MÜTTƏFİQLƏR SAATLARINI TUTUŞDURDULAR
Qəbələdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sədrliyi ilə Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının toplantısı keçirilib. Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı məsələlərini müzakirə edərək, regiondakı vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar. Toplantının yekunlarına dair bir sıra sənədlər imzalanıb. Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurası 2011-ci ildə yaradılıb, onun ilk toplantısı İzmirdə keçirilib, Qəbələdə təşkil olunmuş toplantı isə sayca ikincidir.
Qəbələ görüşünün əsas məqsədi hərbi, siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə işçi komissiyaların yaradılması idi - bu haqda razılıq hələ İzmirdə əldə olunmuşdu. Xüsusi diqqət Azərbaycan qazını Türkiyənin Avropa sərhədlərinə nəql edəcək Transatlantik qaz boru kəmərinin (TANAP) tikintsiinə yönəldi.
İşçi qruplar iki ölkə arasında ticarətin həcminin artırılması, həmçinin 7 milyard dollarlıq TANAP kəmərinin çəkilməsi şərtlərini müzakirə edəcəklər. Türkiyə KİV-in yazdığına görə, Ərdoğanın səfərinin ən vacib müddəalarından biri də məhz TANAP layihəsi idi. Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Avropa İttifaqının təşəbbüsü ilə Aşqabadda Türkiyə, Türkmənistan və Azərbaycanın yüksək vəzifəli nümayəndələrinin görüşü keçirilib və burada Türkmənistanın TANAP və Avropanın təbii qazla təmin olunmasına dair layihədə iştirakı məsələsi müzakirə edilib. Bunun üçün isə Rusiya və İranı o qədər də sevindirməyən Transxəzər kəmərinin çəkilməsi planlaşdırılır.
Bakı Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) timsalında Türkiyədə ən böyük sərmayədardır. Ekspertlərin fikrincə, 2023-cü ilə, yəni, Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə, təkcə ARDNŞ-nin Türkiyənin enerji sahəsinə qoyduğu kapitalın həcmi 17-18 milyard dollar təşkil edəcək. Beləliklə, ARDNŞ Türkiyə iqtisadiyyatına qoyulan kapitalın həcminə görə üçüncü şirkət olacaq. Göründüyü kimi, əgər əvvəllər Türkiyə və Azərbaycanı yalnız etnik, mədəni və mənəvi dəyərlər birləşdirirdisə, indi bu faktorların sırasına iqtisadi əməkdaşlıq da əlavə olunub.
Görüşdə Dağlıq Qarabağ probleminin nizamlanması prosesi də müzakirə edilib. Azərbaycana dəstəyini ifadə edən R.Ərdoğan mətbuat konfransında bildirib ki, əvvəlcə ermənilər öz qoşunlarını Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal etdikləri rayonlardan çıxarmalıdırlar. O vurğulayıb ki, beynəlxalq strukturlar bu ərazilərin Azərbaycana məxsusluğunu vurğulasalar da, hələ ki, bu torpaqlar "öz sahiblərinə qaytarılmayıb": "Bizim mövqeyimiz, Ermənistan ilə bağlı atdığımız addım, tutduğumuz mövqe nədirsə, bundan sonra da eyni şəkildə davam edəcək. Bu prosesdə maraqlı tərəf olaraq biz də hər zaman Azərbaycanın yanında olmağa davam edəcəyik".
Son vaxtlar Qərb dövlətlərinin Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasına nail olmaq üçün Ankaranı təzyiq altında saxladığını nəzərə alsaq, Türkiyənin Baş nazirinin ortaya qoyduğu bu aydın mövqe Azərbaycan üçün çox önəmlidir.
İkitərəfli münasibətlərdə viza problemi, daha doğrusu, bəzi Türkiyə KİV-in cidd-cəhdlə problem kimi qələmə vermək istədikləri viza məsələsi aktual olaraq qalır. Türkdilli dövlətlərin vətəndaşları üçün vizaları ləğv etmiş Ankara, Azərbaycandan da analoji addım gözləyir. Amma bu, hər iki tərəfin istəyi olmasına rəğmən, Türkiyə vətəndaşlarının Azərbaycana vizasız gediş-gəlişi, hər iki tərəfə məlum olan bəzi obyektiv səbəblər ucbatından, hələlik, mümkün deyil. Bununla belə, Azərbaycan tərəfi istisna hal kimi, Türkiyə vətəndaşları üçün sadələşdirilmiş viza rejimi tətbiq edib ki, bu da, əslində, formal xarakter daşıyır. Qəbələ görüşündə tərəflər mərhələli şəkildə bu problemin həllinə dair razılığa gəliblər. Azərbaycan prezidenti Türkiyə vətəndaşlarının bəzi kateqoriyaları üçün viza rejiminin ləğv olunmasını mümkün sayaraq, "birgə səylərlə məsələnin həlli yolunda önəmli addımların atılacağını" vurğulayıb.
Bundan əvvəl isə bəzi Türkiyə agentlikləri İranın Azərbaycanla Türkiyə arasında viza məsələsinə müdaxilə etməsi haqda xəbərlər yayıblar. Onların məlumatına əsasən, İran tərəfi şərt qoyur ki, Azərbaycan Türkiyə vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv edəcəyi təqdirdə, İran vətəndaşları üçün də analoji addım atılsın. Əks təqdirdə, Tehran Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə sərhədi bağlamaqla hədələyir. Naxçıvanla quru sərhədinin Azərbaycan üçün nə qədər önəmli olduğunu nəzərə alan Türkiyə tərəfi, Azərbaycanın bu məsələdəki mövqeyini anlayır və bunu qardaş dövlətin milli təhlükəsizlik problemi kimi qəbul edir.
Mütəxəssislərin fikrincə, Azərbaycan və Türkiyə rəhbərliyi arasında aparılan diskussiyaların əsas mövzularından biri də elə regional təhlükəsizlik məsələsi olub. Bundan əlavə, görüş zamanı İranın nüvə proqramı, Suriyadakı vəziyyətə dair Türkiyə ilə İran arasındakı fikir ayrılıqları və digər məsələlər də müzakirə edilib.

ALLIES COORDINATE POSITIONS
Azerbaijani President Ilham Aliyev and Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan presided over a session of the Council of Strategic Cooperation between the two countries in the town of Qabala. The sides discussed development of bilateral cooperation and exchanged views on the situation in the region. A number of documents were signed as a result of the session.
The Council of Strategic Cooperation between Azerbaijan and Turkey was formed in 2011 and its first session was in Izmir. The session in Qabala was the second one.
The main objective of the Qabala meeting was to set up working commissions for cooperation in the military, political, economic and other spheres, as was planned back in Izmir. They paid special attention to the project of the trans-Anatolia gas pipeline project (TANAP), which will be used to export Azerbaijani gas to Europe.
The working groups will also look into measures to increase the volume of trade between the two countries, as well as into the conditions for the realization of the agreement on building the 7-bn TANAP gas pipeline to deliver Caspian gas to the European borders of Turkey.
According to reports in the Turkish mass media, TANAP was among the most important issues on the agenda of Erdogan's visit. It is noteworthy that a meeting of high-ranking officials of Turkey, Turkmenistan and Azerbaijan was carried out quite recently in Ashgabat, under the aegis of the European Union, where they discussed Turkmenistan's participation in TANAP and the project of supplying Europe with natural gas. To this end the construction of the trans-Caspian pipeline is envisaged and this does not please Russia or Iran much.
Through the state oil company of Azerbaijan (SOCAR) Baku became the biggest investor in Turkey. Experts believe that in 2023, that is on the 100th anniversary of the Turkish Republic, SOCAR's investment in the energy sector of Turkey will alone be worth 17-18 billion dollars. Thus, SOCAR will take the third place in terms of capital investment in the Turkish economy, before Turkey and Azerbaijan were close only through the unity of ethnic, cultural and moral values, now these factors will be augmented by the mutually beneficial economic cooperation.
During the meeting they also discussed settlement of the Nagornyy Karabakh issue. Expressing support for Azerbaijan Erdogan said at the concluding news conference that for the start Armenians have to withdraw troops from the occupied districts around Nagornyy Karabakh. Although international bodies stress that this land belongs to Azerbaijan, they have yet to be "handed over to the owners", Erdogan said. "Our position here is clear: our steps with Armenia will remain the same they were before. And in this process we will always stand by Azerbaijan", Recep Tayyip Erdogan said.
The clear-cut position of the Turkish prime minister is especially important for Azerbaijan considering the fact that lately Turkey has come under pressure of Western countries that demand Ankara open the Turkish-Armenian border.
For relations between the two countries the topical issue has to do with the issue of visas, or rather with the insistent attempts by some Turkish mass media to turn this matter into a problem. By cancelling the visa for the citizens of Turkic-speaking countries Turkey expects a response in kind on the part of Azerbaijan. However, despite the mutual wish and because of objective reasons that the sides are aware of the visa-free entry of Turkish citizens to Azerbaijan so far remains unfeasible. That said, Azerbaijan has introduced simplified visa regulations for Turkish citizens that are in essence pure formalities. During the Qabala meeting the sides agreed on stage-by-stage solution of this problem. The Azerbaijani president promised to do away with visa requirements for a certain category of Turkish citizens and said that a decision was made "on gradually reaching this target".
Earlier some Turkish news agencies reported about the interference of Iran in the visa issue between Azerbaijan and Turkey. They reported that Iran put the condition that if Azerbaijan cancels visa requirements for Turkey, then it has to do the same with regard to Iranian citizens. Otherwise, Iran threatens to close the land communications with the Naxcivan Autonomous Republic, an Azerbaijani exclave. Considering the vital nature of the land link with Naxcivan Turkey treats Azerbaijan's position on the matter with understanding and perceives it as a national security issue for the brotherly country.
Experts believe that it is the security in the region that was one of the main topics for discussion between the Azerbaijani and Turkish leadership. In addition, during the meeting they discussed the situation with the Iranian nuclear programme; disagreements between Turkey and Iran concerning Syria that are capable of spoiling the already fragile relationship between the countries; and other matters.