Əgər uşağın sağlamlıq durumu barədə tibbi arayış verməkdən imtina edirlərsə, nə etməli?
Əgər qeydiyyat yeri üzrə poliklinikanın sahə həkimi birdən uşağın sağlamlıq durumu barədə tibbi arayış verməkdən imtina edərsə, nə etməli? Bu, doğum şəhadətnaməsi almaq üçün yaşayış yeri üzrə qeydiyyat şöbəsinə müraciət etməyə lazım olur. Maraqlıdır ki, həkimin bu durumda imtinaya əsas kimi göstərdiyi başlıca səbəb uşağa plan üzrə peyvəndlərin edilməməsi idi, yəni buna görə də tibbi arayış verilə bilməz. Amma valideynlər bildirirdilər ki, peyvəndi özəl klinikada da etdirməyə və həm də bunun üçün ən əlverişli vaxtı seçməyə də icazələri var. Ancaq şəhadətnamə almaq üçün müvafiq quruma müəyyən zaman aralığında riayət eləmək lazımdır - uşağın doğulmasından keçən 30 gün ərzində müraciət eləmək daha doğru olar. Gecikməyə görə 10 manat cərimə nəzərdə tutulur.
Özü də heç kim uşağının xəstələnməyəcəyindən sığorta olunmayıb: hətta yüngülcə xəstələnmiş uşağı peyvənd etdirmək olmaz. Ancaq həkim qəti şəkildə təkid etməkdə davam edib ki, peyvənd olmadan poliklinika uşağın sağlamlıq durumu barədə tibbi arayış verə bilməz (hadisə bizim jurnalın oxucularından birinin başına gəlib - müəllif).
Bu hadisədə həkimin əməli heç cür məntiqə sığışmır. Əgər valideynlər özəl klinikaya müraciət etmək niyyətindədirsə, uşağa peyvənd etməkdə inad göstərməyin nə mənası var? Təbii ki, sağlam düşüncəli insanlar uşağı peyvənd etdirmək məsələsində tərəddüd etmirlər, həkimin bu məsələ ilə bağlı şübhəli narahatlığı yersiz idi və müəyyən gümanlar doğururdu. Bundan başqa, əgər doğum şəhadətnaməsi 30 gün ərzində alınmalıdırsa, poliklinika həkimi heç bir vəchlə uşağın sağlamlıq durumu barədə arayış verilməsinə mane ola bilməz.
Uşaq sözügedən həkim tərəfindən iki dəfə müayinə edilib. Birinci dəfə bu, qadın doğum evindən evə yazıldıqdan iki gün keçdikdən sonra evə çağırılma zamanı baş verib. İkinci dəfə isə valideynlər uşağı poliklinikaya aparıblar. Bununla belə, sahə həkimi hər iki dəfə inadla tibbi arayış verməkdən imtina edib və bildirib ki, bu, yalnız peyvənddən sonra mümkündür. Baş həkimə şikayət etməklə bağlı təhdid belə sarsılmaz sahə həkimini yola gətirməyib. O, əminliklə bildirib ki, baş həkim də eyni sözü deyəcək, çünki bütün Azərbaycanda qayda belədir. Doğum şəhadətnaməsi almağa gecikmiş valideynlərin getməkdən başqa əlacları qalmayıb, çünki uşaqlarına poliklinikada peyvənd etdirmək fikirləri olmayıb. Həmçinin, bu münaqişənin qəhrəmanları mübahisə etməzdən əvvəl kimin doğru olduğunu araşdırmaq lazım gəlirdi. Ona görə də körpənin valideynləri "R+"un redaksiyasına müraciət ediblər.
Ədliyyə Nazirliyi yanında Bakı şəhər Nərimanov Rayon Qeydiyyat şöbəsində bildiriblər ki, doğum şəhadətnaməsi almaq üçün yaşayış yeri üzrə qeydiyyat şöbəsinə müraciət etmək və aşağıdakı sənədləri təqdim etmək lazımdır: doğum evindən arayış, hər iki valideynin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti; hər iki valideynin doğum şəhadətnamələrinin surəti; nikah şəhadətnaməsinin surəti.
Doğum şəhadətnaməsinin verilməsi üçün dövlət rüsumu nəzərdə tutulmayıb, amma doğum şəhadətnaməsinin əldə edilməsi üçün sənədləri siz uşağın doğulmasından keçən 30 gün ərzində təqdim etməlisiniz. Əgər siz sənəd təqdimatını doğum şəhadətnaməsinin rəsmiləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş vaxt ərzində çatdıra bilmirsinizsə, onda bunun üçün 10 manat məbləğində cərimə ödəməlisiniz.
Yuxarıda sadalanan sənədlər arasında qeydiyyat yeri üzrə poliklinikadan uşağın sağlamlığı haqqında tibbi arayış da olmalıdır. Amma sənəddə bu müddət ərzində uşağa hansı peyvəndlərin edilməsini göstərmək heç də vacib deyil, çünki yeni doğulan uşağa plan üzrə birinci və ikinci peyvəndi doğum evində edirlər. Növbəti peyvəndlər isə uşağın iki ayı tamam olduqdan sonra təyin edilir. Və bu, heç cür uşağa doğum şəhadətnaməsi almaq üçün müəyyən edilmiş vaxtla bağlı deyil. Bunu "R+"a Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən də təsdiq ediblər və bildiriblər ki, uşağı peyvənd etmədən sağlamlıq barədə arayış verməyin qeyri-mümkünlüyünü iddia edən həkim qanunsuz əməllə məşğuldur. Səhiyyə Nazirliyində valideynlərə məsləhət görüblər ki, yenidən həmin həkimin yanına getsinlər və oradan qurumun "Qaynar xətt"inə" - (012) 495-40-15-ə zəng edərək, vəzifəsindən sui-istifadə edən tibb işçisinin şəxsiyyətini göstərsinlər.
Valideynlər belə də ediblər, amma poliklinikaya növbəti "hücum" öncəsi Səhiyyə Nazirliyinə müraciət ediblər. Qurumda məsələni araşdırmağa söz veriblər və uşağın anası növbəti dəfə poliklinikaya çatanda sahə həkimi mehribanlıqla bildirib ki, uşağa sağlamlıq barədə arayış yazmaq üçün onu müayinəyə gətirmək lazımdır. Beləliklə, problem həll edilib.
Başqa valideynlər isə yaranmış problemi belə uzun və yorucu üsulla həll etmək istəməyiblər, işi hamıya bəlli olan yolla bağlayıblar. Bu məsələdə tibb işçilərinin onların hüquqlarını bu cür kobud pozması ilə barışmayan insanlar xüsusi ehtirama layiqdir. "R+"un daha öncəki saylarında biz dəfələrlə hüquqların pozulmasına qarşı mübarizə ilə bağlı vətəndaş mövqeyi probleminə toxunmuşuq və bu hüquqları pozanlara boyun əyməməyə çağırmışıq. Öz hüquqlarınızı qoruyun, müvafiq instansiyalara müraciət edin, ən başlıcası isə onları savadlı müdafiə edin!

What should you do if you are refused a child’s health certificate?
What should you do if a district GP refuses to issue a medical certificate about the state of your toddler's health? You will need one in order to apply at the registration department at your place of domicile for a birth certificate. Interestingly, the reason the doctor gave in this instance was that the child had not received any scheduled inoculations and therefore a medical certificate could not be issued. To which the parents replied that they had the right for inoculations to be done at a private clinic and even to choose a time that was convenient for them. And to obtain a certificate one has to stick to a timeframe - within 30 days of the birth of the child. If there is a delay there is a fine of AZN 10. And no-one can be insured against a child catching a cold: even a child with a slight cold cannot be given an inoculation. However, the doctor (the incident occurred with one of this magazine's readers - author's note) categorically stuck to her guns, claiming that a child's health certificate could not be issued without an inoculation at the outpatients' clinic.
In this instance there was absolutely nothing logical in the doctor's actions. What was the point of insisting that the child have inoculations if the parents intended to approach a private clinic to do this? It would appear that level-headed people don't have a choice of going through the procedure to vaccinate their child or not, and the doctor's extremely dubious concern over this was inappropriate and suggested she had certain ideas of her own. Moreover, a GP should on no account create obstacles about issuing a child's health certificate if the birth certificate has to be obtained within 30 days.
The child had twice been examined by this doctor, the first occasion being called to the house ten days after the child had been discharged from the maternity home, and on the second occasion the parents brought the child to the clinic. Nevertheless the district GP twice stubbornly refused to issue a certificate, insisting that it could only be issued after inoculations. A complaint to the clinic's chief surgeon to try to reason with the imperturbable doctor was also to no avail. She confidently maintained that the chief surgeon would say exactly the same because these rules operate throughout Azerbaijan. The parents, who were already late in obtaining a certificate, could do nothing but leave because they did not want the clinic to inoculate the child. Incidentally, before arguing their case, the heroes of this conflict should have found out on whose side the truth lay. And so the child's parents decided to approach the editors of R+.
The registration department of Baku's Nariman District at the Justice Ministry (this incident occurred at a clinic in Nariman District - author's note) said that in order to obtain a birth certificate one has to apply to the registration department for the place of domicile and present the following documents: a certificate from the maternity home, copies of both parents' identity cards, copies of the parents' birth certificates and a copy of the report of the doctor's opinion.
The State Customs Office makes no provision for the issuing of a birth certificate but the documents to obtain one must be presented within 30 days of the birth of the child. If you are unable to make these arrangements in the allotted time a fine of AZN 10 is imposed.
The aforementioned documents must include a child's health certificate from the out-patients clinic in the district of registration. But it is not obligatory to indicate which inoculations a child has been given in that time because the first and second scheduled inoculations of an infant are made at the maternity home.   Subsequent inoculations are arranged when the child reaches two months. This has nothing to do with the time allotted for obtaining the birth certificate. This was reaffirmed for us at the press service of the Health Ministry which stressed that the doctor who insists that a health certificate cannot be issued to a child without inoculations is perpetrating an illegal act. At the ministry the parents were advised to go back to this doctor and ring the department's "hot line" on (012) 495-40-15, pointing out the identity of the doctor who had abused her official position.
This is what the parents did, but they approached the Health Ministry before their latest "trek" to the out-patients' hospital. The department promised to "sort it out" and when the child's mother again went to the clinic the district GP graciously told her that the child would have to be brought in for an examination in order for a health certificate to be prescribed. That was how the problem was resolved.
Other parents would not be bothered to take such a long and tedious route to deal with such a problem but would try to resolve it in the ordinary way. In this instance one must give these people their due for not allowing the doctor to infringe their rights in such a coarse manner. In previous issues of this magazine I have more than once addressed the problem of what the ordinary citizen should do to protect their rights, urging them not to do the bidding of those who infringe them. Protect your rights and approach the appropriate authorities but do so in a proper manner!