“Axırıncı reysimdir, Qurban dayı!” - deyə Yaşar Nurinin canlandırdığı qəhrəman bizi güldürürdü. bu dəfə o, hamını ağlatdı...
Kinoda, teatrda o qədər iş-gücü var idi. Bir tərəfdən də bizim sorğu-suallarımıza cavab verməli olurdu. Aktyorun razılığını alıb, həmin gün, ən geci səhəri gün ondan müsahibə almalıydım. İş yerində hamımızdan daha təcrübəli həmkarımız məni arxayınlaşdırdı. Amma yenə tərəddüdlə zəng etdim. "Sizinlə atanız - aktyor Məmmədsadıq Nuriyev barəsində söhbət etmək istəyirəm" deyəndə, bircə cavabı oldu: "Gəl". Çətini bu idi. Yaşar Nurinin evini hansımız tanımırdıq?!
Həmin müsahibədə məşhur aktyorumuzu sanki yenidən tanıdım. Hazırcavab, özünəməxsus zarafatları, duzlu-məzəli söhbətləri və bir də ötkəmliyi ilə hamımıza tanış olan Yaşar Nurini həm şad, həm də kövrəlmiş gördüm o gün. Atasından minnətdarlıqla danışır: "O, məndən böyük akyor idi" - deyirdi. Söhbət əsnasında öz uşaqlıq illərini də yad edirdi.
Tanınmış aktyor Məmmədsadıq Nuriyevin dörd övladının biri idi Yaşar Nuri. 1951-ci ilin 3 sentyabrında Bakıda dünyaya göz açmışdı. Deyirdi ki, "Bakının məşhur "Sovetski" məhəlləsində, çox darısqal bir evdə, aktyor Vücudun (o da atası Məmmədsadıq Nuriyevi belə adlandırırdı - Z.F.) ailəsində doğulub-böyümüşəm".
Uşaqlığından danışanda o məhəlləni tez-tez xatırlayırdı. "Sovetski"nin dolanbac küçələrində tay-tuşları ilə futbol, bakılıların təbirincə desək, kos-kos oynamalarını, qonşu həyətdəki evin damına qalxıb məhəlləni seyr etmələrini yada saldıqca gülümsəyirdi. Danışdıqca dəcəl bir uşağın obrazını gözlərimin önündə canlandırırdı. Amma bu uşaq həm də böyük-kiçik yeri bilən idi. Ora - qədim Bakının o köhnə məhəlləsi həm də ədəb-ərkan məktəbi idi. "Mənim uşaqlığım çox maraqlı keçib", - deyirdi Yaşar Nuri: "Bu gün sənətdə az-çox tanınıramsa, buna görə uşaqlığıma, atama, məhəlləmizin ağsaqqal və ağbirçəklərinə borcluyam".
O, Bakıdakı 173 saylı orta məktəbdə təhsil aldı. Əlaçı şagird olduğundan üç dəfə Krımdakı "Artek" pioner düşərgəsinə göndərildiyini də məmnunluqla vurğulayırdı.
Səhnəyə ilk dəfə on bir yaşında çıxdı. Yaşar Nurinin xatirələrində o gün belə qalırdı: "Atamla keçmiş "26-lar bağı"nda (indiki "Sahil" bağı - Z.F.) Ordubadi adına yay teatrına getmişdik. Oturub aktyorların məşqinə baxırdım. "Toy kimindir?" operettasında Qoşunun oğlunu oynayan aktyor xəstələnmişdi. Teatrın aktyoru Şünasi atamın razılığını aldıqdan sonra məni səhnəyə çağırdı. Diqqətlə baxdıqdan sonra sevincək dedi: "Vücud, bu, hazır aktyordur, mən ölüm...". Şünasi masanın arxasına keçib atamın bazarlıq edib yanına qoyduğu kağız torbanın üstünə oynayacağım rolun sözlərini yazdı. Qoşa Qala qapısından evə gələnədək rolumu əzbərlədim. Axşam yenə teatra getdim və deyilənlərə görə, rolu pis oynamadım. Çox keçməmiş, "Hacı Qara"da Hacı Qaranın oğlu Bədəl rolunu mənə verdilər".
Məktəb illərində televiziya verilişləri və tamaşalarında müntəzəm iştirak edirdi. Fitri istedadını elə o zaman da danmaq, görməmək mümkünsüz idi. Aydın tələffüzlü, xoşagəlimli, çevik balaca aktyor səhnədə seçilirdi. Və artıq onu da aktyor kimi tanıyanlar var idi. Amma buna görə nə məktəbdə, nə də məhəllədə qürrələnmirdi. Aldığı məvacibdən isə qardaşına və bacılarına da xərcik verirdi.
Televiziyada, səhnədə sərbəst rollarını oynayan, şeirlər deyən balaca aktyor məktəbdə yalnız ifadəli oxudan dörd alırdı. Qalan fənnlərdən qiymətləri beş idi. Sinifdə aktyorluq eləməyə utanırdı. Şeir deməmək üçün hətta son zəngdə iştirak etməkdən də boyun qaçırdı. "Adama deyən gərəkdir ki, televiziyada ifadəli şeir deyirsən, doğmaca məktəb yoldaşlarının qarşısına çıxa bilmirsən?", yarızarafat, yarıgerçək özünü qınayırdı.
Evdar qadın olan anası Rəfıqə xanım, atası-tanınmış aktyor Məmmədsadıq Nuriyev övladlarını cəmiyyətin yaramaz alışqanlıqlarından qoruya-qoruya böyüdürdülər. Sənət seçimində valideynlərindən heç bir təzyiq görmədilər. Aktyor olmasını gen məsələsi ilə bağlayırdı Yaşar Nuri. Deyirdi: "Bir dəfə səhnəyə çıxırsan, daha ondan ayrıla bilmirsən".
Bu istəklə 1968-ci ildə Bakıdakı 173 saylı orta məktəbi bitirib Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun (hazırda Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti - Z.F.) dram və kino aktyorluğu fakültəsinə daxil oldu. Orada tanınmış səhnə xadimləri Rza Təhmasib və Əliheydər Ələkbərovdan aktyorluq sənətinin incəliklərini öyrəndi.
Atasının xasiyyəti beləydi. Kimsəyə ağız açmağı, xahiş etməyi sevməzdi. Amma gənc tələbənin də ata kölgəsində oxumağa ehtiyacı yox idi. İnstituta yeni qəbul olunduğu günlərin birində rektor Rahib Hüseynov onu yanına çağırıb demişdi: "Bəsdir də, institutu bitirməmisən, radionu açıram sən, televizoru açıram sən, o gün də soyuducunu açıram, görürəm, oradan da səsin gəlir".
Tanınmış tələbə institutda bəzən müəllimlərin qoyduğu qaydalara əməl eləmirdi. Hərdən buna görə problemləri yaranırdı. Amma institutun zəhminə görə çəkindikləri, eyni zamanda, çox sevdikləri rektoru Rahib Hüseynov onun rəsmi şəkildə qovulmasına imkan vermirdi. O günləri yada salır, gülürdü Yaşar Nuri: "On gün, beş gün, gəlib institutun qabağında dayanırdım. Rahib müəllim də baxıb görürdü bütün günü sanki fəxri qarovulda durmuşam, ürəyi yumşalırdı. Deyirdi ki, çağırın onu bura...".
1974-cü ilin sonunda Akademik Milli Dram Teatrının baş rejissoru Tofiq Kazımovun dəvətilə bu kollektivin aktyor truppasına qəbul olundu. Deyirdi: "Atam aktyor olmağımda maraqlı deyildi. Bir gün teatra gəldi, tamaşaya baxdı. Dedi ki, hə, aktyor ola bilərsən".
Akademik Milli Dram Teatrında ilk rolu Aleksandr Vampilovun "Övlad" ("Böyük oğul") komediyasının tamaşasında Silva rolu oldu. Sonralar bir çox başqa rollarda sənhəyə çıxdı.
Bütün fəxri adlarını, təntənəli sözləri bir kənara qoyaraq onun sənətdəki adını, yerini yalnız bu cür ifadə edə bilərik: Aktyor. Yaşar Nuri aktyor idi. Onun hər gəlişi səhnəni canlandırırdı. Tamaşa zamanı improvizəsi ilə yalnız öz rolunu deyil, bütün tamaşanı maraqlı edə bilirdi. Buna görə tamaşaçı alqışlarından daha çox ona pay düşürdü.
Yaşar Nuri təkcə teatr aktyoru deyildi, həm də kino aktyoru idi. Əlliyə yaxın bədii filmə çəkildi. Yüzdən çox tamaşada, bədii kompozisiyada, satirik səhnəcikdə çıxış etdi. "Yollar görüşəndə...", "Ömrün yolları", "Qatarda", "Evləri köndələn yar", "Kökdən düşmüş piano", "Topal Teymur", "Səni axtarıram", "Bağışla", "Səndən xəbərsiz" trilogiyası, "Göz həkimi", "Ac həriflər" və digər televiziya tamaşalarını baxımlı, unudulmaz edən həm də Yaşar Nurinin ifasıdır.
Onun Azərbaycan kino sənətindəki yolu kinorejissor Şamil Mahmudbəyovun ekranlaşdırdığı "Dörd bazar günü" filmində yaratdığı Seyran obrazı ilə başladı, "Əzablı Yollar"da kiçik div, "Yol Əhvalatı"nda Makintoş, "Bəyin oğurlanması”nda İsrafil, "Hər şey yaxşılığa doğru”da Əbdülqəni, "Pəncərə"də Nəsib və başqa rollarla davam etdi. Özünü həm kinoda, həm də teatrda rejissor kimi də sınadı. Teatrda İsi Məlikzadənin "Subaylarınızdan görəsiniz" əsərinə quruluş verdi, kinoda "Spasibo" filmini çəkdi.
Onun üçün rolun böyük-kiçiyi yox idi. Arzuladığı rolu bəzən başqasına verirdilər. Həm də Yaşar Nurinin onu daha yaxşı oynayacağını bilə-bilə... Qüssələnirdi: "Cılızlaşıb hər şey", - deyirdi: "Hamı bir-birinə badalaq vurmaqla məşğuldur. O qədər badalaq vuranlarım olub ki, sayını itirmişəm. Mənimsə paxıllıq eləməyə vaxtım yoxdur".
İstedadına, sənətdə gördüyü işlərə görə fəxri adlar, mükafatlar aldı. 1981-ci ildən Azərbaycanın Əməkdar artisti, 1989-cu ildən Xalq artisti adına layiq görüldü. Son mükafatları 2011-ci ildə təltif edildiyi "Şöhrət" ordeni və 2012-ci ildə aldığı Milli Kino Mükafatı oldu.
Yarızarafat, yarıciddi sevgilərindən də danışırdı. Orta məktəbdə ikən sinif yoldaşı və artıq "adını unutmuşam" dediyi qıza, 6-7 siniflərdə oxuyanda müəlliməsinə vurulduğunu deyirdi.
Valideynləri Konservatoriyanın tələbəsi olan qohumları Rəhimə xanımla evlənməyini məsləhət bilmişdilər. "Ata-anam ona elçi gedəndə mən başqa bir qızla görüşə tələsirdim", - deyirdi. 1975-ci ilin 28 noyabrında valideynlərinin istəyi ilə qurulan ailə həyatından razılıq edirdi Yaşar Nuri. "Hər halda, mənim kimi adama dözmək çətindir. Hələ ki dözür...", - deyirdi. Bilirdi ki, sevilən aktyorun həyat yoldaşı olmaq asan deyil. İllərlə ona gələn sevgi məktublarının ardı-arası kəsilməyib. Hələ o məşhur üçhissəli tamaşadakı Elçin-Gülnar məhəbbəti dillərə düşəndən sonra nə qədər məktublar gəlib Yaşar Nurinin ünvanına/.
Yaşar Nuri kiçik yaşlarından mətbuatın, radio və televiziyamızın diqqət göstərdiyi sənət adamlarından biri oldu. Uzun illər onun barəsində təqdim olunan hər xəbər tamaşaçılara, dinləyicilərə yeni bir rolun sevincini çatdırdı. 2008-ci ildə isə aktyor barədə yayılan məlumat hamını sarsıtdı. Yaşar Nuri İstanbul klinikasında qaraciyərindən əməliyyat olundu. O vaxtdan xəstəliklə mücadilə etdi.
Xəstəlikdən aram tapanda yenə sənəti barədə düşünürdü. Sevindirirdi sevənlərini. Ancaq xəstəliyi də inad edir, aparılan müalicələrə baxmayaraq, geri çəkilmirdi. 2011-ci ilin noyabrında aktyor yenidən Mərkəzi Gömrük Xəstəxanasının reanimasiya şöbəsinə yerləşdirildi. Sonra Türkiyəyə aparıldı.
Son aylar onun barəsində yayılan məlumatları hər kəs həyəcanla izləyirdi. Və bu da ümidimizin sonuncu şöləsini söndürən xəbər: Yaşar Nuri noyabrın 22-də səhər saatlarında dünyadan köçdü... Onun nekroloquna: "Uzun sürən xəstəlikdən sonra 61 yaşında vəfat etdi", yazıldı. Amma Yaşar Nuri sənətinin ömrü Azərbaycan kino və teatr sənətinə qovuşaraq əbədiyyətə yol aldı.

HE GAVE UP ON …HIS LIFE
“This is my last journey, uncle Qurban, I swear, I am giving up,” one of Yasar Nuri’s characters used to say
He always had more than enough work in cinematography and theater. He also had to answer countless questions from journalists. Although an experienced colleague tried to comfort me, I still had doubts that he would agree for an interview. But when I said, "I want to talk to you about your father, actor Mammadsadig Nuriyev,", his response was brief, "Come." That was the most difficult part. However, there was no time to spare. It was necessary to see him either on that or at least the next day, so as not to miss the opportunity.
During the interview, it seemed as though I re-discovered the famous actor. Quick-witted, playful and independent Yasar Nuri came across as a soft, sensitive and very sincere person. He talked about his father gratefully. "It was a much bigger actor than me," Yasar Nuri said, starting a conversation about his childhood.
Yasar was one of four children of famous actor Mammadsadig Nuriyev. He was born in Baku on 3 September 1951. He told me that he grew up in a small house of actor Vucud (he also called his father by this name - Z. F.) in Sovetskaya, the famous street in Baku.
He smiled when he reminisced about playing football with his friends in the curved and narrow lanes of Sovetskaya, climbing up to the roof and examining the neighborhood. He described himself as a mischievous boy. But the boy knew the norms of good behavior - the old quarter of Baku was also a good school. "My childhood was very interesting. And as a relatively well-known actor, I am indebted to my father and elders of our neighborhood for that."
He went to school No 173. He proudly said that he was an excellent pupil and got a ticket to the "Artek" summer camp in Crimea three times.
He first appeared on stage at age 11. This is how Yasar Nuri remembered that day: "My father and I went to the Ordubadi summer theater in the park of "26 Baku commissars" (currently "Sahil" park - Z. F.). We watched the rehearsal of actors. The actor who was to play the part of a neighbor's son in the "Whose wedding is it?" operetta fell ill. With the consent of my father, an actor called Sunasi beckoned me to the stage. Looking at me closely, he said happily, 'Vucud, he is a ready actor, mark my word ...'. Then he sat down and wrote the words of my role on a paper bag we had brought it on our way from the market. I learned the text as we walked home from the castle gate. In the evening, I went back to the theater and, as they say, did a good job with the role. Very soon I was given the role of Badal, the son of Haci Qara, in a comedy."
In school, Yasar was a host and a participant of television shows. His natural talent was visible to the naked eye. The small actor stood out for his clear pronunciation, attractiveness and agility. But he never boasted of that at school or in the neighborhood. He shared his salary with his brother and sisters.
Paradoxical as it may sound, the small actor who could easily perform roles, read poetry on television and on stage got only a Four in eloquent reading at school. In all other subjects he had Fives. He felt bashful showing his acting skill at school. To avoid read poetry, he even declined to participate in the "last bell". He reproached himself half-jokingly and half-seriously: "It is too bad to be able to read poetry on television and not to be able to perform for the boys at school." This is how he was raised by his mother Rafiqa, who was a housewife, and his father, recognized actor Mammadsadig Nuriyev ...
Yasar Nuri linked his acting talent to genetics. "If you go on stage once, you can't part with it," he said.
Following his vocation, in 1968 he entered the faculty of theater and film actors of the Azerbaijan State Art Institute (now the University of Culture and Arts - Z. F.). He studied the subtleties of acting from famous masters of the stage Rza Tahmasib and Aliheydar Alakbarov.
His father didn't like to ask anyone. This wasn't in his nature. But the young student did not need the patronage of his father either. Shortly after admission he was summoned by rector Rahib Huseynov. "Enough. You haven't even graduated yet, but wherever you look, you are everywhere - on stage and on television. Even on the radio," the rector said joking.
Sometimes the already famous student did not fulfill the requirements of his teachers, which caused him some problems. But the universally loved and respected rector tried to ease some of the problems for him to prevent the young actor's exclusion from the university. Recalling those days, Yasar Nuri laughed: "I stood outside the university all day long. Rector Rahib Aliyev saw me standing as if on duty and felt sorry for me. He ordered someone to bring me in ...".
In late 1974, he was admitted into the company of the National Academic Drama Theatre at the invitation of chief director Tofiq Kazimov. "My father didn't want me to become an actor. But one day he came to the theater, saw me play and said I could be an actor," Yasar Nuri recalled.
His first job at the theater was the part of Silva in the "Eldest son" comedy by Alexander Vampilov.
Leaving aside all the honors and titles, Yasar Nuri can be described by one word - the Artist. He was a true artist. His every appearance on stage brought excitement. Therefore, most of the applause was intended for him.
He was an actor not only in theater, but also in the movies. He has acted in nearly 50 films, over a hundred performances, artistic compositions and satirical scenes produced by the Azerbaijani state television. It was Yasar Nuri's participation that made "Life roads", "On a train," "Off-key piano", "The lame Timur", "Looking for you", "Eye doctor", "Forgive me", "Knowing nothing about you" and many other performances so much spectacular and unforgettable.
His path in the Azerbaijani cinematography began with the role of Seyran in Samil Mahmudbayov's "Four Sundays" and continued with parts in films such as "Thorny Roads" (small div), "Kidnapped groom" (Israfil), "So much the better" (Abdulqani), "The window" (Nasib), etc. He also tried himself as a director, staged a theater performance based on Isa Malikzada's "Subaylarinizdan gorasiniz". He has directed the movie "Thank you".
There were no large or small roles for him. Sometimes the role he had dreamed of was given to someone else. And people knew that Yasar Nuri would play it better ... Of course, he was upset, but always said that everything would be alright. "I have been victimized so many times that I lost count. But I had no time to envy others," the outstanding actor said.
For his talent and merits, Yasar Nuri has received numerous titles and awards. Since 1981 he was an Honored Artist and since 1989 the People's Artist of Azerbaijan. His last award was "Sohrat" (Glory) presented to him on his 60th birthday anniversary in 2011 and the National Film Award in 2012.
During the interview the actor also mentioned the girls fell loved. At school she was a classmate whose name he no longer remembered, and a teacher in the 6-7th grades.
The time came and his parents decided to marry him to a relative by the name Rahima who was studying at the conservatory at the time. "When they went off wooing her, I was running to a date with another girl," he said smiling. But he was very pleased with his family life which began on 28 November 1975. "It is very difficult to bear someone like me. But she is doing alright so far...", Yasar Nuri said about his wife. He understood her. She knew it wasn't easy to be the wife of a universally loved actor. There was a constant stream of love letters for years. It further intensified after the TV trilogy about love between Elcin (Yasar Nuri) and Gulnar (Firangiz Mutallibova).
From a young age Yasar Nuri was one of the acknowledged masters the press, radio and television always paid much attention to. For many years he brought joy to the audience. But the news that spread in 2008 shocked everyone - Yasar Nuri had surgery on his liver and doctors are fighting for his life. He went through that, but the fight for survival continued.
As soon as he felt slightly better, he started to think about returning to the stage, delighting his fans. But the disease, unfortunately, did not recede. In November 2011, the actor was again placed in the intensive care unit of the Central Clinical Hospital. Then he was taken to Turkey again.
In the last months the news about his condition was always met with great anxiety and hope. But on 22 November the news agencies, radio and TV reported the tragic news: "A popular Azerbaijani actor Yasar Nuri, 61, has died after a long illness."
Yasar Nuri left this world too early - he was only 61. But his art will forever remain in the history of Azerbaijani cinema and theater.