İŞIQLI VƏ İSTİ ŞƏHƏR
"BakıElektrikŞəbəkə" soyuq aylarda paytaxtı fasiləsiz enerji ilə təmin etmək üçün tədbirləri davam etdirir
Soyuqların düşməsi ilə Bakı sakinləri şəhər infrastrukturunun payız-qış mövsümünə hazırlığı barədə xəbərləri maraqla və bir qədər də narahatlıqla izləyirlər. Bu mənada əsas diqqət mərkəzində, əlbəttə ki, paytaxtın enerjipaylayıcı şəbəkəsi olur, çünki şaxtalı günlərdə evlərin işıqlı və isti olması bir çox hallarda məhz onun işindən asılıdır.
Qabaqcadan qeyd etmək lazımdır ki, elektrik enerjisi təsərrüfatının inkişafı və işinin yaxşılaşdırılması müstəqil Azərbaycanda ən yüksək səviyyədə diqqət yetirilən sahələrdəndir. Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə "Azərbaycan Respublikasının yanacaq-enerji kompleksinin inkişafı (2005-2015-ci illər) üzrə Dövlət Proqramı" hazırlanaraq təsdiq edilib ki, bu da 10 il ərzində ölkənin enerji sisteminin təkmilləşdirilməsinin əsas prinsiplərini müəyyənləşdirən strateji sənəddir. Məhz bu proqram Bakının enerjipaylayıcı şəbəkəsi də daxil olmaqla yanacaq-enerji kompleksinin dinamik inkişafı üçün həyata keçirilən tədbirlər silsiləsinin əsasını təşkil edib.
Paytaxt energetikləri əmin edirlər ki, onlar 2012/-2013-cü illərin soyuq sınaqlarına əsaslı şəkildə hazırlaşıblar və bu mövsümdə enerji təminatı problemlərini minimuma endirmək üçün mümkün olan bütün işlər görülüb.
Tikinti, yenidənqurma, təmir
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, "Bakıelektrikşəbəkə" ASC Dövlət Proqramı çərçivəsində paytaxtın və ətraf qəsəbələrin fasiləsiz enerji ilə təmin edilməsi, abonentlərə xidmətin yaxşılaşdırılması, paytaxt elektrik şəbəkəsinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirir. Bu işlər Bakının elektrik şəbəkəsinin idarə olunmasının yerli mütəxəssislərə həvalə edildiyi 6 ildə davam etdirilir.
2006-cı ildə "sükanı" ələ alarkən ASC rəhbərliyi bilirdi ki, bakılılar enerji təminatında köklü və əhəmiyyətli dəyişiklik gözləyir, onlar qışda işıqsız qalmaqdan, qaranlıq küçələrdən və bütün bunların qarşılığında "Bakıelektrikşəbəkə"dən əvvəl şəhərin paylayıcı şəbəkəsini idarə edən xarici şirkətin cəfəng bəhanələrindən bezib. Məhz bu problemləri aradan qaldırmaq məqsədilə ASC tərəfindən genişmiqyaslı təmir-profilaktiki işlərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutan İnvestisiya Proqramı işlənib-hazırlanıb ki, bu tədbirlər də əhalini elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təmin etməyə, xüsusilə payız-qış mövsümündə enerji təminatını yüksək səviyyədə saxlamağa yönəlib.
"Bakıelektrikşəbəkə" ASC-nin rəhbəri Baba Rzayev bildirir ki, yenidənqurma və təkmilləşdirmə işləri Prezident İlham Əliyevin paytaxtın enerji təminatının keyfiyyətini yüksəltmək barədə tapşırığı əsasında həyata keçirilir. Tapşırığın öhdəsindən layiqincə gəlmək üçün energetiklər, ilk növbədə, şəbəkənin gücünün artırılmasına çalışırlar ki, bu da beynəlxalq standartlar əsasında dairəvi sxem üzrə çalışan şəbəkənin yaradılmasını aktuallaşdırır. Bu baxımdan investisiya proqramına başlıca prioritet kimi dairəvi sxem əsasında yeni 110 kilovoltluq yarımstansiyaların tikilməsi daxil edilib ki, bu da gələcəkdə Bakını fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin etməyə və paytaxtın enerji tələbatını tam ödəməyə imkan verəcək. Bu məqsədlə "Müşfiq" - "Bayıl", "Xırdalan"-203 hava xətləri təmir edilib, 227, 203, 215 saylı yarımstansiyalar yenidən qurulub, dairəvi sxemə daxil olan yeni, müasir tipli 110//35//10 kv.- luq 2x50 MVA gücündə "Liman", 110//35//6 kV.-lıq 2x40 MVA gücündə "İçərişəhər", 110//20//6 kV.-lıq 2x40 MVA gücündə "Yeni Bayıl" yarımstansiyaları tikilib.
Nüfuzlu "Avroviziya" müsabiqəsinin keçirildiyi ərazini fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə bu ilin may ayında Bakıda, həmçinin 35//6 kilovoltluq 2x25 MVA gücündə "Bayraq Meydanı" yarımstansiyası tikilib, "Yeni Bayıl", "İçəri Şəhər" və "Bayraq Meydanı" arasında, eləcədə "Dağüstü park" və "İçərişəhər" arasında 35 kilovoltluq kabel xətləri çəkilib. Bundan başqa, müsabiqənin keçirildiyi ərazinin yaxınlığında yerləşən obyektlərin enerji təminatının yaxşılaşdırılması üçün əlavə 10 kilovoltluq kabellər çəkilib, Milli Park və "İçərişəhər" Dövlət Qoruğu ərazisində transformator məntəqəsi yenidən qurulub və s. işlər görülüb. Beləliklə, Avropanı heyran qoymuş bu mötəbər beynəlxalq tədbirin keçirilməsinə energetiklər də öz töhfələrini veriblər.
Bununla yanaşı, yeni işlər sırasında Şıx yaşayış massivindəki obyektlərin elektrik enerjisi ilə keyfiyyətli təminatı üçün 35//6 kilovoltluq 2x25 MVA gücündə iki yarımstansiyanın inşasını, eləcə də "20-ci Sahə" massivindəki mövcud 20 kilovoltluq 107, 108, 109 və 118 saylı yarımstansiyaların yenidən qurulmasını da qeyd etmək lazımdır.
İnkişaf və təkmilləşmə
Baba Rzayev qeyd edib ki, "Bakıelektrikşəbəkə"nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə, o cümlədən şəbəkənin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə yönəlmiş bu işlər prezident İlham Əliyev tərəfindən dəstəklənir. Məhz bu dəstək sayəsində ötən 6 ildə müasir tipli 110 kilovoltluq 19 yarımstansiya və 35 kilovoltluq 46 yeni yarımstansiya tikilib, 228 yeni transformator məntəqəsi yaradılıb, mövcud 400 məntəqə təmir edilib, 10 min kilometrdən artıq elektrik xətti çəkilib. Görülən işlər nəticəsində şəbəkənin qəbul və paylama gücü 2006-cı illə müqayisədə 70% artıb, texniki itkilər 6% aşağı düşərək 10%-ə enib, şəbəkənin ifrat yüklənmə halları aradan qaldırılıb. Və bu da hələ son deyil - İnvestisiya Proqramı çərçivəsində işlər davam etdirilir.
Bundan başqa, paytaxtın elektrik şəbəkəsinin ASC-yə həvalə edilməsindən əvvəl tez-tez baş verən uzunmüddətli qəza açılmalarının sayı da son illər minimuma endirilib. Bu, izolyasiyalı naqillərlə 0,4 kilovoltluq şəbəkələrin qurulması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin uçotunun müasir texnologiyalar vasitəsilə aparılması, yeni yarımstansiyalarda SCADA məsafədən idarəetmə sisteminin, həmçinin müasir rele mühafizəsi və avtomatika sisteminin tətbiqi sayəsində mümkün olub.
Uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi üçün şəbəkədə itkilərin azaldılmasının vacibliyini nəzərə alaraq, yarımstansiyalarda "Azərenerji" ASC-dən alınmış "Elster Metronika" ölçü sistemi quraşdırılıb və istehlakçıların istifadə etdikləri sayğaclar elektron sayğaclarla əvəzlənib. Şəbəkənin əsaslı yenidən qurulması və uçot sisteminin müasir texnologiyalar əsasında təkmilləşdiriliməsi nəticəsində elektrik enerjisi haqlarının yığımı artıb və hazırda ASC üzrə bu göstərici 93%-dən yüksəkdir.
Uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi indi də davam etdirilir. Hazırda Nəsimi rayonu ərazisində müasir "SMS Smart" sistemi ilə çalışan sayğaclar quraşdırılır. Bu sayğacların üstünlüyü ondan ibarətdir ki, istehlakçı özü sərfiyyata nəzarət edə, ailə büdcəsindən kommunal xidmətlərə yönəldəcəyi vəsaiti əvvəlcədən planlaşdıra bilər. Ən əsası isə enerji haqqının ödənilməsi zamanı insan faktoru (nəzarətçi, mühəndis, enerji istismar işçiləri) və nəqliyyatdan istifadə demək olar ki, heçə endirilir.
Müasir texnologiyaların tətbiqini özünə əsas inkişaf yolu seçən "Bakıelektrikşəbəkə" qabaqcıl ölkələrin təcrübəsini öyrənir, yeni avadanlıqlar əldə edir. ASC-nin tərəfdaşları sırasında bu sektorun tanınmış liderləri olan "Siemens", "ABB", "Bauer", "Schneider Electric" və s. şirkətlər daxildir. Müasir texnologiyaların tətbiqi sayəsində Bakıda yeni, qapalıtipli yarımstansiyalar yaradılıb ki, onlar da həm təhlükəsizlik, həm istismar müddəti, həm əhatə dairəsi, həm də paytaxtın ümumi simasına estetik uyğunluq baxımından daha səmərəlidir.
İnsan faktoru
Gördüyümüz kimi, Bakı elektrik şəbəkəsi texniki baxımdan soyuq havaları qarşılamağa tam hazırdır. Bununla belə, abonentlərin rastlaşa biləcəyi problemlərlə bağlı müraciət etməsi üçün ASC-də "199 Qəza Xidməti" və "Qaynar xətt" fəaliyyət göstərir. Onların vasitəsilə istehlakçılar 24 saat ərzində suallarına cavab ala bilərlər. Bütün müraciətləri operativ cavablandırmaq məqsədilə bu strukturlar lazımi texnika və rabitə vasitələri ilə təhciz olunub, onların əməkdaşları isə xüsusi treninqlər keçib.
Bundan başqa, lazım olan məlumatları ASC-nin rəsmi internet saytından (www.bes.az) da əldə etmək mümkündür. İnsanların sıx olduğu yerlərdə - metro stansiyaları, universitetlər, iri yaşayış massivlərində quraşdırılmış ödəmə terminalları isə hər bir abonentə elektrik enerjisi haqqını onlayn rejimdə ödəməyə imkan verir.
"Bakıelektrikşəbəkə"də yaxşı anlayırlar ki, istənilən islahatın uğurla nəticələnməsində insan faktoru vacib əhəmiyyət daşıyır və bu səbəbdən ASC texniki heyətin iş şəraitinin yaxşılaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirir, yeni inzibati binalar, ehtiyat hissələrin saxlanılması üçün anbarlar, elektron sayğacların sınaqdan keçirilməsi və təmiri üçün müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş binalar və s. tikir.
Lakin şəbəkənin inkişaf templəri ilbəil kadrların sayının artırılmasını zəruri edir. Bu zaman artıq müasir texnologiyalarla işləməyi bacaran yüksək ixtisaslı mütəxəssislərə ehtiyac daha çoxdur.
ASC-də işləmək üçün kadrların seçilməsi məqsədilə CV bankı da yaradılıb. Müsabiqədən keçən işaxtaranlar "Bakıelektrikşəbkə"nin Tədris Mərkəzində təcrübə toplamaq imkanı qazanırlar. Açılışında Prezident İlham Əliyevin də iştirak etdiyi Tədris Mərkəzinin əsas fəaliyyət istiqamətləri kimi kadrların hazırlanması, ixtisas artırması və təkrar hazırlanması seçilib. Mərkəzin əsas fərqli xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, burada dinləyicilər nəzəri biliklər əldə etməklə yanaşı, onları təcrübədə də istifadə etmək imkanı qazanırlar. Bundan başqa, energetik ixtisası üzrə mütəxəssis hazırlayan ali məktəblərlə də əməkdaşlıq edən ASC, Dövlət Neft Akademiyasının "Elektrik şəbəkələri və sistemləri" kafedrasının tələbələrinin tədris şəraitinin yaxşılaşdırılması və maddi-texniki bazasının gücləndirilməsində iştirak edib.
Bir sözlə, "Bakıelektrikşəbəkə" abonentlərin elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təminatı istiqamətində kompleks tədbirləri bir an belə dayandırmır. Bununla da İnvestisiya Proqramının uğurla həyata keçirilmiş hər bir bəndi Bakının enerji təminatı sistemini ən müasir dünya standartlarına yaxınlaşdıran növbəti pilləyə çevrilir.

BakiElektrikSabaka continues activities to ensure uninterrupted power supplies to the capital in the "cold season"
With the onset of cold weather, Baku residents follow the news about the readiness of businesses for the autumn-winter season with a special interest and some concern. And, of course, the focus is always the energy distributing network of the capital - whether Baku apartments will be light and warm in the cold days will largely depend on how its work is organized.
It should be noted right at the start that the development and improvement of the electricity sector is one of the main areas to which independent Azerbaijan is paying close attention at the highest level. By order of President Ilham Aliyev, a state programme for the development of the fuel and energy complex of Azerbaijan (2005-2015) was developed and approved, and it is a strategic document that defines the basic principles of improving the country's energy system for 10 years. And this programme is the basis of a number of intensive activities being implemented within the framework of the dynamic development of the power distributing network of Baku.
Baku energy workers say that they have prepared carefully for the next test of strength during the cold season 2012/2013, making every effort to minimize problems with energy supplies in this crucial period.
Construction, reconstruction, repair
As already noted, under this state programme, Bakielektriksabaka is taking a series of measures to ensure uninterrupted power supplies to the capital and surrounding villages, improving the quality of customer services and bringing the metropolitan network in accordance with international standards. This work has been going on for the past 6 years - since the management of the Baku power grid was entrusted to local specialists.
In 2006, taking the "reins of power", the company leadership knew: Bakuvians expected drastic and significant changes in the energy sector. They were tired of constant shortages of electricity in winter, pitch dark streets at night and even more - of the meaningless excuses of the foreign company that preceded Bakielektriksabaka about all the problems. It is with a view to eliminating these problems that the investment programme of extensive repairs and preventative measures was prepared and adopted to ensure uninterrupted power supplies to customers, particularly to maintain the high level of service in the autumn-winter season.
According to the head of Bakielektriksabaka, Baba Rzayev, the work is being carried out by the order of President Ilham Aliyev to improve the quality of power supplies to the capital. And above all, power companies have to conduct activities to increase network capacity, in connection with which it has become important to create a power grid with a circular scheme based on international standards. Given this, the priority of the investment programme is the construction of new 110-kilovolt substations based on a circular scheme, which will ensure uninterrupted power supplies to Baku in the long-term and fully meet the capital's need for electricity. To this end, the Musfiq-Bayil and Xirdalan-203 overhead power lines were overhauled, substations 227, 203 and 215 were reconstructed, and modern substations 110/35/10-kV Liman with a capacity of 2x50 MVA, 110/35/6-kV Icarisahar with a capacity 2x40 MVA, and 110/20/6-kV New Bayil with a capacity 2x40 MVA were built and included in the circular scheme.
To ensure uninterrupted power supplies to the territory where events of the prestigious Eurovision Song Contest were held, the 35/6-kV substation Flag Square with a capacity of 2x25 MVA was built in Baku in May of this year, 35-kV cable lines between the New Bayil, Icarisahar and Flag Square substations and between the Nagornyy Park and Icari Sahar substations were laid. In addition, in connection with the competition, extra 10-kV cables were installed in order to improve power supplies to nearby objects, transformer points in the National Park and Icarisahar State Reserve were reconstructed, etc. Thus, energy workers made an important contribution to the worthy organization of the competition, which delighted Europe.
However, "fresh" projects also include the construction of two 35/6-kV power substations with a capacity of 2x25 MVA for high-quality power supplies to the Sixovo residential area, as well as the reconstruction of 20-kV power substation 107, 108, 109 and 118 existing in the 20th Sector housing estate. A large amount of restoration work is being completed.
Development and improvement
According to Baba Rzayev, all this work meant to improve the activity of Bakielektriksabaka, including the material and technical base of the network, is fully supported by President Ilham Aliyev. Owing to this, nineteen 110-kV modern substations and 46 new 35-kV substations have been built over the past 6 years, 228 new transformer units have been built and 400 existing ones have been reconstructed, and more than 10,000 km of power lines have been laid. As a result of all this work, the network's reception and distribution power increased by 70 per cent compared to 2006, technical losses of the network decreased by 6 per cent - to 10 per cent, and cases of excessive load on the network were completely eliminated. And all this is not the limit - work under the abovementioned investment programme continues to this day. In addition, the number of long emergency power cuts, which were frequent before the capital's power grid was entrusted to Bakielektriksabaka, has been reduced to a minimum in recent years. This result was achieved due to the same restoration work on the network, if more specifically, the construction of 0.4-kV networks with carrier insulating wires, the recording of the electricity consumed with the help of modern technology, the use of the new SCADA system in new substations for remote control and modern relay safety and automation systems.
Given the importance of reducing losses in the network and improving the registration systems, the Elester Metronika measuring system received from JSC Azerenergy was installed at substations and the meters that were at the disposal of customers were replaced with electronic ones. As a result of the thorough reconstruction of the network and the improvement of the registration system based on modern technology, the collection of payments for the use of electricity increased - currently the figure in the joint-stock company is over 93 per cent.
The updating of the registration system based on modern technology is continuing. For example, work is currently under way in Nasimi district to install meters working on the SMS Start modern system. The advantage of these meters is that the user himself can control the use of electricity, plan the family budget for public utilities and, most importantly, the human factor (supervisors, engineers, energy personnel) and vehicles are almost never used during payments.
Bakielektriksabaka sees one of the main attributes of its development in the application of new technologies, in connection with which the experience of developed countries is being studied and new equipment is being purchased. It is no accident that the company's partners in this area are the recognized leaders of the sector such as Siemens, ABB, Bauer, Schneider Electric, etc. Thanks to the latest technology, new closed substations have been created in Baku, and they are much more efficient both in terms of safety, time of operation, area of coverage and adherence to the principles of aesthetic conformity with the general appearance of the capital.
Human factor
As we can see, the Baku power grid is technically ready to face the cold. If customers encounter any problems, let us recall that the company has a 199 Emergency Service and a hotline, through which consumers can get answers to their questions 24 hours a day. To respond quickly to all queries, these structures have the necessary equipment and means of communication, modern technology, and their staff members have undergone special training.
Note also that various kinds of information can be found on the official website of the company (www.bes.az). Through payment machines installed in public places - metro stations, universities and large residential areas, each customer gets an opportunity to make a payment online.
However, Bakielektriksabaka is well aware that the basis of the success of all reforms is the human factor, and therefore the company is paying particular attention to improving the working conditions of technical staff, building new offices, warehouses for the storage of spare parts, buildings for testing and repairing electronic meters equipped with modern technology, etc.
The rate of the development of the network requires the involvement of more and more personnel each year. And now the company needs highly-qualified specialists who understand and know how to use them.
For the selection of personnel, the company has a CV bank, and short-listed applicants with no experience get the opportunity to complete courses at the Bakielektriksabaka Training Centre, the opening of which was attended by President Ilham Aliyev. The main activities of the Training Centre are training and retraining. The main distinguishing feature of the centre is that here students get not only theoretical knowledge - they also have an opportunity to make practical use of the knowledge they gain. In addition, close cooperation with universities training energy workers is continuing. In particular, the joint-stock company has taken part in strengthening the material-technical base and the education of students of the Department of Electric Networks and Systems at the State Oil Academy.
In short, we can say that Bakielektriksabaka is not ceasing even for a moment the execution of the complex of measures on all fronts to ensure high-quality and uninterrupted power supplies to customers. Any successful completion of another point of the investment programme is another step bringing the energy supply system of Baku closer to the latest international standards.