalğasını prezident Məhəmməd Musrinin milli dialoqa başlamaq çağırışı da yatırmayıb. Müxalifətçilərin Prezident iqamətgahına tərəf başladıqları yürüş "Müsəlman qardaşlar"ın tərəfdarlarını Musri hakimiyyətini qorumaq üçün küçələrə çıxmağa çağırmasından sonra toqquşmalarla əvəzlənib. Yalnız rəsmi məlumata görə, toqquşmalarda 6 nəfər həlak olub, 700-dən artıq insan yaralanıb.
Misirin baş naziri Hişam Kandil tərəfləri "ağıllı olmağa, əl saxlamağa, qardaş qanı axıtmamağa və dialoqa başlamağa" çağırıb. Lakin qarşı-qarşıya duran qüvvələr hesab edirlər ki, onların dialoq aparacaqları mövzu yoxdur, çünki onlar strateji perspektivdə Misirin taleyini həll edəcək məsələlərlə bağlı tam əks fikirdəlirlər.
Misir ictimaiyyətinin dünyəvi, liberal baxışlı hissəsinin prezident Musri və onun arxasında dayanan "Müsəlman qardaşlar"ın ölkədə yeni diktatura qurmaqda olduğunu düşünmələri üçün bütün əsaslar var. Söhbət əhalinin yalnız bir hissəsinin istəyinə əsasən, misirlilərin şəriət qanunları ilə yaşamalı olduğunu nəzərdə tutan islam diktaturasından gedir. Bu mənada tərəfdarlarını "Biz mübarizəni Musri uğrunda yox, Peyğəmbərin vəsiyyətləri uğrunda, allahsızlığa və liberallara qarşı aparırıq" şüarı ilə səfərbər edən islamçı siyasətçilərin çağırışları nümunəvi sayıla bilər.
Amma məhz Məhəmməd Musrinin əhalinin böyük bir hissəsinin dəstəyinə arxalanması hazırkı vəziyyəti liberallarla islamçıların Mübarək diktaturasını devirmək üçün çiyin-çiyinə mübarizə apardığı Misir inqilabı dövründən ciddi şəkildə fərqləndirir. Mübarək hakimiyyətinin son dövrlərində sosial dəstəyini, demək olar ki, tamamilə itirmişdi. Musrini isə ölkə parlamentində yerlərin 60-%-dən çoxunu tutmuş nüfuzlu siyasi qüvvələr (yalnız "Müsəlman qardaşlar" yox, həm də sələfilər) dəstəkləyir.
Mübarək dönəmindəki aparıcı amil olan ordu, şübhəsiz ki, hansısa səviyyədə indi də mövcuddur. Ordu Misirdə dünyavi dövlət quruluşunun əsas dayağı olaraq qalır. Amma nəzərə almaq lazımdır ki, Məhəmməd musri son aylar ərzində ölkənin hərbi rəhbərliyinə öz adamlarını yerləşdirə bilib. Düz 3 ay əvvəl prezident ordu rəhbərliyində görünməmiş "təmizləmə" əməliyyatı aparıb. O, müdafiə naziri feldmarşal Məhəmməd Hüseyn Tantauni və bir neçə generalı istefaya göndərib. Onların yerinə prezident tərəfindən islamçılara daha loyal olan hərbçilər təyin olunub. Bununla da Musri öz siyasi mövqelərini kifayət qədər möhkəmləndirib. Misirin real olaraq vətəndaş müharibəsi təhlükəsilə üz-üzə qaldığı hazırkı şəraitdə isə hələ də dəqiq aydın deyil ki, ordu sonda liberal, dünyavi baxışlı qüvvələrin gözlədiyi kimi, onları dəstəkləyəcək, ya yox. Onlar üçün daha bir mənfi məqam kimi Musrinin orduya polis səlahiyyətləri verməsini göstərmək olar. İndi hərbçilər təhlükəsizliyin təmini və dövlət qurumlarının mühafizəsi məqsədilə mülki şəxsləri həbs edə bilər. Ordunun bu səlahiyyəti Konstitusiya referendumunun nəticələri elan olunanadək qüvvədə qalacaq.
Bu yolla öz təhlükəsizliyini təmin edən, həmçinin göründüyü kimi, vəziyyəti daha da qəlizləşdirmək istəməyən prezident Musri dekabrın 9-da səlahiyyətlərinin genişləndirilməsinə dair bəyannaməni ləğv etmək qərarına gəlib. Onun qəbul etdiyi yeni Konstitusiya bəyannaməsi Konstitusiya komissiyasına birbaşa seçkinin keçirilməsini nəzərdə tutur. Misirlilər yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı dekabrın 15-də keçiriləcək referendumda məsələyə mənfi münasibət bildirərlərsə, yeni qanun layihəsini məhz həmin komissiya hazırlamalıdır.
Amma prezident müxalifətə yalnız bu məsələdə güzəştə getdi. Narazılıq yaradan əsas məsələ - Konstitusiya ireferendumunun keçirilməsi məsələsində Musri geri çəkilmir. Baş nazir Kandil "prezident və ölkənin siyasi qüvvələrinin referendumun təxirə salınmasının qanuni yollarını müzakirə etdiklərini bildirsə də, dövlət başçısı özü istənilən vasitə ilə referendumun təyin olunduğu tarixdə keçirilməsinə tərəfdar olduğunu nümayiş etdirməyə çalışır. Məhz bu səbəbdən liberal müxalifət yeni Konstitusiya bəyannaməsini də rədd edərək bütün dünyavi qüvvələri kütləvi nümayişlərin davamına səsləyib. "Cəbhə" qəbul edilmiş bəyannaməni rədd edir və yeni Konstitusiyanın qəbulu məqsədilə referendumun keçirilməsini yolverilməz sayır. Onlar bu fikirlərini yeni Konstitusiya layihəsinin "birtərəfli şəkildə hazırlanması, ölkənin bütün siyasi qüvvələrilə, sosial təbəqələrlə razılaşdırılmaması, Misir xalqının maraqlarına cavab verməməsi" ilə əsaslandırır.
Qarşı-qarşıya dayanmış qüv-vələr arasında yeni qurbanlara səbəb olan qarşıdurmanın dərinləşdiyi bir vaxtda Misirə daha bir real təhlükə yaranıb. Söhbət onun ərazisinin siyasi prinsiplər əsasında bölünməsindən gedir. Müxalifət Aleksandriya əyalətini "islamçı rejimdən" müstəqil elan edib. Bundan başqa, Qahirənin şimalında yerləşən Əl-Məhəllət-əl-Kübra və Əl-Mənsur şəhərləri də "islamçılardan azad" elan olunub. Yeri gəlmişkən, Əl-Məhəllət-əl-Kübra Misir inqilabının beşiyi sayılır: 2009-cu ildə müxalifətin "6 aprel hərəkatı"nın əsası məhz orada qoyulub və ilk miqyaslı antihökumət nümayişləri həmin şəhərdə keçirilib.
Bütün bu proseslər Misir inqilabının əsl məqsədləri haqda bir sıra suallar qoyur. Milyonlarla insanın istəyinə rəğmən, "ərəb baharı"nın tərkib hissəsi olan və öz potensialına görə İslam dünyasının ən qüdrətli dövlətlərindən birində baş vermiş bu inqilab, insanlara yaxın perspektivdə ləyaqətli həyat yaşamaq üçün real perspektiv açmayıb.
Üstəlik bir məsələ hələ də açıq qalır: Misir inqilabı kimi hadisələr daha çox ərəb reallığından doğub, yoxsa Misir və digər ərəb ölkələrinin dövlət kimi cüclənməsinə yol verməmək və xaos yaratmaq istəyən qüvvələr tərəfindən süni şəkildə xaricdən hazırlanıb? Bu sualın cavabını tapmaq çox vacibdir. Çünki bu hadisələr müasir qlobal dünyana öz yerini axtaran və bunun yolunu, hələlik, yalnız diktaturaları yıxmaqda görən xalqların gələcəyini müəyyən edəcək. Hələliksə, devrilən diktaturaların yerinə, total hakimiyyət əldə etmək istəyən kifayət qədər ambisiyalı yeni qüvvələr gəlməkdədir.

ARAB SPRING MAKES WAY TO AUTUMN
There is revolutionary unrest in Egypt again. The country, which only recently elected a new leader and seemed to sigh with relief after the regime of Hosni Mubarak finally sunk into oblivion, is gripped by protests again. However, the anti-government energy of the Egyptians is not as great this time for a considerable part of them express support for President Muhammad Morsi, which is why the opposition is still unable to put together a nationwide coalition of protest.
The relative stability in the "Land of the Pyramids" was disrupted by the head of state's decision to significantly expand his powers. On 22 November, Morsi unveiled a "constitutional declaration" under which the courts lost the right to question his orders. This, according to the opposition, disrupted the balance between the branches of government, and the president himself, in fact, concentrated dictatorial powers in his hands.
An even greater outrage was caused by the government's decision to hold a referendum for the adoption of a new constitution on 15 December. The liberal opposition is unhappy that Muslim Brotherhood, from which the current president hails, wants to impose on society its own ideas about what the Egyptian state should be like. In particular, they do not like the postulates of the new constitution, according to which the authorities undertake to defend the "true nature of Egyptian society" and art intended to support its morals and values. These allegations, according to the opposition, testify to the desire of Muslim Brotherhood to tighten censorship and strengthen the persecution of dissenters. President Morsi's opponents are also concerned about the article on the inadmissibility of slander - in their opinion, this provision could be used against independent journalists. Finally, critics of the Islamist president noted the disappearance of the phrase on the inadmissibility of discrimination against women from the text of the basic law. All the above points, according to the opposition, clearly show the intention of Morsi and his team to put an end to secularism in Egypt and turn it into a clerical state.
Immediately after the publication of the draft constitution, one of opposition leaders and former head of the IAEA, Muhammad El-Baradei, promised that the document would soon become "part of the political folklore and be consigned to the dustbin of history". At the same time, he called on supporters of the democratic development of the country to take to the streets. The centre of protests, by tradition, is once again Tahrir Square in central Cairo.
Liberals organized a "National Front for the Salvation of the Revolution", which demanded the cancellation of the referendum on the constitution. The intensity of protests could not be prevented by Muhammad Morsi's appeal to initiate a national dialogue. The opposition march to the presidential palace turned into clashes that followed Muslim Brotherhood's call on its supporters to take to the streets to protect the authority of Muhammad Morsi. According to official data alone, six people were killed and more than 700 people were injured.
Egyptian Prime Minister Hisham Qandil urged both sides to "calm down, stop, not to start a fratricidal conflict and to start a dialogue". However, the opposing parties seem to believe that there is nothing to start a dialogue about, because they all take diametrically opposite positions affecting the fate of Egypt in the long-term.
The secular, liberally-oriented part of Egyptian society has good reasons to believe that President Morsi and Muslim Brotherhood supporting him are establishing a new dictatorship in the country - an Islamist dictatorship, in which, citizens will have to live under Shariah law by the will of only one half of the population. In this sense, statements by Islamist politicians themselves, who mobilize their supporters, saying - "we are fighting not for Morsi, but for the commandments of the Prophet and against atheists and liberals" - are very revealing.
However, the very fact that Muhammad Morsi relies on a large part of the population makes the current situation fundamentally different from the time of the rise of the Egyptian revolution when liberals and Islamists together rushed to overthrow the dictatorship of Mubarak. The latter had virtually lost all social support by the end of his reign. But Morsi is backed by quite influential political forces (not just Muslim Brotherhood, but also Salafis) that have more than 60 per cent of seats in the Legislative Assembly.
The army factor, which was a key factor under Mubarak, is still there, of course. The army continues to be a major pillar of secularism in Egypt, but it should be borne in mind that in recent months, Muhammad Morsi has managed to install his own people in the senior military leadership. Just three months ago, the president carried out an unprecedented purge in the army leadership, dismissing Defence Minister Field Marshal Muhammad Hussein Tantawi and a number of generals. The president personally replaced them with representatives of army circles that are more or less loyal to the Islamists. Thus, Morsi significantly strengthened his political influence. Under the current conditions when the threat of civil war is looming over Egypt, it is still not clear: will the army decide to support the liberal, secular circles in the end as they hope? An unpleasant thing for them is also that President Morsi has given the army police powers, allowing the military to arrest civilians in order to ensure the security and protection of state institutions. And these powers will be valid until the announcement of the results of the constitutional referendum.
Protecting himself in this way and, quite obviously, not wanting to further aggravate the situation in the country, President Morsi decided to cancel the 9 December declaration to expand his powers. The new constitutional declaration he adopted provides for direct elections to the constitutional commission that will form a new basic law if the Egyptians disagree with the draft constitution put to a referendum on 15 December.
However, this was the only point on which the president made a concession to the opposition. On the main issue that caused the confrontation - the constitutional referendum, Morsi is trying to show far greater intransigence. Though Prime Minister Qandil said that "the president and the political forces of the country are discussing legal ways of postponing the referendum", the head of state himself is trying to show that he supports the vote on time. That is why the liberal opposition rejected the new constitutional declaration, calling on all secular forces to continue mass demonstrations. The "Front" rejects the declaration and will not accept a referendum on the new constitution, which it considers one-sided, not agreed upon by all the political forces and social strata of Egyptian society and not in the interests of the Egyptian people," the leaders of the "Front" said.
In the mounting confrontation in Egypt, which leads to new victims among the opposing forces, another real threat to the country is attempts to dismember its territory by political principles. Thus, the opposition declared the independence of the province of Alexandria from the "Islamist regime". The cities of Al-Mahalla Al-Kubra and Al-Mansura north of Cairo were also declared "free from Islamists". The former, by the way, is regarded as the cradle of the Egyptian revolution: it was there that the opposition "6 April Movement" arose in 2009 and the first major anti-government protests took place.
All of these processes clearly raise the question about the tasks and very sense of the Egyptian revolution. Being part of the so-called "Arab Spring" and having taken place in one of the largest countries of the Islamic world, it failed to outline for millions of people living with aspirations to decent life the real prospects for the realization of their desires in the short-term. Not to mention the fact that there is still a question: to what extent are revolutions, like the Egyptian revolution, the product of the Arab reality itself and to what extent are they skillfully manipulated from the outside only to ensure that Egypt and other Arab countries fail as states and engulf in notorious regulated chaos? With all the ensuing consequences for their peoples who are in painful search of their place in the modern globalist world and find an outlet only in overthrowing long-time dictatorships, which others, who are no less ambitious in terms of possessing total power, rush to replace.