YENİ DÖVRÜN MAARİFÇİSİ
XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycanı, ümumiyyətlə, Qafqazı heç kəs Avropa adlandırmazdı. Tusini, Nəsimini və digər maarifpərvərləri yaratmış Şərq dövrü yox olmuşdu, intibah və humanizmin əsaslarını keçmiş Qərb isə çox uzaqda idi. Bu dövrdə ölkənin maarifpərvərlərə xüsusi ehtiyacı var idi. İlk belə maarifçilərdən biri görkəmli siyasi xadim və alim Abbasqulu ağa Bakıxanov olmuşdur.
Şərait
O, kosmopolit multikultural ailədə böyümüşdü. Abbasqulunun atası Bakı xanı II Mirzə Məhəmməd xan, anası isə İslam dinini qəbul etmiş gürcü Safiya xanım Bayram bəy qızı idi. Ailədə bir neçə dildən sərbəst şəkildə istifadə olunurdu.
Bakıxanovlar məşhur türk-Oğuz nəsli olan Qacarların təmsilçiləri idilər. Abbasqulunun əmisi, babası və ulu babası Bakı hökmdarı olmuşdular. Onlar yaşayış yerlərini tez-tez dəyişir, gah Qubada, gah Tiflisdə yaşayırdılar. Ailə bir müddət Kazan və Həştərxanda da yaşamışdı. Abbasqulunun uşaqlığı Bakıda və onun kəndlərində - Maştağa, Əmircan, Balaxanı, Ramanı və onun nəslinə məxsus kəndlərdə keçmişdi. Bu üzdən də, Bakıxanov söhbətlərində və sənədlərdə özünü qürurla "bakılı" adlandırırdı. O, Bakını həqiqətən sevir, şəhərətrafı bölgələri çox yaxşı tanıyır, şəhərin tarixini öyrənirdi.
Abbasqulu uşaqlıq illərində oxumağa böyük maraq göstərirdi. Bu, həmin dövr üçün nadir hal idi. Onun dostu, rus şərqşünası İvan Berezin Bakıxanovların İçərişəhərdəki evlərində Azərbaycan, fars və ərəb dillərində çox sayda kitabın olduğunu xatırlayırdı. O, bu kitabların Bakıxanovların zəngin kitabxanasının yalnız bir hissəsini təşkil etdiyini bildirirdi. Kitabların əksəriyyəti nəsildən-nəslə keçmişdi. Gənc Abbasqulu onların sıralarını rus və fransız dilində olan yeni kitablarla daha da zənginləşdirirdi. Bu cür kitabxana Bakıxanovların Tiflisdəki və Qubadakı evlərində də var idi.
Müharibə, siyasət, təhsil
Məşhur nəsildən olan Bakıxanov hərbi xidmətə yollanır, özünə nəinki hərbçi, həm də diplomat kimi uğurlu karyera qurur. Onun karyerası 1819-cu ilin sonlarında, Abbasqulunun hələ Tiflisdə Gürcüstan Baş İdarəsinin dəftərxanasında Şərq dillərindən tərcüməçi kimi işlədiyi dövrdə başlayıb. Bir il sonra o, hərbi ekspedisiyalarda iştirak etməyə başlayır və Mustafa xan Şirvanskinin alayına belə gedib çıxır. 1823-cü ildə Abbasqulu Qarabağ vilayətinin təsvir olunmasında və Persiya ilə sərhədin müəyyənləşdirilməsində iştirak edib. Əla xidmətinə və döyüşlərdə göstərdiyi qəhrəmanlıqlara görə, Abbasqulu tezliklə ştabs-kapitan rütbəsi alır, Sərdarabad və İrəvanın alınmasındakı iştirakına görə 3-cü dərəcəli "Müqəddəs Anna" ordeni ilə təltif edilir.
34 yaşında Abbasqulu diplomatiya sahəsində də fərqlənir. Persiya ilə aparılan danışıqlarda fərqləndiyinə görə ona kapitan rütbəsi verilir, 1 il sonra isə döyüşlərdə (Axalsıx qalasının ələ keçirilməsində) göstərdiyi şücaətə görə mayor rütbəsinə layiq görülür. Artıq 40 yaşında Bakıxanov polkovnik-leytenant, bir müddət sonra isə polkovnik olur. O dövr üçün çar ordusunda belə karyera, üstəlik, yadellinin bu cür karyeraya nail olmasına nadir hallarda rast gəlinirdi.
Kimlərsə düşünə bilər ki, bu cür irəliləmə yüksək loyallıqla, yumşaq xarakterə malik olmaqla əlaqədardır. Dövrün adamları isə Abbasqulunun kifayət qədər sərt, inadkar xarakterli şəxs olduğunu, hər zaman haradan gəldiyini, kim olduğunu xatırlatdığını deyirlər. Bu mənada, Bakıxanovun bioqrafiyasından bir məqamı qeyd etmək yerinə düşər. Günlərin birində Peterburqda - imperator I Nikolay döyüşdə fərqlənən zabitlərlə görüşür. Görüşdə masanın müxtəlif şərablar və şampanlarla dolu olmasına rəğmən, bir nəfərin spirtli içkilərə həvəs göstərməməsi imperatorun diqqətini çəkir. Bundan təəccüblənən və Bakıxanovu utandırmaq istəyən imperatriçə ona şərab təklif etmək qərarına gəlir. Qəbul zamanı Aleksandra Fyodorovna qızıl məcməidə bir qədəh şərabla Bakıxanova yaxınlaşır. Bu gözlənilməz jestdən çaşan Bakıxanov diz çökür, qədəhi yuxarı qaldırır, üzünü imperator Nikolaya tutaraq deyir: "Mənim ağam mənə içki təklif edir. Allahım isə mənə içməməyi əmr edib. Kimin dediyinə əməl etməliyəm?". Dindar adam olan imperatorun cavabı belə olur: "Əlbəttə ki, Allahınızın". Bakıxanov qədəhi yenidən məcməiyə qoyur, pərt olmuş imperatriçə isə çıxıb gedir.
Bakıxanov bütün bu dövrü Tiflisdə yaşayıb və həmin illər onun üçün təhsil baxımından çox məhsuldar olub.
Həmin dövrdə Tiflis mədəni mərkəz və özünəməxsus yolayrıcı idi. Bir çox mədəniyyət xadimləri bu şəhərə baş çəkirdilər. Abbasqulu rus və fransız dillərini mükəmməl şəkildə öyrənir, çoxlu kitab oxuyur. Məşhur hərbçi və diplomat olan Abbasqulu Bakıxanov Qriboyedov və Bestujev ilə dostluq edirdi. Onun gürcü yazıçıları Orbeliani, Çavçavadze, Barataşvili ilə ünsiyyəti var idi. Rus şairi Polonski və polyak ictimai xadim Lado-Zablotski də Bakıxanovla dost idilər.
Abbasqulu ağa Bakıxanov tez-tez Moskva və Peterburqa səfərlər edir, Latviya, Litva və Polşada olurdu. O, yarım ildən bir qədər artıq Varşavada yaşayıb. Puşkinin bacısı Olqa Sergeyevna Pavlişşeva ilə də məhz Varşavada tanış olmuşdu. Onun məktubunu Peterburqdakı yaxınlarına gətirən Bakıxanov bu yolla dahi şairin özü ilə tanış olur. Bu, 1834-cü ildə baş verir.
Poeziya, nəsr, maarifçilik
Varşavadan qayıdan və doğma vətəni üçün darıxmış Abbasqulu Tiflisdən Qubaya gəlir. Burada o, ilk olaraq "Gülüstan" adlı ədəbiyyat klubunu yaradır, şairlər və poeziya həvəskarları bu klub ətrafına toplaşırlar.
Məhz burada Abbasqulu fəal hərbçi kimi çalışdığı dövrdə yazmağa vaxt tapmadığı bir neçə ədəbi əsərini tamamlayır. Onlardan biri daha çox tərcümeyi-hal kimi yazılmış "Kitabi-Əsgəriyyə"dir. Bu kitabda nəsr tez-tez öz yerini lirik şeir parçalarına verir. Kitabda söhbət gənc oğlanla qız arasında yaşanan qarşılıqlı sevgidən gedir.
Abbasqulu ağa Bakıxanov "Təhzibül-əxlaq", "Əsrar ül-məlaküt", "Qanuni-Qüdsi", "Gülüstani-İrəm" kimi elmi və publisistik əsərlər, o cümlədən didaktik hekayə və şeirlər də yazıb.
"Təəssüf ki, onun bəzi əsərləri dövrümüzədək gəlib çatmayıb", - deyə tarixçi Tahir İsmayılov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib. - "Məsələn, "Kitabi-Əsgəriyyə" əsəri uzun müddət itmiş hesab olunub. O, yalnız 1946-cı ildə tapılıb. Bundan başqa, Bakıxanov yaşayış yerini tez-tez dəyişdiyindən, onun lap köhnə işləri - rus və avropalı müəlliflərdən tərcümələri it-bat olub".
Tarixçinin sözlərinə görə, Bakıxanovun Azərbaycan və Dağıstanın tarixinə həsr olunmuş "Gülüstani-İrəm" elmi araşdırması milli mədəniyyətə böyük töhfədir. "Bakıxanov məhz bu əsərinə görə, haqlı olaraq Azərbaycan elmi istoqrafiyasının banisi sayılır. Onun əsəri çap olunan zaman əcnəbi alimlərin, tarixçilərin və etnoqrofların ciddi marağına səbəb olmuşdu", - deyə İsmayılov bildirir.
Bakıxanovun əsərlərində maarifçiliyə, azad düşüncəyə və dözümlülüyə xüsusi diqqət ayrılır. O dövrün ən son elmi məlumatlarından istifadə edən Bakıxanov əsərlərində astronomiyadan, coğrafiyadan bəhs edir, sosial-etnik problemlərə toxunurdu. O, əxlaqi hekayələr də yazır, bu cür hekayələrdə insanları zəhmətsevərliyə, düzgünlüyə çağırır, vəzifəpərəstliyi, zalımlığı, özbaşınalığı sərt tənqid edirdi.
"O, çox çalışqan, öz üzərində çox işləyən, hər şeylə maraqlanan insan idi. Bakıxanov biliyə hər zaman yüksək qiymət verirdi və biliklərini xalqla paylaşmağa onilliklər həsr etmişdi", - deyə tarixçi qeyd edir.
O, həmin dövrdə böyük cah-calal sayılan kitablarını məmnuniyyətlə insanlara verir. Ölümünə az qalmış böyük şəxsi kitabxanasını özünün Qubadakı ədəbiyyat klubuna bağışlamışdı. Bakıxanovun Bakıdakı kitabxanasına məxsus 253 kitabı isə dostu Berezin Kazan Universitetinə aparıb.
Onun dünyagörüşü və ideyalarında həm Şərq mədəniyyəti, həm də Avropa ideyaları cəmləşmişdi. Bakıxanov üçün əsas təbiət elmləri, sosial inkişaf, müasir rəssamlıq və ədəbiyyat idi. Bu üzdən də bu il Azərbaycanda 220 illik yubileyi qeyd edilən Bakıxanovu Azərbaycanın yeni dövrünün ilk maarifpərvəri adlandırmaq olar.

ENLIGHTENER OF MODERN TIMES
Abbas Qulu Aga Bakixanov is rightfully considered the founder of Azerbaijani scientific historiography
In the early 19th century, nobody would call Azerbaijan and the Caucasus Europe. The era of the East that gave birth to Tusi, Nasimi and other enlighteners went into oblivion, and the West, which experienced the Renaissance and basics of humanism, was too far. During this period, the country especially needed enlighteners. And one of the first turned out to be an outstanding politician and scholar Abbas Qulu Aga Bakixanov.
Background
He grew up in a cosmopolitan multicultural family. Abbas Qulu's father was Baku Khan Mirza Muhammad Khan II, and his mother was Georgian Sofia Xanum Bahram bay qizi, who had converted to Islam. The family was fluent in several languages.
The Bakixanovs hailed from the famous Turkic-Oguz Qajar clan. His uncle, grandfather and great grandfather were rulers of Baku. They often moved. They lived in Quba, Tiflis and visited Kazan and Astrakhan. He spent his childhood in Baku and its villages - Mastaga, Amircan, Balaxani, Ramana and other villages belonging to his family. And for this reason, in interviews and documents Bakixanov proudly called himself "Bakuvian". He truly loved Baku, knew its environs and studied its history.
From his childhood, he stood out for his love of reading, which was a rarity in those days. His friend and Russian orientalist Ivan Berezin recalled that in Bakixanov's house in Icarisahar there was part of his rich library of manuscripts in Azerbaijani, Persian and Arabic. Most of these books passed from generation to generation. Young Abbas Qulu began to replenish his library with books in Russian and French. The Bakixanov family also had such libraries in Tiflis and Quba.
War, politics, studies
As a representative of a noble family, Bakixanov easily found himself in military service, where he made a career not only as a serviceman, but also as a diplomat. His career began in late 1819, when the young Abbas Qulu found himself in Tiflis as a translator from oriental languages at the Office of the Chief Commander of Georgia. From next year, he began to participate in military expeditions, including in the regiment of Mustafa Khan of Shirvan. In 1823 he took part in the inventory of the Karabakh province and in the commission to determine the border with Persia. For his excellent service and heroism in battle, he was soon promoted to staff-captain and awarded the Order of St. Anne in the 3rd degree with a bow for the capture of Sardar Abad and Erivan, according to official documents.
At the age of 34 Abbas Qulu excelled in diplomacy during negotiations with Persia, and was promoted to captain, and a year later - to major for his heroism in battle (during the capture of Fort Akhaltsikhe). And at 40 Bakixanov became a lieutenant colonel and soon a colonel. For that period, such a career in the tsarist army, especially for a foreigner, was considered very rapid.
It may seem that such a rise was due to high loyalty or, say, soft character. Meanwhile, eyewitnesses observed the strict and rather capricious character of Bakixanov, who always remembered who he was and where he came from. The following case from his biography is eloquent. In St. Petersburg, Emperor Nicholas I met with officers who distinguished themselves in combat and noticed that one of them was not inclined to drink alcohol although there was plenty of good wine and expensive champagne around. Surprised at it and trying to embarrass Bakixanov, the Empress assumed that she would be the first to offer him a drink. At the reception, Alexandra approached him with a glass of wine on a gold tray. Stunned by this unexpected honour, Bakixanov knelt, raised his glass, turned to Emperor Nicholas and said: "My Lord offers me a drink, my God told me not to drink, whom must I obey?" Being a religious man, the emperor said, "Your God, of course." Bakixanov put the glass back on the tray and the embarrassed empress walked away.
Throughout this period Bakixanov lived in Tiflis, and these years became his most fruitful in terms of self-education.
Tbilisi was a cultural centre and a kind of crossroads at that time. Many cultural figures visited this city. Abbas Qulu mastered Russian and French here and read a lot. Being a famous officer and diplomat, he became friends with Griboyedov and Bestuzhev. He communicated a lot with the Georgian writers Orbeliani, Chavchavadze and Baratashvili. He was friends with Russian poet Polonskiy and philanthropist Lado-Zablotskiy.
Bakixanov often visited Moscow, St. Petersburg, Latvia, Lithuania and Poland, and in Warsaw he even lived for a little more than six months. It was there that he met the sister of Pushkin - Olga Pavlishcheva. Bringing a letter from her to her family in St. Petersburg, he met the great poet himself. It was 1834.
Poetry, prose, enlightenment
Returning from Warsaw and missing his native land, Abbas Qulu moved from Tbilisi to Quba. There he first organized a literary club called Gulistan (Flower Garden). Poets and poetry lovers grouped together around him.
It was here that he completed some of his literary works, for which he did not have enough time during his active military career and diplomacy. One of them is a largely autobiographical story and is called "Kitabi Asgariyya", in which prose was interspersed with lyrical poetic fragments. This is a story about mutual love between a boy and a girl who are stalked by a fanatical environment full of prejudices.
He also wrote such scientific and journalistic works as "Tahzib ul-ahlag" ("Improvement of morals"), "Asrar ul-melekut" ("Mysteries of Heaven"), "Qanuni Qudsi", "Gulistan Iram", as well as several didactic stories in verse.
"Unfortunately some of his works have not reached our time," historian Tahir Ismayilov says in an interview with R+. "For example, 'Kitabi Asgariyya' was considered lost for a long time and was found only in 1946. Moreover, because of frequent relocations his early works - translations of Russian and European authors - were lost."
According to the historian, an invaluable contribution to national culture was his scientific work "Gulistan Iram" dedicated to the history of Azerbaijan and Dagestan. "It is thanks to this work that Bakixanov is rightfully considered the founder of Azerbaijani scientific historiography," Ismayilov said. "At the time of publication, his work aroused a keen interest among foreign scientists, historians and ethnographers."
The main subject in the writings of Bakixanov was education, freedom of thought and tolerance. Using the latest scientific data of the time, he talked about astronomy, geography and social and ethical issues. He also wrote parables, in which he called for hard work and honesty and flayed careerism, cruelty and tyranny.
"It was an energetic man, who worked a lot on himself and was interested in the world around him," says the historian. "Bakixanov always appreciated knowledge and spent decades to share it with the people."
He willingly lent books, which were considered a great luxury in those days. Shortly before his death, he gave a rather big personal library to his literary club in Quba. His friend Berezin brought 253 books belonging to the Baku library of Bakixanov to Kazan University.
His world outlook and ideas were imbued with the culture of the East and European ideas, the main ones of which were natural sciences, social progress, modern art and literature. And therefore, Bakixanov can rightly be called the very first Azerbaijani enlightener of modern times, whose 220th jubilee Azerbaijan celebrates this year.