DƏYİŞİKLİKLƏR DÖVRÜNÜN SİYASƏTÇİSİ
O, Sovet İttifaqının qürub çağının əsas siyasi fiqurlarından biri idi. Daha sonra o, adını Vətəninin müstəqil dövlətçiliyi tarixinə də yazdırdı. Onun Gürcüstanın regionun lider dövləti olan Azərbaycanla strateji ittifaqa girməsi və bununla da, Cənubi Qafqazın yeni simasının formalaşdırılmasındakı rolu da şübhə doğurmur.
Tarixçilər Eduard Şevardnadzenin siyasi portretini, 2014-cü il iyulun 7-də bitən həyat yolunu hələ uzun müddət hərtərəfli, ən xırda detalınadək araşdıracaqlar.
İslahatçı, yoxsa dağıdıcı?
Eduard Şevardnadze hələ SSRİ dövründə özünə fenomenal siyasi karyera qura bilib. Onun karyerasında əhəmiyyətli mərhələlər yüksək rütbəli kommunist funksioneri kimi, Gürcüstan Komsomolu Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi və Gürcüstan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi postlarını tutduğu dövrlər olub. Amma o, həm də DTK məktəbinin yetirməsi idi və Şevardnadzenin bir siyasətçi kimi inkişafında bu amilin rolu az olmayıb. Məhz, bu üzdən o, nəinki lider keyfiyyətlərinə malik idi, həm də inanılmaz siyasi hesablamaları bacaran, ağır vəziyyətlərdə siyasi məqsədəuyğunluq kontekstində çıxış yollarını tapa bilən, zirək, yeni siyasi reallıqlara uğurla uyğunlaşmağı bacaran siyasətçi idi. Bu keyfiyyətlər xüsusilə 1980-ci illərin ikinci yarısında, Qorbaçovun dünyanın super fövqəldövlətlərindən birinin süqutuna səbəb olmuş "yenidənqurma"sının başladığı illərdə özünü daha aydın göstərib.
Şevardnadzenin imperiya siyasətinin zirvəsinə ucalması, məhz, "yenidənqurma" illərinə təsadüf edib. Mixail Qorbaçovun tərəfdarlarından biri olan Şevardnadze SSRİ-nin xarici işlər naziri postunu tuturdu. Sovet İttifaqının sürətlə dağılması beynəlxalq münasibətlərin aydınlaşması, "soyuq müharibə"nin başa çatması ilə nəticələndi. ABŞ-la SSRİ arasında strateji hücum silahlarının ixtisarı, orta və yaxın mənzilli raketlərin məhvi, iki ölkə arasında silahlanma yarışına son qoyulması haqda razılaşmalar, məhz, Şevardnadzenin dövründə imzalanıb. Nəhayət, Berlin səddinin dağılması, Almaniyanın birləşməsi, həmçinin sovet qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasında Şevardnadzenin böyük rol oynadığı hər kəs tərəfindən qəbul olunur.
Şevardnadzenin bilavasitə iştirakı ilə baş vermiş bütün bu hadisələr ona birmənalı olmayan şöhrət qazandırmışdı: bəziləri onu görkəmli islahatçı, sovet totalitarizminin aradan qalxmasına töhfə vermiş şəxs, digərləri isə böyük fövqəldövlətin dağıdıcısı, satqın, beynəlxalq arenada Sovet İttifaqının maraqlarını satmış siyasətçi hesab edirlər. İstənilən halda, XX əsrin sonlarında planetin 1/6 hissəsinin və ümumilikdə, dünyanın simasının köklü şəkildə dəyişilməsində Şevardnadzenin rolu danılmazdır.
SSRİ-nin dağılması Şevardnadzenin gələcək karyerasına da öz təsirini göstərdi. Tezliklə həmin dövrdə müstəqilliyə nail olmuş digər keçmiş sovet respublikaları kimi, kor-koranə demokratiyaya doğru qaçan və ondan doğan anarxiya və siyasi özbaşınalıq təhlükəsilə üz-üzə qalan vətəni Gürcüstana qayıdan siyasətçi Zviad Qamsaxurdiya hakimiyyətinin silahlı yolla devrilməsindən sonra müvəqqəti dövlət idarəçiliyi orqanı olan Dövlət Şurasına rəhbərliyə başladı. Bir müddət sonra o, Gürcüstanın prezidenti seçildi və bununla da, Şevardnadzenin siyasi fəaliyyətində yeni dövr başladı. Artıq o, kiçik, lakin öz azad həyatını qurmağa, dünya ictimaiyyətində layiqli yerini tutmağa çalışan qürurlu Gürcüstanın lideri idi.
Müstəqil Gürcüstanın prezidenti
Eduard Şevardnadze Gürcüstanda sabitliyə nail olunmasında, dövlət hakimiyyəti orqanlarının fəaliyyətinin qurulmasında, vətəndaş müharibəsinin qarşısının alınmasında, ölkənin ağır iqtisadi böhrandan çıxarılmasında (əsas ərzaq məhsulları, su, işıq, istilik çatışmazlığını başqa cür adlandırmaq mümkün deyil) son dərəcə böyük rol oynayıb. O, ölkədə müxtəlif hərbiləşmiş qruplaşmaların özbaşınalığına son qoydu, Qamsaxurdiyanın devrilməsində iştirak etmiş "Mxedrioni" təşkilatının tərk-silah edilməsinə nail oldu.
Lakin əsas problemin - Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün müdafiəsi - həllində Şevardnadze nəticə əldə edə bilmədi. Doğrudur, onun dövründə Abxaziya və Cənubi Osetiyada hərbi əməliyyatlar, demək olar ki, dayandırıldı. Amma Tiflisin bu muxtar bölgələrdə suverenliyini nəzərdə tutan uzunmüddətli sülhə nail olunmadı. Üstəlik, Yeltsin Rusiyasının dəstəklədiyi separatçıların nəzarətinə keçən rayonları tərk etmiş yüz minlərlə gürcü qaçqın ölkədə ciddi humanitar problemlərə səbəb olmuşdular.
Şevardnadzenin sosial-iqtisadi siyasətinə də münasibət birmənalı deyil. Sosialist təsərrüfatından bazar iqtisadiyyatına keçid bir qrup insanın son dərəcə zənginləşməsi fonunda Gürcüstan əhalisinin böyük bir hissəsinin yoxsullaşmasına səbəb oldu. Ölkədə korrupsiya miqyaslı hal aldı. Şevardnadzeni milli valyuta - larinin qiymətdən düşməyə başladığı dövrdə onun dollara nisbətdə dəyərini saxlamasına nail olmaq üçün ölkənin valyuta ehtiyatlarını dağıtmaqda da günahlandırırlar. Bəlkə də, o, bu tələsik addımı Qərbin maliyyə mərkəzlərinin və Beynəlxalq Valyuta Fondunun israrı ilə atmışdı.
2003-cü ildə Gürcüstanda "qızılgül inqilabı" baş verdi. Eduard Şevardnadze könüllü şəkildə dövlət başçısı postunu tərk etdi və onun Mixail Saakaşviliyə keçməsinə imkan yaratdı. Şevardnadze siyasi karyerasının ABŞ və Avropa İttifaqının mövqeyi ucbatından başa çatdığını ürəkağrısı ilə anlayırdı. Bu dövlətlər Sovet İttifaqının dağılmasında Qərbə kömək etmiş siyasətçiyə dəstək verməkdən imtina etmişdilər.
Şevardnadze istefa verdikdən sonra artıq eks-prezident kimi, tez-tez Saakaşvilinin siyasətini tənqid edirdi. Saakaşvilinin hakimiyyətə gəlişindən, təxminən, 10 il sonra Şevardnadze milyarder Bidzina İvanişvilinin başçılıq etdiyi, ölkənin yeni iqtidarı olan "Gürcü arzusu" partiyasını dəstəkləmək qərarı verdi. Eduard Ambrosiyeviçin reytinqi onun ömrünün sonunadək sarsılmaz qaldı. Gürcüstanda siyasətin patriarxı ilə fikir ayrılıqlarının olmasına rəğmən, Saakaşvili belə, Şevardnadzenin "sovet dövrünün və Gürcüstanın postsovet dönəminin vacib siyasi xadimi olduğunu, onun rolunun qiymətləndirilməsi üçün tarixin və tarixçilərin hələ çox işləməli olacaqlarını" etiraf etmişdi.
Şübhəsiz ki, o, yalnız sovet rəhbərliyinin görkəmli nümayəndələrindən, müasir Gürcüstan dövlətinin memarlarından biri yox, həm də Cənubi Qafqazda yeni siyasi-iqtisadi mənzərənin, qüvvələr konfiqurasiyasının formalaşmasına son dərəcə böyük töhfələr vermiş siyasətçi idi. Son məqsədə nail olunmasında Şevardnadze qonşu Azərbaycanın və onun lideri Heydər Əliyevin dəstəyinə arxalanırdı.
Azərbaycanın müttəfiqi
Əliyevlə Şevardnadzenin taleyində ümumi məqamlar çox idi. Onların hər ikisi DTK məktəbini keçmiş, Azərbaycan və Gürcüstan sovet respublikalarının liderləri, SovİKP MK-nin Siyasi Bürosunun üzvü olmuşdular. Heydər Əliyev SSRİ rəhbərliyində Şevardnadzedən əvvəl təmsil olunmuş, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini postunu tutmuşdu. İttifaqın dağılmasından sonra Eduard Şevardnadze müstəqil Gürcüstanın, Heydər Əliyev isə müstəqil Azərbaycanın prezidenti oldu. Onların hər ikisi ölkələrinin müasir tarixində xilaskar rolu oynayıb, faktiki olaraq, ölkələrini parçalanmadan qurtarıblar. Amma onların iki dövlət arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin yaranmasına töhfələri də digər xidmətlərindən az deyil. Regional siyasətin əsas amillərindən olan Azərbaycanla Gürcüstan arasında strateji müttəfiqliyin möhkəmlənməsi və məhz, bu iki siyasətçinin adı ilə bağlıdır.
Yeni geosiyasi şəraitdə Heydər Əliyev və Eduard Şevardnadze birlikdə, fəaliyyətlərini koordinasiya etməklə, problemləri bir-birinin ardınca çözürdülər. Onlar, məhz, bu yolla Azərbaycanın və Gürcüstanın müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə, iki qonşu respublikanın Xəzər və Qara dəniz regionlarındakı inteqrasiya proseslərinə töhfələrinin genişlənməsinə nail olublar. Şevardnadze Heydər Əliyevin yalnız Azərbaycanın deyil, Gürcüstanın da müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə verdiyi töhfələri anlayır və yüksək qiymətləndirirdi. O, azərbaycanlı həmkarını "dostu" və "əsas məsləhətçisi" adlandırırdı. Həqiqətən də, Gürcüstan, məhz, yeni "Böyük İpək yolu"nun ilhamvericisi olan Azərbaycan liderinin hesabına Xəzərin enerji resurslarının dünya bazarlarına nəqlində aparıcı tranzit ölkələrdən birinə çevrilmək imkanı qazandı.
1998-ci ildə Bakı-Tiflis-Ceyhan neft kəmərinin tikintisi haqda tarixi razılaşma əldə olundu. Bu, ilk növbədə, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə prezidentləri Heydər Əliyev, Eduard Şevardnadze və Süleyman Dəmirəlin birgə səyləri nəticəsində baş verdi. 2001-ci ildə isə Şevardnadzenin Bakıya səfəri zamanı daha bir iddialı regional layihə - Bakı-Tiflis-Ərzurum qaz kəmərinin inşasına start verildi.
Azərbaycan neftinin və neft məhsullarının Gürcüstana tədarükü, o cümlədən onların Qərbə, məhz, Gürcüstan ərazisilə nəqli bu ölkənin iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşmasına, onun regional siyasətdə və iqtisadiyyatda çəkisinin artmasına kömək etdi.
Heydər Əliyev və Eduard Şevardnadze Azərbaycanla Gürcüstan arasında ikitərəfli münasibətləri o qədər möhkəmləndirmişdilər ki, onların 2003-cü ildə prezident postunu tərk etmələri belə (daha bir qəribə oxşarlıq: eyni ildə onların biri dünyasını dəyişir, digəri isə "qızılgül inqilabı" nəticəsində prezidentlikdən məhrum olur), Bakı ilə Tiflis arasında dialoqun yüksələn xətlə inkişafına təsir göstərmədi.
İndi Azərbaycanla Gürcüstan arasında strateji ittifaq daha da möhkəmlənir, ona yeni ştrixlər, layihələr (Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun tikintisini qeyd etmək kifayətdir) əlavə olunur. Ekspertlər və adi vətəndaşlar bu regional fenomen haqda danışarkən, Eduard Şevardnadzeni hər zaman xoş sözlərlə xatırlayacaqlar - dünya miqyaslı siyasətçi...
E. ŞEVARDNADZENİN "R+" JURNALINA MÜSAHİBƏSİNDƏN (15 FEVRAL 2007-ci il)
"Ermənilər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolunun tapılmalı olduğunu gec-tez anlayacaqlar. Əks təqdirdə, onlar müstəqilliklərini itirə bilərlər. Çünki Azərbaycan Azərbaycandır. Azərbaycan regionun ən güclü dövlətidir və onunla hesablaşmaq lazımdır".
"Bizdə 400 mindən artıq azərbaycanlı yaşayır. Amma onlar indiyədək bizə heç bir problem yaratmayıblar. Mən Gürcüstan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin katibi, daha sonra isə prezident olarkən daim onların maraqlarını nəzərə almağa çalışmışam. İndi də buna çalışıram".

ПОЛИТИК ЭПОХИ ПЕРЕМЕН
Он был одной из наиболее знаковых политических фигур эпохи заката Советского Союза, вписавшей затем свое имя в летопись независимой государственности своей исторической Родины. Несомненна и выдающаяся роль Шеварднадзе в формировании нового облика Южного Кавказа на рубеже тысячелетий - процессе, обусловленном стратегическим союзом Грузии с Азербайджаном как лидирующим региональным государством.
Историкам еще предстоит всесторонне и детально исследовать политический портрет Эдуарда Шеварднадзе, земной путь которого завершился 7 июля 2014 года в его родном Тбилиси.
Реформатор или разрушитель?
Эдуард Шеварднадзе сделал феноменальную политическую карьеру в бытность СССР. Значительными этапами его формирования как высокопоставленного коммунистического функционера были работы на постах первого секретаря ЦК комсомола Грузии и первого секретаря ЦК Компартии Грузии. Но он был также выходцем из школы КГБ, причастность к которой сыграла не последнюю роль в развитии Шеварднадзе как политика, обладающего не только качествами лидера, но и поразительным политическим расчетом, умением находить выход из тяжелых ситуаций в контексте политической целесообразности, гибкостью, способностью успешно встраиваться в новые политические реалии. Эти качества особенно проявились во второй половине 1980-х годов, когда началась горбачевская "перестройка", сыгравшая фатальную роль в судьбе одной из мировых сверхдержав.
Именно в годы "перестройки" совершилось восхождение Шеварднадзе на вершину имперской политики. Став одним из соратников Михаила Горбачева, он занял должность министра иностранных дел СССР. Шеварднадзе оказал немалое влияние на судьбы мирового порядка. Стремительное крушение Советского Союза сопровождалось разрядкой в международных отношениях, увенчавшейся окончанием "холодной войны". При Шеварднадзе были подписаны исторические советско-американские договоры о сокращении стратегических наступательных вооружений, о ликвидации ракет средней и малой дальности, положившие конец гонке вооружений между СССР и США. И, конечно, общепризнана роль Шеварднадзе в объединении Германии и разрушении Берлинской стены, а также выводе советских войск из Афганистана.
Все эти события, произошедшие при непосредственном участии Эдуарда Шеварднадзе, обрекли его на неоднозначную славу: одни считают его выдающимся реформатором, внесшим свой вклад в ликвидацию советского тоталитаризма, другие же видят в нем одного из разрушителей великой державы, обвиняют в предательстве и сдаче интересов Советского Союза на международной арене. В любом случае роль Шеварднадзе в кардинальном изменении политического облика шестой части планеты и всей мировой обстановки конца ХХ века бесспорна.
Крушение СССР сказалось и на дальнейшей карьере Эдуарда Шеварднадзе. Совсем скоро он возвращается в родную Грузию, переживавшую в тот момент, как и ряд других бывших советских республик, вставших на путь государственной независимости, стихию вольно трактуемой демократии, с вытекающими из нее проявлениями анархии и политического беспредела. После вооруженного переворота, приведшего к свержению режима Звиада Гамсахурдиа, Эдуард Шеварднадзе возглавил временный орган управления - Государственный совет. Чуть позже он был избран президентом Грузии. Так началась новая веха политической деятельности Шеварднадзе - уже в качестве лидера маленькой, но гордой Грузии, устремившейся к строительству свободной жизни и обретению достойного места в мировом сообществе.
Президент независимой Грузии
Эдуард Шеварднадзе внес огромный вклад в стабилизацию ситуации в Грузии, налаживание работы органов государственной власти, преодоление гражданской войны, вывод страны из тяжелейшего экономического кризиса (как иначе назвать отсутствие продуктов первой необходимости, воды, света, отопления). Он покончил с произволом различных военизированных группировок, добился разоружения организации "Мхедриони", принимавшей участие в свержении Гамсахурдиа.
Однако в решении самой главной проблемы - защиты территориальной целостности Грузии - достичь серьезных успехов Шеварднадзе не удалось. Да, при нем военные действия в Абхазии и Южной Осетии были в основном прекращены, но долгосрочного мира, предусматривающего суверенный контроль Тбилиси над этими автономными территориями, так и не наступило. К тому же сотни тысяч грузинских беженцев, покинувших районы, оказавшиеся во власти сепаратистов при поддержке ельцинской России, породили значительные гуманитарные проблемы.
Неоднозначно оценивается и социально-экономическая политика Шеварднадзе. Переход из социалистического хозяйствования к рыночной экономике сопровождался обнищанием немалой части населения на фоне невиданного обогащения кучки людей. Значительные масштабы обрела коррупция. В вину Шеварднадзе ставят и то, что в условиях, когда начала обесцениваться национальная валюта - лари, он в стремлении отстоять стоимость грузинских денег по отношению к доллару опустошил валютные резервы страны. Есть основания полагать, что этот опрометчивый шаг он совершил по настоянию западных финансовых центров и Международного валютного фонда.
В 2003 году в Грузии произошла "революция роз". Эдуард Амвросиевич добровольно покинул пост главы государства, доставшийся затем Михаилу Саакашвили. Шеварднадзе с горечью в душе осознавал, что его политическое время закончилось во многом благодаря позиции США и Евросоюза, отказавшихся от дальнейшей поддержки человека, который помог Западу развалить Советский Союз.
После отставки Эдуард Шеварднадзе, уже в статусе экс-президента, часто выступал с критикой в адрес политики Саакашвили. Спустя почти 10 лет после прихода последнего к власти Шеварднадзе поддержал партию "Грузинская мечта" во главе с миллиардером Бидзиной Иванишвили, ставшую новой правящей силой в стране. Авторитет Эдуарда Амвросиевича оставался незыблемым до конца его дней. Даже Саакашвили, несмотря на противоречия с патриархом грузинской политики, признавал, что Шеварднадзе был "важным деятелем советской эпохи и постсоветской Грузии, над оценкой роли которого еще долго придется работать истории и историкам".
Очевидно, что он был не только видным представителем советского руководства и одним из архитекторов современного грузинского государства, но и политиком, внесшим неоценимый вклад в формирование новой политико-экономической панорамы и конфигурации сил на Южном Кавказе. В достижении последней цели он опирался на поддержку со стороны соседнего Азербайджана и его лидера Гейдара Алиева.
Союзник Азербайджана
В судьбах Алиева и Шеварднадзе много общего. Оба прошли школу КГБ, были лидерами советских республик Азербайджана и Грузии, стали членами Политбюро ЦК КПСС. Гейдар Алиев раньше Эдуарда Шеварднадзе вошел в советское руководство, в качестве первого заместителя председателя Совета Министров СССР. Вскоре после крушения Союза Эдуард Шеварднадзе стал президентом независимой Грузии, а Гейдар Алиев - президентом независимого Азербайджана. Оба сыграли спасительную роль в новейшей истории своих стран, фактически предотвратив их распад. Но не менее грандиозен их вклад в укрепление дружественных и братских отношений между двумя государствами. С именами  Гейдара Алиева и Эдуарда Шеварднадзе связаны становление и укрепление стратегического союзничества между Азербайджаном и Грузией, ставшего одним из ключевых факторов региональной политики.
В новых геополитических условиях Гейдар Алиев и Эдуард Шеварднадзе совместно, координируя действия, преодолевали одну проблему за другой, добиваясь укрепления независимости Азербайджана и Грузии, расширяя их вклад в интеграционные процессы в Каспийско-Черноморском регионе.
Шеварднадзе осознавал и высоко ценил вклад Гейдара Алиева в укрепление независимости не только Азербайджана, но и Грузии. Он называл своего азербайджанского коллегу "другом" и "главным советчиком". И действительно, во многом благодаря стратегии азербайджанского лидера как главного вдохновителя нового "Великого Шелкового пути"  Грузия получила возможность состояться как государство, которое рассматривается в качестве одного из ведущих транзитеров на пути транспортировки каспийских энергоресурсов на мировые рынки.
В 1998 году было заключено историческое соглашение о строительстве Основного экспортного нефтепровода Баку - Тбилиси - Джейхан. Это стало возможным, прежде всего, благодаря совместным усилиям президентов Азербайджана, Грузии и Турции - Гейдара Алиева, Эдуарда Шеварднадзе и Сулеймана Демиреля. А в 2001 году во время визита Шеварднадзе в Баку был дан старт еще одному амбициозному региональному проекту - строительству газопровода Баку - Тбилиси - Эрзурум.
Поставка азербайджанской нефти и нефтепродуктов в Грузию, а также их транспортировка на Запад через грузинскую территорию способствовали улучшению экономической ситуации в Грузии, повышению веса этой страны в региональной политике и экономике.
Гейдар Алиев и Эдуард Шеварднадзе настолько укрепили двусторонние азербайджано-грузинские отношения, что даже их уход с постов глав государств в 2003 году (еще одно удивительное совпадение в биографии обоих лидеров, один из которых ушел в том году из жизни, а другой покинул президентство вследствие "революции роз") не сказался на поступательном развитии диалога между Баку и Тбилиси.
Азербайджано-грузинский стратегический союз все более укрепляется, обрастает новыми штрихами и проектами (достаточно отметить строительство железной дороги Баку - Тбилиси - Карс), существенно воздействующими на расклад сил на Южном Кавказе. Говоря об этом региональном феномене, эксперты и простые граждане всегда будут добрым словом вспоминать и Эдуарда Шеварднадзе - политика мирового масштаба.
ИЗ ИНТЕРВЬЮ Э.ШЕВАРДНАДЗЕ  ЖУРНАЛУ R+ (15 ФЕВРАЛЯ 2007 г.)
"Армяне рано или поздно поймут, что надо найти решение карабахского конфликта. Иначе могут потерять свою независимость. Потому что Азербайджан есть Азербайджан. Это сильное государство в регионе и надо считаться с ним".
"Азербайджанцев у нас более 400 тысяч, но ни одной проблемы до сих пор они не создали. Ни одной. Когда я был секретарем ЦК КП Грузии, потом президентом, всегда старался учитывать их интересы. И сейчас тоже стараюсь".