"ŞAM İŞIĞINDA YUBİLEY"
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan 60 illiyini qeyd etdi. Ölkənin rəsmi KİV-i dünya liderlərindən kimlərin Sarqsyanı təbrik etdiyinə dair xəbər yaymaq üçün sanki yarışa giriblər. Prezident özü isə Ermənistanın İctimai Televiziyasına müsahibəsində yubileyə əvvəlcədən hazırlaşmadığını deyib, hələ bütün arzularının həyata keçmədiyindən şikayətlənib. "60 illiyimlə əlaqədar, bütün arzularımın həyata keçdiyini söyləyə bilmərəm. Odur ki, mənə növbəti yubileyimi - 65 illiyimi gözləməkdən başqa heç nə qalmır. Növbəti yubileyimi müstəqil "Arsax"la (dırnaq bizə məxsusdur - red.), sabit dünya ilə, sürətli templərlə inkişaf edən Ermənistanla və yüksək templərlə yüksələn immiqrasiya ilə qarşılamaq istərdim", - deyə Sarqsyan bildirib.
Azərbaycanlı politoloq Fikrət Sadıqov 1news.az saytına müsahibəsində Sarqsyanın bu arzularına son dərəcə istehzalı münasibət bildirib. Politoloq erməni prezidentin "azad Arsax" haqda arzusunu belə şərh edib: "Bunun əvəzində o, əvvəlcə MTN-in izolyatorunda, daha sonra Qobustan həbsxanasında qonaq ola bilər. Orada Sarqsyana məhbuslarla birgə yubiley təşkil etmək olar. Şübhə etmirəm ki, oradakı məhbuslar onunla necə davranmalı, necə təşəkkür etməli, ona hansı "hədiyyələr"i bağışlamalı olduqlarını yaxşı bilirlər".
Bununla yanaşı, Ermənistan prezidentinə növbəti yubileyini həbsxanada qarşılamağı onun həmvətənləri də arzulayıblar. Hər halda, İrəvan KİV-in yazdığına görə, ölkə parlamentinin "İrs" partiyası fraksiyasından olan deputat Zauri Postancyan Sarqsyana ünvanladığı "təbrik məktubunda" deyib: "Bu gün sizin 60 yaşınız tamam olur və onun 7 ilini siz Ermənistan vətəndaşlarına məxsus hakimiyyəti zəbt edərək onların adından danışmış, erməni xalqının milli maraqlarının əksinə hərəkət etmisiniz. Əlbəttə, insanların öz yubileyləri günü xoş sözlərə layiq görülmələri daha arzulanandır. Amma sizə gəlincə, xeyir ya ölüb, ya inamını itirdiyi üçün emiqrasiya yolunu seçib və bu da öz növbəsində faciəyə aparıb çıxarıb. Erməni xalqının və hər bir erməni ailəsinin həyatında faciə qütbləşmə, yoxsulluq, vətəndaşla dövlət arasında, erməni ilə erməni dövləti arasında çəpərdir. Bu, sizin sayənizdə əldə olunmuş ən böyük parçalanma və yadlaşmadır".
Deputat "təbrik"ini belə yekunlaşdırıb: "Yubileyinizlə əlaqədar olaraq, hədiyyə kimi, Pablo Pikassonun "Faciə" əsərini qəbul edin. Sizə hakimiyyətdən məhrum olmacınızı, cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməyinizi və məhkuma çevrilməyinizi arzulayıram".
Zauri Postancyan, əlbəttə ki, fikrində Serj Sarqsyanın Xocalı şəhərində azərbaycanlıların məhvində, dinc sakinlərə qarşı qətliamda iştirakını nəzərdə tutmur. İrəvanda ona qarşı irəli sürülən geniş ittihamlar siyahısı var: seçkinin saxtalaşdırılmasından tutmuş, xalqın yoxsulluğuna, emiqrasiyanın faciəvi həddə çatmasınadək.
Serj Sarqsyanın yubileyi həm də Ermənistan iqtisadiyyatı ilə bağlı statistik məlumatların açıqlanması ilə eyni vaxta təsadüf edib. Bu məlumatlara isə nikbinliklə yanaşmaq çox çətindir. Bundan başqa, rəsmi orqanların ortaya "nikbin" rəqəmlər çıxartmaq cəhdləri artıq yerli analitiklərdə lazım olan "ruh yüksəkliyi" yarada bilmır. "Rəsmi məlumatlara əsasən, sənayemizidə birmənalı olmayan vəziyyət yaranıb. Ümumi göstərici sırf simvolik həddə artıb - 0,2%. Filiz-mədən sənayesindən və açıq karxanaların işlənilməsindən əldə olunan məhsulun fiziki həcmində isə ciddi geriləmə var (6,0%). Üstəlik geriləmə ayrı-ayrı emal sənayelərində də qeydə alınıb", - sitat News.am portalındandır.
Bundan başqa, statistika xidməti konyak istehsalında da geriləmə qeydə alıb. Qurumun məlumatına görə, 2014-cü ilin yanvar-may aylarında Ermənistanda konyak istehsalı 2013-cü ilin eyni dvörü ilə müqayisədə 11,1% azalaraq 5 542,7 min litr təşkil edib.
Əlbəttə, bu, Ermənistan prezidentinin yubileyində konyaksız qalmaq riski ilə üzləşməsi anlamına gəlmir. Üstəlik "bələd adamlar" Serj Azatoviçə 20 illik "Nairi" konyakının dadına baxmağı məsləhət görüblər və 1 il əvvəl prezident administrasiyası 53 ədəd litryarımlıq "Nairi" konyakı əldə edib. Amma yubileyin konkret olaraq necə qeyd olunduğu - səs-küylü kampaniya ilə, musiqi və rəqslərlə, yoxsa məhdud çərçivədə, şam işığında - məlum deyil. Bunun əvəzində ən yaxın zamanlarda əksər erməni ailələri üçün "şam işığında ad günü" keçirmək ifadəsinin artıq romantizmdən kənara çıxacağına şübhə yoxdur. Serj Sarqsyanın öz yubileyini qeyd etdiyi bir vaxtda ölkədə avqustun 1-dən elektrik enerjisinin qiymətinin artırılacağı rəsmən bəyan edilib. Sıravi abunəçilər üçün bu artım 9,9% olacaq. Bu, əksər erməni ailəsinin büdcəsinə ciddi zərbə sayıla bilər. Xəbər yayılar-yayılmaz, İrəvanı etiraz aksiyaları bürüyüb. Nümayişə çıxan insanlar Saryan küçəsini bağlayıblar. Polisin onları ərazidən uzaqlaşdırmaq cəhdi, təbii ki, toqquşma ilə nəticələnib.
İrəvanın "Aykakan Jamanak" qəzeti isə bir müddət sonra, daha dəqiqi gələn ilin yazında elektrik enerjisi qiymətlərinin yenidən artırılacağını yazır. Buna səbəb ölkənin enerji sisteminin ən nəhəng obyektlərindən biri olan Ermənistan Atom Elektrik Stansiyasının 1,5-2 illiyinə əsaslı təmirə bağlanmasının nəzərdə tutulmasıdır. Bundan başqa, Ermənistan KİV-nin məlumatına görə, "Ermənistan elektrik şəbəkələri" şirkəti 2013-cü il ərzindəki fəaliyyəti ilə bağlı müstəqil auditor şirkəti olan "Ernst and Young"un rəyi ilə maliyyə hesabatı açıqlayıb. Hesabata əsasən, şirkət ili 4 milyard 470 milyon dramlıq maliyyə zərəri ilə başa vurub. "Aykakan Jamanak" qəzetinin yazdığına görə, müstəqil auditorun rəyində bildirilir ki, "bu, bir sıra digər məqamlarla birlikdə ciddi qeyri-müəyyənliyin olduğunu göstərir. Bu qeyri-müəyyənlik şirkətin fəaliyyətini fasiləsiz olaraq davam etdirmək imkanlarını sual altına qoya bilər".
"Başqa sözlə, "Ermənistan elektrik şəbəkələri" müflisliyin astanasındadır", - deyə qəzet bildirir.
İrəvanda nəşr olunan "Lraqir" qəzeti isə hesab edir ki, şirkətin müflislik astanasında olduğu bir şəraitdə hökumət qiymətləri qaldırmaqdansa, komissiya yaratmalı və həmin komissiya "enerji sistemində 17 milyard dramlıq zərərin haradan meydana gəldyini araşdırmali idi.

"JUBILEE BY CANDLELIGHT"
Armenian President Serzh Sargsyan has celebrated his 60th birthday. Official Armenian media diligently publish which of the world leaders congratulated his Armenian counterpart. And he himself gave an interview to Armenian Public Television, where he said that he did not prepare for his jubilee in advance and complained that not all his dreams came true. "In connection with my 60th jubilee, I cannot say that all my dreams came true, so I can do nothing but wait for the next jubilee - the 65th birthday, which I would like to celebrate with a free "Artsakh" (hereinafter the quotes are ours - editor), with a stable peace, a rapidly developing Armenia and rapidly rising immigration," Sargsyan said in the interview.
Azerbaijani political scientist Fikrat Sadiqov commented quite ironically on these birthday wishes. In an interview with 1news.az on the statement about "free Artsakh", he remarked: "Instead, he can stay for a while at the remand centre of the Ministry of National Security and then in the Qobustan prison, where we can organize a birthday party for him together prisoners. I have no doubt that the prisoners who are there will know what to do, how to thank him and what 'gifts' to present him."
However, the Armenian president's own compatriots also wished him to celebrate his next jubilee in a prison cell. In any case, according to Yerevan media, the MP from the Heritage faction, Zarui Postanjyan, sent her own "congratulatory message" to Sargsyan, where she stated: "Today you are 60 years old, seven years of which you have spent seizing the power of Armenian citizens, speaking on their behalf and acting against the national interests of the Armenian people. Of course, it is desirable for people to be honoured with kind words on their jubilee, but in your case, good has either died or, confronted with the loss of faith, chosen the path of emigration, which in turn led to a tragedy. The tragedy in the life of the Armenian people and every Armenian family is polarization, poverty, the barrier between the citizen and the state, the Armenian and the Armenian state. This is the largest degree of division and alienation, which was achieved thanks to you." And she concluded it as follows: "In connection with your jubilee, accept as a gift a card with Pablo Picasso's picture 'Tragedy'. I wish you to lose power, be prosecuted and convicted."
Of course, it is unlikely that Postanjyan meant Serzh Sargsyan's complicity in the destruction of Azerbaijani town of Xocali [Khojaly] and the accompanying massacre of civilians. In Yerevan, they give him their own very extensive list: from election fraud to the impoverishment of the people and the disastrous rise in emigration.
Apart from everything else, Sargsyan's jubilee coincided with the publication of statistical data on the economy of Armenia, which can hardly be called optimistic. Moreover, the authorities' attempts to give a cheerful figure no longer make the expected impression on local analysts. "According to official data, an ambiguous situation has come about in our industry. The overall rate has increased by a purely symbolic value - 0.2 per cent. An appreciable decline in the physical volume of production has been registered in the mining industry and in the development of open quarries (6 per cent), as well as in individual manufacturing industries," News.am notes.
In addition, the statistical service reported a decline in the production of cognac. According to it, the amount of cognac produced in Armenia in January-May 2014 decreased by 11.1 per cent compared to the same period of 2013, amounting to 5,542,700 litres.
Of course, this hardly means that the Armenian president risked remaining without cognac on his birthday. Moreover, "people in the know" claimed that Serzh Azatovich prefers 20-year-old Nairi cognac, and a year ago, the presidential administration bought 53 1.5-litre bottles of cognac. But it is not known how exactly the jubilee was celebrated - in a noisy company with music and dancing, or in a narrow circle by candlelight. But there is no doubt that in the very near future the expression "candlelight dinner" is unlikely to be associated with exquisite romanticism for many Armenian families. As Serzh Azatovich celebrated his jubilee, Yerevan officially announced: from 1 August, electricity rates are rising by 9.9 per cent for "home customers" in Armenia, which is a significant blow to the pocket of most Armenian families. Yerevan responded with protests, whose participants blocked the traffic on Saryan Street. The police tried to force them out, which predictably led to clashes.
In turn, the Yerevan newspaper Haykakan Zhamanak warns: it is very likely that in a few months, in the spring of next year, electricity tariffs will be raised again, because one of the largest facilities of the country's energy system - the Armenian Nuclear Power Plant - will be closed for overhaul for 1.5-2 years. Moreover, according to Yerevan media, the Electric Networks of Armenia published a financial report on its activities in 2013 with a conclusion by Ernst and Young, an independent auditor. According to the report, ENA closed the year with a financial loss of 4.47bn drams. The same Haykakan Zhamanak said that the independent auditor's conclusion states that "together with other circumstances all this indicates the presence of significant uncertainty, which may call into question the company's ability to continue its uninterrupted activities." "In other words, the Electric Networks of Armenia are on the verge of bankruptcy," the newspaper concludes. In turn, the Yerevan newspaper Lragir makes it clear that in this case, the authorities should not raise tariffs, but create a commission that would investigate "where the gap of 17bn drams, fraught with rolling blackouts, appeared in the energy system". So the Armenian president's "jubilee by candlelight" really turned out grim.