SARQSYAN ÇÖLLƏRƏ DÜŞDÜ
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan dünyanı çaşdırmada davam etmək üçün yenidən xarici səfərə başlayıb. O, ilk olaraq Parisə baş çəkib və orada Fransa prezidenti Fransua Ollandla görüşüb. Görüşdə bir sıra başqa məsələlərlə yanaşı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də müzakirə edilib.
"Fransa ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olduğundan, mən öz məsuliyyətimdən çıxış edərək bir daha Parisin danışıqların nəticə verməsi üçün əlindən gələni edəcəyini söylədim. Hansısa anda danışıqlar dayanıb. O, bərpa olunmalı, bizə məlum olan prinsiplər - Madrid prinsipləri əsasında sonadək getməlidir ki, problem uzunmüddətli, deyərdim ki, birdəfəlik həllini tapsın", - deyə görüşdən sonra keçirilən birgə mətbuat konfransında Fransa prezidenti bildirib. Mətbuat konfransından sonra təşkil olunmuş nahar süfrəsi zamanı Olland Fransanın "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunu qəbul edəcəyini də bildirib. O deyib ki, Konstitusiya Məhkəməsində senzuradan qaçılması məqsədilə qanun layihəsi üçün hüquqi bazanın yaradılması vacibdir. Bir sözlə, niyyət var, sadəcə gözləmək lazımdır.
Amma artıq indidən hər kəsə bəllidir ki, Ankara ilə münasibətlərin pozulması kimi acı təcrübədən dərs almış Paris Ermənistanın və Fransanın erməni diasporunun qərəzli hədəfləri naminə Türkiyə ilə iqtisadi əlaqələrini qurban verməyəcək. O, xüsusilə Avropada maliyyə böhranının yaşandığı indiki vaxtda bunu etməz. Odur ki, Ollandın sözügedən qanunun qəbul ediləcəyinə dair bəyanatını yalnız erməni əsilli Fransa seçicilərini sakitləşdirmək cəhdi kimi qiymətləndirmək olar.
Parisin iqtisadi xarakterli vədi isə başqa məsələdir.            S. Sarqsyan Fransanın baş naziri Jan-Mark Ero ilə görüşdə Fransa şirkətlərinin Ermənistanda AES-in yeni enerji blokunun tikintisinə cəlb olunması məsələsini də müzakirə edib.
Fransa Ermənistan iqtisadiyyatına ən çox investisiya yatırmış ölkələr sırasında ikinci pillədədir. İrəvanın bundan sonra da Fransa biznesini ölkəyə cəlb etmək üçün var qüvvəsi  ilə çalışdığına şübhə yoxdur. Amma Sarqsyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə həllində maraqlı olmasına ciddi şübhələr var və bu, Ermənistana böyük həcmdə investisiyaların cəlbini əngəlləyir. Hər halda, onun Parisdə apardığı danışıqlar zamanı Qarabağ problemi ilə bağlı mövqeyində gündəlikdə duran digər məsələlərdə olduğu qədər konkretlik müşahidə edilməyib. Bundan başqa, Fransa prezidenti münaqişənin Madrid prinsipləri əsasında çözülməsinin vacibliyini qeyd edibsə, S.Sarqsyan bu məqama heç bir münasibət bildirməyib. Əvəzində o, Bakını destruktivlikdə günahlandırmağa davam edib. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan vasitəçilərin təklif etdiyi Madrid prinsiplərini ümumilikdə qəbul edir və onların əsasında münaqişənin həllinə dair Böyük razılaşmanın müzakirəsinə başlamağa hazır olduğunu çoxdan açıqlayıb.
Amma nə qədər ki, münaqişə həllini tapmayıb, yeganə təsəlli atəşkəs rejimi və sülh danışıqlarının davam etməsidir. Bu üzdən Fransa tərəfləri yenidən qarşılıqlı təxribatlardan qaçmağa, münaqişə zonasında gərginliyin aradan qaldırılması üçün tədbirlər görməyə çağırıb. Amma bu məsələdə Fransa tərəfi də lazımi konkretlik nümayiş etdirməyib. Tərəfləri təxribatçı əməllərdən qaçmağa çağıran Paris ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi erməni separatçılarını beynəlxalq normaların ziddinə olaraq Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə aviareyslər təşkil etməyə çalışdıqlarına görə məzəmmət etməli idi. Ən azı Sarqsyana "Ermənistandan Qarabağa uçacaq birinci reysin ilk sərnişini olacağı" kimi bəyanatlarla Bakını qıcıqlandırmaması tövsiyə oluna bilərdi.
Bu yerdə daha bir ciddi sual isə Azərbaycanın işğal altındakı Xocalı şəhərində istismarı çox baha başa gələn aeroportun Ermənistana lazım olub-olmamasındadır. "Armavia" milli aviasiya şirkəti onsuz da İrəvanın Zvartnots aeroportuna olan borcunu ödəmək iqtidarında deyil. Bu səbəbdən aeroport rəhbərliyi son ayda ikinci dəfə "Armavia"ya xidməti dayandırmağa məcbur olub. Ermənistanın aviaşirkəti İrəvan aeroportuna 3,4 milyon dollar bocludur və bu, onun qeyri-rentabelli Xocalı reysləri ilə özünü daha çətin vəziyyətə salmaması üçün kifayət qədər ciddi əsasdır. Olsa-olsa, erməni tərəfi Azərbaycanın hərbi hava qüvvələrinin əsəblərini yoxlamaqdan ötrü, özü üçün də ziyanlı olan bir təxribatçı reys təşkil edə bilər. Amma ola bu zaman da nəticə Ermənistan üçün çox da sevindirici olmaya bilər. Çünki Azərbaycan hava sərhədlərinin pozulmasının qarşısını almaq üçün suveren hüquqa malik olduğunu dəfələrlə bəyan edib.
Yaxşısı budur Ermənistan maliyyəsini və milli aviaşirkətinin nəqliyyat parkını heç olmasa dövlət başçısının uçuşları üçün qorusun. Azərbaycana ərazi iddiaları üzündən özünü acınacaqlı iqtisadi duruma salmış Ermənistan rəhbərliyi dünyanı əl açaraq gəzməyə sadəcə məcburdur. Amma bu da heç də həmişə kömək etmir.
Ermənistanın sabiq xarici işlər naziri, "çiçəklənən Ermənistan" fraksiyasından olan deputat Vardan Oskanyanın Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazdığı kimi, "bu gün Ermənistan dalana dirənib". Oskanyanın fikrincə, Ermənistan rəhbərliyi ölkədə islahatlar aparmaqda maraqlı deyil, çünki bu, onların siyasi və iqtisadi monopoliyasını təhlükə qarşısında qoyacaq: "Ermənistan üçün son dərəcə vacib olan xarici investisiyalar və yardımlar, həmçinin erməni diasporunun yardımları isə məhz islahatlardan asılıdır".
V. Oskanyan fikirlərini əsaslandırmaq üçün Ermənistanın sosial-iqtisadi həyatına yardımları dayandırmış, məhdudlaşdırmış və ya dondurmuş mənbələri sadalamağı lazım bilib. Onların arasında "Minilliyin çağırışı" proqramı da var. Bu proqramın dayandırılması üzündən Ermənistan 300 milyon dollarlıq qrantdan məhrum olub. Aİ donorlarının baş tutmayan toplantısı isə İrəvanı gözlədiyi 1 milyard dollardan ümidini üzməyə məcbur edib. Bu siyahını uzatmaq da olar.
Ermənistana birbaşa xarici investisiyalar da azalıb. Bu ilin ilk yarısına olan məlumata görə, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə belə investisiyaların həcmi 40% azalıb.
İslahatların olmaması və Ermənistan hakimiyyətinin diaspora xammal mənbəyi kimi yanaşması erməni lobbisindən gələn maliyyənin də azalmasına səbəb olub. Xüsusilə bu ilin fevralında erməniəsilli amerikalı milyarder Gerk Gerkoryanın yaratdığı "Linsi" xeyriyyə fondu fəaliyyətini dayandırıb.
Bir sözlə, kriminal Qarabağ klanının fəaliyyətinin əvəzini Ermənistan vətəndaşları həm də çox baha ödəyir. Ölkədən əhalinin kütləvi şəkildə qaçmasını isə artıq hətta rəsmi statistika da ört-basdır edə bilmir.

AND HE TRAVELLED THE WORLD
Armenian leader Serzh Sargsyan has once again set off on a foreign tour to continue to pull the wool over people's eyes. He made his first stop in Paris where, at a meeting with the French President Francois Hollande, he discussed, among other things, the subject of Nagornyy Karabakh.
"In terms of my responsibility, as France is co-chairing the Minsk OSCE Group, I once again reaffirmed that Paris will do everything to ensure there is a final outcome to the talks. At one time they stalled, they must be resumed and continue to the end and on the basis of the principles of which we are aware, the Madrid principles, so that this question finds a long-term, I would say, final resolution," the French president said at a joint press conference after the talks.
The press conference was followed by a dinner, at which Hollande reaffirmed that France would still be adopting a law on the criminalization of the denial of the "genocide" of the Armenians. He stressed that a legal basis needed to be provided for a draft law in order to avoid the censorship in the Constitutional Court. In short, the intent is there, but one will have to wait.
However, it is already clear to everyone that Paris, which has become worldly wise after the bitter experience of the deterioration of its relations with Ankara, will not sacrifice economic elations with Turkey for the sake of the mercenary objectives of Armenia and France's Armenian diaspora, especially in view of the financial crisis in Europe. Therefore Hollande's statement about adopting a law on the criminalization of the "genocide of the Armenians" may be seen merely as an attempt to appease French voters of Armenian extraction.
Paris' economic promises are a different matter altogether.  At his meeting with the French Prime Minister Jean-Marc Ayrault, Sargsyan discussed the question of the future attraction of French companies to the construction of the new generating unit of the Armenian nuclear power station.
France is the second biggest investor in terms of size of investments in the Armenian economy, and there is no doubt that Yerevan has a vital interest in attracting more French business. However, there is considerable doubt about Sargsyan's interest in a speedy settlement to the problem of Nagornyy Karabakh, which is also holding up more investments in Armenia. At least, one could not sense the same substance in his position on this issue at the Paris talks which was evident in other questions on the Armenian-French agenda. Whilst the French president was speaking about the need to settle the conflict on the basis of the Madrid principles, Sargsyan said not a single word about his attitude to these principles. Instead he continued to accuse Baku of being destructive without anything to back it up. Azerbaijan, incidentally, on the whole approves the Madrid principles proposed by the co-chairs and has stated its readiness to turn to a discussion of a major agreement to settle the conflict.
But since the conflict has not been settled the only consolation remains the cease-fire regime and a continuation of the peace talks. That is why France has again urged the sides to avoid mutual provocations and take measures to reduce tension in the conflict zone. However, there was also a lack of substance in this issue on the French side, too. In calling for a rejection of provocative acts, Paris, as a co-chair of the Minsk OSCE Group, should have openly condemned the intentions of the Armenian separatists to carry out flights to Azerbaijan's occupied terrorists in contradiction of international norms. At least they could have advised Sargsyan not to annoy Baku with statements such as he will personally "be the first passenger in the first flight to leave Armenia for Karabakh".
At the same time there remains the big question of whether Armenia needs the costly running of the airport in the occupied Azerbaijani town of Xocali. The national carrier Armavia is already unable to meet its debts to Yerevan's Evartnots airport. For this reason the airport management was for the second time in the past month forced to stop serving Armavia. The Armenian airline owed its airport $3.4m, which is a pretty sound reason for not burdening itself even more with unprofitable fights to Xocali. What is the point of damaging itself by making one provocative flight just to tickle the nerves of the Azerbaijani air force? And the consequences for the Armenians might not be so rosy because Azerbaijan has more than once issued a warning about its sovereign right to prevent any attempts at violating its air space.
So it would be better for Armenia to save its money and the national airline's planes at least for the possibility of flights by the head of state. In the woeful economic situation which Armenia has got itself into because of its territorial claims against Azerbaijan, the country's leadership has simply been forced to travel the world with cap in hand. But this doesn't always help.
As Vardan Oskanyan, the former Armenian foreign minister and deputy of the "Prosperous Armenia" faction, wrote in the social network Facebook, "Armenia is today at an impasse." In his opinion, the Armenian authorities are not interested in carrying out reforms because this poses a threat to their political and economic monopolies. But "such important for Armenia foreign investments and aid, including aid from the Armenian diaspora" depend on these reforms. In order to substantiate his remarks Oskanyan lists the sources which have ceased, restricted or held up their injections in Armenia's socio-economic life because of the lack of reforms. They include the "Calls of the Decade" programme, as a result of the closure of which Armenia was deprived of grants of $300m, the Congress of EU Donors, which failed to take place, from which they expected up to $1bn, and so on.
Direct foreign investments have also been reduced. According to figures for the first half of this year, they were down by 40% compared with the same period last year.
The absence of reforms and the Armenian authorities' attitude to the diaspora as a mere supplier of raw materials is also leading to a reduction in financial inflows from the Armenian lobby. In particular, the Lincy Foundation, a charity which was founded by the American billionaire of Armenian extraction, Kirk Kerkoryan, closed down in February of this year.
In short, the Armenian people are paying a pretty hefty price for the policy of the criminal Karabakh clan. Even official statistics cannot hide the great exodus of the population from the country. "In Armenia today thousands of our fellow-countrymen have a suitcase mentality. They are waiting to see what developments there will be in the next few months before making a final decision," Vardan Oskanyan writes.