"Coca-Cola" şirkəti Azərbaycanın sosial əhəmiyyətli layihələrinə dəstək verməkdə davam edir
Hələ Azərbaycanın müs-təqillik qazandığı ilk illərdə dünyaca tanınmış bir neçə iri şirkət ölkədə öz biznesini təşkil etməyi qərara almışdı. Onlar iqtisadiyyatı dayanıqsız olan respublikanın risklərini və təhlükələri öz üzərlərinə götürərək, milyonlarla dollar sərmayə yatırmışdılar, yeni yerli müəssisələr açılmışdı, həmçinin dünya standartları səviyyəsində məhsul buraxılışı təmin edilmişdi. Və bu müəssisələr yanılmamışdılar - 20 il ərzində Azərbaycanda iqtisadi durum köklü şəkildə dəyişdi və biznesin inkişafı üçün imkanlar dəfələrlə artdı.
Bizim ölkədə hələ 1994-cü ildə öz zavodunu açmış belə dünya brendlərdən biri də "Coca-Cola" şirkəti olub.
"Coca-Cola"nın Azərbaycana yatırdığı sərmayələr ölkənin neftdən kənar bölməsinə yatırılmış ilk iri xarici kapital yatırımlarından biri idi. Bu gün istehsal gücü ildə 300 milyon litr olan və 9 milyon əhaliyə xidmət göstərən "Azerbaijan Coca-Cola Bottlers Limited"də (ASSV) qazlı və qazsız içkilərin istehsalı, satışı və paylanmasını gerçəkləşdirilir.
"Coca-Cola"nın məhsuluna 9 müxtəlif marka (Coca-Cola, Coca-Cola Light, Soca-Cola Zero, Fanta, Sprite, Nestea, Burn, Cappy, BonAqua) daxildir. Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış sərmayə bu gün $100 mln.-a çatır. Ancaq önəmlidir ki, öz fəaliyyətində və sabit gəlirində ciddi nəticələr əldə etmiş "Coca-Cola" hazırda respublikanın sosial-humanitar layihələrində də öz iştirakını artırmaqda davam edir, sosial korporativ məsuliyyət siyasətini uğurla gerçəkləşdirir. Qeyd etmək lazımdır ki, şirkət icmaların dayanıqlılığını dəstəkləyir, həmçinin diqqətini ətraf mühitin qorunması, resursların konservasiyası və regionların iqtisadi inkişafı üzrə təşəbbüslərə cəmləşdirir.
Şirkətin iri ekoloji təşəbbüslərindən biri, məsələn, Qaradağ rayonunun Şıxlar qəsəbəsində gerçəkləşdirilib. Sahil zonalarında beynəlxalq təmizlik gününün növbəti ildönümü ilə bağlı qəsəbənin 35 hektarlıq sahəsindən 12 kubmetrə yaxın məişət tullantısı təmizlənərək daşınıb. Şıxlar qəsəbəsinin sahil zonası plastik və şüşə butılkalardan, konserv bankalarından və müxtəlif cür tullantılardan təmizlənib. Tədbirin gerçəkləşdirilməsində məqsəd insanların ətraf mühitin mühafizəsinə münasibətinin dəyişməsi, ictimaiyyətin diqqətini təbiətin qorunması ilə bağlı başqa ekoloji problemlərə yönəltmək olub. Tədbir Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin, "Green Baku" klubunun, "Təmiz şəhər" ASC-nin, "Yaşıl velosipedçilər" klubunun dəstəyi ilə "Götür. Təmizlə. Fərqi hiss et!" şüarı altında keçirilib.
"Coca-Cola"nın gerçəkləşdirdiyi sosial layihələrə daha bir parlaq nümunə kimi "Every Drop Matters" ("Hər damla önəmlidir ") proqramını da göstərmək olar. Proqram çərçivəsində "Save the Children" təşkilatı və "Coca-Cola" Azərbaycanın Xaçmaz rayonunda 1450 nəfər sakini olan Seyidli kəndinin sakinlərinin içməli su imkanı qazanmasına yardımçı olub.
Yetərli miqdarda içməli suyun olmaması bölgədə turizmin inkişafına da mane olurdu. "Every Drop Matters" proqramının komandası Seyidli kəndinin ictimaiyyəti ilə sıx əməkdaşlıqda olub və bunun hesabına artezian quyusu uğurla qazılıb. Bu layihə əhalisi təmiz içməli su imkanı əldə etmiş Seyidli kəndində yaxın gələcəkdə yaşayan uşaqların və onların valideynlərinin sağlamlığına da təsir göstərəcək. "Coca-Cola"nın Azərbaycandakı market meneceri Qabil Əhmədov bildirib ki, bu tədbir "Coca-Cola" şirkətinin korporativ sosial məsuliyyət proqramının tərkib hissələrindən biridir.
"Coca-Cola" öz korporativ sosial məsuliyyətinin gerçəkləşdirilməsində önəmli rolu idman və gənclərin sağlam həyat tərzinin dəstəklənməsi sahəsində təşəbbüslərə ayırır. Hələ bir il qabaq Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) və "Coca-Cola" tərəfindən 5 illik müddətə sponsor sazişi imzalanıb ki, bu çərçivədə tərəflər iki layihə - "U-13 Coca-Cola Liqa" və "Coca-Cola məktəbli kuboku" layihələri üzrə əməkdaşlıq etməyə razılaşıblar. Onların gerçəkləşdirilməsi üçün "Coca-Cola" bütünlükdə "AFFA"ya $1 mln 75 min köçürəcək.
"Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LTD" şirkətinin baş direktoru Lisani Atasayanın sözlərinə görə, şirkət tərəfindən 13 yaşa qədər futbol liqasının və "Coca-Cola" məktəbli kubokunun dəstəklənməsi ölkədə uşaq futbolunun inkişafına yönəlib. Son hesabda onlar Azərbaycanda futbolun daha da populyarlaşmasına və yeni idman ulduzlarının yetişdirilməsinə imkan yaradacaq. "Sağlam həyat tərzinin dəstəklənməsi "Coca-Cola"nın daimi prioritetidir və biz fəxr edirik ki, Azərbaycanda idman hərəkatının inkişafının tərkib hissəsiyik", - deyə o əlavə edib. İdman təşəbbüsü çərçivəsində bu yaxınlarda Bakının mərkəzində, Səməd Vurğunun heykəlinin yanında Olimpiya qaçış günü keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları kimi Milli Olimpiya və Paralimpiya komitələri, Gənclər və İdman, Təhsil nazirlikləri, həmçinin bütün dünya üzrə olimpiya hərəkatının qlobal tərəfdaşı sayılan "Coca-Cola" şirkəti çıxış edib. Qaçışda 700 nəfərdən çox insan iştirak edib. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanda olimpiya hərəkatının və sağlam həyat tərzinin təlbiği olub.
"Hər il Azərbaycanda Beynəlxalq Olimpiya gününə həsr edilmiş marafon keçirilir, İdman ili çərçivəsində həsr edilmiş indiki tədbir isə daha möhtəşəm həyata keçib", - deyə Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə bildirib. "Coca-Cola" şirkətinin market meneceri Qabil Əhmədov isə əlavə edib ki, şirkət üçün Azərbaycanda sağlam və fəal həyat tərzini inkişaf etdirən hər bir imkan sevindiricidir. "Axı idman bizim hamımızı birləşdirir", - deyə o vurğulayıb.
Beləliklə, "Coca-Cola" sosial əhəmiyyətli layihələri dəstəkləməklə Azərbaycanda sosial-korporativ məsuliyyətini gerçəkləşdirilməsi üçün doğru yol seçib. Bu layihələr yalnız bugünkü nəsillər üçün önəmli olmaqla kifayətlənmir və o, hələ uzun illər müsbət effekt verməkdə davam edəcək.
"Coca-Cola Company" (NYSE: KO) sərinləşdirici içkilər istehsalı üzrə dünya lideridir ki, bunların sırasına 500-dən artıq brend daxildir. "Coca-Cola®" dünyanın ən bahalı brendi sayılır, portfoliosu dəyəri $15 mlrd.-a çatan brendlərdən ibarətdir. Bunların sırasına "DietCoke®", "Fanta®", "Sprite®", "Coca-Cola Zero®", "vitaminwater", "Powerade®", "Minute Maid®", "Simply®" və "Georgia® Coffee" daxildir. Qlobal səviyyədə "Coca-Cola" mineral su, şirələr, hazır çay və qəhvə istehsalı üzrə də liderdir. Qlobal distribüter sisteminin yaradılması nəticəsində dünyanın 200-dən artıq ölkəsinin istehlakçıları şirkət tərəfindən istehsal edilən içkilərdən istifadə edə bilirlər. "Coca-Cola" gün ərzində 1,8 mlrd ədəddən çox içki satır. 700 mindən artıq işçisi olan şirkət əməkdaş sayına görə dünyanın ən iri 10 özəl şirkəti sırasına daxildir.

IN THE NAME OF DEVELOPMENT
In the early years of Azerbaijan's independence, several major companies from around the world decided to set up their own businesses in the country. At their own risk, they invested millions of dollars in the republic, which had a fragile economy at the time, created new local enterprises and started production that met world standards. These companies did not regret it - in the 20 years, the economic situation in Azerbaijan has changed dramatically, and the opportunities for business development have multiplied.
One of the international brands that opened its own factory in the country in 1994 was Coca-Cola.
The investments Coca-Cola made in Azerbaijan are one of the first and largest foreign investments in the country's non-oil sector. With a production capacity of up to 300 million litres per year, Azerbaijan Coca-Cola Bottlers Limited (ACCV) produces, sells and distributes carbonated and non-carbonated beverages, serving a population of nine million. Coca-Cola products include nine different brands (Coca-Cola, Coca-Cola Light, Coca-Cola Zero, Fanta, Sprite, Nestea, Burn, Cappy and BonAqua). The capital invested by the company in the Azerbaijani economy has now reached $ 100 million.
However, what is important is that after achieving significant results in its work and a stable income, Coca-Cola continues to increase its participation in social and humanitarian projects in the country, steadily implementing a policy of social corporate responsibility. It should be noted that the company supports sustainable communities and is focused on initiatives that protect the environment, conserve resources and ensure economic development in regions.
One of the major environmental initiatives of the company, for example, was a campaign in which about 12 cubic metres of waste were removed from an area of 35 hectares in the village of Sixlar in Qaradag District within the framework of the International Coastal Cleanup Day. The coastal zone in the village of Sixlar was cleared of plastic and glass bottles, cans and various kinds of debris. The purpose of the campaign was to change people's attitude to the environment and draw public attention to other environmental problems. The campaign was held under the slogan of "Pick it up. Clean it up. Feel the Difference!" and was supported by the Ministry of Ecology and Natural Resources, the National Olympic Committee of Azerbaijan, Club Green Baku, JSC Tamiz Sahar and Club Green Cyclists.
A striking example of a social project implemented with the support of Coca-Cola was the programme Every Drop Matters, in which Save the Children and Coca-Cola helped to provide access to drinking water in the village of Saidli with a population of 1,450 in Xacmaz District of Azerbaijan. The absence of sufficient drinking water was an obstacle to the development of tourism in the region. The team of the project Every Drop Matters worked closely with the public in Saidli, thanks to which an artesian well was successfully drilled. In the near future, the project will affect the health of children and their parents living in Saidli where the population can enjoy clean drinking water. Commenting on the project, the market manager of Coca-Cola in Azerbaijan, Habil Ahmadov, noted that this campaign is a component of Coca-Cola's corporate social responsibility programme.
While implementing its corporate social responsibility, Coca-Cola attaches great importance to initiatives in the field of sports and healthy lifestyle for young people. Just a year ago, the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) and Coca-Cola signed a sponsorship agreement for a 5-year period, under which the parties pledged to work on two projects - U-13 Coca-Cola Liqa and Coca-Cola Schoolboys Cup. To implement them, Coca-Cola will transfer $ 1.075 million to AFFA.
According to the director-general of Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LTD, Lisani Atasayan, the company's support for the football league for children below 13 and the Coca-Cola Schoolboys Cup are aimed at the development of children's football in the country. Eventually, they will contribute to even greater popularization of football in Azerbaijan and help train new sports stars. "Support for a healthy lifestyle is a constant priority for Coca-Cola, and we are proud that we are an integral part of the development of sports in Azerbaijan," he added.
As part of sports initiatives, an Olympic sprint day was held recently, on 24 June, near the monument to Samad Vurgun in the centre of Baku. It was organized by the National Olympic and Paralympic Committees, the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Education and Coca-Cola, which is a global partner of the Olympic Movement around the world. It was attended by over 700 people. The main aim of the campaign was to promote the Olympic Movement and a healthy lifestyle in Azerbaijan.
"Every year a marathon is held in Azerbaijan, and it is dedicated to the International Olympic Day, and the present one, organized within the framework of the Year of Sports, was even more spectacular," said Cingiz Huseynzada, vice-president of the National Olympic Committee. The marketing manager at Coca-Cola, Habil Ahmadov, added that the company welcomes every opportunity to support activities that promote a healthy and active lifestyle in Azerbaijan. "After all, we are all united by sports," he concluded.
Thus, Coca-Cola has chosen the right path for the realization of social and corporate responsibility in Azerbaijan by supporting socially important projects that are not only significant for the present generations, but will also have a positive effect for many years to come.
Coca-Cola Company (NYSE: KO) is the world leader in the manufacture of soft drinks, including more than 500 brands. Coca-Cola® is recognized as the most expensive brand in the world, the portfolio of which consists of brands worth $ 15 billion, including DietCoke®, Fanta®, Sprite®, Coca-Cola Zero®, vitaminwater, Powerade®, Minute Maid®, Simply® and Georgia® Coffee. At the global level, Coca-Cola is the leader in the production of mineral water, juices, ice tea and coffee. Following the establishment of a global distribution system, consumers in more than 200 countries around the world have access to drinks produced by the company. Coca-Cola sells more than 1.8 billion pieces of this drink a day. Together with partners, the company is in the top 10 private companies around the world with the number of employees exceeding 700,000.