HEYRƏTLƏNDİRİB YAŞAYIRDI, SARSIDIB GETDİ
Ondan öncə Azərbaycan musiqi sənətinin bir Müslüm Maqomayevi var idi. Sayılıb-seçilən bu sənətkar bəstəkar, musiqiçi, dirijor, ictimai xadim kimi şöhrət qazanmışdı. 1942-ci il avqustun 17-də onun ikinci oğlu Məhəmməd Maqomayevin ailəsində bir uşaq dünyaya göz açdı. Sanki gələcək taleyindən xəbər tutaraq ona babasının adını verdilər.
Musiqi qabiliyyəti Maqomayevlərə İlahidən bəxş olunmuşdu. Körpənin atası musiqi təhsili almasa da, royalda çalır, ürəyəyatımlı səsi ilə oxuyurdu. Məhəmməd Maqomayev istedadlı teatr rəssamı idi. Onun arzularını müharibə yarımçıq qoydu. 1943-cü ildə cəbhədə həlak oldu.
Atasının bir də heç zaman geri dönməyəcəyini gizlədərək böyüdür-dülər Müslümü. Ancaq 10 yaşına çatanda ona bu həqiqəti söyləməli oldular.
Anası Ayşət Axmedovna da gözəl səsli, bacarıqlı dram aktrisası idi. Həyat yoldaşı cəbhəyə yollananda o, Maqomayevlər ailəsi ilə birlikdə yaşayırdı. Məhəmməd həlak olandan sonra Ayşət xanım doğulub-böyüdüyü Maykop şəhərinə qayıtdı.
Müslüm kiçik yaşlarından Maqomayevlər nəslinə layiq övlad olduğunu göstərirdi. Hələ üç yaşında ikən babasının böyük royalı arxasında əyləşdi. 5 yaşında ilk bəstəsini yazdı. 1949-cu ildə onu Bakı konservatoriyasının nəzdindəki onillik musiqi məktəbinə apardılar. 8 yaşında artıq Müslümün qeyri-adı səsindən danışırdılar. 9 yaşında anası onu çalışdığı Vyşni Voloçyok teatrına apardı. Bir il sonra isə Bakıya göndərdi. Yenidən ailə qurmuşdu Ayşət xanım. İkinci evlilikdən qızı və oğlu da dünyaya gəldi. Müslüm isə Bakıda yaşadı...
Onun altıncı sinifdə sevdiyi qızın eşqi ilə bəstələdiyi “Marina” mahnısı indi də məşhurdur. İlk dəfə 14 yaşında Dənizçilər klubunda səhnəyə çıxdı. Amma o zamanadək daimi bir səhnəsi də var idi Müslümün. Bakı məhəllələrinin birindəki həyətlərində dostlarının arasında oxuyardı. 15-16 yaşında bariton səsinin pərəstişkarları çox idi. Onu klublarda, məktəblərdə, institutlarda, hətta Bakı bulvarında oxumağa dəvət edirdilər...
Həyatını dəyişən hadisələr bir-birini əvəz edirdi. 1962-ci ildə Helsinkidə keçirilən Gənclərin və Tələbələrin VIII Ümumdünya Festivalı Müslümə sənətdə uğur gətirdi. Maestro Niyazinin tövsiyəsi ilə göndərildiyi festivaldan Bakıya medalla döndü. "Oqonyok" jurnalında haqqında “Bakılı gənc dünyanı fəth edir” başlıqlı məqalə dərc olundu.
1963-cü ildə Moskvada keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günlərində çıxışları da onu şöhrətin zirvəsinə yaxınlaşdırdı. 1960-cı illərin ortalarında yalnız SSRİ-də deyil, bir sıra digər ölkələrdə də tanınırdı.
İlk solo-konsertini 1963-cü ilin noyabrında Çaykovski adına Konsert Zalında verdi. “Kreml” Sarayındakı konserti onu Sovet estradasının yeni ulduzu kimi tamaşaçılara tanıtdı.
1963-cü ildə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti idi. İtaliyada təhsil almaq arzusu ilə yaşayırdı. 1964-1965-ci illərdə Milanın “La Skala” teatrında təcrübəyə çətinliklə getdi. SSRİ-nin qaydalarına görə, xaricdə oxumağa qüsursuz tərcümeyi-halı olanlar göndərilirdi. Müslümün tərcümeyi-halında “boşanıb, məktəbdə pionerdən xaric edilib, komsomolçu deyil” kimi faktlar var idi. Amma arzusuna çatdı. Milana səfəri Azərbaycanda geniş işıqlandırıldı, haqqında film hazırlandı.
...Lakin sovet dövrünün sərt qanunlarından Milanda da rahatlıq tapmırdı. Özünü nəzarət altında hiss edirdi Müslüm. Bir gün tanış olduğu Anna Trina adlı italyan qızını ilk görüşdən kafeyə dəvət etdi. Anna getdikdən sonra bir nəfər ona yaxınlaşıb qızdan əl çəkməsini tələb etdi. Bəlli oldu ki, qrupdakı üzvlərdən biri onu hər yerdə təqib edir, mərkəzə məlumatlar verir.
İtaliyada Sovet İttifaqının sərt qaydaları üzündən La-Skala səhnəsinə çıxa bilmədi. Mübadilə nəticəsində Moskvada təcrübə keçən məşhur Milan Teatrının balerinalarının “Bolşoy Teatr”da çıxışına icazə verilməmişdi. Buna cavab olaraq Müslüm də La-Skalanın səhnəsinə həsrət qaldı.
Sonralar daha çox çətinliklərlə üzləşdi. Qastrollarına qadağa qoyuldu, neçə-neçə təklifdən əl üzməli oldu. Azadlığı çox sevən, sərhədləri, çərçivələri qəbul etməyən Müslüm isə öz aləmində idi.
Təcrübəsini bitirdikdən sonra Moskvanın “Bolşoy Teatr”ına dəvəti qəbul etmədi. Bakıya döndü. 60 illik yebileyi ərəfəsində Maqomayev özü etiraf edirdi: “Böyük teatr nizam-intizam tələb edir, mən isə intizamsız adamam”.
1968-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında təhsilini başa vurdu. 1966-1969-cu illərdə fransızlar onu ölkələrinə dəvət etdilər. Furtsevanın diqqəti sayəsində nümayəndə heyətinin tərkibə daxil edildi. Bu səfərə Azərbaycanda etiraz edənlər niyyətlərinə çatmadılar. Parisin tanınmış “Olimpiya” Teatrında Müslümün qastrolları keçirildi. Teatrın direktoru Bruno Kokatris beynəlxalq miqyasda tanıtmaq üçün ona müqavilə bağlamağı təklif etdi. Ancaq SSRİ-nin mədəniyyət naziri müqaviləyə qadağa qoydu.
Fransadan qayıtdıqdan sonra Müslüm Daxili İşlər nazirliyinə çağırıldı. Mədəniyyət Nazirliyindən icazəsiz təşkilatçılardan konsert üçün üçqat artıq məbləğ almışdı. Altı ay müddətinə efirdən və konsertlərdən uzaqlaşdırıldı. Ancaq bir neçə aydan sonra KQB-nin yubileyi keçirildi. Andropov mədəniyyət naziri Furtsevaya zəng vurub yubileydə Müslümün ifa etməsini tapşırdı.
1969-cu ildə Polşanın Sopot şəhərinə keçirilən Beynəlxalq Mahnı Festivalında mükafat qazandı. Kann festivalında “Qızıl val” mükafatına layiq görüldü. 1975-ci ildə Azərbaycan Dövlət Estrada-Simfonik Orkestrinin bədii rəhbəri təyin olundu. Həmin orkestrlə Sovet İttifaqının birsıra şəhərlərinə, eləcə də Fransa, Bolqarıstan, Polşa, Finlandiya, Kanada və İranda konsertlər verdi.
1970-ci illərdən həyatını estrada ilə bağlayan Müslüm Maqomayev şöhrətli müğənni kimi SSRİ-nin hər yerində çıxışlar etdi, meydanlarda konsertlər verdi, televiziya onun konsertlərinə geniş yer ayırdı, qrammofon valları böyük tirajla buraxıldı.
Dostu rejissor Eldar Quliyevin filminə musiqi yazdı. Sonra rejissor Qleb Drozdovun sifarişlərini yerinə yetirdi. "İqor polku haqqında dastan" əsərinin motivləri əsasında hazırlanan "Yaroslavna" tamaşasına musiqi bəstələdi. Tamaşada o, knyaz İqor, Tamara Sinyavskaya isə Yaroslavna rollarını ifa etdi.
Həyatının sonunadək bir yerdə olduğu Tamara Sinyavskaya ilə o, Bakıda qastrol səfərində olarkən qarşılaşmışdı. Həmin ilin sonunda Müslüm La-Skalaya təcrübəyə yollanmışdı. Səfərdən dönüb “Kreml” sarayında konsert vermişdi. O zaman hələ də evli olan Tamara konsertə gəlməmişdi. Sonra o, sevdiyi adama ayrılmaq qərarını bildirmək üçün son görüşə gəlmişdi. Amma bu görüşdən sonra heç ayrılmamışdılar.
Müslüm Moskvaya köçdü, sənətini orada davam etdirdi. Sovet İttifaqının paytaxt şəhərinin sakinləri də ecazkar səsinə valeh oldular. SSRİ-nin rəhbəri Brejnev özü onun pərəstişkarlarından idi. Ən çox da Müslümün italyan partizanlarına həsr etdiyi “De la Çao” mahnısını sevirdi. Brejnevin Azərbaycana gəlişi münasibətilə Müslüm rəhbərin şəninə mahnı yazmalı oldu...
Moskvanın görkəmli bəstəkarları Müslümün səsinə uyğun mahnılar bəstələyirlər. Estrada janrı onun yaradıcılığında daimi yerlərdən birini tuturdu. Ancaq geniş diapazonu səsi müğənniyə vokal sənətinin müxtəlif sahələrində: opera, kino, estrada və digər sahələrdə bacarığını göstərməyə imkan verirdi.
1971-ci ildə haqqında "Oxuyur Müslüm Maqomayev" adlı film-konsert çəkildi. 1973-cü ildə Müslüm Maqomayev 31 yaşında SSRİ xalq artisti fəxri adına layiq görüldü.
1970-ci illərdə SSRİ estradasına yeni müğənnilər gəlməyə başladı. Həmin vaxtlarda o, qəfildən səhnədən uzaqlaşdığını bildirdi. Səhnəni erkən tərk etməsi təəssüflərlə qarşılandı. Qızlar Müslümün yaşadığı həyətdə saatlarla dayanır, onun pəncərədən baxmasını gözləyirdilər.
O, 5 il üçotaqlı oteldə yaşadı. Azərbaycanda qeydiyyatı olduğu üçün özünə Moskvada ev ala bilmirdi. Dost-tanışları çox idi. Ancaq o, xahiş etməyi xoşlamırdı.
Müslüm Maqomayev müğənni kimi dünyada sevilirdi. Qastrol səfərində olduğu hər ölkə, hər şəhər ona doğması kimi qollarını açırdı. Şöhrətli müğənni üçün isə ən gözəl şəhər Bakı idi. Bura onun şirin xatirələrinin, ən ülvi duyğularının şəhəri idi. Müslüm Maqomayev Vətəni Azərbaycanı çox sevir, “Anamın anasısan, Azərbaycan”, deyə onu tərənnüm edirdi. Azərbaycanda bu qüdrətli sənətkarla fəxr edir, qürur duyurdular. 2002-ci ildə 60 illiyi münasibətilə “İstiqlal” ordeni ilə təltif olundu.
Məşhur müğənninin səhhətində problemlər yaranmışdı. Xərçəng xəstəliyindən əziyyət çəkdiyi söylənilirdi. 2008-ci ilin iyununda gözlənilmədən Moskvadakı Bakulev xəstəxanasına aparıldı. Müğənni ağır anlarında belə pərəstişkarlarını unutmur, onu sevənlərə təsəlli veriridi.
2008-ci ilin 25 oktyabrında Müslüm Maqomayevin uzun sürən xəstəlikdən sonra dünyasını dəyişməsi barədə məlumat yayıldı...
Oktyabrın 28-də Moskvada Çaykovski adına konsert zalında müğənni ilə vida mərasimi keçirildi. Həmvətənləri isə oktyabrın 29-da onunla babasının adını daşıyan Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının binasında vidalaşdılar. Müslüm Maqomayev babasının uyuduğu 1-ci Fəxri Xiyabanda dəfn edildi.
Onu bu dünyadan alıb-aparan vaxt getdikcə bizdən uzaqlaşır. Amma əfsanəvi müğənni hər gün güclü, gözəl səsi ilə yaddaşlarımızı təzələyir, özünü bizə yenidən sevdirir.
Mixail Qusman dostu Müslümün yeni albomu hazırlanarkən bir xəbər vermişdi: «Baharın on yeddi anı» filminin bəstəkarı Mikayıl Tarıverdiyev film üçün bəstələdiyi mahnıları Müslüm Maqomayevin səsi üçün yazıb. "Müslüm Maqomayev bu əsərləri olduqca gözəl ifa edib", - demişdi. Sonradan filmin rejissoru naməlum səbəbdən mahnıları İosif Kabzona verib. Rusiya mətbuatının yazdığına görə, sovet senzurası onun bariton səsinə icazə verməmişdi - axı Ştirlisdən bəhs edən film ağlatmalı deyildi. Tamara Sinyavskaya Mixail Qusmanın xahişi ilə Müslüm Maqomayevin arxivindən həmin ifaları tapdı. Kim bilir, sənət dostlarının, pərəstişkarlarının yaddaşında o böyük sənətkarla bağlı bilmədiyimiz hələ daha nə qədər xatirələr var...
Dostu Eldar Quliyev müğənninin xatırə günündə söyləmişdi: “Deyirlər zaman hər şeyin dərmanıdır. Amma mən hələ də Müslümün itkisi ilə barışa bilmirəm”. Təsəlli yenə də o gözəl ifada, dinlədikcə qürür duyduğumuz Müslüm Maqomayevin səsindədir.

ЖИЛ, ПОТРЯСАЯ, И УШЕЛ — ПОТРЯС
И до него у азербайджанского музыкального сообщества был Муслим Магомаев - выдающийся композитор, музыкант, дирижер, общественный деятель. 17 августа 1942 года в семье сына композитора - Магомеда Магомаева родился мальчик, которого, словно зная о его будущей судьбе, назвали именем дедушки - Муслим.
Музыкальные способности были ниспосланы Магомаеву свыше. Отец хоть и не получил музыкального образования, играл на рояле, пел приятным голосом. Магомед Магомаев был талантливым театральным художником. Но война не дала сбыться его мечтам - он погиб на фронте в 1943 году.
Муслим рос, не ведая, что отец его больше никогда не вернется. Узнал он об этом только после того, как ему исполнилось 10 лет.
Мама - Айшет Ахмедовна была хорошей драматической актрисой с прекрасным голосом. Кода супруг отправился на фронт, она жила вместе с семьей Магомаевых. А после гибели Магомеда вернулась в свой родной Майкоп.
Муслим с детских лет доказал, что является достойным сыном рода Магомаевых. Еще в 3 года сел за большой рояль своего деда. В 5 лет написал свое первое произведение. В 1949 году его привели в музыкальную школу при Бакинской консерватории. Уже в 8 лет все говорили о необычном голосе Муслима. В 9 лет мать забрала его с собой в театр Вышнего Волочка, где она работала. Но через год отправила обратно в Баку.
Сочиненная им еще в 6-м классе под влиянием любви песня "Марина" известна и сегодня. Впервые вышел на сцену Клуба моряков в 14 лет. Но еще до этого у Муслима уже была своя постоянная сцена - он пел для друзей в одном из дворов Баку. В 15 лет его приглашали петь в клубах, школах, институтах и даже на Бакинском бульваре…
Жизнь продолжалась, и события следовали одно за другим. Поездка в Хельсинки в 1962 году на VIII Всемирный фестиваль молодежи и студентов принесла ему удачу. С фестиваля, куда он был отправлен по рекомендации маэстро Ниязи, Муслим вернулся с медалью. В журнале "Огонек" тогда вышла заметка про него - "Юноша из Баку покоряет мир".
Приблизили его к вершине славы и выступления на прошедших в 1963 году Днях культуры Азербайджана в Москве. К середине 60-х его знали не только в СССР, но и в ряде зарубежных стран.
В ноябре 1963 года в Концертном зале имени Чайковского состоялся его первый сольный концерт. А выступление в Кремлевском дворце явило зрителям новую звезду советской эстрады с неповторимым баритоном.
С того же года он стал солистом Азербайджанского государственного театра оперы и балета. Жил мечтой получить образование в Италии. С трудом добился направления на практику в миланский театр "Ла Скала". В СССР на учебу за рубеж отправляли только тех, у кого была безупречная биография. А у Муслима было записано "разведен, в школе был исключен из пионеров, в комсомоле не состоял". Но он добился своего. Поездка Муслима в Милан широко освещалась в Азербайджане, о нем сняли даже фильм.
…Но жесткие законы советского периода преследовали его и в Милане. Муслим постоянно чувствовал за собой контроль. Однажды после знакомства он пригласил девушку-итальянку в кафе. После ухода девушки к нему подошел человек и потребовал оставить ее в покое. Выяснилось, что один из членов их группы всюду преследовал его, информируя обо всем Москву.
Те же самые жесткие советские законы не позволили ему выступить в "Ла Скала" - проходившим по обмену практику в Москве балеринам знаменитого миланского театра не разрешили выйти на сцену Большого театра, в ответ на что Муслим лишился возможности выйти на сцену итальянского театра. Подобные трудности преследовали его и позднее - накладывались запреты на его гастроли, вынуждая отказываться от многих предложений.
Ценивший свободу больше всего, не признававший границ и рамок, Муслим жил в своем мире.
После завершения практики он отказался от приглашения в Большой театр и вернулся в Баку. "Большой театр требует дисциплины, а я недисциплинированный человек", - признавался свободолюбивый Магомаев "Комсомольской правде" в канун своего 60-летия.
В 1968 году он завершил образование в Азербайджанской государственной консерватории. В 1966-1969 гг. его приглашали к себе французы. Состоялись гастроли в знаменитом парижском театре "Олимпия". Директор Бруно Кокатрис предложил Муслиму заключить контракт, который мог принести ему признание во всем мире. Но министр культуры СССР Фурцева, которая в свое время помогла Магомаеву оказаться в "Ла Скала", наложила на него вето.
После возвращения из Франции Муслима вызвали в Министерство внутренних дел - без разрешения Министерства культуры он получил от организаторов тройной гонорар за концерт. На шесть месяцев был отлучен от эфира и концертной деятельности. Но уже через несколько месяцев, когда проводился юбилей КГБ, Андропов лично позвонил Фурцевой и поручил обеспечить выступление Муслима.
В 1969 году Магомаев завоевал награду международного фестиваля в польском городе Сопоте. На фестивале в Каннах был удостоен "Золотой пластинки". В 1975 году его назначили художественным руководителем Азербайджанского государственного эстрадно-симфонического оркестра, вместе с которым он выступал с концертами во многих городах Советского Союза, а также во Франции, Канаде, Болгарии, Польше, Финляндии и Иране.
Связавший с 1970-х годов свою жизнь с эстрадой, Муслим Магомаев прославился как певец, гастролировал по городам СССР, давал концерты на площадях, телевидение транслировало его выступления без всяких ограничений, его пластинки выпускались огромными тиражами.
Написал музыку к фильму своего друга режиссера Эльдара Гулиева. Потом выполнил заказы режиссера Глеба Дроздова - сочинил музыку к пьесе "Ярославна" по мотивам "Слова о полку Игореве". В пьесе он исполнил роль князя Игоря, а Тамара Синявская - Ярославны. Первая встреча с Тамарой, с которой он не расставался до конца жизни, состоялась в Баку, куда та приехала на гастроли. В конце того года Муслим отправился на практику в "Ла Скала". После возвращения выступил с концертом в Кремлевском дворце. Состоявшая тогда еще в браке, Тамара не была на концерте. Пришла позднее, чтобы в последний раз повидаться с любимым человеком. Но после этой встречи они уже никогда не расставались.
Позже Муслим переехал в Москву, где продолжил свою творческую деятельность. Его голос очаровал и жителей столицы Советского Союза. Сам руководитель страны - Леонид Брежнев был поклонником Муслима. Больше всего он любил песню De la Сao, посвященную итальянским партизанам.
Маститые композиторы Москвы специально сочиняли песни под голос Муслима. Эстрада занимала одно из ведущих мест в его творчестве. Однако широчайший диапазон голоса Муслима позволял ему проявлять свое мастерство в самых различных областях - в кино, опере, на эстраде.
В 1971 году был снят посвященный ему фильм-концерт "Поет Муслим Магомаев". В 1973 году - в возрасте всего 31 года он был удостоен почетного звания "Народный артист СССР".
В 1970-е годы на советской эстраде стали появляться новые имена. Тогда же он неожиданно заявил о своем уходе со сцены. Эта новость была встречена с огромным сожалением. Поклонники часами простаивали во дворе его дома, мечтая увидеть его хотя бы в окне.
5 лет Муслим прожил в трехкомнатном номере в отеле: прописка в Азербайджане не позволяла получить квартиру в Москве. Друзей и знакомых было не счесть, но он не любил просить.
Певца Муслима Магомаева любили во всем мире. Каждый город, который он посещал с гастролями, раскрывал ему свои объятия. Но самым прекрасным городом для прославленного певца был родной Баку - город его сладких воспоминаний, самых сокровенных чувств. Муслим Магомаев больше всего на свете любил Азербайджан, воспевая его словами "Ты - мать матери моей, Азербайджан". А в Азербайджане боготворили своего выдающегося земляка.
В 2002 году в связи с 60-летием Муслим Магомаев был награжден орденом "Истиглал".
С возрастом у знаменитого певца возникли проблемы со здоровьем. Говорили, что он страдает от рака. В 2008 году его неожиданно госпитализировали в Московскую больницу имени Бакулева. Но даже в такие трудные моменты он не забывал своих поклонников, успокаивал их.
А 25 октября 2008 года пришла весть о кончине Муслима Магомаева после тяжелой и продолжительной болезни. В Москве церемония прощания с великим певцом состоялась в Концертном зале имени Чайковского. На следующий день в носящей имя его деда Азербайджанской государственной филармонии в Баку с Магомаевым прощались соотечественники. Похоронили его в Баку в Почетной аллее, где покоится прах деда.
Время неуклонно отдаляет нас от него. Но легендарный певец своим неповторимым голосом вновь и вновь напоминает о себе, продолжая завоевывать сердца людей.
Готовя новый альбом своего друга Муслима Магомаева, Михаил Гусман сказал, что музыку к фильму "Семнадцать мгновений весны" композитор Микаэл Таривердиев писал под голос Муслима. Но потом по неизвестной причине режиссер выбрал в качестве исполнителя Иосифа Кобзона. Как писала российская пресса, советская цензура забраковала тогда баритон Магомаева, сказав, что от такого исполнения слезы наворачиваются, а над фильмом о Штирлице плакать было нельзя. По просьбе Гусмана Тамара Синявская отыскала в архиве Муслима Магомаева это исполнение. Кто знает, сколько еще неизвестных нам воспоминаний о великом мастере хранится в памяти его творческих друзей, знакомых и поклонников…
В день поминовения певца его друг Эльдар Гулиев сказал: "Говорят, время все лечит. Но я все еще не могу смириться с потерей Муслима". Мы же находим утешение в голосе, в прекрасном исполнении Муслима Магомаева, слушая которого, испытываем гордость.