İŞTAH DİŞ ALTINDADIR
"Neftçi" Avropa Liqasının qrup mərhələsində çıxış edən ilk Azərbaycan komandası oldu. Azərbaycan futbolunun flaqmanı yunan Kiprinin "APOEL" komandasını səfərdə 3:1 hesabıyla məğlub etməklə idman tariximizdə yeni səhifə açdı. "H" qrupunda yer alan komandamızın real gücü İtaliyanın "İnter", Rusiyanın "Rubin" və Serbiyanın "Partizan" klublarıyla mübarizədə üzə çıxacaq.
"İNTER"
Üç dəfə Çempionlar Liqası və 3 dəfə də UEFA kubokunun, 2 dəfə isə qitələrarası kubokun, klublararası dünya çempionatının, qitələrarası superkubokun qalibi, 18 qat İtaliya çempionu olan "İnter" Avropa nəhənglərindən sayılır. Son aylar yüksək səviyyədə oyun nümayiş etdirməyən neradzura istənilən halda "H" qrupunun favoriti sayılır. "İnter" nə qədər zəifləsə də sanballı rəqibdir.
Oktyabrın 4-də italyanları Bakıda qəbul etməli olan "Neftçi" adlı-sanlı rəqiblə sonadək mübarizə aparmaq əzmindədir. Milanlıların Avropa Liqasına böyük güc sərf etməyəcəyi, bütün diqqətin "A" seriyasına yönəldəcəyi əsaslı faktdır. İtaliyada ölkəçempionu olmaq Avroliqanın qalibi olmaqdan daha üstündür. Digər məqam "Neftçi"nin oyunundan asılıdır. Əgər flaqman neradzurayla heç-heçə oynaya bilsə, bu artıq böyük uğur sayılacaq.
"RUBİN"
Bu komanda üç il öncəki qüdrətini itirib. 2008 və 2009-cu illərdə Rusiya çempionu olan "Rubin" son vaxtlar zəifləyib. Bununla belə son mövsüm Rusiya Kuboku və Superkubokunu qazanan Kurban Berdıyevin komandası kifayət qədər təcrübəyə malikdir. Kazanlılar Avropa Liqasına böyük önəm verir və bu üzdən sona qədər mübarizə aparacaqlar. "Rubin" qrupda ikinci yer üçün oynayacaq. Berdıyevin komandası hər iki oyunda "Neftçi"dən 3 xal almağa çalışacaq. Fikrimizcə, flaqman Bakıda ən azından rəqibə çətin anlar yaşada bilər.
"PARTİZAN"
Serbiyanın ən köklü klublarından olan "Partizan" heyətinə görə indi ciddi rəqib kimi qəbul edilə bilməz. Sirr deyil ki, Serbiya futbolu yaxşı günlərini yaşamır. Ölkə idmanında maliyyə problemi var və bu amil əsas oyunçuların xarici klublara getməsinə səbəb olub. "Partizan"ın özündə də ciddi maliyyə problemi var. Düzdür, rəqib təcrübəlidir və bu amil bizləri oyuna daha ciddi yanaşmağa məcbur etməlidir. Mütəxəssislərin fikrincə, "Neftçi" ilk oyunda "Partizan"dan xal ala bilər. Səfərdə 1 xal qazansaq, Bakıda onları məğlub etmək çətin olmamalıdır. Bu komandanı məğlub etməklə "Neftçi" qrupdan çıxmaq şanslarını artıra bilər.
Məşqçi rəyi
"Neftçi"nin baş məşqçisi Böyükağa Hacıyev daim iddialı açıqlamaları ilə seçilir və Kiprdəki qələbə göstərdi ki, məşqçinin iddiası əsassız yerə deyil. "Neftçi"nin qrup mərhələsinə yüksəlməsi həm də Hacıyevin özü üçün hədiyyə oldu. Bir müddət əvvəl Moskvada cərrahiyyəəməliyyatı keçirən məşqçi xəstəliyə qalib gəldi. Müalicədən sonra "Neftçi"yə qayıdan Böyükağa Hacıyev tarixi uğurun memarına çevrildi. Bizimlə müsahibəyə böyük məmnuniyyətlə razılaşan məşqçi komandamızın Avropa Liqasının qrup mərhələsinə adlaması barədə fikirlərini, plan və proqnozlarını, maraqlı açıqlamalarını bizimlə də bölüşdü.
- Qələbə münasibətilə sizi təbrik edirəm. Yəqin, çox təbrik almısınız. Həmkarlarınızdan necə, sizi təbrik edən oldumu?
- "Neftçi"nin tarixi uğurundan sonra təbrik eşitmək çox sevindiricidir. Təbrik edənlərə də, etməyənlərə də "Çox sağ ol" deyirəm. Ağasəlim Mircavadov zəng vurmuşdu. Ondan xoş sözlər eşitmək sevindirici oldu. Arif Əsədov, ölkə xaricində olmasına baxmayaraq, bizi təbrik etdi. Komandamızın qələbəsi bütün xalqımızın uğurudur. Ona görə mən də azarkeşləri təbrik edirəm.
- Düzünü desək, "APOEL"lə səfər oyunu ərəfəsində qələbə qazanacağınıza inam az idi. Bakıda 1:1 hesabıyla başa çatan ilk görüşdən sonra rəqibin şansları yüksəlmişdi...
- Biz Bakıda qələbə qazanmalıydıq. Sadəcə, əks-hücum zamanı buraxdığımız səhv "APOEL"in qol vurmasıyla nəticələndi. Səfərdəki oyuna gəlincə, çox çətin görüş alındı. Amma qələbəyə inanırdım. Hələ görüş başlanmazdan əvvəl jurnalistlərə demişdim ki, "Neftçi" qrup mərhələsində iştirak edəcək. Risk etməyi sevirəm və buna görə hər zaman iddialı olmağa çalışıram.
- "APOEL"-"Neftçi" oyunu ərəfəsində mətbuat konfransında dediyiniz sözlər Kirp azarkeşlərini bərk əsəbiləşdirmişdi...
- Mətbuat konfransında Kipr jurnalistlərindən biri mənə "Stadiondakı 20 min azarkeşdən qorxursunuzmu?" sualını verdi. Mən də dedim ki, “Biz Azərbaycanı təmsil edirik və heç kimdən qorxmuruq. Qəlbimizdə Azərbaycan və Türkiyə bayraqları həmişə yanaşı olub. "Neftçi" elə oynayacaq ki, 20 min azarkeş bizi alqışlayacaq". Dediklərim kimi də oldu. Fanatlar oyundan əvvəl məni fitlə qarşılasalar da, sonradan alqışlamalı oldular. Futbolçularımızın oyunu onları buna məcbur etdi.
- Oyun zamanı Türkiyə Bayrağının yandırılmasına reaksiyanız necə oldu?
- Biz onlara sözümüzü oyunumuzla dedik. Azarkeşlər və futbolçular bizi təxribata sürükləyirdi. Lakin bizim fikrimiz oyunda idi. "APOEL" "Neftçi"nin güclü olduğunu etiraf etməli oldu.
- Qrup mərhələsinin startına az qalıb. Yeni transferlər olacaqmı?
- Yeni oyunçu almayacağıq. Komandamın heyətində çıxış edən futbolçulardan razıyam. Bu heyətlə qrupda oynamaq olar.
- Qarşıda duran vəzifə və gözləntiləriniz?
- İştah diş altındadır. Mən "Neftçi"nin qrupdan çıxacağına inanıram. Rəqiblərimiz çox güclüdür. Amma komandama inanıram. Püşkdən də razıyam. Normal rəqiblər bəxş edib bizə. Sadəcə, yaxşı məşq etməklə oyuna hazır olmaq lazımdır. "Partizan"ın oyununun videoyazısına baxmışam. "Rubin" haqda da məlumatım var. "Neftçi" onlara qarşı layiqli mübarizə aparacaq.
- Bəs İtaliyanın "İnter"i barədə nə deyərdiniz?
- "İnter" Çempionlar Liqasının qalibi olub. Dəfələrlə İtaliya çempionu olmuş komanda qitənin nəhəngləri sırasındadır. Onlarla oyunumuz çox çətin olacaq. Bununla belə məğlubiyyət haqda düşünmürük.
- "Neftçi" ilk oyununu səfərdə "Partizan"a qarşı keçirəcək. İlk oyundan nə gözləyək?
- Məqsədimiz həmişə qələbə qazanmaq olub. Səfərdə oynadığımızı nəzərə alaraq, heç-heçə də pis nəticə deyil. Əsas qrupda sona qədər yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparmaqdır. Çoxları "Neftçi"nin bu mərhələyə çatacağına inanmırdı. Qoy, indi də qrupdan çıxacağımıza inanmasınlar. Hər şey sonda məlum olacaq.
- Mətbuatda sizin "zəif" ləqəbi ilə çağırıldığınız yazılıb. İndi artıq hamı sizi məşhur Joze Maurinyo ilə müqayisə etməyə başlayıb...
- (Gülür) Maurinyo dünyaşöhrətli məşqçidir. Adımın onun yanında çəkilməsi böyük xoşbəxtlikdir. Amma Jozenin uğurları daha çoxdur və o səviyyəyə çatmağımıza hələ çox var. Hər bir məşqçinin zəif cəhətləri olduğu kimi, portuqal həmkarımın da güclü olmayan tərəfləri var. Biz üzərimizdə hələ çox işləməliyik. Sevinirəm ki, "Neftçi" tarixi uğura azərbaycanlı məşqçinin rəhbərliyi altında imza atdı. Əcnəbi məşqçilərə inanmaq olar, amma yerli mütəxəssislər də yaddan çıxmamalıdır. Azərbaycan futbolunu onlar qədər dərindən öyrənən yoxdur...
"Yeni oyunçu almayacağıq. Komandamın heyətində çıxış edən futbolçulardan razıyam. Bu heyətlə qrupda oynamaq olar".

APPETITE COMES WITH EATING
Neftci has become the first Azerbaijani club to reach the group stage of the Europa League. By beating Hapoel (Cyprus) 3-1 away, our top team opened a new page in our football history. In Group H Neftci will meet Inter (Italy), Rubin (Russia) and Partizan (Serbia) and it is in matches against these clubs that we will get to know the club's real strength.
Inter
Three times winners of the Champions League, three times winners of the UEFA Cup, twice winners of the Intercontinental Cup, winners of the World Club Championship, winners of the intercontinental Super Cup and 18 times champions of Italy, Inter are one of the greats of European football. Despite their unimpressive form in recent months, the "Nerazzurri" are still favourites to win their group: even when they are off form, Inter are still dangerous opponents.
Neftci, who play host to the Italians in Baku on 4 October, are keyed up for the match. It is highly probable that Inter will not go flat out in the Europa League, but will save themselves for Serie A matches:  in Italy there is more prestige in becoming champions of the country than winning a European tournament. But Neftci must not relax and have no intention of doing so. Even a draw against Inter would be considered an achievement for the Azerbaijani club.
Rubin
Rubin are not the team they were three years ago. The club, who became Russian champions in 2008 and 2009, is no longer the power it used to be. But the team of Kurban Berdyyev, who in his last season won the Russian Cup and Supercup, has enough experience to cope with Neftci. The team from Kazan attaches great importance to the Europa League and because of that will give everything. Setting their sights on second place in the group, Rubin will try to get three points off Neftci in both matches. That said, experts believe that Azerbaijan's top team is capable of causing its opponents problems at least at home.
Partizan
Although one of Serbia's oldest clubs, they are no longer thought to be a serious threat. It is no secret that football in Serbia has seen better days. Sport in the country is going through financial difficulties and this means the top players are going abroad. Partizan, too, has serious financial problems, but they have experience and this should make our players prepare for them seriously. Experts believe that Neftci are capable of taking a point off Partizan in their first match, and if they can take something away from Serbia they will find it easier to take all three points off them in Baku. This will increase Neftci's chances of getting through the group.
The coach's view
Neftci's chief coach, Boyukaga Haciyev, is well known for his ambitious comments, and his team's victory in Cyprus showed that he has reason to hope. Neftci's reaching the group stage was also a gift for Haciyev himself, who had undergone an operation in Moscow shortly before this. After recovering he returned to Neftci and became part of the historic success of Azerbaijani soccer. Haciyev kindly agreed to share with R+ his assessment of his team's qualifying for the group stage of the Europa League and his plans and predictions for the future.
- Congratulations on your victory. I don't suppose we are the first to share the joy of victory with you. Have any of the other clubs phoned you?
- It was very pleasant indeed to receive congratulations after Neftci's historic triumph. I thank everyone - those who have sent their congratulations, and those who haven't had time to. Agasalim Mircavadov telephoned me. It was nice to hear his kind words. Arif Asadov also congratulated us, even though he was abroad. Our team's success is the whole country's success. So I would like to congratulate all our fans.
- To be honest, before your away game with Hapoel there weren't many people who gave you a chance. After the 1-1 draw in Baku our opponents' chances were thought to be quite high…
- We should have won in Baku. A mistake in a counter-attack enabled the Cypriots to equalise. So the away match was always going to be tough. But I was confident we could win. Even before the game I told journalists that Neftci would get through to the group stage. I love taking a chance and so I always try to be ambitious.
- What you said at the press conference annoyed the Cypriot fans…
- At the conference one local journalist asked me: "Don't you feel intimidated by 20,000 people in the ground?" I said we were representing Azerbaijan and I wasn't a bit afraid. In our hearts the flags of Azerbaijan and Turkey are always side by side. Neftci would play in such a way that all 20,000 supporters would applaud us. My prediction was justified. Whereas at the start of the match the fans whistled and booed me, they then had to clap us. Our players won them over by the way we played.
- What was your reaction to the burning of the Turkish flag during the game?
- We responded to that by playing football. The fans and the players tried to provoke us but we concentrated on our football. And Hapoel had to come to terms with the fact that Neftci were the stronger side.
- It won't be long before the group stage starts. Will there be any new transfers?
- We shan't be getting any new players. I'm happy with the players I've got and we can play in the group stage with this squad.
- What's your next job and what are your expectations?
- Appetite comes with eating. I am confident Neftci will get through the group. Our opponents are very strong. But I believe in my team, and I am also happy with the draw. It has brought us up against teams we can deal with. All we have to do is train and prepare ourselves properly. I have watched videos of Partizan's matches and I know about Rubin. Neftci will give a good account of themselves against them.
- What about Italy's Inter?
- Inter have won the Champions League. They have become Italian champions on a number of occasions and are one of the greats of the continent. Our matches with them will be very tough. Even so, we are not thinking about defeat.
- Neftci's first match is away to Partizan. What can we expect from this match?
- We always have one objective and that is to win. When you realize that this is an away match a draw would also be a good result. The main thing is to aim to be at the top of the group. Many people didn't believe that Neftci would reach the group stage. Perhaps now they don't believe we will get out of the group. It will all come out in the wash.
-The local press is saying that you had the nickname "The wimp". Now they are starting to compare you with famous Jose Mourinho…
- (laughs) Mourinho is a coach who is known all over the world. To be mentioned in the same breath as him is a great honour. He has achieved a lot and I have a long way to go to match him. Every coach has his weak aspects, including my Portuguese colleague. We still have a lot of work to do. I am pleased that Neftci has achieved such historic success under an Azerbaijani coach. You can put your trust in foreign experts but you should never forget local coaches, too. Nobody knows Azerbaijani soccer as well as they do.
"We shan't be getting any new players. I'm happy with the players I've got and we can play in the group stage with this squad".