ÇİRKLƏNDİRMƏDƏN HASİL ETMƏK
Karbohidrogenlərin hasilatı bütün dünyada ekoloji baxımdan kifayət qədər riskli sahədir. Hasilat işlərinin aparıldığı bütün ölkələrdə hökumətlərin ətraf mühitin mühafizəsilə bağlı ciddi tələbləri olsa da, təəssüf ki, bu, hasilat prosesi boyunca baş verən qəzaların, ekoloji disbalansın pozulmasının qarşısını almaq üçün kifayət etmir. Artıq, təxminən, 2 əsrdir neftin hasil olunduğu Azərbaycanda bu problem özünü daha qabarıq şəkildə göstərir - ətraf mühitin mühafizəsilə bağlı yeni texnologiyalar tətbiq olunsa da, ötən illərin kifayət qədər ağır "miras"ının aradan qaldırılması vacibdir. Xoşbəxtlikdən yerli ekoloqlar bu prosesdə ölkənin nəhəng neft-qaz layihələri üzrə tərəfdaşlarının hərtərəfli dəstəyinə arxalana bilərlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, neftdən çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi Azərbaycanın ekoloji siyasətinin prioritetidir. Ölkənin ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov hələ bir müddət əvvəl bildirmişdi ki, SSRİ dövründə hasilat sənayesi ətraf mühitə ciddi zərbə vurub. Faydalı qazıntıların işlənməsi və hasilatı ətraf mühitin mühafizəsi üzrə lazımi tədbirlər görülmədən həyata keçirilib, nəticədə, Sovet İttifaqından Azərbaycana neft tullantıları ilə çirklənmiş torpaq sahələri kimi, ağır miras qalıb.
"Nəticədə, ətraf mühitə dəymiş ciddi zərərin qısa müddətdə, məhdud vəsaitlə aradan qaldırılması mümkün deyil. SSRİ dövründə Abşeron yarımadasında və ətrafında neft hasilatı nəticəsində 35 min hektar ərazi çirklənməyə məruz qalıb. Onun 15 min hektarında vəziyyət xüsusilə ağırdır. SOCAR çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi üçün ciddi tədbirlər görür. Bu istiqamətdə yeni parkların salınması, neft qalıqlarının yığışdırılması və utilizasiyası kimi tədbirlər görülüb", - deyə. H. Bağırov qeyd edib.
Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycanda 2015-ci ildə keçiriləcək birinci Avropa Olimpiya Oyunlarınadək ekoloji mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində bir neçə miqyaslı layihənin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Onların arasında neftdən çirklənmiş torpaqların təmizlənməsilə bağlı layihələr də var: "Amma qeyd olunan dövrdə bütün təmizləyici tədbirlərin həyata keçirilməsi mümkün deyil. Odur ki, bu cür tədbirlər davam etdiriləcək".
Hələ 2011-ci ildə SOCAR Bakıda neftdən çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi və təkrar kultivaziyası üzrə yeni zavod açıb. O, SOCAR-"Baghlan" müəssisəsilə birgə inşa edilib. Zavod sutkada 540 kubmetr torpağı təmizləmək iqtidarındadır. Bu, şirkətin sözügedən sahədə həyata keçirdiyi sonuncu və ən nəhəng layihə deyil.
SOCAR-ın ekologiya məsələləri üzrə vitse-prezidenti Rafiq Hüseynzadənin sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfi bu sahədə ən böyük layihəni neft-qaz layihələri üzrə ən nəhəng tərəfdaşı olan BP şirkətilə birgə həyata keçirir. Bakının Qaradağ rayonunda Neft tullantılarının idarə olunması mərkəzinin yaradılması üçün investisiyanın bir hissəsini, məhz, bu şirkət ayırır. Mərkəzin bünövrəsi bir ay ərzində qoyulacaq. "Bp-nin investisiyası sayəsində Mərkəzdə bütün lazımi təmizləyici və emaledici qurğular yer alacaq", - deyə R. Hüseynzadə bildirib. Mərkəz qazma şlamının utilizasiyasını da həyata keçirəcək. Ümumilikdə, bu layihə 60-70 milyon manat dəyərində qiymətləndirilir.
Ekoloji sahədə bu iki şirkətin əməkdaşlığının növbəti və daha miqyaslı mərhələsi lay sularının emalı layihəsi olacaq. "Bu, neft hasil olunan bütün ölkələr üçün ciddi problemdir. Onu heç də hər ölkədə lazımi səviyyədə həll etmək mümkün olmayıb. SOCAR fəaliyyətini beynəlxalq standartlara uyğun qurduğundan, biz bp ilə birlikdə Azərbaycanda bu problemin həllilə ciddi şəkildə məşğul olmaq niyyətindəyik", - deyə SOCAR-ın vitse-prezidenti qeyd edib.
R.Hüseynzadənin sözlərinə görə, lay sularının təmizlənməsi ən yüksək səviyyədə həyata keçirilməlidir və onun sonradan istifadəsi üçün 3 variant var. Məsələn, həmin sudan suvarma, xüsusilə ağacların suvarılması üçün istifadə oluna bilər: "Mütəxəssislər təmizlənmiş lay sularının yenidən laylara vurulması üçün Neft daşlarına göndərilməsini də təklif edirlər. Daha bir variant bu suların təmizləndikdən sonra dənizə axıdılmasıdır. Bu 3 variantın hər biri gündəmdədir və yekun qərarın qəbul edilməsi üçün qızğın müzakirələr gedir".
SOCAR rəsmisi bildirib ki, bütün bu problemlərin həlli üçün 2 il vaxt ayrılıb. Bu dövrdə BP ilə birgə layihə qrupu yaradılacaq. Layihəyə seysmoloqlar, ekoloqlar və digər mütəxəssislər cəlb olunacaq. Bilavasitə "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağının blokunda işləyən şəxslərin də prosesə cəlbi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, bu layihə investisiya nöqteyi-nəzərindən ən nəhəng layihə olacaq. Bu gün onun dəyəri, təxminən, 4 milyard dollar qiymətləndirilir.
Bp şirkətinin təmsilçisi Faiq Əsgərov isə öz növbəsində bildirir ki, Meksika körfəzindəki məlum böyük qəzadan sonra Britaniyanın neft nəhəngi iştirak etdiyi bütün layihələrdə ekoloji tələblərini sərtləşdirib. "Azərbaycanda bizim kifayət qədər əlverişli şəraitimiz var. İndiyədək ətraf mühitə ciddi zərər vuran heç bir hal qeydə alınmayıb", - deyə F. Əsgərov qeyd edib. Onun sözlərinə görə, hasilat meydanlarında mütəmadi şəkildə müvafiq testlər, ekoloji vəziyyətin qiymətləndirilməsi həyata keçirilir. Bundan başqa, ISO14001 standartı əsasında sertifikatlaşdırma aparılıb, ətraf mühitə mümkün zərərlərin qarşısının alınması üçün yüksək texnologiyalardan istifadə olunur.
Azərbaycanın karbohidrogenlərin hasilatı üzrə ən böyük tərəfdaşının, eyni zamanda vacib ekoloji layihələrin investoru kimi də çıxış etməsi, əlbəttə ki, neft və qaz yataqlarının istismarı prosesində ətraf mühitin mühafizəsilə bağlı tələblərin yüksək səviyyədə olacağına dair ümidlər yaradır. Üstəlik, bu məsələ ən yüksək səviyyədə dövlətin ciddi diqqətindədir. Prezident İlham Əliyev bu yaxınlarda etdiyi çıxışlarından birində son bir neçə ildə ölkədə ekoloji sahədə böyük işlərin görüldüyünü xatırladıb. "Azərbaycanda artıq 200 ildən artıqdır ki, neft hasil olunur. Amma əvvəllər ekoloji vəziyyətə heç zaman diqqət yetirilməyib. Məsələn, bu yaxınlaradək Bibiheybət buxtası faciəvi durumda idi. Amma indi bütün bu ərazi tamamilə təmizlənib. Tezliklə orada yeni ağacların əkilməsi planlaşdırılır", - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Yəni ümumi diqqət sayəsində tədricən həm "tarixin səhvləri" aradan qaldırılacaq, həm də karbohidrogenlərin çıxarılması və nəqli texnologiyalarının getdikcə mürəkkəbləşməsi fonunda hazırkı platformalarda ekoloji vəziyyət təkmilləşdiriləcək.

ДОБЫВАТЬ, НЕ ЗАГРЯЗНЯЯ
Добыча углеводородов - во всем мире сфера довольно рисковая с экологической точки зрения. Несмотря на высокие требования по охране окружающей среды, предъявляемые правительствами практически всех государств, где ведутся такие работы, по отношению к компаниям, это, к сожалению, не гарантирует ущерба от аварий и нарушений экологического дисбаланса в ходе всего процесса добычи углеводородов. В Азербайджане, где нефть добывается уже почти два века, проблема эта наиболее ярко выражена - несмотря на внедрение новых технологий по охране окружающей среды, приходится устранять довольно тяжелые последствия "наследия" прошлых лет. Благо в этом вопросе местные экологи могут рассчитывать на всестороннюю поддержку партнеров страны по крупным нефтегазовым проектам.
Надо сказать, что очистка нефтезагрязненных земель является приоритетом экологической политики Азербайджана. Как отмечал ранее министр экологии и природных ресурсов республики Гусейнгулу Багиров, в советский период добывающая промышленность наносила огромный ущерб окружающей среде. Разработка и добыча полезных ископаемых производились без соответствующих мер по защите природы, в связи с чем Азербайджану досталось от СССР тяжелое наследство в виде загрязненных нефтяными отходами земельных участков.
"Возникшие в результате этого масштабы нанесения вреда окружающей среде страны невозможно решить за короткий срок на небольшие финансовые средства. За период существования СССР в результате нефтедобычи на Абшеронском полуострове и в его окрестностях были загрязнены 35 тыс. га территории, из которых на 15 тыс. га возникла особенно тяжелая ситуация. Поэтому SOCAR предпринимает усиленные меры по очищению загрязненных территорий. В этом направлении были реализованы мероприятия по закладке новых парков, сбору и утилизации нефтяных отходов", - сообщил Г.Багиров.
По его словам, к 2015 году, когда Азербайджан примет первые Европейские олимпийские игры, планируется завершить ряд крупномасштабных проектов по улучшению экологической среды в стране, включающих в себя очистку нефтезагрязненных земель. "Тем не менее к указанному сроку не удастся осуществить все очистительные мероприятия, и поэтому реализация усилий по восстановлению нормальной окружающей среды продолжится", - сказал министр.
Добавим, что еще в 2011 году SOCAR открыла в Баку новый завод по очистке и рекультивации загрязненных нефтью земель, построенный совместным предприятием SOCAR-Baghlan. Мощность переработки нового предприятия 540 кубометров земли в сутки, и это далеко не последний и не самый крупный проект компании в данной сфере.
По словам вице-президента SOCAR по экологии Рафиги Гусейнзаде, наиболее важные экологические проекты осуществляются азербайджанской компанией совместно с самым крупным партнером по нефтегазовым проектам -  компанией ВР. Так, британский нефтяной гигант вкладывает часть инвестиций в создание Центра по управлению нефтяными отходами в Гарадагском районе Баку, фундамент которого будет заложен в течение месяца. "Благодаря инвестициям ВР в центре будут установлены все необходимые очистные и перерабатывающие установки", - отметила Р.Гусейнзаде. Центр будет осуществлять утилизацию бурового шлама. В целом данный проект оценивается в 60-70 млн. манатов.
Следующим же и наиболее объемным этапом сотрудничества двух компаний в экологической сфере станет реализация проекта по переработке пластовых вод. "Это большая проблема для всех стран, где добывается нефть, и далеко не везде ее удается решить на должном уровне. Поскольку SOCAR приводит свою деятельность в соответствие с международными стандартами, мы намерены совместно с ВР вплотную заняться решением данной проблемы в Азербайджане", - сказала вице-президент SOCAR.
Р.Гусейнзаде сообщила, что очистка пластовых вод должна будет осуществляться на самом высоком уровне, и есть три варианта их последующего использования. К примеру, они могут применяться для орошения, в частности полива деревьев. "Специалисты также предлагают направлять очищенные пластовые воды на "Нефтяные Камни" в целях дальнейшей закачки в пласты. Еще один вариант - после очистки пластовые воды будут сбрасываться в море. Все эти три вопроса находятся на повестке дня, они активно обсуждаются", - сказала она.
Представитель SOCAR подчеркнула, что для решения всех этих вопросов отведены 2 года. За этот период будет создана совместная с BP проектная группа. К проекту будут привлечены сейсмологи, экологи и другие специалисты, в том числе и те, которые непосредственно работают на блоке месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли".
Надо сказать, этот проект обещает стать крупнейшим и с инвестиционной точки зрения - на сегодня он оценивается почти в $4 млрд.
Представитель компании ВР Фаиг Аскеров  в свою очередь отметил, что после известной крупной аварии на месторождении в Мексиканском заливе британский нефтяной гигант усилил экологические требования по всем проектам, в которых принимает участие. "В Азербайджане у нас довольно благоприятная ситуация, до сих пор не было зарегистрировано ни одного серьезного случая нанесения вреда окружающей среде", - сказал Ф.Аскеров. По его словам, периодически проводятся соответствующие тесты и оценки экологической ситуации на добывающих площадях, осуществлена сертификация на основе стандарта ISO14001, применяются новейшие технологии по предотвращению угроз нанесения вреда окружающей среде.
Тот факт, что крупный партнер Азербайджана по проектам по добыче углеводородов одновременно выступает и одним из инвесторов важнейших экологических проектов, конечно, вселяет надежду, что в процессе эксплуатации месторождений нефти и газа требования по охране окружающей среды будут держать высокую планку. Тем более что этот вопрос находится и под пристальным вниманием на самом высоком государственном уровне. Так, совсем недавно в одном из своих выступлений президент Ильхам Алиев отмечал, что за прошедшие несколько лет в экологической сфере была проведена большая работа. "В Азербайджане нефть добывают уже 200 лет, но раньше на экологическую ситуацию никто не обращал внимания. Например, еще недавно бухта Бибиэйбат была в катастрофическом состоянии, сейчас же вся ее территория полностью очищена. В скором времени здесь планируется посадка новых деревьев", - сообщил глава государства.
То есть общими усилиями постепенно будут ликвидированы и "ошибки истории", и поддержана и улучшена экологическая ситуация на сегодняшних платформах на фоне все усложняющихся технологий извлечения и транспортировки углеводородов.