Çərşənbə axşamı, 14:28
Braziliya stadionlarında futbol üzrə iyirminci dünya çempionatının oyunları 32 finalçı komandanın hər biri haqqında az-çox təsəvvür yaratmağa imkan verir. Bu görüşlər bəzi hallarda hakimlərin şübhəli qərarları, imkanları heç də yüksək qiymətləndirilməyən komandaların gözlənilməz qələbələri və əksinə, medallara əsas namizədlərin uğursuzluğu, xüsusən də İspaniya, İngiltərə kimi komandaların fiaskosuyla yadda qalıb.
Maraqlı məqamdır, birinci turun 16 oyunundan təkcə ikisində "sülh" qeydə alınıb (İran-Nigeriya-0:0, Rusiya-Cənubi Koreya-1:1). Müxtəlif illərdə dünya çempionu adını qazanan komandalardan üçünün indiki birinciliyin hələ start turunda məğlubiyyətlə barışması da diqqətdən kənarda qala bilməz. Sonuncu dünya və Avropa çempionu İspaniyanın Hollandiya qarşısında açıq-aşkar aciz qalıb ağlagəlməz hesabla (1:5) məğlubiyyəti bütün dünyanı şoka saldı.  FİFA kubokunu iki dəfə (1930 və1950-ci illərdə) başları üzərinə qaldıran Uruqvay futbolçuları dünya çempionatlarının bütün 84 illik tarixi ərzində elə bir ciddi uğuru olmamış Kosta-Rikaya vurduqları bir topun əvəzində öz qapılarında gördükləri üç qola məəttəl qaldılar (1:3). Dördqat dünya çempionu İtaliyanın 1966-cı ilin qəhrəmanı İngiltərəyə qalib gəlməsində isə təəccüblü və məğlub komandaya irad tutula biləcək bir şey yoxdur. Bir-birinə layiq rəqiblərin azarkeşləri əvvəldən-axıradək gərgin vəziyyətdə saxlayan görüşündə bir top fərqlə qələbə qeydə alınıb - 2:1.
Ötən illərin dünya çempionlarından Braziliyanın Xorvatiya üzərində qələbəsini (3:1), Fransanın çətinlik çəkmədən Hondurasın qapısına üç cavabsız top vurmasını, Lionel Messi və onun Argentina komandasından olan oyundaşlarının isə əksinə, Bosniya-Herseqovina yığması ilə görüşdə çətin qələbəsini ( 2:1) də yada salmaq olar.
Qrup mərhələsinin birinci turunda dünya çempionlarından sonuncu olaraq meydana Almaniya çıxdı. Üçqat çempionun Kriştianu Ronaldosu olan Portuqaliya ilə böyük maraqla gözlənilən görüşünün nəticəsi, əslində, artıq birinci 45 dəqiqədə həll olundu, fasiləyədək üç top vuran almanlar ikinci hissədə daha bir dəfə fərqlənib hesabı 4:0-a çatdırdılar. Layiqli qələbəni birbaşa stadionun tribunasından Almaniya kansleri Angela Merkelin də alqışladığı görüşün qəhrəmanı isə üç qolun və ya indiki mundialda ilk "het-trik"in müəllifi Tomas Müller oldu.
Almaniya ilə Portuqaliyanın daxil olduğu "G" qrupunda Qana-ABŞ görüşü də keçirildi. Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Berti Foqtsun ABŞ yığmasının "sükançısı" almaniyalı həmvətəni Yurgen Klinsmanın müşaviri rolunda debütü uğurlu alındı. Amerikalılar gərgin oyunda 2:1 hesabı ilə qələbə qazanıb pley-off mərhələsinə aparan yolda inamlı addım atdılar, afrikalıların isə bu məqsəd uğrunda mübarizədə işini çox çətinləşdirdilər.
İkinci turun ilk oyunları İspaniya və İngiltərə milliləri üçün əsl faciəyə çevrildi. Onlar Çili və Uruqvay komandalarına uduzublar. "B" grupunda artıq pley-offa çıxan iki komanda da müəyyənləşib - bunlar Hollandiya və Çili milliləridir. İspaniya isə elə qrup mərhələsində mundialla vidalaşdı. Kosta-Rika isə İtaliya üzərində 1:0 qələbə qazanmaqla ilk turdakı Uruqvay üzərində qələbənin təsadüf olmadığını təsdiqləyib və pley-offa vəsiqəni əldə edib. Bu oyunun nəticəsi İngiltərəyə qrupdan çıxmağa imkan vermədi.
Fransa millisi də öz qələbə yürüşünü davam etdirir. İkinci turda fransızlar qrupdakı birinci rəqibləri İsveçrə millisini 5:2 hesabı ilə məğlub edib.
Azərbaycanın əməkdar məşqçisi Ağasəlim Mircavadov "R+"a açıqlamasında Braziliyada keçirilən dünya çempionatı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb: "Futbolun nə dərəcədə inkişaf etdiyi dünya çempionatı zamanı bilinir. Hər Avropa və dünya çempionatından sonra məşqçilər özləri üçün müəyyən nəticə çıxarır. Məncə, builki yarış əvvəlkilərdən maraqlı olacaq. İlk növbədə ona görə ki, mundial Braziliyada keçiriləcək. Orada futbolu sevirlər. Təşadüfi deyil ki, ən çox futbol stadionu olan ölkə Braziliyadır. Cənubi Amerikadan Braziliya, Argentina və Uruqvay yığmalarını şanslı görürəm. Avropadan isə Hollandiya və Almaniyanın adını qeyd edə bilərəm. Fransa millisi üçün bir qədər ağır olacaq. Çünki heyətində ulduz futbolçular yoxdur. Belə komandalar üçün yüksək nailiyyət əldə etmək çətindir. İngiltərənin də yaxşı nəticə qazanacağı məlum idi. Fikir verin, Premyer Liqada ingilis futbolçuların sayı çox azdır. Allah qismət eləsin, Azərbaycan millisini gələcəkdə mundialda görək. İlk öncə, Avropa çempionatına vəsiqə qazanmaq lazımdır. Bundan sonra dünya çempionatı haqda düşünmək olar".
Milli komandamızın sabiq baş məqşçisi Şahin Diniyev DÇ-2014-ün geridə qalan oyunlarını dəyərləndirib, mundialla bağlı öz proqnozunu verib: "Bu çempionatda adapdasiya məsələsi özünü göstərir. Fikir verin, Cənubi Amerika ölkələrinin komandaları daha yaxşı təsir bağışlayır, nəinki Avropa komandaları. Bir müddətdən sonra Avropa komandaları da sürət yığacaqlar. Birinci turdan sonra Almaniya, Hollandiya, Meksika, Argentina və Kosta-Rikanın yaxşı oyununu qeyd edə bilərəm. Braziliya Xorvatiyaya qalib gəlsə də,  çempionluğa layiq oyun göstərmədi. Uruqvayın Kosta-Rikaya uduzması gözlənilməz oldu. Uruqvay neçə illərdir ki, eyni heyətlə oynayır. Futbolçuların yaş həddi çox olduğu üçün gənclərdən təşkil olunmuş Kosta-Rika ilə bacarmadılar. İspaniyanın uduzmasını gözləyirdim. Ancaq qapısından beş qol buraxacağını, əlbəttə ki, heç kim gözləmirdi. Artıq İspaniya 12 ilə yaxındır ki, eyni heyətlə çıxış edir. Bu komandaya təzə qan lazımdır. İspaniyanın zəif çıxış etməsinin başlıca səbəblərindən biri futbolçuların yorğun olmasıdır. Komandanın əksər oyunçuları "Real" və "Barselona"nın futbolçularıdır və ötən mövsüm çox gərgin oyunlar keçirib. Cənubi Amerika komandaları sensasiya edəcək. Meksika, Kolumbiya və Kosta-Rika sürpriz komandalar olacaq. Məncə, onlar yarımfinala qədər irəliləyə bilər".
Azərbaycanın tanınmış futbol mütəxəssisi Yunis Hüseynov "R+"a açıqlamasında 4 favorit komandanın adını çəkib: "Həmişə Braziliyaya azarkeşlik etmişəm, istəmişəm ki, Braziliya çempion olsun. Ancaq indi onların oyunu xoşuma gəlmir. Baxırsan ki, əvvəlki komandadan əsər-əlamət qalmayıb. Buna baxmayaraq, Braziliyaya yenə azarkeşlik edirəm. Ancaq inanmıram ki, bu oyunla onlar çempion olsun. Hollandiya, Almaniya, Braziliya və İtaliyanı mundialın favoritləri hesab edirəm. Düşünürəm ki, bu komandalardan ikisi finala çıxacaq".
Azarkeşlər üçün isə bu futbol bayramı davam edir. Çoxları bu dünya çempionatını son 20 ilin ən maraqlı yarışı hesab edir. Qeyd edək ki, dünya çempionatının final görüşü iyulun 13-də keçiriləcək.

Азербайджанские тренеры поделились с R+ своими впечатлениями и ожиданиями от ЧМ-2014
Вот уже почти две недели сотни миллионов болельщиков, прильнув к экранам телевизоров, наблюдают за баталиями 32 сборных планеты за звание чемпиона мира. Первые игры уже позволили сформировать определенное мнение о каждой из этих команд. За этот период мы видели и сомнительные решения судей, и неожиданные победы команд, которых перед мундиалем записывали в аутсайдеры, и фиаско признанных фаворитов, в числе которых в первую очередь надо отметить Испанию и Англию, лишившихся возможностей продолжить борьбу на стадии play-off уже по итогам первых игр.
При этом надо отметить, что по итогам 16 игр первого тура лишь в двух матчах была зафиксирована ничья (Иран-Нигерия: 0:0 и Россия-Южная Корея: 1:1). Кроме того, первый тур ознаменовался поражением трех чемпионов мира разных лет. Особо неожиданным стало разгромное поражение со счетом 1:5 последнего чемпиона мира и Европы, сборной Испании от голландской команды. Двукратный чемпион мира сборная Уругвая получила три гола в свои ворота от не хватавшей до сих пор звезд с неба команды Коста-Рики, отквитав лишь один из них. На этом фоне относительно спокойно было воспринято поражение Англии (чемпион мира 1966 года) от сборной Италии со счетом 1:2, который подтвердил, что весь матч наблюдалась равная борьба. При этом Бразилия ожидаемо обыграла Хорватию в первом туре (со счетом 3:1), Франция забила три безответных мяча Гондурасу, а Аргентина, ведомая Лионелем Месси, добилась трудной победы над Боснией и Герцеговиной (2:1).
Еще один неожиданный счет был зафиксирован на встрече сборных Германии и Португалии в группе G. "Германская машина", забив в первом тайме 3 мяча соотечественникам Криштиано Рональду, сняла вопрос о победителе игры. Для достоверности Германия забила еще один мяч во втором тайме игры. Героем матча, за которым наблюдала со стадиона канцлер Германии Ангела Меркель, стал Томас Мюллер, оформивший первый хет-трик ЧМ-2014.
В другом матче этой же группы США обыграли довольно сильную сборную Ганы со счетом 2:1. Эта игра стал удачным дебютом для тренера сборной Азербайджана Берти Фогтса, которого пригласил в качестве своего советника наставник американцев Юрген Клинсман.
Первые игры второго тура стали кошмаром для сборных Испании и Англии, которые проиграли, соответственно, сборным Чили и Уругвая. В группе B уже определились два участника стадии play-off - это сборные Нидерландов и Чили, а испанцы уже распрощались с мундиалем на групповой стадии. Сборная же Коста-Рики, обыграв во втором туре итальянцев со счетом 1:0, подтвердила, что победа над Уругваем не была случайностью, и досрочно обеспечила себе выход из группы. Кстати, эта победа также лишила всех шансов сборную Англии на продолжение борьбы.
Со своей стороны продолжает победный марафон сборная Франции, обыгравшая во втором туре прямых конкурентов на выход из группы команду Швейцарии с разгромным счетом 5:2. Заслуженный тренер Азербайджана Агасалим Мирджавадов считает, что чемпионат мира показывает степень развития футбола. "По итогам чемпионатов мира и Европы тренеры делают определенные выводы. Я думаю, этот чемпионат мира получается более интересным, чем предыдущие. В первую очередь потому, что он проходит в Бразилии, а там любят футбол. Из южноамериканских сборных в качестве фаворитов я вижу Бразилию, Аргентину и Уругвай, а из европейских - Голландию и Германию. Сборной Франции будет тяжелее, у них нет ярких звезд. В случае с Англией результат был предсказуем, в английской премьер-лиге не так уж и много отечественных игроков. Дай Бог, увидим и сборную Азербайджана на последующих мундиалях. Но сначала надо пробиться в финальную часть чемпионата Европы, а потом уже думать о ЧМ", - сказал R+ А.Мирджавадов.
Бывший главный тренер сборной Азербайджана Шахин Диниев также дал свой прогноз по выступлению команд на ЧМ-2014. "На этом чемпионате показывает себя вопрос адаптации - более хорошо выступают команды из Южной Америки, нежели европейские. После первого тура могу выделить игру Германии, Голландии, Мексики, Аргентины и Коста-Рики. Хотя Бразилия и обыграла Хорватию, хозяева ЧМ не показывают чемпионской игры. Неожиданным стало поражение Уругвая от Коста-Рики. Сборная Уругвая несколько лет играет в одном составе и большинство футболистов - возрастные. Они не справлялись с молодыми игроками Коста-Рики. Я ждал поражения Испании в первом туре, но, конечно же, не со счетом 1:5. Испанская команда уже 12 лет выступает практически с одним составом. Команде нужна свежая кровь. Кроме того, многие игроки сильно устали. Большая часть сборной Испании сформирована из футболистов клубов "Реал" и "Барселона", а эти две команды провели очень напряженный сезон. Мексика, Колумбия и Коста-Рика еще преподнесут новые сюрпризы, думаю, они могут дойти до полуфинала", - сказал R+ Ш.Диниев.
Известный футбольный специалист Юнис Гусейнов назвал 4 команды фаворитами ЧМ. "Я всегда болел за сборную Бразилии. Но сейчас их игра мне не нравится, от прошлой команды не осталось и следа. Не думаю, что с такой игрой они могут стать чемпионами. Но в любом случае они наряду с Голландией, Германией и Италией остаются фаворитами соревнований. Думаю, две из этих команд встретятся в финале ЧМ", - сказал R+ Гусейнов.
Пока же для болельщиков продолжается этот футбольный праздник. Кстати, многие считают этот чемпионат мира самым интересным за последние 20 лет. Каков будет итог мундиаля, мы узнаем 13 июля после финальной встречи.