Əgər uşağın sağlamlıq durumu barədə tibbi arayış verməkdən imtina edirlərsə, nə etməli?
Əgər qeydiyyat yeri üzrə poliklinikanın sahə həkimi birdən uşağın sağlamlıq durumu barədə tibbi arayış verməkdən imtina edərsə, nə etməli? Bu, doğum şəhadətnaməsi almaq üçün yaşayış yeri üzrə qeydiyyat şöbəsinə müraciət etməyə lazım olur. Maraqlıdır ki, həkimin bu durumda imtinaya əsas kimi göstərdiyi başlıca səbəb uşağa plan üzrə peyvəndlərin edilməməsi idi, yəni buna görə də tibbi arayış verilə bilməz. Amma valideynlər bildirirdilər ki, peyvəndi özəl klinikada da etdirməyə və həm də bunun üçün ən əlverişli vaxtı seçməyə də icazələri var. Ancaq şəhadətnamə almaq üçün müvafiq quruma müəyyən zaman aralığında riayət eləmək lazımdır - uşağın doğulmasından keçən 30 gün ərzində müraciət eləmək daha doğru olar. Gecikməyə görə 10 manat cərimə nəzərdə tutulur.
Özü də heç kim uşağının xəstələnməyəcəyindən sığorta olunmayıb: hətta yüngülcə xəstələnmiş uşağı peyvənd etdirmək olmaz. Ancaq həkim qəti şəkildə təkid etməkdə davam edib ki, peyvənd olmadan poliklinika uşağın sağlamlıq durumu barədə tibbi arayış verə bilməz (hadisə bizim jurnalın oxucularından birinin başına gəlib - müəllif).
Bu hadisədə həkimin əməli heç cür məntiqə sığışmır. Əgər valideynlər özəl klinikaya müraciət etmək niyyətindədirsə, uşağa peyvənd etməkdə inad göstərməyin nə mənası var? Təbii ki, sağlam düşüncəli insanlar uşağı peyvənd etdirmək məsələsində tərəddüd etmirlər, həkimin bu məsələ ilə bağlı şübhəli narahatlığı yersiz idi və müəyyən gümanlar doğururdu. Bundan başqa, əgər doğum şəhadətnaməsi 30 gün ərzində alınmalıdırsa, poliklinika həkimi heç bir vəchlə uşağın sağlamlıq durumu barədə arayış verilməsinə mane ola bilməz.
Uşaq sözügedən həkim tərəfindən iki dəfə müayinə edilib. Birinci dəfə bu, qadın doğum evindən evə yazıldıqdan iki gün keçdikdən sonra evə çağırılma zamanı baş verib. İkinci dəfə isə valideynlər uşağı poliklinikaya aparıblar. Bununla belə, sahə həkimi hər iki dəfə inadla tibbi arayış verməkdən imtina edib və bildirib ki, bu, yalnız peyvənddən sonra mümkündür. Baş həkimə şikayət etməklə bağlı təhdid belə sarsılmaz sahə həkimini yola gətirməyib. O, əminliklə bildirib ki, baş həkim də eyni sözü deyəcək, çünki bütün Azərbaycanda qayda belədir. Doğum şəhadətnaməsi almağa gecikmiş valideynlərin getməkdən başqa əlacları qalmayıb, çünki uşaqlarına poliklinikada peyvənd etdirmək fikirləri olmayıb. Həmçinin, bu münaqişənin qəhrəmanları mübahisə etməzdən əvvəl kimin doğru olduğunu araşdırmaq lazım gəlirdi. Ona görə də körpənin valideynləri "R+"un redaksiyasına müraciət ediblər.
Ədliyyə Nazirliyi yanında Bakı şəhər Nərimanov Rayon Qeydiyyat şöbəsində bildiriblər ki, doğum şəhadətnaməsi almaq üçün yaşayış yeri üzrə qeydiyyat şöbəsinə müraciət etmək və aşağıdakı sənədləri təqdim etmək lazımdır: doğum evindən arayış, hər iki valideynin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti; hər iki valideynin doğum şəhadətnamələrinin surəti; nikah şəhadətnaməsinin surəti.
Doğum şəhadətnaməsinin verilməsi üçün dövlət rüsumu nəzərdə tutulmayıb, amma doğum şəhadətnaməsinin əldə edilməsi üçün sənədləri siz uşağın doğulmasından keçən 30 gün ərzində təqdim etməlisiniz. Əgər siz sənəd təqdimatını doğum şəhadətnaməsinin rəsmiləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş vaxt ərzində çatdıra bilmirsinizsə, onda bunun üçün 10 manat məbləğində cərimə ödəməlisiniz.
Yuxarıda sadalanan sənədlər arasında qeydiyyat yeri üzrə poliklinikadan uşağın sağlamlığı haqqında tibbi arayış da olmalıdır. Amma sənəddə bu müddət ərzində uşağa hansı peyvəndlərin edilməsini göstərmək heç də vacib deyil, çünki yeni doğulan uşağa plan üzrə birinci və ikinci peyvəndi doğum evində edirlər. Növbəti peyvəndlər isə uşağın iki ayı tamam olduqdan sonra təyin edilir. Və bu, heç cür uşağa doğum şəhadətnaməsi almaq üçün müəyyən edilmiş vaxtla bağlı deyil. Bunu "R+"a Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən də təsdiq ediblər və bildiriblər ki, uşağı peyvənd etmədən sağlamlıq barədə arayış verməyin qeyri-mümkünlüyünü iddia edən həkim qanunsuz əməllə məşğuldur. Səhiyyə Nazirliyində valideynlərə məsləhət görüblər ki, yenidən həmin həkimin yanına getsinlər və oradan qurumun "Qaynar xətt"inə" - (012) 495-40-15-ə zəng edərək, vəzifəsindən sui-istifadə edən tibb işçisinin şəxsiyyətini göstərsinlər.
Valideynlər belə də ediblər, amma poliklinikaya növbəti "hücum" öncəsi Səhiyyə Nazirliyinə müraciət ediblər. Qurumda məsələni araşdırmağa söz veriblər və uşağın anası növbəti dəfə poliklinikaya çatanda sahə həkimi mehribanlıqla bildirib ki, uşağa sağlamlıq barədə arayış yazmaq üçün onu müayinəyə gətirmək lazımdır. Beləliklə, problem həll edilib.
Başqa valideynlər isə yaranmış problemi belə uzun və yorucu üsulla həll etmək istəməyiblər, işi hamıya bəlli olan yolla bağlayıblar. Bu məsələdə tibb işçilərinin onların hüquqlarını bu cür kobud pozması ilə barışmayan insanlar xüsusi ehtirama layiqdir. "R+"un daha öncəki saylarında biz dəfələrlə hüquqların pozulmasına qarşı mübarizə ilə bağlı vətəndaş mövqeyi probleminə toxunmuşuq və bu hüquqları pozanlara boyun əyməməyə çağırmışıq. Öz hüquqlarınızı qoruyun, müvafiq instansiyalara müraciət edin, ən başlıcası isə onları savadlı müdafiə edin!

Что делать, если отказывают в выдаче медицинской справки о состоянии здоровья ребенка?
Что надо делать, если вдруг участковый врач поликлиники по месту регистрации отказывается давать медицинскую справку о состоянии здоровья малыша? Она нужна для обращения в отдел регистрации по месту жительства за метрикой.  Интересно, что причиной, которой в данном случае апеллировал врач, являлось то, что ребенку не были сделаны плановые прививки, потому медицинская справка выдана быть не могла. На что родители ответили, что вправе делать прививки и в частной клинике и даже выбрать для этого то время, которое им удобно. А вот для получения метрики при обращении в соответствующие структуры необходимо уложиться во временной интервал - 30 дней после рождения ребенка. Опоздание - штраф 10 манатов. Причем никто не может быть застрахован от того, что малыш может простудиться: даже легко приболевшему ребенку прививки делать нельзя. Однако врач (случай произошел с одной из читательниц журнала. - Авт.) категорически продолжала настаивать на своем, утверждая, что без прививок поликлиника не может выдать медицинскую справку о состоянии здоровья ребенка.
Действия врача в данном случае абсолютно не поддаются логике. В чем смысл настаивать на том, чтобы ребенку были сделаны прививки, если родители намерены обратиться для этого в частную клинику? Думается, что здравомыслящие люди не стоят перед выбором, проходить через процедуру вакцинации своему ребенку или нет, и весьма сомнительное беспокойство врача по этому поводу было неуместно и наталкивало на определенные мысли. Более того, врач поликлиники ни в коем случае не должен чинить препятствия в выдаче справки о состоянии здоровья ребенка, если метрика должна быть получена в течение 30 дней.
Ребенок осматривался вышеуказанным врачом дважды. В первый раз по вызову на дому, через 10 дней после того как ребенок был выписан из роддома, а второй раз родители принесли малыша в поликлинику. Тем не менее участковый врач дважды упорно отказывалась выдавать медсправку, настаивая, что она может быть выписана только после прививок. Урезонить непоколебимую участковую жалобой к главврачу поликлиники тоже не удалось. Она уверенно парировала, что главврач скажет то же самое, поскольку такие правила действуют во всем Азербайджане. Родителям, которые уже опоздали с получением метрики, ничего не оставалось, как уйти, так как в поликлинике делать прививки ребенку они не желали. К тому же, прежде чем спорить, героям этого конфликта следовало выяснить, на чьей стороне все-таки правда. С этим родители малыша и обратились в редакцию R+.
Как сообщили в отделе регистрации Наримановского района Баку при Министерстве юстиции (случай имел место в одной из поликлиник Наримановского района. - Авт.), для получения метрики надо обратиться в отдел регистрации по месту жительства и представить следующие документы: справку из роддома, копии удостоверений личности обоих родителей, копии метрик родителей, копию свидетельства о заключении брака.
За выдачу метрики государственная пошлина не предусмотрена, но документы на получение метрики необходимо представить в течение 30 дней после рождения ребенка.
Если вы не успели уложиться в отведенное для оформления метрики время, то удерживается штраф в размере 10 манатов.
Среди вышеперечисленных документов должна быть и медицинская справка о состоянии здоровья ребенка из поликлиники по месту регистрации. Но какие были сделаны прививки ребенку за это время, в ней указывать и не обязательно, поскольку первые и вторые плановые прививки новорожденному делают в роддоме. Следующие прививки назначают, когда ребенку исполняется два месяца. И это никак не связано с временным интервалом, в который надо уложиться, чтобы получить метрику. Это подтвердили R+ и в пресс-службе Министерства здравоохранения, подчеркнув, что врач, который настаивает на том, что ребенку не может быть выдана справка о состоянии здоровья без прививок, совершает противозаконный поступок. В Минздраве посоветовали родителям вновь пойти к этому врачу и позвонить оттуда на "горячую линию" ведомства (012) 495-40-15, указав личность медработника, злоупотребляющего своим служебным положением.
Родители так и сделали, но обратились в Минздрав раньше своего очередного "похода" в поликлинику. В ведомстве обещали разобраться, и когда мать ребенка в очередной раз отправилась в поликлинику, участковый врач мило сказала ей, что малыша следует принести на осмотр, чтобы она выписала медицинскую справку о состоянии его здоровья. Таким вот образом проблема была решена.
Иные родители не стали бы долго и нудно разбираться с возникшей подобного рода проблемой, а решили бы ее довольно известным способом. В данном случае надо воздать должное людям, которые не стали мириться с тем, что медицинский работник грубо попирает их права. В прошлых номерах R+ не раз обращался к проблеме гражданской позиции в отношении защиты своих прав, призывая не идти на поводу у тех, кто их нарушает. Защищайте свои права, обращайтесь в соответствующие инстанции, а главное - защищайте их грамотно!