MÜTTƏFİQLƏR SAATLARINI TUTUŞDURDULAR
Qəbələdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sədrliyi ilə Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının toplantısı keçirilib. Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı məsələlərini müzakirə edərək, regiondakı vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar. Toplantının yekunlarına dair bir sıra sənədlər imzalanıb. Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurası 2011-ci ildə yaradılıb, onun ilk toplantısı İzmirdə keçirilib, Qəbələdə təşkil olunmuş toplantı isə sayca ikincidir.
Qəbələ görüşünün əsas məqsədi hərbi, siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə işçi komissiyaların yaradılması idi - bu haqda razılıq hələ İzmirdə əldə olunmuşdu. Xüsusi diqqət Azərbaycan qazını Türkiyənin Avropa sərhədlərinə nəql edəcək Transatlantik qaz boru kəmərinin (TANAP) tikintsiinə yönəldi.
İşçi qruplar iki ölkə arasında ticarətin həcminin artırılması, həmçinin 7 milyard dollarlıq TANAP kəmərinin çəkilməsi şərtlərini müzakirə edəcəklər. Türkiyə KİV-in yazdığına görə, Ərdoğanın səfərinin ən vacib müddəalarından biri də məhz TANAP layihəsi idi. Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Avropa İttifaqının təşəbbüsü ilə Aşqabadda Türkiyə, Türkmənistan və Azərbaycanın yüksək vəzifəli nümayəndələrinin görüşü keçirilib və burada Türkmənistanın TANAP və Avropanın təbii qazla təmin olunmasına dair layihədə iştirakı məsələsi müzakirə edilib. Bunun üçün isə Rusiya və İranı o qədər də sevindirməyən Transxəzər kəmərinin çəkilməsi planlaşdırılır.
Bakı Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) timsalında Türkiyədə ən böyük sərmayədardır. Ekspertlərin fikrincə, 2023-cü ilə, yəni, Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə, təkcə ARDNŞ-nin Türkiyənin enerji sahəsinə qoyduğu kapitalın həcmi 17-18 milyard dollar təşkil edəcək. Beləliklə, ARDNŞ Türkiyə iqtisadiyyatına qoyulan kapitalın həcminə görə üçüncü şirkət olacaq. Göründüyü kimi, əgər əvvəllər Türkiyə və Azərbaycanı yalnız etnik, mədəni və mənəvi dəyərlər birləşdirirdisə, indi bu faktorların sırasına iqtisadi əməkdaşlıq da əlavə olunub.
Görüşdə Dağlıq Qarabağ probleminin nizamlanması prosesi də müzakirə edilib. Azərbaycana dəstəyini ifadə edən R.Ərdoğan mətbuat konfransında bildirib ki, əvvəlcə ermənilər öz qoşunlarını Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal etdikləri rayonlardan çıxarmalıdırlar. O vurğulayıb ki, beynəlxalq strukturlar bu ərazilərin Azərbaycana məxsusluğunu vurğulasalar da, hələ ki, bu torpaqlar "öz sahiblərinə qaytarılmayıb": "Bizim mövqeyimiz, Ermənistan ilə bağlı atdığımız addım, tutduğumuz mövqe nədirsə, bundan sonra da eyni şəkildə davam edəcək. Bu prosesdə maraqlı tərəf olaraq biz də hər zaman Azərbaycanın yanında olmağa davam edəcəyik".
Son vaxtlar Qərb dövlətlərinin Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasına nail olmaq üçün Ankaranı təzyiq altında saxladığını nəzərə alsaq, Türkiyənin Baş nazirinin ortaya qoyduğu bu aydın mövqe Azərbaycan üçün çox önəmlidir.
İkitərəfli münasibətlərdə viza problemi, daha doğrusu, bəzi Türkiyə KİV-in cidd-cəhdlə problem kimi qələmə vermək istədikləri viza məsələsi aktual olaraq qalır. Türkdilli dövlətlərin vətəndaşları üçün vizaları ləğv etmiş Ankara, Azərbaycandan da analoji addım gözləyir. Amma bu, hər iki tərəfin istəyi olmasına rəğmən, Türkiyə vətəndaşlarının Azərbaycana vizasız gediş-gəlişi, hər iki tərəfə məlum olan bəzi obyektiv səbəblər ucbatından, hələlik, mümkün deyil. Bununla belə, Azərbaycan tərəfi istisna hal kimi, Türkiyə vətəndaşları üçün sadələşdirilmiş viza rejimi tətbiq edib ki, bu da, əslində, formal xarakter daşıyır. Qəbələ görüşündə tərəflər mərhələli şəkildə bu problemin həllinə dair razılığa gəliblər. Azərbaycan prezidenti Türkiyə vətəndaşlarının bəzi kateqoriyaları üçün viza rejiminin ləğv olunmasını mümkün sayaraq, "birgə səylərlə məsələnin həlli yolunda önəmli addımların atılacağını" vurğulayıb.
Bundan əvvəl isə bəzi Türkiyə agentlikləri İranın Azərbaycanla Türkiyə arasında viza məsələsinə müdaxilə etməsi haqda xəbərlər yayıblar. Onların məlumatına əsasən, İran tərəfi şərt qoyur ki, Azərbaycan Türkiyə vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv edəcəyi təqdirdə, İran vətəndaşları üçün də analoji addım atılsın. Əks təqdirdə, Tehran Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə sərhədi bağlamaqla hədələyir. Naxçıvanla quru sərhədinin Azərbaycan üçün nə qədər önəmli olduğunu nəzərə alan Türkiyə tərəfi, Azərbaycanın bu məsələdəki mövqeyini anlayır və bunu qardaş dövlətin milli təhlükəsizlik problemi kimi qəbul edir.
Mütəxəssislərin fikrincə, Azərbaycan və Türkiyə rəhbərliyi arasında aparılan diskussiyaların əsas mövzularından biri də elə regional təhlükəsizlik məsələsi olub. Bundan əlavə, görüş zamanı İranın nüvə proqramı, Suriyadakı vəziyyətə dair Türkiyə ilə İran arasındakı fikir ayrılıqları və digər məsələlər də müzakirə edilib.

СОЮЗНИКИ СВЕРИЛИ ЧАСЫ
В Габале под председательством президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Турции Реджепа Тайиба Эрдогана состоялось заседание Совета стратегического сотрудничества двух стран на высшем уровне. Стороны обсудили вопросы развития двустороннего сотрудничества, провели обмен мнениями о ситуации в регионе. По итогам заседания был подписан ряд документов.
Совет стратегического сотрудничества между Азербайджаном и Турцией был образован в 2011 году, первое заседание его состоялось в Измире, нынешнее в Габале - уже второе по счету.
Главной задачей габалинской встречи было создание рабочих комиссий по сотрудничеству в военной, политической, экономической и других сферах, которые были запланированы еще в Измире. Особое внимание было уделено проекту строительства Трансанатолийского газопровода (TANAP), посредством которого азербайджанский газ будет экспортироваться в Европу.
Рабочие группы рассмотрят меры по увеличению объема торговли между двумя странами, а также условия реализации соглашения о строительстве семимиллиардного газопровода TANAP для поставок каспийского газа к европейским границам Турции.
По сведениям турецких СМИ, именно TANAP был одним из наиболее значимых пунктов повестки дня визита Эрдогана. Примечательно, что сравнительно недавно под эгидой Евросоюза в Ашгабате проходила встреча высокопоставленных представителей Турции, Туркменистана и Азербайджана, где обсуждался вопрос об участии Туркменистана в TANAP и проекте по снабжению Европы природным газом. Для этого предусматривается строительство Транскаспийского трубопровода, который не вызывает особого восторга у России и Ирана.
Азербайджан в лице Государственной нефтяной компании Азербайджана (ГНКАР) стал самым крупным инвестором в Турции. По мнению экспертов, к 2023 году, то есть к столетию Турецкой Республики, только вложения азербайджанской ГНКАР в энергетическую сферу Турции будут оцениваться в $17-18 миллиардов. Таким образом, ГНКАР займет третье место по объему капиталовложений в экономику Турции. Если раньше Турцию и Азербайджан сближали только единство этнических, культурных и моральных ценностей, то сегодня к этим факторам добавилось и взаимовыгодное экономическое сотрудничество.
На встрече также обсуждалось урегулирование нагорно-карабахского вопроса. Выражая поддержку Азербайджану, Эрдоган на итоговой пресс-конференции отметил, что армяне для начала должны вывести войска из оккупированных районов вокруг Нагорного Карабаха. Хотя международные структуры и подчеркивают, что эти земли принадлежат Азербайджану, они "пока не переданы хозяевам", заявил Эрдоган. "Наша позиция здесь ясна: какими были наши шаги с Арменией, такими они будут и после. И в этом процессе мы всегда будем рядом с Азербайджаном", - сказал Реджеп Тайиб Эрдоган.
Четкая позиция турецкого премьера особенно важна для Азербайджана, учитывая тот факт, что в последнее время Турция находится под прессингом западных стран, которые требуют от Анкары открыть турецко-армянскую границу.
Для взаимоотношений двух стран весьма актуальна проблема, связанная с выдачей виз, а точнее - настойчивые попытки некоторых турецких СМИ сделать из этого вопроса проблему. Отменив визу для граждан тюркоязычных стран, турецкая сторона ожидает ответного шага и со стороны Азербайджана. Но, несмотря на обоюдное желание, безвизовый въезд турецких граждан в Азербайджан в силу известных сторонам объективных причин пока представляется невозможным. Вместе с тем в виде исключения азербайджанская сторона ввела для турецких граждан упрощенный визовый режим, который, по сути, является простой формальностью. В ходе габалинской встречи стороны договорились также о поэтапном решении этой проблемы. Президент Азербайджана обещал  упразднить визовый режим для определенной категории граждан Турции и сообщил о принятии решения "о постепенном достижении данной цели".
Ранее некоторые турецкие агентства сообщали о вмешательстве Ирана в визовый вопрос между Азербайджаном и Турцией. По их сообщению, иранская сторона поставила условие, что если Азербайджан отменит визовый режим с Турцией, то аналогичный шаг он должен сделать и в отношении иранских граждан. В противном случае Тегеран грозится закрыть сухопутное сообщение с анклавной Нахчыванской Автономной Республикой Азербайджана. Учитывая жизненную важность сухопутного сообщения с Нахчываном, турецкая сторона с пониманием относится к позиции Азербайджана в этом вопросе, воспринимая его как проблему национальной безопасности братского государства.
Именно безопасность в регионе, по мнению специалистов, была одной из основных тем дискуссии между руководством Азербайджана и Турции. Помимо этого во время встречи обсуждались ситуация вокруг ядерной программы Ирана, разногласия по поводу Сирии между Турцией и Ираном, которые в состоянии испортить и без того непрочные взаимоотношения между этими странами, а также другие вопросы.