Azərbaycan ilk dəfə olaraq "İnəklər paradı" beynəlxalq art-festivala qatılıb və milli rəmzimizi təqdim edib
Nar giləmeyvədir. Azərbaycanda bu giləmeyvəyə xüsusi, demək olar ki, sayğılı münasibət var. Narı dünyanın bir çox ölkələrində becərsələr də, Azərbaycanda onun bütün - "Vələs", "Şirin", "Gülöyşə", "Şıxbaba" sortlarını becərmək mümkündür. Bəli biz,  xalqımız tərəfindən zənginlik, bolluq və məhsuldarlıq rəmzi sayılaraq, "meyvələrin şahı" adlandırılan bu ecazkar nemətin bütün sortlarının tək sahibiyik. Avropa mədəniyyətində, hətta belə bir  fikir var ki, narın quyruğu kral tacının özünəməxsus ilkin obrazıdır.
Nar həm də optimizm rəmzidir. Təsadüfi deyil ki, Göyçay rayonunda ənənəvi nar bayramı keçirilir. Çox əsrlərdir ki, Göyçayı nar cənnəti adlandırırlar. Payız günləri orada hər yan nara bürünür - küçədə nar paylayırlar, narla fala baxırlar, onu kürədə bişirirlər, qızardırlar və qaynadırlar. Yerli nar sortlarının əsas xüsusiyyətləri çəkisinin ağır, qabığının nazik və dənələrinin isə iri olmasındadır. Bu nar cənnətinə baxmaq üçün Azərbaycanın hər yerindən və başqa ölkələrdən də insanlar bura gəlir. O, həddindən yararlıdır və əsl güc mənbəyidir, qışın soyuğunda üşüməməyə də yardım edir.
Nara, doymadan saatlarla  tamaşa etmək olar. O, çox gözəldir, xüsusilə də Qız qalasının üzərində işıqla şou-təqdimatı keçirilən zaman göz oxşayır.  Nar bizdən ötrü adi bir şeydir. Biz onun mövcudluğuna alışmışıq, amma elə ölkələr var ki, narı yalnız payızda görürlər və orada çox baha qiymətə delikates kimi satılır.
Ventspilsin al narları
Bu günlərdə Latviyanın Ventspils şəhərinin küçələri, parkları, bağları və meydanları ilə gəzərək, inəkləri görmək olardı. Yox, bu inəklər örüşə çıxmayıb, onlar sadəcə, yerli sakinlərin və şəhərin çoxsaylı qonaqlarının gözünü oxşayırdı. Bu inəklər şüşə liflərdən düzəldilib, çox parlaqdırlar, gözəldirlər və həmişə diqqəti cəlb edirlər. Bunlar, hər il dünyanın iri şəhərlərinin küçələrində keçirilən "İnəklər paradı" beynəlxalq art-festivalın iştirakçılarıdırlar. Bu il tədbir Ventspilsdə keçirilib.
Art-festivalın gedişində rəssamlar və heykəltəraşlar tərəfindən  böyük  inək heykəlləri yaradılıb və şəhərin küçələrində, ictimai mərkəzlərdə yerləşdirilib. Bundan sonra bu inəklər hərraca çıxarlıb və əldə edilən pullar xeyriyyə fondlarına keçirilib. Bu il həmin festivala azərbaycanlı rəssam Müseyib Əmirov da qatılıb və inəyin üzərində ölkəmizin milli rəmzi olan nar şəklini çəkib. Rəssam etiraf edib ki, latışlar onun işinə çox maraq göstəriblər. Tədbirin 24 iştirakçısının işlərinin təqdim edildiyi meydana gələn hər bir kəs, demək olar ki, "nar inəyi" ilə maraqlanıb və sual verib ki, niyə rəssam məhz latışlar üçün ekzotik olan bu giləmeyvəni təsvir edib. Ventspils şəhərinin sakinləri və qonaqları beləcə Azərbaycanın bir hissəsi - sağlamlıq və uzun ömürlə yanaşı, həm də əsil Azərbaycan  fəlsəfəsini əks etdirən al-narla tanış olublar. Bu il art-festivala Latviya və başqa ölkələrdən 40 000 adam baş çəkib.
Bu "İnəklər paradı"nın unikal incəsənət əsərləri hazırda latış şəhərinin hər yerində ictimai baxışa qoyulub və payız hərracını gözləyir. Əgər azərbaycanlı turistlərdən kiminsə yolu bu şəhərə düşərsə, onda turizm məlumat mərkəzlərindən almağın mümkün olduğu "Ventspils şəhərinin inəklər paradı" gəzinti marşrutu  xəritəsindən istifadə etməklə, bu ala-bula inəklərin hamısını tapmaq olar. Xəritə, latış, rus və ingilis dillərində buraxılıb. Bu əlvan nəşrdə rəssamların yaratdığı  bütün inəklər barədə məlumat tapmaq olar. Nəşrdə rəssamların əl işi olan inək heykəllərinin eskizləri çap edilib, işin gedişi barədə məlumat da verilir və heykəllərin yerləşdiyi ünvanlar göstərilir. Bizim "nar inəyi"mizin payızda keçiriləcək hərracda satılması mümkündür, bundan sonra o ya Latviyada qalacaq, ya da başa ölkəyə gedərək, Azərbaycan mədəniyyətinin rəmzi rolunu oynayacaq.
Məlumat ötürücüsü
Niyə məhz nar? Axı Azərbaycan mədəniyyətinin başqa rəmzləri də var. Cavab  müəyyən qədər də "nar inəyi"nin müəllifi, Azərbaycanın əməkdar rəssamı Müseyib Əmirovun təbiəti ilə bağlıdır. O, vaxtının böyük bölümünü  öz emalatxanasında keçirir və heç bir şeyə baxmadan növbəti şəkil üzərində işləyir. Onun əsərləri inanılmaz koloritlidir  və həyat eşqi ilə doludur. O, özünü optimist və xoşbəxt insan sayır. Rastlaşdığı bütün çətinliklərə və problemlərə baxmayaraq, o, yaradıcılığını heç vaxt dayandırmayıb və öz xoşbəxt ulduzuna inanır. Bu gün Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının "Eksperimental rəsm" sinfinin müəllimi, əməkdar rəssam Müseyib Əmirovun işləri bir çox muzeylərdə və fərdi kolleksiyalarda da saxlanır.
"Məndən ötrü "İnəklər paradı" özünəməxsus oyun idi. Mən inəyin tərtibatında nar rəsmlərindən istifadə elədim, çünki "meyvələrin şahı" olan bu al-qırmızı meyvə Azərbaycanın milli rəmzlərindən biridir. Bir növ, ölkənin vizit kartıdır. Bizim Göyçayda hər il nar bayramı keçirilir və orada bu meyvənin müxtəlif sortlarını görmək, dadmaq olur. Mən öz inəyimi al narlarla bəzədim və onun buynuzlarından birinə şirəli keramik nar keçirdim, onu xüsusi olaraq Bakıdan gətirmişdim. Təsəvvür edin, bizim narlarla bəzənmiş bu parlaq inək art-festivala gələnlər arasında necə çılğınlıq doğurdu? Bir anlıq tutqun Ventspils səmasını düşünün, onlarda, hətta yayda belə bizim inək kimi parlaq günəş yoxdur.
O və Azərbaycan narları hamı üçün maraqlı idi. Bu maraq  çox yaxşı iz buraxırdı. Mən izah edirdim ki, nar rəmzi həm rəngi, həm forması, həm də daxili quruluşu ilə seçilib, birliyi və bütövlüyü, çoxluğu və rəngarəngliyi əks etdirir. Bu, məhsuldarlığın, çiçəklənmənin və ailənin rəmzidir. Bu gün həddindən xoşbəxtəm ki, Azərbaycan mədəniyyətinin bu rəmzi haqqında məlumatın özünəməxsus ötürücüsü məhz mən olmuşam".
Yeri gəlmişkən, "İnəklərin paradı"na həsr edilmiş latış saytında bildirilir ki, Azərbaycan rəssamı özü üçün narı ona görə seçib ki, o, Azərbaycanın əsas rəmzlərindən biri sayılır.
Müseyib Əmirov deyir ki, "İnəklərin paradı" art-festivalında iştirak dəvətnaməsinə o dərhal cavab verib. Artıq ora yola düşən zaman nəyin rəsmini çəkəcəyini  bilirmiş. Hər il keçirilən "Qız qalası" festivalına qatılaraq belə narlardan Qız qalasının maketi üzərinə də çəkmişdi. "Qız qalası" qalereyasının yardımı ilə Azərbaycan "İnəklərin paradı" art-festivalı tarixində ilk dəfə olaraq tədbirə qoşulub. Bu iştirak layiqli olmaqla yanaşı, həm də informativdir. "Düşünürəm ki, hər bir rəssam arzulayır ki, yüz illər keçəndən sonra, onun rəsmləri ətrafdakıları sevindirsin, onlara nəsə öyrətsin. Siz təsəvvür edin... Yüz ildən sonra mənim əsərlərimi indi heç anadan olmamış gənc insanlar görəcəklər. Rəssam üçün ən önəmli məsələ əsərlərinin öləndən sonra da yaşamasını bilməsidir. İnsanlar gəlirlər və gedirlər, amma rəsm əsərləri yüzilliklər boyunca qalır", - deyə öz həyatını kətansız, fırçasız və boyasız təsəvvür edə bilməyən Müseyib Əmirov bildirir.
BU MARAQLIDIR:
Nar finikiyalılarda həyatın rəmzi sayılırdı və günəş tanrısının atributu idi. O, həmçinin Şərqin müqəddəs ənənə kitablarında, o cümlədən, Bibliyada da yada salınır və orada gözəllik obrazı, həmçinin, dünyanın vəhdətinin rəmzi kimi təqdim edilir.
Narın şəfaverici xüsusiyyətləri də var ki, bu da ona "ilahi" meyvə statusu verilməsinə səbəb olub. Hesab edilir ki, Parisin alması, Həvvanın alması, həmçinin, Skandinav mifologiyasındakı dirilik alması nardır. Nar bəzi dövlətlərdə yuxarı hakimiyyətin rəmzinin yaradılmasında iştirak edib, ola bilər ki, tac bir növ, bu meyvənin burun tərəfindəki dişli çətirə bənzədilib.
MÜSEYİB ƏMİROVUN SƏRGİLƏRİ:
2011 - Azərbaycan rəssamlarının sərgisi, Seul, Cənubi Koreya
2010 - "Sərbəst uçuş" beynəlxalq incəsənət festivalı, Vilnüs, Litva
2010 - "Qız Qalası" beynəlxalq incəsənət festivalı, Bakı, Azərbaycan
2007 - Fərdi sərgi, "Berlin-Baku GmbH Gallery", Berlin, Almaniya
2007 - Fərdi sərgi "Qiz Qalasi Gallery", Bakı
2006 - Beynəlxalq incəsənət festivalının qran-prisi, Aktau, Qazaxıstan
2005 - "Kişi və qadın" sərgisi, "Qiz Qalası Gallery", Bakı
2004 - "Bakı - İstanbul" sərgisi, "Premier Agency", İstanbul, Türkiyə
2004 - Art Exhibition "Bakı - Paris. 20 rəssam", "Orangeride Senat", Paris, Fransa
2004 - Azərbaycanın çağdaş rəssamlarının sərgisi, "IMF Gallery", Vaşinqton, ABŞ
2003 - Beynəlxalq incəsənət festivalı, Lüksemburq
2003 - Beynəlxalq incəsənət festivalı, "Grands et Jeunes d'Aujourd'hui", "Espace Auteuil", Paris, Fransa

Азербайджан впервые принял участие в международном арт-фестивале «Парад коров», на котором представил национальную символику
Гранат - это ягода. И в Азербайджане к этой ягоде особое, почти благоговейное отношение. Несмотря на то, что гранаты выращивают во многих странах мира, именно в Азербайджане можно встретить почти все его сорта - "Велес", "Ширин", "Гюлейша", "Шихбаба". Да, мы единственные обладатели всех сортов этого потрясающего плода, который азербайджанский народ называет "королем всех плодов", считая его символом богатства, изобилия и плодородия. А в европейской культуре есть даже такое мнение, что хвостик граната стал прообразом королевской короны.
Гранат - это оптимизм. И недаром во время сбора граната в Гёйчайском районе Азербайджана проводится традиционный праздник граната. Испокон веков именно  Гёйчай называют гранатовым раем. В эти осенние дни октября гранат там буквально везде - его раздают на улице, на нем гадают, его пекут, жарят и варят. Особенность местных сортов граната - тяжелый вес, тонкая кожура и крупные зерна. Посмотреть на гранатовый рай приезжают жители из всех регионов Азербайджана и других стран. Он чрезвычайно полезен и является настоящим источником силы, помогающим перенести холод предстоящей зимы.
Смотреть на гранат можно бесконечно. Он очень красив, особенно когда красуется на Девичьей башне в виде светового шоу-представления. Для нас гранат - не диковинка. Мы привыкли к его существованию, в то время как есть страны, где гранат появляется только в конце осени и продают его по баснословным ценам как деликатес.
Алые гранаты Вентспилса
В эти дни, прогуливаясь по улицам, паркам, скверам и площадям латвийского города Вентспилс, можно повстречать… коров. Нет, эти коровы не совершают свой ежедневный моцион, а просто радуют глаз местных жителей и многочисленных гостей города. Эти коровы сделаны из стекловолокна, они очень яркие, зрелищные и всегда привлекают внимание. Они - участницы международного арт-фестиваля "Парад коров", который ежегодно проводится на улицах крупнейших городов мира. В этом году он был проведен в Вентспилсе.
В ходе арт-фестиваля скульптуры коров в натуральную величину разрисовываются художниками и выставляются на всеобщее обозрение на улицах городов, в общественных центрах. После этого коровы продаются на аукционах, а вырученные деньги поступают в благотворительные фонды. В этом году эта акция особенно интересна для нас тем, что в ней принял участие азербайджанский художник Мусеиб Амиров, изобразивший на своей коровке национальный символ нашей страны - гранат. И, как признался сам художник, латыши проявили живейший интерес к его работе. Почти каждый посетитель площади, на которой были выставлены все 24 участницы акции, спрашивали про "гранатовую корову", задаваясь вопросом, почему художник изобразил на ней именно эти экзотичные для латышей ягоды. Вот так местные жители и туристы города Вентспилс знакомились с частичкой Азербайджана - алым гранатом, олицетворяющим не только здоровье и долголетие, но и философию азербайджанского бытия. В этом году арт-фестиваль посетили около 40 000 человек как из Латвии, так и других стран.
Сейчас уникальные произведения искусства этого "Парада коров" выставлены на всеобщее обозрение по всему латышскому городу и ждут осеннего аукциона. И если кто-нибудь из азербайджанских туристов попадет сюда, то ему будет небезынтересно знать, что сориентироваться в городе и найти всех пеструшек-коров можно по карте маршрутов прогулок "Парад коров в городе Вентспилс", которую можно получить в информационно-туристическом центре. Карта издана на латышском, русском и английском языках. В разноцветном издании можно найти информацию о всех расписных коровах. В нем опубликованы созданные художниками эскизы скульптур буренок, дается описание хода работы и указаны места нахождения всех скульптур. И вполне возможно, что наша "гранатовая корова" будет продана на осеннем благотворительном аукционе, после которого она либо останется в Латвии, либо уедет в другую страну, где вновь будет олицетворять символ азербайджанской культуры.
Передатчик информации
Почему именно гранат? Ведь есть и другие символы азербайджанской культуры. Ответ кроется отчасти в натуре и характере автора расписной "гранатовой коровы" заслуженного художника Азербайджана Мусеиба Амирова, который большую часть времени проводит в своей  мастерской, где дни напролет работает над очередной картиной. Его полотна невероятно колоритны и жизнерадостны. Себя он считает оптимистом и счастливым человеком. Несмотря на все трудности и проблемы, с которыми ему пришлось когда-то столкнуться, он никогда не переставал творить и верить в свою счастливую звезду. Сегодня произведения заслуженного художника, педагога класса "Экспериментальная живопись" в Азербайджанской академии художеств Мусеиба Амирова хранятся во многих музеях и частных коллекциях.
"Для меня "Парад коров" был своеобразной игрой. Я использовал в оформлении коровы изображение гранатов, потому что этот ярко-красный плод - "король фруктов" - один из национальных символов Азербайджана. Это своего рода визитная карточка страны. У нас в Гёйчае ежегодно устраивают праздник гранатов, где можно увидеть и попробовать разные сорта этого фрукта. Я расписал свою коровку алыми гранатами и "посадил" на один ее рог сочный керамический гранат, который специально привез из Баку. Можете себе представить, какой бум у посетителей арт-фестиваля вызвала эта яркая коровка с нашими гранатами? Представьте себе хмурое вентспилсское небо, ведь у них даже летом нет такого солнца, как у нас, и нашу яркую корову. Она и азербайджанские гранаты были интересны всем. Этот интерес очень импонировал. Я объяснял, что символика граната обусловлена, во-первых, его цветом, во-вторых, формой, в-третьих, внутренней структурой, воплощающей принцип единства и целостности множественного и многообразного. Он - символ плодородия, процветания и супружества. Сегодня я чрезвычайно рад тому, что именно я стал своеобразным передатчиком информации об этом символе азербайджанской культуры".
Кстати, на латышском сайте, посвященном "Параду коров", написано, что азербайджанский художник выбрал для своей работы гранат, потому что он является одним из главных символов Азербайджана.
Мусеиб Амиров рассказывает, что на приглашение принять участие в арт-фестивале "Парад коров" он отозвался сразу же. Уже отправляясь туда, он знал, что будет рисовать. Такие же гранаты он нарисовал на макете Девичьей башни, принимая участие в ежегодном фестивале "Гыз галасы". При содействии галереи "Гыз галасы" Азербайджан впервые в истории арт-фестиваля "Парад коров" принял участие в акции. Это участие было не только достойным, но и информативным.
"Думаю, каждый художник мечтает о том, чтобы спустя сотни лет его полотна радовали окружающих и учили их чему-то. Вы только представьте… Лет через сто мои картины увидят молодые люди, которые еще даже не родились. Самое важное для художника - знать, что его работы будут жить и после его смерти. Люди приходят и уходят, а картины остаются в веках", - говорит Мусеиб Амиров, который не мыслит свою жизнь без живописи - холста, кистей и красок.
Гранат считался символом жизни у финикийцев, у которых был атрибутом бога солнца. Он также упоминается в ряде священных книг восточной традиции, в том числе и в Библии, где предстает в качестве образа красоты, а также как символ единства мира.
Гранат обладает целебными свойствами, что и повлияло на придание ему статуса "божественного" плода. Считается, что яблоко Париса, яблоко Евы, яблоки бессмертия в скандинавской мифологии - это гранат. Гранат использовался для создания такого символа верховной власти, как держава; возможно также, что корона имела своим прообразом зазубренный венчик в верхней части плода.
ВЫСТАВКИ МУСЕИБА АМИРОВА:
2011 - выставка художников Азербайджана,
Сеул, Южная Корея
2010 - международный фестиваль искусств "Свободный полет", Вильнюс, Литва
2010 - международный фестиваль искусств "Девичья башня", Баку, Азербайджан
2007 - персональная выставка Berlin-Baku GmbH Gallery, Берлин, Германия
2007 - персональная выставка Qiz Qalasi Gallery, Баку, Азербайджан
2006 - Гран-при Международного фестиваля искусств в Актау, Казахстан
2005 - выставка "Мужчина и женщина", Qiz Qalasi Gallery, Баку, Азербайджан
2004 - выставка "Баку - Стамбул", Premier Agency, Стамбул, Турция
2004 - Art Exhibition "Баку - Париж. 20 художников", Orangeride Senat, Париж, Франция
2004 - выставка современных художников Азербайджана, IMF Gallery, Вашингтон, США2003 - международная выставка искусств в Люксембурге