ORBELİNİN SİRRİ AÇILDI
Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov  hələ Sankt-Peterburq arxivlərində rus-sovet tarixçisi İ. Orbelinin "Qandzasar və avotsptuk kitabələri" əsərinin axtarışına başladığını bəyan etdiyi vaxt bu, regionumuzda böyük rezonans yaratmışdı. Axı, söhbət bütün nüsxələri 1919-cu ildə məhv edilmiş kitabdan gedirdi. Üstəlik, onun müəllifi sonradan bu mövzu ilə məşğul olmaqdan imtina edərək, tamamilə fərqli sahədə görkəmli alim kimi tanınmışdı.
F. Axundovun əsərin öyrənilməsindən sonra iyunun 10-da Bakıda "Qafqaz Albaniyasının tarixi və mədəni irsi insan hüquqları kontekstində" adlı beynəlxalq konfransda açıqladığı ilkin nəticələr isə əsl sensasiya effekti verib. Məlum olub ki, İ. Orbelinin kitabı XX əsrin əvvəllərində ermənilərin əsrlərdən bəri davam edən tarixi saxtakarlıq sisteminin altına qoyulmuş daha bir mina imiş. Öz  xalqını aldatmaqla məşğul olan saxtakarları məyus edən daha bir məqam bu yaxınlarda İrəvanda nümayiş olunmuş 2 antiazərbaycan filminin ifşasıdır.
Baş  verənlər haqqında danışması üçün bu ifşaların müəllifi, Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının sektor müdiri Fuad AXUNDOVA müraciət etdik.
- Məruzənizdə Orbelinin kitabının sirlərinin açıldığını bəyan etdiniz. Bu sirlər  nədən ibarətdir?
- Məsələ ondadır ki, XX əsrin əvvəllərində rus-sovet alimi Orbeli  araşdırmaları ilə özü də bilmədən, faktiki olaraq, erməni kilsəsinə məxsus yalanların üstünü açıb. Məlum olub ki, ermənilərin işğalı altındakı Azərbaycan torpaqlarında yerləşən  Qandzasar alban monastırı üzərindəki yazılar düzgün tərcümə edilməyib və saxtalaşdırılıb. "Qandzasar və avotsptuk kitabələri" əsərinin işıq üzü görməməsinin, 1919-cu ildə buraxılmış nüsxələrin isə tamamilə məhv edilməsinin səbəbi də budur.
Orbeli 1922-ci ildə yazdığı məktubda kitabının çap edilməsinin  ləngiməsindən gileylənir, bunu anlamadığını bildirir. O, kitabın çapa verilməsindən 5 il (1917-ci ildən), səhifələnmədən 7 il (1914-1915-ci illər), Qandzasarın üzərindəki yazıları toplamasından 13 il keçdiyini (1909-cu il) xatırladaraq, kitabın hələ də işıq üzü görməməsindən şikayətlənirdi.
Mən  həmin kitabın yoxa çıxdığına dair xəbərləri dəfələrlə oxumuşdum və  onun, heç olmasa, izlərini tapmağı qarşıma məqsəd qoymuşdum. 2011-ci ildə əsərin bir nüsxəsini Sankt-Peterburqda taparaq Bakıya gətirə bildim.
Əvvəlcə erməni tərəfi iddia edirdi ki, Orbelinin, ümumiyyətlə, belə kitabı olmayıb. Amma mən onu tapdıqdan sonra ermənilər Petroqraddakı daşqın nəticəsində kitabın şriftlərinin itdiyini, bu üzdən də, onun çap olunmadığını söyləməyə başladılar. Biz bunun da yalan olduğunu üzə çıxardıq - həmin il Petroqradda, ümumiyyətlə, daşqın olmayıb, şriftlər - kitabın literləri isə heç də ermənilərin dedikləri yerdə saxlanılmırmış. Bundan sonra erməni tərəfi kitabın olduğunu etiraf etdi, hətta, guya, bizi "ifşa" etmək üçün onun rus dilinə tərcümə olunacağını da bildirdi. Lakin bu tərcümə hələ də yoxdur.
Hazırda mənim xahişimlə əcnəbi və azərbaycanlı alimlərdən ibarət qrup Qandzasar üzərindən Orbeli tərəfindən toplanmış yazıların tərcüməsilə məşğuldur. Bunun yekunu olaraq Orbelinin əsərini və yazıların tərcümələrini dərc etmək niyyətindəyik.
- Yəni Orbelinin kitabının bütün tirajının məhvinə səbəb,  orada erməni saxtakarlığının ifşa olunmasıdır?
- Bu sualın cavabı elə kitabın özündədir. Biz artıq Orbelinin XX əsrin əvvəllərində Qandzasara ekspedisiyası zamanı qeyd etdiyi bəzi yazıları araşdıra bilmişik. Bu yazılar onların hazırkı durumunu əks etdirən fotolarla, o cümlədən 150 il əvvəl müxtəlif müəlliflərin apardıqları tərcümələrlə müqayisə olunub. Məsələn, Orbeli kitabında ondan əvvəlki tərcümələrdə yanlışlıqların olduğunu aydın şəkildə ifadə edir. Söhbət XIX əsrdə kilsə xadimləri Calalyants, Şahatunyants və Barxudaryants tərəfindən edilmiş tərcümələrdən gedir. Onlar bu işi erməni kilsəsinin sifarişilə görürdülər.
Araşdırma nəticəsində Qandzasar üzərində qədim yazıların olduğu çoxlu sayda lövhələrin dəyişdirildiyi də üzə çıxıb. Bundan başqa, bizim mütəxəssislər Qandzasar üzərində orta əsrlərdə türk dilində yazılmış yazıları taparaq tərcümə ediblər.
Qandzasardakı Müqəddəs İohann  kilsəsinin içindəki əsas yazıda isə alban katolikoslarının tam titulaturası üzə çıxıb: hayrapetuthetn nersisi aluanits katolikosu (alban katolikosu Nersesin patriarxlığı dövründə). Erməni tərəfi alban katolikoslarının patriarx rütbəsinə malik olduqlarını yada salmaq istəmir. Axı, patriarx rütbəsi Alban kilsəsinin müstəqil olduğundan və birbaşa İsa peyğəmbərin həvariləri tərəfindən səlahiyyət almasından xəbər verir.
Beləliklə, Qandzasardakı əsas yazıdan aydın olur ki, alban katolikoslarının patriarx rütbəsi orta əsrlərədək gəlib çıxır.
Bundan başqa, Rusiyadan əldə edilmiş arxiv materiallarından məlum olur ki, alban katolikosunun patriarx rütbəsi Qarabağda düz XIX əsrin əvvəllərinədək davam edib və yalnız sonradan ləğv edilib, alban məbədləri isə Eçmiadzin erməni kilsəsinə verilib.
Biz arxiv materiallarının, yazışmaların, xəritələrin, orta əsrlərə aid əlyazmaların öyrənilməsi istiqamətində qızğın iş  aparırıq. Nəticədə, Azərbaycan tarixi, onun zəngin tarixi-mədəni, memarlıq və qeyri-maddi irsinin erməniləşdirilməsinə dair çoxlu sayda faktlar üzə çıxa bilər. Yaxın zamanlarda aparılan araşdırmaların nəticələri əsasında sənədli film çəkməyi də  planlaşdırırıq.
- Qəribədir ki, Orbeli sovet illərində tanınmış alimə çevrildikdən sonra bir daha Qarabağdakı məbədlərlə bağlı araşdırma mövzusuna qayıtmayıb...
- Görünən odur ki, bəzi qüvvələr gənc alimin böyük potensialını Ermənistana sərf edən məcraya yönəltməyə çalışıblar. Faktiki olaraq, o, Qarabağdakı məbədlərə dair araşdırmalardan imtinanın qarşılığında başgicəlləndirici karyeraya nail olub. 1924-cü ildə gənc Orbeli cəmi 37 yaşında SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib. O, Ermənistan SSR Elmlər Akademiyasının akademiki və ilk prezidenti də seçilib, sonralar isə Peterburqda Ermitajın rəhbəri təyin olunub.
- Konfransda siz bir neçə yeni saxtakarlıq  faktını da  açıqladınız. Söhbət bu yaxınlarda Ermənistanda dövlət dəstəyilə çəkilmiş 2 filmdə aşkara çıxardığınız faktlardan gedir...
- Birincisi, qeyd edim ki, həmin antiazərbaycan filmlər   İrəvanda mayın 28-də, yəni Azərbaycanın müstəqillik günündə nümayiş etdirilib. Şübhəsiz ki, bu filmlər erməni tərəfinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dəfələrlə bəyan etdiyi fikrə - hazırkı Ermənistanın qədim Azərbaycan torpaqları olan İrəvan, Göyçə və Zəngəzurda qurulduğuna dair bəyanatlarına  özünəməxsus bir reaksiyadır.
Biz  Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqat layihələri həyata keçiririk. Bu layihələr çərçivəsində Ermənistanın hazırkı  rəhbərliyi tərəfindən İrəvanın tarixi mərkəzində 500 il əvvəl azərbaycanlı Səfəvi hökmdarları tərəfindən tikilmiş İrəvan qalasının dağıdıldığına dair film də çəkilib. Buna cavab olaraq, Ermənistan hakimiyyəti İrəvanda və Ermənistanda orta əsrlərə dair Azərbaycan irsilə bağlı həqiqətləri gizlətmək üçün bir neçə addım atıb. O cümlədən dövlətin dəstəyilə qeyd etdiyiniz 2 film də çəkilib. O filmlərdə də ermənilər adətləri üzrə, faktları saxtalaşdırmağa, İrəvanın Qədim Romadan da qədim olduğunu, azərbaycanlı hökmdarlar tərəfindən yaradılmadığını sübut etməyə çalışıblar.
Erməni saxtakarları İrəvanın hələ Rəvan-İrəvan qalasının inşasından əvvəl mövcud olduğunu sübut etmək üçün o cümlədən Hülakü hökmdarı Ənnuşirəvan xan tərəfindən hazırlanmış XIV-XV əsrlərə aid sikkəni də göstərir və onun guya İrəvanda hazırlandığını iddia edirlər! Amma araşdırma zamanı məlum olub ki, həmin sikkənin üzərində İrəvan deyil, İran Kürdüstanında yerləşən Marivan əks olunub. Erməni saxtakarları isə filmdə bu sikkə haqda danışarkən iddia edirlər ki, onun üzərində kəsildiyi yer kimi, guya, "İrəvan" göstərilir.
Filmdə hökmdar Əbu Səidə aid daha bir sikkə də ötəri şəkildə  nümayiş olunur. Amma onun üzərində də kəsildiyi yer kimi, İran Kürdüstanında yerləşən Royan şəhəri göstərilib. Bizdə hazırkı İrəvanın şəhər kimi XVI əsrin əvvəllərində salındığını təsdiqləyən saysız-hesabsız sübutlar var. Bunu erməni numizmatı da təsdiqləyir. Orada Səfəvilər tərəfindən Rəvanda (İrəvanda) XVI əsrdə kəsilmiş ilk sikkələrin şəkli də əksini tapıb. Üstəlik, Ermənistan KİV-nin özündə İrəvanda sikkələrin XVI əsrdə Səfəvilər, sonradan isə İrəvan xanları tərəfindən kəsildiyinə dair məqalələr yer alıb. Bununla yanaşı, qeyd olunur ki, sikkəxana İrəvan xanının sarayının ərazisində yerləşib və hazırda o, tamamilə məhv edilib. İrəvanın öz adını məhz Səfəvilərin dövründə aldığını, məhz, o dövrdə qala şəhərə çevrildiyini görkəmli rus və sovet şərqşünas tarixçisi Bartold da yazırdı.
- Belə çıxır ki, İrəvanın erməni tarixinə aidiyyətini sübut etməyə çalışan təbliğatçılar bu işdə orta əsrlərə aid müsəlman sikkələrindən istifadə  edirlər?
- Bu, ermənilərin sikkələrlə, yazılarla bağlı yol verdikləri ilk saxtakarlıq halı deyil. Hələ sovetlər dövründə, 1971-ci ildə elmi jurnalda sovet şərqşünaslığının patriarxı, akademik Piotrovskinin qəzəb dolu məqaləsi çap olunmuşdu. O, erməni saxtakarlarının 1950-60-cı illərdə eyni üsulla azərbaycanlı sülaləsi olan Eldəgizlərə məxsus, orta əsrlərə aid sikkələri, Azərbaycan məzarları üzərində orta əsrlərə dair yazıları saxtalaşdırmasından, onları eramızdan əvvəl XVII-XIX əsrlərə aid "qədim hay sikkələri, petroqlifləri və heroqlifləri" kimi təqdim etməsindən bəhs edirdi! Sən demə, erməni "alimlər"i müasir Ermənistanda tapılmış Azərbaycan sikkələri və başdaşılarındakı ərəb yazılarını tərsinə oxuyaraq, az qala, 4 min il yaşı olan "qədim hay erməni yazısı" kəşf ediblər. Yəni ərəb yazısını sağdan sola deyil, soldan sağa oxuyurlarmış!
- Ermənistanda öz keçmişlərilə bu savaşın səbəbi nədir?
- Birincisi, bu keçmişin erməni tarixinə aidiyyəti yoxdur və o, birbaşa Azərbaycanın mədəni-tarixi irsilə bağlıdır. Bu üzdən, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi vaxtilə bu torpaqlarda yaşayan əhalinin əksəriyyətini  təşkil etmiş azərbaycanlıları xatırladan hər şeyi məhv etməyə çalışır. Məsələn, mən İrəvanın tarixi mərkəzinin - İrəvan qalasının bərpası işində ermənilərə yardım təklif etmişəm. Amma onlar bizim əlimizdə olan qədim İrəvanın çertyojlarından, xəritələrdən, Rusiya və digər mənbələrdən əldə etdiyimiz arxiv materiallarından qəti şəkildə imtina ediblər.  Bizdə XIX əsrə aid İrəvan qalasının ən incə məqamlarınadək əks olunduğu fotolar da var. Onların müəllifləri Avropanın məşhur rəssamları Tavernye, Şarden, rus rəssamları Rubo və Qaqarindir. Yeri gəlmişkən, orta əsrlərə aid İrəvan qalasının müsəlmanlara xas görüntüsü ilə tanış olmaq istəyən hər bir kəs, onu batalist Rubonun 1893-cü ildə işlədiyi "1827-ci ilin oktyabrında İrəvan qalasının təslim edilməsi" əsəri ilə www.erevangala500.com saytında və ya müəllifi olduğum "Saxtakarlıqları ifşa edənlər" kitabının cildində də görə bilər. Mən orta əsrlərə aid İrəvanın o zamankı simasının bərpa edilməsi üçün erməni tərəfinə əlimizdə olan bütün tarixi sənədləri verməyə hazır idim. Amma mənim, məsələn, Bakı və Tiflisin mərkəzi hissələrinin tarixi görkəmdə saxlanıldığı halda, İrəvanda bunun nədən olmadığına dair sualıma cavab olaraq, Ermənistan hökuməti yeni butaforiya uydurmaq qərarına gəldi - İrəvanın mərkəzində XIX əsrə aid bir neçə binanın yığılması və onun şəhərin tarixi mərkəzi kimi qələmə verilməsi!  Yəni azərbaycanlılara aid orta əsrlərə məxsus məhv edilmiş şəhərin  yerində 100-150 il əvvəlin   Avropa  üslublu memarlıq  tikililəri olacaq!
Belə çıxır ki, ermənilər həqiqətdən qaçır, tarixi həqiqəti üzə çıxarmağa yönəlmiş istənilən  tarixi araşdırmadan imtina  edirlər. Ermənilər eyni münasibəti Türkiyəyə də göstərirlər. Ankaranın 1915-1918-ci il hadisələrinin öyrənilməsi üçün arxivlərini erməni tarixçilərin üzünə açmaq təklifi dəfələrlə  İrəvan tərəfindən rədd edilib. Onlar "erməni soyqırımı" adlandırdıqları bu hadisələrin araşdırılmasına nədənsə  maraq göstərmirlər.
Göründüyü kimi, arxivlərin açılması erməni saxtakarlıqları üçün qorxulu yuxudur. Onlar həqiqətdən qorxurlar və bu üzdən də, tarix sahəsində birgə araşdırmalara dair istənilən təklifi rədd edirlər.
Yeri gəlmişkən, bu ay dünya birliyi Birinci dünya müharibəsinin 100 illiyini qeyd edir. Söhbət Qafqaz və Kiçik Asiya da daxil olmaqla, dünyanın coğrafi və etnik mənzərəsini kökündən dəyişmiş bir hadisədən gedir. Bununla əlaqədar olaraq, həmin dövrə aid çoxsaylı arxiv materialları qaldırılır və öyrənilir.
Osmanlı Türkiyəsində, guya baş vermiş "erməni soyqırımı" ilə bağlı isə erməni tərəfi ciddi araşdırmalardan qaçır. Çünki nəticədə  2015-ci ildə onun 100-cü ildönümünün qeyd olunması ilə bağlı qurulmuş plan pozula bilər. Yəni dünya erməniliyi, o cümlədən Ermənistan hökuməti həqiqəti öz xalqından gizlətmək, yalan ideoloji və tarixi konsepsiyanın istismarını davam etdirmək üçün əllərindən gələni etməyə hazırdırlar. Çünki bu, onlara öz xalqını ələ salmaq və hakimiyyətdə qalmaq imkanı verir.
ARXİVLƏRİN AÇILMASI ERMƏNİ SAXTAKARLARI ÜÇÜN QORXULU YUXUDUR
Ermənistan hökuməti F. Axundovun qədim Erivanın çertyojlarından, xəritələrindən, Rusiya və digər mənbələrdən əldə edilmiş arxiv materiallarından qəti şəkildə imtina edib. Bunun əvəzində onlar yeni butaforiya düşünmək qərarına gəliblər - İrəvanın mərkəzində XIX əsrə aid bir neçə bina yığmaq və onu şəhərin tarixi mərkəzi  kimi qələmə vermək!
Ermənistan "erməni soyqırımı" kimi təqdim etdiyi 1915-1918-ci il hadisələrinin araşdırılması məqsədilə Türkiyənin  arxivlərini erməni tarixçilərin üzünə açmaq barədə təklifini dəfələrlə rədd edib.

ORBELI'S MYSTERY UNEARTHED
When a department head at the Azerbaijani Presidential Administration, Fuad Axundov, said that he had found in the archives of St. Petersburg the book "Inscriptions and Gandzasar and Havotsptuk" by the Russian Soviet historian I. Orbeli, it caused great repercussions in the historical circles of our region. After all, it was a book, the entire edition of which was believed to have been destroyed in 1919, and the author of this work later stopped dealing with this subject and became a prominent scientist in a completely different field.
But a real sensation was caused by the preliminary result of the study of this work made public by Axundov himself at the international conference "Historical and Cultural Heritage of Ethnic Groups of Caucasian Albania in the Context of Human Rights" held on 10 June this year in Baku. It turned out that Orbeli's book was another mine planted in the early 20th century under the centuries-old system of Armenian falsifications of history. Another reason for the disappointment of falsifiers who misled their own people was the exposure of two anti-Azerbaijani films presented recently in Yerevan.
We asked the author of these revelations, a department head at the Azerbaijani Presidential Admini-stration, Fuad AXUNDOV, to tell us about details of what is happening.
- In your report, you said that the mystery of Orbeli's book has unravelled. So what is this mystery?
- The matter is that at the beginning of the 20th century Russian Soviet scientist I. Orbeli unwittingly caught the Armenian Church red-handed in his studies. He indicated that the translation of inscriptions on the monument of the Albanian civilization - the Gandzasar [Qandzasar] monastery complex, situated on the territory of Azerbaijan occupied by Armenia, was done incorrectly and falsification had taken place. That is why his book "Inscriptions of Gandzasar and Havotsptuk" never saw the light, and the circulation released in 1919 was completely destroyed.
Orbeli himself wrote a letter in 1922, complaining and expressing his incomprehension about the reasons for the delay in the publication of his book. He notes that it has been 5 years (since 1917) since the book went to press, 7 years (1914-1915) since the text of the book was composed, and 13 years (since 1909) since he collected the inscriptions of Gandzasar, but the book never saw the light.
I often read about the disappearance of the book and set myself a goal to find at least some traces of it. In 2011, I managed to find a copy of the work in St. Petersburg and deliver it to Baku.
Initially, the Armenian side claimed that Orbeli's book did not exist at all, and then, when I found it, they began to argue that the book typefaces had been washed away by a flood in Petrograd and therefore, the book was not published. However, we found out that it was a lie - there were no floods in Petrograd that year, and the typefaces - letters of the book were not stored where Armenians indicated. After that, the Armenian side, admitting the existence of the book and even purchasing it, promised to translate it into Russian and allegedly "expose" us, but they still have not translated it.
Now, at my request a group of foreign and Azerbaijani scientists is translating inscriptions of Gandzasar collected by Orbeli. Based on its results, it is planned to publish the work of Orbeli and translate the inscriptions.
- It turns out that all copies of Orbeli's book were destroyed because they shed light on Armenian falsifications?
- The answer to this question lies in the book itself. We have already explored some of the inscriptions found by Orbeli in Gandzasar during his expedition there in the early 20th century. These inscriptions were compared with the photographs of their current condition, as well as with their translations made by various authors in 150 years. Masses of falsifications were discovered. In particular, in his book Orbeli himself indicates the errors and falsifications of previous translators of inscriptions, who were 19th century clerics S. Jalalyants, H. Shahkhatunyants and M. Barkhudaryants, who had received a rank from the Armenian Church and wrote to its order.
Numerous cases were also identified when old slabs with inscriptions in Gandzasar were replaced by Armenian falsifiers. In addition, our specialists found and translated Gandzasar inscriptions made in the Turkic language in the Middle Ages.
And on the main inscription inside the Cathedral of St. John the Baptist in Gandzasar full titles of Albanian Catholicoses have been discovered. We are talking about the title: hayrapetuthetn nersisi aluanits katolikosi (under the patriarchy of Nerses, the Catholicos of Albanians). The Armenian side prefers not to mention the patriarchal rank of the Albanian Catholicos. The rank of patriarch of the head of the Albanian Church showed that the Albanian Church is independent and ordained by the apostles of Jesus, i.e. it is autocephalous. Thus, the main inscription of Gandzasar shows that Albanian Catholicoses retained their patriarchal rank in the Middle Ages.
Besides, according to Russian archival materials, it was established that the patriarchal rank of the Albanian Catholicos existed in Karabakh until the beginning of the 19th century, after which it was abolished and Albanian churches were handed over to the Armenian Church of Echmiadzin.
We continue our hard work to study archival materials, correspondence, maps and medieval manuscripts, according to which one can reveal many more secrets in the history of Azerbaijan and the Armenification of its rich cultural-historical, architectural and spiritual heritage. In the near future, we will make documentaries on the results of these studies.
- It is strange that Orbeli never returned to the subject of researching inscriptions on temples in Karabakh in Soviet times when he became an eminent scholar...
- Apparently, some forces decided to turn the great potential of the young scientist in another pro-Armenian direction. In fact, in exchange for refusal to return to the study of inscriptions at Karabakh temples he was promised a meteoric career growth. In 1924, being a young scientist, he became a corresponding member of the USSR Academy of Sciences at 37, then an academician of the USSR Academy of Sciences and an academician of the Armenian SSR Academy of Sciences and its first president. Later he was appointed director of the St. Petersburg Hermitage.
- At the conference, you also unveiled some fresh facts about falsifications found in two films recently shot with public support in Armenia...
- First, I should note that these anti-Azerbaijani films were presented in Yerevan on 28 May, i.e. the Independence Day of Azerbaijan. Undoubtedly, they were a kind of reaction from the Armenian authorities to statements by Azerbaijani President Ilham Aliyev, who has repeatedly noted that the current "Armenian state was established on our territory, on ancient Azerbaijani land, in Iravan [Yerevan], Goyca and Zangazur".
We are carrying out research projects to study the history of Azerbaijan as a result of which a film was made about the historical centre of Yerevan - the Erivan fortress built by Azerbaijani Safavid rulers 500 years ago and now destroyed by the Armenian authorities. In response, the Armenian authorities took several steps to conceal the truth about the Azerbaijani medieval heritage of Yerevan and Armenia. With state support, they made the two aforementioned films, where the Armenian side, without changing their traditions, decided to falsify the facts and prove that Yerevan is older than ancient Rome and was not built as a city by Azerbaijani rulers.
As evidence that Yerevan existed as a city before the construction of the Ravan/Iravan fortress, Armenian falsifiers cite a coin of the 14th-15th centuries minted also by the Hulaguid ruler Anushirvan, which allegedly says that it was minted in Yerevan! However, an inspection revealed that this coin mentions not Yerevan but Marivan located in Iranian Kurdistan, whereas the Armenian falsifiers, talking about this coin in the film, claim that "Yerevan" is shown as the place of minting on it.
The film shows a glimpse of another coin - by the ruler Abu Said, however, the place of minting shown on it is Royan, a city in Iranian Kurdistan. We have ample evidence that present-day Yerevan was founded as a city in the early 16th century. This is evidenced by the book of an Armenian numismatist, which shows the first coins minted by the Safavids in Ravan (Yerevan) in the 16th century. In addition, the Armenian media themselves published reports, according to which coins began to be minted in Yerevan in the 16th century under the Safavids and later under Erivan khans. It is noted that the mint was located at the Erivan khan's palace, which has now been completely destroyed. That Erivan got its name and became a fortress precisely under the Safavids was also written by the prominent Russian and Soviet historian and orientalist, V. V. Bartold.
- It turns out that in an effort to prove the belonging of Yerevan to Armenian history propagandists are using medieval Muslim coins?
- This is not the first such Armenian falsification of coins and inscriptions. In Soviet times, in 1971, a scientific journal published an angry letter from the patriarch of Soviet oriental studies, Academician Piotrovskiy, about how Armenian falsifiers in the 1950-60s falsified Azerbaijani medieval Ildegizid coins and medieval epitaphs on Azerbaijani graves in the same way, passing them off as "ancient Hayasa coins, petroglyphs and hieroglyphs" belonging to the 17th-19th centuries BC! It turned out that so-called Armenian scientists invented 4,000-year-old "ancient Hayasa Armenian script" by reading Arabic inscriptions on Azerbaijani coins and graves in modern Armenia the wrong way round. That is to say not from right to left, as you read Arabic script, but from left to right!
- Why is Armenia fighting its past this way?
- Well, first, this past does not belong to Armenian history, but is directly related to Azerbaijani cultural and historical heritage, which is why the current Armenian authorities seek to eradicate any mention of Azeris who once made up the majority of the population in these lands. For example, I offered Armenians assistance in the reconstruction of the historical centre of Yerevan - the Erivan fortress, but they flatly refused our old drawings of Erivan and maps and historical chronicles of the city from Russian and other sources. There are also paintings by famous European artists Tavernier, Chardin, and Russian artists F. Rubo and G. Gagarin, which depict the Erivan fortress of the 19th century in detail. By the way, anyone who wishes to verify the Muslim appearance of the medieval Erivan fortress can view the picture "The Surrender of the Erivan Fortress in October 1827", written in 1893 by the painter of battle scenes F. Rubo, on the website www.erevangala500.com and on the cover of my multivolume "Fraud Busters".
I was ready to provide the Armenian side with all historical documents we have to recreate the look of medieval Iravan. But in response to my question as to why, for example, in Baku and Tbilisi the historical centre of the city is preserved in its original form, while in Yerevan it is absent, the Armenian authorities decided to come up with a new sham - to gather several 19th century buildings in the centre of Yerevan and pass them off as the historical centre of the city! That is to say instead of the destroyed medieval Azerbaijani city, European-style architectural buildings built 100-150 years ago will be passed off as the historical centre!
It turns out that the Armenians avoid the truth and refuse to participate in any historical research aimed at restoring the historical truth. The Armenian side has shown exactly the same attitude to Turkey's multiple offers to open Turkish archives for Armenian historians to study the events of 1915-1918, when, according to the Armenian side, the so-called "Armenian genocide" took place.
As you can see, the opening of archives is a nightmare for Armenian falsifiers. They are terribly afraid of the truth and are therefore sensitive to any proposals for joint research in the field of history.
By the way, this month the world community marks the 100th anniversary of the First World War, which radically changed the geopolitical and ethnic map, including of the Caucasus and Asia Minor. In this regard, numerous archival materials of the period are opened and disclosed.
In the case of the so-called "Armenian genocide" in the Ottoman Empire, the Armenian side avoids any serious study of the topic, because, as a result, the plan of events to mark its 100th anniversary in 2015 may be disrupted. That's to say Armenians of the world, including the Armenian authorities, are ready to do anything to hide the truth from their people and continue to exploit a false ideological and historical concept that allows them to fool their people and stay in power.
OPENING OF ARCHIVES IS A NIGHTMARE FOR ARMENIAN FALSIFIERS
l The Armenian authorities flatly refused the old drawings of Erivan, maps and historical chronicles of the city from Russian and other sources, which Fuad Axundov offered them. Instead, they decided to come up with a new sham - to gather several 19th century buildings in the centre of Yerevan and pass them off as the historical centre of the city!
l Armenia has rejected Turkey's multiple offers to open Turkish archives for Armenian historians to study the events of 1915-1918, when, according to the Armenian side, the so-called "Armenian genocide" took place.