XARİCİ SİYASƏTİN ÜÇ NƏHƏNGİ
"R+" jurnalının müsahibi La Plata Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (Argentina) Avrasiya fakültəsinin katibi Ariyel Qonzales Levacidir
Son il­lər rə­s­mi Ba­kı Cə­nu­bi Ame­ri­ka öl­kə­lə­ri ilə müna­si­bət­lə­rin in­ki­şa­fı­na böyük diq­qət  gö­s­tə­rir. Azər­bayca­nın bu qə­dər uzaq re­­g­i­o­na ma­rağı nə ilə bağlı ola bi­lər? O cümlə­dən Azər­baycan­da hə­min ölkələ­rin hö­ku­mət­lə­ri və biz­nes  da­i­rə­lə­ri­nin diq­qə­ti­ni çə­kən nə­dir?
- Azər­baycan bey­nəl­xalq  are­na­da ar­tan nüfu­zu ba­xı­mın­dan, Qaf­qa­zın ən uğur­lu öl­kə­si­dir. Cə­nu­bi Ame­ri­ka, xüsu­si­lə Arg­en­ti­na və Bra­zi­liya Azər­bayca­nın re­g­i­on­da ma­raq da­i­rə­si­ni ge­niş­lən­dir­mə­si­ni müsbət  qar­şı­layıb. Azər­bayca­nın xa­rici siy­a­sə­tin­də 3 as­pekt var - siy­a­si, iq­ti­sa­di və mə­də­ni. Son il­lər­də Azər­bayca­nın Arg­en­ti­na, Bra­zi­liya və Uru­q­vay­da sə­fir­lik­lə­ri­ni aç­ma­sı re­g­i­on­la sıx əla­qə­lə­rin qu­rul­duğu­nun gö­s­tə­rici­si­dir. Arg­en­­ti­na, Bra­zi­liya və Ko­lum­biy­a­nın isə ar­tıq Azər­baycan­da sə­fir­lik­lə­ri  var. Re­g­i­o­nal miqya­s­da və mə­də­niyyət­lə­ra­ra­sı di­a­lo­q­da li­der­lik edən Azər­baycan mə­də­ni və iq­ti­sa­di ba­xım­dan ağıl­lı  icti­mai dip­lo­ma­tiya stra­te­g­iy­a­sı ha­zır­layıb. Bu, Azər­bayca­nın ta­ri­xi və mə­də­ni  ir­si­nin təb­liği­nə, öl­kə­də­ki in­ve­s­ti­siya mühi­ti­nə  kö­mək  edir.
Di­g­ər yan­dan, mə­sə­lən, La Pla­ta Mil­li Uni­ver­si­te­ti ya­nın­da  Bey­nəl­xalq Müna­si­bət­lər İn­sti­tu­tu­nun Av­ra­siya fakültə­sin­də "Azər­bay­canşünas­lıq" ka­fe­d­ra­sı­nın açıl­ma­sı Azər­bayca­nın re­g­i­on­da mö­v­cud­lu­ğu­nu ar­tır­dığı­nın  əsas gö­s­tə­rici­lə­rin­dən bi­ri­dir.
- Mətbuatda yer almış məlu­mat­la­ra gö­rə, Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­ti  Serj Sarqsya­nın bu ya­xın­lar­da La­tın Ame­ri­ka­sı­na et­diyi sə­fə­ri za­ma­nı müza­ki­rə edil­miş mə­sə­lə­lər­dən bi­ri də "Dağlıq Qa­ra­bağ Re­s­pub­li­ka­sı"nın ta­nın­ma­sı ilə bağlı lob­bi­çi­lik fə­a­liyyə­ti­nin qu­rul­ma­sı olub. Necə düşünür­sü­nüz, Arg­en­ti­na­nın özündə həll edil­mə­miş əra­zi müna­qi­şə­si ol­duğu­nu nə­zə­rə al­saq, bu, nə qə­dər re­al­dır?
- Arg­en­ti­na heç za­man Dağlıq Qa­ra­bağın müstə­qil­liy­i­ni ta­nı­may­a­caq. Ən azı ona gö­rə ki, siz­in də qeyd et­diy­i­niz ki­mi, bi­zim özü­müzün işğ­al olun­muş əra­zi­miz var - Mal­vin ada­la­rı. Qa­ra­bağ və Mal­vin prob­lem­lə­ri­nin ox­şar cə­hət­lə­ri var. Çünki hər iki hal­da söh­bət əra­zi müna­qi­şə­sin­dən ge­dir. Am­ma on­la­rın ta­ri­xi, xüsu­siyyət­lə­ri və həll yol­la­rı fər­q­li­dir. Hər iki müna­qi­şə­də əsas ya­naş­ma əra­zi bütöv­lüyü  prin­si­pi­dir. Di­g­ər ümu­mi möv­qe isə hər iki öl­kə­nin prob­le­mi sülh yo­lu ilə çöz­mək is­tə­mə­si­dir.
Böyük  Bri­ta­niya Mal­vin ada­la­rı­nı 1833-cü il­də işğ­al edib. Dağlıq Qa­ra­bağ və ona bi­ti­şik əra­zi­lər isə 1990-cı il­lə­rin əv­vəl­lə­rin­də işğ­al olu­nub.
Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si nə­ticə­sin­də yer­li sa­kin­lər  məcbu­ri şə­kil­də Azər­bayca­nın di­g­ər bö­lg­ə­lə­ri­nə köçürülüblər. Mal­vin ada­la­rın­da isə Bri­ta­niy­a­dan oraya köçü­rülmüş in­san­lar ya­şayır və bu­ra­da məq­səd əra­zi­nin əha­li ilə dol­du­rul­ma­sı­dır; on­lar məcbu­ri köç­künlər dey­illər. Di­g­ər fərq müha­ri­bəyə Arg­en­ti­na­nın özünün baş­la­ma­sı və 1982-ci il­də müha­ri­bə­ni uduz­­ma­sı, bu­nun­la da ada­la­rın su­ve­ren­liyi ilə bağlı da­nı­şıq­la­rın ge­di­şi­ni çə­tin­ləş­dir­mə­si­dir. Azər­baycan isə öz əra­zi­lə­ri­nin işğ­a­lı ilə üzlə­şib. Üstə­lik, dünya bir­liyi və bey­nəl­xalq təş­ki­lat­lar Azər­bayca­nın əra­zi bütövlü­yünü də­s­tək­ləy­ir.
- Bu günlər­də Ru­siya  pre­zi­den­ti Vla­di­mir Pu­tin Cə­nu­bi Ame­ri­ka öl­kə­lə­ri­nə sə­fər et­di. Ru­siy­a­nın Qər­blə müna­si­bət­lə­rin­də soy­uq­luğun ya­ran­dığı bir şə­ra­it­də bu sə­fər ABŞ-a qar­şı Mos­k­va ilə re­g­i­on döv­lət­lə­ri ara­sın­da sıx əmək­daş­lığın baş­la­nğıcı ola bi­lər­mi?
- La­tın Ame­ri­ka­sı öl­kə­lə­ri hə­mi­şə Ru­siya ilə, əv­vəl­lər isə So­vet İt­ti­fa­qı ilə iki­tə­rə­f­li müna­si­bət­lər­dən is­ti­fa­də edib. Məq­səd ABŞ-ın re­g­i­on­da­kı he­g­e­mon­luğu­nun ba­lan­s­laş­dı­rıl­ma­sı və ya məhdud­laş­dı­rıl­ma­sı olub. Son 10 il­də isə Ru­siy­a­nın müxtə­lif sa­hə­lər­də nüfu­zu ar­tır. Bu­raya siy­a­sət, iq­ti­sa­diyyat və hər­bi sə­naye də da­xil­dir. Ru­siy­a­nın bu re­g­i­o­na ya­naş­ma­sı­na müxtə­lif re­ak­siy­a­lar var.
Ha­ki­miyyət­də sol­çu­la­rın ol­duğu öl­kə­lər, xüsu­si­lə Bo­li­var alyan­sı­nın Ve­ne­su­e­la, Bo­li­viya, Ku­ba və Ek­va­dor ki­mi üzvlə­ri Ru­siya ilə müxtə­lif  müqa­vi­lə­lə­rin im­za­lan­ma­sı­nı Bir­ləş­miş Ştat­la­rın re­g­i­on­da­kı nüfu­zu­nun qar­şı­sı­nın alın­ma­sı va­si­tə­si ki­mi görürlər. Mə­sə­lən, Ve­ne­su­e­la Ru­siy­a­dan 2001-ci il­dən tüfə­ng, tank, təyya­rə, zi­reh­li tex­ni­ka və ar­tilleriya si­s­tem­lə­ri alır. Üstə­lik, Ru­siya hə­lə so­vet il­lə­rin­dən ona qa­lan borcun 85%-dən ço­xu­nu si­lib. Arg­en­ti­na və Bra­zi­liy­a­nın sol-mər­kəz­çi hö­ku­mət­lə­ri isə öz növ­bə­lə­rin­də, ABŞ-ın nüfuz da­i­­rə­si­ni məhdud­laş­dır­maq üçün  Ru­siy­a­nı ye­ni tə­rəf­daş ki­mi gör­mək is­təy­ir­lər. Bu­nun­la ya­na­şı, on­lar mü­­da­fiə və təhlükə­siz­lik ki­mi sa­hə­lər­də öh­də­lik­lər da­i­rə­si­ni məh­dud­­laş­­dır­mağa ça­lı­şır­lar. ABŞ bu mə­sə­lə­lər­də çox həs­sa­s­dır.
Bu öl­kə­lər­də Ru­siya ilə qar­şı­lıq­lı müna­si­bət­lə­rin də­s­tək­lən­mə­si yüksək sə­viyyə­li görüşlər, "G20" çər­çi­və­sin­də əmək­daş­lıq və get­dikcə ar­tan tica­rət əla­qə­lə­ri­nə  əsas­la­nır.
Nə­hay­ət, Sa­kit oke­an alyan­sı­nın üzvlə­ri - Çi­li, Pe­ru və Mek­si­ka re­g­i­on­da ABŞ-ın əsas müttə­fiq­lə­ri­dir­lər və on­lar Ru­siy­a­nın bu­ra­da nüfu­zu­nu ar­tır­ma­sı­na  eh­tiy­at­la ya­na­şır­lar.
Pu­ti­nin La­tın Ame­ri­ka­sı­na sə­fə­ri Ru­siy­a­nın bu re­g­i­o­na olan ma­rağı ilə bağlı nümay­iş et­dir­diyi səy­­lə­rin  da­va­mı­dır.
- Bu il Cə­nu­bi Ame­ri­ka­nın bir sı­ra öl­kə­lə­rin­də, o cümlə­dən Arg­en­ti­na və Bra­zi­liy­a­da pre­zi­dent  seç­ki­lə­ri ke­çi­ri­ləcək. Seç­ki­lər­dən so­nra bu öl­kə­lə­rin siy­a­sə­tin­də han­sı dəy­i­şik­lik­lər baş ve­rə  bi­lər?
- 2014-2015-ci il­lə­rin seç­ki­lə­ri La­tın Ame­ri­ka­sın­da ya­xın il­lər üçün həl­le­dici ola bi­lər. Am­ma xü­su­si­lə Bra­zi­liy­a­da və Arg­en­ti­na­da si­y­a­si və­ziyyət hə­lə ki, ay­dın dey­il. Çi­li­də Mi­şel Ba­çe­let pre­zi­dent seç­­ki­sin­də qa­lib gə­lib və 4 il­lik fa­si­lə­dən so­nra ikinci müddə­tə öl­kəyə rəh­bər­liyə baş­layıb. Ba­çe­le­tin qə­lə­bə­si sa­biq pre­zi­dent  Pinye­ra­nın sağ-mər­kəz­çi hö­ku­mə­ti­nin dövrü ilə müqay­i­sə­də, Çi­li­nin La­tın Ame­ri­ka­sı­nın xa­rici siy­a­sə­ti­nə da­ha ya­xın xa­rici siy­a­sət yürütmə­si ilə nə­ticə­lə­nəcək.
Bra­zi­liy­a­nın  fut­bol üzrə Dünya Çem­pi­o­na­tın­da­kı məğlu­biyyə­ti bu öl­kə­də sse­na­ri­ni dəy­i­şib. İn­di Bra­zi­liya pre­zi­den­ti ikinci müddə­tə döv­lət baş­çı­sı se­çil­məyə bi­lər və bu, da­xi­li siy­a­sət­də Fəh­lə Par­tiy­a­sı ha­ki­miyyə­ti­nin so­nu de­mək olacaq. Onun əsas rə­qi­bi - So­si­al-De­mo­k­rat Par­tiy­a­sın­dan olan iq­ti­sad­çı Ae­siu Ne­ve­s­dir. Ne­ves ənə­nə­vi si­y­a­si eli­ta­nın təm­sil­çi­si­dir və pre­zi­dent se­çi­ləcəyi tə­q­dir­də, onun xa­rici siy­a­si pri­o­ri­te­ti ABŞ və onun qər­b­li müttə­fiq­lə­ri ilə müna­si­bət­lə­ri  in­ki­şaf et­dir­mək olacaq.
Nə­hay­ət, Arg­en­ti­na­da kirş­ne­riz­min siy­a­si era­sı ba­şa ça­tır. Pre­zi­dent  Kri­s­ti­na Kirş­ner tə­k­ra­rən bu po­sta se­çi­lə bil­məz. Xalq ye­ni pre­zi­dent se­ç­mə­li­dir.
Əl­bət­tə, in­di pro­qnoz ver­mək çə­tin­dir. Am­ma kirş­ne­rist­lər­dən fər­q­li ola­raq, pre­zi­den­t­liyə əsas na­mi­zəd­lər ABŞ və Av­ro­pa öl­kə­lə­ri ilə müna­si­bət­lə­rə ənə­nə­vi  müsbət ba­xış­la­rı olan şəx­slər­dir. Kirş­ne­rin dövründə ABŞ-la müna­si­bət­lər pis idi­sə, böyük eh­ti­mal­la, ye­ni pre­zi­dent ma­liyyə də­s­təyi, xa­rici in­ve­s­ti­siy­a­la­rın öl­kəyə cəl­bi məq­sə­di­lə ame­ri­ka­lı­lar­la ya­xın­laş­maya ça­lı­şacaq.

THREE WHALES OF FOREIGN POLICY
R+ interview with Ariel Gonzalez Levaggi, Secretary of the Eurasia Department at the Institute of International Relations, National University of La Plata (Argentine)
- Baku has paid a lot of attention to its relations with the countries of South America in recent years. What is it that might attract Azerbaijan's interest in such a far-off region? What could attract the attention of government and business of those countries in Azerbaijan?
- Azerbaijan has been the most successful country in the Caucasus in terms of its growing influence in the international arena. South America, especially Argentina and Brazil, has successfully addressed the expansion of Azerbaijan's interests in the region. Azerbaijan has developed three dimensions of its international agenda in the region: political, economic and cultural. The opening of Azerbaijani embassies in recent years in Argentina, Brazil and lately in Uruguay is a good indicator of its close relations with the region. Argentina, Brazil and Colombia also have embassies in Azerbaijan. In cultural and economic terms Azerbaijan has developed a smart public diplomacy strategy promoting Azerbaijani historical and cultural heritage, the country's business-investment climate, its leading regional role, and input in the intercultural dialogue. Launching the Azerbaijan Studies Chair at the Eurasia Department of the Institute of International Relations of the National University of La Plata is one of the main indicators of the growing Azerbaijani presence in the region. The countries of the region have been attracted because of the high economic growth, its geostrategic position and permanent interest of Azerbaijan in the region.
- The media reports that during the recent visit of President Serzh Sargsyan to Latin America one of the issues discussed was lobbying for the recognition of the "Nagornyy Karabakh republic". How realistic do you think this is considering that most of Argentina is suffering from an unresolved territorial conflict?
- Argentina will never recognize the independence of Nagornyy Karabakh if only because, as you have mentioned, it has its own occupied territories - the Malvinas Islands. In both conflicts, the principle of territorial integrity is the main approach of Argentina and Azerbaijan. The Karabakh and the Malvinas issues have a common ground but their history, characteristics and possible solutions are different. Another common issue is that both countries strive for a peaceful solution of the conflict.
In the case of Malvinas, the UK occupied the territory in 1833 while the Nagornyy Karabakh conflict and occupation of Azerbaijani territories surrounding Nagornyy Karabakh started in the early 1990s. The Nagornyy Karabakh conflict generated the displacement of the native population from the occupied regions toward the current territory of Azerbaijan while in Malvinas there is a transplant population from the UK but not internal displacement. Another difference is that Argentina started and lost the war for the Malvinas back in 1982 making the negotiations over sovereignty more difficult while Azerbaijan suffered an invasion of its territory.   However, the international community and international organizations support Azerbaijan's territorial integrity.
- Recently Russian President Putin made a tour of South American countries. In terms of the cooling of relations between Russia and the West, could this visit be the start of close relationships between the countries of the region and Russia in opposition to US policy?
- Latin-American countries always use their bilateral relations with Russia - years ago with the Soviet Union - to balance or limit the hegemony of the US in the region. However, during the last ten years Russian influence has been growing at different dimensions such as political, economic and military. The multidimensional approach toward the region has had different feedback. The leftist countries, especially the members of the Bolivarian Alliance such as Venezuela, Bolivia, Cuba and Ecuador, have seen an opportunity to balance the influence of US hegemony in the region by signing different agreements. For example, Venezuela has bought rifles, tanks, aircraft, armored vehicles and artillery systems from Russia since 2001 while Russia has written off more than 85 percent of Venezuela's debt accrued since the Soviet period. The center-left governments like Argentina and Brazil have sought in Russia an emerging partner to limit US influence without taking too many commitments on sensitive issues like defense and security. The relations are based on high level meetings, cooperation in G20 and the increasing trade level. Finally, the countries of the Pacific Alliance such as Chile, Peru and Mexico, the main allies of the US in the region, look upon Russia distrustfully because of its efforts to increase its influence in the region. Putin's visit to Latin America follows up continuous efforts made by Russia to maintain and increase its interests in the region.
- This year there will be presidential elections in several countries in South America, including Argentina and Brazil. What might change in the politics of these countries after the elections?
- The 2014-2015 elections in the Southern Cone could be decisive for the next years in Latin America. However, the political landscape is not clear yet, especially in Brazil and still less in Argentina. In Chile, Michelle Bachelet won with 62 per cent of the votes returning to the presidency after the 2006-2010 government. The victory of Bachelet ensures the continuity of a foreign policy seemingly closer to Latin America than the rightist government of ex-President Pinera. The defeat of Brazil in the World Cup has changed the political scenario in Brazil. President Dilma Rousseff will likely fail re-elections phasing down the PT hegemony in domestic politics. Her main rival is the economist Aecio Neves (PSDB party) who belongs to the traditional political elite and it is very likely that international affairs will re-top the presidential agenda accentuating on mature relations with the US and their Western allies. Finally, the political cycle of Kirchnerism in Argentina is ending. Cristina Fernandez de Kirchner will not go for re-election and needs to find a replacement. It is difficult to forecast but the main candidates for the Presidency both from the Kirchnerists and their opponents stick to traditional views on relations with the US and European countries. If during the Kirchner era relations with the US were complicated, it is very likely that the next President will seek an approach with the Americans in order to ensure financial support and investments.