PEYVƏNDƏ "HƏ", YA "YOX"?
Azərbaycanda uşaqları təhlükəli infeksion xəstəliklərə qarşı peyvənd etmək barədə mübahisələr bitmək bilmir
Bakının Xətai rayonunda yerləşən 245 saylı orta məktəb şagirdlərinin durumunun "Mantu" sınağından sonra pisləşməsi barədə xəbər çox sayda valideyndə təbii olaraq narahatlıq və sual doğurdu: "Uşaqları peyvənd təhlükələri ilə üz-üzə qoymağa dəyərmi?". Açığı, hazırda bu sual çox adamı düşündürür və valideynlər bu məsələ barədə iki barışmaz düşərgəyə bölünüblər. Əhalinin planlı şəkildə immunitetləşdirilməsinə qarşı çıxanlar sanırlar ki, bu, yalnız müdafiə etməklə qalmır, həm də xəstəliklərə səbəb olur; özü də belə xəstəliklər çox vaxt naməlum olur. Peyvəndlər insanın immun sistemini zədələyir və çeşidli peyvənd spektri qəbul etdikdən sonra, aşılanmış insan indiyə kimi tutulmadığı xəstəliklərin girdabına düşür. Ona görə də peyvəndləşdirmə insan orqanizmini zəiflədir, xüsusilə  də həyatıboyu çox peyvəndə məruz qalınarsa, zəifləmə daha güclü olur.
Allergiyaya səbəb olan sınaq
Peyvənd tərəfdarları sanırlar ki, peyvəndləri pediatr tərəfindən təyin edilmiş müddətdə aparmaq lazımdır və valideynlər bu məsələdə nə qədər dəqiqdirlərsə, onların profilaktiki effekti bir o qədər yüksəkdir. Bu prosesdən imtina edən 7 valideyn öz uşaqlarını təhlükə qarşısında qoyub.
"Mantu" peyvənd deyil. "Mantu" sınağı insanın vərəmə qarşı immunitetinin fəallığının yoxlanmasıdır. O, uşağın orqanlarının vərəm xəstəliyinə yoluxub-yoluxmadığını ortaya çıxarır. Bəllidir ki, vərəm yalnız ağ ciyərləri yoluxdurmaqla kifayətlənmir. "Ancaq bir sıra valideynlər "Mantu" sınağını peyvəndlə qarışıq salırlar. Məsələ bundadır ki, məktəb yaşlı  uşaqlara peyvənd etmirlər. Amma valideynlər "Mantu" sınağından imtina edə bilərlər. Ancaq bu halda da bu sınağı qoyan həkim və tibb bacısı valideynlərə və uşaqlara bu prosedurun önəmi barədə məlumat verməlidirlər. Axı uşağın həyatı bu zaman böyük risk təhlükəsi altında ola bilər. Hər bir valideyn isə öz uşağının gələcək rifahının qayğısına qalmalıdır. İstənilən xəstəliyi onun ilkin çağlarında sağaltmaq daha asandır", - deyə baş verənlərdən sonra KİV-ə Səhiyyə Nazirliyinin baş pediatrı, Pediatriya İnstitutunun direktoru Nəsib Quliyev bildirib.
"Mantu" sınağının keçirilmə texnikası müayinə olunan insanın dəri qalınlığında  dağıdılmış vərəm çöplərindən alınmış xüsusi maddənin - tuberkulinin daxil edilməsi ilə gerçəkləşdirilir. Tuberkulin insanın immun sistemi tərəfindən tanınır. Əgər insan orqanizminə vərəm infeksiyası tanışdırsa, onda tuberkulinin daxil edildiyi yerdə suluqlama şəklində xəstəlik ocağı yaranır. "İnfeksion və  toksikoloji baxımdan tuberkulin təhlükəsiz maddədir. Amma yüksək səviyyədə allergen olması baxımından, tuberkulin allergiyalara səbəb ola bilər. Şişin ölçüsü vərəm əleyhinə immunitetin  fəallığından xəbər verir", - deyə N.Quliyev vurğulayır. Uyğun olaraq, "Mantu" sınağının uşaqlarda yaratdığı narahatlıq da elə allergiya reaksiyası olub.
"Peyvəndlərə yox!"
Bu, hər iki halda düşərgə təmsilçiləri arasında növbəti münaqişəyə səbəb olub. İki uşaq anası olan qadın "R+"un müxbiri ilə söhbətində aşağıdakıları deyib. Onun böyük qızının  5,  kiçik qızının isə 2 yaşı var.
"Mən peyvəndin əleyhinəyəm. Düşünürəm ki, peyvəndin bəşəriyyəti təhlükəli infeksion xəstəliklərdən tam xilas etməsi ilə bağlı heç bir sübut yoxdur. Əminəm ki, aşılama uşağın əleyhinə peyvənd edildiyi xəstəliyə tutulmamasına tam zəmanət vermir. Heç bir peyvənd yoluxmadan tam qorunmaq imkanında deyil. Mən öz qızımı peyvənd etdirəndən sonra, hər dəfə onun temperaturu qalxır, halı pisləşirdi. Buna görə də qərara gəldim ki, kiçik qızımı bu cür təhlükə ilə üz-üzə qoymayım. Kiçik qızımın artıq iki yaşı var. Ona doğum evində peyvənd ediblər. Amma uşağı poliklinikaya aparıb ayrı heç bir peyvənd etdirməmişəm və bundan heç bir peşmançılıq hissi də duymuram", - deyə o vurğulayıb.
Elmi ictimaiyyətdə də bu cür mövqelər yer alır. Belə ki, tanınmış Rusiya homeopatı, "Amansız immunlaşdırma" kitabının müəllifi Aleksandr Kotov sanır ki, zərdablaşma immun sistemini dağıdır. Peyvənddən sonra uşaq elə xəstəliklərə tutulur ki, bəlkə də reyvənd olunmasa idi, onlara tutulmazdı. Peyvənd insana anadangəlmə verilmiş təbii immuniteti məhv edir. Onun fikrincə, bir sıra infeksiyaların təhlükəsi həddindən çox şişirdilib. Uyğun olaraq,  uşaq suçiçəyi və qızılca ilə özü xəstələnməlidir və onlara qarşı ömürlük immunitet qazanmalıdır.
Peyvənd bu xəstəliklərdən ömürlük xilas etmir - təkrar peyvənd lazımdır ki, bunun da hər dəfəsi fəsadlaşma riski ilə bağlıdır. Uşağa süd verən zaman ananın immuniteti uşağa keçir. Buna görə də peyvənd üçün tələsməyin mənası yoxdur. Uşağın immun sisteminin yetişmədiyi bir yaşına qədər onun sağlamlığı ilə risk etməyə dəyməz və onun yad zülallarla üzləşməsindən qaçmaq lazımdır. Bundan başqa, hər bir peyvəndin tərkibində kimyəvi konservantlar (civə duzları, alüminium hidroksid, formalin) var ki, onlar da orqanizm üçün zəhərlidir, mərkəzi sinir sisteminə, qaraciyərlərə, böyrəklərə məhvedici təsir göstərirlər. Tam təhlükəsiz peyvənd yoxdur - istənilən uşağın sağlamlığında pozuntulara və hətta ölümə səbəb olacaq ağır fəsadlar mümkündür.     A. Kotov sanır ki, peyvəndlərdən hərtərəfli imtina sağlam insanlar nəsli yetişdirməyə imkan yaradar.
Cahillik, yoxsa ağılsızlıq?
Elm aləminin böyük bölümü isə bu cür fikirləri tam absurd və cahillik sayır. Bu fikirlərə tərəfdar olan insanları isə öz uşaqlarını riskə atan savadsız adamlar hesab edirlər. Onların fikrincə, peyvənd bütünlükdə uşağın immunitetini qısa müddətə zəiflədir, amma ümumilikdə isə onu gücləndirir. İnsanın ağır infeksiyaların törədicilərinə qarşı yönəlmiş təbii immuniteti yoxdur. Peyvəndlər onlardan qorunmağın yeganə yoludur. Həm də qismən müdafiə  belə tam müdafiəsizlikdən yaxşıdır.
Peyvəndlənmiş uşaqlar, hətta xəstələnsə belə, xəstəlik daha yüngül formada keçir və az mürəkkəbləşmələr verir. Amma uşaq infeksiyaları adlanan xəstəliklər ciddi fəsadlara səbəb ola bilər. Özü də uşaq vaxtı peyvənd edilməmiş və ya xəstələnməmiş böyüklərdə ağır olur; məsələn, hamilə qadınlarda qızılca bəzən eybəcərləşmiş uşağın doğulmasına gətirir. Döş südü ilə verilən ana anticisminin kiçik həcmi hava-damla infeksiyalarından müdafiə etmir, uşaq kiçik olduqca onun infeksion xəstəlikləri də bir o qədər təhlükəli olur. Çağdaş peyvəndlərdə toksik maddələrin konsentrasiyası minimuma endirilib. Qəbul edilən antibiotiklər peyvənd edilməmiş uşaq xəstələnən zaman uşaq orqanizminə az yox, daha böyük zərər vura bilər. Peyvəndlərin təsirindən qoruduğu xəstəliklər əlilliyə və ölümə səbəb ola bilər, bu cür nəticə ehtimalı mümkün peyvəndsonrası ağırlaşmalardan yüz dəfə yüksəkdir. Bundan başqa, peyvəndlərdə hərtərəfli imtina təhlükəli xəstəliklərin epidemiyalarına səbəb ola bilər.
Buna görə də uşağı mütləq peyvənd etdirmək lazımdır. Amma hər şeydən öncə uşağı buna hazırlamaq zəruridi. Axı peyvənddən sonra yaranmış ağırlaşma səbəblərindən biri aşılama prosesinə düzgün hazırlaşmamaqdır. Əgər uşaq allergikdirsə, mütləq antigistamin preparatlarının qəbulu vacibdir: peyvənddən  2 gün öncə və peyvənddən  2 gün sonra. Adsorbsiya edilmiş göyöskürək, difteriya, tetanus (AGDT) peyvəndindən aşılmadan öncə sidik və qan analizi aparmaq, nevropatoloqla məsləhətləşmək də olar. Peyvəndə hazırlaşan zaman parasetamolla istiliksalan vasitələr əldə etmək olar (ən yaxşısı şamdır). Aspirindən istifadə etmək məsləhət deyil - ağırlaşma verə bilər. Peyvənddən öncə valideynlər mütləq peyvəndin təlimatı ilə tanış olmalıdırlar, əks-təsirlər siyahısına və  peyvəndin yararlılıq müddətinə diqqət yetirməlidirlər. Peyvənd günü uşağın qida rasionuna yeni məhsullar əlavə etmək olmaz (əgər uşaq südlə qidalanırsa, onu ananın qidasını qatmaq olmaz). Bu qadağan peyvənd günündən 3 gün sonra da (bir sıra həkimlərin fikrincə, 7-10 gün sonra da) keçərlidir.
Peyvənddən öncə mütləq həkimlə birlikdə uşağın temperaturunun olub-olmamasını yoxlamaq lazımdır. Əgər belə bir şey varsa, həmin gün peyvəndi təxirə salmaq məsləhətdir. Uşağın normal durumda olmasına və ya peyvəndin özü ilə bağlı şübhələr yaranırsa, valideynlər peyvənddən imtina barədə tərəddüd etməməlidirlər. Bundan başqa, aşılama kabinetində allergik reaksiya yaranan zaman yardım üçün vasitələrin olub-olmadığını mütləq müəyyən etmək lazımdır.
Peyvənddən sonra yarım saat-bir saat ərzində həkimin kabinetindən getmək lazım deyil, çünki peyvəndə təcili allergik reaksiyalar yarana bilər. Peyvənd günü uşağı çimizdirməmək məsləhətdir. Daha 2-3 həftə də, xüsusilə də 3-cü, 5-ci və 10-11-ci sutkalarda uşağın durumunu nəzarətdə saxlamaq lazımdır - həmin dövrlərdə gecikmiş allergiya yarana bilər.
Harada peyvənd daha yaxşıdır?
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda peyvəndin xeyrinə qərar vermiş valideynlərin çoxu düşünür ki, Avropa peyvəndləri poliklinikalarda verilən Hindistan peyvəndlərindən daha yaxşıdır, çünki yan effektləri az olur. Xüsusilə də AGDT peyvəndi seçərkən diqqətli olmağı tövsiyə edirlər. Hind variantında onun tərkibini, adətən, tam hüceyrəli göyöskürək komponenti daxil olur ki, bir çox həkimlərin fikrincə, reaksiyaların çoxunu - iynə yerinin şişməsini, temperaturun yüksəlməsini, titrəmələri o yaradır. Əksər xarici ölkələrin peyvəndlərində isə onlar asellyulyar və ya hüceyrəsiz adlanır - göyöskürək komponenti təmizlənmiş olur və daha az reaksiyaya səbəb olur. Bəziləri sanır ki, müxtəlif xəstəliklərdən peyvəndləri, ümumiyyətlə ayrı-ayrılıqda etdirmək lazımdır - orqanizmə daha az yük düşəcək. Başqaları isə iddia edirlər ki, kombinə edilmiş peyvəndlər daha yaxşıdır, çünki iki ayrı-ayrı iynədən, bir iynə daha əlverişlidir, çünki toksik konservantın dozası iki dəfə aşağı olacaq. İstənilən halda, bu məsələlərlə bağlı pediatrla məsləhətləşmək lazımdır ki, uşağa hansı variantın uyğun gəlməsini müəyyənləşdirsin.
Hind peyvəndlərinə qarşı çıxanlara isə bunları deyirik. Bir çox özəl klinikalarda sizi əmin edirlər ki, uşağa Belçika istehsalı olan peyvənd vurulur, amma bu prosedur xeyli baha başa gələcək. Amma yerli poliklinikalardan birinin sahə həkimi bildirir ki, özəl klinikalarda başqa istehsala məxsus peyvənd ola bilməz, çünki onların sifarişi və alınması dövlət səviyyəsində baş verir. Əgər Səhiyyə Nazirilyi səviyyəsində Hindistanda istehsal olan peyvəndin alınmasına qərar verilibsə, onda Azərbaycanın tibb müəssisələrində onlar hind istehsalı olacaq. "Əgər həkimlər tərsini söyləyirlərsə, deməli, sadəcə sizi aldadırlar", - deyə həkim vurğulayır.
Özəl klinikanın təmsilçisi isə bu fikirlə razı deyil, söyləyir ki, "Hər bir özəl klinikanın lazım bildiyi ölkədən preparat, peyvənd və tibbi avadanlıq almağa ixtiyarı var, özəl tibb müəssisələrində müalicənin qiymətində olan fərq də buradan qaynanqlanır. Əgər siz öz uşağınızı təhlükəsiz peyvəndlə aşılamaq istəyirsinizsə, onda onu Avropa istehsalı olan preparatlara üstünlük verən klinikalarda etməyiniz məsləhətdir".
Peyvənd etdirmək lazımdır!
Necə olsun, kimə inanaq?!  Sizin özəl və ya dövlət klinikalarını seçməyinizdən asılı olmayaraq, tibb işçilərinin əksəriyyəti uşaqların mütləq peyvənd edilməsinin tərəfdarı kimi çıxış edir. Ölkənin baş pediatrı, professor Nəsib Quliyevin sözlərinə görə, dünyada peyvəndin alternativi yoxdur. Peyvəndlərin keyfiyyətinə gəldikdə isə, onlar yüksək texnologiyalarla hazırlanır və dünyanın bütün ölkələri immunitetləşməyə qoşulub: "Peyvəndləşmədən imtina edən valideynlər uşaqlarını böyük risk altına salırlar. Peyvənd edilməmiş uşaq istənilən zaman təhlükəli yoluxucu xəstəliyə tutula bilər". N.Quliyev bildirir: "ABŞ-ın xəstəliklərlə mübarizə təşkilatının araşdırmalarına görə, dünyada hər il peyvənd hesabına 3 milyon uşaq xilas edilir".
N. Quliyev bildirib ki, Azərbaycanda körpələr 10 infeksion xəstəliyə qarşı peyvənd edilir. Son peyvəndin tətbiqi ötən ilin iyun ayından başlayıb: "O, "Haemophilus influenza" çöplərinə qarşıdır. Bu çöplər uşaqlarda pnevmoniya, meningit kimi xəstəliklər yaratmağa qadirdir. Bununla da Azərbaycanda peyvənd təqvimi dünyanın inkişaf etmiş dövlətləri ilə eyni səviyyəyə qalxıb".
2012-ci ilin aprel ayında Azərbaycan immunitetləşdirmə həftəsi keçirilib. Avropa immunitetləşdirmə həftəsi təşəbbüsünün məqsədi əhalinin immunitetləşdirmə imkanları ilə tanış edilməsi olub. Bir həftə ərzində Azərbaycanda peyvəndləşdirmə ilə bağlı problemlərin olduğu regionlar aşkar edilib və bu problemlərə baxılacaq. Məqsəd immunitetləşdirmə zonalarının maksimuma çatdırılmasıdır.
Bakı Şəhər Baş Səhiyyə İdarəsinin baş həkiminin müavini Rauf Nağıyevin sözlərinə görə, Azərbaycana daxil olan hər bir dərman preparatı Dərman Prepartalarının Analitik Ekspertiza Mərkəzində yoxlanılır. R. Nağıyev bildirib ki, aşılamadan sonra uşaqların cüzi reaksiya verməsi təbiidir: "Bu. orqanizmin cavab reaksiyasıdır. Peyvənddən sonra uşaqda temperaturun yüngül qalxması, yüngül narahatlıq hiss edilə bilər ki, bu da normaldır. Sanki uşaq peyvənddən sonra bu xəstəliyi yüngül formada keçirir". Səhiyyə Nazirliyi, həmçinin əhalini peyvəndlər haqqında on-line vasitəsilə məlumatlandırır və elektron şəkildə peyvəndlər təqvimi yerləşdirilir. Bu, tamamilə avtomatlaşdırılmış xidmətdir və aşağıdakı internet-ünvanda təqdim edilir: http://sehiyye.gov.az/im-munoprofilaktika_uzre_veb_resurs.html.

VACCINATION: "FOR" AND "AGAINST"
Debates about whether children should be vaccinated against infectious diseases are not subsiding in Azerbaijan
The news that the condition of pupils of secondary school № 245 in Baku's Khatai district deteriorated after the Mantoux test caused natural concern among many parents and raised the question: "Is it worth exposing children to the danger of vaccination?" We should say openly that many are raising this question today as parents are divided into two irreconcilable camps here. Opponents of the routine immunization of the population believe that vaccines not only do not protect, but often cause unknown diseases. Vaccination affects the immune system, and after receiving their spectrum, the vaccinated person becomes susceptible to diseases he never had before. Therefore, vaccination weakens the body, especially if a person is vaccinated many times throughout his life.
A sample that causes an allergy
Those who are "for" believe that vaccination should be carried out at the time designated by the pediatrician, and the more accurate the parents, the higher their prophylactic efficacy. Refusing this process, parents put their children at risk.
Mantoux is not a vaccine. The Mantoux test is a test of the activity of human anti-TB immunity. It shows whether organs in the body of a child are affected as a result of tuberculosis. After all, it is known that this disease affects not only the lungs. "However, some parents confuse the Mantoux test with vaccines. The thing is that school-age children are not vaccinated. But parents can opt out of the Mantoux test. However, in this case, the nurse and the doctor, who make this test, should explain the importance of this procedure to parents and children. After all, the child's life might be in big danger. And every parent should take care of the welfare of his child. It is easier to treat any disease in its early stages," the chief pediatrician of the Ministry of Health of Azerbaijan and director of the Institute of Pediatrics, Nasib Quliyev, explained to the media after the incident.
The technique of the Mantoux test is to inject under the skin of the tested person a special substance, tuberculin, obtained from destroyed tubercle bacilli. Tuberculin is recognized by the human immune system as a sign of TB infection. If the human body is already familiar with the TB infection, inflammation occurs in the place where tuberculin was injected, usually in the form of a plaque. "From infectious and toxicological points of view, tuberculin is a safe substance. However, due to the high allergenicity of some people, tuberculin can cause allergies in some people. The size of the papule makes it possible to judge the tension (activity) of the TB immunity," Quliyev said. Actually, the indisposition caused by the Mantoux test in school children was that same allergic reaction.
"There is no vaccine!"
This case resulted in another debate among representatives of the two camps. That's what a concerned mother of two told our R+ correspondent. Her eldest daughter is five and youngest is two.
"I am against vaccination. I believe there is no evidence that vaccines completely protect mankind from dangerous infectious diseases. I am convinced that vaccination does not guarantee that a child will not develop the disease, against which he is vaccinated. No vaccine can fully protect against infection. After I vaccinated my eldest child, she came down with fever every time, so I decided that I would not subject my youngest daughter to such a danger. My little girl is now two years old. She was vaccinated in the maternity hospital at birth. I have not taken my child to hospital for any other vaccines, and I do not regret it," she said.
In the medical research community, too, there are such opinions. The well-known Russian homeopath and author of the book "Ruthless Immunization", Aleksandr Kotov, believes that vaccination undermines the immune system. After vaccination, a child becomes subject to diseases that he would not have contracted without vaccination. Vaccination destroys natural immunity given to man by nature. In his view, the risk of many diseases is greatly exaggerated. Therefore, it is always better if a child has chickenpox or measles and develops lifelong immunity against them. The vaccine will not protect someone from these diseases for the rest of his life - revaccinations are needed, and each of them is associated with the risk of complications. When breastfeeding, the mother's immunity is transferred to the child so there is no point in hurrying with the vaccination. Before the child is one year old, his immune system is not mature yet, and it is better not to risk his health and avoid encounters with foreign protein. Moreover, each vaccine contains chemicals and preservatives toxic to the body (mercury salts, aluminium hydroxide, formaldehyde), which may adversely affect the central nervous system, the liver, and the kidneys. There are absolutely no completely safe vaccines - any of them can lead to serious complications that threaten a child with health problems or even death. Total rejection of vaccines will help raise a generation of healthy people, Kotov said.
Ignorance or stupidity?
Most of the medical community regards such an opinion as absurdity and ignorance and parents who share this point of view as illiterate and exposing their children to unnecessary risk. According to them, vaccination only briefly weakens the immune system of a child, but in general, it becomes stronger. Man has no natural immunity against agents of severe infections. Immunization is the only way that protects you from them. Even partial protection is better than none at all. In vaccinated children, even if they fall ill, the disease is milder and produces fewer complications. The so-called childhood infections can also produce serious complications, especially if they affect unvaccinated children and adults who did contract them in childhood: for example, rubella in pregnant women often leads to congenital malformations in the fetus. The small amount of maternal antibodies transmitted through breast milk does not protect against respiratory infections. And the younger the child, the more dangerous an infectious disease is for him. In modern vaccines, the concentration of toxic substances is minimized. Antibiotics, which have to be taken if a child who has not been vaccinated falls sick, can cause the body no less and perhaps even greater harm. Diseases against which vaccines protect can lead to disability and death, and the risk of this outcome is hundreds of times higher than in the case of possible vaccine-related complications. Moreover, widespread rejection of vaccination may lead to epidemics of dangerous diseases.
Therefore, it is necessary to vaccinate a child. But before that, the child should be prepared for that. After all, one of the reasons for complications arising after vaccination may be the wrong preparation for vaccination. If the child has allergies, he needs to take antihistamines: two days before vaccination and two days after. Before an injection of the DPT vaccine (against pertussis, diphtheria and tetanus), it is necessary to make blood and urine tests and consult a neurologist. In preparation for the vaccination, it is necessary to purchase children's antipyretics with paracetamol (better candles - fewer side effects). It is best to avoid aspirin - there may be complications. Before the vaccination, parents should definitely read the instructions to the vaccine, noting the list of contraindications and the expiry date of the drug. On the day of vaccination, the child's diet (and the mother's as well if the child is breastfed) should not include new products. This ban is in effect for three days (according to some doctors, 7-10 days) after the vaccination.
Prior to inoculation, make sure with your doctor that the child does not have a fever. And if this is happening, it should be avoided on this day. Parents should not be afraid to give up the vaccination if they are in doubt about the normal state of the child or have concerns about the vaccine itself. In addition, be sure to find out if the vaccination room has a first aid kit in the event of an allergic reaction.
After the inoculation, it is better to stay near the doctor's office for 30-60 minutes, because there might be immediate allergic reactions to the vaccine. On the day of vaccination, it is better not to bathe the baby. The child's condition should be monitored for another 2-3 weeks, especially on the third, fifth and 10th-11th days - later allergies may develop during these periods.
Where is it better to vaccinate?
By the way, in Azerbaijan, many parents who have chosen vaccination believe that European vaccines are better than Indian ones, which are given in clinics - they have fewer side effects. They call for extra caution when choosing the DPT vaccine. The Indian version usually includes a so-called a whole-cell pertussis component, which, according to many doctors, causes most of the reactions such as swelling in the place of the injection, fever and cramps. In the vaccines of most foreign countries, they are called acellular or cell-free - the pertussis component is purified and causes fewer reactions. Some believe that vaccines for various diseases should be done separately - so the load on the body will be lower. Others argue that combined vaccines are better and one "general" injection is more preferable than two separate ones - the total dose of the toxic preservative is twice as less. In any case, you should consult a pediatrician on these issues so that he decides which option is suitable for the child.
As for opponents of Indian vaccines, we can say this - many private clinics will assure you that they will inject a Belgian vaccine, but that will be much more expensive. However, the district doctor of a local clinic believes that private hospitals cannot have vaccines produced in other countries because they are ordered and purchased at the state level. If the Ministry of Health decides to order vaccines produced in India, then they will be of Indian manufacturing in all health facilities in Azerbaijan. "If they tell you the opposite, you are simply cheating," the doctor says.
A representative of a private clinic does not agree with this opinion, pointing out that "every private hospital has a licence to purchase medicines, vaccines and medical equipment from any country, and hence, the difference in prices for treatment in private health facilities. And if you want your child to get a safe vaccine, it is better to do so in a clinic that prefers medicines manufactured in Europe."
Vaccination is necessary!
So what are we to do and who are we to believe? No matter what clinic you choose, private or public, the majority of physicians are proponents of mandatory vaccination of children. According to the country's chief pediatrician, Professor Nasib Quliyev, there is no alternative to vaccination in the world. As for the quality of vaccines, they are made by high technology, and all countries of the world have joined immunization: "Rejecting vaccination, parents put their children at risk. An unvaccinated child can get dangerous, infectious diseases at any time." Quliyev said: "According to the results of a study by the US Centres for Disease Control and Prevention, every year immunization saves the lives of three million children in the world."
Quliyev said that in Azerbaijan infants are vaccinated against 10 infectious diseases, and the introduction of the last vaccine started in June last year: "It is against Haemophilus influenzae. These bacilli can cause dangerous diseases in children such as pneumonia and meningitis. Thus, the calendar of vaccination in Azerbaijan has reached the same level as in the most advanced countries of the world."
In April of 2012, Azerbaijan held a week of immunization. The purpose of the initiative of the European Immunization Week was to inform the public about the importance of immunization. Throughout the week, regions were revealed in Azerbaijan where there are problems with vaccination, and these problems will be considered. The goal is to maximize the area covered by immunization.
According to the deputy chief physician of the Baku Main City Health Department, Rauf Nagiyev, every drug coming to Azerbaijan is introduced after it is checked at the centre for the analytical examination of medicines. Nagiyev noted that mild reactions in children after vaccination are natural: "It is the response of the organism. After vaccination, the child may have a slight fever and discomfort, which is normal. After vaccination, the child suffers the disease in a mild form."
The Ministry of Health also informs citizens about vaccination online and has posted the schedule of immunization on the Internet. This is a fully automated electronic service provided on the Internet address http://sehiyye.gov.az/immunoprofilaktika_uzre_veb_resurs.html.