ERMƏNİ ÇOXDUR, VARİANT YOXDUR
Suriyada daxili siyasi vəziyyətin gərginləşməsi fonunda Ermənistan mətbuatı, həmçinin bir sıra digər ölkələrin KİV-i "Suriya ermənilərinin qayğısına qalmaq"la bağlı fikirlərlə dolu məqalələr dərc edir. Suriya ermənilərinin "xilası" yollarından biri və demək olar ki, ən qızğın müzakirə olunanı onların Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinə köçürülməsi məsələsidir. Erməni təbliğat maşını artıq bu istiqamətdə var gücü ilə hərəkətə keçib: Suriya ermənilərinin uşaqlarını Qarabağın yay düşərgələrinə dəvət edən məktublar peyda olub, Qarabağda kimsə Suriyadan olan 4 erməni ailəsinə qucaq açıb və s. Amma nədənsə bu zaman "qonaqları yad yox, öz evinə dəvət etmək lazımdır" kimi sadə və məşhur bir fikir yaddan çıxarılır.
Bu problemə diqqətlə nəzər yetirdikdə ortaya bir neçə sual çıxır. Birincisi, ermənilər Suriyada necə və hansı şəraitdə peyda olublar? İkincisi, Ermənistan hakimiyyəti və erməliliyin ideoloqları öz yoldaşlarını nədən Ermənistana (yeri gəlmişkən, heç ora da ermənilərin tarixi vətəni deyil) yox, işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarına dəvət edir? Və nəhayət, növbəti erməni avantürası müvəffəqiyyətlə başa çata bilərmi?
Suriya planetin ən qədim dövlətlərindən biridir. Bəzi tarixçilər bu ölkəni dünya sivilizasiyasının beşiyi sayır. Onun nadir coğrafi mövqeyi artıq e.ə. III minillikdən başlayaraq döyüşkən qonşu dövlətləri - akkadlılar, hiksoslar, hettlər, misirlilər, arameylər, assuriyalılar, babillər və farsları ciddi şəkildə maraqlandırmağa başlayıb. İstilaçıların hər biri Suriya ərazisində öz strateji maraqlarından çıxış edərək öz qaydalarını bərqərar edirdi. Tarixin səhnəsinə ekspansionist planları ilə xristian Bizansının çıxmasından sonra isə əsas diqqət müxtəlif üsullarla xristianlığın yayılmasına yönəldilib. Bu zaman Suriya şəhərlərinin etnik tərkibinin oraya xristian tayfalarının, həmçinin ermənilərin köçürülməsilə dəyişdirilməsinə də əl atılıb. Suriyaya fransızların rəhbərlik etdiyi dövrdə Paris də bu ölkənin iqtisadi baxımdan inkişaf etmiş rayonlarına və maliyyə mərkəzlərinə özünə loyal olan tayfaların, həmçinin ermənilərin köçürülməsi üçün əlindən gələni edib. Bu mənada "erməni soyqırımı" haqda mifin şişirdilməsi də ötən yüzilliyin əvvəllərində Fransanın ekspansionist siyasəti üçün çox yerinə düşüb. Hələb və Dəməşqdə məhz bu yolla ermənilərin sayı xeyli artıb. Bu da zaman keçdikcə Suriyada varlı və siyasi cəhətdən fəal erməni diasporunun yaranmasına kömək edib.
Suriya ermənilərinə dair erməni versiyasına görə isə, Birinci Dünya müharibəsinin gedişində Fransa türklərə qarşı 6 minlik erməni legionu yaradaraq onlara Türkiyə ərazisi hesabına Kilikiya muxtariyyəti vəd edib. Lakin müharibə başa çatdıqda İstanbulla razılığa gələn Paris bu legionu Suriyaya göndərib. Məhz o, Suriyadakı erməni icmasının əsasını təşkil edib. Bu gün üzvlərinin sayı 120 min nəfərədək artmış həmin icma beynəlxalq erməni diasporu və korrupsiyaya qurşanmış, Ermənistanın ciddi iqtisadi sınaqlarla qarşı-qarşıya qalmış hazırkı hakimiyyətinin əsas maliyyə donorlarındandır.
Erməni ekspertlərinin də etiraf etdikləri kimi, Suriyadakı hazırkı münaqişə başlananadək orada ermənilərin heç bir problemi olmayıb. Lakin Suriyada yaşananlar aydın şəkildə göstərir ki, ölkədəki bütün etnik icmalar, o cümlədən ermənilər gec və ya tez Bəşər Əsəd rejimi ilə qiyamçılar arasında çətin seçim etməli olacaq. Bu konteksdə Suriya ermənilərinin "problem"inin həllilə bağlı müxtəlif variasiyalar və təkliflər səsləndirilir. Məsələn, bəzi erməni "mütəxəssislər" həmvətənlərini silaha sarılaraq Suriyada müstəqil, əhəmiyyətli siyasi qüvvəyə çevrilməyə çağırır. Yəni, onların təklifinə əsasən, ermənilər məqamdan istifadə edərək Suriyanın daxili siyasi həyatında perspektivə hesablanmış dividendlər əldə etməlidir. Suriyada müəyyən etnik qrupların fəallaşması və ölkənin federasiyalara bölünməsi fərziyyəsinin ortaya çıxması fonunda bu çağırış çətin ki təsadüf olsun.
Ermənistan hakimiyyəti isə öz növbəsində baş verənlərdən hətta özünə müəyyən divident qazanmaq istəyir. Faktiki olaraq KİV, siyasətçilər və ekspertlər vasitəsilə "Suriya ermənilərinin xilası" adlı növbəti avantüraya start vermiş Ermənistana rəhbərlik edən Qarabağ klanının bir neçə məqsədi var. İlk növbədə hökumət sübut etməyə çalışır ki, beynəlxalq maliyyə institutlarının, demək olar ki, müflis elan etdiyi Ermənistan, hətta varlı Suriya erməniləri üçün belə, cazibədar ölkədir. Amma bu kələyin baş tutmayacağına şübhə yoxdur. Çünki Ermənistan əhalisinin, təxminən, yarısı qazanc dalınca ölkəni tərk edib. Suriya erməniləri də oradakı varlı durumları ilə dünyadan təcrid vəziyyətində boğulan Ermənistana, həm də Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə köçməyə ciddi maraq göstərmir. Suriya ermənilərinin taleyinə belə "rəhmlilik" nüma-yiş etdirən Ermənistan hakimiyyəti eyni zamanda yaşayış yerindən asılı olmayaraq, bütün ermənilərin "qeydinə qaldıqlarını" göstərməyə çalışır. Amma Suriya ermənilərinin təklif olunan "köçünə" görə bütün xərclər onların öz üzərlərinə qoyulur. Suriya ermənilərinin Ermənistanın aviadaşıma sahəsindəki monopolisti "Armavia" şirkətinin Yerevan-Aleppo reysinə görə qiymətləri qaldırmasına (550-600 dollar) açıq etirazı da təsadüf deyil. Ermənistan hökuməti isə hesab edir ki, bu məqsədlərlə "Armavia"nın subsidiyalaşdırılmasına ehtiyac yoxdur.
Bu, bir daha göstərir ki, söhbət Suriya ermənilərinin taleyi ilə bağlı "əndişə"dən yox, Suriyadakı münaqişədən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazisinə əhalinin köçürülməsi üçün istifadə, eyni zamanda varlı erməni icmasının simasında daha bir maliyyə donorunun dəstəyinin alınması cəhdlərindən gedir.
Ermənilər yaxşı başa düşür ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində qüvvələr balansı Azərbaycanın xeyrinə dəyişir və onlar işğal altındakı torpaqları gec və ya tez boşaltmalı olacaqlar. Məhz bu üzdən rəsmi İrəvan Suriya ermənilərinin heç olmasa, hansısa hissəsini (kütləvi köç mümkün deyil) bu torpaqlara cəlb etməyə, "X" saatında isə "vəhşilər"in əlindən təngə gəlmiş "əzabkeş ermənilər" haqda nağıllar yaymağa çalışır. Başqa sözlə, söhbət Suriya ermənilərinin bütün erməni xalqı kimi, təcavüzkar siyasətin girovuna çevrilməsi cəhdindən gedir.
Bu niyyətdə daxili siyasi məqsədlər də var. Həmvətənlərinin xilasına dair təkliflə manipulyasiya edən İrəvan prezident seçkisi ərəfəsində hökuməti Suriya ermənilərini satmaqda ittiham edən müxalifətin təzyiqlərini azaltmağa çalışır. Amma bu zaman hakimiyyət istəmədən Rusiyanın narazılığına səbəb olur ki, bu da S.Sarqsyan üçün ciddi mənfi nəticələr verə bilər. Erməni KİV-in iddiasına görə, Suriyada öz geosiyasi maraqları olan Moskva İrəvana Suriya ermənilərinin kütləvi köçürülməsilə məşğul olmağı qadağan edib. Ermənistan hökumətinin bu tələbə əhəmiyyət verməməsi isə müm-künsüzdür. Xüsusilə İrəvanın Rusiyadan növbəti dəfə kredit almağa ciddi ehtiyacının olduğu, Rusiya qazının qiymətini hazırkı, həddə saxlamaq üçün hələ ki, nəticəsiz danışıqlar apardığı dövrdə Moskvanın tələbi qulaqardına vurula bilməz. Bundan başqa, lazım gəldikdə "Koçaryan kartı"nı ortaya atan Rusiya bu imkanı indi də əldən verməyəcək. Bu isə seçki ərəfəsində S.Sarqsyanın manevr imkanlarını məhdudlaşdırır. KİV-də Suriya ermənilərinin köçürülməsi məsələsi qaldırılan kimi Ermənistanın sabiq prezidenti Robert Koçaryanın Moskva ilə sıx əlaqələrinin hakimiyyətə nümayiş etdirilməsi də təsadüf deyil.
Maraqlıdır ki, erməni diasporu, xüsusilə də Suriya ermənilərinin "xilası"nı müəyyən dərəcədə dəstəkləyən "daşnaksutyun" da onların Suriyadan kütləvi şəkildə köçürülməsinə qarşıdır. Görünən odur ki, Suriyadakı zəngin erməni diasporunun itməsi "daşnaksutyun"un uzunmüddətli planlarına ziddir. Bu təşkilat əsas bənd, koordinator və ya moderator rolunu özündə saxlamaqla, Ermənistan hakimiyyətinin müxtəlif ölkələrdəki varlı erməni icmalarının cibinə birbaşa girməsinə imkan verməməyə çalışır. Çünki bu, "daşnaksutyun"a Ermənistanın hakim rejiminə təsir göstərmək imkanı verir.
Yuxarıda qeyd olunanlara əsaslanaraq demək olar ki, Suriya ermənilərinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə kütləvi şəkildə köçürülməsi apriori iflasa məhkumdur. Necə ki, vaxtilə Qırğızıstan ərazisində yaşayan amşen ermənilərinin bu torpaqlara köçürülməsinə dair avantüra da iflasa uğramışdı.

THERE ARE ARMENIANS, BUT THERE ARE NO OPTIONS
Against the background of the deteriorating political situation in Syria, the Armenian press and the media in some other countries are carrying articles full of "concern about the fate of the Syrian Armenians". One of the most hotly debated options for "saving" the Syrian Armenians is the hypothetical possibility of their resettlement to the occupied Azerbaijani territories. The Armenian propaganda machine is already gaining momentum in that direction: There are letters inviting children of Syrian Armenians to Karabakh summer camps, someone from Karabakh has taken in four Armenian families from Syria, etc. But for some reason, they ignore a simple and well-known wisdom, which says that you should invite guests to your own house, not to somebody else's.
A close examination of this problem raises several questions. First, how and under what circumstances did the Armenians end up in Syria? Second, why are the Armenian authorities and ideologists inviting their brethren not to Armenia, which, incidentally, is not their historical homeland either, but to the occupied Azerbaijani territories? And, finally, can another Armenian adventure succeed?
Syria is one of the oldest states in the world. Some historians consider this country the cradle of world civilization. Since the third millennium BC, the unique geographical location of Syria has seriously interested warlike neighbouring countries - the Akkadians, the Hyksos, Hittites, Egyptians, Arameans, Assyrians, Babylonians and Persians. Each of the conquerors enforced their own order in Syria based on their own strategic interests. As Christian Byzantium appeared on the scene with its expansionist plans, the main focus was on the spread of Christianity with various other methods, including through artificial changes in the ethnic composition of the population in Syrian cities by settling Christian tribes, including Armenians, there. During the period of French rule in Syria, Paris also did its best to populate the economically developed areas and financial centres of Syria with loyal tribes, including Armenians. In this regard, inflating the myth about the "Armenian genocide" was quite useful for the expansionist policies of France early last century. This is how the number of Armenians increased significantly in Aleppo and Damascus, which eventually contributed to the creation of a wealthy and politically active Armenian community in Syria.
According to the Armenian version of the origin of the Syrian Armenians, during the First World War, France formed a 6,000-strong Armenian legion against the Turks and promised them Cilician autonomy at the expense of Turkish territory. But at the end of the war, Paris, agreeing with Istanbul, sent this legion to Syria, which became the nucleus of the Syrian Armenian community. Today, this community, which has increased to 120,000 people, is one of the main donors of the international Armenian diaspora and the current Armenian government, which is mired in corruption and faced with serious economic challenges.
Prior to the beginning of the current conflict in Syria, according to Armenian experts, the Syrian Armenians had no problems. But the recent events in the country clearly indicate that sooner or later, all ethnic communities, including Armenians, will have to make a difficult choice between the Assad regime and the rebels. In this context, there are different variations and suggestions to solve the "problem" of Syrian Armenians. For example, some Armenian "experts" suggest that their compatriots should take up arms and become an independent, significant political force in Syria, i.e. use the opportunity and gain some dividends in the political life of the country in the future. Given the activity of separate ethnic groups in Syria and the hypothetical possibility of federalization, it is unlikely that such an appeal is accidental.
The Armenian authorities, in turn, are also trying to get some benefits for themselves. Declaring through the media, politicians and experts the launch of another adventure called "the rescue of Syrian Armenians", the Karabakh clan ruling in Armenia is pursuing several aims. First, the authorities are trying to prove that Armenia, which international financial institutions have announced economically bankrupt, is still an attractive country even for wealthy Syrian Armenians. However, it is clear that such a trick will fail, as nearly half of Armenia's population has left the country in search of a better life. Even the Syrian Armenians have no particular desire to move to Armenia, which is choking in isolation, and especially to the occupied territories of Azerbaijan, leaving a long-occupied place and sacrificing their wealthy status in Syria. By displaying "compassion" for the fate of Syrian Armenians, the Armenian authorities want to demonstrate their "care" about all Armenians regardless of their place of residence. At the same time, funding for the proposed "resettlement" is actually placed on the immigrants themselves. It is no accident that Syrian Armenians are openly protesting against high prices (550-600 US dollars) for Yerevan-Aleppo flights established by Armavia, the Armenian monopolist in the field of air transportation. However, the government of Armenia considers that there is no need to subsidize Armavia for these purposes.
This shows once again that it is not "concern" for the fate of the Syrian Armenians, but an attempt to use the conflict in Syria to populate the occupied territories of Azerbaijan and simultaneously win the support of another financial donor represented by the rich Armenian community.
Armenia is well aware that the balance of forces in the Armenian-Azerbaijani conflict is changing in favour of Azerbaijan and it will have to withdraw from the occupied lands sooner or later. Therefore, Yerevan is trying to entice at least some of the Syrian Armenians (as mass settlement is not possible) to these lands in order to try to use the story about the "miserable fate" of the Armenian people, who have nowhere to live because of the "barbarians". To put it simply, it is an attempt to turn the Syrian Armenians, just like the whole Armenian people, into a hostage of its aggressive policy.
The domestic component of the idea is also of great importance. Manipulating offers to save its countrymen, Yerevan is trying to ease the pressure from the opposition ahead of the presidential elections as the opposition accuses the government of betraying the Syrian Armenians. In this situation, however, the Armenian authorities inadvertently encounter Russia's resentment, which may also have negative consequences for Sargsyan. According to the Armenian media, Moscow, which has its own geopolitical interests in Syria, has forbidden Yerevan from the mass resettlement of Syrian Armenians. And the Armenian authorities cannot dismiss this demand so easily, especially when Yerevan desperately needs another Russian loan and is still unsuccessfully negotiating to keep the price of Russian gas. Furthermore, Russia, which uses the Kocharyan card when necessary, will not miss this opportunity, which narrows the room for Sargsyan to manoeuvre ahead of the election. It is no accident that as soon as the press raised the issue of resettling the Syrian Armenians, the close relationship between ex-president Robert Kocharyan and Moscow was demonstrated to the authorities.
Interestingly, the Armenian diaspora, especially Dashnaktsutyun, who support the idea of "saving" the Syrian Armenians, also oppose their exodus from Syria. Apparently, the disappearance of the wealthy Armenian diaspora in Syria is runs counter to the far-reaching plans of Dashnaktsutyun. This organization is trying to prevent the Armenian authorities from direct access to the pocket of wealthy Armenian communities in various countries, maintaining its function as a bridge, coordinator or moderator, which allows it to influence the ruling regime in Armenia.
Based on all the above, we can conclude that the attempt to resettle Syrian Armenians to the occupied Azerbaijani lands en masse is doomed to failure, as was the case with the previous adventures to resettle of Hamshen Armenian and Armenians living in Kyrgyzstan to the territory.