"Coca-Cola" şirkəti Azərbaycanın sosial əhəmiyyətli layihələrinə dəstək verməkdə davam edir
Hələ Azərbaycanın müs-təqillik qazandığı ilk illərdə dünyaca tanınmış bir neçə iri şirkət ölkədə öz biznesini təşkil etməyi qərara almışdı. Onlar iqtisadiyyatı dayanıqsız olan respublikanın risklərini və təhlükələri öz üzərlərinə götürərək, milyonlarla dollar sərmayə yatırmışdılar, yeni yerli müəssisələr açılmışdı, həmçinin dünya standartları səviyyəsində məhsul buraxılışı təmin edilmişdi. Və bu müəssisələr yanılmamışdılar - 20 il ərzində Azərbaycanda iqtisadi durum köklü şəkildə dəyişdi və biznesin inkişafı üçün imkanlar dəfələrlə artdı.
Bizim ölkədə hələ 1994-cü ildə öz zavodunu açmış belə dünya brendlərdən biri də "Coca-Cola" şirkəti olub.
"Coca-Cola"nın Azərbaycana yatırdığı sərmayələr ölkənin neftdən kənar bölməsinə yatırılmış ilk iri xarici kapital yatırımlarından biri idi. Bu gün istehsal gücü ildə 300 milyon litr olan və 9 milyon əhaliyə xidmət göstərən "Azerbaijan Coca-Cola Bottlers Limited"də (ASSV) qazlı və qazsız içkilərin istehsalı, satışı və paylanmasını gerçəkləşdirilir.
"Coca-Cola"nın məhsuluna 9 müxtəlif marka (Coca-Cola, Coca-Cola Light, Soca-Cola Zero, Fanta, Sprite, Nestea, Burn, Cappy, BonAqua) daxildir. Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış sərmayə bu gün $100 mln.-a çatır. Ancaq önəmlidir ki, öz fəaliyyətində və sabit gəlirində ciddi nəticələr əldə etmiş "Coca-Cola" hazırda respublikanın sosial-humanitar layihələrində də öz iştirakını artırmaqda davam edir, sosial korporativ məsuliyyət siyasətini uğurla gerçəkləşdirir. Qeyd etmək lazımdır ki, şirkət icmaların dayanıqlılığını dəstəkləyir, həmçinin diqqətini ətraf mühitin qorunması, resursların konservasiyası və regionların iqtisadi inkişafı üzrə təşəbbüslərə cəmləşdirir.
Şirkətin iri ekoloji təşəbbüslərindən biri, məsələn, Qaradağ rayonunun Şıxlar qəsəbəsində gerçəkləşdirilib. Sahil zonalarında beynəlxalq təmizlik gününün növbəti ildönümü ilə bağlı qəsəbənin 35 hektarlıq sahəsindən 12 kubmetrə yaxın məişət tullantısı təmizlənərək daşınıb. Şıxlar qəsəbəsinin sahil zonası plastik və şüşə butılkalardan, konserv bankalarından və müxtəlif cür tullantılardan təmizlənib. Tədbirin gerçəkləşdirilməsində məqsəd insanların ətraf mühitin mühafizəsinə münasibətinin dəyişməsi, ictimaiyyətin diqqətini təbiətin qorunması ilə bağlı başqa ekoloji problemlərə yönəltmək olub. Tədbir Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin, "Green Baku" klubunun, "Təmiz şəhər" ASC-nin, "Yaşıl velosipedçilər" klubunun dəstəyi ilə "Götür. Təmizlə. Fərqi hiss et!" şüarı altında keçirilib.
"Coca-Cola"nın gerçəkləşdirdiyi sosial layihələrə daha bir parlaq nümunə kimi "Every Drop Matters" ("Hər damla önəmlidir ") proqramını da göstərmək olar. Proqram çərçivəsində "Save the Children" təşkilatı və "Coca-Cola" Azərbaycanın Xaçmaz rayonunda 1450 nəfər sakini olan Seyidli kəndinin sakinlərinin içməli su imkanı qazanmasına yardımçı olub.
Yetərli miqdarda içməli suyun olmaması bölgədə turizmin inkişafına da mane olurdu. "Every Drop Matters" proqramının komandası Seyidli kəndinin ictimaiyyəti ilə sıx əməkdaşlıqda olub və bunun hesabına artezian quyusu uğurla qazılıb. Bu layihə əhalisi təmiz içməli su imkanı əldə etmiş Seyidli kəndində yaxın gələcəkdə yaşayan uşaqların və onların valideynlərinin sağlamlığına da təsir göstərəcək. "Coca-Cola"nın Azərbaycandakı market meneceri Qabil Əhmədov bildirib ki, bu tədbir "Coca-Cola" şirkətinin korporativ sosial məsuliyyət proqramının tərkib hissələrindən biridir.
"Coca-Cola" öz korporativ sosial məsuliyyətinin gerçəkləşdirilməsində önəmli rolu idman və gənclərin sağlam həyat tərzinin dəstəklənməsi sahəsində təşəbbüslərə ayırır. Hələ bir il qabaq Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) və "Coca-Cola" tərəfindən 5 illik müddətə sponsor sazişi imzalanıb ki, bu çərçivədə tərəflər iki layihə - "U-13 Coca-Cola Liqa" və "Coca-Cola məktəbli kuboku" layihələri üzrə əməkdaşlıq etməyə razılaşıblar. Onların gerçəkləşdirilməsi üçün "Coca-Cola" bütünlükdə "AFFA"ya $1 mln 75 min köçürəcək.
"Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LTD" şirkətinin baş direktoru Lisani Atasayanın sözlərinə görə, şirkət tərəfindən 13 yaşa qədər futbol liqasının və "Coca-Cola" məktəbli kubokunun dəstəklənməsi ölkədə uşaq futbolunun inkişafına yönəlib. Son hesabda onlar Azərbaycanda futbolun daha da populyarlaşmasına və yeni idman ulduzlarının yetişdirilməsinə imkan yaradacaq. "Sağlam həyat tərzinin dəstəklənməsi "Coca-Cola"nın daimi prioritetidir və biz fəxr edirik ki, Azərbaycanda idman hərəkatının inkişafının tərkib hissəsiyik", - deyə o əlavə edib. İdman təşəbbüsü çərçivəsində bu yaxınlarda Bakının mərkəzində, Səməd Vurğunun heykəlinin yanında Olimpiya qaçış günü keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları kimi Milli Olimpiya və Paralimpiya komitələri, Gənclər və İdman, Təhsil nazirlikləri, həmçinin bütün dünya üzrə olimpiya hərəkatının qlobal tərəfdaşı sayılan "Coca-Cola" şirkəti çıxış edib. Qaçışda 700 nəfərdən çox insan iştirak edib. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanda olimpiya hərəkatının və sağlam həyat tərzinin təlbiği olub.
"Hər il Azərbaycanda Beynəlxalq Olimpiya gününə həsr edilmiş marafon keçirilir, İdman ili çərçivəsində həsr edilmiş indiki tədbir isə daha möhtəşəm həyata keçib", - deyə Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə bildirib. "Coca-Cola" şirkətinin market meneceri Qabil Əhmədov isə əlavə edib ki, şirkət üçün Azərbaycanda sağlam və fəal həyat tərzini inkişaf etdirən hər bir imkan sevindiricidir. "Axı idman bizim hamımızı birləşdirir", - deyə o vurğulayıb.
Beləliklə, "Coca-Cola" sosial əhəmiyyətli layihələri dəstəkləməklə Azərbaycanda sosial-korporativ məsuliyyətini gerçəkləşdirilməsi üçün doğru yol seçib. Bu layihələr yalnız bugünkü nəsillər üçün önəmli olmaqla kifayətlənmir və o, hələ uzun illər müsbət effekt verməkdə davam edəcək.
"Coca-Cola Company" (NYSE: KO) sərinləşdirici içkilər istehsalı üzrə dünya lideridir ki, bunların sırasına 500-dən artıq brend daxildir. "Coca-Cola®" dünyanın ən bahalı brendi sayılır, portfoliosu dəyəri $15 mlrd.-a çatan brendlərdən ibarətdir. Bunların sırasına "DietCoke®", "Fanta®", "Sprite®", "Coca-Cola Zero®", "vitaminwater", "Powerade®", "Minute Maid®", "Simply®" və "Georgia® Coffee" daxildir. Qlobal səviyyədə "Coca-Cola" mineral su, şirələr, hazır çay və qəhvə istehsalı üzrə də liderdir. Qlobal distribüter sisteminin yaradılması nəticəsində dünyanın 200-dən artıq ölkəsinin istehlakçıları şirkət tərəfindən istehsal edilən içkilərdən istifadə edə bilirlər. "Coca-Cola" gün ərzində 1,8 mlrd ədəddən çox içki satır. 700 mindən artıq işçisi olan şirkət əməkdaş sayına görə dünyanın ən iri 10 özəl şirkəti sırasına daxildir.

Компания Coca-Cola продолжает оказывать поддержку социально значимым проектам в Азербайджане
Еще в первые годы после обретения Азербайджаном независимости несколько крупных компаний с мировым именем решили организовать в стране свой бизнес. На свой страх и риск в республику, тогда еще с неустойчивой экономикой, были вложены миллионы долларов инвестиций, созданы новые локальные предприятия, а также налажен выпуск продукции на уровне мировых стандартов. И эти компании не прогадали - за 20 лет экономическая ситуация в Азербайджане кардинально изменилась и возможности для развития бизнеса увеличились многократно.
Одним из таких мировых брендов, открывших в нашей стране собственный завод еще в 1994 году, была компания Coca-Cola.
Инвестиции, вложенные Coca-Cola в Азербайджан, являются одними из самых первых и крупных иностранных капиталовложений в ненефтяной сектор страны. Сегодня Azerbaijan Coca-Cola Bottlers Limited (АССВ) с производственной мощностью до 300 млн. литров в год осуществляет производство, продажу и распространение газированных и негазированных напитков, обслуживая 9-миллионное население. Продукция Coca-Cola включает девять разных марок (Coca-Cola, Coca-Cola Light, Сoca-Cola Zero, Fanta, Sprite, Nestea, Burn, Cappy, BonAqua). Капитал, вложенный компанией в экономику Азербайджана, достигает сегодня $100 млн.
Однако, что важно, добившись серьезных результатов в своей деятельности и стабильной прибыли, Coca-Cola продолжает увеличивать свое участие в социально-гуманитарных проектах в республике, уверенно реализуя политику социальной корпоративной ответственности. Следует отметить, что компания поддерживает устойчивость общин, а также сфокусирована на инициативах по защите окружающей среды, консервации ресурсов и экономическом развитии регионов.
Одной из крупных экологических инициатив компании, к примеру, стала акция, в результате которой с участка в 35 гектаров поселка Шихлар Гарадагского района было вывезено около 12 кубометров бытовых отходов в рамках очередной годовщины Международного дня чистоты в прибрежных зонах. Прибрежная зона поселка Шихлар была очищена от пластиковых и стеклянных бутылок, консервных банок и различного рода отбросов. Целью проведения мероприятия стало изменение отношения людей к охране окружающей среды, привлечение внимания общественности к решению других экологических проблем, сохранение природы. Акция была проведена под лозунгом "Подбери. Очисти. Ощути разницу!" и при поддержке Министерства экологии и природных ресурсов, Национального олимпийского комитета Азербайджана, клуба Green Baku, ОАО "Темиз шэхэр", клуба "Зеленые велосипедисты".
Ярким же примером социального проекта, реализованного при поддержке Coca-Cola, стала программа Every Drop Matters ("Каждая капля важна"), в рамках которой организация Save the Children и Coca-Cola помогли получить доступ к питьевой воде в селении Сейидли Хачмазского района Азербайджана с населением 1450 человек. Отсутствие в достаточном количестве питьевой воды служило препятствием для развития туризма в регионе. Команда проекта Every Drop Matters тесно работала с общественностью села Сейидли, благодаря чему был успешно пробурен артезианский колодец. Этот проект повлияет в ближайшем будущем на здоровье детей и их родителей, проживающих в Сейидли, население которого сможет наслаждаться чистой питьевой водой. Комментируя проект, маркет-менеджер Coca-Cola в Азербайджане Габиль Ахмедов отметил, что эта акция является одной из составляющих программы корпоративной социальной ответственности компании Coca-Cola.
Достаточно существенную роль в реализации своей социальной корпоративной ответственности Coca-Cola отводит инициативам в сфере спорта и поддержания здорового образа жизни молодежи. Еще год назад между Ассоциацией футбольных федераций Азербайджана (AFFA) и Coca-Cola было подписано спонсорское соглашение на 5-летний период, в рамках которого стороны обязались сотрудничать по двум проектам - U-13 Coca-Cola Liqa и "Кубок школьника Coca-Cola". Для их реализации Coca-Cola в целом перечислит AFFA $1 млн. 75 тыс.
По словам генерального директора компании Azеrbaycan Coca-Cola Bottlers Ltd Лисани Атасаяна, поддержка компанией футбольной лиги до 13 лет и Школьного кубка Coca-Cola направлена на развитие детского футбола в стране. В конечном счете они будут способствовать еще большей популяризации футбола в Азербайджане и воспитанию новых спортивных звезд. "Поддержка здорового образа жизни - постоянный приоритет Coca-Cola, и мы гордимся, что являемся составной частью развития спортивного движения в Азербайджане", - добавил он.
В рамках спортивных инициатив совсем недавно - 24 июня в центре Баку около памятника Самеду Вургуну состоялся Олимпийский день бега. Организаторами мероприятия выступили Национальный олимпийский и Паралимпийский комитеты Азербайджана, министерства молодежи и спорта, образования, а также компания Coca-Cola, которая является глобальным партнером олимпийского движения по всему миру. В нем приняли участие более 700 человек. Основной целью акции была пропаганда олимпийского движения в Азербайджане и здорового образа жизни.
"Каждый год в Азербайджане проводится марафон, приуроченный к Международному олимпийскому дню, а нынешний, организованный в рамках Года спорта, прошел еще более грандиозно", - отметил Чингиз Гусейнзаде, вице-президент Национального олимпийского комитета. А маркет-менеджер компании Coca-Cola Габиль Ахмедов добавил, что компания рада каждой возможности поддерживать мероприятия, которые развивают здоровый и активный образ жизни в Азербайджане. "Ведь спорт нас всех объединяет", - резюмировал он.
Таким образом, Coca-Cola избрала верный путь для реализации социально-корпоративной ответственности в Азербайджане, поддерживая социально значимые проекты, которые имеют значимость не только для сегодняшних поколений, но будут давать положительный эффект еще долгие годы.
Coca-Cola Company (NYSE: KO) является мировым лидером по производству прохладительных напитков, в числе которых более 500 брендов. Coca-Cola® признана самым дорогим брендом в мире, портфолио которого состоит из брендов стоимостью $15 млрд., включая DietCoke®, Fanta®, Sprite®, Coca-Cola Zero®, vitaminwater, Powerade®, Minute Maid®, Simply® и Georgia® Coffee. На глобальном уровне компания Coca-Cola является лидером в области производства минеральной воды, соков, готового чая и кофе. В результате создания глобальной дистрибьюторской системы потребители более чем в 200 странах мира имеют доступ к напиткам, производимым компанией. Coca-Cola продает более чем 1,8 млрд. штук этого напитка в день. Совместно с партнерами компания входит в топ-10 частных компаний по всему миру с количеством работников, превышающим 700 тыс.