"ŞAM İŞIĞINDA YUBİLEY"
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan 60 illiyini qeyd etdi. Ölkənin rəsmi KİV-i dünya liderlərindən kimlərin Sarqsyanı təbrik etdiyinə dair xəbər yaymaq üçün sanki yarışa giriblər. Prezident özü isə Ermənistanın İctimai Televiziyasına müsahibəsində yubileyə əvvəlcədən hazırlaşmadığını deyib, hələ bütün arzularının həyata keçmədiyindən şikayətlənib. "60 illiyimlə əlaqədar, bütün arzularımın həyata keçdiyini söyləyə bilmərəm. Odur ki, mənə növbəti yubileyimi - 65 illiyimi gözləməkdən başqa heç nə qalmır. Növbəti yubileyimi müstəqil "Arsax"la (dırnaq bizə məxsusdur - red.), sabit dünya ilə, sürətli templərlə inkişaf edən Ermənistanla və yüksək templərlə yüksələn immiqrasiya ilə qarşılamaq istərdim", - deyə Sarqsyan bildirib.
Azərbaycanlı politoloq Fikrət Sadıqov 1news.az saytına müsahibəsində Sarqsyanın bu arzularına son dərəcə istehzalı münasibət bildirib. Politoloq erməni prezidentin "azad Arsax" haqda arzusunu belə şərh edib: "Bunun əvəzində o, əvvəlcə MTN-in izolyatorunda, daha sonra Qobustan həbsxanasında qonaq ola bilər. Orada Sarqsyana məhbuslarla birgə yubiley təşkil etmək olar. Şübhə etmirəm ki, oradakı məhbuslar onunla necə davranmalı, necə təşəkkür etməli, ona hansı "hədiyyələr"i bağışlamalı olduqlarını yaxşı bilirlər".
Bununla yanaşı, Ermənistan prezidentinə növbəti yubileyini həbsxanada qarşılamağı onun həmvətənləri də arzulayıblar. Hər halda, İrəvan KİV-in yazdığına görə, ölkə parlamentinin "İrs" partiyası fraksiyasından olan deputat Zauri Postancyan Sarqsyana ünvanladığı "təbrik məktubunda" deyib: "Bu gün sizin 60 yaşınız tamam olur və onun 7 ilini siz Ermənistan vətəndaşlarına məxsus hakimiyyəti zəbt edərək onların adından danışmış, erməni xalqının milli maraqlarının əksinə hərəkət etmisiniz. Əlbəttə, insanların öz yubileyləri günü xoş sözlərə layiq görülmələri daha arzulanandır. Amma sizə gəlincə, xeyir ya ölüb, ya inamını itirdiyi üçün emiqrasiya yolunu seçib və bu da öz növbəsində faciəyə aparıb çıxarıb. Erməni xalqının və hər bir erməni ailəsinin həyatında faciə qütbləşmə, yoxsulluq, vətəndaşla dövlət arasında, erməni ilə erməni dövləti arasında çəpərdir. Bu, sizin sayənizdə əldə olunmuş ən böyük parçalanma və yadlaşmadır".
Deputat "təbrik"ini belə yekunlaşdırıb: "Yubileyinizlə əlaqədar olaraq, hədiyyə kimi, Pablo Pikassonun "Faciə" əsərini qəbul edin. Sizə hakimiyyətdən məhrum olmacınızı, cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməyinizi və məhkuma çevrilməyinizi arzulayıram".
Zauri Postancyan, əlbəttə ki, fikrində Serj Sarqsyanın Xocalı şəhərində azərbaycanlıların məhvində, dinc sakinlərə qarşı qətliamda iştirakını nəzərdə tutmur. İrəvanda ona qarşı irəli sürülən geniş ittihamlar siyahısı var: seçkinin saxtalaşdırılmasından tutmuş, xalqın yoxsulluğuna, emiqrasiyanın faciəvi həddə çatmasınadək.
Serj Sarqsyanın yubileyi həm də Ermənistan iqtisadiyyatı ilə bağlı statistik məlumatların açıqlanması ilə eyni vaxta təsadüf edib. Bu məlumatlara isə nikbinliklə yanaşmaq çox çətindir. Bundan başqa, rəsmi orqanların ortaya "nikbin" rəqəmlər çıxartmaq cəhdləri artıq yerli analitiklərdə lazım olan "ruh yüksəkliyi" yarada bilmır. "Rəsmi məlumatlara əsasən, sənayemizidə birmənalı olmayan vəziyyət yaranıb. Ümumi göstərici sırf simvolik həddə artıb - 0,2%. Filiz-mədən sənayesindən və açıq karxanaların işlənilməsindən əldə olunan məhsulun fiziki həcmində isə ciddi geriləmə var (6,0%). Üstəlik geriləmə ayrı-ayrı emal sənayelərində də qeydə alınıb", - sitat News.am portalındandır.
Bundan başqa, statistika xidməti konyak istehsalında da geriləmə qeydə alıb. Qurumun məlumatına görə, 2014-cü ilin yanvar-may aylarında Ermənistanda konyak istehsalı 2013-cü ilin eyni dvörü ilə müqayisədə 11,1% azalaraq 5 542,7 min litr təşkil edib.
Əlbəttə, bu, Ermənistan prezidentinin yubileyində konyaksız qalmaq riski ilə üzləşməsi anlamına gəlmir. Üstəlik "bələd adamlar" Serj Azatoviçə 20 illik "Nairi" konyakının dadına baxmağı məsləhət görüblər və 1 il əvvəl prezident administrasiyası 53 ədəd litryarımlıq "Nairi" konyakı əldə edib. Amma yubileyin konkret olaraq necə qeyd olunduğu - səs-küylü kampaniya ilə, musiqi və rəqslərlə, yoxsa məhdud çərçivədə, şam işığında - məlum deyil. Bunun əvəzində ən yaxın zamanlarda əksər erməni ailələri üçün "şam işığında ad günü" keçirmək ifadəsinin artıq romantizmdən kənara çıxacağına şübhə yoxdur. Serj Sarqsyanın öz yubileyini qeyd etdiyi bir vaxtda ölkədə avqustun 1-dən elektrik enerjisinin qiymətinin artırılacağı rəsmən bəyan edilib. Sıravi abunəçilər üçün bu artım 9,9% olacaq. Bu, əksər erməni ailəsinin büdcəsinə ciddi zərbə sayıla bilər. Xəbər yayılar-yayılmaz, İrəvanı etiraz aksiyaları bürüyüb. Nümayişə çıxan insanlar Saryan küçəsini bağlayıblar. Polisin onları ərazidən uzaqlaşdırmaq cəhdi, təbii ki, toqquşma ilə nəticələnib.
İrəvanın "Aykakan Jamanak" qəzeti isə bir müddət sonra, daha dəqiqi gələn ilin yazında elektrik enerjisi qiymətlərinin yenidən artırılacağını yazır. Buna səbəb ölkənin enerji sisteminin ən nəhəng obyektlərindən biri olan Ermənistan Atom Elektrik Stansiyasının 1,5-2 illiyinə əsaslı təmirə bağlanmasının nəzərdə tutulmasıdır. Bundan başqa, Ermənistan KİV-nin məlumatına görə, "Ermənistan elektrik şəbəkələri" şirkəti 2013-cü il ərzindəki fəaliyyəti ilə bağlı müstəqil auditor şirkəti olan "Ernst and Young"un rəyi ilə maliyyə hesabatı açıqlayıb. Hesabata əsasən, şirkət ili 4 milyard 470 milyon dramlıq maliyyə zərəri ilə başa vurub. "Aykakan Jamanak" qəzetinin yazdığına görə, müstəqil auditorun rəyində bildirilir ki, "bu, bir sıra digər məqamlarla birlikdə ciddi qeyri-müəyyənliyin olduğunu göstərir. Bu qeyri-müəyyənlik şirkətin fəaliyyətini fasiləsiz olaraq davam etdirmək imkanlarını sual altına qoya bilər".
"Başqa sözlə, "Ermənistan elektrik şəbəkələri" müflisliyin astanasındadır", - deyə qəzet bildirir.
İrəvanda nəşr olunan "Lraqir" qəzeti isə hesab edir ki, şirkətin müflislik astanasında olduğu bir şəraitdə hökumət qiymətləri qaldırmaqdansa, komissiya yaratmalı və həmin komissiya "enerji sistemində 17 milyard dramlıq zərərin haradan meydana gəldyini araşdırmali idi.

В Армении предрекают банкротство электросетей
Президент Армении Серж Саргсян отпраздновал свое 60-летие. Официальные армянские СМИ старательно публикуют, кто из мировых лидеров поздравил своего армянского коллегу. А сам он дал интервью Общественному телевидению Армении, где рассуждал о том, что заранее к юбилею не готовился, и сетовал, что не все его мечты исполнились. "В связи со своим 60-летием я не могу сказать, что все мои мечты исполнились, поэтому мне ничего другого не остается, как ждать следующего юбилея - 65-летия, который я хотел бы встретить со свободным "Арцахом" (здесь и далее кавычки наши. - Ред.), стабильным миром, развивающейся быстрыми темпами Арменией и быстрыми темпами растущей иммиграции", - сказал Саргсян в интервью.
Эти юбилейные пожелания весьма иронично прокомментировал азербайджанский политолог Фикрет Садыхов, который в интервью 1news.az по поводу заявления о "свободном Арцахе" заметил: "Вместо этого он может погостить в следственном изоляторе МНБ, а потом и в Гобустанской тюрьме, где ему можно организовать юбилей вместе с заключенными. Я не сомневаюсь, что заключенные, которые там находятся, будут знать, что делать, как его благодарить и какие преподносить ему "подарки".
Впрочем, встретить следующий юбилей в тюремной камере пожелали президенту Армении и его соотечественники. Во всяком случае, по данным ереванских СМИ, депутат парламента от фракции "Наследие" Заруи Постанджян направила Саргсяну свое "поздравительное послание", где заявила: "Сегодня вам исполняется 60 лет, в течение 7 лет из которых, захватив власть граждан Армении, вы выступали от их имени и действовали против национальных интересов армянского народа. Конечно, желательно, чтобы люди в день своего юбилея удостаивались добрых слов, однако в вашем случае добро или умерло, или, столкнувшись о потерю веры, выбрало путь эмиграции, что, в свою очередь, привело к трагедии. Трагедия в жизни армянского народа и каждой армянской семьи - поляризация, нищета, барьер между гражданином и государством, армянином и армянским государством. Это - самая большая степень расчленения и отчуждения, которая была достигнута благодаря вам". И завершила она его так: "В связи с вашим юбилеем примите в качестве подарка открытку с картиной Пабло Пикассо "Трагедия". Пожелания - лишиться власти, подвергнуться уголовному преследованию и быть осужденным".
Вряд ли, конечно, Заруи Постанджян имела в виду соучастие Сержа Саргсяна в уничтожении азербайджанского города Ходжалы и сопутствующей резне мирного населения. В Ереване ему предъявляют свой, и весьма обширный, список: от фальсификации выборов до обнищания народа и катастрофического роста эмиграции.
Ко всему прочему юбилей Сержа Саргсяна совпал с публикацией статистических данных об экономике Армении, которые трудно назвать оптимистичными. Более того, попытки официальных органов вывести бодрую цифирь ожидаемого впечатления на местных аналитиков уже не производят. "Судя по официальным данным, в нашей промышленности создалась неоднозначная ситуация. Общий показатель возрос на чисто символическую величину - на 0,2%. Ощутимый спад физического объема продукции зафиксирован по горнорудной промышленности и разработке открытых карьеров (на 6,0%), а также отдельным отраслям обрабатывающей промышленности", - замечает News.am.
Помимо этого статистическая служба зафиксировала и спад производства коньяка. По ее данным, объем произведенного в Армении коньяка за январь-май 2014 года сократился по отношению к аналогичному периоду 2013 года на 11,1%, составив 5542,7 тыс. литров.
Вряд ли, конечно, это означает, что президент Армении рисковал остаться без коньяка на свой юбилей. Более того, "знающие люди" уверяли, что Серж Азатович предпочитает коньяк "Наири" 20-летней выдержки, и год назад администрация президента приобрела 53 полуторалитровые бутылки этого коньяка. Но как именно отмечали юбилей - шумной компанией, с музыкой и танцами, или же в узком кругу и при свечах, - неизвестно. Зато не приходится сомневаться, что уже в самое ближайшее время для многих армянских семей выражение "ужин при свечах" вряд ли будет связано с изысканным романтизмом. В те дни, когда Серж Азатович отмечал свой юбилей, в Ереване официально объявили: с 1 августа тарифы на электроэнергию в Армении повышаются для "домашних абонентов" на 9,9%, что для большинства армянских семей означает существенный удар по карману. Ереван ответил акциями протеста, участники которых перекрыли движение по улице Сарьяна. Полицейские попытались вытеснить их, что вполне предсказуемо привело к столкновениям.
В свою очередь ереванская газета "Айкакан Жаманак" предупреждает: вероятнее всего, через несколько месяцев, то есть весной следующего года, тарифы на электроэнергию вновь будут повышены, потому как один из крупнейших объектов энергетической системы страны - Армянская атомная электростанция на 1,5-2 года закроется для капитального ремонта. Более того, по данным ереванских СМИ, компания "Электрические сети Армении" ("ЭСА") опубликовала финансовый отчет о своей деятельности в 2013 году с заключением независимого аудитора из Ernst and Young. Согласно отчету, "ЭСА" закрыли год с финансовым ущербом в 4 млрд. 470 млн. драмов. И как отметила та же "Айкакан Жаманак", в заключении независимого аудитора указывается, что "вместе с другими обстоятельствами все это свидетельствует о наличии серьезной неопределенности, которая может ставить под сомнение способность компании продолжать свою непрерывную деятельность". "Говоря иными словами, "Электрические сети Армении" находятся на грани банкротства", - подводит итог газета. А ереванская "Лрагир" в свою очередь дает понять, что в этом случае властям следовало бы не повышать тарифы, а создать комиссию, которая бы выяснила, "откуда в энергетической системе брешь в 17 млрд. драмов, чреватая веерными отключениями". Так что "юбилей при свечах" у президента Армении явно получился невеселым.