Azərbaycan klublarının ilk rəqiblərini geridə qoymağa gücü çatır
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də azarkeşlər və jurnalistlər klublarımızın, heç olmasa, pley-off mərhələsinə qədər irəliləyəcəyini düşünür. Əksəriyyət püşkdən razı qalsa da, klublarımız ehtiyatlı danışmağa üstünlük verirlər. Bəlkə də, onlar arxayınlaşmaq istəmirlər. Hər halda ötən mövsümün "acı zarafatı" hələ unudulmayıb. Avropa Liqasının qrup mərhələsində oynayan "Neftçi" heyəti və büdcəsinə görə üstələdiyi Albaniyanın "Skenderbeu" klubuna uduzmaqla şok effekti yaratmışdı.
"Qarabağ"
Azərbaycan çempionu "Qarabağ" cari mövsüm Çempionlar Liqasına ikinci təsnifat mərhələsindən qoşulacaq. Rəqib Maltanın "Valletta" klubu olacaq. Sözsüz ki, Ağdam təmsilçisi duelin favoritidir. Baş məşqçi Qurban Qurbanov ehtiyatı əldən verməsə də, "Qarabağ"ın rəqibdən güclü olması hamıya məlumdur. "R+"a açıqlamasında Qurban Qurbanov püşk haqda belə danışıb: "Çempionlar Liqasının bu mərhələlərində ancaq ölkələrinin çempionları çıxış edir. İlkin rəqiblərimiz müəyyənləşən zaman apardığımız araşdırma zamanı gördük ki, hər birinin avrokubok təcrübəsi var. Malta millisində bir neçə futbolçusu çıxış edir. Azərbaycan millisiylə qarşılaşdığı zaman mübarizə aparan, sonadək döyüşən xarakterlərinin olduğunu görmüşdük. Heç kim indidən deyə bilməz ki, biz mərhələni keçmişik. İlk oyuna qədər yetərincə vaxtımız var. Çalışacağıq ki, rəqib haqqında məlumat toplayaq. İstənilən rəqibə hörmətlə yanaşırıq. Futbol artıq elə bir dönəmə gəlib ki, zəif-güclü anlayışı yoxdur. Biz hər zaman meydana qələbə üçün çıxırıq. Amma rəqibə hörmətlə yanaşmalı və ciddi hazırlaşmalıyıq."
"Qarabağ"ın rəqibi Maltanın "Valletta" klubunun əsası 1943-cü ildə qoyulub. Komanda ev oyunlarını 18 min tamaşaçı tutumuna malik "Ta'Qali" stadionunda keçirir. "Valletta" 3 klubun - "Valletta Prestons", "Valletta Sent-Pouls" və II Dünya müharibəsindən əvvəl 2 dəfə ölkə çempionu olan "Valletta Yunayted" komandalarının birləşməsi nəticəsində formalaşıb. Komandanın ölkə çempionatında böyük uğuru nəzərə çarpır. Tarixi ərzində 22 dəfə ölkə çempionluğu yaşayan klubu hazırda Cilbet Aqius çalışdırır. Ölkə kubokunu 13 dəfə qazanan "Qarabağ"ın rəqibi 10 dəfə superkuboka sahib çıxıb. Komanda Avropada ən yaxşı halda ikinci təsnifat mərhələsinə qədər irəliləyə bilib. "Valletta" həm Çempionlar Liqası, həm də Avroliqada II təsnifat mərhələsində mübarizəni dayandırıb. Ötən mövsüm Avroliqada mübarizə aparan klub Belarus "Minsk"inə məğlub olub (1:1, 0:2). "Valletta" və "Qarabağ" komandaları arasında ilk oyun 15-16 iyul tarixlərində Maltada, cavab qarşılaşması isə bir həftə sonra Bakıda keçiriləcək.
Azərbaycan millisinin sabiq futbolçusu, 15 yaşlılardan ibarət yığmanın baş məşqçisi Aslan Kərimov hesab edir ki, "Valletta" "Qarabağ"a ciddi müqavimət göstərə bilər.
"Valletta"nın adını eşitmişəm və bilirəm ki, Maltanın daim avrokuboklara çıxış edən klubudur. Səhv etmirəmsə, Maltanın öndə gedən klubudur və "flaqman"ı sayılır. Hətta bir ara Malta millisinin bütün futbolçuları həmin komandada cəmlənmişdi. Həm də milli baxımından bu komandaya daha çox diqqət yetirirdilər. Buna görə də hesab edirəm ki, zəif komanda deyil. "Qarabağ"a əməlli-başlı müqavimət göstərəcək. Amma "Qarabağ"ın heyətini bildiyimə görə deyim ki, Ağdam təmsilçisi üstün olacaq. Təmsilçimizin şanslarını yüksək dəyərləndirirəm", - deyə A.Kərimov "R+"a bildirib.
"Qəbələ"
Tarixində ilk dəfə avrokuboklarda iştirak edəcək "Qəbələ"dən uğur gözləmək çətindir. Azərbaycan Kubokunun finalçısı ölkəmizi Avropa Liqasının ilk təsnifat mərhələsində təmsil edəcək. Komandanın əsas problemi baş məşqçi dəyişikliyi və heyətin əksər üzvlərinin klubdan göndərilməsidir. Yuri Syominin gedişindən sonra "Qəbələ" rumın Daniel Muntyanuya tapşırılsa da yeni məşqçidən tez bir zamanda uğur gözləmək ağılsızlıq olar. İbrahim Niasse və Daniel Subotiç kimi futbolçularla yollarını ayıran Qəbələ şəhərinin təmsilçisi millinin müdafiəçisi Ruslan Abışovla gücləndi. "Qəbələ"nin vitse-prezidenti Fariz Nəcəfov komandasının ilk mərhələni keçəcəyinə inandığını deyib: "Yeni baş məşqçimizlə söhbətimiz oldu. Muntyanu bildirdi ki, komandamız oyuna qədər hazır olacaq. Biz onlardan zəif deyilik. Öz oyunumuzu göstərməklə ilk mərhələni keçə bilərik. Futbolçularımıza inamımız böyükdür."
"Qəbələ"nin ilk mərhələdə rəqibi Bosniya və Herseqovinanın "Şiroki Briyeq" komandası olacaq. Şiroki Briyeq şəhərini təmsil edən komanda 1948-ci ildə yaradılıb. Ev oyunlarını "Pekara" stadionunda keçirən klub göy və ağ rəngli formalardan istifadə edir. Stadion 8 min tamaşaçı tutumuna malikdir. Əsasən yerli futbolçulardan ibarət olan komandanı Slaven Musa çalışdırır. Tarixi ərzində iki dəfə ölkə çempionluğu sevinci yaşayan (2003/2004, 2005/2006) "Şiroki Briyeq" klubu iki dəfə də ölkə kubokuna (2007, 2013) sahib çıxıb.
Bosniya və Herseqovina təmsilçisi daha öncə avrokuboklarda Azərbaycanın "Neftçi" klubu ilə qarşılaşıb. 2004/2005 mövsümündə Çempionlar Liqasının I təsnifat mərhələsində "Neftçi" ilə üz-üzə gələn komanda (2:1, 0:1) iki oyunun nəticəsinə görə mübarizəni dayandırıb.
A.Kərimovun fikrincə, "Qəbələ"nin cıxışı yeni baş məşqçidən asılıdır: "Hansı futbolçularla, hansı oyun üslubunda oynayacağı hələ məlum deyil. Oyun üslubunu qısa müddətdə komandaya aşılaya biləcəyi də sual altındadır. Bu, vaxt alan məsələdir. Mənim fikrimcə, qısa müddətdə bir az çətinliklər olacaq. Hələ bilinmir ki, taktiki cəhətdən sistem dəyişikliyi olacaq, ya yox. Olacaqsa, sözsüz ki, çətinlik yaranacaq. Belə olan halda "Qəbələ"nin qələbə qazanmaq şansları azalacaq. Onu da nəzərə almaq lazımdır ki, "Qəbələ" avrokuboklara ilk dəfədir qatılır. Bu da onlara çətinlik yarada bilər".
"İnter"
Kaxaber Sxadadzenin başçılıq etdiyi "İnter" Moldovanın "Tiraspol" klubu ilə üz-üzə gələcək. "Tiraspol"un Avropada ciddi uğuru olmasa da, unutmayaq ki, Moldova klubları həmişə azərbaycanlılar üçün sədd olublar. Bu dəfə hadisələrin necə inkişaf edəcəyini zaman göstərəcək. "İnter"in prezidenti Georgi Nikolov "R+"a açıqlamasında komandasının ilk mərhələni keçməyə məcbur olduğunu söyləyib: "Gəlin, real danışaq. Komandam ən azı iki mərhələ keçməlidir. Amma bunu bacaracayıqmı? Rəqib zəif deyil. Moldova klubları hər zaman Azərbaycan təmsilçiləri üçün problem yaradıb. Ona görə ehtiyatlı olmaq gərəkdir. İlk oyuna qədər hücumçu problemi həll olunmalıdır."
"İnter"in rəqibi barədə danışarkən onu deməliyik ki, 1992-ci ildə yaradılıb. Ancaq komanda əvvəl paytaxt Kişinyovu "Konstruktorul" adı ilə təmsil edib. Bu klub bu adla 1996 və 2000-ci illərdə Moldova Kubokunu qazanıb. 2001-ci ilin iyulunda klub Kişinyovdan Çobruçiyə, bir il sonra isə Tiraspola köçüb. Məhz 2002-ci ildən bu komandaya təmsil etdiyi şəhərin adı verilib. 1996-cı ildə yeganə ölkə çempionluğunu da qazanan klub Moldovanı tarixində ilk dəfə Çempionlar Liqasında təmsil edib. Ancaq Belarusun "Slaviya" klubunu ümumi hesabda keçmək mümkün olmayıb - 3:4. 2006-cı ildə bürünc mükafatçı kimi "İntertoto" Kubokunda "MKT-Araz" və "Lex"i keçən "Tiraspol"u Avstriyanın "Rid" klubu dayandırıb.
Komanda 2013-cü ildə 3-cü Moldova Kubokunu baş məşqçi Vlad Qoyanın rəhbərliyi altında qazanıb. Moldova təmsilçisində çoxlu sayda legionerlər çıxış edirlər. Bunlar ispaniyalı Erik Barroso, bolqarıstanlılar - Dimitar Petkov, Georgi Karaneyçev, Georgi Georgiyev, ukraynalılar - Yevgeni Zariçnyuk, Sergey Şapoval, rumıniyalılar - Boqdan Hauşi və sair.
Ötən mövsüm 2-ci dəfə gümüş medalları qazanan "Tiraspol" ev oyunlarını təmsil etdiyi şəhərin digər komandası olan "Şerif"in stadionunda keçirir. Bu stadion 13 min 300 tamaşaçı tutumuna malikdir.
"Neftçİ"
Azərbaycan Kubokunun qalibi kimi Avropa Liqasına ikinci təsnifat mərhələsindən başlayacaq "Neftçi" gözləmə mövqeyində olacaq. Böyükağa Hacıyevin komandası "Koper" (Sloveniya) - "Çelik" (Monteneqro) cütünün qalibi ilə üz-üzə gələcək. "Neftçi"nin rəqibinin hansı komanda olacağı iyulun 10-da müəyyənləşəcək. Amma rəqibin kimliyinin Böyükağa Hacıyev üçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur: "Bu, püşkatmadır, Allahın qismətidir. Yəni buna biz heç bir narazılıq edə bilmərik. Komandalardan hansının bizə rəqib olacağını hələ dəqiq bilmirik. Buna iyulun 10-da aydınlıq gələcək. Şəxsən özüm ya iyulun 3-də, ya da 10-da Sloveniya və ya Çernoqoriyada keçiriləcək görüşlərdən birini izləməyə, oyuna əyani baxmağa hazırlaşıram. İzləyəcəyim görüşdən sonra komandalar haqda tam təsəvvürüm olacaq. Məhz, bundan sonra fikir yürütmək mümkündür. Kimin bizə düşməsinin fərqi yoxdur. Biz yenə oyuna yüksək əhvali-ruhiyyədə, qələbə əzmi və mərhələ keçmək istəyi ilə çıxacağıq. Açıq deyim, bu gün bizim az da olsa, rəqibdən nə qorxacaq, nə də çəkinəcək yerimiz var. Hər şeydən əvvəl özümüzü fikirləşməli, komandanı oyunlara düzgün hazırlamalıyıq. Bu yöndə də artıq Boluda işlərimiz başlayıb və sona yetmək üzrədir. Yəqin ki, Avstriya toplanışı zamanı bütün bu məsələlərin hamısına yekun vurulacaq".
"Neftçi" ilk görüşünü evdə keçirəcək. Ancaq Hacıyev bunun onun üçün böyük önəm kəsb etmədiyini izah edib: "İlk oyunu evdə və ya səfərdə keçirməyimizin fərqi yoxdur. Vuranla vurulanın yerini dəyişdikdə hasil dəyişməz. Onsuz da, bu 2 oyun keçiriləcək. Əgər Avropada oynayırsa, bu, zəif rəqib ola bilməz. Deməli, bu komandalar ölkələrində ən yaxşı klublardır. Rəqibləri qiymətləndiririk və hörmətlə yanaşırıq. Bu matçlara çox ciddi hazırlaşacağıq". Qeyd edək ki, "Neftçi" ev oyununu iyulun 17-də, cavab matçını isə həmin ayın 24-də keçirəcək.
A.Kərimov hesab edir ki, "Neftçi"nin rəqibi Sloveniya təmsilçisi olacaq: "Sloveniya futbolunda son dövrlərdə baş verən dəyişikliklər göz qabağındadır. Amma "Neftçi"nin də işi asan olmayacaq. Çünki heyətdə dəyişikliklər olub və Rəşad Sadiqov artıq gedib. Onsuz da, ötən mövsüm çempionatda enişli-yoxuşlu yol keçmişdilər. Avrokuboklara stabil çıxmayanda uğur əldə etmək çətin olur. Stabil heyət olanda, avrokuboklarda tanımadığın bir rəqibə qarşı oynayanda, bu amil çox kömək edir. Amma yeni yığılan heyət çətinlik çəkir. Çünki rəqiblər də boş dayanmırlar".
Beləliklə, 1 il gözlədiyimiz an yetişdi. Azərbaycan klublarının Avropa macərası başlayır. 4 klubdan heç olmasa 1-i qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmalıdır. Heç olmasa, ikisi pley-off həyəcanı yaşamalıdır. Unutmayaq ki, Azərbaycan çempionatının səviyyəsi və futbolumuzun inkişafı klublarımızın avrokuboklardakı çıxışında özünü göstərir.

Azerbaijani clubs are quite capable of beating their opponents in the first round of the European Cup
As Brazil is hosting the World Cup, the die is cast in the European Cup. It seems that its results are no less important to Azerbaijani fans than World Cup matches. Indeed, Azerbaijani clubs will participate in the European Cup.
As always, fans and journalists hope that Azerbaijani clubs will reach at least the playoff stage. Although many were pleased with the results of the draw, clubs are cautious in their comments. Perhaps, they still have not forgotten the bitter lesson of the last season when Neftci shocked everyone by losing to Albanian Skenderbeu, which they surpassed both by their players and budget.
Karabakh
This season, the champion of Azerbaijan, Karabakh, will join the fight in the Champions League from the second qualifying stage. Their opponent will be Valletta FC from Malta. The Agdam club is definitely the favourite in this duel. Although the club's head coach Qurban Qurbanov is cautious in his comments, we all know that Karabakh is stronger than their opponent. "In this stage of the Champions League, only the champions of their countries participate. The analysis conducted after the draw showed that our opponents have experience of playing in the European Cup. Several players play in the national team of Malta, whose fighting spirit and ability to fight to the very end we saw during the match with Azerbaijan. No one has the right to claim in advance that we have already passed the first stage. We will try to gather information about our opponents. We respect any opponent. Football is now at a stage where there are no strong or weak opponents. We always go on the field to win. It's necessary to respect the opponent and prepare seriously," Qurbanov told R+.
Valletta FC was founded in 1943. The team holds home games at Ta'Qali Stadium, which seats 18,000 people. Valletta formed through the merger of three clubs - Valletta Prestons, Valletta St. Paul's and Valletta United, which was a two-time champion before World War II. Valletta is currently coached by Gilbert Agius, a 22-time champion of Malta, 13-time holder of the Cup and 10-time winner of the National Super Cup. The highest achievement of Valletta in the Champions League and the Euroleague is getting into the second stage of the qualifying tournament. Last season the club lost to Minsk from Belarus (1:1 and 0:2) in the Euroleague. Karabakh will play the first game on 15-16 July in Malta and the second match will be held next week in Baku.
According to the former national team player of Azerbaijan and coach of the national team of players under 15 years, Aslan Karimov, Valletta are able put up a fight against Karabakh.
"I've heard about Valletta. I know that this club is one of the leading in the country and constantly represents Malta in European Cups. Even at one time, all players of Malta were concentrated in this club. In terms of the national team, heightened attention is being paid to the club. This is not a weak team. They will put up a real fight against Karabakh. However, the composition of our club is well known to me, and I'm sure that the representative of Agdam will gain the upper hand, and I highly value their chances," Karimov said R+.
Qabala
It is difficult to expect a major success from Qabala FC, which will play in European Cup for the first time in their history. The Azerbaijan Cup finalist will represent the country in the Euroleague in the first qualifying stage. The main problem of the team is the change of the head coach and the exclusion of the majority of main players from the club. After the departure of Yuriy Semin, his post was taken by Romanian Daniel Munteanu, and there is no point in demanding success from him in such a short time. After parting with players such as Ibrahima Niasse and Danijel Subotic, the club reinforced itself with Azerbaijan national team defender Ruslan Abisev. Qabala Vice-President Fariz Nacafov believes that the team will be able to go through the first stage: "We spoke with the new head coach. Munteanu said that the team will be ready for the first game. We are not weaker than our opponents and are able to get through the first stage, demonstrating our play. We believe in our footballers."
Qabala's opponent in the first stage will be Siroki Brijeg FC from a city with the same name in Bosnia and Herzegovina. Created in 1948, the club holds home games at Pecara Stadium, which seats 8,000 spectators. The team is composed mostly of local players. It is coached by Slaven Musa. Siroki Brijeg have become a national champion twice (2003/2004, 2005/2006) and held the Cup twice (2007, 2013).
Earlier, the representative of Bosnia and Herzegovina encountered Neftci in the European Cup and lost to them according to the results of two matches (2:1 and 0:1) in the 2004 Champions League.
According to Karimov, the result of Qabala's game depends on the new coach. "It's not known what players and what style of play he chooses. It's not yet known whether he will be able to instill this game style in the team in a short time. This takes time. I think it will be difficult. It's also not known whether there will be systemic changes in the tactical plan. If yes, then there will certainly be difficulties. In this case, Qabala's chances of winning will dwindle. Consider that this is the club's first appearance in the European Cup, which also creates additional difficulties," Karimov said.
Inter
Headed by Kakhaber Tskhadadze, Inter will encounter Tiraspol FC from Moldova. Although Tiraspol have not scored a big success in Europe, clubs from Moldova have always been an obstacle for Azerbaijani teams. Time will tell what will happen this time. In an interview with R+, Inter President Georgiy Nikolov said that his team must go through the first stage: "Let's be realistic. Our team has to get through at least two stages. But will we be able to achieve this? Our opponents are weak. Moldovan teams have always created problems for clubs from Azerbaijan. So we must be careful. Before the first match, we need to solve the problem with the strikers."
Talking about Inter's opponent, it should be noted that the club created in 1992 previously represented the nation's capital Chisinau and was called Constructor. Under this name, they won the Cup of Moldova twice (1996 and 2000). In 2001, the club moved to Ciobruci, and a year later to Tiraspol and changed their name in honour of the city they represent. Becoming a national champion the only time in 1996, the club represented Moldova in the Champions League for the first time in its history, but was eliminated in the first round. The debut of Tiraspol in the European Cup was not successful. In 2006, the team won the right to play in the Intertoto Cup, winning bronze medals for their country. Breaking the resistance of MKT-Araz FC and Lech, Tiraspol were unable to beat Austrian Ried.
The team won the Cup of Moldova for the third time in 2013 under the leadership of head coach Vlad Goian. Tiraspol have many foreign players - Spaniard Eric Barroso, Bulgarians Dimitar Petkov and Georgi Karaneychey, Ukrainians Yevhen Zarichnyuk and Serhiy Shapoval, Romanian Bogdan Hausi, etc.
As the silver medallist of the 2013/2014 Moldova Championship, Tiraspol hold home games at Sheriff Stadium (with a capacity of 13,300 people).
Neftci
As the winner of the Azerbaijan Cup, Neftci will join the fight from the second classification stage of the Euroleague. Boyukaga Haciyev's team will encounter the winner of the Koper (Slovenia) - Celik (Montenegro) couple. Who will be Neftci's opponent will become known on 10 July. However, for the head coach of the "oilmen", Boyukaga Haciyev, it does not matter: "The draw is the will of Allah. We don't know exactly who will be our opponent. This will become known on 10 July. Personally, I'm getting ready to see the matches between these teams both on 3 July in Slovenia and on 10 July in Montenegro. After that, I will have a full idea about these teams. We, as always, will go on the field in the fighting mood and with the desire to win and go to the next stage. Frankly speaking, today we are not afraid at all and do not shun the opponent. First of all, we must think of ourselves and properly prepare the team for these matches. We're already working in this direction in Bolu, and it's coming to an end. We will likely summarize the result at training in Austria."
Neftci will hold their first match at home. However, Boyukaga Haciyev considers it unimportant. "It doesn't matter where the first game will be held - at home or away. The order of the summands doesn't affect the sum. In any case, we'll meet twice. If this team plays in Europe, they can't be a weak opponent. These clubs are the best in their countries. We appreciate and respect opponents. We will be preparing for these games very seriously. Neftci will hold their first match on 17 July at their own stadium, and the return game will be held on 24 July.
According to Karimov, Neftci's opponent will be the representative of Slovenia. "Changes in football in this country are evident. Neftci will also have a hard time. There have been changes in the team and Rasad Sadiqov has left. Last season the team experienced ups and downs in the championship. It's difficult without stability in the European Cup. A stable team is an important factor in games with unfamiliar opponents in the European Cup. It's difficult for a new team, because opponents don't stand still and take all necessary measures," Karimov said.
Thus, here comes the moment we've been waiting a whole year. Adventures of Azerbaijani clubs begin in Europe. At least one in four of our clubs should get through to the group stage. At least two clubs have to experience the excitement of the playoffs. Do not forget that the level of the Azerbaijani championship and the development of our football manifest themselves when clubs play in the European Cup.