“BARSA”LI MÜTƏXƏSSİS “XƏZƏR-LƏNKƏRAN”DA
Yunis Hüseynovun istefasından sonra "Xəzər-Lənkəran" klubuna əcnəbi məşqçinin təyinat alacağı gözlənilirdi. Mətbuatda yazılanlar bu dəfə də təsdiqini tapdı. Azərbaycan çempionatında ilk dəfə olaraq komandaya rəhbərlik ispan məşqçiyə - 39 yaşlı Karles Martorell Bakesə tapşırıldı.
Sözün düzü, bu təyinat futbol ictimaiyyətində birmənalı qarşılanmadı. Gənc və iddialı ispan çalışdırıcının tərcümeyi-halında indiyə qədər baş məşqçi kimi işləmədiyini oxuyanda təəccüblənməmək olmurdu. Müxtəlif klublarda inzibati işlərdə çalışan Bakesin Azərbaycan futboluna nə verəcəyi bir çox mütəxəssislərdə sual doğururdu.
Bu kimi suallara aydınlıq gətirmək üçün Ispan çalışdırıcıyla təqdimatdan sonra əlaqə saxlamağa cəhd etdik. Əvvəlcə ona işləmək üçün zaman verilməsinin vacib olduğunu deyən legioner məşqçi müsahibədən imtina etdi. Lakin sonradan onunla yaxından tanış olmaq istədiyimizi deyərək suallarımıza cavab verməsini xahiş etdik və Bakes müsahibəyə razılaşdı.
- Təqdimatdan sonra jurnalistlərlə görüşməmisiniz. Azərbaycan azarkeşi sizi yaxşı tanımır. Maraqlıdır ölkəmizə gəlişiniz necə baş verdi?
- "Xəzər-Lənkəran" klubunun sahibi və rəhbərliyinə təşəkkür edirəm. Bildiyimə görə, baş məşqçi postuna namizədlər çox idi. Sonda məhz mənim üzərimdə dayanıblar. "Xəzər-Lənkəran"ın oyununu izləmişəm və deyə bilərəm ki, cənublular yaxşı heyətə malikdir. Təyinat yeni reallaşdığından azarkeşlərin məni tanımaması normaldır.
- "Xəzər-Lənkəran" uzun müddətdir çempion olmur. Sanki uğursuzluq zolağına düşüb. Bu komandada işləmək sizə çətin olmayacaq ki?
- Mən bura nəticə qazanmaq üçün gəlmişəm. Komandanın son nəticələrindən xəbərim var. "Xəzər-Lənkəran"ı çempion eləyəcəyimə inanıram. Əks halda, bu məsuliyyəti üzərimə götürməzdim.
- Bizi düzgün başa düşün. Amma siz heç bir klubda baş məşqçi işləməmisiniz...
- Mən "Barselona"da çalışmışam. Bu klubun uğurları, nəticələri bütün dünya üçün nümunədir. “Barsa”dakı təcrübə mənə kifayət edəcək. Çətinlik hər bir işdə var. Çətinlikdən qorxsaydım, məşqçi olmazdım.
- Klub rəhbərliyi qarşısınızda hansı məqsədləri qoyub?
- Onlar məndən döyüşkən komanda yaratmağı tələb edib. Çempionluq barədə söhbətimiz olmayıb. Lakin bilirəm ki, Lənkəran komandası həmişə iddialı olub. Xüsusən azarkeşləri barədə məlumatım var. Cənublular güclü azarkeş dəstəyinə malikdir.
- Azərbaycan çempionatı barədə məlumatınız varmı?
- Mayda ölkənizə səfər zamanı bəzi oyunları izləmişəm. Üstəlik, cənubluların oyunlarının disklərinə baxmışam. Çempionatda güclü komandalarınız çoxdur. "Xəzər-Lənkəran"ın potensialı rəqiblərlə mübarizə aparmağa imkan verir.
- Komandanızdan hansı oyun üslubunu tələb edəcəksiniz?
- Mənim üçün nəticə ilə yanaşı oyun da vacibdir. Baxımlı oyun əsas meyarlardan biridir. Hücumların cinahla qurulmasını istərdim. Futbolçular gərək topla hərəkət etməyi bacarsın. Topu rəqibə vermək olmaz. Əgər top rəqibdədirsə, deməli hər an təhlükə yarana bilər. Komandam istənilən rəqibə təzyiq etməyi bacarmalıdır.
- Adətən, yeni məşqçi legionerləri öz ölkəsindən gətirir. Deməli, yaxınlarda Lənkəranda ispan legionerlər görəcəyik?
- İspaniyadan futbolçu gətirməyi planlaşdırmıram. İlk olaraq komandamın bütün üzvləriylə görüşməliyəm. Qışda heyətdə dəyişiklik olacağı dəqiqdir. Ona görə yeni oyunçular alınacaq. Amma onların İspaniyadan olması vacib deyil. Mənə hazır yüksək səviyyəli legionerlər lazım olacaq. Hansı ölkədən olması əsas deyil. Meydanda sözünü deyə bilsin, bu mənə kifayət edəcək.
- Adətən, legioner oyunçular Lənkəranda yaşamaq istəmir, onlar paytaxt Bakıda qalır. Bu məsələyə sizin münasibətinizi bilmək maraqlı olardı..
- Komanda Lənkəranda yaşayacaq. Orada hazırlıq üçün hər cür şərait var. Əgər bazamız Lənkərandadırsa, onda Bakıda niyə yaşamalıyıq? Təbii ki, vacib oyunlar ərəfəsində paytaxtda qalmaq müm-kündür. Ümumilikdə legionerlər cənub bölgəsində qalacaq.
- Lənkəran komandasıyla işləmək çox çətindir. Sizə nəticə vermək üçün nə qədər vaxt lazımdır?
- Təxribat xarakterli sual verirsiniz. Komandanı tanımalıyam, bundan sonra vaxtla bağlı suala cavab verə bilərəm. Nəticə olandan sonra mənə inanacaqsınız. Hiss edirəm ki, işimə şübhə ilə yanaşırsınız. Amma hər bir insana özünü göstərmək üçün şərait yaradılmalıdır. Bundan sonra görülən işi müzakirə etmək olar.
- Daha çox inzibati postlarda çalışmısınız. Məhz buna görə Lənkəran klubunda uğur qazanacağınıza inam azdır...
Karyeram ərzində iddialı klubda çalışmaq istəmişəm. İndi Lənkəran rəhbərliyi mənə bu şəraiti yaratdı. Özümü doğrultmaq üçün çalışmağa hazıram. Bilirəm ki, "Barselona"ya bağlılığım kömək etməyəcək. Əsas nəticədir. Mənə inanmamağınızı normal qarşılayıram. Komandam uğur qazansa, qış fasiləsindən sonra yəni yazda yenə görüşərik. Onda gördüyüm işlərdən danışmaq imkanı olacaq.

СПЕЦИАЛИСТ ИЗ «БАРСЫ» В «ХАЗАР-ЛЯНКЯРАНЕ»
О назначении в футбольный клуб "Хазар-Лянкяран" тренера-иностранца СМИ заговорили сразу после отставки Юниса Гусейнова. И очень скоро  их предположения оправдались. Впервые на чемпионате Азербайджана у руля команды встал испанский специалист - амбициозный "Хазар-Лянкяран" возглавил 39-летний Карлес Марторелл Бакес.
В футбольном сообществе данное назначение было воспринято неоднозначно, поскольку в послужном списке молодого испанского тренера не значится опыт работы в качестве главного тренера. Некоторые специалисты и вовсе засомневались в обоснованности приглашения Бакеса, который занимал лишь административные посты в различных клубах.
С  испанским тренером мы связались сразу же после его назначения. Вначале новый наставник отказался от интервью, сославшись на загруженность. Но когда мы пояснили, что хотим лишь познакомиться поближе и внести ясность касательно его назначения, Карлес Марторелл БАКЕС согласился.
- Вы еще не встречались с журналистами после своего назначения. Азербайджанские болельщики почти не знают вас. Как получилось, что вы приехали работать в нашу страну?
- Я благодарю владельца и руководство клуба "Хазар-Лянкяран". Как известно, претендентов на пост главного тренера было много. Окончательный выбор пал на меня. Я смотрел игру "Хазар-Лянкярана" и могу сказать, что состав у южан хороший. Назначение состоялось лишь недавно и потому вполне естественно, что болельщики меня еще не знают.
-  "Хазар-Лянкяран" уже давно не становился чемпионом. Клуб словно попал в полосу невезения. Не будет трудно работать с такой командой?
- Я приехал сюда за результатом. Знаю о последних показателях команды и верю, что верну "Хазар-Лянкярану" статус чемпиона. В противном случае я бы не взял на себя такую ответственность.
- Поймите нас правильно, вы никогда не работали главным тренером…
- Я работал в "Барселоне". Достижения этого клуба - пример для всего мира. Набранного там опыта мне достаточно. Трудности есть в любом деле. Если бы я их боялся, то не стал бы тренером.
- Какие цели поставило руководство клуба перед вами?
- От меня требуется создать боевой клуб. О чемпионстве мы не говорили. Но знаю, что лянкяранская команда всегда была амбициозной. Знаю и о болельщиках команды, которые оказывают ей мощную поддержку.
- А знакомы ли вы с чемпионатом Азербайджана?
- Я был на нескольких матчах во время визита в вашу страну в мае этого года. Смотрел также записи игр с участием южан. Сильных команд на чемпионате много. Но потенциал клуба "Хазар-Лянкяран" позволяет бороться с самыми сильными соперниками.
- Каким будет стиль игры команды?
- Для меня наряду с результатом очень важен и стиль. Привлекательная игра - один из основных критериев. Хотел бы наладить атаки с флангов. Футболисты должны уметь двигаться с мячом. Нельзя отдавать его сопернику. Если соперник с мячом, то в любой момент может возникнуть угроза. Команда должна уметь оказывать давление на любого соперника.
- Обычно новый тренер приглашает легионеров из своей страны. Как скоро мы увидим в Лянкяране испанских легионеров?
- Я не планирую приглашать футболистов из Испании. В первую очередь я должен встретиться со всеми членами команды. Зимой в составе обязательно произойдут изменения, будут приобретены новые игроки. Но необязательно из Испании. Мне потребуются легионеры высокого уровня, а из какой они будут страны, неважно. Главное, чтобы могли показать себя на поле. Этого будет достаточно.
- Обычно легионеры не желают жить в Лянкяране и остаются в Баку. Интересно узнать ваше отношение к этому вопросу.
- Команда будет жить в Лянкяране. Там есть все условия для подготовки. Если наша база в Лянкяране, то почему мы должны жить в Баку? Туда можно приезжать перед матчами, а в целом легионеры будут находиться на юге.
- Работать с лянкяранской командой трудно. Сколько вам нужно времени, чтобы добиться результатов?
- Провокационный вопрос. Мне надо поближе узнать команду. Только после этого можно говорить о сроках. Вы поверите в меня после конкретных результатов. Чувствую ваше недоверие к моей предстоящей работе. Но каждому человеку необходимо создать условия, чтобы он мог себя проявить. Только после этого можно обсуждать проделанную работу.
- До этого вы больше занимали административные посты. Сомнения связаны лишь с этим...
- Всегда хотел работать с амбициозными клубами. Теперь руководство лянкяранской команды предоставило мне такую возможность. Я готов работать, чтобы проявить себя. Знаю, что иметь отношение к "Барселоне" - еще не показатель. Главное - результат. И недоверие ко мне воспринимаю нормально. Встретимся после зимних каникул - весной. Тогда я уже смогу рассказать о проделанной работе.