Erməni tədqiqatçılar Moskva müqaviləsində nə "oxumağa" çalışırlar?
Ermənistanda növbəti "tarixi sensasiya" müzakirə olunur. "Yerkramas" qəzetində mərhum erməni diplomatı Levon Eyramcyansın məqaləsi dərc olunub. Doğrudur, məqalə hələ 2001-ci ildə yazılıb. Lakin İrəvanda onun aktuallığını bu gün də itirmədiyinə əmindirlər. Zarafat deyil - Levon Eyramcyans 1921-ci ilin Moskva müqaviləsinin, sən demə, cəmi 25 il üçün nəzərdə tutulduğunu və onun 1946-cı ildə qüvvədən düşdüyünü sübut etməyə çalışıb. Bu gün artıq Ermənistanın digər nəşri - "Lragir" yazır: "Bu, Ermənistanı parçalayan əsas müqavilədir və erməni soyqırımının 100-cü ildönümündə tədricən onun təftişinə ehtiyac yaranır. Levon Eyramcyans iddia edir ki, bu müqavilə və ona aid məxfi protokollardakı bəzi sirlər yaxşı öyrənilməyib və ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarılmayıb. Bununla yanaşı, bu müqavilələrdə Qərbi və Şərqi Ermənistanın birləşdirilməsi üçün bütün əsaslar var".
Bu cür bəyanatların müəllifləri reallığa baxsalar, daha yaxşı olar. Eyramcyansın haqqında danışdığı "məxfi protokollar"ın həqiqətən mövcud olub-olmadığı, Moskva müqaviləsinin hansı müddətə imzalandığı və s. kimi sualların cavabları, əlbəttə ki, müəyyən maraq doğura bilər. Amma birincisi, burada yalnız əsaslı faktlara, ciddi sübutlara əsaslanılmalı, dumanlı fərziyyələr və gümanlar əsas götürülməməlidir. İkincisi, 1921 və 1946-cı illərdən sonra Türkiyə sərhədlərini möhkəmləndirən çox sayda sənədlər meydana çıxıb. Yəni Eyramcyansın araşdırmasının praktiki mənası yoxdur.
Amma unutmayaq ki, erməni cəmiyyəti bu cür faktlara özünəməxsus şəkildə yanaşır.
Məlum olduğu kimi, Sovet İttifaqı-Türkiyə sərhədlərinin konfiqurasiyası məhz Moskva və Qars müqavilələrilə müəyyənləşib. İndi Ermənistan məhz həmin sərhədlərdə tanınır. Müqavilələrdə isə Ermənistanın da iddia etdiyi Naxçıvan MR-in statusu və sərhədləri əksini tapır. Ən başlıcası, Sevr müqaviləsini və səs-küylü "Vudro Vilsonun arbitraj qərarı"nı kitabxananın küncünə, daha dəqiqi, tarixin arxivinə, məhz, bu müqavilələr göndərib. Xatırladaq ki, tarixin arxivinə göndərilən həmin sənədlər 6 Şərqi Anadolu vilayətinin ərazisində "Qərbi Ermənistan"ın ("Şərqi Ermənistan" Azərbaycana məxsus İrəvan xanlığının ərazisində qurulmuşdu) qurulmasını nəzərdə tuturdu. Birinci dünya müharibəsi ərəfəsində Avropa paytaxtları Osmanlı İmperiyasını açıq şəkildə "Bosforun xəstə hökmdarı" adlandırır, onun ərazilərinin bölüşdürülməsi planlarını qurur, osmanlıların "Konya vilayətinə qovulması" niyyətlərini gizlətmirdilər. Onlar bu planları reallaşdırmaq niyyətilə erməni liderlərinə nəvaziş göstərir, onlara qızıldan dağlar, Türkiyənin Şərqi Anadolu hissəsində "Qərbi Ermənistan" vəd edirdilər. Artıq müharibənin qızğın vaxtında Avropa paytaxtlarında "erməni qaçqınlara yardım komitəsi" adı altında qurumlar yağışdan sonra göbələk kimi artmağa başladılar. Bununla yanaşı, piar olaraq, "erməni soyqırımı" haqqında mifin şişirdilməsinə də başlanıldı. Əvvəlcə hər şey, sanki, plana uyğun gedirdi. Osmanlı İmperiyasına əslində türk dövlətçiliyini məhv edən, erməni liderlərində isə yad torpaqlarda dövlət qurmaq ümidi yaradan aşağılayıcı Sevr müqaviləsi zorla qəbul etdirilmişdi.
Amma bir məsələ var idi ki, o zaman heç kəs Türkiyədə yeni müharibənin - müstəqillik savaşının başlayacağını, Mustafa Kamal Paşanın lüt, ayaqyalın, zəif silahlanmış ordusunun yadelliləri Antantadan inamla çıxarmağa başlayacağını gözləmirdi. Bunun ardınca artıq hər kəs yeni reallığı dərk etməyə başladı və bu, erməni siyasətçiləri üçün bütün ümidlərin puç olması demək idi. İndi respublikaçı Türkiyə ilə sərhədlər, Bosforda gəmiçilik rejimi kimi məsələlərdə razılığa gəlmək, yəni diplomatik danışıqlar aparmaq lazım idi. Bu yerdə ermənilər qiymətli müttəfiqdən zəhlətökən problemə çevrildilər. Yeni sərhədlərlə bağlı ilk müqaviləni Moskva imzaladı. Bundan sonra 1923-cü ildə Sevr müqaviləsini əvəzləyən Lozanna müqaviləsi Türkiyə və sovet Rusiyası demək, həm də onun tərkibindəki Ermənistan arasında tam fərqli sərhəd "konfiqurasiyası"nı nəzərdə tuturdu. Antanta ölkələri paytaxtlarının müharibə ərəfəsində erməni liderlərinə verdikləri bol vədlər sadəcə "unuduldu". Amma bu, qismən "unutqanlıq" idi. Təbii ki, Lloyd-Corc və Vilson kimi hörmətli siyasətçilərin "erməni qətliamı", sivil dünyanın onları "xilas etməli olduğu" haqda danışarkən dünyanı aldatmağa çalışdıqlarını heç kəs birbaşa etiraf etmək istəmirdi. Odur ki, başqa yol seçildi - "erməni məsələsi" real siyasətdən kənara atıldı. Bununla isə artıq erməni dairələri barışmaq istəmirdilər. Onlar bu gün də Sevr müqaviləsinin bərpası ümidilə yaşayırlar. Bundan başqa, rəsmi İrəvan hələ də Moskva və Qars müqavilələrini tanımaqdan imtina edir, Ermənistanın herbində isə əvvəlkitək Türkiyədəki Ağrı dağ - "bibliyadakı Ararat" yer alır.
Eyramcyansın 2001-ci ildə yazdığı məqalənin kifayət qədər maraqlı hadisələr fonunda gündəmə gətirilməsi də maraq doğurmaya bilməz. 2015-ci ildə Ermənistan "soyqırımı"nın 100-cü ildönümünü qeyd edəcək və onlar Türkiyəyə qarşı real siyasi iddialar üçün bu əlamətdar tarixin yaxşı imkanlar verdiyinə şübhə etmirlər. Bundan başqa, Ermənistan-Türkiyə dialoqunun başlaması ilə, deyəsən, İrəvanın "siyasi texnoloqları"nda, guya, Ankaranın "beynəlxalq təzyiqlər" qarşısında kapitulyasiya etdiyinə əminlik yaranmışdı və onlar bu barışığın İrəvanın şərtlərinə uyğun gedəcəyini düşünürdülər. Amma bu ümidlər doğrulmadı və doğrula da bilməzdi. Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi İrəvan-Ankara dialoqunun birdəfəlik "donması" ilə nəticələndi. Fakt isə faktlığında qalır: İrəvanda Moskva və Qars müqavilələrinə yenidən baxıla biləcəyinə ciddi şəkildə ümid edənlər hələ də az deyil. Hər halda, İrəvanda hələ 2013-cü ildə Ermənistan prezidentinin sərəncamı ilə Dövlət Komissiyasının yaradıldığını xatırladırlar. Söhbət Türkiyə ilə danışıqlar üçün "hüquqi qovluq" yaratmalı olan komissiyadan gedir. Komissiyaya rəhbər təyin olunmuş Ermənistanın sabiq baş prokuroru Aqvan Ovsepyan isə qurumun ilk iclaslasının birində ölkəsinin Türkiyəyə qarşı ərazi iddiaları irəli sürəcəyini istisna etməmişdi. Başqa sözlə, bu günün Ermənistanında Moskva və Qars müqavilələrilə bağlı "araşdırmalar", sanki, özünəməxsus "tarixi narkotik"ə çevrilib. Yerli siyasətçilərin "müharibə partiyaları"na sadiq qalanlar hələ də həmvətənlərini, guya, Sevr müqaviləsinin bərpasının mümkünlüyünə inandırmağa çalışırlar.
Amma bu zaman unutmaq lazım deyil ki, ərazi iddiaları apriori son dərəcə təhlükəli siyasi oyundur. Bu, xüsusilə ermənilərə xas xüsusiyyətin fonunda daha təhlükəli hal alır: onlar hər zaman dünya birliyinin diqqətini "erməni faciəsinə" çəkmək üçün terrordan istifadə edirlər. Elə həmin Eyramcyans məqaləsində fərəhlə yazırdı ki, "70-ci illərin ortalarında əsasən Avropada, o cümlədən ABŞ və Kanadada Ermənistanın Azadlığı uğrunda Gizli Erməni Ordusu (ASALA) silsilə terror aktları törətməyə başlayıb və burada məqsəd beynəlxalq birliyin diqqətinin "erməni soyqırımı" faktına cəlb olunması idi". Aksiyalar, əsasən, türk diplomatlarına və digər rəsmilərinə qarşı həyata keçirilirdi. Etiraf etmək lazımdır ki, həmin terror dalğası, həqiqətən də, effektiv alınmışdı: Avropa məhkəmələrində terrorçular üzərində qurulan məhkəmə prosesləri Avropada "soyqırımı" faktının kifayət qədər populyarlaşmasına səbəb olmuşdu. Ən azı bu, Ermənistanın növbəti dəfə terror üsuluna əl atacağının istisna olmadığını göstərir. Çünki onlar Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarını, çətin ki, leqal yolla "əsaslandıra" bilsinlər.

"ИСТОРИЧЕСКИЙ НАРКОТИК"
В Армении обсуждают очередную "историческую сенсацию". Газета "Еркрамас" опубликовала статью ныне покойного армянского дипломата Левона Эйрамджянца. Правда, статья эта была написана еще в 2001 году, но в Ереване уверены, что актуальности она не потеряла. Шутка ли - Левон Эйрамджянц взялся доказать, что Московский договор 1921 года, оказывается, был заключен всего лишь на 25 лет и в 1946 году его действие истекло. И теперь уже другое ереванское издание - "Лрагир" - изрекает: "Это основной договор, разделяющий Армению, и в год 100-летия армянского геноцида постепенно назревает необходимость его ревизии. Левон Эйрамджянц утверждает, что этот договор и некие тайные секретные протоколы к ним мало изучены и не выносятся на публичное обсуждение. Между тем в этих договорах присутствуют все основания для объединения Западной и Восточной Армении".
Это тот случай, когда авторам подобных заявлений лучше всего вернуться в реальность. Ответы на вопросы, существуют ли действительно "тайные протоколы", о которых говорил Эйрамджянц, на какой срок был подписан Московский договор и т.д., безусловно, могут представлять определенный интерес. Но, во-первых, только в том случае, если здесь можно оперировать достоверными фактами и серьезными доказательствами, а не весьма туманными домыслами и предположениями. А во-вторых, уже после 1921 и 1946 годов появилось множество документов, которые закрепляют границы Турции. Словом, практического смысла изыскания Эйрамджянца не имеют.
Однако восприятие этого факта в армянской среде имеет свои особенности.
Как известно, именно Московский и Карсский договоры определили конфигурацию советско-турецкой границы, которую теперь "унаследовала" Армения. Они же оговаривают статус и границы Нахчыванской АР, на которую также претендовала Армения. И самое главное, именно эти договоры отправили в тишину библиотек, а вернее сказать, на свалку истории Севрский договор и нашумевшее "арбитражное решение Вудро Вильсона", согласно которому на территории шести восточноанатолийских вилайетов предполагалось слепить "Западную Армению" ("Восточную" создавали на землях азербайджанского Иреванского ханства). Накануне Первой мировой войны в европейских столицах открыто именовали Османскую империю "больным властителем Босфора", строили планы раздела ее земель, не особенно скрывая намерений "загнать османов в вилайет Конья". Ради реализации этих планов всячески обхаживали армянских лидеров, обещая им золотые горы вообще и "Западную Армению" на землях турецкой Восточной Анатолии в частности. И уже в разгар войны в европейских столицах плодились, как грибы после дождя, разного рода "комитеты помощи армянским беженцам" и заодно, в качестве необходимого "пиара", усиленно раскручивался миф о "геноциде армян". И первоначально все, казалось бы, шло по плану. Османской империи был навязан унизительный Севрский договор, который, по сути, уничтожал турецкую государственность, а для армянских лидеров означал исполнение сокровенных надежд создать свое государство на чужих землях.
Только вот никто тогда не планировал, что вскоре в Турции начнется новая война - война за независимость, и армия Мустафы Кемаля паши, раздетая, разутая, плохо вооруженная, начнет уверенно теснить интервентов из Антанты. А потом началось осознание новой реальности, которая для армянских политиков означала крушение всех надежд. С республиканской Турцией надо было договариваться о границах и режиме судоходства в Босфоре, словом, вести дипломатический торг. Где армяне из ценных союзников превратились в докучливую проблему. Первой договор о новых границах подписала Москва. Затем уже в 1923 году на смену Севрскому договору пришли Лозаннские соглашения, закрепившие совсем другую "конфигурацию" границы Турции с Советской Россией, а значит, и с Арменией в ее составе. Об обещаниях, которые в столицах стран Антанты накануне войны щедро раздавали армянским лидерам, было решено попросту забыть. Правда, забвение это было частичным. Естественно, никто не торопился публично каяться и признавать, что такие уважаемые политики, как Ллойд-Джордж и Вильсон, попросту обманывали аудиторию, рассказывая о "резне армян", которых "цивилизованному миру" надлежало спасать. Не произошло и роспуска всех бесчисленных "армянских комитетов". Было другое - "армянский вопрос" был выброшен из реальной политики. А с этим уже не пожелали мириться в армянских кругах, где до сих пор лелеют надежды на реанимацию Севрского договора. Более того, официальный Ереван до сих пор отказывается признать Московский и Карсский договоры, а на гербе Армении по-прежнему изображен расположенный в Турции Агры-Даг - "библейский Арарат".
Нельзя не обратить внимания, что о статье Эйрамджянца, которая, напомним еще раз, была написана в 2001 году, вспомнили на небезынтересном фоне. В 2015 году Армения будет отмечать столетие "геноцида", и здесь не сомневаются, что эту историческую дату удастся "конвертировать" в реальные политические претензии к Турции. Более того, начало армяно-турецкого диалога, похоже, окончательно убедило ереванских "политтехнологов", что Турция, дескать, капитулировала перед "международным давлением", и это самое примирение будет идти исключительно на условиях Еревана. Понятно, что эти надежды не сбылись, да и не могли сбыться, и в результате неконструктивной позиции Армении армяно-турецкий диалог заглох окончательно. Однако факт остается фактом: в Ереване немало тех, кто по-прежнему всерьез рассчитывает на пересмотр Московского и Карсского договоров. Во всяком случае в Ереване напоминают, что еще в 2013 году указом президента Армении была создана государственная комиссия, которая должна подготовить "правовую папку" для переговоров с Турцией. Эту комиссию возглавил экс-генпрокурор Армении Агван Овсепян, который на одном из первых совещаний прямо заявил, что не исключает выдвижения к Турции территориальных притязаний. Иначе говоря, в сегодняшней Армении "изыскания" вокруг Московского и Карсского договоров превратились в этакий "исторический наркотик", с помощью которого местные политики из числа приверженцев "партии войны" убеждают сограждан, будто реанимация Севрского договора по-прежнему возможна.
Только вот при этом не стоит забывать, что территориальные претензии - это априори слишком опасная политическая игра. Особенно с учетом армянской специфики, где для "привлечения внимания мировой общественности к армянской трагедии" без колебаний использовали террор. И тот же Эйрамджянц с восторгом писал в своей статье, что "в середине 70-х в основном в Европе, а также в США и Канаде началась волна террористической деятельности Армянской секретной армии освобождения Армении (АСАЛА), целью которой было привлечь внимание международной общественности к факту "геноцида армян". Акции проводились в основном против официальных турецких дипломатических представительств и лиц. Надо признать, что эта волна тогда действительно оказалась эффективной в плане того, что судебные разбирательства в европейских судах над террористами привели к достаточно серьезной популяризации в Европе исторического факта "геноцида". И это как минимум не позволяет исключать, что террористические методы могут быть использованы Арменией вновь. Прежде всего потому, что "обосновать" свои претензии к Турции легальными методами она вряд ли сможет.