İŞTAH DİŞ ALTINDADIR
"Neftçi" Avropa Liqasının qrup mərhələsində çıxış edən ilk Azərbaycan komandası oldu. Azərbaycan futbolunun flaqmanı yunan Kiprinin "APOEL" komandasını səfərdə 3:1 hesabıyla məğlub etməklə idman tariximizdə yeni səhifə açdı. "H" qrupunda yer alan komandamızın real gücü İtaliyanın "İnter", Rusiyanın "Rubin" və Serbiyanın "Partizan" klublarıyla mübarizədə üzə çıxacaq.
"İNTER"
Üç dəfə Çempionlar Liqası və 3 dəfə də UEFA kubokunun, 2 dəfə isə qitələrarası kubokun, klublararası dünya çempionatının, qitələrarası superkubokun qalibi, 18 qat İtaliya çempionu olan "İnter" Avropa nəhənglərindən sayılır. Son aylar yüksək səviyyədə oyun nümayiş etdirməyən neradzura istənilən halda "H" qrupunun favoriti sayılır. "İnter" nə qədər zəifləsə də sanballı rəqibdir.
Oktyabrın 4-də italyanları Bakıda qəbul etməli olan "Neftçi" adlı-sanlı rəqiblə sonadək mübarizə aparmaq əzmindədir. Milanlıların Avropa Liqasına böyük güc sərf etməyəcəyi, bütün diqqətin "A" seriyasına yönəldəcəyi əsaslı faktdır. İtaliyada ölkəçempionu olmaq Avroliqanın qalibi olmaqdan daha üstündür. Digər məqam "Neftçi"nin oyunundan asılıdır. Əgər flaqman neradzurayla heç-heçə oynaya bilsə, bu artıq böyük uğur sayılacaq.
"RUBİN"
Bu komanda üç il öncəki qüdrətini itirib. 2008 və 2009-cu illərdə Rusiya çempionu olan "Rubin" son vaxtlar zəifləyib. Bununla belə son mövsüm Rusiya Kuboku və Superkubokunu qazanan Kurban Berdıyevin komandası kifayət qədər təcrübəyə malikdir. Kazanlılar Avropa Liqasına böyük önəm verir və bu üzdən sona qədər mübarizə aparacaqlar. "Rubin" qrupda ikinci yer üçün oynayacaq. Berdıyevin komandası hər iki oyunda "Neftçi"dən 3 xal almağa çalışacaq. Fikrimizcə, flaqman Bakıda ən azından rəqibə çətin anlar yaşada bilər.
"PARTİZAN"
Serbiyanın ən köklü klublarından olan "Partizan" heyətinə görə indi ciddi rəqib kimi qəbul edilə bilməz. Sirr deyil ki, Serbiya futbolu yaxşı günlərini yaşamır. Ölkə idmanında maliyyə problemi var və bu amil əsas oyunçuların xarici klublara getməsinə səbəb olub. "Partizan"ın özündə də ciddi maliyyə problemi var. Düzdür, rəqib təcrübəlidir və bu amil bizləri oyuna daha ciddi yanaşmağa məcbur etməlidir. Mütəxəssislərin fikrincə, "Neftçi" ilk oyunda "Partizan"dan xal ala bilər. Səfərdə 1 xal qazansaq, Bakıda onları məğlub etmək çətin olmamalıdır. Bu komandanı məğlub etməklə "Neftçi" qrupdan çıxmaq şanslarını artıra bilər.
Məşqçi rəyi
"Neftçi"nin baş məşqçisi Böyükağa Hacıyev daim iddialı açıqlamaları ilə seçilir və Kiprdəki qələbə göstərdi ki, məşqçinin iddiası əsassız yerə deyil. "Neftçi"nin qrup mərhələsinə yüksəlməsi həm də Hacıyevin özü üçün hədiyyə oldu. Bir müddət əvvəl Moskvada cərrahiyyəəməliyyatı keçirən məşqçi xəstəliyə qalib gəldi. Müalicədən sonra "Neftçi"yə qayıdan Böyükağa Hacıyev tarixi uğurun memarına çevrildi. Bizimlə müsahibəyə böyük məmnuniyyətlə razılaşan məşqçi komandamızın Avropa Liqasının qrup mərhələsinə adlaması barədə fikirlərini, plan və proqnozlarını, maraqlı açıqlamalarını bizimlə də bölüşdü.
- Qələbə münasibətilə sizi təbrik edirəm. Yəqin, çox təbrik almısınız. Həmkarlarınızdan necə, sizi təbrik edən oldumu?
- "Neftçi"nin tarixi uğurundan sonra təbrik eşitmək çox sevindiricidir. Təbrik edənlərə də, etməyənlərə də "Çox sağ ol" deyirəm. Ağasəlim Mircavadov zəng vurmuşdu. Ondan xoş sözlər eşitmək sevindirici oldu. Arif Əsədov, ölkə xaricində olmasına baxmayaraq, bizi təbrik etdi. Komandamızın qələbəsi bütün xalqımızın uğurudur. Ona görə mən də azarkeşləri təbrik edirəm.
- Düzünü desək, "APOEL"lə səfər oyunu ərəfəsində qələbə qazanacağınıza inam az idi. Bakıda 1:1 hesabıyla başa çatan ilk görüşdən sonra rəqibin şansları yüksəlmişdi...
- Biz Bakıda qələbə qazanmalıydıq. Sadəcə, əks-hücum zamanı buraxdığımız səhv "APOEL"in qol vurmasıyla nəticələndi. Səfərdəki oyuna gəlincə, çox çətin görüş alındı. Amma qələbəyə inanırdım. Hələ görüş başlanmazdan əvvəl jurnalistlərə demişdim ki, "Neftçi" qrup mərhələsində iştirak edəcək. Risk etməyi sevirəm və buna görə hər zaman iddialı olmağa çalışıram.
- "APOEL"-"Neftçi" oyunu ərəfəsində mətbuat konfransında dediyiniz sözlər Kirp azarkeşlərini bərk əsəbiləşdirmişdi...
- Mətbuat konfransında Kipr jurnalistlərindən biri mənə "Stadiondakı 20 min azarkeşdən qorxursunuzmu?" sualını verdi. Mən də dedim ki, “Biz Azərbaycanı təmsil edirik və heç kimdən qorxmuruq. Qəlbimizdə Azərbaycan və Türkiyə bayraqları həmişə yanaşı olub. "Neftçi" elə oynayacaq ki, 20 min azarkeş bizi alqışlayacaq". Dediklərim kimi də oldu. Fanatlar oyundan əvvəl məni fitlə qarşılasalar da, sonradan alqışlamalı oldular. Futbolçularımızın oyunu onları buna məcbur etdi.
- Oyun zamanı Türkiyə Bayrağının yandırılmasına reaksiyanız necə oldu?
- Biz onlara sözümüzü oyunumuzla dedik. Azarkeşlər və futbolçular bizi təxribata sürükləyirdi. Lakin bizim fikrimiz oyunda idi. "APOEL" "Neftçi"nin güclü olduğunu etiraf etməli oldu.
- Qrup mərhələsinin startına az qalıb. Yeni transferlər olacaqmı?
- Yeni oyunçu almayacağıq. Komandamın heyətində çıxış edən futbolçulardan razıyam. Bu heyətlə qrupda oynamaq olar.
- Qarşıda duran vəzifə və gözləntiləriniz?
- İştah diş altındadır. Mən "Neftçi"nin qrupdan çıxacağına inanıram. Rəqiblərimiz çox güclüdür. Amma komandama inanıram. Püşkdən də razıyam. Normal rəqiblər bəxş edib bizə. Sadəcə, yaxşı məşq etməklə oyuna hazır olmaq lazımdır. "Partizan"ın oyununun videoyazısına baxmışam. "Rubin" haqda da məlumatım var. "Neftçi" onlara qarşı layiqli mübarizə aparacaq.
- Bəs İtaliyanın "İnter"i barədə nə deyərdiniz?
- "İnter" Çempionlar Liqasının qalibi olub. Dəfələrlə İtaliya çempionu olmuş komanda qitənin nəhəngləri sırasındadır. Onlarla oyunumuz çox çətin olacaq. Bununla belə məğlubiyyət haqda düşünmürük.
- "Neftçi" ilk oyununu səfərdə "Partizan"a qarşı keçirəcək. İlk oyundan nə gözləyək?
- Məqsədimiz həmişə qələbə qazanmaq olub. Səfərdə oynadığımızı nəzərə alaraq, heç-heçə də pis nəticə deyil. Əsas qrupda sona qədər yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparmaqdır. Çoxları "Neftçi"nin bu mərhələyə çatacağına inanmırdı. Qoy, indi də qrupdan çıxacağımıza inanmasınlar. Hər şey sonda məlum olacaq.
- Mətbuatda sizin "zəif" ləqəbi ilə çağırıldığınız yazılıb. İndi artıq hamı sizi məşhur Joze Maurinyo ilə müqayisə etməyə başlayıb...
- (Gülür) Maurinyo dünyaşöhrətli məşqçidir. Adımın onun yanında çəkilməsi böyük xoşbəxtlikdir. Amma Jozenin uğurları daha çoxdur və o səviyyəyə çatmağımıza hələ çox var. Hər bir məşqçinin zəif cəhətləri olduğu kimi, portuqal həmkarımın da güclü olmayan tərəfləri var. Biz üzərimizdə hələ çox işləməliyik. Sevinirəm ki, "Neftçi" tarixi uğura azərbaycanlı məşqçinin rəhbərliyi altında imza atdı. Əcnəbi məşqçilərə inanmaq olar, amma yerli mütəxəssislər də yaddan çıxmamalıdır. Azərbaycan futbolunu onlar qədər dərindən öyrənən yoxdur...
"Yeni oyunçu almayacağıq. Komandamın heyətində çıxış edən futbolçulardan razıyam. Bu heyətlə qrupda oynamaq olar".

АППЕТИТ ПРИХОДИТ ВО ВРЕМЯ ЕДЫ
"Нефтчи" стал первым азербайджанским клубом, который будет выступать в групповом этапе Лиги Европы. Выиграв в выездном матче у греческого клуба "Aпоэль" из Кипра со счетом 3:1, наш флагман открыл новую страницу в истории отечественного футбола. В группе "Н" азербайджанскому клубу предстоят встречи с итальянским "Интером", российским "Рубином" и "Партизаном" из Сербии. Именно во встречах с этими командами проявится истинная сила "Нефтчи", попавшего в группу "H".
"Интер"
Трехкратный победитель Лиги чемпионов, трехкратный обладатель Кубка УЕФА, двукратный обладатель Межконтинентального кубка, победитель клубного чемпионата мира и обладатель межконтинентального Суперкубка, 18-кратный чемпион Италии, "Интер" считается одним из грандов европейского футбола. Демонстрируя в последние месяцы невзрачную игру, "нерадзури" все же считается фаворитом своей группы: даже ослабший "Интер" нешуточный соперник.
"Нефтчи", принимающий итальянцев в Баку 4 октября, настроен на борьбу до последнего. Вероятность того, что миланцы не будут выкладываться в Лиге Европы, а приберегут силы для матчей серии "А", довольно высока - в Италии стать чемпионом страны престижней, чем победить на этом европейском турнире. Но "Нефтчи" расслабляться не должен и не намерен. Достижением для азербайджанского клуба можно будет считать уже ничью с "Интером".
"Рубин"
Эта команда уже не та, что три года назад. У российского клуба, ставшего чемпионом страны в 2008 и 2009 годах, нет уже былой мощи. Но команда Курбана Бердыева, завоевавшая в последнем сезоне Кубок и Суперкубок России, достаточно опытная для борьбы с "Нефтчи". Казанцы придают Лиге Европы большое значение и в силу этого будут бороться до конца. Нацелившийся на второе место в группе "Рубин" постарается отобрать у "Нефтчи" по 3 очка в обеих встречах. Вместе с тем, по мнению специалистов, флагман азербайджанского футбола в силах поставить соперника в трудное положение хотя бы в родных стенах.
"Партизан"
Один из старейших клубов Сербии по своему составу вряд ли сегодня может расцениваться в качестве серьезного соперника. Не секрет, что ныне футбол в Сербии переживает не лучшие дни. Спорт в этой стране испытывает финансовые трудности, в силу чего лучшие спортсмены отправляются за рубеж. Серьезные финансовые проблемы и у "Партизана". В то же время "Партизан" - довольно опытный клуб, что должно заставить наших футболистов серьезно готовиться к встрече с ним. Специалисты считают, что "Нефтчи" способен отобрать очко у "Партизана" уже в первой встрече, и если азербайджанские футболисты уедут из Сербии с заработанным очком, в Баку будет легче выиграть у этого клуба. Это увеличит шансы "нефтяников" на выход из группы.
Мнение наставника
Главный тренер "Нефтчи" Беюкага Гаджиев отличается своими амбициозными заявлениями, и победа его подопечных на Кипре показала, что тренеру есть на что надеяться. Выход "Нефтчи" в групповой этап стал подарком и для самого Гаджиева, перенесшего незадолго до этого операцию в Москве. Победив недуг, главный тренер вернулся в "Нефтчи" и подписался под историческим успехом азербайджанского футбола. О том, как он расценивает выход своей команды в групповой этап Лиги Европы, каковы планы и прогнозы на будущее, Б.ГАДЖИЕВ любезно согласился поделиться с R+.
- Поздравляем вас с победой. Наверное, мы не первые, кто делится с вами радостью победы. Звонили коллеги из других клубов?
- Крайне приятно принимать поздравления после исторического триумфа "Нефтчи". Благодарю всех - и тех, кто поздравил, и тех, кто не успел. Звонил Агасалим Мирджавадов. Было радостно услышать приятные слова из его уст. Поздравил нас и Ариф Асадов, несмотря на то, что находился за рубежом. Успех нашей команды - это успех всей страны. Поэтому я поздравляю всех болельщиков.
- Честно говоря, перед встречей с "Апоэль" на выезде мало кто верил в успех. После ничьей в Баку со счетом 1:1 шансы соперников расценивались довольно высоко…
- Мы должны были одержать победу и в Баку. Просто ошибка в контратаке позволила киприотам сравнять счет. Что же до игры на выезде, матч выдался очень тяжелым. Но я верил в победу. Еще до начала встречи я заявил журналистам, что "Нефтчи" пройдет в групповой этап. Я люблю рисковать и поэтому всегда стараюсь быть амбициозным.
- Ваши слова на пресс-конференции перед матчем вызвали сильное раздражение у болельщиков из Кипра…
- На конференции один из местных журналистов спросил у меня: "Вас не пугают 20 тысяч болельщиков на стадионе?". Я ответил, что мы представляем Азербайджан и не испытываем никакого страха. В наших сердцах флаги Азербайджана и Турции всегда находятся рядом. "Нефтчи" сыграет так, что ему будут аплодировать все 20 тысяч. Мой прогноз оправдался. Если в начале игры фанаты встретили меня свистом, потом им пришлось аплодировать нам. Наши футболисты добились этого своей игрой.
- Как вы отреагировали на сожжение флага Турции во время встречи?
- Мы ответили своей игрой. Болельщики и футболисты провоцировали нас, но мы сосредоточились на игре. И "Апоэль" был вынужден смириться с тем, что "Нефтчи" сильнее.
- До старта группового этапа осталось совсем немного. Будут ли новые трансферы?
- Мы не будем приобретать новых игроков. Я доволен выступающими в составе нашей команды футболистами. С этим составом можно играть на групповом этапе.
- Каковы дальнейшая задача и ожидания?
- Аппетит приходит во время еды. Я верю в выход "Нефтчи" из группы. Соперники очень сильны. Но я уверен в команде. Жребием тоже доволен. Он свел нас с нормальными соперниками. Просто надо хорошо тренироваться и быть готовыми к матчам. Я просмотрел видеозапись игры "Партизана", имею информацию о "Рубине". "Нефтчи" будет достойно бороться с ними.
- А итальянский "Интер"?
- "Интер" был победителем Лиги чемпионов. Этот многократный чемпион Италии входит в число грандов континента. Встречи с ним будут крайне тяжелыми. Несмотря на это, мы не думаем о поражении.
- Свою первую встречу "Нефтчи" проведет на выезде с "Партизаном". Чего нам ждать от этой встречи?
- Цель у нас всегда одна - победить. Если учесть, что встреча пройдет на чужом поле, ничья тоже будет хорошим результатом. Главное, до конца бороться за высокие места в группе. Многие не верили в то, что "Нефтчи" дойдет до группового этапа. Пусть теперь не верят в наш выход из группы. Все прояснится в конце.
- Местная пресса пишет, что у вас была кличка "Слабак". Теперь же стали сравнивать вас со знаменитым Жозе Мауриньо…
- (Смеется). Мауриньо - тренер с мировым именем. Упоминание моего имени рядом с ним - большая честь. У него очень много достижений и мне до него еще далеко. У каждого тренера есть слабые стороны. В том числе и у моего португальского коллеги. Мы еще долго должны работать над собой. Рад, что "Нефтчи" добился исторического успеха под руководством тренера-азербайджанца. Можно верить в иностранных специалистов, но нельзя забывать и местных тренеров. Никто не знает азербайджанский футбол так хорошо, как они.
"Мы не будем приобретать новых игроков. Я доволен выступающими в составе нашей команды футболистами. С этим составом можно играть на групповом этапе".