Azərbaycan və Rusiya sahibkarları qarşılıqlı sərmayə qoyuluşunun artırılmasını hədəfləyiblər
Bu yaxınlarda Qəbələdə işini başa vuran V Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Əməkdaşlıq Forumu iki dövlətin münasibətlərində əsas tendensiyanı nümayiş etdirdi. Son görüşlərin nəticələrinə əsasən, hökumət sektorunun nümayəndələri və əlbəttə ki, işgüzar dairələr qarşılıqlı olaraq ikitərəfli ticari-iqtisadi əlaqələrin keyfiyyətcə başqa bir inkişaf səviyyəsinə çıxarılması istəyini ifadə etdilər. Bu tədbirlər, ilk növbədə, regional səviyyədə ticarət və investisiya kapitalının qarşılıqlı şəkildə daxil olması üçün bazarların maksimal dərəcədə açılmasını, o cümlədən nəqliyyat və logistika infrastrukturunun inkişafına dair razılaşdırılmış siyasəti nəzərdə tutur.
Rusiya Federasiyası ilə iqtisadi əməkdaşlıq artıq uzun illərdir Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetlərindən biridir. 20 ildən artıq müstəqillik ərzində hər iki ölkə qarşılıqlı ticarətin sürəkli artımı və sərmayə fəallığının inkişafına nail olaraq, böyük yol keçib. Son illər iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi dinamik şəkildə artır: təkcə 2013-cü ildə bu göstərici 10,5% artıb və təxminən, 2,6 mlrd. dollar təşkil edib. Azərbaycanla xarici ticarətə 70-dən artıq Rusiya subyektinin 500-dən çox müəssisə və təşkilatı cəlb olunub. Onların sayı fəal şəkildə artır və yaxın illərdə hər iki ölkə qarşılıqlı ticarət dövriyyəsini 4 mlrd. dollara qədər artırmağı planlaşdırırlar. İki dövlətin sahibkarları qarşılıqlı investisiya qoyuluşlarına maraq göstərirlər. Belə ki, Azərbaycanda Rusiya kapitalı ilə, təxminən, 570 şirkət fəaliyyət göstərir, iqtisadiyyata qoyulan sərmayənin həcmi isə demək olar ki, 1,8 mlrd. dollara çatıb.
Öz növbəsində, Rusiyada Azərbaycan sərmayəsi son illər 1 mlrd. dolları ötüb. Lakin bu göstəricilər mövcud potensialı tam həcmdə əks etdirmir. Ona görə də iki ölkə hökuməti sərmayə komponentinin inkişafı üçün çox böyük səy sərf etmək niyyətindədir. Gündəmdə, həmçinin bir sıra logistika mərkəzlərinin yaradılması, dəmir yolları qatarlarının, neft və qazın hasilatı və nəqli üçün avadanlıqların birgə istehsalı üzrə layihələr qeyd edilir. Bu məqsədlə Azərbaycan Dövlət Neft Fondu və Rusiya Milli Rifah Fondunun, eləcə də "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" və Rusiyanın Birbaşa İnvestisiyalar Fondunun maliyyə imkanlarından istifadə edilməsi planlaşdırılır. Xüsusən elmtutumlu sahələr və İKT sektorunda, bank və turizm sahələrində, aqrar sənaye və elektroenergetika sektorlarında istifadə edilməmiş potensial nəzərə alınmaqla, iki ölkənin sahibkarları qarşılıqlı investisiya həcmlərini dəfələrlə artırmaq iqtidarındadırlar.
Lakin qoyulmuş hədəflərə nail olmaq üçün Rusiya və Azərbaycan qanunvericilik sahəsində bir sıra məsələləri razılaşdırmalıdırlar. İlk növbədə, imzalanması yaxın zamanlarda gözlənilən "İnvestisiyaların qarşılıqlı təşviqi və qorunması haqqında" dövlətlərarası saziş nəzərdə tutulur.
Təqdirəlayiqdir ki, iqtisadi sahədə qarşılıqlı ortaq məxrəcin tapılmasına dair işlər və ilk növbədə, Rusiya-Azərbaycan dövlətlərarası əlaqələrin intensivliyi son aylarda xüsusi olaraq güclənib. Bu tendensiya Qəbələdə 10-dan artıq kommersiya razılaşması və memorandumunun imzalanması ilə yekunlaşan "Regionlararası əməkdaşlıq: yeni inkişaf imkanları" adlı mövzuda keçirilən V Azərbaycan-Rusiya Forumunun gedişində daha əyani surətdə özünü göstərib. Onların sırasında Azərbaycan İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi və Rusiya Regional İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və "Rusiyaya sərmayə yatırın" Rusiya investisiya şirkəti və digərləri arasında anlaşma memorandumları yer alıb.
Bundan başqa, turizm sektorunda əməkdaşlığa dair Azərbaycan Turizm Assosiasiyası (AzTA), Həştərxan Turizm Birliyi və Ural Turizm Assosiasiyası arasında razılaşma da əldə edilib. Azərbaycan şirkətləri və onların Dağıstan və Rostov vilayətlərindən olan tərəfdaşları tikinti materialları, mebel istehsalı və s. sahələrdə bir sıra layihələrə dair saziş imzalayıblar.
Forumun gedişində məlum olduğu kimi, bu mərhələdə iki ölkənin sahibkarları perspektivli istehsal sahələrində qarşılıqlı sərmayə qoyuluşuna daha maraqlıdırlar. Rusiyanın regional inkişaf naziri İqor Slyunyayev deyib ki, Rusiya tərəfi Azərbaycan sahibkarlarının iştirakı mümkün olan 18 layihə təklif edir. Onlar arasında aqrar sektorda olan layihələr, o cümlədən 2018-ci ildə Rusiyada keçiriləcək futbol üzrə Dünya Çempionatına hazırlıq çərçivəsində tikinti müqavilələri də yer alıb.
"Təkcə son ildə Azərbaycanda Rusiya şirkətlərinin iştirakı ilə, təxminən, 30 biznes-forum keçirilib. Bu isə Azərbaycan tərəfinin rusiyalı tərəfdaşları ilə bütün istiqamətlərdə əlaqə qurmaqda maraqlı olduğundan xəbər verir", - deyə AZPROMO-nun prezidenti Rüfət Məmmədov bildirib.
Forum çərçivəsində iki ölkənin iqtisadi qarşılıqlı münasibətlərinin müxtəlif istiqamətləri üzrə "dəyirmi masa"lar keçirilib. Xüsusən bank-maliyyə sektorunun nümayəndələri arasında müzakirələr göstərib ki, bu gün Azərbaycan bankları Rusiya bankları ilə müxbir əlaqələrə malikdir. Onların ümumi dövriyyəsi isə 550 mln. dolları ötür. Üstünlük burada pul köçürmələri sahəsinə məxsus olsa da, törəmə strukturların və Azərbaycanda Rusiyanın, eləcə də əksinə aparıcı bankların nümayəndələrinin fəaliyyətinin kifayət qədər uğurlu təcrübəsi var.
"Biz Azərbaycan banklarının Rusiya bazarına gəlməsi üçün hərtərəfli yardım göstərməyə hazırıq. Öz tərəfimizdən isə Rusiya banklarının fəaliyyətinin Azərbaycanda genişlənməsində maraqlıyıq", - deyə Rusiya Federasiyası (RF) Dövlət Dumasının Maliyyə Bazarı üzrə Komitəsi sədrinin müavini Dmitri Savelyev bildirib. Onun sözlərinə görə, bu gün, təxminən, 800 bankın fəaliyyət göstərdiyi Rusiyada hazırda lisenziyaların ləğvi üzrə ciddi iş aparılır. "Bu il lisenziyaların ləğv olunması rekord sayda olacaq. Lakin bu, ancaq düzgün işləməyən banklara aiddir", - deyə D. Savelyev əlavə edib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan banklarının Rusiya bazarına gələcəkləri halda bu, onlara toxunmayacaq. Çünki təcrübə göstərir ki, RF ərazisində xarici bankların fəaliyyəti daha dürüst xarakter daşıyır. "Ona görə də bu cür məqamlar Azərbaycan banklarının, filiallarının Rusiya bazarına gəlmək qərarına heç bir şəkildə təsir etməməlidir. Biz onların gəlişini çox istəyirik və gözləyirik. "Dövlət Dumasında Rusiya-Azərbaycan Dostluq Qrupunun rəhbəri olaraq, çox istərdim ki, Azərbaycanın bank sektorunun Rusiya ərazisində açılması və işə başlanması hissəsinə yardım edim", - deyə o, bildirib.
Eyni zamanda Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Rəşad Orucov qeyd edib ki, Azərbaycan və Rusiyanın bank sistemləri qarşılıqlı mənbələr cəlb etmək üzərində düşünməlidirlər. "Bir sıra Azərbaycan bankları Rusiya bazarına gəlmək məqsədilə bu ölkənin maliyyə məkanını öyrənmək niyyətindədirlər və Mərkəzi Bank bu məsələyə hər cür kömək etməyə hazırdır", - deyə o, əlavə edib. Müzakirələrin nəticəsində tərəflər iki ölkənin kredit reyestrləri arasında informasiya sahəsində əməkdaşlıq etmək haqda razılığa gəliblər.
Müzakirələrin daha bir silsiləsi iki ölkə arasında qarşılıqlı iqtisadi əlaqələrin aparıcı hissəsi olaraq qalan nəqliyyat sahəsindəki vəziyyət ətrafında aparılıb. Belə ki, cari ilin təkcə birinci rübündə iki ölkə arasında 22 min sərnişin və 250 min ton yük daşınıb. Lakin problemlər də mövcuddur. Əsas maneələrdən biri sərhəd-buraxılış məntəqələrində vaxt itkisi, eləcə də Azərbaycan gəmilərinin Rusiyanın daxili sularına keçməsi prosedurunun sadələşdirilməsidir.
Rusiya nəqliyyat nazirinin müavini Sergey Aristovun sözlərinə görə, tərəflər iki ölkənin ərazisində logistik mərkəzlərin tikilməsi, tranzit daşınmaların avtomobil və dəmir yolu nəqliyyatı ilə artırılması imkanlarını da nəzərdən keçirir. Bərə keçidlərinin təşkil edilməsi, xüsusən də Bakı və Ola limanları arasında, eləcə də Bakı-Həştərxan aviareyslərinin bərpa olunması layihələri qiymətləndirilir.
Forumun nəticələrinin yuxarıda qeyd edilən aspektləri və onun iştirakçılarının (bu il RF-dən 500-dən artıq nümayəndə qatılıb) sayının artması, müzakirələrin bu cür geniş formatda davam etdirilməsinin zəruriliyini bir daha təsdiq edir.
Yeri gəlmişkən, bu fikir V forumun iştirakçılarının Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinə - İlham Əliyev və Vladimir Putinə müraciətlərində səsləndirilib. Müraciətdə qeyd edilir ki, prezidentlərin birgə təşəbbüsü ilə 2010-cu ildən keçirilən regionlararası forumlar artıq xoş ənənəyə çevrilib və iki ölkə arasında iqtisadi və humanitar əməkdaşlığın inkişafına əhəmiyyətli töhfə verir. Bu cür tədbirlərin keçirilməsi iki ölkənin iqtisadi əməkdaşlığının bütün potensialının istifadə olunmasına sanballı şəkildə kömək edə bilər.
“Hazırda Azərbaycanla Rusiya Federasiyasının subyektləri arasında ticari-iqtisadi və humanitar əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün böyük potensial vardır. Ölkələrimiz arasındakı etibarlı tərəfdaşlıq münasibətləri və mövcud əlverişli investisiya mühiti özəl biznesin regionlararası iqtisadi əlaqələrə daha yaxından cəlb edilməsinə münbit şərait yaradır ”.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin forum iştirakçılarına müraciətindən
“Əsas məsələ budur ki, bu il beş yaşı tamam olan forumunuzun nüfuzu durmadan yüksəlir, iki ölkənin regionlarının qarşılıqlı fəaliyyətinin bütün spektri üzrə konstruktiv dialoq üçün lazımlı məkana çevrilir.
Forum iki ölkənin energetika, nəqliyyat, investisiyalar, kənd təsərrüfatı, turizm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq potensialının gücləndirilməsi üçün əla imkandır”.

Предприниматели Азербайджана и России нацелены на расширение взаимного инвестирования
Завершившийся недавно в Габале V Азербайджано-российский форум по межрегиональному сотрудничеству обозначил ключевую тенденцию в отношениях двух государств. Судя по итогам последних встреч, представители правительственного сектора и, разумеется, деловые круги выражают взаимное желание вывести двусторонние торгово-экономические связи на качественно иной уровень развития. Эти меры предусматривают максимальное открытие рынков для торговли и взаимного проникновения инвестиционного капитала, прежде всего на региональном уровне, а также согласованной политики по развитию транспортной и логистической инфраструктур.
Экономическое сотрудничество с Российской Федерацией уже многие годы является одним из приоритетов внешней политики Азербайджана. За два с лишним десятка лет независимости оба государства прошли огромный путь, достигнув многократного роста взаимной торговли и развития инвестиционной активности. За последние годы товарооборот между двумя странами динамично увеличивается: только в 2013 году он вырос на 10,5% и составил около $2,6 млрд. Во внешнеторговую деятельность с Азербайджаном вовлечены более 500 предприятий и организаций свыше 70 российских субъектов. Их число динамично увеличивается, и в ближайшие годы обе страны планируют довести взаимный товарооборот до $4 млрд.
Предприниматели двух государств проявляют интерес и к взаимному инвестированию. Так, в Азербайджане функционируют порядка 570 компаний с участием российского капитала, а объем инвестиций в экономику практически достиг $1,8 млрд. В свою очередь азербайджанские инвестиции в России за последние годы превысили $1 млрд. Однако эти показатели не в полной мере отражают имеющийся потенциал. Поэтому правительства двух стран намерены приложить максимум усилий для развития инвестиционного компонента. В числе прочего на повестке дня значатся проекты по созданию ряда центров логистики, совместного производства железнодорожных вагонов и оборудования для добычи и транспортировки нефти и газа. В этих целях планируется использовать финансовые возможности Государственного нефтяного фонда Азербайджана и Фонда национального благосостояния РФ, а также "Азербайджанской инвестиционной компании" и Российского фонда прямых инвестиций. А с учетом незадействованного потенциала, в частности, в наукоемком производстве и секторе ИКТ, банковской и туристических сферах, аграрной промышленности и электроэнергетике, предприниматели двух государств в состоянии увеличить в разы объемы взаимных инвестиций.
Однако для достижения поставленных целей России и Азербайджану предстоит согласовать ряд вопросов в законодательной сфере. Речь в первую очередь идет о межгосударственном соглашении "О поощрении и взаимной защите инвестиций", подписание которого ожидается в ближайшее время.
Примечательно, что работа по согласованию взаимных позиций в экономической сфере, и прежде всего интенсивность российско-азербайджанских межгосударственных контактов, особенно усилилась в последние месяцы. Наиболее наглядно эта тенденция проявилась в ходе прошедшего в Габале V Азербайджано-российского форума "Межрегиональное сотрудничество: новые возможности роста", завершившегося подписанием свыше десятка коммерческих соглашений и меморандумов. Среди них Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики и промышленности Азербайджана и Министерством регионального развития России, между Азербайджанским фондом поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) и Российским инвестиционным агентством "Инвестируйте в Россию" и др.
Кроме того, о сотрудничестве в туристическом секторе договорились Ассоциация туризма Азербайджана (AzTA), Астраханское туристическое объединение и Уральская туристическая ассоциация. Азербайджанские компании и их партнеры из Дагестана и Ростовской области заключили договоры по ряду проектов в сфере производства строительных материалов, мебели и т.д.
Как стало ясно из обсуждений в ходе форума, на данном этапе предприниматели двух стран более заинтересованы во взаимном инвестировании в перспективные производственные сферы. Так, министр регионального развития России Игорь Слюняев сообщил, что российская сторона предлагает 18 проектов, в которых возможно участие азербайджанских предпринимателей. Среди них проекты в сфере аграрного сектора, а также строительные подряды в рамках подготовки к чемпионату мира по футболу, который пройдет в РФ в 2018 году. "Только за последний год в Азербайджане состоялось около 30 бизнес-форумов с участием российских компаний, что говорит о заинтересованности азербайджанской стороны в контактах по всем направлениям с российскими партнерами", - заявил президент AZPROMO Руфат Мамедов.
В рамках форума прошли "круглые столы" по различным направлениям экономических взаимоотношений двух стран. В частности, дискуссии между представителями банковско-финансового сектора выявили, что на сегодня 35 азербайджанских банков имеют корреспондентские отношения с российскими, а их общий оборот превышает $550 млн. Хотя преимущество здесь принадлежит сфере денежных переводов, есть достаточно удачный опыт деятельности дочерних структур и представительств ведущих банков России в Азербайджане и наоборот.
"Мы готовы оказать полноценную поддержку для прихода азербайджанских банков на российский рынок. А со своей стороны мы заинтересованы в расширении деятельности российских банков в Азербайджане", - заявил заместитель председателя комитета Государственной думы РФ по финансовому рынку Дмитрий Савельев. По его словам, в России, где сегодня действуют порядка 800 банков, в настоящее время идет серьезная работа по отзыву лицензий. "Этот год по количеству отзывов лицензий будет рекордным. Но это касается только тех банков, которые работают недобросовестно", - добавил Савельев, отметив, что азербайджанских банков в случае прихода на российский рынок это не коснется, поскольку, как показывает практика, действия иностранных банков на территории РФ носят более аккуратный характер. "И поэтому такие моменты не должны никак влиять на принятие решения о приходе азербайджанских банков, филиалов на российский рынок, чего мы очень хотим и ждем. Являясь руководителем группы дружбы Россия - Азербайджан в Госдуме, очень хотел бы способствовать банковскому сектору Азербайджана в части открытия и начала работы на территории России", - сказал он.
Между тем генеральный директор Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Рашад Оруджев подчеркнул, что банковским системам Азербайджана и России следует думать о взаимном привлечении ресурсов. "Ряд азербайджанских банков намерены изучить финансовое пространство РФ на предмет присутствия на этом рынке, и Центробанк готов всячески содействовать данному вопросу", - добавил он. По итогам обсуждений стороны договорились сотрудничать в области обмена информацией между кредитными реестрами двух стран.
Еще один цикл дискуссий был проведен вокруг ситуации в транспортной сфере, которая остается ведущим пунктом экономических взаимосвязей двух стран. Так, только в первом квартале текущего года между двумя странами перевезены 22 тыс. пассажиров и 250 тыс. тонн груза. Но есть и проблемы, главная из которых - потеря времени на погранично-пропускных пунктах, а также необходимость упрощения процедуры прохождения азербайджанских судов по внутренним водам России. По словам замминистра транспорта России Сергея Аристова, стороны также рассматривают возможность строительства логистических центров на территории двух стран, наращивание транзитных перевозок автомобильным и железнодорожным транспортом. Оцениваются проекты налаживания паромных переправ, в частности между портами Баку и Оля, а также восстановления авиарейса Баку - Астрахань.
Указанные выше аспекты итогов форума и расширение количества его участников (в этом году более 500 делегатов от РФ) еще раз подтверждают необходимость продолжения дискуссий в столь широком формате. Кстати, эта же мысль прозвучала и в обращении участников V форума к президентам Азербайджана и России - Ильхаму Алиеву и Владимиру Путину. В обращении отмечается, что межрегиональные форумы, проводимые по совместной инициативе президентов с 2010 года, уже превратились в добрую традицию и вносят существенный вклад в развитие экономического и гуманитарного сотрудничества между двумя странами. И проведение подобных мероприятий может существенно помочь использованию всего потенциала экономических взаимоотношений двух стран.
"В настоящее время имеется большой потенциал для развития торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества между Азербайджаном и субъектами РФ. Сложившиеся надежные партнерские отношения и наличие благоприятного инвестиционного климата в наших странах создают необходимые условия для более активного привлечения частного бизнеса к межрегиональным экономическим связям".
Из обращения президента Азербайджана Ильхама Алиева участникам форума
"Важно, что ваш представительный форум, которому в этом году исполняется пять лет, неуклонно наращивает свой авторитет и все эти годы остается востребованной площадкой для конструктивного диалога по всему спектру взаимодействия регионов двух стран, предоставляет отличную возможность раскрыться значимому потенциалу нашего сотрудничества в транспортной, энергетической и банковской сферах, в областях инвестиций и сельского хозяйства, туризма и образования".