MÜNAQİŞƏ ZONASINA ÖTÜRMƏ
Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən böyük diqqətə baxmayaraq, etiraf etmək lazımdır ki, komanda idman növlərində qitə və dünya birinciliklərində az hallarda təmsil olunuruq. İstisna olaraq yalnız voleybolu göstərmək mümkündür.
Hələ yaxın keçmişdə qızlarımız Avropa Kuboku qazanıb, klublar arasında dünya çempionu olub, Avropa çempionatlarında gözəl çıxışları ilə yadda qalıblar. Bu il isə qadin voleybolçularımız növbəti (ardıcıl 5-ci) dəfə Avropa çempionatına vəsiqə qazanıb. Voleybolçularımızın hansı nəticələrə ümid etmələri, onların hazırlıq səviyyəli və bütövlükdə ölkə voleybolunda baş verən proseslər barədə Voleybol Federasiyasının vitse-prezidenti, qadın voleybolçulardan ibarət yığmanın baş məşqçisi FAİQ QARAYEVLƏ söhbətləşmək qərarına gəldik.
- Xanım voleybolçularımız artıq Avropa çempionatının daimi iştirakçısına çevrilib. Maraqlıdır, bu dəfə də qitə birinciliyinə vəsiqə qazanacağımıza inanırdınızmı?
- Hər bir məşqçi öz komandasına inanır. Çətinliklərə baxmayaraq ardıcıl 5-ci dəfə Avropa çempionatında iştirak edəcəyimizi təsdiqlədik. 2005-ci ildə ilk dəfə iştirak etdiyimiz qitə birinciliyində 4-cü yeri tutmuşduq. O vaxtdan indiyə qədər bütün Avropa çempionatlarında Azərbaycan təmsil olunub. Həmin illərdə Azərbaycanda yalnız bir voleybol klubu var idi - "Azərreyl". Bütün voleybolçular bir klubda oynayırdı. Voleybolçular eyni sistemlə həm Çempionlar Liqasına, həm də yığmanın oyunlarına hazırlaşırdıı. Millinin məşqçisi kimi işləmək bir qədər asan olurdu. Çünki idmançı yığmaya hazır formada gəlirdi. İndi ölkədə voleybol sürətlə inkşaf edir. Klubların sayı çoxalıb. 3 komandamız Çempionlar Liqasında iştirak edir. Çətinliklər də var. Millinin oyunçuları ölkə çempionatda oynamır. Klublar böyük hədəflərə nail olmaq üçün məşhur əcnəbi voleybolçuları transfer edir. Yerli voleybolçular ehtiyyatda qalır. Bu isə yığmanın işinə problem yaradır. Əgər voleybolçu oynamırsa, onun mötəbər yarışda meydana çıxması mümkün olmur.
- Voleybola legioner axınından söz düşmüşkən. Bu bizə daha çox kömək edir, yoxsa mane olur?
- Klublar böyük pullar xərcləməklə legionerləri Azərbaycana gətirir. Bahalı oyunçunu heç kim ehtiyatda saxlamaz. Məhz bu legionerlərin sayəsində Azərbaycan çempionatı hazırda Avropanın aparıcı çempionatlarından biridi. İndiki vaxtda legionerlər lazımdır. Amma yerli oyunçuları da unutmaq olmaz. Futbol üzrə İngiltərə millisinin baş məşqçisi Sven Yoran Eriksson komanda dünya çempionatından kənarda qalanda belə səbəb gətirmişdi: "Ouen oynamadı, ona görə uduzduq." Deməli, futbolda 11 nəfərdən 1-i oynamayanda hiss olunur. Bizdə voleybol millisində 6 nəfər oynayır, seçmə oyunlar ərəfəsində onlardan 4-ü zədələnmişdi. Təsəvvür edin, hansı vəziyyətə düşmüşdük. Heyətlə bağlı problem olduğu üçün gənclərə güvənməli olduq. Dediyimiz gənclər də Azərbaycan çempionatında ehtiyatda qalır.
- Bəlkə legioner limiti barədə düşünməyin vaxtıdır?
- Bu barədə federasiyanın Rəyasət Heyətində müzakirələr aparılacaq. Gələn ildən limit tətbiq etmək istəyirik. Komandanı gücləndirməyi başa düşürəm. Ancaq Azərbaycan voleybolunun gələcəyi naminə hər klubda 2 yerli voleybolçu oynamalıdır. 7 klubun hərəsində 2 voleybolçumuz oynasa, bu, 14 idmançı edir. Əgər çempionatda oynayırlarsa, deməli, milliyə hazır formada gələcəklər. Dünyanın ən yaxşı voleybolçuları Bakıya gəlir və burda klublarımızda oynayır. İndiki halda onlardan öyrənmək lazımdır. Gənclər legionerlərdən çox şey öyrənməlidir.
- 7-8 il əvvəl siz nə vaxtsa Azərbaycanda güclü çempionatın olmasını arzulayırdınız. İndi isə artıq özünüz deyirsiniz ki, bu arzu həyata keçib...
- Fərdi idman növlərində uğurlarımız çoxdur. Amma kollektiv idmanda nailiyyət əldə etmək çətindir. 10 il əvvəl Azərbaycanda normal voleybol zalı yox idi. Peşəkar voleybol üçün hətta top yox idi. Prezident İlham Əliyevin qayğısı nəticəsində bu səviyyə çatdıq. Siz düz qeyd etdiniz. Güclü çempionatın olması arzumuz idi. İndi çempionatımız İtaliya və ya İspaniya birinciliklərindən geri qalmır. Hətta müəyyən mənada onları üstələyirik də. Hazırda klublarımız qitədə güclülər sırasındadır. Böyük uğurlarımız olub. Avropa Qran-Prisinin qalibi olmuşuq. 2 klubumuz Avropa Kubokunu qazanıb, “Rabitə” Dünya çempionu olub. Bu il yenidən klublar arasında keçirilən dünya çempionatında çıxış edəcək. Onlara titulunu qorumağı arzulayırıq.
- Voleybolumuz yalnız olimpiadada iştirak etməyib. Millimizin növbəti 2016-cı ildə Braziliyada keçirilən olimpiadada iştirak pers-pektivlərini necə qiymətləndirirsiniz?
- Voleybolda dünya çempionu olan komanda heç də həmişə olimpiadaya gedə bilmir. Seçim çox çətin sistemlə aparılır. Biz Avropa və dünya çempionatının final mərhələsində oynamaqla reytinqimizi artırmaq istəyirik. Yüksək reytinqlə olimpiadaya yollana bilərik. Ən yüksək reytinqli komandalara olimpiadada iştiraka icazə verilir. Lakin unutmaq olmaz ki, yaxınlarda dünya voleyboluna yeni rəhbər seçilib. O, sistemi dəyişə də bilər.
- Avropa çempionatına gedən yolda komandamız inamlı qələbələr qazandı. Yəqin, voleybolçularımızın psixoloji hazırlığı yüksək səviyyədə olub...
- Avropa çempionatına vəsiqə qazanmağımız təsadüf deyil. Əvvəllər bizdə ehtiyat oyunçular yox idi. İndi ehtiyat oyunçularla bağlı problemimiz yoxdur. Ardıcıl 6 oyunu 3:0 hesabıyla məğlub etməyimiz məni çox sevindirdi. Voleybolçuların zədəsini sağalda bilsək qitə birinciliyində uğur əldə edə bilərik. Ona qədər mayda dünya çempionatının seçmə mərhələsində qələbə qazanmaq istəyirik. Heyətimiz yaxşıdır. 2 voleybolçumuzun boyu 2 metrə yaxındır. Boy amili çox mühüm rol oynayır. Qitə birinciliyinə vəsiqə qazanmaqla iş bitmir. Orada Azərbaycanı layiqincə təmsil etməliyik.
- Millidən hansı nəticəni gözləmək olar?
- Hələ püşk atılmayıb. Final mərhələsinin püşkündən sonra dəqiq proqnoz vermək olardı. Amma indidən iddialı olacağımızı söyləməliyəm. Qitə birinciliyində zəif komanda olmur. Yığmamızın hədəfi minimum ilk altılığa düşmək, maksimim medal qazanmaq olacaq.
- Avrokuboklarda iştirak edəcək klublarımızın hazırlığı hansı səviyyədədir? Avropa Kubokunu qazanmışıq. Çempionlar Liqasını qazanmaq mümkün olacaqmı?
- Bilirsiniz, əvvəllər bu qədər uğurumuz yox idi. İndi artıq hər oyunda qələbə istəyirik. İnanıram ki, yaxın illərdə Çempionlar Liqasında da qalib gələcəyik. "Azərreyl", "Rabitə" təcrübəli olduqları üçün yarışa böyük ümidlərlə yollanırlar. "Lokomotiv"in yaxşı heyəti var. Hər üçündən uğur gözləyirik.
- Federasiya rəsmisi kimi qarşıda görüləcək işlərlə bağlı bizə məlumat verməyinizi xahiş edərdim...
- Qadın voleybolunda gələn ildən legionerlərə limit tətbiq olunacaq. Limit milliyə çox kömək edəcək. Kişi voleyboluna da diqqəti artırırıq. Ukraynadan mütəxəssis gətirmişik. Yeni mövsümdən çempionat maraqlı olacaq. Kişi voleybolçuların klubları güclənəcək. Qadın voleybolundakı inkişaf onlara da təsir edəcək. Sevindirici haldır ki, bütün klublarda əcnəbi mütəxəssislərə azərbaycanlı məşqçilər kömək edir. Çünki gələcəkdə bizə yerli mütəxəssislər lazım olacaq. Güclü məşqçilərin yanında təcrübə toplayanlar voleybolumuzun gələcəyidir.

ПОДАЧА В ЗОНУ КОНФЛИКТА
Несмотря на большое внимание, уделяемое Азербайджаном развитию спорта, участие отечественных спортсменов в турнирах континентального и мирового уровня в командных видах спорта пока, к сожалению, нечастое явление. Исключением при этом можно считать женский волейбол.
Еще в недалеком прошлом азербайджанские волейболистки радовали своих болельщиков Кубком Европы, становились чемпионами мира на клубном уровне, отличались прекрасными выступлениями на чемпионатах Европы. В этом году женская сборная Азербайджана по волейболу вновь (в пятый раз подряд) завоевала путевку на континентальное первенство. О том, на какой результат команда рассчитывает, об уровне подготовленности спортсменок и ситуации в женском волейболе в целом мы поговорили с вице-президентом Федерации волейбола, главным тренером женской сборной Азербайджана Фаигом ГАРАЕВЫМ.
- Ваши подопечные стали постоянными участниками чемпионатов Европы. Верили ли вы с самого начала, что пройдете и в этот раз?
- Каждый тренер верит в свою команду. Несмотря на трудности, мы закрепили за собой право выступать на чемпионате Европы в пятый раз подряд. Впервые мы играли на первенстве континента в 2005 году, когда заняли четвертое место. В те годы в Азербайджане был лишь один волейбольный клуб - "АзерРейл". Все волейболисты играли в одной команде. По одной и то же системе они готовились как к Лиге чемпионов, так и играм сборной. Соответственно тренировать сборную тоже было легче, так как спортсмен приходил в сборную в готовой форме. Сейчас же волейбол в стране стремительно развивается. Число клубов выросло, три команды играют в Лиге чемпионов. Есть и трудности, связанные с тем, что игроки сборной не выступают в чемпионате страны. Для достижения больших целей клубы привлекают именитых иностранных спортсменов, а местные остаются на замене. Это создает проблемы для работы сборной. Если волейболист не играет, его выступление в престижном соревновании становится невозможным.
- И все же, приток легионеров в страну больше мешает развитию местного волейбола или помогает?
- Тратя на легионеров большие деньги, клубы не заинтересованы держать этих дорогих игроков в запасе. Именно благодаря легионерам в настоящее время чемпионат Азербайджана является одним из ведущих чемпионатов Европы. В наше время легионеры нужны. Но нельзя забывать и про отечественных игроков. Когда сборная Англии по футболу не смогла выйти на чемпионат мира, главный тренер команды Свен Йоран Эриксон объяснил неудачу так: "Оуэн не играл, потому и проиграли". Значит, если в футболе 1 из 11 игроков не играет, это сразу ощущается. В нашей же сборной по волейболу играют 6 человек, 4 из которых были травмированы накануне отборочных встреч. Представьте себе наше состояние. Из-за проблем с основным составом пришлось довериться молодежи. А она проводит чемпионат Азербайджана на скамье запаса.
- Может, настал час подумать о лимите на легионеров?
- Этот вопрос мы обсудим в президиуме федерации. Хотим применить лимит со следующего года. Желание укрепить команду я понимаю. Но для будущего азербайджанского волейбола в каждом клубе должны играть по 2 местных волейболиста. По 2 игрока в каждом из 7 клубов - это уже 14 спортсменов. И если они играют в местном чемпионате, значит, в сборную придут готовыми. Лучшие волейболисты мира сегодня приезжают в Баку, чтобы играть в наших клубах. В данном случае у них надо учиться. Молодежь должна многое перенимать у легионеров.
- Лет 7-8 назад вы желали, чтобы в Азербайджане был сильный чемпионат. Но сегодня, как вы сами сказали, это уже реальность…
- В единоборстве у нас успехов много. Но достичь успехов в коллективных видах спорта - трудно. 10 лет назад в Азербайджане не было ни нормального волейбольного зала, ни даже профессиональных мячей. Благодаря большому вниманию президента Ильхама Алиева мы достигли сегодняшнего уровня. Вы правы, наличие сильного национального чемпионата было нашим желанием, сегодня же чемпионат Азербайджана ни в чем не уступает первенствам Италии или Испании. Где-то даже их опережаем. В настоящее время наши клубы находятся в числе сильнейших команд континента. Были большие достижения: мы побеждали европейский Гран-при, два клуба завоевали Кубок Европы, "Рабита" стала чемпионом мира. В этом году команда снова выступит на клубном чемпионате мира. Желаем ей сохранить свой титул.
- Азербайджанский волейбол не был представлен лишь на Олимпиаде. Как вы оцениваете перспективы участия сборной на Играх 2016 года в Бразилии?
- В волейболе даже чемпионы мира порой не могут пройти отсев на Олимпиаду. Мы хотим повысить свой рейтинг, выступая в финалах чемпионатов Европы и мира. Мы намерены попасть на Игры с высоким рейтингом. Но нельзя забывать, что недавно избран новый руководитель мирового волейбола. Не исключено, что он может поменять данную систему.
- На пути к чемпионату Европы ваши подопечные одерживали уверенные победы. Видно, психологическая подготовка также была на уровне?..
- Завоевание нами путевки на чемпионат Европы не случайно. Раньше у нас не было запасных игроков. Теперь проблем с запасом нет. Меня очень порадовала победа со счетом 3:0 в шести играх подряд. Если успеем вылечить травмы волейболисток, сможем достичь успеха и на первенстве континента. Но до этого хотим победить в отборочном этапе чемпионата мира. У нас хороший состав, в котором две волейболистки ростом около 2 метров. Это очень важный фактор. Но завоеванием путевки на чемпионат дело не заканчивается. Надо еще достойно представить Азербайджан.
- На какие же результаты нацелена сборная?
- Еще жребий не брошен. Прогнозы можно дать только после жеребьевки. Но уже сейчас должен сказать, что планы у нас амбициозные. На первенстве континента слабых команд не бывает. Наша задача-минимум - попасть в первую шестерку, максимум - завоевать медаль.
- А что можно сказать про уровень подготовленности клубов, которым предстоит выступать в еврокубках? Кубок Европы мы завоевали, можно ли ожидать победы в Лиге чемпионов?
- Как вы знаете, раньше таких успехов у нас не было. Теперь же мы хотим победы в каждой игре. Уверен, что в ближайшие годы мы победим и в Лиге чемпионов. "АзерРейл", "Рабита" - опытные команды и на соревнование отправляются с большими надеждами. Хороший состав и у "Локомотива". От всех трех команд ждем успехов.
- В заключение хотелось бы ознакомиться с планами федерации на ближайшую перспективу…
- Как я уже заметил, в женском волейболе со следующего года собираемся внедрить лимит на легионеров. Это очень поможет сборной. Повышено внимание и к мужскому волейболу. Мы пригласили специалиста с Украины. Думаю, с нового сезона чемпионат будет интересным. Клубы мужского волейбола усилятся. Развитие женского волейбола не пройдет бесследно и в мужском. Радует, что во всех клубах иностранным специалистам помогают местные тренеры. Специалисты, получившие опыт у сильных тренеров, - будущее нашего волейбола.