ERMƏNİ ÇOXDUR, VARİANT YOXDUR
Suriyada daxili siyasi vəziyyətin gərginləşməsi fonunda Ermənistan mətbuatı, həmçinin bir sıra digər ölkələrin KİV-i "Suriya ermənilərinin qayğısına qalmaq"la bağlı fikirlərlə dolu məqalələr dərc edir. Suriya ermənilərinin "xilası" yollarından biri və demək olar ki, ən qızğın müzakirə olunanı onların Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinə köçürülməsi məsələsidir. Erməni təbliğat maşını artıq bu istiqamətdə var gücü ilə hərəkətə keçib: Suriya ermənilərinin uşaqlarını Qarabağın yay düşərgələrinə dəvət edən məktublar peyda olub, Qarabağda kimsə Suriyadan olan 4 erməni ailəsinə qucaq açıb və s. Amma nədənsə bu zaman "qonaqları yad yox, öz evinə dəvət etmək lazımdır" kimi sadə və məşhur bir fikir yaddan çıxarılır.
Bu problemə diqqətlə nəzər yetirdikdə ortaya bir neçə sual çıxır. Birincisi, ermənilər Suriyada necə və hansı şəraitdə peyda olublar? İkincisi, Ermənistan hakimiyyəti və erməliliyin ideoloqları öz yoldaşlarını nədən Ermənistana (yeri gəlmişkən, heç ora da ermənilərin tarixi vətəni deyil) yox, işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarına dəvət edir? Və nəhayət, növbəti erməni avantürası müvəffəqiyyətlə başa çata bilərmi?
Suriya planetin ən qədim dövlətlərindən biridir. Bəzi tarixçilər bu ölkəni dünya sivilizasiyasının beşiyi sayır. Onun nadir coğrafi mövqeyi artıq e.ə. III minillikdən başlayaraq döyüşkən qonşu dövlətləri - akkadlılar, hiksoslar, hettlər, misirlilər, arameylər, assuriyalılar, babillər və farsları ciddi şəkildə maraqlandırmağa başlayıb. İstilaçıların hər biri Suriya ərazisində öz strateji maraqlarından çıxış edərək öz qaydalarını bərqərar edirdi. Tarixin səhnəsinə ekspansionist planları ilə xristian Bizansının çıxmasından sonra isə əsas diqqət müxtəlif üsullarla xristianlığın yayılmasına yönəldilib. Bu zaman Suriya şəhərlərinin etnik tərkibinin oraya xristian tayfalarının, həmçinin ermənilərin köçürülməsilə dəyişdirilməsinə də əl atılıb. Suriyaya fransızların rəhbərlik etdiyi dövrdə Paris də bu ölkənin iqtisadi baxımdan inkişaf etmiş rayonlarına və maliyyə mərkəzlərinə özünə loyal olan tayfaların, həmçinin ermənilərin köçürülməsi üçün əlindən gələni edib. Bu mənada "erməni soyqırımı" haqda mifin şişirdilməsi də ötən yüzilliyin əvvəllərində Fransanın ekspansionist siyasəti üçün çox yerinə düşüb. Hələb və Dəməşqdə məhz bu yolla ermənilərin sayı xeyli artıb. Bu da zaman keçdikcə Suriyada varlı və siyasi cəhətdən fəal erməni diasporunun yaranmasına kömək edib.
Suriya ermənilərinə dair erməni versiyasına görə isə, Birinci Dünya müharibəsinin gedişində Fransa türklərə qarşı 6 minlik erməni legionu yaradaraq onlara Türkiyə ərazisi hesabına Kilikiya muxtariyyəti vəd edib. Lakin müharibə başa çatdıqda İstanbulla razılığa gələn Paris bu legionu Suriyaya göndərib. Məhz o, Suriyadakı erməni icmasının əsasını təşkil edib. Bu gün üzvlərinin sayı 120 min nəfərədək artmış həmin icma beynəlxalq erməni diasporu və korrupsiyaya qurşanmış, Ermənistanın ciddi iqtisadi sınaqlarla qarşı-qarşıya qalmış hazırkı hakimiyyətinin əsas maliyyə donorlarındandır.
Erməni ekspertlərinin də etiraf etdikləri kimi, Suriyadakı hazırkı münaqişə başlananadək orada ermənilərin heç bir problemi olmayıb. Lakin Suriyada yaşananlar aydın şəkildə göstərir ki, ölkədəki bütün etnik icmalar, o cümlədən ermənilər gec və ya tez Bəşər Əsəd rejimi ilə qiyamçılar arasında çətin seçim etməli olacaq. Bu konteksdə Suriya ermənilərinin "problem"inin həllilə bağlı müxtəlif variasiyalar və təkliflər səsləndirilir. Məsələn, bəzi erməni "mütəxəssislər" həmvətənlərini silaha sarılaraq Suriyada müstəqil, əhəmiyyətli siyasi qüvvəyə çevrilməyə çağırır. Yəni, onların təklifinə əsasən, ermənilər məqamdan istifadə edərək Suriyanın daxili siyasi həyatında perspektivə hesablanmış dividendlər əldə etməlidir. Suriyada müəyyən etnik qrupların fəallaşması və ölkənin federasiyalara bölünməsi fərziyyəsinin ortaya çıxması fonunda bu çağırış çətin ki təsadüf olsun.
Ermənistan hakimiyyəti isə öz növbəsində baş verənlərdən hətta özünə müəyyən divident qazanmaq istəyir. Faktiki olaraq KİV, siyasətçilər və ekspertlər vasitəsilə "Suriya ermənilərinin xilası" adlı növbəti avantüraya start vermiş Ermənistana rəhbərlik edən Qarabağ klanının bir neçə məqsədi var. İlk növbədə hökumət sübut etməyə çalışır ki, beynəlxalq maliyyə institutlarının, demək olar ki, müflis elan etdiyi Ermənistan, hətta varlı Suriya erməniləri üçün belə, cazibədar ölkədir. Amma bu kələyin baş tutmayacağına şübhə yoxdur. Çünki Ermənistan əhalisinin, təxminən, yarısı qazanc dalınca ölkəni tərk edib. Suriya erməniləri də oradakı varlı durumları ilə dünyadan təcrid vəziyyətində boğulan Ermənistana, həm də Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə köçməyə ciddi maraq göstərmir. Suriya ermənilərinin taleyinə belə "rəhmlilik" nüma-yiş etdirən Ermənistan hakimiyyəti eyni zamanda yaşayış yerindən asılı olmayaraq, bütün ermənilərin "qeydinə qaldıqlarını" göstərməyə çalışır. Amma Suriya ermənilərinin təklif olunan "köçünə" görə bütün xərclər onların öz üzərlərinə qoyulur. Suriya ermənilərinin Ermənistanın aviadaşıma sahəsindəki monopolisti "Armavia" şirkətinin Yerevan-Aleppo reysinə görə qiymətləri qaldırmasına (550-600 dollar) açıq etirazı da təsadüf deyil. Ermənistan hökuməti isə hesab edir ki, bu məqsədlərlə "Armavia"nın subsidiyalaşdırılmasına ehtiyac yoxdur.
Bu, bir daha göstərir ki, söhbət Suriya ermənilərinin taleyi ilə bağlı "əndişə"dən yox, Suriyadakı münaqişədən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazisinə əhalinin köçürülməsi üçün istifadə, eyni zamanda varlı erməni icmasının simasında daha bir maliyyə donorunun dəstəyinin alınması cəhdlərindən gedir.
Ermənilər yaxşı başa düşür ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində qüvvələr balansı Azərbaycanın xeyrinə dəyişir və onlar işğal altındakı torpaqları gec və ya tez boşaltmalı olacaqlar. Məhz bu üzdən rəsmi İrəvan Suriya ermənilərinin heç olmasa, hansısa hissəsini (kütləvi köç mümkün deyil) bu torpaqlara cəlb etməyə, "X" saatında isə "vəhşilər"in əlindən təngə gəlmiş "əzabkeş ermənilər" haqda nağıllar yaymağa çalışır. Başqa sözlə, söhbət Suriya ermənilərinin bütün erməni xalqı kimi, təcavüzkar siyasətin girovuna çevrilməsi cəhdindən gedir.
Bu niyyətdə daxili siyasi məqsədlər də var. Həmvətənlərinin xilasına dair təkliflə manipulyasiya edən İrəvan prezident seçkisi ərəfəsində hökuməti Suriya ermənilərini satmaqda ittiham edən müxalifətin təzyiqlərini azaltmağa çalışır. Amma bu zaman hakimiyyət istəmədən Rusiyanın narazılığına səbəb olur ki, bu da S.Sarqsyan üçün ciddi mənfi nəticələr verə bilər. Erməni KİV-in iddiasına görə, Suriyada öz geosiyasi maraqları olan Moskva İrəvana Suriya ermənilərinin kütləvi köçürülməsilə məşğul olmağı qadağan edib. Ermənistan hökumətinin bu tələbə əhəmiyyət verməməsi isə müm-künsüzdür. Xüsusilə İrəvanın Rusiyadan növbəti dəfə kredit almağa ciddi ehtiyacının olduğu, Rusiya qazının qiymətini hazırkı, həddə saxlamaq üçün hələ ki, nəticəsiz danışıqlar apardığı dövrdə Moskvanın tələbi qulaqardına vurula bilməz. Bundan başqa, lazım gəldikdə "Koçaryan kartı"nı ortaya atan Rusiya bu imkanı indi də əldən verməyəcək. Bu isə seçki ərəfəsində S.Sarqsyanın manevr imkanlarını məhdudlaşdırır. KİV-də Suriya ermənilərinin köçürülməsi məsələsi qaldırılan kimi Ermənistanın sabiq prezidenti Robert Koçaryanın Moskva ilə sıx əlaqələrinin hakimiyyətə nümayiş etdirilməsi də təsadüf deyil.
Maraqlıdır ki, erməni diasporu, xüsusilə də Suriya ermənilərinin "xilası"nı müəyyən dərəcədə dəstəkləyən "daşnaksutyun" da onların Suriyadan kütləvi şəkildə köçürülməsinə qarşıdır. Görünən odur ki, Suriyadakı zəngin erməni diasporunun itməsi "daşnaksutyun"un uzunmüddətli planlarına ziddir. Bu təşkilat əsas bənd, koordinator və ya moderator rolunu özündə saxlamaqla, Ermənistan hakimiyyətinin müxtəlif ölkələrdəki varlı erməni icmalarının cibinə birbaşa girməsinə imkan verməməyə çalışır. Çünki bu, "daşnaksutyun"a Ermənistanın hakim rejiminə təsir göstərmək imkanı verir.
Yuxarıda qeyd olunanlara əsaslanaraq demək olar ki, Suriya ermənilərinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə kütləvi şəkildə köçürülməsi apriori iflasa məhkumdur. Necə ki, vaxtilə Qırğızıstan ərazisində yaşayan amşen ermənilərinin bu torpaqlara köçürülməsinə dair avantüra da iflasa uğramışdı.

АРМЯНЕ ЕСТЬ, ВАРИАНТОВ НЕТ
На фоне обострения внутриполитической ситуации в Сирии армянская пресса, а также СМИ некоторых других стран запестрели статьями, полными "заботой о судьбе сирийских армян". Одним и, пожалуй, самым горячо обсуждаемым из вариантов "спасения" сирийских армян является гипотетическая возможность их переселения на оккупированные Арменией азербайджанские территории. Армянская пропагандистская машина уже набрала обороты в этом направлении: появились письма, приглашающие детей сирийских армян в карабахские летние лагеря, кто-то из Карабаха принял четыре армянские семьи из Сирии и т.д. Но почему-то при этом игнорируется простая и общеизвестная мудрость, которая гласит, что гостей следует приглашать в собственный дом, а не в чужой.
При внимательном рассмотрении этой проблемы возникает несколько вопросов. Во-первых, как и при каких обстоятельствах армяне оказались в Сирии? Во-вторых, почему власти Армении и идеологи армянства приглашают своих собратьев не к себе, в Армению, которая, кстати, тоже не является их исторической родиной, а на оккупированные азербайджанские территории? И, наконец, может ли увенчаться успехом очередная армянская авантюра?
...Сирия, одно из древнейших государств на планете. Некоторые историки считают эту страну колыбелью мировой цивилизации. Уникальное географическое расположение Сирии, уже начиная с III тысячелетия до н.э., начало всерьез интересовать воинственные соседние государства - аккадцев, гиксосов, хеттов, египтян, арамеев, ассирийцев, вавилонян и персов. Каждый из завоевателей насаждал на территории Сирии свои порядки, исходя из собственных стратегических интересов. А с выходом на историческую сцену христианской Византии со своими экспансионистскими планами основной акцент был сделан на распространение христианства другими различными методами, вплоть до искусственного изменения этнического состава сирийских городов путем заселения их христианскими племенами, в том числе армянами. В период французского правления в Сирии Париж также делал все, чтобы заселить экономически развитые районы и финансовые центры Сирии лояльными себе племенами, в том числе армянами. В этом плане раздувание мифа об "армянском геноциде" пришлось очень кстати для экспансионистской политики Франции начала минувшего столетия. Именно таким образом в Алеппо и Дамаске значительно возросла численность армян, что со временем способствовало созданию богатой и политически активной армянской диаспоры в Сирии.
Как гласит армянская же версия происхождения сирийских армян, в ходе первой мировой войны Франция, сформировав 6-тысячный армянский легион против турок, пообещала им Киликийскую автономию за счет турецких территорий. Но по завершении войны Париж, договорившись со Стамбулом, вывел этот легион в Сирию, который и стал ядром сирийской армянской общины. Сегодня эта община, возросшая до 120 тысяч человек, является одним из главных финансовых доноров международной армянской диаспоры и нынешних армянских властей, погрязших в коррупции и столкнувшихся с серьезными экономическими испытаниями.
До начала нынешнего конфликта в Сирии, как признают сами же армянские эксперты, у сирийских армян не было никаких проблем. Но последние события в стране однозначно свидетельствуют о том, что рано или поздно всем этническим общинам, в том числе армянской, придется определиться и сделать нелегкий выбор между режимом Башара Асада и повстанцами. В этом контексте появляются различные вариации и предложения по решению "проблемы" сирийских армян. Например, некоторые армянские "специалисты" предлагают соотечественникам взяться за оружие и превратиться в самостоятельную, значимую политическую силу в Сирии. То есть, пользуясь моментом, выгадать определенные дивиденды во внутриполитической жизни страны на перспективу. Вряд ли такой призыв является случайностью на фоне активизации отдельных этнических групп в Сирии и гипотетической возможности федерализации страны.
Власти Армении в свою очередь пытаются извлечь также определенные выгоды для себя. Фактически объявив посредством СМИ, политиков и экспертов о запуске очередной авантюры под названием "спасение сирийских армян", правящий в Армении карабахский клан преследует несколько целей. В первую очередь власти пытаются доказать, что Армения, которую международные финансовые институты почти объявили экономическим банкротом, все-таки является привлекательной страной даже для зажиточных сирийских армян. Но вполне очевидно, что такой трюк не удастся, так как почти половина населения самой Армении в поисках лучшей доли уже покинула страну. Да и сами сирийские армяне не горят особым желанием переезжать в задыхающуюся в изоляции Армению, а тем более на оккупированные территории Азербайджана, покидая насиженные места и жертвуя своим зажиточным положением в Сирии. Проявляя такое "сердобольное" участие в судьбе сирийских армян, власти Армении одновременно хотят продемонстрировать свою "заботу" обо всех армянах, независимо от их места проживания. При этом финансирование предлагаемого "переселения" фактически возлагается на самих переселенцев. Неслучайно сирийские армяне открыто протестуют против завышенных цен ($550-600) на рейсы Ереван - Алеппо, которые установил армянский монополист в сфере авиаперевозок "Армавиа". Однако правительство Армении считает, что нет необходимости в субсидировании "Армавиа" для этих целей.
Это еще раз демонстрирует, что речь идет не об "озабоченности" судьбой сирийских армян, а о попытках использовать конфликт в Сирии для заселения оккупированных территорий Азербайджана, а заодно и заручиться поддержкой еще одного финансового донора в лице богатой армянской общины.
Армения прекрасно понимает, что баланс сил в армяно-азербайджанском конфликте меняется в пользу Азербайджана, и рано или поздно ей придется освободить оккупированные земли. Поэтому официальный Ереван старается хоть какую-то часть (так как массовое заселение не представляется возможным) сирийских армян завлечь на эти земли, чтобы в час "икс" попытаться запустить волынку о "горемычной судьбе" армянского народа, которому от "варваров" нигде нет житья. Проще говоря, речь идет о попытках превратить сирийских армян, как и весь армянский народ, в заложника своей агрессорской политики.
Большое значение имеет и внутриполитическая составляющая этой затеи. Манипулируя предложениями о спасении своих соотечественников, Ереван пытается в преддверии президентских выборов ослабить давление оппозиции, обвиняющей власти в предательстве сирийских армян. При этом, однако, власти Армении невольно наталкиваются на недовольство России, что также чревато для С.Саргсяна. По утверждению армянских СМИ, Москва, имеющая собственные геополитические интересы в Сирии, запретила Еревану заниматься массовым переселением сирийских армян. И армянские власти не могут так просто отмахнуться от этого требования. Особенно, когда Ереван так остро нуждается в очередном российском кредите и ведет все еще безрезультатные переговоры по сохранению цены на российский газ. Более того, Россия, которая при необходимости пускает в ход кочаряновскую карту, не упустит такой возможности и сейчас, что сужает поле маневренности С.Саргсяна накануне выборов. Неслучайно, как только пресса подняла вопрос о переселении сирийских армян, властям была продемонстрирована тесная связь экс-президента Армении Роберта Кочаряна с Москвой.
Интересно, что армянская диаспора, и особенно "Дашнакцутюн", в какой-то мере поддерживающие идею "спасения" сирийских армян, также выступают против их массового оттока из Сирии. По всей видимости, исчезновение богатой армянской диаспоры в Сирии идет вразрез с далеко идущими планами "Дашнакцутюна". Эта организация старается не допустить прямого доступа властей Армении к карману зажиточных армянских общин различных стран, сохраняя за собой функции связующего звена, координатора или модератора, что позволяет влиять на правящий в Армении режим.
Исходя из всего приведенного, можно заключить, что попытка массового переселения сирийских армян на оккупированные азербайджанские земли априори обречена на провал, как это было и с предыдущими авантюрами по переселению на эти территории части амшенских армян, а также армян, проживающих в Кыргызстане.