Çərşənbə axşamı, 14:28
Braziliya stadionlarında futbol üzrə iyirminci dünya çempionatının oyunları 32 finalçı komandanın hər biri haqqında az-çox təsəvvür yaratmağa imkan verir. Bu görüşlər bəzi hallarda hakimlərin şübhəli qərarları, imkanları heç də yüksək qiymətləndirilməyən komandaların gözlənilməz qələbələri və əksinə, medallara əsas namizədlərin uğursuzluğu, xüsusən də İspaniya, İngiltərə kimi komandaların fiaskosuyla yadda qalıb.
Maraqlı məqamdır, birinci turun 16 oyunundan təkcə ikisində "sülh" qeydə alınıb (İran-Nigeriya-0:0, Rusiya-Cənubi Koreya-1:1). Müxtəlif illərdə dünya çempionu adını qazanan komandalardan üçünün indiki birinciliyin hələ start turunda məğlubiyyətlə barışması da diqqətdən kənarda qala bilməz. Sonuncu dünya və Avropa çempionu İspaniyanın Hollandiya qarşısında açıq-aşkar aciz qalıb ağlagəlməz hesabla (1:5) məğlubiyyəti bütün dünyanı şoka saldı.  FİFA kubokunu iki dəfə (1930 və1950-ci illərdə) başları üzərinə qaldıran Uruqvay futbolçuları dünya çempionatlarının bütün 84 illik tarixi ərzində elə bir ciddi uğuru olmamış Kosta-Rikaya vurduqları bir topun əvəzində öz qapılarında gördükləri üç qola məəttəl qaldılar (1:3). Dördqat dünya çempionu İtaliyanın 1966-cı ilin qəhrəmanı İngiltərəyə qalib gəlməsində isə təəccüblü və məğlub komandaya irad tutula biləcək bir şey yoxdur. Bir-birinə layiq rəqiblərin azarkeşləri əvvəldən-axıradək gərgin vəziyyətdə saxlayan görüşündə bir top fərqlə qələbə qeydə alınıb - 2:1.
Ötən illərin dünya çempionlarından Braziliyanın Xorvatiya üzərində qələbəsini (3:1), Fransanın çətinlik çəkmədən Hondurasın qapısına üç cavabsız top vurmasını, Lionel Messi və onun Argentina komandasından olan oyundaşlarının isə əksinə, Bosniya-Herseqovina yığması ilə görüşdə çətin qələbəsini ( 2:1) də yada salmaq olar.
Qrup mərhələsinin birinci turunda dünya çempionlarından sonuncu olaraq meydana Almaniya çıxdı. Üçqat çempionun Kriştianu Ronaldosu olan Portuqaliya ilə böyük maraqla gözlənilən görüşünün nəticəsi, əslində, artıq birinci 45 dəqiqədə həll olundu, fasiləyədək üç top vuran almanlar ikinci hissədə daha bir dəfə fərqlənib hesabı 4:0-a çatdırdılar. Layiqli qələbəni birbaşa stadionun tribunasından Almaniya kansleri Angela Merkelin də alqışladığı görüşün qəhrəmanı isə üç qolun və ya indiki mundialda ilk "het-trik"in müəllifi Tomas Müller oldu.
Almaniya ilə Portuqaliyanın daxil olduğu "G" qrupunda Qana-ABŞ görüşü də keçirildi. Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Berti Foqtsun ABŞ yığmasının "sükançısı" almaniyalı həmvətəni Yurgen Klinsmanın müşaviri rolunda debütü uğurlu alındı. Amerikalılar gərgin oyunda 2:1 hesabı ilə qələbə qazanıb pley-off mərhələsinə aparan yolda inamlı addım atdılar, afrikalıların isə bu məqsəd uğrunda mübarizədə işini çox çətinləşdirdilər.
İkinci turun ilk oyunları İspaniya və İngiltərə milliləri üçün əsl faciəyə çevrildi. Onlar Çili və Uruqvay komandalarına uduzublar. "B" grupunda artıq pley-offa çıxan iki komanda da müəyyənləşib - bunlar Hollandiya və Çili milliləridir. İspaniya isə elə qrup mərhələsində mundialla vidalaşdı. Kosta-Rika isə İtaliya üzərində 1:0 qələbə qazanmaqla ilk turdakı Uruqvay üzərində qələbənin təsadüf olmadığını təsdiqləyib və pley-offa vəsiqəni əldə edib. Bu oyunun nəticəsi İngiltərəyə qrupdan çıxmağa imkan vermədi.
Fransa millisi də öz qələbə yürüşünü davam etdirir. İkinci turda fransızlar qrupdakı birinci rəqibləri İsveçrə millisini 5:2 hesabı ilə məğlub edib.
Azərbaycanın əməkdar məşqçisi Ağasəlim Mircavadov "R+"a açıqlamasında Braziliyada keçirilən dünya çempionatı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb: "Futbolun nə dərəcədə inkişaf etdiyi dünya çempionatı zamanı bilinir. Hər Avropa və dünya çempionatından sonra məşqçilər özləri üçün müəyyən nəticə çıxarır. Məncə, builki yarış əvvəlkilərdən maraqlı olacaq. İlk növbədə ona görə ki, mundial Braziliyada keçiriləcək. Orada futbolu sevirlər. Təşadüfi deyil ki, ən çox futbol stadionu olan ölkə Braziliyadır. Cənubi Amerikadan Braziliya, Argentina və Uruqvay yığmalarını şanslı görürəm. Avropadan isə Hollandiya və Almaniyanın adını qeyd edə bilərəm. Fransa millisi üçün bir qədər ağır olacaq. Çünki heyətində ulduz futbolçular yoxdur. Belə komandalar üçün yüksək nailiyyət əldə etmək çətindir. İngiltərənin də yaxşı nəticə qazanacağı məlum idi. Fikir verin, Premyer Liqada ingilis futbolçuların sayı çox azdır. Allah qismət eləsin, Azərbaycan millisini gələcəkdə mundialda görək. İlk öncə, Avropa çempionatına vəsiqə qazanmaq lazımdır. Bundan sonra dünya çempionatı haqda düşünmək olar".
Milli komandamızın sabiq baş məqşçisi Şahin Diniyev DÇ-2014-ün geridə qalan oyunlarını dəyərləndirib, mundialla bağlı öz proqnozunu verib: "Bu çempionatda adapdasiya məsələsi özünü göstərir. Fikir verin, Cənubi Amerika ölkələrinin komandaları daha yaxşı təsir bağışlayır, nəinki Avropa komandaları. Bir müddətdən sonra Avropa komandaları da sürət yığacaqlar. Birinci turdan sonra Almaniya, Hollandiya, Meksika, Argentina və Kosta-Rikanın yaxşı oyununu qeyd edə bilərəm. Braziliya Xorvatiyaya qalib gəlsə də,  çempionluğa layiq oyun göstərmədi. Uruqvayın Kosta-Rikaya uduzması gözlənilməz oldu. Uruqvay neçə illərdir ki, eyni heyətlə oynayır. Futbolçuların yaş həddi çox olduğu üçün gənclərdən təşkil olunmuş Kosta-Rika ilə bacarmadılar. İspaniyanın uduzmasını gözləyirdim. Ancaq qapısından beş qol buraxacağını, əlbəttə ki, heç kim gözləmirdi. Artıq İspaniya 12 ilə yaxındır ki, eyni heyətlə çıxış edir. Bu komandaya təzə qan lazımdır. İspaniyanın zəif çıxış etməsinin başlıca səbəblərindən biri futbolçuların yorğun olmasıdır. Komandanın əksər oyunçuları "Real" və "Barselona"nın futbolçularıdır və ötən mövsüm çox gərgin oyunlar keçirib. Cənubi Amerika komandaları sensasiya edəcək. Meksika, Kolumbiya və Kosta-Rika sürpriz komandalar olacaq. Məncə, onlar yarımfinala qədər irəliləyə bilər".
Azərbaycanın tanınmış futbol mütəxəssisi Yunis Hüseynov "R+"a açıqlamasında 4 favorit komandanın adını çəkib: "Həmişə Braziliyaya azarkeşlik etmişəm, istəmişəm ki, Braziliya çempion olsun. Ancaq indi onların oyunu xoşuma gəlmir. Baxırsan ki, əvvəlki komandadan əsər-əlamət qalmayıb. Buna baxmayaraq, Braziliyaya yenə azarkeşlik edirəm. Ancaq inanmıram ki, bu oyunla onlar çempion olsun. Hollandiya, Almaniya, Braziliya və İtaliyanı mundialın favoritləri hesab edirəm. Düşünürəm ki, bu komandalardan ikisi finala çıxacaq".
Azarkeşlər üçün isə bu futbol bayramı davam edir. Çoxları bu dünya çempionatını son 20 ilin ən maraqlı yarışı hesab edir. Qeyd edək ki, dünya çempionatının final görüşü iyulun 13-də keçiriləcək.

FOOTBALL EXTRAVAGANZA
For nearly two weeks, hundreds of millions of fans have been glued to their TV screens, watching 32 national teams of the planet battling for the title of world champions. The first games allowed us to form a certain opinion about each of these teams. During this period, we saw questionable decisions by referees, unexpected victories by teams that were regarded as outsiders before the World Cup, fiascos of recognized favourites, including Spain and England, who, according to the results of the first games, lost the chance to continue the struggle in the play-off stage.
It must be noted that only two of the 16 games of the first round ended in a draw (Iran-Nigeria 0-0 and Russia-South Korea 1-1). In addition, the first round was marked by the defeat of three world champions of different years. The crushing 1-5 defeat of Spain, the last world and European champion, to Holland was particularly surprising. The two-time world champion Uruguay lost three goals to Costa Rica, which has never reached for the stars yet, returning only one of them. Against this background, England's (World Champion of 1966) 1-2 defeat to Italy was perceived relatively quietly, which confirmed that an equal fight was observed during the entire match.
At the same time, Brazil beat Croatia in the first round (3-1), France scored three unanswered goals against Honduras, while Argentina, led by Lionel Messi, gained a difficult victory over Bosnia and Herzegovina (2-1).
Another unexpected score was registered at the Germany-Portugal match in Group G. "The German machine" scored three goals against the compatriots of Cristiano Ronaldo in the first half and answered the question about the winner of the game. For authenticity, Germany scored another goal in the second half of the game. The hero of the match that German Chancellor Angela Merkel watched from the stadium was Thomas Muller, who made the first hat-trick of the 2014 World Cup.
In another match of the same group, the United States beat the fairly strong Ghana team 2-1. This game was a good debut for Azerbaijan coach Berti Vogts, who was invited as an adviser by US coach Jurgen Klinsmann.
The first games of the second round became a nightmare for Spain and England, who lost, respectively, to Chile and Uruguay. In Group B, two participants in the play-off stage have already been identified - it's the Netherlands and Chile, while Spain have already said goodbye to the World Cup in the group stage. Costa Rica, beating Italy 1-0 in the second round, proved that the victory over Uruguay was no accident and secured its place in the play-off stage. By the way, this victory also deprived England of all chances to continue the struggle.
For their part, France continue their winning marathon, giving Switzerland, their main competitors in the second round, a crushing 5-2 defeat.
The honoured coach of Azerbaijan Agasalim Mircavadov believes that the World Cup shows the extent of the development of football. "Following the World and European championships, coaches make certain conclusions. I think this World Cup is more interesting than the previous ones, primarily because it's taking place in Brazil, where they love football. Among the South American teams, I see Brazil, Argentina and Uruguay as favourites, and among European teams - Holland and Germany. It will be more difficult for France as they have no bright stars. In the case of England, the result was predictable as the English Premier League doesn't have so many domestic players. God willing, we'll see Azerbaijan in the next world championships. But first of all, we need to get into the final of the European Championship, and then think about the World Cup," Mircavadov told R+.
The former head coach of Azerbaijan, Sahin Diniyev, also gave his forecast for the teams' performances at the World Cup 2014. "In this championship the issue of adaptation clearly manifests itself - South American teams perform better than European ones. After the first round, I can highlight Germany, Holland, Mexico, Argentina and Costa Rica. Although Brazil beat Croatia, the World Cup hosts are not showing a champion's performance. Uruguay's defeat to Costa Rica was unexpected. Uruguay have been using the same players for several years, and the majority of players are old. They couldn't cope with the young Costa Rica players. I expected Spain to lose in the first round, but certainly not 1:5. Spain have been using the same players for almost 12 years. The team needs fresh blood. In addition, many players are too tired. Most of the Spanish team consists of Real and Barcelona players, and these two teams had a very busy season. Mexico, Colombia and Costa Rica have yet to give new surprises, and I think they can reach the semifinals," Diniyev told R+.
The famous football specialist Yunis Huseynov called four teams World Cup favourites. "I'm always rooting for Brazil. But now I don't like their play. Nothing has remained from the previous team. I don't think that with this play, they can become champions. But in any case, along with the Netherlands, Germany and Italy, they remain the favourites of the competition. I think that two of these teams will meet in the World Cup final," Huseynov told R+.
In the meantime, the football festival continues for the fans. In fact, many regard this World Cup as the most interesting in the last 20 years. After the final match on 13 July, we will know the outcome of the World Cup.R+