BORCLARI QAYTARMAĞIN VAXTIDIR
Noyabrda İrəvanda partiyalararası məsləhətləşmələr keçirilib. Məsləhətləşmələrdə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin hələ prezident seçkisi kampaniyası zamanı irəli sürdüyü Avrasiya İttifaqının yaradılması ideyası ətrafında müzakirələr aparılıb. Tədbirdə Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan və Ermənistanın hakim partiyalarının nüma-yəndə heyətləri, Belarus parlamentinin nümayəndələri və Ermənistanın "Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının təmsilçiləri iştirak ediblər. Məsləhətləşmələrin sonunda Ermənistan, Rusiya, Qazaxıstan və Ukraynanın siyasi partiyaları (tədbir iştirakçıları) arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Sənəddə tərəflər Avrasiya İttifaqının yaradılması proqram ı çərçivəsində dialoqu davam etdirməyə hazır olduqlarını bildirir.
Partiyalararası məsləhətləşmələrin keçirildiyi Ermənistanda ölkənin Avrasiya İttifaqına üzvlüyü perspektivinə yanaşma birmənalı deyil. Erməni siyasətçilər və ekspertlər hesab edir ki, bu təşkilata üzvlük ölkəyə iqtisadi dividentlər gətirə bilər, amma bu, İrəvanın Avropa İttifaqı (Aİ) ilə münasibətlərinin pozulmasına səbəb olacaq. Bununla yanaşı, bəzi erməni analitiklər Avrasiya İttifaqının yaradılması ideyasının özünü əsassız sayır, Ermənistanın bu təşkilata üzvlüyünü yolverilməz hesab edirlər. Qafqaz İnstitutu direktorunun müavini Sergey Minasyan əmindir ki, Avrasiya İttifaqı ideya olaraq siyasi reallıqdan daha çox informasiya məkanında mövcuddur. Onun fikrincə, hətta Rusiyanın özündə söhbətin nədən getdiyini anlamaqda çətinlik çəkənlər var. Ermənistanın Avrasiya İttifaqı layihəsində iştirakının iqtisadi tərəfi də kifayət qədər şübhəlidir. Çünki bu zaman İrəvandan Rusiyaya kifayət qədər geniş iqtisadi və maliyyə transferləri tələb olunacaq. Ermənistan isə buna çətin ki, hazır olsun.
Politoloq Aleksandr Markarov isə məsləhətləşmələrin iştirakçılarına müraciət edərək bildirib ki, Avrasiya İttifaqı ideyasının konkret mahiyyəti bəlli olmadan bu mövzuda aparılan bütün diskussiyalar elə diskussiya olaraq qalacaq. O bildirib ki, hazırda Avrasiya İttifaqı ideyası müəyyən mənada abstrakt təsir bağışlayır, onunla bağlı daha dolğun, ətraflı və konkret təkliflərin irəli sürülməsinə ehtiyac var.
Hətta İrəvan memorandumunu imzalamış "Respublika Partiyası"nın rəhbərliyində də hesab edirlər ki, hələlik Ermənistanın Avrasiya İttifaqına üzvlüyü perspektivləri haqda danışmaq bir qədər tezdir, çünki bu dövlətlərarası layihə hələ ki, təsdiqlənməyib.
Beləliklə, Rusiya ilə Qərb arasında çapalayan Ermənistan seçim etməkdə ciddi çətinlik çəkir. O, ənənəsinə uyğun şəkildə özü üçün daha yaxşı şərtlər əldə etmək üçün vaxtı uzatdıqca, daha ciddi xarici təzyiqlərlə üzləşir.
Qərb apriori V.Putinin Kremlə qayıdışından və onun postsovet məkanında Rusiya, Belarus və Qazaxıstandan ibarət Gömrük İttifaqı əsasında Avrasiya İttifaqı yaratmaq ideyasından məmnun deyil. Moskva isə bu layihənin reallaşdırılmasına ilk növbədə Avrasiya İqtisadi Birliyi və Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatındakı müttəfiqlərini cəlb etməyə çalışır. Bu üzdən tamamilə Moskvanın siyasi iradəsindən asılı olan Ermənistan üçün Avrasiya İttifaqına qoşulmaq ən aktual məsələlərdən birinə çevrilib.
Bəzi erməni ekspertlər bu məsələdə məşhur erməni taktikasından - həm bizimkilərə, həm sizinkilərə-taktikasından istifadəni təklif edir. "Avrasiyaya inteqrasiya prosesi İrəvanın Aİ ilə yaxınlaşması cəhdlərinə mane olmayacaq. Unutmaq olmaz ki, Rusiya da, Ermənistan da ÜTT-nin üzvləridir. Bu, Ermənistana postsovet məkanındakı bütün inteqrasiya proseslərində iştirak imkanı verir", - deyə məşhur erməni iqtisadçısı, "Alternativ" analitik mərkəzinin rəhbəri Tatul Manaseryan bildirir.
Bununla yanaşı, Ermənistanın hakim rejimi MDB-nin azad ticarət zonası çərçivəsindəki inteqrasiyanı dəstəkləsə də, Avrasiya İttifaqı ilə bağlı mövqeyini açıqlamağa tələsmir. Bu məsələdə İrəvanı başa düşmək mümkündür.
Bu yaxınlarda Almaniyanın Ermənistandakı səfiri Rayner Morel İrəvanın Avropa İttifaqı ilə azad ticarət zonasına dair apardığı danışıqları şərh edərkən bildirib ki, Rusiyanın təklif etdiyi Gömrük İttifaqının əsasları Avropa İttifaqındakı azad ticarət prinsiplərindən fərqlənir. Onun sözlərinə görə, İrəvan Rusiya yolunu seçərsə, "başqa formatda münasibətlər" qurmaq çətin olacaq. Başqa sözlə, İrəvanın Avrasiya İttifaqına üzvlüyü Aİ ilə viza rejiminin yüngcülləşdirilməsinə dair danışıqların dayandırılması ilə nəticələnəcək. Bu halda İrəvan Aİ-nin hələ bir müddət ayırmaqdan onsuz da imtina etdiyi 1,5 milyard avroluq kreditidə yaddan çıxarmalı olacaq.
Belə siqnallar isə təbii ki, İrəvanı qeyri-populyar addımlardan çəkindirməyə çalışan Moskvanın diqqətindən kənarda qalmır. Ermənistan hakimiyyətinin ünvanına belə xəbərdarlıqlardan biri Kremlə yaxınlığı ilə tanınan məşhur rusiyalı teleaparıcı, "Odnoko" jurnalının baş redaktoru Mixail Leontyev tərəfindən səsləndirilib: "Əslində Ermənistan da Qırğızıstan və ya Moldova kimi, ideal "baş tutmamış"dövlət nümunəsi ola bilərdi. Rusiya olmasaydı. Güman ki, o, ümumiyyətlə xəritədə olmazdı. Ermənistan hazırkı formasında yalnız Rusiyanın hesabına mövcuddur və mövcudluğunu davam etdirir. Ermənistanın BVF mütəxəssisləri tərəfindən danlaqla qarşılanan Rusiya qazından və transferlərindən total şəkildə asılılığı, üstəlik, güc çətiri buna ən bariz misaldır".
Ermənistanın iqtisadiyyatın liberallaşdırılması və xarici investisiyaların cəlbi üçün əlindən gələni etməsinə də toxunan Leontyev bildirib ki, İrəvan üçün heç bir investisiya bumu mövcud deyil və heç görünmür də. Bütün dünyada, həmçinin Avropa və ABŞ-dakı güclü erməni diasporu da Ermənistan iqtisadiyyatının inkişafına ciddi köməklik göstərməyib. Əksinə, o, daha çox erməninin ölkədən qaçmasına imkan yaradıb. Bu baxımdan L.Leontyev İrəvanın ikiüzlü mövqeyini anlaya bilmir. "Bunların fonunda məhz Ermənistanda "Avropa seçimi", Almaniya səfirinin İrəvanın Avrasiyanın intqerasiya layihəsində iştirak edəcəyi təqdirdə təhlükənin yaranacağına dair bəyanatlar eşitmək təəccüblüdür. Erməni siyasətinin komplimentar yırğalanmasımüəyyən dərəcədə Rusiyanın zaman-zaman bir çox tərəfdaşını vaxtaşırı ehtiyat aerodromlar axtarmağa vadar edən mövqeyilə bağlamaq olar. Problem ondadır ki, Ermənistan üçün belə aerodrom yoxdur. Avrasiyaya inteqrasiyaya gəlincə, o, illərin fəsil dəyişikliyi qədər qaçılmazdır", - deyə rusiyalı jurnalist qeyd edib. Bir sözlə, Moskva Leontyevin dililə İrəvana Avrasiya İttifaqına üzvlükdən başqa yolunun olmadığına eyham vurur.
Rusiya prezidenti V.Putinin özü də Ermənistana rəsmi səfərini iki dəfə təxirə salmaqla faktiki olaraq İrəvana sözünü deyib: Avrasiya İttifaqına üzvlüklə bağlı müsbət cavab alınmasa, bu səfər baş tutmaya bilər. Eyni zamanda Moskvanın Ermənistana 2 milyard dollar həcmində növbəti kredit tranşını ayırmaqdan imtina etməsi də mümkündür. Aydındır ki, Rusiya rəsmi İrəvana Ermənistanda gələn ilin fevralında keçiriləcək prezident seçkisi ərəfəsində təzyiqləri artıracaq.
Maraqlıdır ki, ermənilərin M.Leontyevə qəzəbli cavabından sonra Almaniyanın Ermənistandakı səfiri R.Morel ölkənin müdafiə naziri Seyran Ohanyanla görüşdə Berlinin İrəvanı etibarlı tərəfdaş saydığını, ikitərəfli münasibətləiri daha da dərinləşdirməyə hazır olduğunu söyləyib. Amma ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri Heffern noyabrın əvvəllərində İrəvana üstüörtülü şəkildə xəbərdarlıq edib: Morelin komplementar ritorikası nikbinlik üçün əsas deyil. "Ermənistan çətin geosiyasi vəziyyətdədir. Ölkənin iki sərhədi bağlıdır və bu üzdən o, geosiyasi mövqeyini şaxələndirməlidir. Ermənistan Qərb dəyərlərilə həmfikir olmaqla bundan iqtisadi, maddi qazanc əldə edə bilər", - deyə amerikalı səfir qeyd edib. Başqa sözlə, Vaşinqton demək istəyir ki, İrəvanın Moskvanın əsarətini zəiflədərək Qərbə tərəf meyillənməsinin vaxtı çoxdan çatıb.
Polşanın Ermənistandakı səfiri Z.Raçinskinin bəyanatı da qərbli həmkarlarının fikirlərindən ciddi nə iləsə fərqlənməyib: "Bir tərəfdən Avropa ilə geniş inteqrasiya - mən bunu anlayıram. Əgər prezident və xarici işlər nazirinin sözlərini düz başa düşürəmsə, Ermənistanın xarici siyasətində hədəf məhz budur. Bəs digər tərəf - Avrasiya İttifaqı ilə nə işimiz var? Avrasiya İttifaqı nədir? Belə təşkilat varmı? Nə vaxt belə təşkilat olacaq, o zaman kimlərin, nələrin arasında seçim edilməsi haqda danışarıq. Seçim real olmalıdır axı. Axı Avrasiya İttifaqı yoxdur", - deyə polşalı diplomat bildirib.
"Demək istəyirsiniz ki, Ermənistanın seçimi yoxdur?" sualına cavabında səfir İrəvana diplomatikcəsinə xəbərdarlıq edib: "Yox, seçim həmişə var, seçin. Heç kim erməni xalqının əvəzinə seçim edə bilməz. Bunu ermənilərin özləri, siz seçirsiniz. Amma nə arasında seçim etdiyinizi gö-zünüzlə görmək üçün bir Avropaya gedin".
Bütün bunlar onu göstərir ki, dünyanın geosiyasi qütblərinin Ermənistana etibarı bitmək üzrədir və İrəvanın borcları qaytarmalı olacağı gün uzaqda deyil. Amma siyasi bankrot olan İrəvana bunu, onsuz da yarımçıq olan müstəqilliyini qoruyub-saxlamaqla nail olacağı inandırıcı deyil.
Tanınmış amerikalı alim N.Psaykmen dövlətin geosiyasi qüdrətini göstərən on meyarı belə müəyyənləşdirib: ərazi, sərhədlərin quruluşu, əhalinin həcmi, faydalı qazıntıların mövcudluğu və ya yoxluğu, iqtisadi və texnoloji inkişaf, maddi güc, etnik eynilik, sosial inteqrasiyanın səviyyəsi, siyasi sabitlik, mili ruh. Bu meyarlar üzrə dövlətin siyasi imkanları məhtuddursa, o, suverenliyinin bir hissəsini itirməyə məhkumdur. Monoetnik dövlətə çevrilmiş Ermənistan bu meyarlardan yalnız etnik eyniliklə öyünə bilər. Dövlətlərinin gələcəyilə bağlı nəticə çıxarmaq isə erməni xalqının öz işidir...

TIME TO PAY ONE’S DEBTS
Inter-party consultations to mark the creation of a Eurasian Union, the idea for which was promoted during the presidential election race by Russian President Vladimir Putin, were held in Yerevan in November. Taking part in the event were delegations of the ruling parties of Russia, Ukraine, Kazakhstan, Armenia, and also members of the Belarussian parliament and the "Prosperous Armenia" party. The ambassadors and charge d'affaires of Russia, Ukraine, Belarus and Kazakhstan to Armenia were invited as observers. A memorandum on cooperation between the political parties that took part in the event from Armenia, Russia, Kazakhstan and Ukraine was signed on the results of the consultations. According to the document, the sides expressed their readiness to continue a dialogue within the framework of the programme for the creation of a Eurasian Union.
In Armenia itself, where the inter-party consultations were held, the prospects for the country's possible membership of the Eurasian Union are being assessed in different ways. In the opinion of Armenian politicians and experts, although membership of this organization could indeed bring the country economic dividends, at the same time it will worsen relations with the European Union (EU). Some Armenian analysts are also pointing to the bankruptcy of the very idea of a Eurasian Union and are categorically opposed to taking part in such a project. For example, Sergey Minasyan, the deputy director of the Caucasus Institute, is convinced that a Eurasian Union as an idea exists more in the realms of a news story than a political reality. In his view, even in Russia there are people who find it hard to understand what it is all about. The economic component of Armenia's possible participation in the Eurasian Union is more than dubious, because this would require rather serious economic and financial transfers on the part of Russia, which is scarcely ready for this.
And political expert Aleksandr Markarov, speaking to participants in the consultations, noted that so long as the idea of a Eurasian Union has no specific content, all discussions on this subject will remain just that. He pointed out that at the present moment the idea of a Eurasian Union is in a sense abstract and that more comprehensive, detailed and specific proposals should be voiced in its regard. Even the leadership of "Prosperous Armenia", which signed the Yerevan Memorandum, believes that it is premature to speak about the prospects of Armenia's joining a Eurasian Union, because this inter-state project has not been officially approved.
And so, Armenia, which flits to and fro between Russia and the West, is experiencing very serious discomfort with its choice. And the more it tries, by force of habit, to play for time in order to haggle for conditions it finds more acceptable, the more pressure it faces.
The west was a priori unimpressed about the return to the Kremlin of Vladimir Putin and his idea of the creation of a Eurasian Union after the collapse of the USSR on the basis of the Customs Union of Russia, Belarus and Kazakhstan. In carrying out this project Moscow is first and foremost trying to attract its allies from the member-countries of the Eurasian Economic Union and the CSTO [Collective Security Treaty Organization]. Therefore, for Armenia, which depends totally on Moscow's political will, the question of joining the Eurasian Union has for some time been a very topical one.
Some Armenian experts suggest playing the well-known Armenian tactic of serving two masters. The process of Eurasian integration will not impede Yerevan's desire for rapprochement with the EU. It should not be forgotten that both Russia and Armenia are members of the WTO. This allows Armenia to take part in any integration processes in the post-Soviet space," the leading Armenian economist and head of the "Alternative" analytical centre, Tatul Manaseryan, says. Meanwhile, Armenia's ruling regime is in no hurry to define its position in relation to the Eurasian Union, although it supports integration within the framework of the CIS Free Trade Zone. Honey is sweet, but the bee stings, as they say. And Yerevan knows this.
Quite recently Germany's Ambassador to Armenia Reiner Morell, commenting on the talks between Yerevan and the European Union about the agreement on a free trade zone, warned that the foundations of the Customs Union proposed by Russia differ from the principles of free trade in the EU. And if Yerevan travels the Russian path "relations in a different format" will be difficult to formulate. To put it more simply, Yerevan's entry into the Eurasian Union would mean a blocking of talks on simplifying the visa regime with the EU. Armenia will also have to forget about credit of 1.5bn euros, which the EU has already refused to allocate until better times.
Such signals do not remain unnoticed by Moscow, which is also cautioning Yerevan against taking unpopular moves. One such warning to the Armenian authorities was a statement by a well-known Russian TV presenter and editor-in-chief of the "Odnako" ["However"] magazine, Mikhail Leontyev, who is close to the Kremlin. "Armenia could indeed serve as an ideal example of a failed state such as Kyrgyzstan or Moldova, had it not been for Russia. Most probably, she simply would not even have been on the map… Armenia emerged in its present form only thanks to Russia and continues to exist because of her. The total dependence on Russian gas and Russian transfers for which experts from the IMF reproach Armenia is a direct illustration of this," Leontyev writes in his article.
As regards Armenia's vain attempts to liberalize the economy and attract foreign investments, Leontyev notes that there is no investment boom and nor is one foreseen. And the powerful diaspora all over the world, including in Europe and the US, has not particularly helped to lift the Armenian economy either. On the contrary, all it has done is to expedite the mass exodus of Armenians from the country. Accordingly, Leontyev is baffled by Yerevan's double-dealing position. "Against this background it is strange to hear statements in Armenia itself about a 'European choice' and the tough warnings of the German ambassador about the threat to this choice in the event of Armenia's participation in the Eurasian integration project…To some degree the obsequious swings of Armenian politics may be explained by the current peculiarities of Russia's position, which have forced many of its partners to periodically seek alternative airfields. The problem is there is no such airfield for Armenia. As far as Eurasian integration is concerned, it is as geopolitically inevitable as the changing of the seasons. And a common border will appear," the Russian journalist stresses.  In short, Moscow, through the lips of Leontyev, is telling Yerevan in no uncertain terms that Armenia clearly has no way out other than to cry out for entry into a Eurasian Union.
And Russian President Vladimir Putin, who has twice postponed his official visit to Armenia, is actually making it clear to Yerevan that without a positive response regarding the Eurasian Union this visit may not take place at all. In the same way Armenia's request for the allocation of more Russian credit to the sum of $2bn may be ultimately rejected. It is perfectly obvious that Moscow will build pressure on official Yerevan the nearer it gets to the presidential elections in Armenia, which are scheduled for next February.
It is significant that after the Armenians' angry rejoinders to Leontyev, Germany's ambassador to Armenia Morell, during his meeting with the country's Defence Minister Seyran Oganyan, said that Germany sees Armenia as a reliable partner and is prepared to continue its bilateral relations even more. In the meantime, however, at the beginning of November, the US ambassador to Armenia, John Heffern, considered it his duty to covertly warn Yerevan that Morell's complementary rhetoric was not grounds for optimism. "Armenia is in a difficult geopolitical situation, two of the country's borders are closed, and therefore the republic must diversify its geopolitical position. Armenia can share western values and obtain economic and material benefit," the ambassador said. In other words, Washington is making it clear that it is high time Yerevan drifted towards the west and shed its chains of dependence on Moscow.
Poland's ambassador to Armenia, Z. Raczynski, spoke in the same vein as other western colleagues: "On the one hand I can understand greater integration with Europe. And if I correctly understand the words of the president and the foreign minister, this is the aim of Armenia's foreign policy. But what do we have from the other side - a Eurasian union? What is a Eurasian union? Is there such an organization? When such an organization exists then we shall talk about what we will choose…The choice here must be realistic. But there is no Eurasian union at the moment," the Polish diplomat said.
Replying to the question: "Are you saying that Armenia has no choice?" the ambassador diplomatically warned Yerevan that it will have to choose one of two things: "No, there is always a choice, so choose. No-one can decide in place of the Armenian people. It is the Armenians themselves who choose, you do the choosing. Go to Europe and then you can see what you can choose between."
From all this it follows that the goodwill of the world's geopolitical poles towards Armenia is on the wane, and the day is not far off when Yerevan will have to pay its debts. But the political lame duck Yerevan will not be in a position to do this by preserving its already flawed independence.
The leading American scholar N. Spikeman set out ten criteria for a state's geopolitical might: land surface, nature of borders, size of population, existence or lack of minerals, economic and technological development, financial strength, ethnic homogeneity, level of social integration, political stability and national spirit. If the sum of the assessment of a state's political potential based on these criteria is small, then this state has to renounce part of its sovereignty. From the aforementioned criteria Armenia, which has been turned into a mono-ethnic country, may boast only of ethnic homogeneity. The choice of the future of their state is up to the Armenian people themselves…