"AZƏRBAYCAN TƏHLÜKƏSİZLİK MƏSƏLƏLƏRİNDƏ HƏLLEDİCİ ROL OYNAYIR"
Yəhudi icmasındakı intensiv fəaliyyəti dövründə Devid Harris dəfələrlə Avropa, Yaxın Şərq, Afrika, Asiya və Latın Amerikasının müxtəlif ölkələrinə səfərlərə gedib. Bu səfərlərin məqsədi yəhudi icmasının yaşayışı ilə tanışlıq, antisemitizmlə mübarizə, İsrailin diplomatik statusunun möhkəmləndirilməsi, insan haqlarının qorunması, dinlərarası və millətlərarası anlaşmaya kömək olub.
Devid Harris 1990-cı ildən dünyanın ən nüfuzlu yəhudi təşkilatlarından olan Amerika Yəhudi Komitəsinin (AJC) icraçı-direktorudur.
Bu yaxınlarda nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi Azərbaycana səfər etmiş Harris Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib.
Cənab Harris "Region plus"un suallarını məmnuniyyətlə cavablandırıb.
- 1906-cı ildə yaradılmış Amerika Yəhudi Komitəsinin nailiyyətləri və uğursuzluqları nədən ibarətdir?
- 106 il əvvəl AYK-nin yaranmasından sonra biz dünyada əhəmiyyətli inkişafın şahidi olmuşuq. Bu gün yəhudilər uzun tariximiz dövründəki bütün mərhələlərlə müqayisədə daha azad və təhlükəsiz yaşayır. İsrail bərpa olunub və indi 64 yaşlı ölkə inkişafa və çiçəklənməyə davam edir, indi demokratik və insani dəyərlərə həmişəkindən daha çox ölkə hörmətlə yanaşır.
Amma qaranlıq dövrlər də olub. Yəhudi xalqının üçdəbirinin, o cümlədən 1,5 milyon yəhudi uşağının qətlə yetirildiyi Holokost bizim tariximizdə (həm də deyərdim ki, bəşəriyyətin tarixində) ən dəhşətli bir nöqtədir. Deyəsən, indi dünyanın bir sıra bölgələrində antisemitizm Holokostun inkarı kimi, yenidən yayılmaqdadır. Bu, qonşu İranın prezidentinə də aiddir. Bundan başqa, hələ də bir çox ölkələrdə dini azlıqların və digər icmaların hüquqları tapdanır. Beləliklə, görünür, hələ çox iş görmək lazımdır.
- Bir çox rəsmi şəxslər - ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton, İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak, İspaniyanın xarici işlər naziri Migel Moratinos və digər dövlətlərin hökumətiləri komitənizin iclaslarında iştirak edib. Komitə dünyadakı qlobal proseslərə təsir göstərə bilirmi?
- Ağıl və etiqad hesabına insan ləyaqətinin, qarşılıqlı anlaşma və demokratik dəyərlərin vacibliyini qeyd etməyə, münaqişələrin sülh yolu ilə həllinə çalışırıq. Yəhudi xalqı minilliklər boyu bu ideyalarla vəhdətdə olub. Biz bu çağırışlarla dünyanı dolaşır, hər il 100-dən artıq ölkənin liderləri ilə əlaqə yaradırıq. Bir çox hallarda ümum hədəflər, ümumi problemlər tapırıq. Öz mövqeyimizdə qalırıq. Çünki yalnız biz yəhudilər üçün yox, bütünlükdə bəşəriyyət üçün daha yüksək "stavka" ola bilməz.
- Müsahibələrinizin birində bildirmisiniz ki, Azərbaycan yəhudilər üçün vacib ölkədir. Bu münasibətin əsasında nə dayanır?
- Azərbaycan yəhudi xalqı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycanda uzun dövrlər yəhudilər olub və onlar ölkənin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Bir çox ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan antisemitizmdən azad olub. Bundan başqa, Azərbaycan İsrail ilə dost ölkədir. Bu münasibətlər hər iki tərəfin maraqlarına cavab verir və şiələrin üstünlük təşkil etdiyi müsəlman dövlətlərinin yəhudi dövləti ilə potensial əlaqələri üçün nümunədir. Birləşmiş Ştatlarda milyonlarla yəhudinin yaşadığını nəzərə alsaq, Azərbaycanın qərbpərəst mövqedə olması və Vaşinqtonla sıx əlaqələri alqışlamasını bilmək sevindiricidir.
- Bir neçə il əvvəl İsveçrədə keçirilmiş Davos forumunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşmüşdünüz və o, sizi ölkəmizə dəvət etmişdi. Artıq bir neçə dəfə Azərbaycanda olmusunuz. Azərbaycan rəsmiləri ilə hansı məsələləri müzakirə etmisiniz?
- Bəli, biz Azərbaycan Prezidenti Əliyev ilə artıq 4 dəfə görüşmüşük - əvvəlcə Davosda keçirilən Ümumdünya İqtisadi Forumunda, daha sonra 3 dəfə Bakıda. Hər dəfə aktual məsələlərlə, həmçinin, Amerika-Azərbaycan ikitərəfli münasibətləri, Azərbaycanın bilavasitə qonşuları, enerji, İsrail və Azərbaycanın yerləşdiyi çətin region, Yaxın Şərqdə baş verənlərlə bağlı dolğun və açıq diskussiyamız olub.
- ABŞ-da yəhudi və azərbaycanlı icmalarının sıx əməkdaşlıq etdiyi məlumdur. Bəs yəhudi-erməni münasibətləri haqda nə deyə bilərsiniz?
- Amerikanın erməni icmasında çoxlu dostlarımız var. Onlar bizim qonşularımız, peşəkar həmkarlarımız və həmvətənlərimizdir. Uzun və bəzən ağrılı tarixə malik diaspora kimi, müzakirə edəcəyimiz məsələlər var. Çünki biz də ağrılı tarix və diasporanın iş təcrübəsi haqda məlumatlıyıq.
- İyulda ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton ikinci dəfə regiona səfər edib. Fikrinizcə, Azərbaycan bundan nə kimi qazanc əldə edə bilər?
- Vaşinqtonda Azərbaycanın regional və qlobal təhlükəsizlikdə aparıcı rola malik olduğunu getdikcə daha çox anlayırlar - istər enerji sahəsində, istər terrorla mübarizədə, Əfqanıstanda ABŞ/ NATO-ya yardım olunmasında, istərsə də İranın nüvə silahı əldə etməsinin önlənməsində. Dövlət katibi Klintonun səfəri - bildiyiniz kimi, bu onun regiona ilk səfəri deyildi - bu məsələni bir daha qabardır. Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv seçilməsi ölkənin əhəmiyyətinə daha bir vacib məqam əlavə edir. Amerikanın Riçard Morninqstar kimi məşhur səfirinin Azərbaycana təyinatı da Vaşinqton-Bakı münasibətləri haqda çox şey deyir.
- Azərbaycan ABŞ-ın yaxın strateji müttəfiqlərindən biridir. O, antiterror əməliyyatlarında, birgə layihələrin imzalanmasında və sairdə iştirak edir. Fikrinizcə, Vaşinqton Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Azərbaycanı niyə dəstəkləmir?
- Mən bu məsələ üzrə ekspert deyiləm, lakin bilirəm ki, Vaşinqtonun yeganə istəyi, nəhayət, Dağlıq Qarabağ probleminin həllinin tapılmasına köməklik etməkdir. Bu məsələdə Vaşinqtonun strateji müttəfiqi olan Azərbaycanın mövqeyini nəzərə alması çox vacibdir. Amma o, ölkəmizdə çox fəal olan Amerika ermənilərinin də fikrini nəzərə almalıdır. Onların mövqeyi isə, yaxşı bilirsiniz ki, fərqlidir.
- Necə düşünürsünüz, Azərbaycan yəhudilər üçün təhlükəli ölkə sayıla bilərmi?
- Artıq üçüncü dəfədir ki, Azərbaycanda oluram və burada özümü tam təhlükəsizlikdə hiss edirəm. Mən yəhudi olan və olmayan daha çox insanı dünyanın ən maraqlı ölkələrindən birinə baş çəkməyə çağırmaq istərdim. Artıq Bakıya bir daha gəlmək imkanımı səbirsizliklə gözləyirəm.

Interview with the executive director of the american jewish committee, David Harris
Throughout his intensive activity in the Jewish community, David Harris has repeatedly visited various countries of Europe, the Middle East, Africa, Asia and Latin America. The purpose of his visits was to study the life of Jewish communities, counter anti-Semitism, strengthen the diplomatic status of Israel, protect human rights and promote interreligious and intercultural understanding.
Since 1990, David Harris has been executive director of the American Jewish Committee, one of the most influential Jewish organizations in the world.
Visiting Azerbaijan at the head of a delegation, David Harris was received by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
We met with him, and Mr Harris kindly agreed to answer questions from Region Plus.
- What progress and failure has the American Jewish Committee, which was established in 1906, experienced so far?
- Since AJC was established 106 years ago, we have witnessed much progress in the world. More Jews live in freedom and security today than at any point in our long history. Israel has been re-established, and is now 64 years old and continuing to grow and prosper. And more nations enjoy respect for democratic values and human dignity than ever before.
But there have been dark clouds as well. The Holocaust, resulting in the murder of one-third of the Jewish people, including 1.5 million Jewish children, was the lowest point in Jewish (and, I would say, human) history. Anti-Semitism once again appears to be a growth industry in some parts of the world. So is denial of the Holocaust, including by the president of neighbouring Iran. And there are still too many countries that trample on the rights of religious minorities and other communities. So, there is still much work to be done.
- In general, a lot of offical persons like US State Secretary Hillary Clinton, Israeli Defence Minister Ehud Barak, Spanish Foreign Minister Miguel Moratinos and authorities of other countries participate in your committee's meetings. Is it right to consider that your community has a say? Can the Committee influence the global processes in the world?
- Through the power of reason and persuasion, we seek to stress the importance of advancing human dignity, mutual understanding, and democratic values, as well as pursuing peaceful conflict resolution. The Jewish people have been associated with the power of these ideas for millennia. We travel the world with those messages, reaching the leaders of over 100 countries each year. Often, we find common purpose and shared concerns. We persist because the stakes could not be higher - not just for us as Jews, but for all humanity.
- In one of your interviews, you mentioned that Azerbaijan was an important country for the Jews. What is the basis of such an attitude?
- Azerbaijan is important for the Jewish people. There has been a Jewish presence in Azerbaijan for a very long time, and it has been an integral part of the country. Unlike too many other nations, Azerbaijan, to its credit, has been largely free of anti-Semitism. Also, Azerbaijan is a country friendly with Israel. The relationship serves the interests of both nations and is a model of the potential for ties between the Jewish state and, in this case, a predominantly Shiite Muslim country. And, with six million Jews in the United States, it is gratifying to know that Azerbaijan has a pro-Western orientation and welcomes close ties with Washington.
- A few years ago, you met with Azerbaijani President Ilham Aliyev at the Davos forum in Switzerland. Just that time Ilham Aliyev invited you to Azerbaijan. And you have visited Azerbaijan several times. What issues did you discuss with Azerbaijan's officials?
Yes, we have now met President Aliyev four times, first in Davos at the World Economic Forum, then three times in Baku. Each time, we have had a very full and open discussion on timely issues, including US-Azerbaijani bilateral relations, Azerbaijan's immediate neighbourhood, energy, and developments in the Middle East, where Israel, like Azerbaijan, finds itself in a tough area.
- It's obvious that the Jewish and the Azerbaijani communities closely cooperate in the USA. What could you tell about the Jewish-Armenian relationship?
- We have many friends in the Armenian American community. They are our neighbours, our professional colleagues, and our fellow citizens. As a Diaspora community with a long, and at times painful, history as well as a strong attachment to Armenia, there is much to discuss, since we know something as well about painful history and about the Diaspora experience.
- In July, US State Secretary Hillary Clinton paid a visit to the region for the second time.  How do you think will Azerbaijan benefit from it?
- There is a growing appreciation in Washington of the key role played by Azerbaijan in advancing regional and global security interests, whether it be in the field of energy, or counter-terrorsm, or assisting the US/NATO effort in Afghanistan, or preventing Iran from acquiring a nuclear bomb. Secretary Clinton's visit - and this was not her first, as you note - underscores the point. Azerbaijan's election to the UN Security Council adds another critically important dimension to the country's importance. And the appointment of such a distinguished American ambassador as Richard Morningstar speaks volumes about how Washington views Baku today.
- Azerbaijan is one of the closest strategic allies of the USA. It takes part in anti-terrorist operations, signs joint projects, etc. Could you say why the USA doesn't back Azerbaijan in the resolution of the Karabakh conflict?
- I am not an expert on the subject, but, from our conversations, I know that Washington would like nothing more than to help find a solution, at long last, to the issue of Nagornyy Karabakh. In pursuing the issue, Washington absolutely needs to take into account the view of Azerbaijan, a strategic ally, but it also listens to the voice of Armenian Americans, who are an active community in our country and, as you know well, have a different outlook.
- Do you think Azerbaijan can be considered a dangerous country for the Jews?
- Having just been to Azerbaijan for the third time, I felt perfectly safe. I would urge more people, Jews and non-Jews, to visit what is one of the most fascinating countries in the world. I am already looking forward to the next chance to return to Baku.