Ermənistanın üzləşdiyi geosiyasi kollaps onun müstəqilliyini tam itirməsi ilə nəticələnə bilər
Yay üçün ənənəvi olan siyasi passivliyə baxmayaraq, Ermənistanda seçkiyə 5 aydan bir qədər artıq vaxtın qalması tədricən həm ölkə daxilində, həm də onun ətrafında ehtirasları coşdurmaqdadır. Ermənistan prezident seçkisinə iqtisadi, sosial və demoqrafik problemlər kimi ağır yüklərlə gedir. Resursların çatışmazlığı, dağılmış infrastruktur, təcavüzkar siyasət və İrandan başqa bütün qonşularla mövcud problemlər ölkəni təcrid durumuna salıb və kənardan göstərilən dotasiyalara rəğmən, onun inkişafını əngəlləyir.
Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyanın bildirdiyi kimi, ölkənin xarici borcu hökumətin iddia etdiyi kimi, ÜDM-in 40 yox, 70%-nə çatır. Artıq gələn il Ermənistandakı vəziyyət Yunanıstanın durumunu çox xatırladacaq. İrəvanın növbəli şəkildə gah Aİ, gah da Rusiyadan istədiyi 800 milyon - 1 milyard arasında kreditin alınacağı təqdirdə isə ölkənin müflis olması sadəcə bir neçə illiyə təxirə düşə bilər.
Ermənistanın onsuz da ağır olan iqtisadi vəziyyətini daha da çətinləşdirən faktorlardan danışarkən korrupsiyanın həddini və yarımkriminal dairələrə bağlı "kölgə iqtisadiyyatı"nı da unutmaq olmaz. Ermənistanın yüz minlərlə sıravi vətəndaşı hər il bir tikə çörək tapmaq üçün ölkəni tərk edir. Ölkənin sabiq prezidenti Robert Koçaryan isə, yerli KİV-in məlumatına görə, bu yaxınlarda Kipr yaxınlığında ada alıb və orada nəhəng villa tikdirir. Koçaryanın yaxın ətrafı hələ də məlumatı təkzib etməyib. Odur ki, informasiyanın gerçəkliyinə şübhə yoxdur.
Ermənistan rəhbərliyi seçkiöncəsi iqtisadi islahatlar və qənaət, korrupsiya və "kölgə iqtisadiyyatı" ilə mübarizə kimi qeyri-populyar addımlar atmağa risk etmir. Bunun əvəzində onlar yeni kreditlər axtarışındadır. Məqsədyönlü olmayan xərclər və kütləvi oğurluq üzündən erməni diasporunun xeyriyyə yardımlarında da ciddi azalma var. Erməniəsilli məşhur fransalı şanson Şarl Aznavurun dediyi kimi, "erməni xalqına qarşı əsl soyqırımın onun hökuməti tərəfindən həyata keçirildiyi bir şəraitdə" diaspora belə ianələrin ayrılmasını məqsədəuyğun saymır.
Qərbə aparan yol bağlıdır
Bütün bunlar Ermənistan rəhbərliyini bu dəfə yardım üçün Avropanın maliyyə institutlarına üz tutmağa vadar edib. Əvvəlcə həm erməni KİV-də, həm də rəsmi dairələrdə Ermənistanın Avropaya inteqrasiyadan heç vaxt imtina etmədiyinə dair fikirlərlə "artilleriya hazırlığı"na başlanıb. Ölkə başçısı Sarqsyan isə daha uzağa gedərək, Ermənistanın tezliklə Avropa ailəsinin üzvünə çevrilmək fikrinin qəti olduğunu bəyan edib.
Təbii ki, bu bəyanatların arxasında kredit əldə etmək arzusu durur. Erməni hökuməti məhz bu kredit vasitəsilə, heç olmasa, seçkiyədək iqtisadiyyatı subsidiyalaşdıra və sabitləşdirə bilərdi. Amma İrəvanın rəsmi kredit istəyinə Avropadan rədd cavabı gəlib. Onsuz da böhran içərisində olan Avropa Ermənistanın simasında daha bir "yük"ü üzərinə götürmək arzusunda deyil. Bundan başqa, dövlət aparatının bütün səviyyələrində korrupsiya, etnik və dini tolerantlığın olmaması, qonşu ölkələrlə münasibətlərdəki problemlər Ermənistanın qarşısında Avropa qapılarını bağlayır.
Ermənistanın Avropa və Birləşmiş Ştatlarla münasibətlərinin inkişafına mane ola biləcək digər faktor onun İrana tətbiq olunmuş sanksiyalara rəğmən Tehranla enerji, nüvə və bank sahələrində əməkdaşlığıdır. BMT-nin ekspertlər qrupunun İrana qarşı sanksiyalara nə dərəcədə əməl olunduğuna dair apardıqları monitorinqin "Reuters" agentliyi tərəfindən dərc olunmuş nəticələri buna nümunə sayıla bilər.
Hesabat məqaləsində "nüvə proqramının boğulması" üçün Qərb dövlətləri və xüsusi xidmət orqanları tərəfindən İrana qarşı beynəlxalq təcrid siyasətinin gücləndirildiyi bir vaxtda, Ermənistanla Tehran arasında bank sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdiyi bildirilir.
Ermənistan rəhbərliyi İranla qeyri-qanuni bank əlaqələrinin olduğuna dair xəbərləri təkzib etsə də, amerikalı məmurlar onları maliyyə nəzarətinin gücləndiyinə dair xəbərdar edib. "Reuters" agentliyində dərc olunmuş hesabatda bildirilir ki, İrəvanla Tehran arasında əməkdaşlıq məsələsi ABŞ-ın dövlət katibi Klintonla Ermənistan prezidenti Sarqsyanın görüşündə də müzakirə olunub. Güman ki, Klinton İrəvandan o qədər də razı getməyib. Çünki o, İranla əməkdaşlıq məsələsində Ermənistandan qəti "yox" cavabı ala bilməyib. Bundan başqa, ABŞ rəhbərliyini İranın Ermənistanla ticarətinə 2014-cü ilədək inşa olunması nəzərdə tutulmuş neft kəmərinin daxil olması da narahat edir. Ermənistan siyasətçiləri bu hesabatı İrəvana İranla münasibətlərdə ehtiyatlılıq, gərəksiz fəallığın göstərilməməsinə dair xəbərdarlıq kimi qiymətləndirir.
Bütün bu faktorları nəzərə alan mütəxəssislər güman edir ki, Ermənistanın xarici siyasətində "Qərb xətti" iflasa məhkumdur. Ermənistan və erməni xalqının problemləri Qərb üçün yalnız "erməni soyqırımı" vasitəsilə Türki-yəyə təsir göstərməyə ehtiyac hiss etdikləri zaman aktuallaşır.
Maraqlıdır ki, erməni KİV Avropadan kredit istəyinə müsbət cavab gözləmədən Rusiyanın Ermənistana qarşı "quldarlıq siyasəti" yürütməyə çalışdığına dair məqalələrin dərcinə start verib. Ermənistan parlamentinin deputatları, həmçinin, ictimai-siyasi xadimlər Qərbə xoş gəlmək və xalqa guya İrəvanın xarici siyasətinin müstəqil olduğunu nümayiş etdirmək üçün Rusiyanın siyasətinə qarşı etiraz bəyanatları səsləndirməyə başlayıblar.
Amma Avropadan gözlənilən dəstəyi ala bilməyən Ermənistan rəhbərliyi növbəti dəfə özünü dalana salıb. Vəziyyətin kəskin olduğunu göstərən daha bir amil ölkənin böyüklüyünə görə ikinci partiyası, siyasi liderinin sabiq prezident Koçaryan olduğuna heç kimin şübhə etmədiyi "çiçəklənən Ermənistan"ın qarşıdan gələn seçkiyə öz namizədi ilə qatılma ehtimalının yüksək olmasıdır. Partiyanın rəsmi lideri Qagik Sarukyanın və Koçaryanın rusiyapərəst mövqeyi isə hər kəsə bəllidir.
Əsas müxalif qüvvə olan erməni milli konqresinə (EMK) gəlincə, daha bir sabiq prezident - Levon Ter-Petrosyanın rəhbərlik etdiyi bu qurum Ermənistanın Avropaya inteqrasiyasının və Qərblə yaxınlaşmanın tərəfdarı kimi çıxış edir. Başqa sözlə, Ermənistanın hazırkı rəhbəri Sarqsyan seçkidə rusiyapərəst və qərbpərəst qüvvələrlə üz-üzə qala bilər. Belə olacağı halda, onun uğur qazanmaq şansını sıfıra bərabər hesab etmək olar. Çünki Ermənistanda keçirilən seçkilərin fərqli cəhəti onların nəticəsinin ölkə daxilində müəyyənləşməməsindədir. Bundan əvvəlki seçkilərdə hakimiyyətə kifayət qədər mübahisəli şəkildə gəlmiş və etiraz aksiyalarını sərt şəkildə yatırmış prezident Sarqsyan ölkəyə rəhbərlik etdiyi illərdə əhalinin onsuz da ciddi olmayan dəstəyini daha da itirib. Beləliklə, onun Kremldən "döşəyə çağırış" gözləməkdən başqa yolu qalmamışdı. Avqustun 7-də bu "dəvət"i alan Sarqsyan məzuniyyətini yarımçıq kəsərək Moskvaya cumdu.
"Ayı xidməti"
Rəsmi məlumata görə, Putinlə Sarqsyan arasındakı görüş zamanı regional və ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Amma elə erməni KİV-də də ölkədə hansısa fövqəladə hadisənin baş verdiyinə işarələr edilir. Onlar bu fikri Putinin sentyabrda Ermənistana planlaşdırılan və KTMT-nin təlimləri ilə üst-üstə düşən səfəri ilə əsaslandırır. Moskva-İrəvan münasibətlərində hər şey qaydasındadırsa, Sarqsyanın məzuniyyətini yarımçıq qoyaraq Moskvaya getməsinə nə ehtiyac var idi? Erməni KİV Rusiya rəhbərliyinin Ermənistanın hazırkı hakimiyyətindən narazı olduğuna işarə edərək bildirir ki, bu, Kremlin eks-prezident Robert Koçaryanın hakimiyyətə qayıtmasını istəməsi, hazırkı hakimiyyətin planlarının isə bununla üst-üstə düşməməsi ilə bağlıdır.
Ermənistandakı seçkinin nəticəsi baxımından Kremlin səsinin həlledici olacağı heç kəsə sirr deyil. Ermənistan iqtisadiyyatının yarıdan çoxuna sahib çıxmış Rusiya onun bütün strateji sahələrini də öz nəzarətində saxlayır - enerji təchizatından tutmuş, dəmir yollarına, təhlükəsizlik orqanlarından ta sərhədlərin mühafizəsinədək.
Moskvanın Ermənistana daha bir təzyiq vasitəi Rusiyada 1 milyondan artıq erməni miqrantın yaşamasıdır. Onların heç də hamısı leqal bizneslə məşğul olmur. Putinin Sarqsyanla görüşdə dediyi kimi, onların hər il ölkəsinə köçürdüyü pulun həcmi 1 milyard dollardan artıqdır və bu, Ermənistan iqtiadiyyatına ciddi dəstəkdir.
Qeyd olunan faktları nəzərə alan Rusiya Ermənistanı Avrasiya İttifaqında görmək istəyir. Bu isə bəzi erməni siyasətçilərini qəzəbləndirir. Həqiqətən də Belarus və Qazaxıstandan fərqli olaraq, Ermənistanın Rusiya ilə ümumi sərhədi yoxdur və bu, ölkənin ittifaqda iştirakını iqtisadi baxımdan lazımsız edir. Onun bu cür qeyri-bərabər şərtlərlə ittifaqa qoşulması Ermənistanın dövlət kimi onsuz da möhkəm olmayan suverenliyini itirməsi ilə nəticələnəcək. Əslində, Ermənistanın "EvrAzes"ə üzvlüyündən Rusiya heç bir iqtisadi qazanc əldə etmir. Ermənistan iqtisadiyyatına kapital qoymuş, demək olar ki, bütün Rusiya şirkətləri ciddi zərərlə işləyir. Ermənistanın Avrasiya İttifaqı layihəsində iştirakı da Rusiya üçün daha çox siyasi və geostrateji əhəmiyyətə malikdir. Ermənistan Cənubi Qafqazda Rusiyanın total nəzarətində olan yeganə ölkədir. Beləliklə, Ermənistan Rusiyanın Cənubi Qafqazda mövcudluğunu təmin edir. Bunu Rusiya ilə demək olar ki, düşmən münasibətində olan Gürcüstanın və ya müstəqil xarici siyasət yürüdən Azərbaycanın etməsi mümkün deyil.
Qafqazın bilavasitə yaxınlığında baş verən regiondakı son hadisələr Rusiyanın bu cəhdlərinin səbəbini hər kəs üçün aydın edə bilər. Suriyadakı "yanğın"ın Livana da keçə bilmə perspektivi dünya fövqəldövlətlərinin diqqətini dinlərarası qarşıdurmanın istənilən an vətəndaş müharibəsinə səbəb ola biləcəyi bu ölkəyə çəkir.
Livanda böyük erməni diasporu var. Onlar arasında "daşnaksütyun" partiyası və terrorçu ASALA təşkilatının ideyaları kifayət qədər populyardır. Bundan başqa, Livan erməniləri iranpərəst terror təşkilatı olan "Hizbullah"la sıx əlaqəyə malikdir.
Daha bir əhəmiyyətli faktor Ermənistanla ümumi sərhədə malik İran ətrafında halqanın daralmasıdır. Rusiyanın İranla qarşılıqlı münasibətlərdə Ermənistana o qədər ehtiyacı olmasa da, regionda vəziyyət nəzarətdən çıxacağı təqdirdə, Moskvaya bütün əmrlərini sözsüz yerinə yetirəcək vassal lazımdır.
Bu ehtimallar Rusiyanın sentyabrın 17-23-nə Cənub hərbi dairəsində planlaşdırdığı son illərin ən miqyaslı ordu təlimləri ilə daha da güclənir. "Qafqaz 2012" adlı təlimdə 8 min hərbçi iştirak edəcək. Rusiyanın Ermənistanda yerləşən 102-ci hərbi bazasının da qatılacağı təlimdə əsas üstünlük hava-desant ordusuna veriləcək.
Ermənistanın Türkiyə ilə sərhədə yaxın ərazisində Rusiya hərbi bazasının yerləşməsinə ölkə rəhbərliyi təhlükəsizliyinin qarantı kimi baxır. Mütəxəssislər isə onun döyüş qabiliyyətinin ciddi şəkildə sual altında olduğunu bildirir. Bunun əsas səbəbi isə bazanın sursat və yanacaqla təchizatında çətinliklərin olmasıdır. Bu çətinliyə səbəb Gürcüstan hava məkanının Rusiya hərbi təyyarələrinin üzünə bağlı olmasıdır. Hazırkı vəziyyətdə bu uçuşların İran üzərindən həyata keçirilməsi də çətin ki, mümkün olsun. Beləliklə, ekspertlər hesab edir ki, Ermənistanda Rusiya hərbi bazasının olması daha çox Moskvanın İrəvana daha bir təsir rçaqıdır.
Bu mənada daha bir vacib alət Rusiyanın Ermənistana satdığı qazın qiyməti, həmçinin Ermənistanın ciddi ehtiyac duyduğu kreditdir.
Siyasi məsələlərdə razılıq olmasa, Rusiya Ermənistana satdığı qazın qiymətini artıq oktyabrın 1-dən 180 dollardan 280 dollara, 2013-cü ilin ilk günündən isə 320 dollara qaldıracaq. Qış fəslində bu, Ermənistan iqtisadiyyatına ciddi zərbə ola, inflyasiyanın artmasına aparıb çıxara bilər. Daxildə qazın qiymətinin kəskin artımı isə əhali arasında narazılığa səbəb olacaq və bu, şübhəsiz, seçkinin nəticəsinə təsir göstərəcək.
Rusiyanın Ermənistana qarşı çox tez-tez "qamçı və şirin kökə" üsulundan istifadə etdiyini nəzərə alsaq, bu vəziyyətdə "qamçı" rolunu qazın qiymətinin artırılması hədəsi, "şirin kökə" rolunu isə Ermənistan iqtisadiyyatının ciddi ehtiyac duyduğu kreditin ayrılması oynaya bilər.
Amma bu halda "kökə"nin zəhərli olması da mümkündür. Çünki iki il əvvəl Rusiya Ermənistana 500 milyon dollar məbləğində kommersiya krediti ayırmışdı. Ölkə iqtisadiyyatının acınacaqlı halda olduğunu nəzərə alsaq, bu krediti əldə edən Ermənistan onu siyasi güzəştlərlə "qaytarmaq" məcburiyyətində qalacaq. Bu isə sonda daha baha başa gələcək.
Sarqsyanla Putinin görüşündən sonra erməni və rus KİV-də "Ermənistanın Avrasiya İttifaqına üzvlüyünün məqsədəuyğunluğu" haqda məqalələrin peyda olması, həmçinin, Rusiya qazının Ermənistana gələcəkdə hansı qiymətlərlə satılacağına dair dəqiq informasiyanın olmaması İrəvan tərəfindən artıq güzəştlərə başlanıldığını düşünməyə əsas verir. Hətta Ermənistan rəhbərliyi qazın qiymətinin artımını təxirə sala bilsə belə, o, gec-tez suverenliyi hesabına daha ciddi güzəştlərə getməli olacaq.
Əslində, bundan artıq nə güzəşt ola bilər ki?! Amma bu, başqa söhbətin mövzusudur.
Ermənistanın qonşularına qarşı təcavüzü ölkəni iqtisadi böhrana salıb. İqtisadi böhran isə öz növbəsində sosial və sistemli böhrana səbəb olub. Bu, ölkəni suverenliyini tam itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qoyub. Yaranmış vəziyyəti Ermənistanın sabiq baş naziri, deputat Qrant Baqratyan kifayət qədər dəqiq ifadə edir: "Mən Ermənistanda inqilabın baş verməsini çox istərdim. Bizim üçün bu vacibdir. Dünyaya təkamül yolu ilə inkişaf etməyə qadir sivil cəmiyyət olduğumuzu göstərə bilmədik. Ermənistanın irəliləmək imkanlarını təmin etməsi üçün inqilab vacibdir. Əgər inqilab yolundan imtina edərək heç zaman baş verməyəcək təkamülü seçiriksə, bu, uçuruma aparan yoldur".

The geopolitical collapse that has engulfed Armenia could lead to total loss of independence
Despite the traditional summer inactivity, with only just over five months to go before presidential elections in Armenia emotions are gradually coming to the boil both inside and outside the country.
Armenia is going to the polls weighed down by economic, social and demographic problems. A shortage of resources, a destroyed infrastructure, a policy of aggression and problems with all its neighbours, except, perhaps, Iran, are isolating the country and slowing down its development, despite subsidies from outside.
As former Armenian Prime Minister Grant Bagratyan said, its foreign debt, despite what official statistics say, is not 40, but 70% of the country's GDP. Armenia will  find itself pretty much in a position like that of Greece next year, and even if it acquires the credit of $800m-$1bn, which the country is asking alternately from the EU and Russia, this may only postpone bankruptcy for a couple of years.
Speaking of the factors that only make the already grave economic situation in the country even worse, one has to point out the increase in corruption and the growth of the shadow economy, which is linked to semi-criminal circles. Hundreds of thousands of ordinary Armenian citizens abandon the country every year in search of a slice of bread, whilst the country's former president, Robert Kocharyan, according to the Armenian media, recently bought an island off Cyprus and is building a huge villa there. Since Kocharyan's closest circle has not issued a denial, one has to accept the veracity of this report.
In the run-up to the elections the Armenian leadership will not risk taking such unpopular steps as implementing economic reforms and a policy of belt-tightening and fighting corruption and the shadow economy. Instead, it is seeking new credits. Because of a tendency to waste money for unauthorized purposes and wholesale plunder, charity aid from the Armenian diaspora has been reduced considerably. As the celebrated French singer of Armenian descent, Charles Aznavour, said, "in a situation where the current government is committing real genocide against the Armenian people", such sacrifices are also inadvisable for the diaspora.
Road to the West is closed
All this has now forced the Armenian leaders to turn to European financial institutions for help. First a "preliminary bombardment" began in the Armenian press and also in official statements saying that Armenia had never rejected the path of integration into Europe. But the country's president, Sargsyan, surpassed everyone when he spoke about Armenia's firm intentions to soon become a member of the European family.
Naturally, behind these statements lies a desire to obtain credit, which will help to subsidize and stabilize the economy at least until the elections. However, Armenia's official request was met with a refusal. Europe, which has enough of a crisis of its own, is not very keen on taking on any more "excess baggage" such as Armenia. Besides this, corruption in all branches of the state apparatus, a lack of ethnic and religious tolerance and problems with relations with neighbouring countries are closing Europe's doors to Armenia.
Another factor which may hinder the development of relations between Armenia and Europe and the United States is the cooperation between Tehran and Yerevan in the energy, nuclear and banking spheres, despite the imposition of sanctions against Iran. A report of the Reuters agency which gives the results of the monitoring by a group of UN experts of the implementation of the sanctions against Iran could be seen as evidence of this. The report speaks about the development of cooperation in the banking sphere between Iran and Armenia, whilst Tehran's international isolation by the western countries and special services is increasing with the purpose of "stifling the IRI's nuclear programme".
Despite the fact that the Armenian leaders deny illegal banking links with Iran, American officials are warning them about increasing financial control. The Reuters report points out that cooperation between Yerevan and Tehran was also discussed during a meeting between US State Secretary Clinton and President Sargsyan. By all accounts, Clinton left Yerevan not very satisfied because she had not received a categorical "no" on the question of cooperation with Iran. Furthermore, the US leadership is worried by the fact that trade between Iran and Armenia also includes an oil pipeline, due to be built in 2014, which demands a certain type of trans-border banking activity. Armenian politicians are treating this report as a warning to Armenia about caution in its relations with Iran and not to display any excessive activity.
Taking all these factors into account, experts believe that the "western vector" of Armenia's foreign policy is doomed to failure. The West is only interested in Armenia and the problems of the Armenian people when it feels the need to influence Turkey with the use of the so-called "Armenian question". It is significant that, without waiting for a positive response from Europe to the request for credit, articles began appearing in the Armenian media saying that Russia was trying to conduct a "slave-owning policy" in relation to Armenia. Armenian MPs, as well as socio-political figures, began to speak out against Russia's policy in order to ingratiate themselves with the West and present an allegedly independent foreign policy before the people.
Failing to get support they expected from Europe, the Armenian leaders have once again driven themselves into a corner. The fact that the country's second largest party "Prosperous Armenia", of whom former President Kocharyan is the undisputed political leader, will most likely nominate its own candidate at the coming elections                                      also adds piquancy to the situation. And everyone is aware of the pro-Russian views of both this party's official leader, Gagik Tsarukyan, and of Kocharyan. As far as the main opposition political force ANC (Armenian National Congress), headed by Armenia's first president, Levon Ter-Petrosyan, is concerned, this party comes out for Armenia's European integration and rapprochement with the West. In other words, at the elections the incumbent Armenian president, Sargsyan, could find himself face to face with pro-Russian and pro-Western forces, in which case his chances of success could amount to zero. Because a unique feature of the elections in Armenia is the fact that their outcome is not decided within the country. Having come to power at the previous elections by the most controversial means, brutally suppressing protests, President Sargsyan during his years of rule has lost the already meagre support he had among the population. So, all he could do is to wait until the Kremlin "called him to account". When he received this "invitation" on 7 August Sargsyan cut short his holiday and hastened to Moscow.
"More harm than good"
According to official reports, during their meeting Putin and Sargsyan discussed questions of regional and bilateral cooperation. However, the Armenian media itself has been ambiguously hinting at something extraordinary that is happening in the country. To back up this version they refer to Putin's visit to Armenia planned for this September and coinciding with Collective Security Treaty Organization exercises. If everything is fine in relations between Moscow and Yerevan why was it necessary for Sargsyan to cut short his holiday and go to the Kremlin? The Armenian media is ambiguously laying stress on dissatisfaction in the Russian hierarchy, which allegedly supports a return to the policy of former president Robert Kocharyan and the variance of their plans on this question with the opinion of the Armenian authorities. It is no secret to anyone that the voice of the Kremlin with regard to the elections in Armenia will be decisive. Owning more than half of the country's economy, Russia also controls all Armenia's strategic industries from energy supplies to railways and the security bodies to protection of the borders.
Another lever of pressure is the fact that there are over a million labour migrants from Armenia in Russia who are not always engaged in legal business. As Putin remarked during his meeting with Sargsyan, the annual amount of money they earn is over a billion dollars, which also makes a significant contribution to the Armenian economy.
Taking all these facts into account, Russia wants to see Armenia in the Eurasian Union and this arouses anger among some Armenian politicians. Indeed, unlike Belarus and Kazakhstan, Armenia has no common borders with Russia, which makes the country's participation in this alliance economically inexpedient, and entry on such unequal conditions will lead to a loss of Armenia's already brittle sovereignty as a state. In fact, Russia gains no economic benefit from Armenia's joining the Eurasian Economic Union. Almost all Russian companies which have invested in the Armenian economy are suffering considerable losses. Armenia's participation in the Eurasian Union project is more of political and geo-strategic significance to Russia. In the South Caucasus Armenia is the only country that is under Russia's total control. Armenia therefore ensures Russia's presence in Transcaucasia, because neither Georgia, which has almost antagonistic relations with Russia, nor Azerbaijan, which conducts an independent foreign policy, is suited to such a role.
Recent events in the region, which is situated in close proximity to the Caucasus, may explain Russia's aspirations. That is why the prospect that the Syrian "fire" could spread to Lebanon draws the attention of the world powers to this country, where inter-religious differences could at any moment again lead to a civil war.
There is a sizeable Armenian diaspora in Lebanon, among whom the ideas of the "Dashnaktsutyun" party and the ASALA terrorist organization are very popular. In addition, the Lebanese Armenians maintain close ties with the pro-Iranian "Hezbollah" terrorist organization. Another significant factor is that storm clouds are gathering over Iran, which has common borders with Armenia. Although Russia does not have much need for Armenia in its relations with Iran, in the event of the situation in the region getting out of control, Russia needs a vassal which would carry out its orders without question.
These suppositions are strengthened by the "Kavkaz-2012" Armenian exercises in Russia's Southern Military District, the biggest in recent years, which are planned for 17-23 September. In the exercises, in which 8,000 troops, including Russian Military Base No 102 which is deployed in Armenia, will be taking part, it is mainly airborne troops who will be involved.
The leadership sees the presence of a Russian military base in Armenia close to the Turkish border as a guarantee of its security. Experts also stress the fact that its capability remains doubtful. The main reason for this is difficulties with supplying the base with ammunition and fuel. Deliveries are a problem because of the closure of Georgian air space to Russian military aircraft. Supplies via Iran are also scarcely possible in the light of the present situation. Thus, the existence of the Russian military base in Armenia, experts believe, serves mainly as yet another lever of influence on Armenia.
In connection with this, another important factor is the cost of gas marketed by Russia to Armenia, as well as Russian credit, which Armenia needs. If there is no agreement in political questions the price of Russian gas for Armenia will increase from 1 October from the present $180 to $280, and from 1 January 2013 to $320. In the winter period this could deal a fatal blow to the Armenian economy, push up inflation and also increase the balance of payments deficit. A sharp price hike for domestic gas could lead to unrest inside the country and thus influence the outcome of the elections.
Bearing in mind that Russia, in relation to Armenia, very frequently adopts the "carrot and stick" approach, then the stick in this case could be the threat of an increase in the price of gas and the carrot the offer of credit, which the Armenian economy needs. However, the carrot in this case could be poisonous, because two years ago Russia already offered Armenia commercial credit to the sum of $500 million. Bearing in mind the incapacity of the economy, it is more than likely that Armenia, having received such credit, will pay for it with political concessions, which at the end of the day will be much more expensive.
The appearance in the Armenian and Russian press of articles and statements about the "inexpedience of Armenia's joining the Eurasian Union" following the meeting between Sargsyan and Putin, as well as the lack of any precise information about the future price of Russian gas, lead one to think that Armenia has already made concessions. And even if the Armenian leadership can put an increase in the cost of gas on hold, sooner or later she will have to make even greater concessions for the sake of her sovereignty. But how much further can she go?! That, as they say, is another question…
Armenia's aggression against its neighbours has led the country to an economic crisis, and the economic crisis in turn has engendered a social and systemic crisis, which could lead to a complete loss of the country's sovereignty. This situation is rather succinctly described by the former Armenian prime minister and MP, Grant Bagratyan: "I would very much like to see a revolution in Armenia. This is what we need. We have failed to show the world that we are a civilized society capable of developing by evolutionary means. Armenia needs a revolution to ensure that it can move forward. If we reject the path of revolution, giving preference to evolution, which will never happen, this is the path to the abyss."