Azərbaycan və Ermənistan XİN başçılarının son görüşündən, yəqin ki, heç kəs ciddi nəticə gözləmirdi. Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyan ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin iştirakı ilə oktyabrın 28-də Parisdə bir araya gəldilər. ATƏT-dən verilən açıqlamaya görə, həmsədrlər görüşdə tərəflərə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə dair ideyalarını təqdim ediblər. Nazirlər isə öz növbələrində dinc yolla sülhə nail olmaq üçün vasitəçilərlə işləməyə davam etmək niyyətində olduqlarını təsdiqləyiblər. Nazirlər və həmsədrlər vasitəçilərin regiona noyabrda nəzərdə tutulmuş səfəri zamanı bu ideyaların müzakirəsini davam etdirməyə razılaşıblar.
Beləliklə, son görüşün əsas nəticəsi yalnız XİN başçılarının bir araya gəlməsi faktıdır. Azərbaycan zabiti Ramil Səfərovun Macarıstandan vətənə ekstradisiyası və burada prezident İlham Əliyev tərəfindən əfv olunmasından sonra Ermənistan tərəfinin qaldırdığı səs-küy üzündən çoxları Bakı ilə İrəvan arasında danışıqların dondurula biləcəyini düşünürdü. Amma göründüyü kimi, bu olmadı - son görüşdə heç bir irəliləyişin baş vermədiyi kimi.
Ermənistanın vasitəçilərin ləng fəaliyyəti  ilə müşayiət olunan destruktiv mövqeyi danışıqlarda irəliləyişə nail olmağa imkan vermir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsi, həmçinin digər beynəlxalq qurumların çoxlu sayda sənədləri var. Odur ki, əsas konstruktivlik apriori Ermənistanın işğaldan qeyd-şərtsiz imtinası sayılmalıdır. Təcavüzkarı bu konstruktivliyə meyilləndirmək və bununla da nizamlanma prosesinin irəli aparılmasına kömək etmək isə vasitəçilərin vəzifəsidir. Onlar isə bunun əvəzində təcavüzkarla zərərçəkən tərəfi eyniləşdirməyə çalışır.
Bundan başqa, ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlər Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın beynəlxalq hüquqa zidd olaraq Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində keçirilən irimiqyaslı hərbi təlimlərdə iştirakını da tam sakit şəkildə izləyib. Üstəlik bu, iki ölkənin XİN başçılarının görüşü ərəfəsində və bilavasitə ATƏT-in təmsas xəttində monitorinq keçirdiyi günlərdə baş verib. Məhz bu təlimlərdən sonra isə nəinki Azərbaycana, həm də onun transmilli layihələrdəki tərəfdaşlarına, eyni zamanda vasitəçi ölkələrə qarşı da  hədələr səsləndirilir.
"Hərbi əməliyyatlar başlanacağı təqdirdə Ermənistan Azərbaycanın neft-qaz infrastrukturuna zərbələr endirmək iqtidarındadır. Yenicə başa çatmış təlimlərdə məhz bu ssenari üzərində işlənilib", - deyə Ermənistan silahlı qüvvələri baş qərargahının operativ idarəsinin rəisi, general-mayor Artak Davtyan təlimlərin yekununa dair keçirilən mətbuat konfransında bu barədə bildirib.
Əlbəttə, Azərbaycan Ermənistan tərəfindən gələ biləcək mümkün təhlükələrdən təkbaşına müdafiə olunmaq iqtidarındadır və Bakının İrəvandan iqtisadi və hərbi cəhətdən dəfələrlə üstün olduğunu bir daha xatırlatmaq artıq olardı. Görəsən, həqiqətənmi Ermənistanda İrəvanın dünyanın məşhur şirkətlərinin istismar etdiyi obyektlərə hücum edə biləcəyinə, bununla da nəhəng dövlətlərin maraqlarına toxunacağına inanan generallar var? Belə bəyanatların ilk növbədə daxili auditoriya üçün nəzərdə tutulduğuna heç bir şübhə yoxdur. Bu gün Ermənistan rəhbərliyinin bu təbliğata həmişəkindən qat-qat çox ehtiyacı var.
Ermənistan növbəti prezident seçkisinin bir addımlığındadır və Serj Sarqsyan imicini yüksəltmək üçün ən müxtəlif variantlara əl atır. Amma o, bunu daha çox Ermənistan reallığında onsuz da o qədər çox şey həll etməyən sadə vətəndaşlar qarşısında etməyə çalışmır. Hazırda vacib olanı Azərbaycanın ünvanına silahla hədə-qorxu gəlməyə aludə olmuş və Ermənistanda hakimiyyəti dövründə xeyli varlanmış cinayətkar Qarabağ klanının dəstəyini qazanmaqdır.  S. Sarqsyan onu dəstəkləyənlərə hakimiyyətdə möhkəmlənərək qala biləcəyinə zəmanət verməlidir. Bu isə böyük ölçüdə Qarabağdakı hazırkı status-kvonun uğurla uzadılmasından və bununla bağlı xarici siyasətdən asılıdır. Məhz bu üzdən hazırda erməni diplomatiyası strateji və uzunmüddətli mənfəətə yox, bir anlıq dividendlərə üstünlük verir. Çünki seçkiöncəsi xalqa məhz onları xarici siyasətdəki uğur kimi qələmə vermək olar.
Bu konteksdə erməni siyasətçilər və analitiklər Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın Latın Amerikası, Afrika və Okeaniya ölkələrinə turnesinə diqqət çəkir. "Xarici işlər nazirinin səfər coğrafiyası ətrafımızda baş verənlərə tam ziddir", - deyə Ermənistanın sabiq XİN başçısı Vardan Oskanyan bildirir: "Azərbaycanlılar macarlarla Səfərovun ekstradisiyasına hazırlığı başa vuran zaman xarici işlər naziri Yeni Zelandiyada, bu yaxınlarımızda regionumuzda səs-küylü hadisələr yaşanan zaman isə Afrikada idi. İndi isə Latın Amerikasındadır".
Amma Nalbandyan da sakit oturmur - erməni diplomatiyası  S. Sarqsyanın seçkiqabağı daxılına atmağa nəsə tapır. Jurnalımız çapa hazırlanan zaman Ermənistan KİV-də guya Avstraliyanın Yeni Cənubi Uels ştatının Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanıdığına dair xəbər geniş surətdə yayılırdı. "Kimin bu fakta necə yanaşmasından asılı olmayaraq, bu, səhv, hətta absurddur", - "Regnum" agentliyinin məlumatına görə, qafqazşünas ekspert Andrey Yepifantsev məsələyə öz münasibətini  bildirərkən belə deyib. Onun sözlərinə görə, müasir dövlətçilik və beynəlxalq hüquq sistemində subyektin müstəqilliyi hər hansı dövlətin subyekti tərəfindən yox, yalnız tam dövlət tərəfindən tanına bilər. Avstraliyanın ştatı da Uruqvay kimi, belə bir qətnamə qəbul etməyib. "Asanlıqla əmin olmaq olar ki, Avstraliya ştatının qətnaməsi Dağlıq Qarabağın suverenliyinin tanınması aktı deyil", - deyə Yeni Cənubi Uels ştatına məxsus parlamentin elektron saytına istinad edən rusiyalı ekspert bildirir.
Sidneydə qəbul edilmiş sənəddə sadəcə deyilir ki, ştat rəhbərliyi bütün xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququnu tanıyır və Avstraliya hökumətini Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanımağa çağırır.
Əlbəttə ki, biz Ermənistan hökumətinə öz xalqını aldatmaq, arzularını reallıq kimi təqdim etmək ənənəsini tərgitdirmək niyyətindən uzağıq. Amma Andrey Yepifantsevin dediyi kimi, "xəyallara əsaslanan həyat şirin olsa da, faydasızdır. Gəlin reallığa qayıdaq".

"ЖИЗНЬ В ИЛЛЮЗИЯХ СЛАДКА, НО БЕСПЛОДНА"
От последней встречи глав МИД Азербайджана и Армении вряд ли кто-нибудь ожидал существенных результатов. В присутствии сопредседателей Минской группы ОБСЕ 28 октября в Париже встретились Эльмар Мамедъяров и Эдвард Налбандян. Сопредседатели, как говорится в сообщении ОБСЕ, представили свои идеи по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Они отметили важность уменьшения напряженности между сторонами. А министры, в свою очередь, подтвердили решимость продолжить работу с посредниками по достижению мирного урегулирования. Министры и сопредседатели согласились на дальнейшее обсуждение этих идей в ходе визита сопредседателей в регион в ноябре.
Таким образом, главный итог данных переговоров - лишь сам факт встречи глав МИД. Из-за шумихи, поднятой Арменией после экстрадиции из Венгрии на родину азербайджанского офицера Рамиля Сафарова и его последующего помилования президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, многие считали, что переговоры между Ереваном и Баку будут заморожены. Но этого, как видим, не произошло. Как не произошло, к сожалению, и сдвига в процессе урегулирования.
Деструктивная позиция Армении, сопровождающаяся неуклюжими действиями посредников, не способствует прогрессу на переговорах. Имеются четыре резолюции Совбеза ООН и множество документов других международных организаций с требованием о выводе армянских войск с азербайджанских территорий. Посему главным проявлением конструктивности априори должен считаться безоговорочный отказ Армении от оккупации. А склонить агрессора к этой конструктивности и способствовать тем самым сдвигу процесса урегулирования с мертвой точки обязаны посредники. Они же вместо этого стараются уравнять агрессора и пострадавшую сторону.
Более того, страны - сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершенно спокойно наблюдают за тем, как глава Армении Серж Саргсян вопреки международному праву участвует в крупномасштабных военных учениях на оккупированных территориях Азербайджана. Причем в преддверии встречи глав МИД и непосредственно во время мониторинга ОБСЕ на линии соприкосновения войск. И именно после этих учений звучат угрозы не только в адрес Азербайджана, но и его партнеров по транснациональным проектам, в числе которых есть также страны-посредники.
"В случае военных действий Армения способна нанести удары по объектам нефтегазовой инфраструктуры Азербайджана. Именно такой сценарий был отработан в ходе только что завершившихся военных учений", - сказал начальник оперативного управления Генерального штаба ВС Армении, генерал-майор Артак Давтян, выступая на пресс-конференции по итогам учений.
Конечно, Азербайджан в состоянии самостоятельно защититься от возможных угроз со стороны Армении и вряд ли стоит вновь напоминать о колоссальном экономическом и военном преимуществе Баку перед Ереваном. Неужели в Армении есть генералы, которые верят, что Ереван решится напасть на объекты, эксплуатируемые известными компаниями мира, что задевает интересы крупнейших государств. Нет никаких сомнений, что подобные заявления рассчитаны в первую очередь на внутреннюю аудиторию. Сегодня в этой пропаганде верхушка армянской власти нуждается как никогда.
На носу очередные выборы президента Армении, и Серж Саргсян прибегает к разным методам для поднятия своего имиджа. Причем не столько среди простых граждан, которые в армянских реалиях мало что решают в вопросах власти. Главное, в настоящее время заручиться поддержкой разбогатевшего за годы правления Арменией криминального карабахского клана, среди которого всегда было популярно бряцание оружием в сторону Азербайджана. С.Саргсян стоит перед задачей гарантировать поддерживающим его силам стабильное пребывание у власти, что во многом зависит от успешного затягивания нынешнего статус-кво в Карабахе и связанной с этим внешней политики. Именно поэтому в настоящее время армянская дипломатия делает ставку не на стратегические и долгосрочные выгоды, а сиюминутные дивиденды, которые в преддверии выборов можно преподносить народу как успехи внешней политики.
В этом контексте армянские политики и аналитики обращают внимание на турне главы МИД Армении Эдварда Налбандяна по странам Латинской Америки, Африки и Океании. "География визитов министра иностранных дел прямо противоположна всему тому, что происходит вокруг нас", - подчеркивает экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян. "Когда азербайджанцы с венграми завершали подготовку к экстрадиции Сафарова, министр иностранных дел был в Новой Зеландии. Недавно, когда в нашем регионе происходили бурные события, министр находился в Африке, а теперь он в Латинской Америке", - упрекает нынешнего главу МИД его предшественник.
Однако Э.Налбандяну надо отдать должное - армянская дипломатия все же находит, что внести в предвыборную копилку С.Саргсяна. В дни, когда верстался наш выпуск, в СМИ Армении широко тиражировалась новость о якобы признании независимости Нагорного Карабаха австралийским штатом Новый Южный Уэльс. "Кто бы как бы ни относился к данному факту, на мой взгляд, это является заблуждением, да и просто абсурдом", - приводит слова эксперта-кавказоведа Андрея Епифанцева агентство Regnum.
По его словам, в современной системе государственного и международного права признание суверенитета субъекта международного права возможно только со стороны властей государства в целом, но не какой-то его части. Да и австралийский штат, равно как и Уругвай, не принимал такой резолюции. "Можно легко убедиться, что резолюция австралийского штата не является актом признания суверенитета Нагорного Карабаха", - говорит российский эксперт, ссылаясь на сайт парламента Нового Южного Уэльса.
Документ, принятый в Сиднее, по сути, всего лишь говорит о том, что власти штата признают право на самоопределение всех народов и призывают власти Австралии признать независимость Нагорного Карабаха.
Конечно, мы далеки от мысли отвадить армянские власти вводить свой народ в заблуждение, выдавая желаемое за действительное. Но, как говорит Андрей Епифанцев, "жизнь в иллюзиях сладка, но бесплодна. Давайте вернемся в реальность".