DAŞ QAYAYA RAST GƏLDİ
Azərbaycan Prezidentinin AŞPA-dakı çıxışına kölgə salmaq cəhdləri, əksinə, İlham Əliyevin zəfərilə nəticələndi
01.07.2014
Avropa Şurası Parlament Assambleyası indiyədək dünyanın ən nüfuzlu qurumlarından olan bu təşkilatda bir çox dövlət başçılarının çıxışlarına şahidlik edib. Amma onların arasında Azərbaycan Prezidenti  İlham Əliyevin iyunun 24-də AŞPA-nın yay sessiyasındakı çıxışı qədər rezonans doğuranları o qədər də çox olmayıb.
Hələ qurumun Nazirlər Kabinetinə sədrliyə başlamazdan əvvəl Azərbaycan rəhbərliyi səlahiyyətlərinə son dərəcə məsuliyyətlə yanaşdığını, bu kürsüdə sadəcə oturmaq  xətrinə əyləşməyəcəyini, yeni təşəbbüslərlə struktura yeni nəfəs vermək niyyətində olduğunu açıqlamışdı. Azərbaycan Prezidentinin Strasburqdakı  çıxışı da bu istiqamətdə qurulmuşdu.
İlham Əliyev AŞPA-da hər zaman kifayət qədər yer alan antiazərbaycan qüvvələrinin təmsilçiləri tərəfindən onun çıxışına "sürpriz"in hazırlandığını, yəni ölkədə insan haqları sahəsindəki "problemləri" qabartmaq məqsədilə "ev tapşırığı" üzərində işlənildiyini bilməmiş deyildi. Amma hadisələrin gedişi göstərdi ki, bu vəziyyət Azərbayan rəhbərliyini qətiyyən çaşdırmadı. Tamamilə dolu olan iclas zalında (yeri gəlmişkən, heç də bütün dövlət başçılarının çıxışı zamanı belə olmur) çıxış edən İlham Əliyev avroparlamentariləri ölkədə aparılan iqtisadi və siyasi islahatların nəticələrilə kifayət qədər əmin və sərbəst tonda məlumatlandırdı.
AŞPA-nın zalına toplanaraq Azərbaycan Prezidentini "respublikada insan haqlarının kütləvi şəkildə pozulmasında" təqsirləndirməyə çalışan antiazərbaycan qüvvələri  qabaqlayan dövlət başçısı Azərbaycanda bütün fundamental azadlıqların təmin oldunduğunu söyləyib: söz azadlığı, sərbəst toplaşma azadlığı, siyasi fəaliyyət azadlığı. Bundan başqa, o, Azərbaycanda mövcud olan bəzi azadlıqların inkişaf etmiş demokratiyaya sahib bir çox ölkələr üçün nümunə ola biləcəyini də deyib. Buna misal kimi, o, dini azadlığı göstərib. Çoxmillətli və çoxdinli ölkə olan Azərbaycan müxtəlif millətlərin və dinlərin nümayəndələrinin birlikdə dinc şəraitdə yaşamasının təminindəki təcrübəsini avropalı tərəfdaşları ilə bölüşmək niyyətindədir. Yeri gəlmişkən, hazırda bu, Avropanın ən ciddi problemlərindən biridir.
AŞPA sədri Ann Brasserin 10 il əvvəl Avropa Şurası qarşısında öhdəliklərə əməl olunacağına dair verilmiş vəd haqda qeydinə cavabında İlham Əliyev 2004-cü ildəki çıxışını yaxşı xatırladığını, Azərbaycanın "Avropa Şurası qarşısındakı bütün öhdəliklərə keçmişdə də, indi də əməl etdiyi" bildirib. "Biz bunu belə etməyə borclu olduğumuz üçün yox, bizim özümüzə belə lazım olduğu üçün edirik. Bizdə söz, ifadə, din, toplaşma və s. daxil olmaqla, bütün azadlıqlar təmin olunub. Biz söz azadlığını məhdudlaşdıra bilmərik. Biz onu təşviq edirik", - deyə İ. Əliyev qeyd edib.
Prezident çıxışında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə ayrıca yer ayırıb və beynəlxalq qurumlarda, ilk növbədə, AŞPA-nın özündə qəbul olunmuş qərarların icrası ilə bağlı problemlərə diqqət çəkib. İlham Əliyev Azərbaycanın özünə qarşı ikili standartların tətbiqini hiss etdiyini söyləyib, bunu sözügedən təşkilatların Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsilə bağlı qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin heç birinə  əməl olunmaması ilə əsaslandırıb. "Beləliklə, nüfuzlu beynəlxalq təsisatlar tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələrin həyata  keçirilməsi mexanizmi olmalıdır. Bu  mexanizm hamımız tərəfindən yaradılmalıdır", - deyə İ. Əliyev qeyd edib.
Beləliklə, demokratik inkişaf, multikulturalizm ənənələrinin təşviqi, Aİ-nin eyni regionda yerləşən ölkələrə yanaşmasındakı fərqlərin aradan qaldırılması, qurumun qəbul etdiyi qərarların icrası mexanizminin hazırlanması və s. məsələlər Azərbaycan üçün AŞ-nin Nazirlər Komitəsinə sədrlik etdiyi dövrdə prioritet olacaq.
"Sürprizlər" isə iştirakçıları dövlət başçısının çıxışından sonra suallar üçün ayrılacaq vaxtda gözləyirdi. Məhz, həmin an - "xeyirxahlar"ın fikrincə, Azərbaycan Prezidentinin çətin vəziyyətə düşməli olduğu məqam əksinə, İlham Əliyevin zəfər anına çevrildi.
Tənqidi yanaşanlar arasında irlandiyalı parlamentari Maykl Maknamara xüsusilə fərqlənirdi. O, kağızdan əvvəldən hazırladığı tezisləri - Azərbaycanda siyasi məhbusların və digər insan haqlarına zidd halların olduğuna dair fikirləri oxuyurdu. Amma Maknamaranın və onunla eyni fikirdə olanların gözləntilərinin əksinə olaraq, bu sual İlham Əliyevi çıxılmaz vəziyyətə sala bilmədi. Prezidentin cavabı kifayət qədər qəti və sərt oldu: "Azərbaycanda siyasi məhbus yoxdur, Maknamaranın tezisləri isə yalan informasiyalara əsaslanır. Çünki onlar parlamentarinin ölkəyə qarşı ənənəvi qərəzli  mövqeyinə əsaslanır. Bir müddət əvvəl Maknamaranın həmfikri və ilhamvericisi olan Kristof Ştrasserin Azərbaycanda siyasi məhbusların olduğuna dair iddiaların yer aldığı qətnamənin PA-ya çıxarılmasına yönəlmiş hesabatının elə AŞPA tərəfindən rədd olunması heç də təsadüf  deyildi.
Azərbaycan  Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin üzvüdür və onun qərarlarına hörmətlə yanaşır. Məhbuslarla bağlı bütün məsələlər öz həllini orada tapa bilər". "Bu üzdən, bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bizim ölkəmizə hücuma keçmək cəhdləri tamamilə əsassızdır və bunun heç bir nəticəsi olmayacaq", - deyə İlham Əliyev qeyd  edib.
İlham Əliyev bəzi digər parlamentarilərin də Azərbaycana hücum cəhdlərini eyni qətiliklə rədd edib. Prezident bildirib ki, bu gün ölkədə bütün azadlıqlar tam şəkildə təmin olunub, yerdə qalan çatışmazlıqlar isə tədricən aradan qaldırılır. O, həmin çatışmazlıqlara Avropanın öndə gedən ölkələrində də rast gəlindiyini xatırladıb. Azərbaycan KİV üzərində senzuranı ona görə ləğv etməyib ki, kimlərsə jurnalistlərin sərbəst fəaliyyətinə maneələrin yaradıldığını  bəyan etməyə çalışsın. Əgər ölkə müxalifəti prezident seçkisinin nəticəsinə etiraz etmək üçün (yeri gəlmişkən, söhbət elə həmin AŞPA tərəfindən legitim sayılmış seçkidən gedir) ona verilən qanuni hüquqdan istifadə edərək meydana cəmi 860 tərəfdar çıxara bilirsə, bu, hakimiyyətin günahı  deyil. Qadınların Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında iştirakına problemlərin yaradıldığı haqda iddialar isə ümumiyyətlə, gülməlidir - Azərbaycan Şərqdə qadınlara səsvermə hüququnun verildiyi ilk ölkə olmaqla yanaşı, bu məsələdə dünyada da ilklərin sırasındadır.
Yeri gəlmişkən, iclasda prezidentə ünvanlanan sualların hər birinə arqumentlə cavablar verilib. Prezident bəzən açıq-aydın təxribatçı xarakter daşıyan bu hücumlara kifayət qədər sakit yanaşıb. Bunu isə yalnız sözlərinin doğruluğuna əmin olan şəxs edə bilər. O, Azərbaycanın bu və ya digər problemin konstruktiv şəkildə müzakirəsinə hazır olduğunu bir daha nümayiş etdirib, ölkəyə əsassız təzyiqlərin göstərilməsinin qəti şəkildə yolverilməz olduğunu hər kəsin diqqətinə çatdırıb. Azərbaycan Avropa Şurası üzvləri arasında "doğmalar və yadlar"a qarşıdır və hər bir üzvlə bərabərhüquqlu dialoq  qurulmasını vacib  sayır. Azərbaycan yalnız Avropa dəyərlərinin mənimsənilməsində maraqlı  deyil. O, həm də Nazirlər Komitəsinin yeni sədri statusunda avropalı tərəfdaşlarına Azərbaycanın dəyərlərilə silahlanmanı məsləhət görür. Söhbət multikulturalizm ənənələrindən və sosial problemlərin həllindəki  təcrübədən gedir.
İlham  Əliyevin çıxışından və suallara cavabından sonra vaxtilə öz ölkələrində yüksək dövlət postları tutmuş bir sıra deputatların Azərbaycan prezidentinə öz ehtiramlarını bildirməyə tələsmələri də təsadüf deyil. Strasburqdakı çıxışından sonra heç də bütün dövlət başçıları bu cür diqqətə layiq görülmür. Ermənistanın sabiq və indiki prezidentləri də AŞPA-dakı çıxışlarından sonra bu cür  isti qarşılanmayıblar. Avropanın bu hadisələrin şahidi olmuş hazırkı və sabiq siyasətçilərinin bir çoxu Avropanın insan haqları və azadlıqları üzrə aparıcı qurumu olan AŞPA-nın tribunasından Ermənistanın birinci şəxslərinin Azərbaycan torpaqlarının işğalında şəxsən iştirak etmələrilə öyünmələrini, "ermənilərlə azərbaycanlıların etnik və dini baxımdan bir arada yaşamasının mümkünsüzlüyünə" dair iddialarını hələ də heyrətlə xatırlayırlar. Yeri gəlmişkən, Prezident İlham Əliyev tarixən öz ərazisində yaşamış bütün azlıqları qovmuş monoetnik ölkə təmsilçilərinin bu rasist bəyanatlarını da avroparlamentarilərə xatırladıb.
Azərbaycanın bədxahlarına gəlincə, belələri həmişə olublar və onların mənşəyi heç kəsə sirr deyil. AŞPA-da Andreas  Qrossun başçılıq etdiyi sosialistlərdən ibarət siyasi qrup ənənəvi olaraq, bu rolu oynayır. Onların rəhbəri  Qrossun Bakıya açıq düşmən mövqeyi hər kəsə yaxşı bəllidir. Yuxarıda adları çəkilən Kristof Ştrasser (vaxtilə o, məhz Qrossun tövsiyəsilə Azərbaycanda siyasi məhbuslar üzrə məruzəçi təyin olunmuşdu) və onların işini davam etdirən Maknamara da belələrindəndirlər. Amma antiazərbaycan fəaliyyəti Maknamaraya da istəyinə nail olmağa imkan vermir. İlham Əliyevin çıxışından cəmi bir gün sonra irlandiyalı deputat Azərbaycan Prezidenti ilə mübahisədə iflasa uğradığını anlayaraq, AŞPA-da Azərbaycana siyasi məhbuslarla bağlı yeni həmməruzəçinin təyinatı məsələsini qaldırıb. Amma onun bu posta lobbiçiliyini etdiyi hollandiyalı deputat Pyeter Omsiqtin namizədliyi keçməyib. Bu postu tutmaq üçün lazımi səsi Pedro Aqramunt yığıb və indi məsələyə dair hesabatın hazırlanması ilə o məşğul olacaq. Ümid edək ki, Azərbaycana qarşı nisbətən obyektiv mövqe nümayiş etdirən Aqramuntun hazırlayacağı  hesabat daha ölçülüb-biçilmiş, qərəzsiz və əsassız tənqidlərdən uzaq olacaq.

НАШЛА КОСА НА КАМЕНЬ
Попытки омрачить выступление президента Азербайджана в ПАСЕ увенчались, наоборот, триумфом Ильхама Алиева
Парламентская ассамблея Совета Европы повидала немало выступлений глав государств, представленных в этой одной из самых авторитетных организаций мира. Однако мало какое из этих выступлений вызывало такой резонанс, как речь, озвученная 24 июня на летней сессии ПАСЕ Ильхамом Алиевым, президентом Азербайджана, который вступил в председательство в Комитете министров Совета Европы.
Еще до начала председательства в Комитете министров руководство Азербайджана заявило, что со всей ответственностью относится к своим полномочиям, не намерено просто так просиживать на этом месте, а собирается придать новое дыхание этой структуре за счет будущих инициатив. В этом же ключе было построено выступление президента Азербайджана в Страсбурге.
И.Алиев не мог не знать, что представители антиазербайджанских сил, которых в ПАСЕ всегда было немало, готовят к его выступлению "сюрприз", то есть собираются предъявить ему "домашние заготовки" в виде озвучивания "проблем" с правами человека в стране. Однако, как показали дальнейшие события, это обстоятельство ничуть не смутило руководителя азербайджанского государства. В зале заседаний, заполненном до отказа (что, кстати, бывает далеко не всегда даже при выступлениях глав государств), И.Алиев в уверенном, непринужденном тоне ознакомил европарламентариев с результатами экономических и политических реформ в стране.
Словно упреждая собравшихся в зале ПАСЕ представителей антиазербайджанских сил, готовящихся обвинить главу Азербайджана в "массовых нарушениях прав человека в республике", И.Алиев подчеркнул, что в Азербайджане обеспечиваются все фундаментальные свободы: свобода слова, свобода собраний, свобода политической деятельности. Более того, по некоторым из свобод Азербайджан и вовсе может быть примером для стран так называемой развитой демократии. Это, в частности, относится к свободе вероисповедания. Азербайджан с его многонациональным и многоконфессиональным обществом намерен поделиться с европейскими партнерами богатым опытом в обеспечении мирного сосуществования представителей различных национальностей и религий. Кстати, это сегодня одна из острейших проблем в Европе.
Реагируя на ремарку председателя ПАСЕ Анн Брассер относительно данных еще 10 лет назад обещаний выполнять обязательства перед Советом Европы, И.Алиев сказал, что хорошо помнит свое выступление 2004 года и Азербайджан "выполнял и выполняет все свои обязательства перед Советом Европы". "Мы это делаем не потому, что обязаны так делать, а потому, что это нужно нам самим. У нас обеспечены все свободы, включая свободу слова, выражений, религий, собраний и др. Мы не можем ограничивать свободу слова, мы ее поощряем", - сказал Алиев.
Отдельное место в выступлении И.Алиева было уделено нагорно-карабахскому конфликту и в этом свете - проблеме реализаций решений, принимаемых международными организациями, прежде всего самой ПАСЕ.
Как отметил президент, Азербайджан на себе ощутил политику двойных стандартов, поскольку ни одно из ряда принятых этими организациями решений и резолюций, касающихся конфликта между Арменией и Азербайджаном, до сих пор не выполнено. Таким образом, совместными усилиями должен быть разработан механизм выполнения резолюций, принятых влиятельными международными институтами.
Итак, вопросы демократического развития, поощрение традиций мультикультурализма, устранение различий в подходе СЕ к странам, расположенным в одном регионе, выработка механизмов принимаемых организацией решений - все эти и другие вопросы станут приоритетами председательства Азербайджана в Комитете министров СЕ.
Но "сюрпризы" ждали участников заседания после выступления главы государства, когда было выделено время на вопросы. И именно тот момент, который, по очевидному замыслу "доброжелателей", должен был поставить президента Азербайджана в сложное положение, наоборот, превратился в триумф И.Алиева.
Задавал тон критическим нападкам ирландский парламентарий Майкл Макнамара. Он по бумажке озвучил заготовленные специально тезисы о наличии в Азербайджане политических заключенных и прочих нарушениях прав человека. Но этот вопрос, вопреки ожиданиям Макнамары и его единомышленников, отнюдь не поставил И.Алиева в тупик. Ответ президента был категоричен и резок: в Азербайджане политзаключенных нет, а тезисы Макнамары основаны на ложной информации либо исходят из его традиционно предвзятой позиции в отношении страны. Не случайно некоторое время назад в стенах той же ПАСЕ был отвергнут отчет Кристофа Штрассера, единомышленника и вдохновителя Макнамары, пытавшегося протащить в Парламентской ассамблее резолюцию, утверждающую о наличии так называемых политических заключенных в Азербайджане.
Азербайджан является членом Европейского суда по правам человека, относится с уважением к его решениям, и все вопросы, связанные с заключенными, могут найти свое решение там. "Поэтому хочу еще раз отметить, что попытки нападок на нашу страну совершенно необоснованны и не будут иметь никакого результата", - подчеркнул глава государства.
Аналогичным решительным образом И.Алиевым были отвергнуты предпринятые некоторыми другими парламентариями попытки дальнейших нападок на Азербайджан. Как подчеркнул президент, сегодня в стране в полной мере обеспечены все свободы, а оставшиеся недостатки, которых, кстати, не лишены даже самые передовые страны Европы, последовательно устраняются. Азербайджан не для того устранял цензуру над СМИ, чтобы кто-то пытался заявлять о наличии проблем со свободой деятельности журналистов. И если азербайджанская оппозиция, реализуя предоставленное ей законное право на проведение демонстрации с целью выразить несогласие с итогами президентских выборов (кстати, признанных той же ПАСЕ легитимными), выводит на площадь всего 860 сторонников, - это тоже не вина властей. И уж тем более смешны утверждения о наличии проблемы с участием женщин в общественно-политической жизни Азербайджана - страны, которая первой на Востоке и одной из первых в мире наделила женщину правом голоса.
Словом, на каждый довод присутствовавших на заседании был дан аргументированный ответ. Президент реагировал на эти выпады, зачастую носящие явно провокационный характер, довольно спокойно, как может делать только человек, уверенный в правоте своих слов. Он еще раз показал, что Азербайджан готов к конструктивному обсуждению тех или иных проблем и категорически не приемлет попыток необоснованного давления на него. Азербайджан выступает против деления членов Совета Европы на "своих и чужих" и за установление равноправного диалога между ними. Страна не только заинтересована в заимствовании европейских ценностей, но и в новом статусе председателя Комитета министров предлагает европейским партнерам взять на вооружение азербайджанские ценности, как то: традиции мультикультурализма и опыт в решении социальных проблем.
Не случайно после выступления и ответов И.Алиева депутаты, многие из которых в свое время занимали высокие государственные посты в своих странах, поспешили лично засвидетельствовать главе Азербайджана свое почтение. Далеко не каждый руководитель государства после выступления в Страсбурге удостаивался такого внимания. И уж точно такого теплого приема не было в свое время оказано прежнему и нынешнему президентам Армении после их выступлений в ПАСЕ. Многие из действующих и бывших европейских политиков, ставших очевидцами этих событий, с содроганием вспоминают до сих пор, как с трибуны ПАСЕ, ведущей европейской организации по делам прав и свобод человека, первые лица Армении бахвалились личным участием в оккупации азербайджанских земель и утверждали об "этнической и религиозной несовместимости армян и азербайджанцев". Кстати говоря, президент И.Алиев напомнил европейским парламентариям об этих откровенно расистских заявлениях представителей моноэтнической страны, которая избавилась практически от всех меньшинств, исторически проживавших на ее территории.
А что касается недоброжелателей Азербайджана, то они были всегда и их происхождение не является секретом. Традиционно проводником такой критики является представленная в ПАСЕ политическая группа социалистов под руководством Андреаса Гросса, хорошо известного за свое откровенно враждебное отношение к Баку. Сюда же входят и упомянутые выше Кристоф Штрассер, назначенный в свое время докладчиком по политзаключенным в Азербайджане по рекомендации того же Гросса, и продолжатель их дела Макнамара. Но антиазербайджанская деятельность и последнего не приносит желаемых для него результатов. Буквально на следующий день после выступления президента Алиева ирландский депутат, явно обескураженный своим фиаско в диспуте с главой Азербайджана, поднял на летней сессии ПАСЕ вопрос о назначении нового содокладчика по политзаключенным в Азербайджане. Однако лоббируемая Макнамарой кандидатура на эту должность голландского депутата Пьетера Омцигта не прошла. Необходимое же число голосов набрал содокладчик по Азербайджану Педро Аграмунт, который теперь займется подготовкой доклада по этому вопросу. Остается надеяться, что Аграмунт, который демонстрирует относительно объективную позицию в отношении Азербайджана, подготовит более взвешенный отчет, лишенный тенденциозности и огульной критики.