İRƏLİ, QƏLƏBƏYƏ DOĞRU!
İlham Əliyev londonda keçiriləcək xxx yay olimpiya oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin yolasalınma mərasimində iştirak edib
Bu günlərdə hamının diqqəti London Yay Olimpiya Oyunlarına yönəlib. Planetin ən mötəbər yarışı hələ başlamasa da, vətəndaşlarımız turnirdə iştirak edəcək idmançılarla daha yaxından tanış olur. Bəziləri Olimpiadada medal ümidini açıqlayır, digərləri isə ənənəvi olaraq favoritlərə güvənir.
Ənənəyə uyğun olaraq 30-cu Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin yolasalınma mərasimi keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbirdə Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri, dövlət başçısı İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva iştirak edib.
Dövlət başçısı çıxışında idmançılarımıza uğurlar arzulayıb, onların ölkəmizi layiqincə təmsil edəcəklərinə ümidvar olduğunu bildirib. Prezident ölkədə idman siyasətinin çox uğurlu olduğunu, digər ölkələrin də bu təcrübədən nümunə götürdüyünü vurğulayıb. Hər il yüzlərlə medalın qazanıldığını bildirən dövlət başçısının sözlərinə görə, ölkədə 34 Olimpiya kompleksi tikilib, 8-nin inşası isə davam etdirilir. Prezident İlham Əliyev idmançıların böyük əksəriyyətinin olimpiadada ilk dəfə iştirak etdiyini nəzərə çatdırıb: "Bu, ardıcıl inkişafdan xəbər verir. Azərbaycan idmançıları hər bir başqa ölkənin idmançısı üçün ciddi rəqib sayılır. İdman ölkəsi adını qazanmaq heç də asan məsələ deyil. Bəzi ölkələrdə idman qurumları arasında ziddiyyətlər var. Bəzi ölkələrdən fərqli olaraq, biz olimpiya və qeyri-olimpiya növləri arasında fərq görmürük. Federasiya rəhbərləri vəzifələrini uğurla yerinə yetirirlər".
Dövlət başçısı London Yay Olimpiya Oyunlarında 53 idmançının iştirak edəcəyini, öncəki olimpiadalarla müqayisədə idmançıların sayının bu dəfə çox olduğunu söyləyib. O, bu Olimpiadanın Azərbaycan idmanının növbəti təntənəsi olacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra sərbəst güləş üzrə Azərbaycan yığma komandasının böyük məşqçisi Firdovsi Umudov, idmanın atletika növü üzrə paralimpiya yığma komandasının üzvü, üçqat dünya çempionu Hüseyn Həsənov, boks üzrə yığma komandanın üzvü Vətən Hüseynli çıxış edərək, Olimpiya Oyunlarında ölkəmizin la-yiqincə təmsil olunması üçün mübarizə aparacaqlarını bildiriblər.
Boks üzrə yığma komandanın üzvü Vətən Hüseynli idmançılarımızın Olimpiya andının mətnini oxu-yub. Sonra olimpiyaçılar Azərbaycanın Dövlət Bayrağını öpüblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının paytaxtı London şəhərində keçiriləcək XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan Respublikasının idmançıları və onların məşqçiləri üçün ən yüksək nəticələrə görə mükafatların müəyyən edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, XXX Yay Olimpiya Oyunlarında ən yüksək nəticələrə görə Azərbaycan Respublikasının idmançıları və onların məşqçiləri üçün mükafatların məbləği aşağıdakı qaydada müəyyən edilib:
- birinci yeri tutan hər bir idmançıya 400 min manat, onun məşqçisinə 200 min manat;
- ikinci yeri tutan hər bir idmançıya 200 min manat, onun məşqçisinə 100 min manat;
- üçüncü yeri tutan hər bir idmançıya 100 min manat, onun məşqçisinə 50 min manat.
Sözsüz, London Yay Olimpiya Oyunlarında əsas ümid Pekin Olimpiadasının qəhrəmanı Elnur Məmmədliylə bağlıdır. Çində bütün rəqiblərini təmiz ippon fəndiylə məğlub edən Elnur yenidən diqqət mərkəzində olacaq. London Olimpiadası ərəfəsində onunla görüşüb, hazırlığı və arzuları barədə danışdıq.
- Təxminən, 4 il əvvəl Pekində tarix yazıldı. Həmin günü Azərbaycan idman ictimaiyyəti hələ də unutmayıb...
- 2008-ci il avqustun 11-də Pekində Olimpiya çempionu oldum. Sanki dünən olub. Amma 4 il artıq keçdi və biz növbəti olimpiadada çıxış etməliyik. Çox istərdim ki, xalqımızı yenidən sevindirim. Pekində komandamız uğurlu çıxış edərək tarix yazdı. Londonda həmin tarixi daha da böyütməliyik. Bu dəfə çıxışım iyulun 31-də olacaq. Arzum yenə çempion olmaqdır. Karyeramda ikinci dəfə Olimpiya çempionu olsam, özümü xoşbəxt hesab edərəm.
- Olimpiadayla bağlı proqnoz vermək mümkün deyil. Deyirlər, idmançıda çempionluq üçün istedad, ustalıq və bəxt olmalıdır. Sənin uğur formulun necədir?
- Gərək psixoloji cəhətdən hazır olasan. Fiziki cəhətdən yaxşı məşq keçmişəm. Fikrimcə, idmançı yorğun olmamalıdır. Yarış günü rahat yatsan, heç kim sənə qalib gələ bilməz. Heç kimdən çəkinmək lazım deyil, qoy rəqiblər səndən qorxsun. Eyni zamanda, bütün rəqiblərə hörmət etmək də vacibdir.
- Azərbaycan idman tarixində ikiqat Olimpiya çempionumuz yoxdur. İndi böyük ümidlər sənə bağlıdır. Hamının medal gözləməsi sənə təzyiq göstərmir ki...
- Bu, təbii haldır. Olimpiya çempionu kimi titulu qorumaq istəyirəm. Nəticədən asılı olmayaraq dostlarım və yaxınlarım həmişə yanımda olacaq. Ardıcıl ikinci dəfə çempion olmağı çox istəyirəm. Amma bu idmandır. Heç kim Olimpiadayla bağlı proqnoz verə bilməz. Yarışda nə olacağını Allahdan başqa heç kim bilmir.
- Kislovodsk, Barselona hazırlığından sonra, məşqlər İsmayıllıda yekunlaşacaq. Özünü Olimpiadaya hazır sayırsanmı?
- Bu günlərdə İsmayıllıda məşq edirik. İyulun 24-də Londona yola düşəcəyik. Təkcə mən deyil, cüdo üzrə bütün komandamız yarışa hazırdır. Komanda yoldaşlarımın hər biri medal qazana biləcək gücdədir. İndi optimal formanı qorumaq lazım olacaq. Londona qədər gecə-gündüz yalnız məşq edəcəyik.
- Londonda 81 kq.-da çıxış edəcəksən. Bu çəkidə əsas rəqibin kimdir?
- Əsas rəqibim koreyalı Cae Bum Kimdir. Onunla hələ görüşməmişəm. Tatamidə mübarizə aparmadığımızdan bir-birimizi tanımırıq. Amma yeni çəkiyə keçidim problemsiz ötüşdü. İki dəfə "World Masters" turnirində qələbə qazandım. Türkiyədə Avropa Çempionu oldum. Çəki dəyişimimdə problem yaşanmadı. İnşallah, Londonda da yaxşı olar.
- Bizlərdə belə tendensiya var ki, açılış mərasimində bayrağı dal-ğalandıran idmançı uğursuz çıxış edir. Bayraqdar olsan, belə aqibətlə üzləşəcəyindən qorxmursan?
- Mən belə şeylərə inanmıram. Allaha şərik qoşmağa oxşadı. Hər şey insanın özündən asılıdır. Əgər bayraqdar olsam, bundan yalnız fəxr hissi duyaram. Azərbaycanın bayrağını açılış mərasimində aparmaq qürurvericidir. Hər bir idmançı istər ki, Olimpiadada vətəninin bayrağını o daşısın.
- Uğursuzluqdan qorxursan?
- Kim deyərdi ki, futbol üzrə Hollandiya kimi güclü komanda Avropa Çempionatında qrupdan çıxmayacaq. Onlar bir qələbə belə qazanmadı. İdmanda hər şey ola bilər. Heç kim uğursuzluqdan sığortalanmayıb. Özüm üçün demirəm. Sadəcə, idmanın yazılmamış qanunları var. Mən mükafat üçün deyil, tarix yazmaqdan ötrü çempion olmaq istəyirəm.

Ильхам Алиев принял участие в церемонии проводов Азербайджанской делегации на ХХХ летние Олимпийские игры в Лондоне
В последние дни внимание многих приковано к предстоящим летним Олимпийским играм в Лондоне. Хотя самые престижные соревнования на планете еще не начались, азербайджанцы уже хорошо знакомы со спортсменами, которые будут защищать честь нашей страны на Олимпиаде. Многие выражают надежду на завоевание медалей, некоторые традиционно надеются на фаворитов.
По уже сложившейся традиции была проведена церемония проводов азербайджанской делегации, которой предстоит участвовать в летних Олимпийских и Паралимпийских играх. В мероприятии, проведенном в Центре Гейдара Алиева, приняли участие президент Национального олимпийского комитета,  глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
В своем выступлении глава государства пожелал успехов спортсменам и выразил надежду, что они достойно представят нашу страну. Он подчеркнул очень удачную политику государства в области спорта и то, что другие страны обращаются к нашему опыту. Президент напомнил, что каждый год наши спортсмены завоевывают сотни медалей, в стране построены 34 олимпийских комплекса, а строительство еще 8 продолжается. Говоря о том, что большинство наших спортсменов впервые участвуют в Олимпиаде, Ильхам Алиев сказал: "Это является свидетельством последовательного развития. Азербайджанские спортсмены считаются серьезными соперниками для спортсменов любой страны. Получить статус спортивной страны не так уж легко. В ряде стран существуют противоречия между спортивными организациями. Мы же, в отличие от некоторых стран, не делаем различий между олимпийскими и неолимпийскими видами. Руководители федераций успешно выполняют свои функции".
Глава государства отметил, что на Играх в Лондоне будут представлены 53 спортсмена из Азербайджана, и это больше, чем на предыдущей Олимпиаде. Он выразил уверенность в том, что нынешние Игры станут очередным триумфом азербайджанского спорта.
Выступившие затем старший тренер сборной Азербайджана по вольной борьбе Фирдовси Умудов, член паралимпийской команды по легкой атлетике, трехкратный чемпион мира Гусейн Гусейнов, член сборной по боксу Вятян Гусейнли заявили о готовности бороться, не жалея сил, чтобы достойно представить  Азербайджан на Олимпиаде. Вятян Гусейнли зачитал от имени спортсменов текст олимпийской клятвы, а затем члены национальной команды поцеловали Государственный флаг Азербайджана.
Отметим, что президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о наградах за самые высокие результаты для азербайджанских спортсменов и их тренеров на XXX летних Олимпийских играх. Назначены следующие награды:
- спортсмену, занявшему первое место, - 400 000, его тренеру -             200 000 манатов;
- спортсмену, занявшему второе место, - 200 000, его тренеру -                100 000 манатов;
- спортсмену, занявшему третье место, - 100 000, его тренеру -            50 000 манатов.
Несомненно, главные надежды в Лондоне связаны с героем Олимпиады в Пекине Эльнуром МАМЕДЛИ. Победивший в Китае всех своих соперников чистым приемом иппон, Эльнур снова будет в центре внимания. Перед Олимпиадой в Лондоне мы встретились с ним,  побеседовали о ходе подготовки и планах.
- Примерно четыре года назад в Пекине была вписана новая страница в историю нашего спорта. Тот день еще в памяти спортивной общественности Азербайджана…
- 11 августа 2008 года я стал в Пекине олимпийским чемпионом. Все это было словно вчера, хотя прошло уже четыре года и нам предстоит выступить на очередной Олимпиаде. Очень хочется вновь порадовать наш народ. В Пекине удачным выступлением наша команда вписала новую страницу в историю. В Лондоне мы обязаны развить успех. На этот раз я выступлю 31 июля. Мечтаю снова стать чемпионом. Если второй раз за свою карьеру стану олимпийским чемпионом, буду считать себя самым счастливым человеком.
- Делать прогнозы на Олимпиаду очень трудно. Говорят, чтобы стать чемпионом, необходимы талант, мастерство и везение. А какова твоя формула успеха?
- Необходимо быть готовым в психологическом плане. В физическом отношении я прошел хорошую подготовку. Думаю, спортсмен не должен чувствовать усталость. Если выспаться перед соревнованием, никто не сможет тебя одолеть. Не надо никого бояться, пусть соперники боятся тебя. В то же время надо уважать всех соперников.
- В истории спорта Азербайджана пока нет двукратного олимпийского чемпиона. Теперь с тобой связаны большие надежды. Не давит ли на тебя подобное массовое ожидание?..
- Это естественное состояние. Хочу защитить свой титул олимпийского чемпиона. Независимо от результата рядом всегда будут друзья и близкие. Очень хочется стать чемпионом во второй раз подряд. Но это спорт. Никто не может дать точных прогнозов на Олимпиаду. Что случится на соревнованиях, ведает только Аллах.
- После тренировок в Кисловодске и Барселоне подготовка завершится в Исмаиллы. Считаешь ли себя готовым к Олимпиаде?
- Последние дни  тренируемся в Исмаиллы. 24-го отправляемся в Лондон. Не только я, вся наша команда по дзюдо находится в полной готовности к соревнованиям. Каждому из моих соратников по команде по силам завоевать медаль. Сейчас нужно заботиться об оптимальной форме. Все оставшееся время посвятим тренировкам.
- В Лондоне ты выступишь в категории 81 кг. Кто будет твоим основным соперником?
- Кореец Джае Бум Ким. Нам еще не доводилось встречаться с ним на татами. Поэтому мы не знаем друг друга. Переход в новую весовую категорию состоялся без проблем. Дважды победил на турнирах World Masters. Стал чемпионом Европы в Турции. Иншааллах, и в Лондоне все будет хорошо.
- Есть такая тенденция: спортсмен-знаменосец на церемонии открытия выступает неудачно. Не боишься ли и ты такой участи в случае, если станешь знаменосцем?
- Я не верю в подобные приметы.  Все зависит от самого спортсмена. Если буду знаменосцем, почту за честь. Нести знамя Азербайджана на церемонии открытия - большая честь. Об этом мечтает каждый спортсмен.
- Неудача пугает тебя?
- Кто мог представить себе, что такая сильная команда, как сборная Голландии, не выйдет из группы на чемпионате Европы по футболу? И даже не сумеет выиграть хотя  бы одну игру? В спорте может быть все. Никто не застрахован от неудач. Я говорю это не в свое оправдание. Просто у спорта есть свои неписаные законы. Я же хочу стать чемпионом не ради наград, а для того, чтобы открыть новую страницу в истории.