İRƏLİ, QƏLƏBƏYƏ DOĞRU!
İlham Əliyev londonda keçiriləcək xxx yay olimpiya oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin yolasalınma mərasimində iştirak edib
Bu günlərdə hamının diqqəti London Yay Olimpiya Oyunlarına yönəlib. Planetin ən mötəbər yarışı hələ başlamasa da, vətəndaşlarımız turnirdə iştirak edəcək idmançılarla daha yaxından tanış olur. Bəziləri Olimpiadada medal ümidini açıqlayır, digərləri isə ənənəvi olaraq favoritlərə güvənir.
Ənənəyə uyğun olaraq 30-cu Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan nümayəndə heyətinin yolasalınma mərasimi keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbirdə Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri, dövlət başçısı İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva iştirak edib.
Dövlət başçısı çıxışında idmançılarımıza uğurlar arzulayıb, onların ölkəmizi layiqincə təmsil edəcəklərinə ümidvar olduğunu bildirib. Prezident ölkədə idman siyasətinin çox uğurlu olduğunu, digər ölkələrin də bu təcrübədən nümunə götürdüyünü vurğulayıb. Hər il yüzlərlə medalın qazanıldığını bildirən dövlət başçısının sözlərinə görə, ölkədə 34 Olimpiya kompleksi tikilib, 8-nin inşası isə davam etdirilir. Prezident İlham Əliyev idmançıların böyük əksəriyyətinin olimpiadada ilk dəfə iştirak etdiyini nəzərə çatdırıb: "Bu, ardıcıl inkişafdan xəbər verir. Azərbaycan idmançıları hər bir başqa ölkənin idmançısı üçün ciddi rəqib sayılır. İdman ölkəsi adını qazanmaq heç də asan məsələ deyil. Bəzi ölkələrdə idman qurumları arasında ziddiyyətlər var. Bəzi ölkələrdən fərqli olaraq, biz olimpiya və qeyri-olimpiya növləri arasında fərq görmürük. Federasiya rəhbərləri vəzifələrini uğurla yerinə yetirirlər".
Dövlət başçısı London Yay Olimpiya Oyunlarında 53 idmançının iştirak edəcəyini, öncəki olimpiadalarla müqayisədə idmançıların sayının bu dəfə çox olduğunu söyləyib. O, bu Olimpiadanın Azərbaycan idmanının növbəti təntənəsi olacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra sərbəst güləş üzrə Azərbaycan yığma komandasının böyük məşqçisi Firdovsi Umudov, idmanın atletika növü üzrə paralimpiya yığma komandasının üzvü, üçqat dünya çempionu Hüseyn Həsənov, boks üzrə yığma komandanın üzvü Vətən Hüseynli çıxış edərək, Olimpiya Oyunlarında ölkəmizin la-yiqincə təmsil olunması üçün mübarizə aparacaqlarını bildiriblər.
Boks üzrə yığma komandanın üzvü Vətən Hüseynli idmançılarımızın Olimpiya andının mətnini oxu-yub. Sonra olimpiyaçılar Azərbaycanın Dövlət Bayrağını öpüblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının paytaxtı London şəhərində keçiriləcək XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan Respublikasının idmançıları və onların məşqçiləri üçün ən yüksək nəticələrə görə mükafatların müəyyən edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, XXX Yay Olimpiya Oyunlarında ən yüksək nəticələrə görə Azərbaycan Respublikasının idmançıları və onların məşqçiləri üçün mükafatların məbləği aşağıdakı qaydada müəyyən edilib:
- birinci yeri tutan hər bir idmançıya 400 min manat, onun məşqçisinə 200 min manat;
- ikinci yeri tutan hər bir idmançıya 200 min manat, onun məşqçisinə 100 min manat;
- üçüncü yeri tutan hər bir idmançıya 100 min manat, onun məşqçisinə 50 min manat.
Sözsüz, London Yay Olimpiya Oyunlarında əsas ümid Pekin Olimpiadasının qəhrəmanı Elnur Məmmədliylə bağlıdır. Çində bütün rəqiblərini təmiz ippon fəndiylə məğlub edən Elnur yenidən diqqət mərkəzində olacaq. London Olimpiadası ərəfəsində onunla görüşüb, hazırlığı və arzuları barədə danışdıq.
- Təxminən, 4 il əvvəl Pekində tarix yazıldı. Həmin günü Azərbaycan idman ictimaiyyəti hələ də unutmayıb...
- 2008-ci il avqustun 11-də Pekində Olimpiya çempionu oldum. Sanki dünən olub. Amma 4 il artıq keçdi və biz növbəti olimpiadada çıxış etməliyik. Çox istərdim ki, xalqımızı yenidən sevindirim. Pekində komandamız uğurlu çıxış edərək tarix yazdı. Londonda həmin tarixi daha da böyütməliyik. Bu dəfə çıxışım iyulun 31-də olacaq. Arzum yenə çempion olmaqdır. Karyeramda ikinci dəfə Olimpiya çempionu olsam, özümü xoşbəxt hesab edərəm.
- Olimpiadayla bağlı proqnoz vermək mümkün deyil. Deyirlər, idmançıda çempionluq üçün istedad, ustalıq və bəxt olmalıdır. Sənin uğur formulun necədir?
- Gərək psixoloji cəhətdən hazır olasan. Fiziki cəhətdən yaxşı məşq keçmişəm. Fikrimcə, idmançı yorğun olmamalıdır. Yarış günü rahat yatsan, heç kim sənə qalib gələ bilməz. Heç kimdən çəkinmək lazım deyil, qoy rəqiblər səndən qorxsun. Eyni zamanda, bütün rəqiblərə hörmət etmək də vacibdir.
- Azərbaycan idman tarixində ikiqat Olimpiya çempionumuz yoxdur. İndi böyük ümidlər sənə bağlıdır. Hamının medal gözləməsi sənə təzyiq göstərmir ki...
- Bu, təbii haldır. Olimpiya çempionu kimi titulu qorumaq istəyirəm. Nəticədən asılı olmayaraq dostlarım və yaxınlarım həmişə yanımda olacaq. Ardıcıl ikinci dəfə çempion olmağı çox istəyirəm. Amma bu idmandır. Heç kim Olimpiadayla bağlı proqnoz verə bilməz. Yarışda nə olacağını Allahdan başqa heç kim bilmir.
- Kislovodsk, Barselona hazırlığından sonra, məşqlər İsmayıllıda yekunlaşacaq. Özünü Olimpiadaya hazır sayırsanmı?
- Bu günlərdə İsmayıllıda məşq edirik. İyulun 24-də Londona yola düşəcəyik. Təkcə mən deyil, cüdo üzrə bütün komandamız yarışa hazırdır. Komanda yoldaşlarımın hər biri medal qazana biləcək gücdədir. İndi optimal formanı qorumaq lazım olacaq. Londona qədər gecə-gündüz yalnız məşq edəcəyik.
- Londonda 81 kq.-da çıxış edəcəksən. Bu çəkidə əsas rəqibin kimdir?
- Əsas rəqibim koreyalı Cae Bum Kimdir. Onunla hələ görüşməmişəm. Tatamidə mübarizə aparmadığımızdan bir-birimizi tanımırıq. Amma yeni çəkiyə keçidim problemsiz ötüşdü. İki dəfə "World Masters" turnirində qələbə qazandım. Türkiyədə Avropa Çempionu oldum. Çəki dəyişimimdə problem yaşanmadı. İnşallah, Londonda da yaxşı olar.
- Bizlərdə belə tendensiya var ki, açılış mərasimində bayrağı dal-ğalandıran idmançı uğursuz çıxış edir. Bayraqdar olsan, belə aqibətlə üzləşəcəyindən qorxmursan?
- Mən belə şeylərə inanmıram. Allaha şərik qoşmağa oxşadı. Hər şey insanın özündən asılıdır. Əgər bayraqdar olsam, bundan yalnız fəxr hissi duyaram. Azərbaycanın bayrağını açılış mərasimində aparmaq qürurvericidir. Hər bir idmançı istər ki, Olimpiadada vətəninin bayrağını o daşısın.
- Uğursuzluqdan qorxursan?
- Kim deyərdi ki, futbol üzrə Hollandiya kimi güclü komanda Avropa Çempionatında qrupdan çıxmayacaq. Onlar bir qələbə belə qazanmadı. İdmanda hər şey ola bilər. Heç kim uğursuzluqdan sığortalanmayıb. Özüm üçün demirəm. Sadəcə, idmanın yazılmamış qanunları var. Mən mükafat üçün deyil, tarix yazmaqdan ötrü çempion olmaq istəyirəm.

Ilham Aliyev attended the ceremony to see off the Azerbaijani delegation to the 30th summer olympic games in London
In recent days, many have been focused on the upcoming Summer Olympics in London. Although the most prestigious competition in the world has not begun yet, Azerbaijanis are already familiar with the athletes who will be defending the honour of our country at the Olympics. Many hope that medals will be won while others traditionally rely on favourites.
By tradition, a ceremony was held to see off the Azerbaijani delegation which will participate in the Summer Olympic and Paralympic Games. The event, held at the Heydar Aliyev Centre, was attended by the president of the National Olympic Committee, President Ilham Aliyev, and First Lady Marian Aliyeva.
In his speech, the president wished success to the athletes and expressed the hope that they would represent our country with credit. He highlighted the government's very successful policy in the field of sports and the fact that other countries benefit from our experience. The president said that our athletes win hundreds of medals each year, adding that 34 Olympic complexes have been built in the country and the construction of another 8 continues. Speaking about the fact that most of our athletes are participating in the Olympics for the first time, Aliyev said: "This is a testament to consistent development. Azerbaijani sportsmen are considered serious rivals for athletes from any country. Getting the status of a sports country is not so easy. In some countries, there are contradictions between sports organizations. We, unlike some countries, do not distinguish between non-Olympic and Olympic sports. The leaders of the federations are successfully carrying out their duties."
The president said that 53 athletes from Azerbaijan will be represented at the games in London, and this is more than at the previous Olympics. He expressed confidence that the current Games will be another triumph for Azerbaijani sports.
The senior coach of the Azerbaijani freestyle wrestling team, Firdovsi Umud; a member of the Paralympic team and three-time world champion, Huseyn Huseynov; and a member of the national boxing team, Vatan Huseynli, declared their readiness to spare no efforts to represent Azerbaijan at the Olympics with credit. Vatan Huseynli read out the text of the Olympic oath on behalf of the athletes, and then members of the national team kissed the national flag of Azerbaijan.
It must be noted that Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a decree on awards for the best results for Azerbaijani athletes and their coaches at the 30th Olympic Games. The following awards have been appointed:
- An athlete who takes first place - 400,000 and his coach - 200,000 manats;
- An athlete who takes second place - 200,000 and his coach - 100,000 manats;
- An athlete who takes third place - 100,000 and his coach - 50,000 manats.
Undoubtedly, the main hopes in London are connected with the hero of the Beijing Olympics, Elnur Mammadli. Beating all his rivals in China with a clean ippon technique, Elnur will be in the spotlight again. Before the Olympic Games in London, we met with him and talked about the preparations and plans.
- About four years ago in Beijing, a new chapter was written in the history of our sports. The sports community of Azerbaijan still remembers that day...
- On 11 August 2008, I became an Olympic champion in Beijing. All this was like yesterday, even though it's been four years and we have to perform at the next Olympics. I'd like to please our people once again. With its successful performance in Beijing, our team wrote a new page in history. In London, we must build on this success. This time, I will be playing on 31 July. My dream is to become a champion again. If I become an Olympic champion for the second time in my career, I will consider myself the luckiest man.
- Making predictions for the Olympic Games is very difficult. They say that to be a champion, you need talent, skill and luck. And what is your formula for success?
- You must be prepared psychologically. Physically, I am well prepared. I think an athlete should not feel tired. If you get enough sleep before the competition, nobody can beat you. Do not be afraid of anyone. Let rivals be afraid of you. At the same time, you must respect all your opponents.
- In the history of sports in Azerbaijan, there is no two-time Olympic champion. Now there are high hopes on you. Doesn't such a mass wait put pressure on you?
- This is a natural state. I want to defend my title of Olympic champion. Regardless of the outcome, close friends and family will always be nearby. I'd like to become a champion for the second time in a row. But this is sports. Nobody can give accurate predictions for the Olympics. Only Allah knows what will happen in the competition.
- After the practice in Kislovodsk and Barcelona, preparations will be completed in Ismayilli. Do you consider yourself ready for the Olympics?
- We have been practicing in Ismayilli over the past few days. On 24 July, we are going to London. Not just me, but our entire judo team are ready for the competition. Each of my colleagues in the team is able to win a medal. Now we need to be in good form. We will dedicate all the remaining time to practice.
- In London, you will be performing in the weight category of 81 kg. Who will be your main rival?
- It is Kim Jae-bum from Korea. We have never met on the mat yet. Therefore, we do not know each other. The transfer to the new weight class went without any problems. I won the World Masters tournament twice. I became a European champion in Turkey. Inshallah, everything will be alright in London.
- There is a trend: the athlete who carries the flag at the opening ceremony fails. Are you not afraid of such a fate if you carry the flag?
- I don't believe in such superstitions. It all depends on the athlete. If I am the standard-bearer, I will regard it as an honour. Carrying the banner of Azerbaijan at the opening ceremony is a great honour. This is the dream of every athlete.
- Does failure scare you?
- Who could have imagined that such a strong team as Holland would not make it to the next stage at the European Football Championship and would not win even one game? Anything can happen in sports. No one is immune from failure. I am not saying this in my own defence. It's just that sports have their own unwritten rules. I want to become a champion not for awards, but in order to open a new page in history.