Çərşənbə axşamı, 19:52
Tanınmış Azərbaycan bolerosu Ülvi Əzizov əfsanəvi xoreoqraf Con Noymayerin "Kameliyalı qadın" baletində oynamağı arzulayır
Balet sərraflarına rəqqas Ülvi Əzizovun adı yaxşı tanışdır. O, Rudolf Nuriyev adına XVI beynəlxalq «Dünya baletinin ulduzları» festivalının prestijli «Balet incəsənətinin inkişafına töhfəyə və peşəkarlıq ustalığının yüksək səviyyəsinə görə» mükafatının sahibidir. Həmçinin, Budapeştdə Macarıstan Milli Operasının rəhbərliyi altında keçirilmiş XVIII beynəlxalq «Dünya baletinin ulduzları» qala-konsertində «People’s Choice Award» mükafatına layiq görülüb. Bu gün o, Praqada yaşayır və dünyanı öz istedadı ilə sevindirməyə davam edir. «R+» Ülvi Əzizovla görüşüb, söhbət etməyə nail olub.
- Baletə sevginizin olduğunu nə vaxt anladınız?
-  16 yaşımda mən məqsədli şəkildə baletlə məşğul olmağa başladım. Elə o vaxtdan da incəsənətin bu növünə vurğunam.
- Sizin peşə seçminizə atanız - Azərbaycanın xalq artisti Rafiq Əzizovun fikri də təsir göstərdimi?
- Əlbəttə. Uşaqlıqdan mən çox fəal olmuşam, idmanla məşğul idim, bir yerdə durmurdum.  Mənim maraqlarım həmişə müxtəlif olub: karate, futbol, kinologiya. Mənim itlərim, hətta bir dəfə respublika birincisi olmuşdu. Bir sözlə, mən çox enerjili və fəal olmuşam. Valideynlərim də bu enerjiyə düzgün istiqamət verməyi qərara almışdılar.
- Atanızın şöhrəti və statusu sizə dərs zamanı yardım edib, yoxsa əksinə, mane olub?
- Atam məsləhətləri ilə yardım edirdi. O mənə dayaq idi. Əgər xoreoqrafiya dərslərində hansısa hərəkət alınmırdısa, atam bunu necə etməyi mənə göstərirdi. Mən tam gücümlə çalışırdım. Ətrafdakılara sübut etməyə çalışırdım ki, özüm də nəyəsə qadirəm. Yadımdadır, atam həmişə mənə deyirdi ki, sən hər şeydə birinci olmalısan.
- Uşaqlıqdan atanızla bağlı ən parlaq xatirələriniz yadınızda qalıbmı?
- Altı yaşım olanda atam məni indiki Heydər Əliyev Sarayında keçirilən bir konsertə aparmışdı. Biz keçəndə camaatın dönüb baxması, böyük hörmətlə atamı salamlaması indiyə kimi yadımdadır. Onda bu mənə böyük təsir bağışlamışdı. Həm də atam mənə 1970-ci illərdə böyük Mixail Barışnikovun ona qonaq gəlməsini danışmışdı. Onlar birlikdə Fransaya festivala getməli imişlər. Axşam möhkəm içirlər və səhər tezdən atam özlərinə gəlmək üçün Mixaili xaşa dəvət edir, amma axşam o qədər içibmişlər ki, xaşdan sonra da ayaqları sözlərinə baxmırmış.
- Belə fikir var ki, rəqqasların bədəni balerinalara baxanda daha tez gücdən düşür, çünki həm də rəqqasəni «daşımaq» lazım gəlir. Bu, doğrudur?
- Orqanizmin gücdən düşməməsi üçün öz üzərində çox çalışmaq, düzgün qidalanmaya diqqət yetirmək lazımdır.
- Tərəfdaşınız rəqqasə necə olmalıdır?
- Ən önəmlisi, tərəfdaş rəqqasənin rəqsə münasibətidir. Tərəfdaşımın elədiyinə inanması, etdiyi rəqsi başa düşməsi mənə çox xoşdur. Tərəfdaş rəqqasə təbii və eyni zamanda artistik olmalıdır.
- Səhnə sizdən ötrü nədir?
- Sadəcə, iş deyil, həyatımın ən sevimli məşğuliyyətidir.
- Sevimli partiyanız varmı?
- Son zamanlarda mənim sevimli partiyalarım sırasına «Qu gölü» baletində şahzadə Ziqfrid, «Yatmış gözəl» baletində prins Dezire, «Jizel»də Albert və «Don Kixot»da Bazil daxil olub.
- Xanımınız Olqa da baletlə bağlıdır? Necə tanış olduğunuzdan danışın...
- Olqa təhsilcə iqtisadçıdır. Latviya universitetini bitirib. Baletlə yalnız uşaqlıqda məşğul olub. Hazırda isə «Etoile Ballet Gala» adlı qala-konsertin banisi və bədii rəhbəridir. Bizə birlikdə xoşdur, çünki eyni işlə məşğuluq. Həmişə bir-birimizi dəstəkləyirik.
- Ülvi, hazırda nəyin üzərində işlədiyinizi deyə bilərsinizmi?
- Bu yaxınlarda Saratovdan qayıtmışam, orada 25-ci beynəlxalq «Sobinov festivalı»nda iştirak etmişəm. «Jizel» baletində qraf Alberti oynamışam. Gözəl təəssüratım var! Gözəl təşkil edilmişdi və çox isti atmosferi var idi. Yaxın zamanlarda «Dünya baletinin ulduzları» adlı iki qala-konsertdə iştirak etməyi planlaşdırıram. Biri Varnada möhtəşəm XXV beynəlxalq balet müsabiqəsinin bağlanışıdır ki, 1964-cü ildə yaradılıb və dünya üzrə ilk peşəkar balet müsabiqəsidir, bir vaxtlar ona Vladimir Vasilyev, Natalya Makarova, Mixail Barışnikov, Silvi Gil kimi ustalar qatılıblar. İkinci qala-konsert isə Mayamidə olacaq -  avqustun 24-dən sentyabrın 16-na kimi keçiriləcək beynəlxalq balet festivalının bağlanışı münasibətilə təşkil ediləcək. Orada, həmçinin, Paris Qrand-operasının, Berlin dövlət baletinin artistləri iştirak edəcəklər.
- Həyatda baletdən başqa nəyi sevirsiniz?
- Mən səyahət etməyi, teatrlara və muzeylərə, kinoteatra getməyi çox sevirəm. Bu yaxınlarda arvadımla Praqa Qradında olmuşam, o, Praqa üzərində yüksələn təpəlikdə Qradçanda yerləşir, ora memarlıq, incəsənət və tarixi xəzinələrlə çox zəngindir. İnanılmaz təəssüratdır!
- Hansı partiyanı ifa etməyi  arzulayırsınız?  Gələcəyə nə planlarınız var?
- Əfsanəvi xoreoqraf Con Noymayerin «Kameliyalı qadın» baletində oynamağı arzulayıram. Planlara gəldikdə isə onlar yetərincədir. Gerçəkləşdirdikcə, mən mütləq bu barədə oxucularla bölüşəcəyəm. Hələ ki, işlərim çoxdur.
- Sizin sevimli ailəniz, sevimli məşğuliyyətiniz, daimi qastrollarınız, tamaşalarınız var, tez-tez ora-bura uçursunuz. Nə vaxtsa dayanmaq, evlə, ailə ilə məşğul olmaq istəmirsiniz?
- Həyat yoldaşımla mənim üçün balet ümumi işdir. O, mənim heç bir tamaşamı buraxmır, həmişə yanımdadır. İmkan olduqda mənimlə qastrollara gedir, axı bu həm də onun özü üçün maraqlıdır - o, artistləri görüb tanış ola, onları təşkil etdiyi qala-konsertlərə dəvət edə bilər. Buna görə də «dayanmağın, evlə və ailə ilə məşğul olmağın» bir az bizə dəxli yoxdur.

"Я ДОЛЖЕН СТАРАТЬСЯ БЫТЬ ПЕРВЫМ ВО ВСЕМ…"
Известный азербайджанский болеро Ульви Азизов мечтает станцевать в балете легендарного хореографа Джона Ноймайера «Дама с камелиями»
Имя танцовщика Ульви Азизова хорошо известно ценителям балета. Он обладатель престижных премий "За вклад в развитие балетного искусства и высокий уровень профессионального мастерства" на XVI международном фестивале "Звезды мирового балета" имени Рудольфа Нуреева, а также People's Choice Award на XVIII международном гала-концерте "Звезды мирового балета" в Будапеште под патронажем Венгерской национальной оперы. Сегодня он живет в Праге, продолжая радовать мир своим талантом. R+ удалось встретиться с болеро Ульви АЗИЗОВЫМ и побеседовать с ним.
- Когда вы осознали, что балет - это любовь на всю жизнь?
- В 16 лет я начал целенаправленно заниматься балетом. И, кстати, до сих пор пребываю в состоянии влюбленности в этот вид искусства.
- Повлияло ли мнение вашего отца - народного артиста Азербайджана Рафига Азизова на выбор профессии?
- Конечно. С самого детства я был очень активным ребенком, увлекался спортом, не сидел на месте. Интересы у меня всегда были разнообразными: пение, каратэ, футбол, кинология. Мои собаки однажды даже получили первую премию на чемпионате республики. Одним словом, я был очень энергичным и деятельным. И родители решили направить эту энергию в правильное русло.
- Слава и статус отца помогали или мешали вам во время учебы?
- Отец помогал советами. Он был моей опорой. Если у меня не получалось на занятиях хореографии то или иное движение, папа показывал мне, как следует это делать. Я старался изо всех сил. Хотел доказать окружающим, что сам чего-то стою. Что могу добиться успеха без отцовской протекции. Помню, как папа часто повторял мне, что я должен стараться быть первым во всем.
- Самые яркие воспоминания из детства, связанные с вашим отцом.
- Когда мне было лет шесть, отец взял меня с собой на концерт, который проходил в нынешнем Дворце имени Гейдара Алиева. До сих пор помню, как все оборачивались, когда мы шли, подходили к нам и с большим уважением здоровались с отцом. Тогда это произвело на меня очень большое впечатление. Еще папа рассказывал, как в 1970-е годы к нему приезжал в гости великий Михаил Барышников. Они должны были вместе поехать на фестиваль во Францию. Вечером крепко выпили, а наутро отец пригласил Михаила на хаш, который быстро бодрит. Но даже после хаша у друзей заплетались ноги - так душевно посидели накануне.
- Бытует мнение, что организм танцовщика изнашивается намного быстрее, чем балерины, поскольку ему нужно еще и "таскать" на себе партнершу. Это правда?
- Чтобы организм не изнашивался, нужно много работать над собой, уделять внимание правильному питанию.
- А какой должна быть партнерша?
- Самое важное - профессионализм партнерши, ее отношение к танцу. Мне приятно, когда партнерша уверена в том, что она делает, когда понимает, что именно танцует. Она должна быть естественной и артистичной одновременно.
- Что для вас сцена?
- Не просто работа, а любимое дело жизни.
- У вас есть любимая партия?
- В последнее время моими любимыми партиями стали принц Зигфрид в балете "Лебединое озеро", принц Дезире в "Спящей красавице", Альберт в "Жизели" и Базиль в "Дон Кихоте".
- Ваша супруга Ольга тоже связана с балетом? Расскажите, как вы познакомились.
- Ольга по образованию экономист. Закончила Латвийский университет. Занималась балетом только в детстве, а сейчас является основателем и художественным руководителем гала-концерта Etoile Ballet Gala. Нам очень интересно вместе, ведь мы занимаемся общим делом. Мы всегда поддерживаем друг друга.
- Ульви, расскажите, над чем работаете в данный момент?
- Совсем недавно вернулся из Саратова, где участвовал в 25-м юбилейном международном фестивале "Собиновский фестиваль". Танцевал в балете "Жизель" в роли графа Альберта. Впечатления потрясающие! Великолепная организация и очень теплая атмосфера. В ближайшее время планирую принять участие в двух гала-концертах "Звезды мирового балета". Один пройдет в Варне в честь закрытия грандиозного юбилейного XXV Международного балетного конкурса, который, к слову, был основан в 1964 году и стал первым профессиональным международным балетным конкурсом в мире. В свое время в нем участвовали такие мастера сцены, как Владимир Васильев, Наталья Макарова, Михаил Барышников, Сильви Гилем и др. Второй гала-концерт состоится в Майами в честь закрытия Международного балетного фестиваля, который пройдет с 24 августа по 16 сентября. В нем выступят также артисты из парижской Гранд-опера, Берлинского государственного балета и др.
- Есть ли увлечения в жизни кроме балета?
- Мне нравится путешествовать, ходить в театры и музеи, посещать кинотеатры. Недавно с женой были в Пражском Граде, который расположен в Градчанах на высоком холме, возвышающемся над Прагой, он исключительно богат архитектурными, художественными и историческими сокровищами. Невероятные впечатления!
- О какой партии мечтаете? Ваши планы на будущее?
- Мечтаю станцевать в балете легендарного хореографа Джона Ноймайера "Дама с камелиями". Что касается планов, то их у меня предостаточно. В процессе воплощения в жизнь я обязательно поделюсь ими с читателями. А пока мне есть над чем работать.
- У вас есть семья, есть любимое занятие, постоянные гастроли, спектакли, перелеты. Нет желания остановиться, заняться домом и семьей?
- Для нас с супругой балет - общее дело. Она также не пропускает ни одного моего спектакля, всегда рядом. По мере возможности выезжает со мной на гастроли, ведь и со своей точки зрения ей это очень интересно - она может увидеть и познакомиться с артистами и пригласить их на гала-концерт, который организует, поэтому понятие "остановиться, заняться домом и семьей" немного к нам не соотносимо.