Azərbaycanın xalq artisti Təranə Muradova: "Bizim sənətin öz sualtı daşları var"
"Rəqs sənin nəbzin, ürək döyüntün, sənin nəfəsindir. Bu sənin həyatının ritmidir. Bu, zamanla ifadə və hərəkətdə, xoşbəxtlikdə, sevincdə, kədərdə ifadədir", - deyə bir zamanlar tanınmış amerikalı rəqqas Jak d'Ambuaz bildirmişdi. Azərbaycanın Xalq artisti, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının solisti və baletmeysteri, "Odlar Yurdu" ansamblının rəhbəri, Avstriya-Azərbaycan Xeyriyyə Cəmiyyətinin prezidenti, İncəsənət Gimnaziyasının xoreoqrafiya kafedrasının müdiri Təranə Muradova erkən uşaqlıq yaşlarından rəqs etməyə başlayıb. Təranə Muradova "R+"un əməkdaşı ilə söhbətində hər şeyin necə başlaması, Azərbaycan rəqsinin gözəlliyi və bu incəsənətin gələcəyi barədə fikirlərini bölüşüb.
- Rəqsə belə sevgi haradandır?
- Dörd yaşım olanda məndən 15 yaş böyük olan bacım rəqs etməyin xoşuma gəldiyini görüb, anama məni rəsq dərnəyinə verməyi təklif edib. Fiziki göstəricilərim də buna imkan verirdi: arıq, incə bir qız idim. Rəqs etməyi çox sevirdim. Yaşıdlarım nağıllara və cizgi filmlərinə həvəslə baxan zaman məni yalnız balet maraqlandırdı. Əlbəttə, valideynlərim məni dərnəyə apardılar, amma düşündülər ki, bu, sadəcə, hobbidir. Onlar istəmirdilər ki, bütün həyatımı rəqsə bağlayım. Birinci sinifdə oxuyanda bacıma balet məktəbinə getməyi arzuladığımı dedim. Hər işdə məni dəstəkləyən bacım dərhal valideynlərimlə danışdı. Anam bunun əleyhinə idi. O istəyirdi ki, mən hüquqşünas olum. Uzun müddət onu dilə tutmalı oldum və o, axırda razılaşdı. Beləcə, balet məktəbinin klassik qrupuna daxil oldum. Balerina olmaq üçün göstəricilərim yetərli deyildi və ilyarımdan sonra mənə elə bu məktəbdə xalq şöbəsinə keçməyi təklif etdilər. Bundan sonra İncəsənət İnstitutuna girdim.
- Bildiyimə görə, siz ananızın istəyini də yerinə yetirmisiniz. Hüquq fakültəsini bitirmisiniz...
- Hə, ikinci ali təhsil almışam. Br neçə il qabaq qiyabi şəkildə Moskva Dövlət Universitetinin hüquq fakültəsini bitirmişəm. Təəssüf ki, anam bu günlərimi görmədi. On doqquz yaşım olanda o, dünyasını dəyişdi. Həyat yoldaşım hüquqşünasdır, həmişə istəyirdi ki, ikinci sənət alım. O əmin idi ki, hüquqşünas təhsilim gələcəkdə mənə lazım olacaq.
- Lazım gəldi?
- Hüquqşünaslıq mənim peşəm olmadı, amma qanunları bilmək işimə çox yaradı. Həm də Yaradanın işini bilmək olmaz, mümkündür ki, bir neçə ildən sonra hüquqşünas işləməli oldum.
- Siz "Səyyah" uşaq ansamblına rəhbərlik edirsiniz, şagirdləriniz çoxdurmu? İndi rəqsə getmək dəbdədirmi?
- İndi rəqs öyrənmək istəyənlər artıb, özəlliklə yetkinlər arasında da. İnsanlar nəhayət anlayıblar ki, rəqsə başlamaq heç bir yaşda gec deyil. Gənc cütlüklər toy ərəfəsində gəlirlər ki, Azərbaycan rəqslərini gözəl ifa etməyi öyrənsinlər. Arzu ediləndir ki, bu sənətə daha peşəkar yanaşılsın, çünki milli rəqs sənəti Azərbaycanın sifətidir və istərdik ki, təmsilçilərimiz beynəlxalq festivallarda ən yüksək səviyyədə çıxış etsinlər.
Sevindiricidir ki, bu gün yaradıcılığa başqa cür yanaşmağa başlayıblar. Əvvəllər belə şey yox idi, hətta bizim valideynlər bu peşəni seçməyin əleyhinə idilər, onu hobbi kimi bir şey, qeyri-ciddi iş sayırdılar. Mən öz peşəmi çox sevirəm və təkrar etməkdən yorulmuram: yenidən doğulsaydım, yenə də rəqqasə olardım. Əlbəttə, bu peşənin öz sualtı daşları var. Balet məktəbini qurtardıqdan sonra işə düzəlməklə bağlı çətinlik yaranır: rəqs kollektivlərində boş yerlər azdır. Yeri gəlmişkən, pensiyaya rəqqaslar pensiya yaşından çox tez gedirlər. Yaşamaq, başqalarından geri qalmamaq üçün bəziləri işləməyə məcbur olur, bəziləri evdə oturub pensiya yaşını gözləyir. Təbii ki, indiki gənclər öz gələcəyi barədə düşünməyə başlayıb və bunun nəticəsidir ki, xoreoqrafiya məktəbinə axın kəskin azalıb.
- Sizcə, nə etmək lazımdır ki, rəqs bir incəsənət növü kimi bizim ölkədə daha populyar olsun?
- Düşünürəm ki, rəqsin tarixi barədə xüsusi verilişlər lazımdır, rəqs dərnəklərinin sayını daha da artırmaq gərəkdir. Azərbaycan rəqsi çox gözəl və cazibəlidir. O gələcək nəsillər üçün qorunub-saxlanmalıdır. Axı bu bizim tarixdir!
Mən tez-tez Türkiyə toylarında oluram və görürəm ki, onlar öz folklorlarına böyük sevgi ilə yanaşırlar. Nə vaxt "Yallı" oynayırlarsa, hamısı müvafiq hərəkətləri bilir, elə bil ki, lap erkən yaşlarından rəqsə gediblər. İstərdim ki, bizdə də insanlar belə gözəl oynasınlar.
- Tədris üçün nə qədər vaxt gedir?
- Əgər insanın musiqi duyumu və ritm hissi varsa, o, iki-üç aya rəqs etməyi öyrənə bilər. Əgər peşəkar rəqs etmək istəyirsənsə, bunun üçün illər lazımdır.
- Uşaqlıqda siz balet arzulayırdınız, amma öz həyatınızı xalq rəqsləri ilə bağladınız. Balet üçün darıxırsınızmı?
- Hə, arzu edirdim ki, balerina olam, amma Yaradan elə etdi ki, özümü milli rəqslərə həsr elədim. Amma baletdən əl götürmədim, tez-tez müxtəlif balet tamaşalarında iştirak edirəm. Məsələn, "Qız Qalası" tamaşasında gürcü qızının, "Məhəbbət və ölümdə" kraliçalardan birinin rəqsini ifa edirəm. Baletdə kumirlərim Leyla Vəkilova, Qəmər Almaszadə, Mayya Plisetskayadır. Onların yaradı-cılığı mənim üçün məktəb olub. Mənim izləyicilərimin çoxu görür ki, rəqslərimdə klassika elementləri var. Yəqin ki, baleti sevdiyimə görə bu belədir.
- Bəs övladlarınız sizin yolunuzla gedirmi?
- Yox. Oğlum da, qızım da mənim uşaq kollektivim "Səy-yah"da məşğul olublar. Onlar çox məşğul olurdular və gəzirdilər, amma onlarda bu incəsənətə sevgi görmədim, sonda özlərinə başqa yol seçdilər. Zeynəb hüquqşünas oldu. Teymur əvvəlcə futbolu seçdi, sonra könüllü şəkildə Əfqanıstandakı sülhməramlı qüvvələrin sırasında xidmət etdi. Bir ana kimi uşaqlarımı elə ruhda böyüt-müşəm ki, 16 yaşlarından sonra özləri müstəqil qərar verə bilsinlər.
- Daim hərəkətdəsiniz, işdəsiniz. Sərbəst vaxtınızı necə keçirirsiniz?
- Belə vaxtım azdır. Mənim çox sayda şagirdlərim var, İncəsənət Gimnaziyasında xoreoqrafiya kafedrasının müdiriyəm, "Səyyah" kollektivinə rəhbərlik edirəm. Hər günüm dəqiqələrinədək yazılır. Ancaq əgər sərbəst saat yaranırsa, onu öz ailəmlə keçirirəm. Yeri gəlmişkən, ansamblım "Səyyah" bu yaxınlarda öz rəsmi adını dəyişib. İndi ansamblın adı "Odlar Yurdu"dur. Bu kollektivə müxtəlif yaşlardan olan 70 rəqqas daxildir.
- Siz həmişə gözəl formadasınız. Rəqslərdən başqa həmişə həm də trenajor zalında məşq edirsiniz...
- Yox. Yalnız rəqslərlə məşğul oluram. 16 yaşımdan özümü bir "rels"ə qoymuşam və indiyə kimi belə davam edir. Fiquram, demək olar ki. dəyişməyib. Mənim sirrim mənim hərəkətimdədir. Nadir hallarda yerimdə otururam. Gündə iki dəfə rəqslərlə məşğul oluram, işləyirəm, dərs keçirəm.
- Siz xoşbəxtsiniz?
- Şəksiz. Mən xoşbəxt adamam. Çünki nəyi arzulamışdım, hamısı çin oldu. Lazımi qapıların hamısı qarşımda açıldı. Elə insanlarla tanış oldum ki, gəncliyimdə onları yalnız teleekranda görə bilirdim və onlarla dostlaşmağı arzulayırdım. Həyatımı rəqslərlə bağlamaq istəyirdim və bunu elədim. İki uşağım və mehriban ailəmin olmasını istəyirdim, buna da nail oldum. Həyat yoldaşım məni anlayır, qiymətləndirir və həmişə dəstəkləyir. Bu gün məndən ötrü ən önəmli olan uşaqlarımın xoşbəxtiliyi və əlbəttə ki, yaradıcılığımdır. Yaradıcılığımın çiçəklənməsi və inkişafı üçün çox ürək vermişəm. Vətənpərvərəm və istərdim ki, hər kəs öz peşəsində ilk öncə öz ölkəsini təqdim etsin. Nə vaxtsa uşaqlığımda anama söz vermişdim ki, bizim soyadımız yaşayacaq və bütün dünyada məşhur olacaq; öz vədimi yerinə yetirdim. Heç nəyə görə təəssüf etmirəm. Həyatda çox sayda çətinliklərim olub, amma mənə qalsa idi, heç nəyi dəyişməzdim. Əgər yenidən doğulsaydım, eyni həyatı yaşayardım.

Народная артистка Азербайджана Тарана МУРАДОВА: «В нашей профессии есть и свои подводные камни»
"Танец - это твой пульс, твое сердцебиение, твое дыхание. Это ритм твоей жизни. Это выражение во времени и в движении, в счастье, в радости, в грусти", - сказал в свое время известный американский танцор Жак д'Амбуаз. Народная артистка Азербайджана, солистка и балетмейстер Азербайджанского государственного ансамбля танца, руководитель ансамбля "Одлар юрду", президент Австрийско-азербайджанского благотворительного общества, завкафедрой хореографии Гимназии искусств Т.Мурадова начала танцевать с самого раннего детства. О том, с чего все начиналось, о красоте азербайджанского танца и будущем этого искусства Тарана МУРАДОВА поделилась с R+.
- Откуда такая любовь к танцу?
- Когда мне исполнилось четыре года, моя старшая сестра, которая была старше на 15 лет, заметив, что мне нравится танцевать, предложила маме отдать меня в танцевальный кружок. К тому же физические данные позволяли: я была худенькой и хрупкой девочкой. Обожала танцевать! Когда мои ровесники с упоением смотрели сказки и мультики, меня стал интересовать балет. Конечно, родители отвели меня в кружок, но думали, что это будет всего лишь хобби. Они не хотели, чтобы я связывала свою жизнь с танцем. В первом классе я поделилась с сестрой мечтой о балетной школе. Сестра, которая меня всегда и во всем поддерживала, тут же поговорила с родителями. Мама воспротивилась. Она хотела, чтобы я стала юристом. Мне пришлось ее долго упрашивать, и она сдалась. Так я поступила в классическую группу балетной школы. У меня не было достаточных данных, чтобы стать балериной, и через полтора года мне предложили перейти в народное отделение при этой же школе. А после я поступила в Институт искусств.
- Насколько мне известно, мамино желание вы тоже исполнили. Закончили юридический факультет.
- Да, я получила второе высшее образование. Несколько лет назад заочно закончила юридический факультет Московского государственного университета. Увы, моя мама не дожила до этого дня. Она ушла из жизни, когда мне было 19 лет. Мой супруг, который, кстати, тоже юрист, всегда был только за то, чтобы я получила вторую профессию. Он был уверен, что мое юридическое образование в будущем мне понадобится.
- Пригодилось?
- Юриспруденция не стала моей профессией, но знание законов мне очень пригодилось. И потом, пути Господни неисповедимы - быть может, через несколько лет я стану юристом.
- Вы руководите детским ансамблем "Саййах". Много ли у вас учеников? Сегодня популярно танцевать?
- Сегодня стало больше желающих научиться танцевать, особенно среди взрослых. Люди наконец-то поняли, что ни в каком возрасте не поздно начинать танцевать. Приходят молодые пары в преддверии свадьбы, которые хотят научиться красиво исполнять азербайджанские танцы.
Желательно, чтобы к этому искусству относились более профессионально, потому что искусство национального танца - это лицо Азербайджана, и хотелось бы, чтобы наши представители выступали на международных фестивалях на самом высоком уровне. Радует, что сегодня к этому творчеству стали относиться по-другому. Раньше такого не было, даже мои родители были против выбора этой профессии, считали ее несерьезной, чем-то вроде хобби. Я очень люблю свою профессию и не устаю повторять: если бы я родилась заново, все равно стала бы танцовщицей. Конечно, в этой профессии есть и свои подводные камни. Когда заканчиваешь балетную школу, возникает проблема с трудоустройством: в танцевальных коллективах недостаточно вакансий. Кстати, на пенсию танцоры уходят задолго до наступления пенсионного возраста. Чтобы хоть как-то жить и держаться на плаву, одним приходится продолжать работать, а другие сидят дома в ожидании пенсии. Естественно, нынешняя молодежь стала задумываться о своем будущем, и, как результат, поток в хореографическое училище резко сократился.
- По-вашему, что нужно сделать, чтобы танец как вид искусства стал более популярным в нашей стране?
- Думаю, нужны специальные передачи, в которых бы рассказывали об истории танцев, необходимо также открыть больше танцевальных кружков. Азербайджанский танец очень красивый и грациозный. И его нужно сохранить для будущих поколений. Это ведь наша история!
Я часто бываю на турецких свадьбах и вижу, с какой любовью они относятся к своему фольклору. Когда играют "Яллы", все до одного знают соответствующие движения, будто изучают этот танец с самого детства. Хотелось бы, чтобы и у нас люди красиво танцевали.
- А сколько времени уходит на обучение?
- Если у человека есть слух и чувство ритма, он может научиться танцевать за два-три месяца. Если же хочешь танцевать профессионально, на это уйдут годы.
- В детстве вы мечтали о балете, но связали свою жизнь с народными танцами. Скучаете по балету?
- Да, я мечтала стать балериной, но Всевышний так распределил, что я не стала ею, а посвятила себя национальным танцам. Но я не оставила балет. Я часто участвую в различных балетных постановках. К примеру, в "Девичьей башне" танцую партию грузинки, а в балете "Любовь и Смерть" - партию одной из цариц. Моими кумирами в балете являются Лейла Векилова, Гемер Алмасзаде, Майя Плисецкая. Я росла на их школе. Многие мои зрители замечают, что в моих танцах присутствуют элементы классики. Наверное, потому что я люблю балет.
- А ваши дети пошли по вашим стопам?
- Нет. И сын, и дочь занимались в моем детском коллективе "Саййах". Они много занимались и разъезжали, но я не увидела у них любви к этому искусству, они выбрали себе другой путь. Зейнаб стала юристом. А Теймур вначале выбрал футбол, затем добровольно служил в миротворческих войсках в Афганистане. Я как мама всегда воспитывала детей в таком духе, чтобы после 16 лет они могли принимать самостоятельные решения.
- Вы постоянно в движении, в работе. А как проводите свободное время?
- Его у меня очень мало. У меня много учеников, я заведую кафедрой хореографии в Гимназии искусств, руковожу коллективом "Саййах". Каждый мой день расписан по минутам. Но если выдается свободный часок, провожу его со своей семьей. Кстати, мой ансамбль "Саййах" недавно официально изменил свое название. Теперь ансамбль именуется "Одлар юрду". В него входят около 70 человек - танцоров разных возрастов и музыкантов.
- Вы всегда в прекрасной форме. Кроме танцев занимаетесь еще и в тренажерном зале?
- Нет. Занимаюсь только танцами. С 16 лет как поставила себя "на рельсы", так и продолжается до сих пор. Моя фигура практически не изменилась. Мой секрет в движении. Я редко сижу на месте. Дважды в день занимаюсь танцами, работаю, преподаю.
- Вы счастливы?
- Безусловно. Я счастливый человек. Потому что все, о чем мечтала, - сбылось. Нужные двери открылись передо мной, я познакомилась с людьми, которых когда-то в юности видела лишь на телеэкране и с которыми мечтала подружиться. Я хотела связать свою жизнь с танцами, и я сделала это. Я мечтала о двух детях и дружной семье - я получила и это. Мой супруг понимает меня, ценит и поддерживает во всем. Сегодня для меня самое важное - счастье моих детей и, конечно же, творчество, в которое вложила немало души, чтобы оно цвело и процветало. Я патриотка и хотела бы, чтобы все в своей профессии представляли, прежде всего, свою страну.
Когда-то в детстве я дала матери слово, что наша фамилия будет жить и станет известна во всем мире. Свое обещание я сдержала. И я ни о чем не жалею. Да, у меня было много трудностей, но в своей жизни я бы ничего не изменила. Если бы я заново родилась, то прожила бы ту же жизнь.