YENİ DÖVRÜN MAARİFÇİSİ
XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycanı, ümumiyyətlə, Qafqazı heç kəs Avropa adlandırmazdı. Tusini, Nəsimini və digər maarifpərvərləri yaratmış Şərq dövrü yox olmuşdu, intibah və humanizmin əsaslarını keçmiş Qərb isə çox uzaqda idi. Bu dövrdə ölkənin maarifpərvərlərə xüsusi ehtiyacı var idi. İlk belə maarifçilərdən biri görkəmli siyasi xadim və alim Abbasqulu ağa Bakıxanov olmuşdur.
Şərait
O, kosmopolit multikultural ailədə böyümüşdü. Abbasqulunun atası Bakı xanı II Mirzə Məhəmməd xan, anası isə İslam dinini qəbul etmiş gürcü Safiya xanım Bayram bəy qızı idi. Ailədə bir neçə dildən sərbəst şəkildə istifadə olunurdu.
Bakıxanovlar məşhur türk-Oğuz nəsli olan Qacarların təmsilçiləri idilər. Abbasqulunun əmisi, babası və ulu babası Bakı hökmdarı olmuşdular. Onlar yaşayış yerlərini tez-tez dəyişir, gah Qubada, gah Tiflisdə yaşayırdılar. Ailə bir müddət Kazan və Həştərxanda da yaşamışdı. Abbasqulunun uşaqlığı Bakıda və onun kəndlərində - Maştağa, Əmircan, Balaxanı, Ramanı və onun nəslinə məxsus kəndlərdə keçmişdi. Bu üzdən də, Bakıxanov söhbətlərində və sənədlərdə özünü qürurla "bakılı" adlandırırdı. O, Bakını həqiqətən sevir, şəhərətrafı bölgələri çox yaxşı tanıyır, şəhərin tarixini öyrənirdi.
Abbasqulu uşaqlıq illərində oxumağa böyük maraq göstərirdi. Bu, həmin dövr üçün nadir hal idi. Onun dostu, rus şərqşünası İvan Berezin Bakıxanovların İçərişəhərdəki evlərində Azərbaycan, fars və ərəb dillərində çox sayda kitabın olduğunu xatırlayırdı. O, bu kitabların Bakıxanovların zəngin kitabxanasının yalnız bir hissəsini təşkil etdiyini bildirirdi. Kitabların əksəriyyəti nəsildən-nəslə keçmişdi. Gənc Abbasqulu onların sıralarını rus və fransız dilində olan yeni kitablarla daha da zənginləşdirirdi. Bu cür kitabxana Bakıxanovların Tiflisdəki və Qubadakı evlərində də var idi.
Müharibə, siyasət, təhsil
Məşhur nəsildən olan Bakıxanov hərbi xidmətə yollanır, özünə nəinki hərbçi, həm də diplomat kimi uğurlu karyera qurur. Onun karyerası 1819-cu ilin sonlarında, Abbasqulunun hələ Tiflisdə Gürcüstan Baş İdarəsinin dəftərxanasında Şərq dillərindən tərcüməçi kimi işlədiyi dövrdə başlayıb. Bir il sonra o, hərbi ekspedisiyalarda iştirak etməyə başlayır və Mustafa xan Şirvanskinin alayına belə gedib çıxır. 1823-cü ildə Abbasqulu Qarabağ vilayətinin təsvir olunmasında və Persiya ilə sərhədin müəyyənləşdirilməsində iştirak edib. Əla xidmətinə və döyüşlərdə göstərdiyi qəhrəmanlıqlara görə, Abbasqulu tezliklə ştabs-kapitan rütbəsi alır, Sərdarabad və İrəvanın alınmasındakı iştirakına görə 3-cü dərəcəli "Müqəddəs Anna" ordeni ilə təltif edilir.
34 yaşında Abbasqulu diplomatiya sahəsində də fərqlənir. Persiya ilə aparılan danışıqlarda fərqləndiyinə görə ona kapitan rütbəsi verilir, 1 il sonra isə döyüşlərdə (Axalsıx qalasının ələ keçirilməsində) göstərdiyi şücaətə görə mayor rütbəsinə layiq görülür. Artıq 40 yaşında Bakıxanov polkovnik-leytenant, bir müddət sonra isə polkovnik olur. O dövr üçün çar ordusunda belə karyera, üstəlik, yadellinin bu cür karyeraya nail olmasına nadir hallarda rast gəlinirdi.
Kimlərsə düşünə bilər ki, bu cür irəliləmə yüksək loyallıqla, yumşaq xarakterə malik olmaqla əlaqədardır. Dövrün adamları isə Abbasqulunun kifayət qədər sərt, inadkar xarakterli şəxs olduğunu, hər zaman haradan gəldiyini, kim olduğunu xatırlatdığını deyirlər. Bu mənada, Bakıxanovun bioqrafiyasından bir məqamı qeyd etmək yerinə düşər. Günlərin birində Peterburqda - imperator I Nikolay döyüşdə fərqlənən zabitlərlə görüşür. Görüşdə masanın müxtəlif şərablar və şampanlarla dolu olmasına rəğmən, bir nəfərin spirtli içkilərə həvəs göstərməməsi imperatorun diqqətini çəkir. Bundan təəccüblənən və Bakıxanovu utandırmaq istəyən imperatriçə ona şərab təklif etmək qərarına gəlir. Qəbul zamanı Aleksandra Fyodorovna qızıl məcməidə bir qədəh şərabla Bakıxanova yaxınlaşır. Bu gözlənilməz jestdən çaşan Bakıxanov diz çökür, qədəhi yuxarı qaldırır, üzünü imperator Nikolaya tutaraq deyir: "Mənim ağam mənə içki təklif edir. Allahım isə mənə içməməyi əmr edib. Kimin dediyinə əməl etməliyəm?". Dindar adam olan imperatorun cavabı belə olur: "Əlbəttə ki, Allahınızın". Bakıxanov qədəhi yenidən məcməiyə qoyur, pərt olmuş imperatriçə isə çıxıb gedir.
Bakıxanov bütün bu dövrü Tiflisdə yaşayıb və həmin illər onun üçün təhsil baxımından çox məhsuldar olub.
Həmin dövrdə Tiflis mədəni mərkəz və özünəməxsus yolayrıcı idi. Bir çox mədəniyyət xadimləri bu şəhərə baş çəkirdilər. Abbasqulu rus və fransız dillərini mükəmməl şəkildə öyrənir, çoxlu kitab oxuyur. Məşhur hərbçi və diplomat olan Abbasqulu Bakıxanov Qriboyedov və Bestujev ilə dostluq edirdi. Onun gürcü yazıçıları Orbeliani, Çavçavadze, Barataşvili ilə ünsiyyəti var idi. Rus şairi Polonski və polyak ictimai xadim Lado-Zablotski də Bakıxanovla dost idilər.
Abbasqulu ağa Bakıxanov tez-tez Moskva və Peterburqa səfərlər edir, Latviya, Litva və Polşada olurdu. O, yarım ildən bir qədər artıq Varşavada yaşayıb. Puşkinin bacısı Olqa Sergeyevna Pavlişşeva ilə də məhz Varşavada tanış olmuşdu. Onun məktubunu Peterburqdakı yaxınlarına gətirən Bakıxanov bu yolla dahi şairin özü ilə tanış olur. Bu, 1834-cü ildə baş verir.
Poeziya, nəsr, maarifçilik
Varşavadan qayıdan və doğma vətəni üçün darıxmış Abbasqulu Tiflisdən Qubaya gəlir. Burada o, ilk olaraq "Gülüstan" adlı ədəbiyyat klubunu yaradır, şairlər və poeziya həvəskarları bu klub ətrafına toplaşırlar.
Məhz burada Abbasqulu fəal hərbçi kimi çalışdığı dövrdə yazmağa vaxt tapmadığı bir neçə ədəbi əsərini tamamlayır. Onlardan biri daha çox tərcümeyi-hal kimi yazılmış "Kitabi-Əsgəriyyə"dir. Bu kitabda nəsr tez-tez öz yerini lirik şeir parçalarına verir. Kitabda söhbət gənc oğlanla qız arasında yaşanan qarşılıqlı sevgidən gedir.
Abbasqulu ağa Bakıxanov "Təhzibül-əxlaq", "Əsrar ül-məlaküt", "Qanuni-Qüdsi", "Gülüstani-İrəm" kimi elmi və publisistik əsərlər, o cümlədən didaktik hekayə və şeirlər də yazıb.
"Təəssüf ki, onun bəzi əsərləri dövrümüzədək gəlib çatmayıb", - deyə tarixçi Tahir İsmayılov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib. - "Məsələn, "Kitabi-Əsgəriyyə" əsəri uzun müddət itmiş hesab olunub. O, yalnız 1946-cı ildə tapılıb. Bundan başqa, Bakıxanov yaşayış yerini tez-tez dəyişdiyindən, onun lap köhnə işləri - rus və avropalı müəlliflərdən tərcümələri it-bat olub".
Tarixçinin sözlərinə görə, Bakıxanovun Azərbaycan və Dağıstanın tarixinə həsr olunmuş "Gülüstani-İrəm" elmi araşdırması milli mədəniyyətə böyük töhfədir. "Bakıxanov məhz bu əsərinə görə, haqlı olaraq Azərbaycan elmi istoqrafiyasının banisi sayılır. Onun əsəri çap olunan zaman əcnəbi alimlərin, tarixçilərin və etnoqrofların ciddi marağına səbəb olmuşdu", - deyə İsmayılov bildirir.
Bakıxanovun əsərlərində maarifçiliyə, azad düşüncəyə və dözümlülüyə xüsusi diqqət ayrılır. O dövrün ən son elmi məlumatlarından istifadə edən Bakıxanov əsərlərində astronomiyadan, coğrafiyadan bəhs edir, sosial-etnik problemlərə toxunurdu. O, əxlaqi hekayələr də yazır, bu cür hekayələrdə insanları zəhmətsevərliyə, düzgünlüyə çağırır, vəzifəpərəstliyi, zalımlığı, özbaşınalığı sərt tənqid edirdi.
"O, çox çalışqan, öz üzərində çox işləyən, hər şeylə maraqlanan insan idi. Bakıxanov biliyə hər zaman yüksək qiymət verirdi və biliklərini xalqla paylaşmağa onilliklər həsr etmişdi", - deyə tarixçi qeyd edir.
O, həmin dövrdə böyük cah-calal sayılan kitablarını məmnuniyyətlə insanlara verir. Ölümünə az qalmış böyük şəxsi kitabxanasını özünün Qubadakı ədəbiyyat klubuna bağışlamışdı. Bakıxanovun Bakıdakı kitabxanasına məxsus 253 kitabı isə dostu Berezin Kazan Universitetinə aparıb.
Onun dünyagörüşü və ideyalarında həm Şərq mədəniyyəti, həm də Avropa ideyaları cəmləşmişdi. Bakıxanov üçün əsas təbiət elmləri, sosial inkişaf, müasir rəssamlıq və ədəbiyyat idi. Bu üzdən də bu il Azərbaycanda 220 illik yubileyi qeyd edilən Bakıxanovu Azərbaycanın yeni dövrünün ilk maarifpərvəri adlandırmaq olar.

ПРОСВЕТИТЕЛЬ НОВОГО ВРЕМЕНИ
В начале XIX века никто не назвал бы Азербайджан, да и весь Кавказ, Европой. Эпоха Востока, породившего Туси, Насими и других просветителей, ушла в небытие, а Запад, прошедший Ренессанс и основы гуманизма, был слишком далек. В этот период стране особенно были нужны просветители. И одним из первых оказался выдающийся политический деятель и ученый Аббасгулу Ага Бакиханов.
Предпосылки
Рос он в космополитической мультикультурной семье. Отцом Аббасгулу был бакинский хан Мирза Мухаммад хан II, а матерью - принявшая ислам грузинка Софияханым Баграм бек гызы. В семье свободно общались на нескольких языках.
Бакихановы вели свою родословную от знаменитого тюркско-огузского рода Гаджаров. Его дядя, дед и прадед были правителями Баку. Они часто переезжали. Жили в Губе, Тифлисе, бывали в Казани и Астрахани. Детство Аббасгулу прошло в Баку и его селах - Маштага, Амираджаны, Балаханы, Раманы и других деревнях, принадлежащих роду. И потому в беседах и документах Бакиханов гордо называл себя бакинцем. Он искренне любил Баку, хорошо знал окрестности города и изучал его историю.
С детства он отличался любовью к чтению, что было большой редкостью в те времена. Его друг, русский востоковед Иван Березин, вспоминал, что в доме Бакиханова в Ичери шэхэр находилась часть его богатейшей библиотеки рукописных книг на азербайджанском, персидском и арабском языках. Большинство этих книг переходило из поколения в поколение. Юный Аббасгулу стал пополнять библиотеку книгами на русском и французском языках. Подобные библиотеки имелись у семьи Бакихановых также в Тифлисе и Губе.
Война, политика, учеба
Будучи представителем знатного рода, Бакиханов легко оказался на воинской службе, где сделал карьеру не только как военный, но и как дипломат. Его карьера началась в конце 1819 года, когда молодой Аббасгулу оказался в Тифлисе в качестве переводчика восточных языков при канцелярии главноуправляющего Грузией. Со следующего года он начал участвовать в военных экспедициях, в том числе в полку Мустафы хана Ширванского. В 1823 году участвовал в описании Карабахской провинции и в комиссии по определению границы с Персией. За отличную службу и героизм в бою он вскоре был произведен в штабс-капитаны и удостоен ордена Святой Анны 3-й степени с бантом, как сказано в официальных документах за взятие Сардарабада и Эривани.
В возрасте 34 лет Аббасгулу отличился и в дипломатии при переговорах с Персией, за что был произведен в капитаны, а через год за проявленный героизм в бою (при взятии крепости Ахалцих) - и в майоры. И уже в 40 лет Бакиханов стал подполковником, а вскоре и полковником. Для того периода подобная карьера, тем более для иноземца, в царской армии считалась просто стремительной.
Кому-то может показаться, что такой взлет связан с высокой лояльностью и, скажем так, мягкостью характера. Между тем очевидцы отмечали строгий и довольно своенравный характер Бакиханова, всегда помнящего, кто он и откуда.
Красноречив следующий случай из его биографии. В Петербурге император Николай I встретился с офицерами, отличившимися в бою, и обратил внимание, что один из них не склонен употреблять спиртные напитки, хотя вокруг было много хорошего вина и дорогого шампанского. Удивленная этим и намереваясь смутить Бакиханова, императрица предположила, что она будет первой, кто предложит ему напиток. На приеме Александра Федоровна приблизилась к нему с бокалом вина на золотом подносе. Ошеломленный этой неожиданной честью, Бакиханов преклонил колено, поднял бокал, повернулся к императору Николаю и сказал: "Мой господин предлагает мне напиток, мой Господь указал мне не пить, кому я должен быть послушен?". Будучи религиозным человеком, император ответил: "Вашему Господу, конечно". Бакиханов вернул бокал на поднос, и смущенная царица удалилась.
Весь этот период Бакиханов проживал в Тифлисе, и эти годы стали для него самыми плодотворными в плане самообразования.
Тифлис в тот период был культурным центром и своего рода перекрестком. Множество деятелей культуры посещали этот город. Здесь Аббасгулу в совершенстве овладел русским и французским языками, много читал. Будучи известным военным и дипломатом, дружил с Грибоедовым и Бестужевым. Много общался с грузинскими писателями Орбелиани, Чавчавадзе, Бараташвили. Дружил с русским поэтом Полонским и польским общественным деятелем Ладо-Заблоцким.
Бакиханов часто посещал Москву и Петербург, бывал в Латвии, Литве и Польше, в частности в Варшаве прожил даже чуть больше полугода. Именно там он познакомился с сестрой Пушкина - Ольгой Сергеевной Павлищевой. Привезя от нее письмо в Петербург родным, он познакомился с самим великим поэтом. Это было в 1834 году.
Поэзия, проза, просвещение
Вернувшись из Варшавы и соскучившись по родной земле, Аббасгулу переехал из Тифлиса в Губу. Там он первым делом организовал литературный клуб под названием "Гюлистан" ("Цветник"). Вокруг него сгруппировались поэты и любители поэзии.
Именно тут он закончил сразу несколько своих литературных творений, на которые не хватало времени в период активной воинской карьеры и дипломатии. Одно из них - во многом автобиографический рассказ "Китаб-е Аскерийе", в котором проза перемежается с лирическими стихотворными фрагментами. Это рассказ о взаимной любви юноши и девушки, преследуемых фанатичной, полной предрассудков средой.
Его перу также принадлежат такие научные и публицистические произведения, как "Тахзиб уль-ахлаг" ("Улучшение нравов"), "Асрар уль-мелекут" ("Тайны небес"), "Кануни Кудси", "Гюлистан-и Ирам", а также ряд дидактических рассказов в стихах.
"К сожалению, некоторые из его работ не дошли до нашего времени, - рассказывает в беседе с R+ историк Таир Исмаилов. - Так, произведение "Китаби-Аскерийе" долгое время считалось утерянным и было найдено лишь в 1946 году, кроме того, из-за частых переездов пропали его ранние работы - переводы российских и европейских авторов".
Как рассказывает историк, неоценимым вкладом в национальную культуру стало его научное исследование "Гюлистан-и Ирам", посвященное истории Азербайджана и Дагестана. "Именно благодаря этому труду Бакиханова по праву считают основоположником азербайджанской научной историографии, - говорит Исмаилов. - В момент выхода его работа вызвала живейший интерес зарубежных ученых, историков и этнографов".
Красной нитью в трудах Бакиханова проходили темы просвещения, свободомыслия и терпимости. Используя последние на тот момент научные данные, он рассказывал об астрономии, географии, затрагивал социально-этические проблемы. Он также писал притчи, в которых призывал к трудолюбию, честности, выступал с резкой критикой карьеризма, жестокости и произвола.
"Это был человек энергичный, много работавший над собой, интересовавшийся окружающим миром, - рассказывает историк. - Бакиханов всегда ценил знания  и десятки лет потратил на то, чтобы делиться ими с народом".
Он охотно одалживал книги, которые в те времена считались большой роскошью. Незадолго до смерти подарил немаленькую личную библиотеку своему литературному клубу в Губе. А 253 книги, входящие в бакинскую библиотеку Бакиханова, его друг Березин привез в Казанский университет.
Его мировоззрение и идеи были пропитаны как культурой Востока, так и европейскими идеями, основными из которых для него были естественные науки, социальный прогресс, современная живопись и литература. И потому Бакиханова по праву можно назвать самым первым азербайджанским просветителем нового времени, 220-летний юбилей которого в  этом году отмечает Азербайджан.