KLİÇKONUN MƏŞQÇİSİ AZƏRBAYCAN MİLLİSİNDƏ İŞLƏYƏCƏK
London Yay Olimpiya Oyunlarından sonra Azərbaycanda bəzi idman növlərində məşqçi dəyişikliyi baş verdi. Cüdo, güləş, ağır atletikanın ardınca boksda da millinin sükanı əcnəbi mütəxəssisə tapşırıldı. Boks millimizin yeni baş məşqçisi dünyada daha çox peşəkar boksçular Vladimir və Vitali Kliçkoların şəxsi məşqçisi kimi tanınan Vladimir Zolotaryov oldu.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan Boks Federasiyası ukraynalı məşqçiylə ilk olaraq 6 aylıq razılaşma əldə edib. Federasiya məşqçidən Bakıda keçiriləcək tələbələrin dünya çempionatı, eləcə də gələn il keçiriləcək Avropa çempionatında uğulu çıxış etməyi tələb edib. Millimiz bu turnirlərdə yaxşı mənada özünü göstərə bilsə, Zolotaryovla uzun müddətli müqavilə imzalanacaq. Artıq iki aydır boksçularımıza məşq keçən Zolotaryov "R+"a müsahibəsində millidəki problemlərdən, eləcə də Kliçko qardaşlarından danışıb.
- Azərbaycana gəlişiniz sirr saxlanılırdı. Yalnız son anda federasiya sizinlə razılaşma əldə etdiyini təsdiqlədi. Bilmək olarmı, millidə işləmək təklifi sizə nə vaxt edilib?
- Azərbaycan millisində işləyəcəyimi 7 ay əvvəldən bilirdim. Yaz aylarında mənə yığma komandanızda işləmək təklif edildi. Əlbəttə, London Olimpiadasına 2-3 ay qaldığı müddətdə razılaşmaq düzgün olmazdı. Çünki olimpiada ərəfəsində dəyişiklik yaxşı hal deyil. Londonda Azərbaycan boksçularının çıxışını diqqətdə saxlayardım. Olimpiadadan sonra isə Bakıya gələrək federasiya rəhbərliyi ilə görüşdüm. Qərara alındı ki, mənə 6 ay sınaq müddəti verilsin. Boksçular qarşıdakı yarışlarda özünü doğrultsa rəsmi müqavilə imzalayacayıq.
- Bizdə olan məlumata görə, siz Olimpiadaya qədər boksçularımızın hazırlığıyla məşğul olmusunuz...
- Karyeramda daha çox ağır çəkili boksçularla hazırlaşmışam. Ona görə olimpiada ərəfəsində Teymur Məmmədov və Məhəmmədrəsul Məcidova məşq keçmişəm. Hər iki idmançı Olimpiadada bürünc medal qazanmaqla ümidləri doğrultdu. Amma bu, o demək deyil ki, mən sizin bütün boksçuları tanıyıram. Hər bir yeni işdə uğur qazanmaq üçün vaxt gərəkdir. Ilin sonunda biz Azərbaycan çempionatını keçirməyi planlaşdırmışıq. Orada bütün boksçular, o cümlədən yığma üzvləri də iştirak edəcək. Çempionatın nəticələrinə əsasən hazırlıq planı tərtib olunacaq. Bundan sonra komandanın heyətini formalaşdırmağa başlayacayıq.
- Ümumilikdə, Olimpiadanı Azərbaycan boksu üçün necə qiymətləndirirsiniz?
- Londonda boksçular Azərbaycanı layiqincə təmsil etdi. Amma hiss olunurdu ki, hazırlıqda nəsə çatışmır. Problemlər barədə mətbuata danışmağı sevmirəm. Əgər problem olmasaydı, onda məşqçiyə ehtiyac olmazdı. Lakin sizin perspektivli idmançılarınızın çox olduğunu deməliyəm. Azərbaycan boksunda ciddi dəyişikliyə ehtiyac yoxdur. Sadəcə, problemləri aradan qaldırmaq lazımdır.
- Olimpiadada medalı ağırçəkili boksçular qazandı. Amma Azərbaycanda həmişə ağır çəkilərlə bağlı problem mövcud olub...
- Müəyyən çəkilərdə rəqabəti artırmaq lazımdır. Sadəcə, indidən nəsə söyləmək çətindir. Azərbaycan çempionatı başa çatandan sonra konkret fikir bildirmək mümkün olacaq. Orada kimin nəyə qadir olduğu görünəcək.
- Azərbaycan və Ukrayna boksunun hazırkı vəziyyətini müqayisə edə bilərsinizmi?
- Boks bütün MDB ölkələrində sevilir. Ukrayna boksu son illər böyük uğurlar qazanıb. Orada edilən dəyişikliklər öz bəhrəsini verdi. Həm olimpiada, həm dünya, Avropa çempionatlarından idmançılar vətənə medalla qayıdır. Azərbaycanda da vəziyyət normaldır. Sizdə yaxınlarda millidə gəncləşdirmə siyasəti aparıldı. Ona görə dərhal uğur tələb etmək düzgün deyil. Son Avropa və dünya çempionatında qazandığınız qələbələr göstərir ki, inkişafdasınız. Sadəcə plan üzrə işləmək və uğurlu çıxışı davam etdirmək lazımdır.
- Siz daha çox Kliçko qardaşlarının ilk məşqçisi kimi tanınırsınız. Yetirmələrinizlə əlaqə saxlayırsınızmı?
- Əlbəttə, Kliçko qardaşları Ukraynanın fəxridir. Vladimir uğurlu karyerasını davam etdirir. Kliçkonun hər qələbəsi vətəndə böyük çoşğuyla qarşılanır. Digər qardaş siyasətlə məşğul olur. Onların idmana gəlişi indiyə qədər gözümün qabağımdadır. Kliçko qardaşları adlarını dünya boksuna qızıl hərflərlə yazıblar.
- Vaxtilə Kliçko qardaşları da həvəskar boksda iştirak edib və böyük uğurlar qazanıb. Azərbaycanda Kliçko kimi boksçu hazırlamaq mümkündümü?
- (Gülür) İdmanda hər şey mümkündür. Sadəcə işləmək lazımdır. Böyük idman böyük məşqlər tələb edir. Hazırda ölkənizdə gənclərin hazırlığı barədə məlumatım yoxdur. Dəqiq nəsə söyləmək çətindir. Amma Kliçko kimi dünya səviyyəli boksçu hazırlamaq realdır. Çox istərdim ki, Azərbaycanın öz Kliçkosu olsun. Məhz bu məqsədlə ölkənizə gəlmişəm. Çempionatdan sonra yığmaya yeni boksçular dəvət edəcəyəm. Mənim üçün əsas idmançının döyüşkən ruhlu olmasıdır. Ola bilər boksçu fiziki cəhətdən hazır olmasın. Bu və digər problemləri həll edə bilərəm. Milli komandanı formalaşdırandan sonra Kliçko kimi boksçu yetişdirmək barədə düşünmək olar.

ТРЕНЕР КЛИЧКО В СБОРНОЙ АЗЕРБАЙДЖАНА
Сразу после лондонских Олимпийских игр в сборных Азербайджана по ряду видов спорта произошла смена тренеров. Вслед за сборными по дзюдо, борьбе, тяжелой атлетике претерпело изменение и руководство национальной команды по боксу, которое было поручено иностранному специалисту. Новым главным тренером сборной Азербайджана по боксу стал известный всем нам в качестве первого личного тренера звезд профессионального бокса - братьев Кличко Владимир Золотарев.
Примечательно, что на начальном этапе Федерация бокса Азербайджана достигла с украинским специалистом 6-месячной договоренности - с тем, чтобы Золотарев подготовил азербайджанских боксеров к бакинскому чемпионату мира среди студентов и чемпионату Европы, который пройдет в следующем году. При успешном завершении шестимесячного срока с новым тренером будет заключено долгосрочное соглашение.
О том, какие надежды с командой связывает тренер, каковы его личные ожидания от работы в Баку, какие проблемы в сборной его больше всего беспокоят и, конечно, об отношениях с братьями Кличко В.Золотарев рассказал в интервью нашему журналу.
- Вот уже два месяца вы работаете в Азербайджане. Но ваше назначение держалось в строгом секрете, и лишь в последний момент федерация подтвердила наличие договоренности. Когда вам было предложено возглавить азербайджанскую сборную?
- О том, что буду работать со сборной Азербайджана, знал еще семь месяцев назад. Предложение поступило мне весной. Конечно, соглашаться на новое назначение за 2-3 месяца до Олимпиады в Лондоне было бы неверным. Смена команды в преддверии Олимпиады - нехорошее явление. В Лондоне я внимательно наблюдал за выступлением азербайджанских боксеров. Уже после Олимпиады приехал в Баку и встретился с руководством федерации. Было принято решение предоставить мне 6-месячный испытательный срок. Если на предстоящих соревнованиях боксеры оправдают ожидания, подпишем официальное соглашение.
- Насколько мы знаем, вы еще до Олимпиады тренировали некоторых азербайджанских боксеров.
- За свою карьеру я больше всего работал с тяжеловесами. Поэтому в преддверии Олимпиады тренировал Теймура Мамедова и Магомедрасула Маджидова. Оба спортсмена оправдали доверие, завоевав олимпийскую "бронзу". Но это еще не значит, что я знаком со всеми вашими боксерами. Для достижения успеха в любом новом начинании требуется время. В конце года мы планируем провести чемпионат Азербайджана, в котором примут участие все боксеры, в том числе члены сборной. По итогам чемпионата будет составлен план подготовки спортсменов, после чего и начнется формирование состава команды.
- Как в целом оцениваете итоги Олимпиады для азербайджанского бокса?
- В Лондоне боксеры достойно представили Азербайджан. Однако чувствовалось, что в их подготовке чего-то не хватает. Не люблю говорить о проблемах. Если бы их не было, не было бы необходимости и в новом тренере. Но должен сказать, что в Азербайджане много перспективных спортсменов, посему необходимости в серьезных изменениях в азербайджанском боксе нет. Просто надо устранить проблемы.
- В Лондоне олимпийские медали для Азербайджана завоевали боксеры-тяжеловесы, тогда как выступление в больших весовых категориях всегда было проблемой наших боксеров…
- Необходимо повысить конкуренцию в определенных весовых категориях. Пока сложно сказать что-либо конкретно. После чемпионата страны можно будет говорить уже предметно. Он выявит способности каждого.
- Можете ли сравнить нынешнее состояние бокса в Азербайджане и Украине?
- Бокс любят во всех странах СНГ. Украинский бокс добился больших успехов в последние годы. Изменения, которые были там проведены, принесли свои плоды. Спортсмены стали возвращаться с медалями как с олимпиад, так и чемпионатов мира, Европы. И в Азербайджане ситуация нормальная. Совсем недавно ваша сборная помолодела, поэтому нельзя сразу требовать от нее больших достижений. Победы, достигнутые на последних чемпионатах Европы и мира, показывают, что азербайджанский бокс находится в развитии. Просто надо работать по плану и продолжить удачные выступления.
- Вас знают больше как первого тренера братьев Кличко. Поддерживаете ли связь с ними?
- Конечно. Братья Кличко являются гордостью Украины. Владимир продолжает свою удачную карьеру, и каждая его победа радует Украину. Другой его брат подался в политику. Как сейчас помню их приход в спорт. Братья Кличко вписали свое имя в историю бокса золотыми буквами.
- Успешная карьера братьев Кличко тоже начиналась с любительского бокса. Можно ли вырастить таких же спортсменов в Азербайджане?
- (улыбается) В спорте все возможно. Надо лишь работать. Большой спорт требует больших тренировок. Я пока не знаком с уровнем подготовки азербайджанской молодежи. Поэтому трудно судить. Но подготовить таких, как Кличко, боксеров мирового уровня вполне реально. После чемпионата в сборную приглашу боксеров. Для меня главное - боевой дух спортсмена. Он может быть даже физически неподготовленным, это дело поправимое. Когда сформируем национальную команду, тогда можно будет говорить и о подготовке таких, как Кличко, боксеров.