"AZƏRBAYCAN TƏHLÜKƏSİZLİK MƏSƏLƏLƏRİNDƏ HƏLLEDİCİ ROL OYNAYIR"
Yəhudi icmasındakı intensiv fəaliyyəti dövründə Devid Harris dəfələrlə Avropa, Yaxın Şərq, Afrika, Asiya və Latın Amerikasının müxtəlif ölkələrinə səfərlərə gedib. Bu səfərlərin məqsədi yəhudi icmasının yaşayışı ilə tanışlıq, antisemitizmlə mübarizə, İsrailin diplomatik statusunun möhkəmləndirilməsi, insan haqlarının qorunması, dinlərarası və millətlərarası anlaşmaya kömək olub.
Devid Harris 1990-cı ildən dünyanın ən nüfuzlu yəhudi təşkilatlarından olan Amerika Yəhudi Komitəsinin (AJC) icraçı-direktorudur.
Bu yaxınlarda nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi Azərbaycana səfər etmiş Harris Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib.
Cənab Harris "Region plus"un suallarını məmnuniyyətlə cavablandırıb.
- 1906-cı ildə yaradılmış Amerika Yəhudi Komitəsinin nailiyyətləri və uğursuzluqları nədən ibarətdir?
- 106 il əvvəl AYK-nin yaranmasından sonra biz dünyada əhəmiyyətli inkişafın şahidi olmuşuq. Bu gün yəhudilər uzun tariximiz dövründəki bütün mərhələlərlə müqayisədə daha azad və təhlükəsiz yaşayır. İsrail bərpa olunub və indi 64 yaşlı ölkə inkişafa və çiçəklənməyə davam edir, indi demokratik və insani dəyərlərə həmişəkindən daha çox ölkə hörmətlə yanaşır.
Amma qaranlıq dövrlər də olub. Yəhudi xalqının üçdəbirinin, o cümlədən 1,5 milyon yəhudi uşağının qətlə yetirildiyi Holokost bizim tariximizdə (həm də deyərdim ki, bəşəriyyətin tarixində) ən dəhşətli bir nöqtədir. Deyəsən, indi dünyanın bir sıra bölgələrində antisemitizm Holokostun inkarı kimi, yenidən yayılmaqdadır. Bu, qonşu İranın prezidentinə də aiddir. Bundan başqa, hələ də bir çox ölkələrdə dini azlıqların və digər icmaların hüquqları tapdanır. Beləliklə, görünür, hələ çox iş görmək lazımdır.
- Bir çox rəsmi şəxslər - ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton, İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak, İspaniyanın xarici işlər naziri Migel Moratinos və digər dövlətlərin hökumətiləri komitənizin iclaslarında iştirak edib. Komitə dünyadakı qlobal proseslərə təsir göstərə bilirmi?
- Ağıl və etiqad hesabına insan ləyaqətinin, qarşılıqlı anlaşma və demokratik dəyərlərin vacibliyini qeyd etməyə, münaqişələrin sülh yolu ilə həllinə çalışırıq. Yəhudi xalqı minilliklər boyu bu ideyalarla vəhdətdə olub. Biz bu çağırışlarla dünyanı dolaşır, hər il 100-dən artıq ölkənin liderləri ilə əlaqə yaradırıq. Bir çox hallarda ümum hədəflər, ümumi problemlər tapırıq. Öz mövqeyimizdə qalırıq. Çünki yalnız biz yəhudilər üçün yox, bütünlükdə bəşəriyyət üçün daha yüksək "stavka" ola bilməz.
- Müsahibələrinizin birində bildirmisiniz ki, Azərbaycan yəhudilər üçün vacib ölkədir. Bu münasibətin əsasında nə dayanır?
- Azərbaycan yəhudi xalqı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycanda uzun dövrlər yəhudilər olub və onlar ölkənin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Bir çox ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan antisemitizmdən azad olub. Bundan başqa, Azərbaycan İsrail ilə dost ölkədir. Bu münasibətlər hər iki tərəfin maraqlarına cavab verir və şiələrin üstünlük təşkil etdiyi müsəlman dövlətlərinin yəhudi dövləti ilə potensial əlaqələri üçün nümunədir. Birləşmiş Ştatlarda milyonlarla yəhudinin yaşadığını nəzərə alsaq, Azərbaycanın qərbpərəst mövqedə olması və Vaşinqtonla sıx əlaqələri alqışlamasını bilmək sevindiricidir.
- Bir neçə il əvvəl İsveçrədə keçirilmiş Davos forumunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşmüşdünüz və o, sizi ölkəmizə dəvət etmişdi. Artıq bir neçə dəfə Azərbaycanda olmusunuz. Azərbaycan rəsmiləri ilə hansı məsələləri müzakirə etmisiniz?
- Bəli, biz Azərbaycan Prezidenti Əliyev ilə artıq 4 dəfə görüşmüşük - əvvəlcə Davosda keçirilən Ümumdünya İqtisadi Forumunda, daha sonra 3 dəfə Bakıda. Hər dəfə aktual məsələlərlə, həmçinin, Amerika-Azərbaycan ikitərəfli münasibətləri, Azərbaycanın bilavasitə qonşuları, enerji, İsrail və Azərbaycanın yerləşdiyi çətin region, Yaxın Şərqdə baş verənlərlə bağlı dolğun və açıq diskussiyamız olub.
- ABŞ-da yəhudi və azərbaycanlı icmalarının sıx əməkdaşlıq etdiyi məlumdur. Bəs yəhudi-erməni münasibətləri haqda nə deyə bilərsiniz?
- Amerikanın erməni icmasında çoxlu dostlarımız var. Onlar bizim qonşularımız, peşəkar həmkarlarımız və həmvətənlərimizdir. Uzun və bəzən ağrılı tarixə malik diaspora kimi, müzakirə edəcəyimiz məsələlər var. Çünki biz də ağrılı tarix və diasporanın iş təcrübəsi haqda məlumatlıyıq.
- İyulda ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton ikinci dəfə regiona səfər edib. Fikrinizcə, Azərbaycan bundan nə kimi qazanc əldə edə bilər?
- Vaşinqtonda Azərbaycanın regional və qlobal təhlükəsizlikdə aparıcı rola malik olduğunu getdikcə daha çox anlayırlar - istər enerji sahəsində, istər terrorla mübarizədə, Əfqanıstanda ABŞ/ NATO-ya yardım olunmasında, istərsə də İranın nüvə silahı əldə etməsinin önlənməsində. Dövlət katibi Klintonun səfəri - bildiyiniz kimi, bu onun regiona ilk səfəri deyildi - bu məsələni bir daha qabardır. Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv seçilməsi ölkənin əhəmiyyətinə daha bir vacib məqam əlavə edir. Amerikanın Riçard Morninqstar kimi məşhur səfirinin Azərbaycana təyinatı da Vaşinqton-Bakı münasibətləri haqda çox şey deyir.
- Azərbaycan ABŞ-ın yaxın strateji müttəfiqlərindən biridir. O, antiterror əməliyyatlarında, birgə layihələrin imzalanmasında və sairdə iştirak edir. Fikrinizcə, Vaşinqton Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Azərbaycanı niyə dəstəkləmir?
- Mən bu məsələ üzrə ekspert deyiləm, lakin bilirəm ki, Vaşinqtonun yeganə istəyi, nəhayət, Dağlıq Qarabağ probleminin həllinin tapılmasına köməklik etməkdir. Bu məsələdə Vaşinqtonun strateji müttəfiqi olan Azərbaycanın mövqeyini nəzərə alması çox vacibdir. Amma o, ölkəmizdə çox fəal olan Amerika ermənilərinin də fikrini nəzərə almalıdır. Onların mövqeyi isə, yaxşı bilirsiniz ki, fərqlidir.
- Necə düşünürsünüz, Azərbaycan yəhudilər üçün təhlükəli ölkə sayıla bilərmi?
- Artıq üçüncü dəfədir ki, Azərbaycanda oluram və burada özümü tam təhlükəsizlikdə hiss edirəm. Mən yəhudi olan və olmayan daha çox insanı dünyanın ən maraqlı ölkələrindən birinə baş çəkməyə çağırmaq istərdim. Artıq Bakıya bir daha gəlmək imkanımı səbirsizliklə gözləyirəm.

"АЗЕРБАЙДЖАН ИГРАЕТ КЛЮЧЕВУЮ РОЛЬ В ВОПРОСАХ БЕЗОПАСНОСТИ"
На протяжении всей своей интенсивной деятельности в еврейской общине Дэвид Харрис неоднократно бывал в разных странах Европы, Ближнего Востока, Африки, Азии и Латинской Америки. Целью его поездок были знакомство с жизнью еврейских общин, противодействие антисемитизму, укрепление дипломатического статуса Израиля, защита прав человека, содействие межрелигиозному и межэтническому взаимопониманию.
С 1990 года Дэвид Харрис является исполнительным директором Американского еврейского комитета (AJC), одной из наиболее влиятельных еврейских организаций в мире.
Недавно посетив Азербайджан во главе делегации, Дэвид Харрис был принят президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Мы встретились с ним, и господин Харрис любезно ответил на вопросы R+.
- Каковы успехи и неудачи у Американского еврейского комитета, который был создан в 1906 году?
- С тех пор как АЕК (AJC) был основан 106 лет назад, мы стали свидетелями значительного прогресса в мире. Сегодня больше евреев живут в условиях свободы и безопасности, чем когда-либо в нашей долгой истории. Израиль был восстановлен, теперь ему 64 года и он продолжает расти и процветать. И все больше стран проявляют уважение к демократическим ценностям и человеческому достоинству, чем когда-либо прежде.
Но также были и темные времена. Холокост, в результате которого была убита одна треть еврейского народа, в том числе 1,5 миллиона еврейских детей, был самой низкой точкой в еврейской (и, я бы сказал, в человеческой) истории. Антисемитизм снова, кажется, растет в некоторых частях мира, как и отрицание Холокоста, в том числе президентом соседнего Ирана. И есть еще слишком много стран, которые попирают права религиозных меньшинств и других общин. Таким образом, предстоит еще много работы.
- Много официальных лиц - госсекретарь США Хиллари Клинтон, министр обороны Израиля Эхуд Барак, министр иностранных дел Испании Мигель Моратинос и власти других стран участвуют в заседаниях вашего комитета. Можно ли считать, что ваше сообщество имеет влияние? Может ли комитет влиять на глобальные процессы в мире?
- Через силу разума и убеждения мы стремимся подчеркнуть важность человеческого достоинства, взаимопонимания и демократических ценностей, а также стремимся к мирному урегулированию конфликтов. Еврейский народ был связан с силой этих идей на протяжении тысячелетий. Мы путешествуем по миру с этими посланиями, устанавливая контакт каждый год с лидерами более чем 100 стран. Часто мы находим общие цели и общие проблемы. Мы продолжаем стоять на своем, потому что более высокой ставки не может быть - не только для нас, евреев, но и для всего человечества.
- В одном из своих интервью вы сказали, что Азербайджан является важной страной для евреев. Что лежит в основе такого отношения?
- Азербайджан имеет большое значение для еврейского народа. В Азербайджане было еврейское присутствие в течение очень долгого времени, и оно было неотъемлемой частью страны. В отличие от многих других стран Азербайджан, к своей чести, был в значительной степени свободным от антисемитизма. Кроме того, Азербайджан является страной, дружественной Израилю. Эти отношения отвечают интересам обеих стран и являются образцом для потенциальных связей между еврейским государством и, в этом случае, преимущественно шиитской мусульманской страной. Принимая во внимание, что в Соединенных Штатах шесть миллионов евреев, отрадно осознавать, что Азербайджан имеет прозападную ориентацию и приветствует тесные связи с Вашингтоном.
- Несколько лет назад вы встречались с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым на форуме в Давосе в Швейцарии и он пригласил вас посетить нашу страну. Вы побывали здесь уже несколько раз. Какие вопросы вы обсуждали с официальными лицами Азербайджана?
- Да, мы уже встречались с президентом Алиевым четыре раза, сначала в Давосе на Всемирном экономическом форуме, а затем три раза в Баку. Каждый раз у нас была очень полная и открытая дискуссия по актуальным вопросам, в том числе по американо-азербайджанским двусторонним отношениям, непосредственным соседям Азербайджана, энергетике и событиям на Ближнем Востоке, в сложном регионе, где находятся Израиль и Азербайджан.
- Очевидно, что еврейская и азербайджанская общины тесно сотрудничают в США. Что бы вы могли сказать о еврейско-армянских отношениях?
- У нас много друзей в армянской общине Америки. Это наши соседи, наши профессиональные коллеги и наши сограждане. Как диаспора с долгой и порой болезненной историей, а также в силу привязанности к Армении, нам есть что обсудить, так как мы тоже знаем кое-что о болезненной истории и об опыте работы диаспоры.
- В июле госсекретарь США Хиллари Клинтон посетила регион с визитом во второй раз. Какую пользу, по вашему мнению, Азербайджан извлечет из этого?
- В Вашингтоне существует растущее понимание ключевой роли, которую играет Азербайджан в региональной и глобальной безопасности, будь то в области энергетики, борьбы с терроризмом, оказания США/НАТО помощи в Афганистане или предотвращения получения Ираном ядерной бомбы. Визит госсекретаря Клинтон - и это был ее не первый визит, как вы заметили, - подчеркивает этот вопрос. Избрание Азербайджана в Совет Безопасности ООН добавляет еще один критически важный аспект к значимости страны. И назначение такого выдающегося американского посла, как Ричард Морнингстар, говорит красноречивее всяких слов об отношении Вашингтона к Баку.
- Азербайджан является одним из ближайших стратегических союзников США. Он принимает участие в антитеррористической операции, подписании совместных проектов и т.д. Не могли бы вы сказать, почему США не поддерживают Азербайджан в разрешении карабахского конфликта?
- Я не эксперт по этому вопросу, но знаю, что единственное, чего Вашингтон хотел бы, - это помочь, наконец, найти решение проблемы с Нагорным Карабахом. При рассмотрении этого вопроса Вашингтону необходимо принимать во внимание точку зрения Азербайджана, стратегического союзника, но он также прислушивается и к голосу американских армян, которые являются активным сообществом в нашей стране и, как вы хорошо знаете, имеют другую точку зрения.
- Как вы думаете, может ли Азербайджан считаться опасной страной для евреев?
- Посещая Азербайджан уже в третий раз, я чувствую себя совершенно безопасно. Я хотел бы призвать больше людей, евреев и неевреев, посетить одну из самых интересных стран в мире. Я уже с нетерпением жду возможности вернуться в Баку.