Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günləri böyük uğur və maraqla keçir
Bu günlərdə Fransanın Kann şəhərinin hər tərəfində Azərbaycan mədəniyyəti və tarixi atmosferi hökm sürür. İctimai nəqliyyat Azərbaycan haqqında təqdimat banerləri və posterlərilə bəzədilib, şəhərdə keçirilən, demək olar ki, bütün əlamətdar tədbirlər Azərbaycanla əlaqəlidir. Arzular şəhəri Azərbaycanı və Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən, Azərbaycanın qədim, zəngin mədəniyyətinə həsr olunmuş tədbirləri növbəti dəfə qəbul edir. Yəqin ki, Azərbaycan mədəniyyətinin nümayişi üçün bundan uğurlu meydan tapmaq olmazdı. Axı, məşhur Kann bayramları, qayıq yarışları, kinofestivalları, eyni zamanda son dərəcə cazibəli və hüsn-rəğbət oyadan atmosferilə tanınır. Turistlər bu şəhərə "insanlara baxmaq üçün", müxtəlif əlamətdar hadisələrin iştirakçısına çevrilmək üçün üz tuturlar. Kannda iyulun 8-də start götürmüş Azərbaycan mədəniyyəti günləri də belə əlamətdar hadisələrdən biridir.
İlk "avroyürüş"
İyulun 31-dək Azərbaycanla Kann birləşib. Tarix, musiqi, ədəbiyyat, klassik və müasir incəsənət. Azərbaycan mədəniyyəti günləri "Azərbaycan cazı" adlı konsert proqramı ilə başlayıb. Konsertdə Azərbaycan cazının tarixini, onun müasir improvizasiyalarını nümayiş etdirən kompozisiyalar təqdim olunub. Gecədə iştirak edən qonaqlara Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış və Azərbaycanın tarixini, milli və modern musiqi ənənələrini əks etdirən kitablar da təqdim olunub.
Tədbirlərin ikinci günü Kannın məşhur Kruazet bulvarında atəşfəşanlıq təşkil olunub, eyni zamanda 2015-ci ildə Bakıda keçiriləcək Birinci Avropa Oyunlarının xaricdə təqdimatı ilə əlaqədar yürüş keçirilib.
"Baxmayaraq ki, olimpiya hərəkatı Avropada doğulub və sonradan da orada bərpa olunub, bu vaxta qədər Avropa Oyunları heç zaman keçirilməyib və tarixə ilk Avropa Oyunları kimi daxil olan yarışmaları qəbul etmək, hazırlamaq və keçirmək Azərbaycan üçün ən böyük şərəf və böyük məsuliyyətdir", - deyə "Bakı - Avropa Oyunları - 2015"in təntənəli təqdimatı mərasimində çıxış edən Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva bildirib.
Birinci xanım bu gün Azərbaycanın dünyada idman məkanı kimi tanındığını, idmana, olimpiya hərəkatına dəstəyin dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu söyləyib. Fürsətdən istifadə edən Mehriban Əliyeva ilk Avropa Olimpiya Oyunlarına tamaşa etmək arzusunda olan hər kəsi Azərbaycana dəvət edib. "Ümidvaram ki, birinci Avropa Oyunları zamanı ölkəmizin qonağı olaraq, siz həm də Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, Şərqlə Qərbi birləşdirən memarlıq abidələri və ənənələri ilə də tanış ola bilərsiniz", - deyə o, qeyd edib.
Birinci Avropa Oyunlarının təqdimatının Avropanın müxtəlif ölkələrində keçiriləcəyini deyən Təşkilat Komitəsinin sədri ilk təqdimatın Fransada, Kannda keçirilməsinin təsadüf olmadığını söyləyib: "Fransa Avropanın aparıcı dövlətidir, ümumbəşəri mədəniyyət mərkəzidir. İdman sahəsində böyük nailiyyətlər əldə etmiş dövlətdir. Azərbaycan üçün də dost dövlətdir. Mən çox şadam ki, son illər ölkələrimiz arasındakı, xüsusilə də humanitar sahədə olan əlaqələr tamamilə yeni səviyyəyə çıxarılıb".
Tədbirdə çıxış edən Kann şəhərinin meri Devid Lisnard isə Azərbaycanı Qafqazın mirvarisi adlandırıb, Kannın isə Aralıq dənizi regionunun mirvarisi olduğunu bildirib. O, Azərbaycanla Kann arasında dostluq əlaqələrinin ildən-ilə daha da möhkəmləndiyini söyləyib. Mer Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin artıq ikinci dəfə keçirildiyini xatırladıb. "Azərbaycan zəngin mədəni dəyərlərə malikdir" - deyən Lisnard gələn il birinci Avropa Oyunlarının Bakıda ən yüksək səviyyədə təşkil olunacağına əminliyini ifadə edib.
Yaxın Azərbaycan
Daha sonra Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində "Azərbaycan: ənənələrin və gələcəyin ölkəsi" sərgisinin təntənəli açılışı da olub. Bu tədbir insanlara Azərbaycanın fərqli cəhətlərilə tanışlıq imkanı yaradıb: "Keçmişdən baxış", "Fransa azərbaycanlı rəssamların gözü ilə", "Nizami Gəncəvi". Tədbirin açılışı iyulun 10-da Kannın Festivallar və Konqreslər sarayında olub.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Azərbaycanla Fransa arasında iqtisadi əlaqələrin ildən-ilə möhkəmləndiyini bildirib. "Ölkələrimiz telekommunikasiya, şəhərqurma, nəqliyyat, yüngül sənaye, şərabçılıq və digər sahələrdə əməkdaşlıq qurub. Azərbaycanda 50-dən çox fransız şirkəti fəaliyyət göstərir və bu fəaliyyət ikitərəfli fayda gətirməkdədir. Azərbaycan Fransanın Cənubi Qafqazda əsas ticarət tərəfdaşıdır. Fransa ilə ticarət dövriyyəmiz iki milyard dollara yaxınlaşır", - deyə Mehriban Əliyeva qeyd edib.
Birinci xanım Azərbaycanın tarix boyu dilindən, dinindən asılı olmayaraq, insanları, xalqları birləşdirən humanitar sahəyə diqqətlə yanaşdığını da söyləyib. Son illər Azərbaycanla Fransa arasında humanitar əlaqələrin yeni səviyyəyə yüksəlməsindən məmnunluğunu ifadə edən Mehriban Əliyeva deyib: "Bu gün Fransanın ali məktəblərində yüzlərlə azərbaycanlı tələbə təhsil alır, bir çox Fransa universitetlərində Azərbaycan dili və tarixi tədris olunur. Eyni zamanda Azərbaycanın paytaxtı Bakıda fransız liseyi inşa olunub və fəaliyyət göstərir. Azərbaycan dövləti Luvr muzeyinin İslam İncəsənəti Departamentinin bərpasında iştirak edib, Heydər Əliyev Fondunun səyləri ilə Strasburqun Kafedral kilsəsi, Fransanın digər bölgələrində tarixi və memarlıq abidələri bərpa olunub".
Kannın Festivallar və Konqreslər sarayının direktoru Kler-Ann Reks isə Azərbaycanın artıq ikinci dəfədir ki, Kannda uğurlu təqdimatlarla çıxış etdiyini xatırladıb, bunu şəhərin həyatında vacib hadisə kimi qiymətləndirib. O, Kanna üz tutan çoxsaylı turistlərin bu tədbirlərə böyük maraq göstərdiklərini söyləyib.
Daha sonra Kannın Festivallar və Konqreslər sarayında Azərbaycanın xalq artisti Teymur Göyçayevin dirijorluğu ilə Qara Qarayev adına Dövlət Kamera Orkestrinin konserti olub. Konsertdə Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin zənginlikləri nümayiş olunub.
Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində dünya şöhrətli modelyer Renato Balestranın Azərbaycan milli geyimlərinə həsr edilmiş "Müasir dəbdə Azərbaycan cazibəsi" adlı moda nümayişi də kifayət qədər maraqlı alınıb. Renato Balestranın bu kolleksiya üçün hazırladığı 40-dan çox geyim nümunəsi Azərbaycan milli musiqisinin sədaları altında nümayiş etdirilib. Onlarda Azərbaycanın ənənəvi milli geyim naxışlarından geniş istifadə olunub. Burada xalça ornamentlərinə də geniş yer verilib, od və nar elementlərindən istifadə edilib.
Modelyer Renato Balestra qədim tarixə malik olan Azərbaycan xalqının milli naxış və ornamentlərini araşdırıb, öyrənib və onları modifikasiya edərək gələcəyə yönələn dəbə tətbiq edib. Bu kolleksiya ilk dəfə may ayında Bakıda təqdim olunub.
"Düşünürəm ki, bu təqdimat çox maraqlı alındı. Çünki bu, Azərbaycan xanımlarının ənənəyə, eyni zamanda müasirliyə nə qədər bağlı olduğunu göstərir. Bu nümayişin ərsəyə gəlməsində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın xidmətləri böyükdür və mən buna görə ona təşəkkür edirəm. Mən müxtəlifliyi və dəyişikliyi sevirəm. Bugünkü dəfilə də bu qəbildəndir. Onu da deyim ki, dəfilədə Azərbaycanın rəmzlərindən geniş istifadə olunmuşdur və bu da mənim ölkənizə olan sevgimdən irəli gəlir", - deyə modelyer jurnalistlərə müsahibəsində bildirib.
Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində Kannda Azərbaycan milli mətbəxi də təqdim olunub. Azərbaycan mətbəxinə aid ləziz yeməklər çoxsaylı qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin keçirilməsi Fransanın ictimai dairələrində ölkəmiz haqqında daha dolğun təsəvvürün formalaşdırılması baxımından vacib rola malikdir. Azərbaycanın ictimai-mədəni həyatında nəhəng layihələrilə vacib rol oynayan Heydər Əliyev Fondunun uğurlu fəaliyyəti bu işə öz töhfəsini verib. Kannda Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində keçirilən tədbirlər insanlarla ünsiyyətin ən yaxşı yolunun mədəniyyət olduğunu bir daha ortaya qoyub.

INVITATION TO AZERBAIJAN
The French city of Cannes is literally filled with an atmosphere of Azerbaijani culture and history. Public transport is decorated with presentation banners and posters about Azerbaijan. Practically all significant events taking place in the city are related to our history. The dream city is again hosting Azerbaijan and events dedicated to Azerbaijan's ancient and rich culture and sponsored by the Heydar Aliyev Foundation. Probably, one could hardly find an apter platform to demonstrate Azerbaijani culture. As we know, Cannes is famous for its celebrations, regattas, film festival and utterly attractive and favourable atmosphere. The city as if lives up to its motto: "Life is a Festival". Tourists come to Cannes to "look at people" and take part in various significant events. One of them is Days of Azerbaijani Culture launched on 8 June.
First European Running Race
Azerbaijan will stay in Cannes till 31 July presenting its history, music, literature and classic and contemporary art. The Days of Azerbaijani Culture started with a concert programme of "Azerbaijani Jazz". It presented compositions showing the history of Azeri jazz and its modern improvisations. Also presented to the guests who came to the event were books prepared by the Heydar Aliyev Foundation on Azerbaijan's history, national and present-day music traditions.
On the second day, the famous Boulevard Croisette saw fireworks and a running race held as part of presentation abroad of the First European Games to be held in Baku in 2015.
"Despite the fact that the Olympics movement appeared and was subsequently revived in Europe, European Games have never been held before. It is a great honour and at the same time great responsibility for us, for Azerbaijan to host, prepare and hold competitions that will go down in history as the First European Games," Mehriban Aliyeva, the first lady of Azerbaijan, UNESCO and ISESCO goodwill ambassador and head of the Organizing Committee of the First European Games, said in her speech at the ceremonial presentation of the Baku European Games 2015.
The fist lady also said that Azerbaijan is known in the world today as a sporting state and support for sports and the Olympic movement is one of the main focuses in the policy of the state. Mehriban Aliyeva took the opportunity to invite to Azerbaijan all those wishing to see the First European Games. "I hope that as guests in our country during the First European Games, you will also be able to familiarize yourself with the history and culture of Azerbaijan and architectural monuments and traditions linking the East and the West," she said.
The First European Games will be presented in different European countries but it is no coincidence that the first presentation took place just in France, in Cannes, the Organizing Committee head said. "France is a leading state of Europe and a centre of universal culture. This state has great achievements in sports. This is also a friendly state for Azerbaijan. I am very happy that ties between our two states, specifically in the humanitarian sphere, have reached an absolutely new level in the past few years," Mehriban Aliyeva said.
Speaking at the event, Cannes mayor David Lisnard described Azerbaijan as the gem of the Caucasus while Cannes is the gem of the Mediterranean. Friendly relations between Azerbaijan and Cannes are getting stronger with every passing year, he said. This is the second time Days of Azerbaijani Culture have been held in Cannes, the mayor added. "Azerbaijan has rich cultural values," the Cannes mayor said voicing his certainty that the First European Games to be held in Baku next year will be organized at a high level.
Azerbaijan is near
Then an exhibition entitled "Azerbaijan: Land of Traditions and Future" was inaugurated as part of the Days of Azerbaijani Culture. The show comprised other platforms for acquaintance with this country: "A Glance from the Past", "France through the Eyes of Azerbaijani Artists" and "Nizami Gancavi" [Ganjavi]. The opening ceremony took place at the Festivals and Congress Palace of Cannes on 10 July.
Economic ties between Azerbaijan and France are getting stronger with each passing year, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva said at the ceremony. "Our countries have set up cooperation in telecommunications, urban development, transport, light industry, wine making and other spheres. There are 50 French companies working in Azerbaijan and this activity benefits both sides. Azerbaijan is France's major trade partner in the South Caucasus. Our trade turnover with France is approaching two billion dollars," said Mehriban Aliyeva, the president of the Heydar Aliyev Foundation.
Mehriban Aliyeva also pointed out the great attention paid in Azerbaijan to the humanitarian sphere which has been uniting people and nations irrespective of their language and religion throughout history. The first lady voiced her satisfaction with humanitarian relations between France and Azerbaijan having risen to an absolutely new level: "There are hundreds of Azerbaijani students at higher educational institutions in France. Many French universities teach the Azerbaijani language and history. At the same time, a French lycee has been built and is functioning in the capital of Azerbaijan. The state of Azerbaijan has taken part in efforts to create the Louvre's  Islamic Art Department. The Heydar Aliyev Foundation has helped to restore the Cathedral of Strasbourg and monuments of history and architecture in other districts of France".
For her part, Claire-Ann Reix, the director of the Festivals and Congress Palace of Cannes, said that Azerbaijan has made successful presentations in Cannes for the second year which is valued as an important event in the city's life. Numerous tourists coming to the city also show much interest in these events, Claire-Ann Reix said. Later the Qara Qararyev State Chamber Orchestra conducted by People's Artist Teymur Goycayev gave a concert in the Festivals and Congress Palace of Cannes. Azerbaijani culture has again won the hearts of residents of the French city of Cannes. The concert displayed the wealth of Azerbaijan's music culture.
No less interesting was another event: the show of a collection of Azerbaijan's national costumes called "Charm of Azerbaijan in Modern Fashion", created by world-renowned fashion designer Renato Balestra.
More than 40 samples prepared by Renato Balestra for that collection were displayed to the accompaniment of Azerbaijani national music. The ornaments of traditional Azerbaijani national costumes had been widely used in the garment samples included in the collection. Carpet ornaments as well as the elements of fire and pomegranates also looked great in the collection.
Fashion designer Renato Balestra had examined national patterns and ornaments of the Azerbaijani people with an ancient history, modified them and presented a future-oriented fashion. For the first time, the collection was presented in Baku in May 2014.  "I think the show was very interesting because it showed how Azeri women are attached to traditions and at the same time to modernity. Azerbaijan's first lady Mehriban Aliyeva played a crucial role in making this show reality, so I express my gratitude to her. I like diversity and variability. And such is today's fashion parade. I can also say that today's parade widely used Azerbaijan's symbols which comes from my love for your country," the couturier told journalists.
Azerbaijan's national cuisine was also presented within the Days of Azerbaijani Culture in Cannes. Delicious dishes of Azerbaijani cuisine was met with much interest by numerous guests.
The holding of the Days of Azerbaijani Culture in Cannes also played an important role in terms of giving a fuller idea of our country to the French public. This has been assisted by the successful activity of the Heydar Aliyev Foundation with its grand projects playing an important role in Azerbaijan's social, public and cultural life. The events organized as part of the Days of Azerbaijani Culture in Cannes are another confirmation that the best way to communicate with people from any part of the world is through culture.