"REVANŞ ALMAĞA ÇALIŞACAĞIQ"
"Qəbələ"nin yeni baş məşqçisi "R+"a müsahibəsində Avropa Liqasının ilk oyununda məğlubiyyətin səbəblərini açıqladı
Yeni mövsümdə Azərbaycan klublarından bir neçəsi yeni baş məşqçi ilə çalışacaq. Belə klublardan biri "Qəbələ"dir. Komanda Yuri Syominin postundan ayrılmasından sonra qısa zaman ərzində rəhbərlik Dorinel Muntyanuyla razılığa gəldi. Yeni baş məşqçi ilə müqavilə imzaladıqdan 2 həftə sonra, "Qəbələ" ilk dəfə Avropa Liqasında mübarizəyə qoşuldu. İlk mərhələdə Bosniya-Herseqovinanın "Şiroki Breyeq" klubunu qəbul edən qəbələlilər 0:2 hesablı məğlubiyyətə üzüldü.
Məğlubiyyət öz yerində, komanda futbol adına heç nə göstərmədi. "R+"a müsahibəsində Dorinel Muntyanu "Şiroki Breyeq"ə məğlubiyyətdən və cavab matçındakı şanslardan danışıb.
- Debüt oyununda belə məğlubiyyət gözlənilməz oldu. Məğlubiyyətdə əsas günahkar kimdir?
- "Qəbələ"nin hazırlığından razı qalmışdım. Sadəcə, oyunumuz alınmadı. Komanda olaraq özümüzü göstərə bilmədik. Qapıçımızın səhvindən sonra ilk qolu buraxdıq. Heyətin toparlanacağını gözlədiyimiz halda, qapımızda ikinci qolu gördük. Rəqibi qələbə münasibətilə təbrik edirəm. Biz səfərdə revanş almağa çalışacağıq.
- Klubun rəsmi saytına açıqlamanızda vaxt azlığına rəğmən, Avroliqaya hazırlaşa biləcəyinizi demişdiniz. Yenə həmin fikirdə qalırsınız?
- Bəli, fikrimi dəyişdirməmişəm. İşə düzgün münasibət göstərəndə müəyyən nəticə əldə edə bilirsən. Bizim "Şiroki Briyeq"lə hər iki oyuna keyfiyyətli hazırlaşmaq üçün vaxtımız qalmır. Rəhbərlik başda olmaqla, hamımızın bir məqsədi var: Yaxşı oynayaraq mərhələ keçmək. Ümidvarıq ki, bu istəyimizə çatacağıq.
- 0:2 hesablı məğlubiyyətdən sonra şansların yüksək olmadığını düşünürlər?
- Məğlubiyyətə çox üzülmüşəm. Amma bu futboldur. Bir oyunla komandanın əziyyətinə qiymət vermək olmaz. Şansımız az da olsa var. Biz sonadək mübarizə aparacağıq. Əgər 2 qol vursaq, çox şey dəyişə bilər. 90 dəqiqəyə 2 qol vurmaq çətin olmalı deyil. Baş məşqçi kimi komandama inanmalıyam. Mövsümün ilk oyunundan səhvlər ola bilər. Lakin komanda gərək məsuliyyəti dərk etsin. Maksimum güc sərf edərək, rəqibi yarışdan kənarlaşdırmaq olar.
- "Qəbələ"nin bombardiri Daniel Subotiçin gedişindən sonra sərəncamınızda cəmi 2 hücumçu qalıb. Bu, ilk oyunlar üçün az deyil?
- Yenə deyirəm: komplektləşdirmə ilə bağlı müəyyən problemlər var. Amma rəhbərliyimizlə belə söhbət olub ki, əlimizdə nə varsa, məqsədə çatmaq üçün ondan maksimum istifadə etməliyik. Bu üzdən, sərəncamımdakı futbolçulara əsasən, işimizi quracağıq. Subotiçə gəlincə, mən komandada qalmaq istəməyən futbolçulardan danışmaq niyyətində deyiləm.
- Yerli futbolçulardan nə dərəcədə razısınız?
- Bəli, onların məşqlərdə necə çalışmaları məni razı salır. Ümidvaram ki, birgə əməyimiz nəticəsində ortaya yaxşı iş qoyacağıq. İlk oyun alınmasa belə düzünü deməliyəm.
- Niyə məhz Andrey Kristea və Adrian Rotopanı transfer etdiniz? Onlar hansı keyfiyyətləri ilə seçilirlər?
- Onları çox yaxşı tanıdığım üçün seçdim. Çox yüksək səviyyəli futbolçudurlar. Rotopanın oynadığı dayaq yarımmüdafiəçisi mövqeyində böyük boşluq var idi. Mənə bu mövqedə dəqiq kömək edə biləcək futbolçu lazım idi. Ona görə də seçimimi Rotopan üzərində etdim. Onun Rusiya Premyer Liqasında böyük təcrübəsi var, çoxdan tanıyıram. Kristea isə hücumda Viktor Mendiyə yaxşı rəqabət yaradacaq. O, Rumıniyada ötən mövsümü yaxşı keçirib, çoxlu qol vurub, məhsuldar ötürmələr verib. Əlbəttə, bəzi mövqelər var ki, düzəlməlidirlər: həm güclənməli, həm də rəqabət yaranmalıdır. Ona görə də komplektləşmə məsələsinin tezliklə həllini istəyirəm.
- Əvvəlki baş məşqçi Yuri Syomin Kristian Pulhakı əsas komandadan kənarlaşdırmışdı. Amma hazırda həmyerliniz "Qəbələ" ilə birgə məşq edir. Onun komandadakı perspektivini necə dəyərləndirərdiniz?
- Pulhakın klubla hələ yarım illik müqaviləsi var. Təkcə ona yox, bütün futbolçulara demişəm ki, hamınız artırmalısınız. Mən Pulhakın özünü daha yaxşı göstərməsini istərdim. Çünki hazırkı formasından elə də razı deyiləm. Artıra bilsə, o da komandamıza kömək edəcək. Əks halda, əvvəlki statusunda qalacaq. Heç kimə əsas heyətdə yer təminatı verilməyib. Hamı məşq prosesi, yoxlama oyunları və rəsmi matçlarda özünü sübuta yetirərək, əsas heyətə layiq olduğunu göstərməlidir. Rəhbərlik ilk gündən mənə böyük etimad göstərib. Heç bir futbolçu ilə bağlı kompromisə getmirəm. Mənim üçün xüsusi münasibət göstərilməli olan ulduz futbolçu yoxdur.
- "Qəbələ" rəhbərliyi sizinlə 2 dəfə danışıqlar aparıb. İlk söhbətinizdə niyə razılığa gələ bilmədiniz?
- Hər bir işi görəndə səliqəli etməli və tələsməməlisən. Türkiyənin İstanbul şəhərindəki ilk görüşümüz məhsuldar alınmışdı. Danışmış, bir-birimizlə tanış olmuşduq. Hər iki tərəf yekun qərar qəbul etmək üçün dərindən düşünməli idi. Buna isə vaxt lazım olduğundan, heç kim tələsmirdi. İkinci görüşümüz həmin söhbətin davamı idi. Sonucda mən "Qəbələ"nin baş məşqçisi oldum. İlk görüşdə kompromisin tapılmamasında qorxulu bir şey yoxdur. Belə hallar danışıqlarda normaldır. Ən vacibi odur ki, hazırda "Qəbələ"nin sükanı arxasındayam.
- Hazırkı komandanı Yuri Syominin rəhbərliyi altındakı heyətlə necə müqayisə edərdiniz? Muntyanun komandası oyun üslubu və taktika baxımından necə seçiləcək?
- İki komandanı müqayisə etmək çox çətindir. Çünki adi riyazi hesablama ilə götürsək, heyəti 7 futbolçu tərk edib. Bu da çoxdur. Praktiki olaraq, yeni komanda yaratmalısan və bunun olacağı birmənalıdır. Mənim futbol fəlsəfəm belədir ki, komandam taktiki cəhətdən çox təşkilatlanmış, savadlı, ciddi oyun nizam-intizamına malik olmalıdır. Mənim komandam bu xüsusiyyətləri özündə cəmləşdirməlidir. Təbii ki, biz sabit nəticələrin olmasını çox arzulayırıq.
- UEFA reqlamentinə əsasən, Avroliqadakı ilk oyununuza bir gün qalmışadək daha bir oyunçu sifariş edə bilərsiniz. Belə bir imkandan yararlanacaqsınız?
- Hətta biz bunu etsək belə, həmin futbolçunu dərhal meydana buraxmaq fikrində deyiləm. Çünki yeni oyunçunun komanda ilə hazırlaşmadan, onu tanımadan dərhal oyuna çıxma şansı yoxdur. Mənim komandalarımda belə bir praktika olmayıb ki, oyunçu matça 2 gün qalmış gəlsin və dərhal qarşılaşmada iştirak etsin. Bu, "Qəbələ"də də dəqiq olmayacaq.
- Püşkdən sonra rəqib üzərində qələbə qazanacağınızı demişdiniz. İndi isə heyətdən gileylənirsiniz...
- Baş məşqçi kimi problemlərdan danışmağı sevmirəm. Futbolçulara qalib psixologiyası aşılamaq lazımdır. Məşqçinin dediyini futbolçular oxuyurlar. Mən rəhbərliyə heyətə yeni futbolçuların lazım olduğunu demişdim. Sadəcə ala bilmədik.
- Qəbələdə yerli azarkeşlər məğlubiyyətdən sonra çox pis vəziyyətdə idi. Bəlkə məğlubiyyətə görə onlara nəsə demək istəyirsiniz...
- Məğlubiyyətə görə azarkeşlərdən üzr istəyə bilərəm. Sadəcə, bura Azərbaycan futbolunu inkişaf etdirməyə gəlmişəm. Səhvlərimizin üzərində çalışmalıyıq. Qəbələdə yaradılan şərait çox yaxşıdır. Buna görə nəticə qazanmağa məhkumam. Cəmi 2 həftədir komanda ilə birgəyəm. Təklifə razılaşanda bilirdim, hara gəlirəm. Amma bu vəziyyətdən çıxacağımıza inanıram. Səfərdə tam fərqli "Qəbələ" görəcəksiniz.

"WE'LL TRY TO GAIN REVENGE"
Qabala's new coach speaks in an R+ interview about causes of defeat in its debut match in the UEFA Europa League
A number of Azerbaijani soccer teams will start the new season with new coaches. The first such trial befell the Qabala club: after the step-down of Yuri Semin, the club signed a contract with Romanian coach Dorinel Munteanu. Just a fortnight after Munteanu's appointment, for the first time in the club's history, Qabala played a match in the Europa League's qualification round. The Azeri club lost the game 0-2 at home to Bosnia's Siroki Brijeg. Qabala failed to show expressive playing.
In his interview to R+, D.Munte-anu told about the recent match, the team's chances to win the return match in Bosnia and Herzegovina and his plans for training the team.
- The defeat in the first match was unexpected. What are the main causes of the defeat?
- I was satisfied with Qabala's training standards. Our game just failed to work out. We failed to show team play. After the goalkeeper's error, we let the first ball into our goal. As we tried to concentrate and pull a goal back, they scored a second goal. Congratulations to out rivals for the victory. We'll try and gain revenge in the return match.
- The club's website carries your statement that you failed to properly prepare for the European League Cup because you were short of time. Do you stick to your opinion?
- Yes, my opinion remains unchanged. The right approach provides a result. We were short of time to prepare for the match with Siroki Brijeg. But we have a common goal with the club management: to show good playing and make it to the next round. I hope we'll achieve this goal.
- After the 0-2 defeat, the club's chances are assessed as not very high.
- I am sorry about our defeat. But this is football. One game is not enough to judge about the team's labour. We still have chances, although not many. We'll keep on fighting to the end. If we score two goals, everything may change and this can quite possibly be done within 90 minutes. I must believe in the team. Errors are possible in the first game of the season. But the team must feel responsibility. We can outplay the rival if we maximize our efforts.
- After Qabala's top goal-scorer Danijel Subotic left the team, you've got only two forwards at your disposal. Is this enough for the first games?
- We've got problems manning the team. But we've talked with the management about using only the resources that we have now. This is why we are going to build our work basing on available players. As regards Subotic, I would not like to speak about an outgoing player.
- How much are you satisfied with local footballers?
- I am satisfied with their efficiency at training sessions. I hope our efforts will lead us to a good result despite the failure in our first game.
- Why did you choose to transfer Andrei Cristea and Adrian Ropotan to Qabala? Which of their qualities attracted you?
- I have known them for a long time. They are players of a very high class. The team had a vacant midfield anchorman position which was filled by Ropotan. I wanted such a player. He has a lot of experience playing for the Russian premier league. As for Cristea, He'll compete well with Victor Mendy on the forward line. He had a successful season in Romania scoring many goals and making effective passes. We need to reinforce some positions and foster competition. This is why I want to settle the manning issue in the shortest term possible.
- Former chief coach Yuri Semin removed Cristian Pulhac from the first team. But now you fellow countryman is training with the first team. What are his prospects?
- Pulhac still has a six-month contract with the club. I have told all the players, not only him, that they must step on it. I'd like Pulhac to make an even better showing. Because I am not very happy with his current shape. Otherwise he will be left off the first team. Nobody has a guaranteed place on the first team. Everybody must prove that they deserve their positions on the team by working hard at training sessions and playing in test and official matches. The management has trusted me since the first day. I will not compromise with any player. There are no soccer stars to me who deserve special treatment.
- Qabala's management approached you twice. Why didn't you consent the first time?
- Any work must be done carefully and without haste. Our first meeting in Istanbul was effective: we met and had a talk. Both sides needed some time to take a final decision. The second meeting was a continuation of that talk. As a result I became chief coach of the Qabala club. It is no problem that we did not reach compromise at once. It is normal. What matters is that I head the team now.
- What is your assessment of the current team compared to that of Yuri Semin. How will the Munteanu team differ in terms of playing tactics?
- It is very difficult to compare the two teams. Just think: seven players have left the club which is a lot. Virtually a new team is to be set up. My football philosophy is that it must be organized tactically and have a serious playing discipline. My team combines these two characteristics. And, naturally enough, we want stable results.
- UEFA regulations allow you to include a new player on the team even one day before a play in the Europa League. Will you take advantage of that opportunity?
- Even if we do that, I don't think I will field such a player. Because a player who is unfamiliar with the team and has not been trained with them has no chance to step onto the field. This has never happened in my practice and will not be in Qabala.
- After the draw ceremony you said that you would beat the rival but now you are complaining about the line-up…
- As the chief coach, I don't like speaking about problems. The winner psychology must be fostered in the players. I told the management about the need to recruit new players. But we failed to obtain them.
- The club fans were much disappointed at the defeat. What do you want to tell them?
- I apologize to the fans. I came to develop Azerbaijani football. We must work to correct our errors. Very good conditions have been provided for us, so I must show a result. I have been on the team for only two weeks. When accepting the proposal, I knew where I was going. But I believe that we shall get out of this situation. You will see an absolutely different Qabala in the return match.