Azərbaycanın xalq artisti Təranə Muradova: "Bizim sənətin öz sualtı daşları var"
"Rəqs sənin nəbzin, ürək döyüntün, sənin nəfəsindir. Bu sənin həyatının ritmidir. Bu, zamanla ifadə və hərəkətdə, xoşbəxtlikdə, sevincdə, kədərdə ifadədir", - deyə bir zamanlar tanınmış amerikalı rəqqas Jak d'Ambuaz bildirmişdi. Azərbaycanın Xalq artisti, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının solisti və baletmeysteri, "Odlar Yurdu" ansamblının rəhbəri, Avstriya-Azərbaycan Xeyriyyə Cəmiyyətinin prezidenti, İncəsənət Gimnaziyasının xoreoqrafiya kafedrasının müdiri Təranə Muradova erkən uşaqlıq yaşlarından rəqs etməyə başlayıb. Təranə Muradova "R+"un əməkdaşı ilə söhbətində hər şeyin necə başlaması, Azərbaycan rəqsinin gözəlliyi və bu incəsənətin gələcəyi barədə fikirlərini bölüşüb.
- Rəqsə belə sevgi haradandır?
- Dörd yaşım olanda məndən 15 yaş böyük olan bacım rəqs etməyin xoşuma gəldiyini görüb, anama məni rəsq dərnəyinə verməyi təklif edib. Fiziki göstəricilərim də buna imkan verirdi: arıq, incə bir qız idim. Rəqs etməyi çox sevirdim. Yaşıdlarım nağıllara və cizgi filmlərinə həvəslə baxan zaman məni yalnız balet maraqlandırdı. Əlbəttə, valideynlərim məni dərnəyə apardılar, amma düşündülər ki, bu, sadəcə, hobbidir. Onlar istəmirdilər ki, bütün həyatımı rəqsə bağlayım. Birinci sinifdə oxuyanda bacıma balet məktəbinə getməyi arzuladığımı dedim. Hər işdə məni dəstəkləyən bacım dərhal valideynlərimlə danışdı. Anam bunun əleyhinə idi. O istəyirdi ki, mən hüquqşünas olum. Uzun müddət onu dilə tutmalı oldum və o, axırda razılaşdı. Beləcə, balet məktəbinin klassik qrupuna daxil oldum. Balerina olmaq üçün göstəricilərim yetərli deyildi və ilyarımdan sonra mənə elə bu məktəbdə xalq şöbəsinə keçməyi təklif etdilər. Bundan sonra İncəsənət İnstitutuna girdim.
- Bildiyimə görə, siz ananızın istəyini də yerinə yetirmisiniz. Hüquq fakültəsini bitirmisiniz...
- Hə, ikinci ali təhsil almışam. Br neçə il qabaq qiyabi şəkildə Moskva Dövlət Universitetinin hüquq fakültəsini bitirmişəm. Təəssüf ki, anam bu günlərimi görmədi. On doqquz yaşım olanda o, dünyasını dəyişdi. Həyat yoldaşım hüquqşünasdır, həmişə istəyirdi ki, ikinci sənət alım. O əmin idi ki, hüquqşünas təhsilim gələcəkdə mənə lazım olacaq.
- Lazım gəldi?
- Hüquqşünaslıq mənim peşəm olmadı, amma qanunları bilmək işimə çox yaradı. Həm də Yaradanın işini bilmək olmaz, mümkündür ki, bir neçə ildən sonra hüquqşünas işləməli oldum.
- Siz "Səyyah" uşaq ansamblına rəhbərlik edirsiniz, şagirdləriniz çoxdurmu? İndi rəqsə getmək dəbdədirmi?
- İndi rəqs öyrənmək istəyənlər artıb, özəlliklə yetkinlər arasında da. İnsanlar nəhayət anlayıblar ki, rəqsə başlamaq heç bir yaşda gec deyil. Gənc cütlüklər toy ərəfəsində gəlirlər ki, Azərbaycan rəqslərini gözəl ifa etməyi öyrənsinlər. Arzu ediləndir ki, bu sənətə daha peşəkar yanaşılsın, çünki milli rəqs sənəti Azərbaycanın sifətidir və istərdik ki, təmsilçilərimiz beynəlxalq festivallarda ən yüksək səviyyədə çıxış etsinlər.
Sevindiricidir ki, bu gün yaradıcılığa başqa cür yanaşmağa başlayıblar. Əvvəllər belə şey yox idi, hətta bizim valideynlər bu peşəni seçməyin əleyhinə idilər, onu hobbi kimi bir şey, qeyri-ciddi iş sayırdılar. Mən öz peşəmi çox sevirəm və təkrar etməkdən yorulmuram: yenidən doğulsaydım, yenə də rəqqasə olardım. Əlbəttə, bu peşənin öz sualtı daşları var. Balet məktəbini qurtardıqdan sonra işə düzəlməklə bağlı çətinlik yaranır: rəqs kollektivlərində boş yerlər azdır. Yeri gəlmişkən, pensiyaya rəqqaslar pensiya yaşından çox tez gedirlər. Yaşamaq, başqalarından geri qalmamaq üçün bəziləri işləməyə məcbur olur, bəziləri evdə oturub pensiya yaşını gözləyir. Təbii ki, indiki gənclər öz gələcəyi barədə düşünməyə başlayıb və bunun nəticəsidir ki, xoreoqrafiya məktəbinə axın kəskin azalıb.
- Sizcə, nə etmək lazımdır ki, rəqs bir incəsənət növü kimi bizim ölkədə daha populyar olsun?
- Düşünürəm ki, rəqsin tarixi barədə xüsusi verilişlər lazımdır, rəqs dərnəklərinin sayını daha da artırmaq gərəkdir. Azərbaycan rəqsi çox gözəl və cazibəlidir. O gələcək nəsillər üçün qorunub-saxlanmalıdır. Axı bu bizim tarixdir!
Mən tez-tez Türkiyə toylarında oluram və görürəm ki, onlar öz folklorlarına böyük sevgi ilə yanaşırlar. Nə vaxt "Yallı" oynayırlarsa, hamısı müvafiq hərəkətləri bilir, elə bil ki, lap erkən yaşlarından rəqsə gediblər. İstərdim ki, bizdə də insanlar belə gözəl oynasınlar.
- Tədris üçün nə qədər vaxt gedir?
- Əgər insanın musiqi duyumu və ritm hissi varsa, o, iki-üç aya rəqs etməyi öyrənə bilər. Əgər peşəkar rəqs etmək istəyirsənsə, bunun üçün illər lazımdır.
- Uşaqlıqda siz balet arzulayırdınız, amma öz həyatınızı xalq rəqsləri ilə bağladınız. Balet üçün darıxırsınızmı?
- Hə, arzu edirdim ki, balerina olam, amma Yaradan elə etdi ki, özümü milli rəqslərə həsr elədim. Amma baletdən əl götürmədim, tez-tez müxtəlif balet tamaşalarında iştirak edirəm. Məsələn, "Qız Qalası" tamaşasında gürcü qızının, "Məhəbbət və ölümdə" kraliçalardan birinin rəqsini ifa edirəm. Baletdə kumirlərim Leyla Vəkilova, Qəmər Almaszadə, Mayya Plisetskayadır. Onların yaradı-cılığı mənim üçün məktəb olub. Mənim izləyicilərimin çoxu görür ki, rəqslərimdə klassika elementləri var. Yəqin ki, baleti sevdiyimə görə bu belədir.
- Bəs övladlarınız sizin yolunuzla gedirmi?
- Yox. Oğlum da, qızım da mənim uşaq kollektivim "Səy-yah"da məşğul olublar. Onlar çox məşğul olurdular və gəzirdilər, amma onlarda bu incəsənətə sevgi görmədim, sonda özlərinə başqa yol seçdilər. Zeynəb hüquqşünas oldu. Teymur əvvəlcə futbolu seçdi, sonra könüllü şəkildə Əfqanıstandakı sülhməramlı qüvvələrin sırasında xidmət etdi. Bir ana kimi uşaqlarımı elə ruhda böyüt-müşəm ki, 16 yaşlarından sonra özləri müstəqil qərar verə bilsinlər.
- Daim hərəkətdəsiniz, işdəsiniz. Sərbəst vaxtınızı necə keçirirsiniz?
- Belə vaxtım azdır. Mənim çox sayda şagirdlərim var, İncəsənət Gimnaziyasında xoreoqrafiya kafedrasının müdiriyəm, "Səyyah" kollektivinə rəhbərlik edirəm. Hər günüm dəqiqələrinədək yazılır. Ancaq əgər sərbəst saat yaranırsa, onu öz ailəmlə keçirirəm. Yeri gəlmişkən, ansamblım "Səyyah" bu yaxınlarda öz rəsmi adını dəyişib. İndi ansamblın adı "Odlar Yurdu"dur. Bu kollektivə müxtəlif yaşlardan olan 70 rəqqas daxildir.
- Siz həmişə gözəl formadasınız. Rəqslərdən başqa həmişə həm də trenajor zalında məşq edirsiniz...
- Yox. Yalnız rəqslərlə məşğul oluram. 16 yaşımdan özümü bir "rels"ə qoymuşam və indiyə kimi belə davam edir. Fiquram, demək olar ki. dəyişməyib. Mənim sirrim mənim hərəkətimdədir. Nadir hallarda yerimdə otururam. Gündə iki dəfə rəqslərlə məşğul oluram, işləyirəm, dərs keçirəm.
- Siz xoşbəxtsiniz?
- Şəksiz. Mən xoşbəxt adamam. Çünki nəyi arzulamışdım, hamısı çin oldu. Lazımi qapıların hamısı qarşımda açıldı. Elə insanlarla tanış oldum ki, gəncliyimdə onları yalnız teleekranda görə bilirdim və onlarla dostlaşmağı arzulayırdım. Həyatımı rəqslərlə bağlamaq istəyirdim və bunu elədim. İki uşağım və mehriban ailəmin olmasını istəyirdim, buna da nail oldum. Həyat yoldaşım məni anlayır, qiymətləndirir və həmişə dəstəkləyir. Bu gün məndən ötrü ən önəmli olan uşaqlarımın xoşbəxtiliyi və əlbəttə ki, yaradıcılığımdır. Yaradıcılığımın çiçəklənməsi və inkişafı üçün çox ürək vermişəm. Vətənpərvərəm və istərdim ki, hər kəs öz peşəsində ilk öncə öz ölkəsini təqdim etsin. Nə vaxtsa uşaqlığımda anama söz vermişdim ki, bizim soyadımız yaşayacaq və bütün dünyada məşhur olacaq; öz vədimi yerinə yetirdim. Heç nəyə görə təəssüf etmirəm. Həyatda çox sayda çətinliklərim olub, amma mənə qalsa idi, heç nəyi dəyişməzdim. Əgər yenidən doğulsaydım, eyni həyatı yaşayardım.

THE PULSE OF THE DANCE
"Dancing is your pulse, your heartbeat, your breathing. It is the rhythm of life. It is an expression in time and movement, in happiness, in joy and in sadness," the celebrated American dancer Jacques d'Amboise once said.  Azerbaijani People's Artiste, principal performer and choreographer of the Azerbaijani State Dance Ensemble, leader of the Odlar Yurdu ensemble, President of the Austrian-Azerbaijani Charity Society, head of the department of choreography of the Arts School, T. Muradova, began dancing when she was a child. Tarana MURADOVA spoke to R+ about how all this began, about the beauty of Azerbaijani dance and the future of this art form.
- Where did your love of dancing begin?
- When I was four years of age, my elder sister, who is 15 years older than me, noticing that I liked to dance, suggested to our mother that I join a dancing circle. I had the figure for it as I was thin and delicate. I adored dancing! While my friends were mad about fairy tales and cartoons I started to get interested in ballet. Of course, when my parents sent me to the dance circle they thought it would just be a hobby. They didn't want dancing to take over my life.  In the first class I shared my dream about a ballet school with my sister. She, who supported me in everything, spoke to our parents. Mother was against it. She wanted me to become a lawyer. I spent a long time trying to persuade her and eventually she gave in. And so I joined the ballet school's classical group. I didn't have the qualifications to be a ballerina, and so eighteen months later I was invited to transfer to the folk department at the same school. Later I joined the arts institute.
- As far as I am aware you also carried out your mother's wish and graduated from law school.
- Yes, I got a second graduate degree. A few years ago I got an extra-mural degree from the law faculty of Moscow State University. Sadly, my other did not live to see the day. She died when I was 19. My husband, who, incidentally, is also a lawyer, always wanted me to have a sideline. He was certain that I would need my legal education in the future.
- Did it stand you in good stead?
- Jurisprudence did not become my profession, but a knowledge of the law was very useful. The Lord works in mysterious ways - who knows, perhaps in a few years' time I might become a lawyer.
- You direct the children's ensemble "Sayyah". Do you have many pupils? Is dancing popular these days?
- There are more people today wanting to learn to dance, especially adults. People have finally realized that you are never too old to start to learn to dance. Young couples about to get married come to me wanting to learn to do Azerbaijani dancing properly.
It would be nice if this art form was treated more professionally because the art of national dancing is part of Azerbaijan's image and I would love to see our people performing at international festivals at the highest level. I am pleased to see that attitudes to this art form are now beginning to change. That didn't used to be the case, and even my parents were against choosing this profession; they thought it was not serious, more a kind of hobby. I love my profession very much and I never tire of saying that if I had my life all over again I would still be a dancer. Of course, this profession has its pitfalls, too. When one graduates from ballet school, there is the problem of finding a job as there is a shortage of vacancies in dancing companies. Incidentally, dancers start to retire long before they reach pensionable age. Just to break even, some people have to carry on working while others stay at home waiting for their pension. Naturally, young people today have started to think about their future, and as a result the influx to the choreography academy has been sharply reduced.
- What do you think needs to be done to make dance as an art form more popular in our country?
- I think we need special programmes in which people talk about the history of dance and we also need to open more dancing circles. Azerbaijani dance is very beautiful and grand and it must be preserved for future generations. After all, it is part of our history!
I often attend Turkish weddings and I see the love they have for their folklore. When they play the "Yalli" everybody knows what to do as though they have studied this dance since they were children. I'd love to see our people dancing just as beautifully.
- How much time do you devote to teaching?
- If a person has an ear for music and a sense of rhythm he can learn to dance in two-three months. If one wants to dance professionally, that takes years.
- When you were a child you dreamed about the ballet, but you stuck to folk dancing. Do you miss ballet?
- Yes, I did dream about becoming a ballerina, but the Almighty decided I wouldn't and so I devoted my life to folk dancing. But I did not neglect ballet. I often go to the ballet. For example, at the Maiden Tower I dance the part of a Georgian woman, and in the ballet "Love and Death" I am one of the tsarinas. My idols in the ballet are Leyla Vakilova, Gamar Almaszada and Maya Plisetskaya. I grew up at their school. Many people in my audience point out that there are elements of the classics in my dances. That's probably because I love the ballet.
- Have your children followed in your footsteps?
- No, both my son and my daughter were in my children's "Sayyah" group.  They studied hard and travelled all over the place, but I could see that they didn't have a love for this art form and they chose to go a different path. Zeynab became a lawyer, and Teymur first chose football and then served as a volunteer in the peacekeeping forces in Afghanistan. As a mother, I have always brought up my children in the spirit that after they reached 16 they could make their own decisions.
- You are always busy, always working. But what about your spare time?
- I don't have much of that. I have a lot of pupils, I run the chorography department and the arts school, as well as the "Sayyah" group. Every minute of my day is taken up. But if I do have a free hour I spend it with my family. Incidentally, my "Sayyah" ensemble recently officially changed its name. It is now called "Odlar Yurdu". It has about 70 members - dancers of different ages and musicians.
- You are always in splendid condition. Apart from dancing, do you work out as well?
- No, just dancing. Since I decided what I wanted to do at 16 I have carried on doing that. My figure has hardly changed at all. My secret is keeping busy. I rarely sit down. Twice a day I dance, work and teach.
- Are you happy?
- Absolutely. I am a happy person. Because everything I dreamed of doing has come true. The right doors have opened up for me and I have met people who when I was young I had only seen on the TV and dreamed of becoming friends with. I wanted to devote my life to dancing and that's what I've done. I dreamed of having two children in a close family and that's what I've got. The most important thing for me today is the happiness of my children and, of course, my work, into which I have put a lot of my soul to make sure it blossomed and thrived. I am a patriot and I'd love to see everyone in my profession represent their country above everything else.
Once when I was a child I promised my mother that our name would live and be well known all over the world. I have kept my promise. I regret nothing. Yes, I have had many difficult times but I wouldn't change anything. If I had my life all over again it would be the same.