Azərbaycan klublarının ilk rəqiblərini geridə qoymağa gücü çatır
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də azarkeşlər və jurnalistlər klublarımızın, heç olmasa, pley-off mərhələsinə qədər irəliləyəcəyini düşünür. Əksəriyyət püşkdən razı qalsa da, klublarımız ehtiyatlı danışmağa üstünlük verirlər. Bəlkə də, onlar arxayınlaşmaq istəmirlər. Hər halda ötən mövsümün "acı zarafatı" hələ unudulmayıb. Avropa Liqasının qrup mərhələsində oynayan "Neftçi" heyəti və büdcəsinə görə üstələdiyi Albaniyanın "Skenderbeu" klubuna uduzmaqla şok effekti yaratmışdı.
"Qarabağ"
Azərbaycan çempionu "Qarabağ" cari mövsüm Çempionlar Liqasına ikinci təsnifat mərhələsindən qoşulacaq. Rəqib Maltanın "Valletta" klubu olacaq. Sözsüz ki, Ağdam təmsilçisi duelin favoritidir. Baş məşqçi Qurban Qurbanov ehtiyatı əldən verməsə də, "Qarabağ"ın rəqibdən güclü olması hamıya məlumdur. "R+"a açıqlamasında Qurban Qurbanov püşk haqda belə danışıb: "Çempionlar Liqasının bu mərhələlərində ancaq ölkələrinin çempionları çıxış edir. İlkin rəqiblərimiz müəyyənləşən zaman apardığımız araşdırma zamanı gördük ki, hər birinin avrokubok təcrübəsi var. Malta millisində bir neçə futbolçusu çıxış edir. Azərbaycan millisiylə qarşılaşdığı zaman mübarizə aparan, sonadək döyüşən xarakterlərinin olduğunu görmüşdük. Heç kim indidən deyə bilməz ki, biz mərhələni keçmişik. İlk oyuna qədər yetərincə vaxtımız var. Çalışacağıq ki, rəqib haqqında məlumat toplayaq. İstənilən rəqibə hörmətlə yanaşırıq. Futbol artıq elə bir dönəmə gəlib ki, zəif-güclü anlayışı yoxdur. Biz hər zaman meydana qələbə üçün çıxırıq. Amma rəqibə hörmətlə yanaşmalı və ciddi hazırlaşmalıyıq."
"Qarabağ"ın rəqibi Maltanın "Valletta" klubunun əsası 1943-cü ildə qoyulub. Komanda ev oyunlarını 18 min tamaşaçı tutumuna malik "Ta'Qali" stadionunda keçirir. "Valletta" 3 klubun - "Valletta Prestons", "Valletta Sent-Pouls" və II Dünya müharibəsindən əvvəl 2 dəfə ölkə çempionu olan "Valletta Yunayted" komandalarının birləşməsi nəticəsində formalaşıb. Komandanın ölkə çempionatında böyük uğuru nəzərə çarpır. Tarixi ərzində 22 dəfə ölkə çempionluğu yaşayan klubu hazırda Cilbet Aqius çalışdırır. Ölkə kubokunu 13 dəfə qazanan "Qarabağ"ın rəqibi 10 dəfə superkuboka sahib çıxıb. Komanda Avropada ən yaxşı halda ikinci təsnifat mərhələsinə qədər irəliləyə bilib. "Valletta" həm Çempionlar Liqası, həm də Avroliqada II təsnifat mərhələsində mübarizəni dayandırıb. Ötən mövsüm Avroliqada mübarizə aparan klub Belarus "Minsk"inə məğlub olub (1:1, 0:2). "Valletta" və "Qarabağ" komandaları arasında ilk oyun 15-16 iyul tarixlərində Maltada, cavab qarşılaşması isə bir həftə sonra Bakıda keçiriləcək.
Azərbaycan millisinin sabiq futbolçusu, 15 yaşlılardan ibarət yığmanın baş məşqçisi Aslan Kərimov hesab edir ki, "Valletta" "Qarabağ"a ciddi müqavimət göstərə bilər.
"Valletta"nın adını eşitmişəm və bilirəm ki, Maltanın daim avrokuboklara çıxış edən klubudur. Səhv etmirəmsə, Maltanın öndə gedən klubudur və "flaqman"ı sayılır. Hətta bir ara Malta millisinin bütün futbolçuları həmin komandada cəmlənmişdi. Həm də milli baxımından bu komandaya daha çox diqqət yetirirdilər. Buna görə də hesab edirəm ki, zəif komanda deyil. "Qarabağ"a əməlli-başlı müqavimət göstərəcək. Amma "Qarabağ"ın heyətini bildiyimə görə deyim ki, Ağdam təmsilçisi üstün olacaq. Təmsilçimizin şanslarını yüksək dəyərləndirirəm", - deyə A.Kərimov "R+"a bildirib.
"Qəbələ"
Tarixində ilk dəfə avrokuboklarda iştirak edəcək "Qəbələ"dən uğur gözləmək çətindir. Azərbaycan Kubokunun finalçısı ölkəmizi Avropa Liqasının ilk təsnifat mərhələsində təmsil edəcək. Komandanın əsas problemi baş məşqçi dəyişikliyi və heyətin əksər üzvlərinin klubdan göndərilməsidir. Yuri Syominin gedişindən sonra "Qəbələ" rumın Daniel Muntyanuya tapşırılsa da yeni məşqçidən tez bir zamanda uğur gözləmək ağılsızlıq olar. İbrahim Niasse və Daniel Subotiç kimi futbolçularla yollarını ayıran Qəbələ şəhərinin təmsilçisi millinin müdafiəçisi Ruslan Abışovla gücləndi. "Qəbələ"nin vitse-prezidenti Fariz Nəcəfov komandasının ilk mərhələni keçəcəyinə inandığını deyib: "Yeni baş məşqçimizlə söhbətimiz oldu. Muntyanu bildirdi ki, komandamız oyuna qədər hazır olacaq. Biz onlardan zəif deyilik. Öz oyunumuzu göstərməklə ilk mərhələni keçə bilərik. Futbolçularımıza inamımız böyükdür."
"Qəbələ"nin ilk mərhələdə rəqibi Bosniya və Herseqovinanın "Şiroki Briyeq" komandası olacaq. Şiroki Briyeq şəhərini təmsil edən komanda 1948-ci ildə yaradılıb. Ev oyunlarını "Pekara" stadionunda keçirən klub göy və ağ rəngli formalardan istifadə edir. Stadion 8 min tamaşaçı tutumuna malikdir. Əsasən yerli futbolçulardan ibarət olan komandanı Slaven Musa çalışdırır. Tarixi ərzində iki dəfə ölkə çempionluğu sevinci yaşayan (2003/2004, 2005/2006) "Şiroki Briyeq" klubu iki dəfə də ölkə kubokuna (2007, 2013) sahib çıxıb.
Bosniya və Herseqovina təmsilçisi daha öncə avrokuboklarda Azərbaycanın "Neftçi" klubu ilə qarşılaşıb. 2004/2005 mövsümündə Çempionlar Liqasının I təsnifat mərhələsində "Neftçi" ilə üz-üzə gələn komanda (2:1, 0:1) iki oyunun nəticəsinə görə mübarizəni dayandırıb.
A.Kərimovun fikrincə, "Qəbələ"nin cıxışı yeni baş məşqçidən asılıdır: "Hansı futbolçularla, hansı oyun üslubunda oynayacağı hələ məlum deyil. Oyun üslubunu qısa müddətdə komandaya aşılaya biləcəyi də sual altındadır. Bu, vaxt alan məsələdir. Mənim fikrimcə, qısa müddətdə bir az çətinliklər olacaq. Hələ bilinmir ki, taktiki cəhətdən sistem dəyişikliyi olacaq, ya yox. Olacaqsa, sözsüz ki, çətinlik yaranacaq. Belə olan halda "Qəbələ"nin qələbə qazanmaq şansları azalacaq. Onu da nəzərə almaq lazımdır ki, "Qəbələ" avrokuboklara ilk dəfədir qatılır. Bu da onlara çətinlik yarada bilər".
"İnter"
Kaxaber Sxadadzenin başçılıq etdiyi "İnter" Moldovanın "Tiraspol" klubu ilə üz-üzə gələcək. "Tiraspol"un Avropada ciddi uğuru olmasa da, unutmayaq ki, Moldova klubları həmişə azərbaycanlılar üçün sədd olublar. Bu dəfə hadisələrin necə inkişaf edəcəyini zaman göstərəcək. "İnter"in prezidenti Georgi Nikolov "R+"a açıqlamasında komandasının ilk mərhələni keçməyə məcbur olduğunu söyləyib: "Gəlin, real danışaq. Komandam ən azı iki mərhələ keçməlidir. Amma bunu bacaracayıqmı? Rəqib zəif deyil. Moldova klubları hər zaman Azərbaycan təmsilçiləri üçün problem yaradıb. Ona görə ehtiyatlı olmaq gərəkdir. İlk oyuna qədər hücumçu problemi həll olunmalıdır."
"İnter"in rəqibi barədə danışarkən onu deməliyik ki, 1992-ci ildə yaradılıb. Ancaq komanda əvvəl paytaxt Kişinyovu "Konstruktorul" adı ilə təmsil edib. Bu klub bu adla 1996 və 2000-ci illərdə Moldova Kubokunu qazanıb. 2001-ci ilin iyulunda klub Kişinyovdan Çobruçiyə, bir il sonra isə Tiraspola köçüb. Məhz 2002-ci ildən bu komandaya təmsil etdiyi şəhərin adı verilib. 1996-cı ildə yeganə ölkə çempionluğunu da qazanan klub Moldovanı tarixində ilk dəfə Çempionlar Liqasında təmsil edib. Ancaq Belarusun "Slaviya" klubunu ümumi hesabda keçmək mümkün olmayıb - 3:4. 2006-cı ildə bürünc mükafatçı kimi "İntertoto" Kubokunda "MKT-Araz" və "Lex"i keçən "Tiraspol"u Avstriyanın "Rid" klubu dayandırıb.
Komanda 2013-cü ildə 3-cü Moldova Kubokunu baş məşqçi Vlad Qoyanın rəhbərliyi altında qazanıb. Moldova təmsilçisində çoxlu sayda legionerlər çıxış edirlər. Bunlar ispaniyalı Erik Barroso, bolqarıstanlılar - Dimitar Petkov, Georgi Karaneyçev, Georgi Georgiyev, ukraynalılar - Yevgeni Zariçnyuk, Sergey Şapoval, rumıniyalılar - Boqdan Hauşi və sair.
Ötən mövsüm 2-ci dəfə gümüş medalları qazanan "Tiraspol" ev oyunlarını təmsil etdiyi şəhərin digər komandası olan "Şerif"in stadionunda keçirir. Bu stadion 13 min 300 tamaşaçı tutumuna malikdir.
"Neftçİ"
Azərbaycan Kubokunun qalibi kimi Avropa Liqasına ikinci təsnifat mərhələsindən başlayacaq "Neftçi" gözləmə mövqeyində olacaq. Böyükağa Hacıyevin komandası "Koper" (Sloveniya) - "Çelik" (Monteneqro) cütünün qalibi ilə üz-üzə gələcək. "Neftçi"nin rəqibinin hansı komanda olacağı iyulun 10-da müəyyənləşəcək. Amma rəqibin kimliyinin Böyükağa Hacıyev üçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur: "Bu, püşkatmadır, Allahın qismətidir. Yəni buna biz heç bir narazılıq edə bilmərik. Komandalardan hansının bizə rəqib olacağını hələ dəqiq bilmirik. Buna iyulun 10-da aydınlıq gələcək. Şəxsən özüm ya iyulun 3-də, ya da 10-da Sloveniya və ya Çernoqoriyada keçiriləcək görüşlərdən birini izləməyə, oyuna əyani baxmağa hazırlaşıram. İzləyəcəyim görüşdən sonra komandalar haqda tam təsəvvürüm olacaq. Məhz, bundan sonra fikir yürütmək mümkündür. Kimin bizə düşməsinin fərqi yoxdur. Biz yenə oyuna yüksək əhvali-ruhiyyədə, qələbə əzmi və mərhələ keçmək istəyi ilə çıxacağıq. Açıq deyim, bu gün bizim az da olsa, rəqibdən nə qorxacaq, nə də çəkinəcək yerimiz var. Hər şeydən əvvəl özümüzü fikirləşməli, komandanı oyunlara düzgün hazırlamalıyıq. Bu yöndə də artıq Boluda işlərimiz başlayıb və sona yetmək üzrədir. Yəqin ki, Avstriya toplanışı zamanı bütün bu məsələlərin hamısına yekun vurulacaq".
"Neftçi" ilk görüşünü evdə keçirəcək. Ancaq Hacıyev bunun onun üçün böyük önəm kəsb etmədiyini izah edib: "İlk oyunu evdə və ya səfərdə keçirməyimizin fərqi yoxdur. Vuranla vurulanın yerini dəyişdikdə hasil dəyişməz. Onsuz da, bu 2 oyun keçiriləcək. Əgər Avropada oynayırsa, bu, zəif rəqib ola bilməz. Deməli, bu komandalar ölkələrində ən yaxşı klublardır. Rəqibləri qiymətləndiririk və hörmətlə yanaşırıq. Bu matçlara çox ciddi hazırlaşacağıq". Qeyd edək ki, "Neftçi" ev oyununu iyulun 17-də, cavab matçını isə həmin ayın 24-də keçirəcək.
A.Kərimov hesab edir ki, "Neftçi"nin rəqibi Sloveniya təmsilçisi olacaq: "Sloveniya futbolunda son dövrlərdə baş verən dəyişikliklər göz qabağındadır. Amma "Neftçi"nin də işi asan olmayacaq. Çünki heyətdə dəyişikliklər olub və Rəşad Sadiqov artıq gedib. Onsuz da, ötən mövsüm çempionatda enişli-yoxuşlu yol keçmişdilər. Avrokuboklara stabil çıxmayanda uğur əldə etmək çətin olur. Stabil heyət olanda, avrokuboklarda tanımadığın bir rəqibə qarşı oynayanda, bu amil çox kömək edir. Amma yeni yığılan heyət çətinlik çəkir. Çünki rəqiblər də boş dayanmırlar".
Beləliklə, 1 il gözlədiyimiz an yetişdi. Azərbaycan klublarının Avropa macərası başlayır. 4 klubdan heç olmasa 1-i qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmalıdır. Heç olmasa, ikisi pley-off həyəcanı yaşamalıdır. Unutmayaq ki, Azərbaycan çempionatının səviyyəsi və futbolumuzun inkişafı klublarımızın avrokuboklardakı çıxışında özünü göstərir.

Азербайджанским клубам вполне по силам одолеть соперников по первому раунду еврокубков
В дни, когда в Бразилии проходит чемпионат мира по футболу, состоялась жеребьевка еврокубков. Думается, для азербайджанских болельщиков ее результаты не менее важны, чем матчи мундиаля. Ведь в еврокубках предстоит участвовать азербайджанским клубам.
Как всегда, и болельщики, и журналисты надеются, что азербайджанские клубы дойдут хотя бы до этапа плей-офф. Хотя многие и остались довольны результатами жеребьевки, клубы в своих комментариях осторожны. Видно, еще не забыт горький урок прошлого сезона, когда "Нефтчи" шокировал всех, уступив албанскому "Скендербеу", которого превосходил и по составу, и по бюджету.
"Карабах"
В нынешнем сезоне чемпион Азербайджана "Карабах" вступит в борьбу в Лиге чемпионов на втором отборочном этапе. Его соперником станет клуб "Валетта" из Мальты. Агдамский клуб, безусловно, фаворит в этой дуэли. Хотя главный тренер клуба Гурбан Гурбанов и осторожен в своих комментариях, всем известно, что "Карабах" сильнее своего соперника. "На этом этапе Лиги чемпионов выступают только чемпионы своих стран. Проведенный после жеребьевки анализ показал, что наши соперники имеют опыт выступления в еврокубках. Несколько футболистов выступают за национальную сборную Мальты, бойцовский характер, умение бороться до самого конца которой мы наблюдали во время встречи со сборной Азербайджана. Никто заранее не вправе утверждать, что мы уже преодолели первый этап. Постараемся собрать информацию о сопернике. Мы относимся с уважением к любому сопернику. Футбол сейчас на том этапе, когда нет понятий сильный или слабый соперник. Мы всегда выходим на поле ради победы. При этом необходимо уважать соперника и серьезно готовиться", - сказал R+ Г.Гурбанов.
Клуб "Валетта" основан в 1943 году. Домашние встречи команда проводит на стадионе "Та-Гали", вмещающем 18 000 человек. Сформировалась "Валетта" путем слияния трех клубов - "Valletta Prestons", "Valletta Sent-Pouls" и "Valletta Yunayted", который еще до Второй мировой войны дважды становился чемпионом. "Валетту" в настоящее время тренирует  Жильбет Агуис, 22-кратный чемпион Мальты,         13-кратный обладатель кубка и 10-кратный победитель Суперкубка страны. Наивысшее достижение "Валетты" в Лиге чемпионов и Евролиге - выход во второй этап квалификационного турнира. В прошлом сезоне в Евролиге клуб уступил "Минску" из Беларуси (1:1 и 0:2). Первую игру "Карабах" сыграет 15-16 июля на Мальте, а ответная встреча состоится через неделю в Баку.
По мнению бывшего игрока сборной Азербайджана, тренера сборной игроков до 15 лет Аслана Керимова, "Валетта" способна дать бой "Карабаху".
"Про "Валетту" я слышал. Знаю, что этот клуб один из ведущих в стране и  постоянно представляет Мальту в европейских кубках. Даже одно время все игроки сборной Мальты были сосредоточены в этом клубе. В плане сборной клубу уделяется повышенное внимание. Это вовсе не слабая команда. Она даст настоящий бой "Карабаху". Однако  состав нашего клуба мне хорошо известен, и я уверен, что преимущество будет на стороне представителя Агдама, шансы которого расцениваю очень высоко", - сказал R+ А.Керимов.
"Габала"
Трудно ожидать крупного успеха от клуба "Габала", который выступит в еврокубках впервые в своей истории. Финалист Кубка Азербайджана будет представлять страну в Евролиге на первом квалификационном этапе. Основная проблема команды - смена главного тренера и исключение из клуба большинства игроков основного состава. После ухода Юрия Семина его пост занял румын Даниэль Мунтяну, требовать успеха от которого за столь короткий срок пребывания у руля команды бессмысленно. Расставшись с такими игроками, как Ибрагим Ниассе и Даниэль Суботич, клуб укрепил свой состав защитником сборной Азербайджана Русланом Абышевым. Вице-президент "Габалы" Фариз Наджафов верит, что команда сумеет преодолеть первый этап: "Мы беседовали с новым главным тренером. Мунтяну заявил, что команда будет готова к первой игре. Мы вовсе не слабее соперников и способны преодолеть первый этап, продемонстрировав свою игру. Мы верим в своих футболистов".
Соперником "Габалы" на первом этапе будет клуб "Широки Бриег" из одноименного города в Боснии и Герцеговине. Созданный в 1948 году, клуб  проводит домашние встречи на стадионе "Пекара", вмещающем 8000 зрителей. Команда составлена в основном из местных футболистов. Тренирует ее Славен Мусса. Клуб "Широки Бриег" дважды (2003/2004, 2005/2006) становился чемпионом страны и дважды владел кубком (2007, 2013).
Ранее представитель Боснии и Герцеговины встречался в еврокубках с "Нефтчи", которому уступил в 2004 году в Лиге чемпионов по результатам двух встреч (2:1 и 0:1).
По мнению А.Керимова, результат игры "Габалы" зависит от нового тренера. "Каких футболистов и какой стиль игры он выберет, неизвестно. Еще неизвестно, сумеет ли он привить команде этот игровой стиль за столь короткий срок. Для этого нужно время. Думаю, будет трудно. Также неизвестно, произойдут ли системные изменения в тактическом плане. Если да, то, безусловно, возникнут трудности. В этом случае уменьшатся и шансы "Габалы" на победу. Учтем, что клуб впервые выступит в европейских кубках, что тоже создает дополнительные трудности", - считает А.Керимов.
"Интер"
Возглавляемый Кахабером Цхададзе "Интер" встретится с клубом "Тирасполь" из Молдовы. Хотя "Тирасполь" и не добивался больших успехов в Европе, клубы из Молдовы всегда становились препятствием для азербайджанских команд. Как будут развиваться события на этот раз, покажет время. В интервью R+ президент "Интера" Георгий Николов сказал, что его команда обязана преодолеть первый этап: "Давайте рассуждать реально. Наша команда должна преодолеть минимум два этапа. Но сумеем ли мы добиться этого? Соперник вовсе не из слабых. Молдавские команды всегда создавали проблемы  клубам из Азербайджана. Поэтому мы должны быть осторожны. До первой встречи нам необходимо решить проблему с нападающими".
Говоря о сопернике "Интера", надо отметить, что созданный в 1992 году клуб ранее представлял столицу страны Кишинев и назывался "Конструктор". Под этим названием он дважды (1996 и 2000) выигрывал Кубок Молдовы. В 2001 году клуб перебрался в Чобручи, а через год в Тирасполь и сменил название в честь города, который представляет. Став единственный раз чемпионом страны в 1996 году, клуб впервые в истории Молдовы представил ее в Лиге чемпионов, но вылетел в первом же раунде. Неудачным стал и дебют "Тирасполя" в Еврокубке. В 2006 году команда получила право выступить в Кубке "Интертото", став бронзовым призером чемпионата своей страны. Сломив сопротивление клубов "МКТ-Араз" и "Лех", "Тирасполь" не сумел справиться с австрийским "Ридом".
В третий раз команда завоевала Кубок Молдовы в 2013 году под руководством главного тренера Влада Гоя. В составе "Тирасполя" много легионеров - испанец Эрик Барросо, болгары Димитар Петков и Георгий Каранейчей, украинцы Евгений Заричнюк и Сергей Шаповал, румын Богдан Хауши и т.д.
Серебряный призер чемпионата Молдовы 2013/2014 года, "Тирасполь" проводит домашние встречи на стадионе клуба "Шериф" (вмещает 13 300 человек).
"Нефтчи"
"Нефтчи" как обладатель Кубка Азербайджана вступит в борьбу со второго классификационного этапа Евролиги. Команде Беюкаги Гаджиева предстоит встретиться с победителем пары "Копер" (Словения) - "Челик" (Черногория). Кто станет соперником "Нефтчи", станет известно 10 июля. Однако для главного тренера "нефтяников" Беюкаги Гаджиева это не имеет никакого значения: "Жеребьевка - это воля Аллаха. Мы еще не знаем точно, кто станет нашим соперником. Это выяснится 10 июля. Лично я готовлюсь посмотреть встречу между этими командами или 3 июля в Словении, или 10 июля в Черногории. После этого у меня будет полное представление об этих командах. Мы, как всегда, выйдем на поле в боевом настроении, с желанием победить и выйти в следующий этап. Скажу откровенно: сегодня мы нисколько не боимся, не остерегаемся соперника. Прежде всего мы должны думать о себе, правильно подготовить команду к этим матчам. Мы уже ведем в Болу работу в данном направлении, которая подходит к концу. Скорее всего подведем итог во время сборов в Австрии".
Первую встречу "Нефтчи" проведет дома. Однако Беюкага Гаджиев считает это непринципиальным фактором: "Неважно где - дома или на выезде состоится первая игра. От перемены мест слагаемых сумма не меняется. В любом случае мы встретимся дважды. Если эта команда играет в Европе, она не может быть слабым соперником. Эти клубы - лучшие в своих странах. Мы ценим и уважаем соперников. Будем очень серьезно готовиться к этим играм". Первую встречу "Нефтчи" проведет 17 июля на своем стадионе, а ответная игра состоится 24 июля.
По мнению А.Керимова, соперником "Нефтчи" станет представитель Словении. "Изменения в футболе этой страны налицо. "Нефтчи" тоже придется тяжело. Произошли изменения в составе, команду покинул Рашад Садыгов. В прошлом сезоне в чемпионате команда пережила взлеты и падения. Без стабильности в еврокубках трудно. Стабильный состав - важный фактор в играх с незнакомыми соперниками в европейских кубках. Только набранному составу тяжело, ведь соперники тоже не стоят на месте, предпринимают все необходимые меры", - сказал А.Керимов.
Таким образом, настает момент, которого мы ждали целый год. Начинаются приключения азербайджанских клубов в Европе. Хотя бы один из четырех наших клубов должен пробиться в групповой этап, хотя бы два клуба должны пережить волнение плей-офф. Не будем забывать, что уровень чемпионата Азербайджана и развития нашего футбола проявляется именно во время выступлений клубов в еврокубках.