«QƏLƏBƏMİ XALQIMA HƏSR EDİRƏM»
Sentyabrda onun 20 yaşı tamam olur, lakin artıq 19 yaşında güləşçi Toğrul Əsgərovun arsenalında Olimpiya qızılı var. Sərbəst güləş üzrə Azərbaycan yığmasının üzvü Toğrula əvvəldən böyük ümidlər bəslənirdi. Onun parlaq karyerası gənclər arasında dünya çempionında gümüş medal qazanandan sonra başladı. Sonra böyüklərin Dünya Çempionatından gümüş, 2011-ci il Avropa Çempionatından qızıl medalla qayıtdı. Çox düşünmədən məşqçilər onu lisenziya xarakterli turnirlərə göndərdilər. Və Toğrul yenə ümidləri doğrultdu - Londonda komandamız üçün ilk qızıl medalı məhz o qazandı. Yeni Olimpiya çempionumuz təəssüratlarını bizimlə də bölüşüb.
- Təbrik edirik, Azərbaycana ilk qızıl medalı sən qazandırdın!
- Mən çox sevinirəm. Qələbədən sonra o qədər təbrik qəbul etmişəm, heç inanmazsınız. İndiyə qədər emosiyalarımı çilovlaya bilmirəm. Suallara cavab verməkdə çətinlik çəkirəm. Azərbaycan xalqının bu qədər sevinməsinə çox şadam.
- Yarışa ciddi hazırlaşdığını hələ olimpiada ərəfəsində söyləmişdin. Əziyyətin bəhrəsini verdi?
- Olimpiadaya çox ciddi hazırlaşmışdıq. Bir ildən çox idi ki, məşqləri daha da intensivləşdirmişdik. Mənim əsas rəqibim finalda qarşılaşdığım rusiyalı Besik Kuduxov idi. Bunu hamı bilirdi. Həm də yalnız digər rəqiblərimdən fərqli olaraq, onunla güləşməmişdim. Onu da məğlub etdim, qələbəmi hamı gördü. Çox sevinirəm ki, Vətənə qızıl medal bəxş etdim.
- Yeri gəlmişkən, Besik Kuduxov 4 qat dünya çempionudur, lakin sən böyük hesabla (1:0, 5:0) məğlub etdin...
- Elə mənim özüm üçün də hər şeyin belə başa çatması bir qədər gözlənilməz oldu. Yadınızdadırsa, mən hələ Sofiyada demişdim ki, finalda Kuduxovla üz-üzə gələcəyəm. Yəni bunu öncədən də gözləyirdim. Amma o vaxt Kuduxovu böyük hesabla məğlub edəcəyimi deyə bilməzdim.
- Yəqin, final ərəfəsində məşqçilərin məsləhətləri köməyinə çatdı?
- Bəli. Başa düşürdüm ki, geriyə yol yoxdur. Qələbəmdə məşqçilər, federasiya, nazirlik və Milli Olimpiya Komitəsinin rolu böyükdür.
-  Final görüşü zamanı böyük məşqçi Firdovsi Umudov “fikir vermə” qışqırırdı. Maraqlıdır, o nə demək istəyirdi?
-  Firdovsi müəllim əvvəldən mənə deyirdi ki, rəqibə fikir vermə - sən onu məğlub etməlisən. O qorxurdu ki, rəqibin titulları mənə təsir edər. Ona görə qışqırırdı - istəyirdi, heç nəyə fikir verməyim.
-  Finaldakı qələbədən sonra rusiyalı rəqib səni təbrik etmədi...
- Onu başa düşmək olar. Finalda məğlubiyyət adama pis təsir edir. Dünya Çempionatının finalında uduzanda bu hissləri yaşamışam. Bu hərəkətə görə ondan incimirəm. Mənim üçün əsas çempionluqdur.
- Yəqin, avqustun 11-i tarixi həmişəlik sənin yaddaşında qalacaq? Axı məhz bu tarixdə çempion olmusan...
- Bilirdim ki, Olimpiya çempionu olmaq lazımdır. Bilirdim ki, ciddi rəqiblərim var. Başa düşürdüm ki, tarixə düşmək üçün şansım var və bundan yararlanmaq lazımdır. Londona gələndə şəxsi məşqçim, ən azı, finala çıxmağımı tələb etmişdi. Sevinirəm ki, çempion oldum. Mən hələ də anlaya bilmirdim ki, nə baş verir. Amma himnimiz səslənəndə çox sevindim.
- Qələbəni kimə həsr edirsən?
- Bu qələbəyə görə bütün xalqımız sevindi. Yarışın ilk günlərindən medalımız olsa da, qızıl yox idi. Hiss edirdim ki, komandamız təzyiq altındadır. Çox sevinirəm ki, güləşçilərimiz 2 qızıl qazandı. Qələbəni Azərbaycan xalqına həsr edirəm. Bu qələbə bizim hamımızındır.
- Artıq bundan sonra həyatında yeni dövr başlayır. Olimpiya çempionluğu idmançını tez populyarlaşdırır...
- Çoxları bu barədə danışırlar. Məqsədim çempion olmaq idi. Əlbəttə, istəyirəm bir qədər dincəlim. Olimpiada gücümüzü çox aparır. Məşhurluq mənlik deyil. Diqqət mərkəzində olmağı sevmirəm. Londonda həyatımın ən xoşbəxt gününü yaşadım. Bundan sonra belə günlərin çox olması üçün çalışacağam.

"I DEDICATE THIS WIN TO MY NATION"
In September, he will turn 20, but at age 19 wrestler Togrul Asgarov already has an Olympic gold medal. As a member of the Azerbaijan national team in freestyle wrestling, Togrul was showing promise from the very beginning. He first won a bronze medal in the world youth championship, then silver in the world championship among adults and in 2011 the promising wrestler won a gold medal of the European championship. He qualified for the 2012 Olympics in the first qualification tournament. And his efforts were not in vain - Togrul Asgarov has returned from London with Olympic gold. And it was the first gold medal of the Azerbaijani national team in the Games. R+ has been one of the first editions the Olympic champion shared his impressions with.
- Togrul, congratulations on the massive success! You have won Azerbaijan's first gold medal in London…
- I am very pleased with that. You can't even imagine how many congratulations I have received. I still can't cope with the emotions. It is difficult to answer questions. I am very glad to have delighted my nation.
- Your serious preparations paid off, didn't it?
- Indeed, preparations for the Olympics were very hard. Over the past year we further increased the intensity of our workouts. Everyone knew that my main opponent would be Russia's Besik Kudukhov, with whom we met in the final bout. Unlike other opponents, he hadn't wrestled with me before the Olympics. But, as you see, I have managed to cope with him. And everyone witnessed this victory. I am glad to have been able to give my homeland the Olympic gold.
- In fact, Besik Kudukhov is a four-time champion of the world, but you beat him with a big margin (1:0, 5:0)…
- To be honest, I do not expect this myself. If you remember, I had said back in Sofia that I would meet with Kudukhov in the final. I was waiting for this bout. But then I could not even imagine that I would win so confidently.
- Perhaps the advice of your coaches was of help in the final...
- Of course, I was trained very seriously. I knew that there was no going back. Coaches, the Wrestling Federation, the Ministry of Youth and Sports and the National Olympic Committee played an important role in my victory.
- During the final bout head coach Firdovsi Umudov was shouting to you: "Don't pay attention!". What was he trying to say?
- He was telling me from the beginning: "Pay no attention to the opponent - you must win". He was worried that Kudukhov's titles may have a psychological impact on me. Therefore, he tried to encouraged me.
- After the final bout the Russian athlete never congratulated you ...
- He can be understood. The defeat in the final is not good for an athlete. I myself have experienced these feelings after being defeated in World Cup finals. So I don't take offense. For me, the main thing is my title.
- Now, perhaps, 11 August will be one of the most important dates in your life?
- I knew that I had to become an Olympic champion, I knew that I would have to deal with serious opponents. I also understood that this was my chance to make history. When I was preparing for London, my coach set the target of at least reaching the final. But I have also won it. I am so overwhelmed that I still can't understand what is going on. My happiness knew no bounds when our anthem was being played.
- Who do you dedicate this victory?
- This victory made all our people happy. From the earliest days of the competition everyone was waiting for gold, because other medals had already been won. I felt that the team was on their toes. I am very pleased that our wrestlers have won two gold medals. And I dedicate my victory to the Azerbaijani people. It is our common victory.
- Now a new stage begins in your life. Olympic title, popularity...
- Many people talk about it. My goal was to become an Olympic champion and I have achieved it. I want to get some rest. The Olympic Games have taken away a lot of effort and energy. But popularity is not for me, I do not like to be in the spotlight. Of course, I experienced the happiest day of my life in London and I will try to make sure that there are as many such days as possible.